Nederlandsche Opera. Elected Licht te Haarlem. BINNENLAND. middelbaar en hooger onderwijs betreft, aan de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus, de H. B. ter opleiding voor handel en nyverheid, de meisjesschool voor middelbaar onderwys en het gym nasium, wat de vier laatste betreft, in overweging gevende, om de progressieve verhooging van het schoolgeld toe te passen {get.) H. VAN DEN BERG. Ingekomen is een staat van te vellen of te verplaatsen boomen, ingediend door de Commissie voor den Hout en de plantsoenen. Daarin wordt tevens voor gesteld (zooals wy reeds in een vroeger nummer meldden) den middelsten boomen- regel op het voetpad van de Dreef te rooien daar de meeste boomen er dood zijn voorts is ingediend lo. Een adres van F. T. van Voorst en G. Zwart te Amsterdam en de Wed. S. H. Boshouwers alhier, dat de gemeente overcome de hun toebehoorende gron den gelegen in het verlengde van de Ruysdaelstraat en de Frans Halsstraat, bekend onder den naam Maarten Spies- straat 2o. Ean verzoek van den veearts, tevens keurmeester van vee, om te mogen optreden als stempelaar voor de afd. Haar lem van den Nederl. Slagershond 3o. Een verzoek van C. D. van der Vliet, tot wederinhuring van een huisje aan de Bron werstraat nabij Elswoutshoek, met 2 kampjes weiland. Op alle deze verzoeken stellen B. en W. voor gunstig te beschikken. Eenige dagen geleden werd eene ver gadering gehouden door hen, die on derwijs geven met het oog op het in het volgende jaar af te nemen ambachts examen. Deze vergadering werd alhier gehouden en door den heer E. A. von Saher geleid. Doel was zoo mogelijk te geraken tot eenheid in het onderwijs dat hier en daar wordt gegeven ia de tweede plaats om nader te bespreken wat de meest gewenschte leerstof is, die men behandelen zal. Duidelijk bleek, dat eene bespreking gewenscht was al was men het in hoofdzaken eens, in de onderdeden bestond verschil van gevoelen onderling en ook verschil in opvatting van de eischen door de des kundigen gesteld. Besloten werd o. m. dat de vergadering zich zal wenden tot de Commissie benoemd door de JNeder- landsche maatschappij tot bevordering der Nijverheid en de ver eenig ing Arti m Indmiriae te 's Rage> om te trachten eene wijziging te verkrijgen in de wijze waarop de proeven van bekwaamheid zullen worden afgenomen ook besloot men te trachten een uitgewerkt leerplan in overleg met de centrale commissie en de deskundigen op te maken. Ia December tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zal een tweede vergadering gehouden worden en dient dit bericht ook en vooral om allen, die onderwijs geven aan ambachtslieden, die aan 't examen zuilen deelnemen, uit te noo- digen huune namen op Je geven aaa den heer C. W. Snellebrand (secretaris) te Meppel, die dan als dag en uur zijn vastgesteld, een uitnoodiging voor die vergadering zal doen toekomen. Zaterdagavand werd op de bovenzaal van Café „Neuf" de jaarvergadering ge houden van de Openbare Leeszaal alhier, welke door ongeveer een twintigtal le den en commissarissen werd bijge wonnd, Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan stelt een der commissaris sen voor de vergadering te verdagen, daar de convocaties slecht waren rond gezonden en verscheidene leden niet waren geconvoceerd. Daar gedurende de bespreking hierover nog eenige leden verschijnen wordt besloten de vergade ring wel te laten doorgaan vooral daar de opkomst in andere omstandigheden wellicht niet grooter zou zijn geweest. Als voorzitter fungeert voor deze gele genheid de secretaris, de heer J. G. ten Bokkel. Uit het jaatverslag van den se cretaris blykt dat het aantal lezers van April jl. tot i December zal zijn onge veer 2795, dat is gemiddeld 11 per dag. Behalve de illustraties en boeken in de leeszaal aanwezig is het aantal dag-en weekbladen 96. Bovendien merkt de secretaris nog op, dat sommige commis sarissen zich zeer slecht kwijten van de taak die zij op zich hebben genomen, daarentegen verdienen de heer en Kooy en Bilderbeek een woord van lof voor hun ijver ala commissaris. