A, WINTKR e°. Bet Groot Verkoophuis op Grediet. HAARLEM. Afdeeling DAMES-CONFECTIE en Bemi-SaisonsWinterjassen, Jongeheeren- Kinder Overjassen. BW- MANUFACTUREN. *WB I Koningstraat 39, 39 Koningstraat. meublementen en Beddeln. VARIA. Hebben de eer te berichten, dat hunne Magazijnen wederom ruim gesorteerd zijn van alle NIEUWHEDEN voor het a. s. Winterseizoen. De is zeer uitgebreid en omvat eon groot sortiment MANTELS van de goedkoopste tot de fijnste soorten. Groote Keuze! Goedkoopste Prijzen'. gemeente Delft alsdan over 1891 van de gasfabriek heeft genoten 26495.74% eD 18000, totaal f 44495.74s. Stelde de gemeente Delft zich das tevreden met de 18000 dan kon zy 't gas ruim 2 ets. per M3. lager verkoopen en dan nog had de gemeente kosteloos de openbare verlichting en stelde zy zich alleen daarmede tevreden, dan zonde zy 't gas voor pl. m. 4 ets. per M3. kunnen leveren, maar ook dan ware er nog eene bate mogelyk omdat het gebruik van het gas enorm zoude toenemen, daar het dan in de huishouding meer gebruikt zou worden, iets wat nu het geval niet is. In een rapport over rookvrye ver branding, uitgebracht door de heeren van der Horst, M. Symons en J. H, Theunissen 29/6 92 aan de nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Ny- verheid komt o. a, voor: „Wil men dus liehtgas voor verwar mingsdoeleinden en dus als rookver- spreidende brandstoffen vervangend mid del ingang doen vinden, dan moet ge waakt worden le tegen de zucht der ge meentebesturen om door hooge gaspry- zen de creditzyde der budgetten te ver beteren, of door oplegging van zeer hooge concessierechten den concession arissen verkoop van gas tegen voor het groote pnbliek bereikbare prijzen onmogelyk te maken en 2e hun er op gewezen werden dat verkoop tegen voor ieder betaalbare prijzen van een afdoend en gezond ver- warmings- en verlichtingsmiddel strekken moet en zal om de welvaart van de geheele burgery dus ook die der gemeentekas te verhoogen. Behalve dit hoofd voordeel wordt zijdelings door ver- meerdering van gasdebiet natunrlyk meegewerkt tot vermeerdering der ont vangsten van by de bereiding by ko mende nevenproducten. Verlaging der gaspryzen b. v. tot 5 ets. per M3 is echter op zich zelve nog niet voldoende tot bevordering van den verkoop van gas voor verwarming. Men moet het publiek in het gebruik daarvan zoowel voor licht als warmte onderwy- zen enz. Angstvallig vasthouden aan hooge gaspryzen is derhalve buiten of liever tegen het belang der gemeente besturen bevordering van onbezwaarde concessiën met voorgeschreven lage gas pryzen is bevordering van het welzyn der gemeente. Bevestiging dezer stellingen door numerieke opgaven achten wij voor ge meentebesturen geheel overtollig. Inder daad zyn zy zoowel als de ender huD toezicht welkende directeuren daarmede volkomen bekend. Op imtiatief van enkele directeuren is vooral in kleinere ge- meenten reeds veel gedaan, doch juist de grootste gemeenten die door een reeds vry uitgebreid debiet van gas voor ver lichting tegen styve prijzen de ont vangsten zieD stygeD, en dus niet ge prikkeld worden tot sterke debiet- vermeerderiagwerken 't minst in de hierboven verdedigde richting mede ter wyl juist in die bevolkingscentra de rook het meest bijdraagt tot bederf van de atmosfeer waarin wy moeten leven. Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenhage verkoopen het gas tegen zulke hoog gestelde pryzen dat allereerst de ge meente-huishouding daarvan belangrijke bate trekt. Aldaar en elders ten krach tigste mede te werken tot verkrygbaar- stelling van goedkoop lichtgas, achten wy een der eerste plichten van de Maat schappij/y. In een rapport dier zelfde heeren van Juli 1890komt o. m. voor dat de maatschappy zich tot alle bestoren van gemeenten die eigenaars van gasfa brieken zyn, wende met het verzoek, den gosprys zoo laag te stellen dat geen hoogere winst behaald wordt, dan tot dekkiBg der risico van het bedryf noodig is, en voorts den gae-directeuren de ge legenheid te openen het publiek voor te lichten omtrent alles wat met de alge- meene toepassing van het steenkolengas in verband staat. Het is wel merkwaardig het onder scheid te constateeren, tusschen de 8e conclusie van 1890, en het geciteerde uit het verslag van dit jaar. In het eerste wordt alleen voorgesteld dat men zich zoude wenden tot alle be sturen van gemeenten die