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer mr. H. Ph. 't Hooft blijkt dat de rekening over dit jaar ia ontvang stea en uilgaven zal sluiten met een na- deelig saldo van /80. Naa? aanleiding hiervan stelt de heer G. E. L. Hijmzns voor om voor de nog toetredende leden het beirag der jaar- lijksche bijdrage vast te stellen op een minimum van f 2 in plaats van 1. Na eenige discussie wordt besloten om de leden van 1 per circulaire te ver zoeken hun bijdrage te verdubbelen, terwijl het bestuur wordt gemachtigd om aan eenige corporation hier ter stede, subsidie aan te vragen om op die wijze in de jaarlijks terugkeerende nadeelige saldo's te voorzien. Naar aanleiding van punt 3, aanvul ling van het Bestuur, wordt door den voorzitter een woord van hulde gewijd aan den afgetreden voorzitter, den heer D. de Clercq, voor wien nu eene nieuwe vojrzitter moet wordan gekozen. Voor stellen om het bestuur aan te vullen met een vyfde bestuurslid, en om het gedeeltelijk jaarlijks te doen aftreden worden aangehouden. Alvorens tot het kiezen van een voorzitter over te gaan ontspint zich een levendig debat naar aanleiding van de kwestie ot jongens beneden de 17 jaar (de minimum-leeftijd bij het regle ment van orde bepaald) moeten worden toegelaten zoo zij zich niet lastig ge dragen, of uit de leeszaal moeten worden geweerd. Deze besprekingen worden ge houden naar aanleiding van den velen overlast, welke sommige commissarissen ondervinden van jeugdige bezoekers. De voorzitter wil deze kwestie aan de tact van den commissaris overlatende heer Spoor wenscht kaarten te doen afgeven a*n de lezers, om hen zoodoende bij wanordelijk gedrag gemakkelijk te kun nen weren. De discussiën eindigen met de vraag van den heer Hijmans of het bestuur zal willen bepalen of zij zich in deze aan het reglement van orde zal houden. Nadat nog door den bibliothecaris wordt opgemerkt, dat er in de leeszaal lectuur is, niet geschikt voor kindeen, volgens zijn oordeel, en besloten wordt deze kwestie ook in handen te stellen van het bestuur, wordt overgegaan tot het kiezen van een voorzitter. Dat dit niet vlug van stapel liep, blijkt uit het volgende: Bij de eerste stemming verkreeg van de 19 stemmen, de heer G. E. L. Hy- man er 7, de heer J. G. ten Bokkel 6; de heer ten Bokkel zal een eventuëeie benoeming niet aannemen wegens zijn functie als secretaris.-Een tweede vrije stemming heeft plaatsde heer G. E. L. Hymans verkrygt 9, de heer A. de Clercq 5 stemmen. Tusschen deze beide heerea moet herstemming plaats hebben. Hoewel de heer A. de Clercq zegt, wegens te drukke bezigheden eene be noeming niet te kunnen aannemen, wordt hij gekozen met 8 stemmen, de heer Hymans verkreeg er 7. De heer A. de Clercq blijft bij zijn eensgenomen be sluit. Dus weer een nieuwe, vrije stem ming; hierbij verkrijgt de heer Hymans 9 van de 19 stemmen, en de heer J. T. Noordljk 5 stemmen. Herstemming tus schen beide hesren, waarvan de uitslag dat de heer J. T. Noordijk wordt ge- heer ten Bokkel gesloten. In de Zaterdag 1. 1. alhier gehouden algemeene vergadering kwam nog ter sprake de stichting van een ciemato rium (lijkoven) te Hilversum. Hierover ontspon zich een levendig debat, dat hoofdzakelijk werd gevoerd tusschen den heer Bergsraa, lid van het hoofdbestuur ea dr. Barnouw, afgevaardigde van Am sterdam, voorzitter van het „Witte Kruis." De commissie vroeger benoemd tot den aankoop van een stuk gronds, had zich destijds gewend tot het herstel lingsoord „Heideheuvel" eene stichting van het „Witte Kruis," met het verzoek om te verkoopen een stuk grond ge legen op ongeveer 300 meter van Hei- deheuvel, tot het bouwen daarop vaD een crematorium. Heidehcuvel weigerde. Kort daarop bood de directie van den Trompenberg aan de commissie een stuk grond aan even gunstig gelegen, dat daarop door de commissie wer d gekocht. Evenwel, dit terrein ligt nog dichter bij Heide- heuvel, dan het door het „Witte Kruis'" geweigerde en dit gaf den heer Barnouw aanleiding, het beleid van het bestuur te laken, daar de onmiddellijke nabij heid van een lij koven „Heideheuvel' zeer zou benadeelen. Spreker verklaarde tevens, dat er in Hilversum heftige oppositie tegen de oprichting daar van een crematorium bestond. De heer Bergsma legde de geschie denis van den aankoop in eene uitvoe rige rede bloot, wierp alle schuld van het bestuur af en verklaarde, dat men nader met Heideheuvel had onderhan deld doch niet tot een besluit had kun nen komen, daar het wel scheen of men te Hilversum de vereeniging wat bij den neus nam. Na veel discussie, werd met goed vinden van Bernouw besloten, dat men zou trachten met het „Witte Kruis" kozen met 12 stemmen. Deze neemt de benoeming aan. Wijl niemand verder nog iets op het tapijt wenscht te bren gen, wordt de vergadering door den alsnog een ruiliDg van grond te Hilver sum aau te gaan, mits dit voor de ver eeniging voor lijkverbranding geene meerdere kosten vereiscate, de zaak voor ie Januari e. k. was lotstand gekomen en de ruil de goedkeuring der com missie wegdroeg. Faust. Dat de Nederlandsche Opera Vrydag avond in onzen schoewburg de drie eerste akten van Faust opvoerde, ter- wyl hetzelfde gezelschap nog in dit seizoen dezelfde opera in haar geheel ten gehoore had gebracht, daarvoor bestonden zeker (voor ons onbekende) gewichtige redenen. Anders toch zou zeker de Directie der Opera, na de niet al te warme ontvangst welke aan de eerste Faust-uitvoering te beurt was gevalleD, zeker liever een andere opera hebben gekozen (Mignon, Regiments dochter, Traviata, Lakmé) om met de Cavalleria Rusticana den Haarlemschen muziekvrienden een operaavond te schenken. Over deze Faust-opvoering kan ik gevoeglijk kort zijn, daar behalve de rol van Margaretha, de bezetting de zelfde was als de vorige maal. Mejuf frouw Klimmerboom zong ditmaal de Margaretha-partij en deed dit met talent en succès. De aria aan het spinnewiel, zoowel als de diamanten- aria werden door haar gezongen met zuivere aangename stem en eene zekerheid die van studie getuigt. Zeer terecht werd zij dan ook door het pu bliek hartelijk toegejuicht. De tenor, de heer van Gheluwe, had in de eerste acte enkele goede oogen- blikken, vooral in het duo met Me- pbisto. Overigens werd door zijn op treden mijne reeds den vorigen keer uitgesproken opinie bevestigd, dat deze zanger voor zulk een partij niet is op gewassen. Het mag evenzeer verwonde ring baren, dat de rol van Siebel voort durend wordt vervuld door mejuffrouw Kamphuizen, die met alle goede wil er niet in slagen kan voor dit dankbaar toch niet moeilijke rolletje eenig enthousiasme op te wekkea. Ten opzichte der vorige artiaten kan ik mij van myn verslag in het num mer dezer courant van refereeren. Na de pauze werd „Mascagni's Ca valleria Rusticana" opgevoerd, Hoezeer ook door opgeschroefde vereering