eigenaars van gasfabrieken zyn, in dat van 24,6 92 moet de maatschappy t. b. v. n. ook opkomen tegen het opleggen van zeer hooge concessie rechten aan concessiona rissen. Is dit wellicht omdat een der onderteekénarea ook de schryver is van de brochnre aan Haarlem's Gasverbrui kers welke brochure is uitgegeven in April 1892? Ik voor my vond de 3e conclusie van 't rapport 1890 de juiste, omdat de ge meentebesturen het gas kunnen leveren tegen den laagst mogelyken prijs, omdat hier van de winst nooit sprake kan zyn (zie gemeentewet art. 254). De gemeente immers exploiteerende inrichtingen van algemeen nut heeft niet noodig winst te makenheeft de gemeentekas geld noo dig dan heeft zy in de directe belastin gen zooveel als noodig is om aan de verschillende behoeften te voldoen. By exploitatie door derden treedt 't eigen belang op de voorgrond, men moet winst maken, om bet daarin gestoken geld rentegevend te maken, en om dat te bereiken gaat men met exploiteeren v?n 't monopolie zoo ver als mogelyk is, bovendien moet men zooveel verdiend hebben, dat aan het einde der concessie men gedekt is tegen eventueel niet verlenging der concessie. In het dus juist dat lage gaspryzen bevorderen het algemeen welzyn, dan is elke gemeente verplicht het gas zelve te leveren, omdat anderen nooit zoo goed koop kunnen leveren als zy. Men ziet het aan de gemeente Delft; was deze gemeente tevreden met kosteloos gasver bruik voor de openbare verlichting, dan kon men daar het gas reeds leveren voor 4 centen per M3. De rapporteurs voor de rookvrije verbranding vinden het noodig om bovengenoemd doel te bereiken dat het gas op 5 M\ werd gebracht door de gemeentebesturen; geen overdreven eisch men ziet, dat hierboven aan 't voorbeeld der gemeente Delft, terwyl 's Hage calculeert, dat 't gas per M3 kost 3,226 centen. Wanneer nu op den duur de gemeentebesturen geen ge weld meer doen aan artikel 254 der gemeentewet, dan zullen alle gemeenten die eigen gasfahrieken hebben, het gas verlagen zeer zeker tot 5 cent per M3 zoo niet goedkooper, en is dit du8 een reden te meer, om ook hier to1 eigen exploitatie over te gaan, daar men anders in de toekomst hoogere gaspryzen zal hebben dan elders waar gemeente gasfabrieken zyn, In de brochure aan Haarlems gasver- bruikers pag. 34 staat „De consumenten zouden dan den gasprys altyd na den bouw der nieuwe gasfabriek tot 6, 5 cent zien teruggebracht; dat is dus tot het zelfde bedrag dat tegenwoordig ook in steden met gemeente gasfabrieken voor gas van ongeveer dezelfde lichtkracht wordt betaald enz. Aangenomen dat dit juist is dan verliest de schryver daar bij uit 'toog, dat al is dan de gas prys hetzelfde dat dan de win&t die bij dien prys is behaald, niet komt te bate van 'talgemeeD, maar alleen in de zak ken van enkelen, 's Hage rekent dat de werkelyke kostprys ran 't gas is/3.226 maar door daarbij te rekenen rente 74985,98% gewone aflossing f44373 buitengewone f 14.114,74%, restitutie aan de gemeente 2084 97, waarborg aan de gemeente 57533.66, beheer aan de ge meente 10000 totaal f 409504.59; met deze som te berekenen by den kostenden prijs van het gas, koost de gemeente 'sHage tot de conclusie dat de juiste kostprys van 'tgas is 6.320 een Hoe men de zaak ook beziet, eigen exploitatie in de toekomst zal hier het wachtwoord moeten zyn, ook voor hen die ongeduldig zyn, omdat ze aan het beden de toekomst willen opofferen, want ook Haarlem's Gemeentebestuur zal zeer gaarne willen medewerken om de wel vaart van de geheele burgery te bevor deren en daardoor voldoen aan den wensch van de commissie voor de rookvrye ver branding. Onder dankbetuiging voor de opname teeken ik Hoogachtend, G. E. L. HIJMANS. De werkzaamheid var een horloge Van de werkzaamheid, die een horloge ontwikkelt, krygt men, zegt het vakblad voor uurwerkmakers Christiaan Jhuygem eerst dan een duidelyk begrip, wanneer men de bewegingen van zyn gangdeelen, by elkaar telt of berekent. Zooals bekend is, maakt de balans in een anker- of cylinderhorloge 18000 schommelingen per nur en gaat iedere schommeling van een kleinen sprong van het anker- of cylin- derblad vergezeld, die zich door het ge heele werk voortplant. In een dag be draagt dit aantal schommelingen van de balans of de sprongen van het gangrad 482 000 en in een jaar 15.768.000. Be denkt men, dat een horloge dikwerf 5, ja soms 10 jaren en langer aaneen blyft doorgaan, dan moet men inderdaad over de werkzaamheid van dit kleine mecha nisme versteld staan. Nog meer in het oog vallend wordt de zaak, indien men de heen en weor- schommelende balans zich voorstelt als voortdurend met dezelfde snelheid in een en dezelfde richting voort te rollen en men dan den weg berekent, dien de rol lende balans in een zekere tydruimte zon kunnen sfleggen. De middellyn van de j balans van een heeren ankerhorloge van 19 lignes is gewoonlijk 18 mM. derhalve is de omtrek 56.5 m.M. In zulk een horloge maakt de balans schommelingen van lVs omgang, wat met een weg van 84 75 m.M. aan haren omtrek gelijk staat. Daar de balans in zulk een horloge iedere seconde vyf schommelingen maakt, zoo besehryft de omtrek in dit kort tijds bestek reeds een weg van 423.75 m.M., dus nagenoeg i/s meter. Ia het uur ver groot zich deze weg tot 1520 5 meter of ruim ltyg kilometer, in een dag zou dus de balans een weg van ruim 36.5 kilo meter afrollen. Indien de balans 365 dagen, dus gedurende een jaar zoo onaf gebroken voortging, zon zy een weg van 13.320 kilometer of 1795 geographische mijlen achter zich hebben en in byna drie jaren tyds een reis om de wereld kunnen doen. Indien het publiek met deze werkzame beweging meer bekend was dan tot heden wel het geval is, en het behoorlyk wilde overwegen wat hiertoe vereischt wordt, zou het niet zoo verwonderd ophooren. wanneer beweerd wordt dat een horloge, hetwelk een zoo klein en daarby zoo werkzaam mechanisme heeftminstens alle twee jaren schoongemaakt en de daar in versleten deelen door nienwe vervan gen moeten worden. Terwyl het ieder begrypelyk is, dat een vele duizende kilo s zware locomotief alle drie maanden na gezien en zoo noodig hersteld moet wor den, staan vele menschen verbaasd te kyken, als men hnn vertelt dat de kleine machine, zooals een horloge werkelijk is, dia slechts van 50 tot 80 gram weegt, bovendien als geene andere machine dag en nacht in beweging is, minstens alle twee jaren ditzelfde noodig heeft. Ter wijl de stoommachine, om te gaan, brand stof verbruikt en smeerolie noodig heeft, die belangryke uitgaven vorderen, ver bruikt het horloge niets en kost bijge volg geen cent, om het in bewegiDg to hebben. In gevallen, waarin een klant zich niet kan begrijpen, dat een horloge van tijd tot työ hersteld moet worden, dient men hem op deze tegenstelling met andere machines te wyzen. Ook zou het wellicht aan te raden zyn, aan de eigenschappen en de behoeften van een uurwerk in het algemeen, op mwikkel- papier gedrukt, of in dag- en weekbladen geplaatst, meer bekendheid te geven. Een uitgever ontving een brief van een verontwaardigd lezer van zijne krant, waarin deze schreefffIk wil aw blad niet langer hebben/' Hierop antwoordde de nitgever be leefd wDat is uitstekend. Als gy het langer wildet hebben dan zou ik dat toch niat kunnen bewerkstelligen, daar ik er een Dieuwe drukpers voor zou moetan koopen. De tegenwoordige lengte past goed, en het doet me genoegen, dat u er ook mee tevreden zyt." Het is te hopen dat dit ffgemoedelyk" antwoord den toorn van den abonné deed verdwynen. Een oude dame die bitter weinig ver stand had van muziek, woonde onlangs een concert by. Er werd o. a. een zang stuk teu gehoore gebracht voor het koor, waarby de beroemde zanger X. een solo-party vervulde. Toen zy weer thuis was, merkte de oude dame op tot eene vriendin. //Mensch, mensch wat werd er door het koor slecht gezongen. Op een oogenblik was het zelfs zoo erg, dat met uitzondering van mijnheer X.allen een tyd lang bleven steken Overtref end. "Mijn kleine zus heeft de mazelen I" z/De myoe ook!" z/Ja, maar de mijne heeft er meer!" Prijzen niet hooger dan a Contant. Vorlioop Conditiën dor Firma A. WINTHR tto Co. Bij inkoop der Goederen betaalt men slechts een klein gedeelte der koopsom, het resteerende wordt op de volgende wijze afbetaald. BIJ EENE KOOPSOM VAN: f 10,—, per meek f 0,50, of per 14 dagen\ [f 1,—, of per maand f 2,— 20,—, id. 1,—id. 2,—, id. 4,k 30,—, id. 1,50, id. 3,—, id. 6,— W 40,id. 2,id. 4, id. i 8, id. 40,-, 50,-, id. id. 2,—, 2,50, 4,-, 5,- id. id. 8,- .10,- Bij hoogere bedragen dan f 50,— volgens overeenkomst, He magazijnen zijn dagelijks geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds ÏO nar. W IN TBR Cb Co.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 7