Mas- cagni en zijn werk mode-artikelen zijn geworden, moet toch gezegd, dat de „Cavalleria Rusticana" een eigen aardig toonwerk is, met treffende mo tieven, dat een eigen stempel van oorspronkelijkheid draagt. Van de itali aansche operamuziek zooals wij die tot dusver kennen (Verdi, Rossini), is Mas cagni's toonwerk door een breede klove gescheiden en men gevoelt bij het hoorea dezer opera, dat bij eenig effectbejag (ik wijs op de passage waar de kerkklok klept op de maat der muziek) een frischheid en diepte op te merken zijn, die ook voor de toekomst van dezen componist veel beloven. Mevrouw van de WegheDirckz vervulde de moeilijke rol vao Santuzza met groote toewijding, soms wat al te groot waar zij overging in overdreven stemuitzetting en muziek. Den heer Pauwels (Turiddu) een woord van hulde voor de aria met gesloten gordyn. Deze, zoowel als de heer Orelio hand haaiden door de geheele opera heen hun goeden naam. Mejuffrouw Klimmerboom en Me vrouw yan Ophemert Schwencke ver vulden resp. de rollen van Lola en Lucia op voldoende wijze. Als geheel stond de vertolking van de Cavalleria Rusticana ver boven die van Faust, althans zooals wij de laatste Vrijdag hoorden. PHILIP LOOTS. In vervolg op onze raededeeling in hét vorig nummer, dat de heer D. W. Kievits alhier, het voormalig gebouw van de Broeders van St. Johannes de Deo in de Jansstraat heeft aangekocht, met het doei daarin een fabriek van elecïrisch licht voor Haarlem te vestigen, kunnen wij nog de volgende bizonderheden pn- bliceeren, ons door den heer Kievits zeiven medegedeeld. Zaterdagmorgen werd de koop geslo- ten en dienzelfden middag gaf de heer Kievits aan Burgemeester en Wethouders mondeling kennis van zyn plan. Het rekest aan den Raad om vergunning tot het leveren van electrisch licht in Haar- lem, is reeds ingediend. liet kapitaal voor de zaak is bereidt bijeen en een technisch directeur reeds geëngageerd. De heer Kievits heeft spe ciaal het oog op de verlichting van win kels en tevens op die van woonhuizen, voor zoover deze niet op al te grooten afstand (geïsoleerd) van het centraal- station zijn gelegen. Zoo zou b.v. voor een afzonderlijk gelegen buiten aan het eiude van den Hout de kabel te zeer moeten worden verlengd. Ia dit geval wil de heer Kievits het licht in accu mulatoren verkrijgbaar stellen. Als grondslag voor de kosten van de verlichting van winkels en woonhuizen denkt de ondernemer te stellen ieders gasrekening van het vorige jaar. Spoedig zal, op nader te noemen wijze, eene vergadering van belanghebbenden wor den bijeengeroepen. Tevens wenscht de heer Kievits electticiteit verkrijgbaar te stellen als beweegkracht voor de klein-industrie. Wanneer de Raad (waaraan haast wel niet getwijfeld kan worden) ver gunning geeft binnen niet te zeer ver wijderden tijd, hoopt de heer Kievits vóór den aanstaanden winter licht te kunnen leveren. Wij ontvingen van den heerJ. G. ten Bokkel alhier heden een ingezonden stuk dat wij tot onze spijt in dit num mer niet kunnen.plaatsea wegens gebrek aan plaatsruimte zoodat wij het tot mor gen moeten laten liggen. Wijl het ech ter eene aanbeveling geldt voor de cur sus-vergaderingen van „Volksbelang" waarin de heer mr. H. Ph. de Kanter zyoe besprekingen over onze staatsin stellingen zal voortzetten, en juist mor gen (Dinsdag) weer een cursus-avond zal worden gehouden, willen ook wij de aandacht vestigen op deze voor een ieder zoo uitstekende gelegenheid, zijn kennis omtrent dit voor allen belang rijk onderwerp, te vermeerderen. Stampvol was het Zondagavond in de zaal van de sociëteit „de Kroon", alwaar het gezelschap van den heerH. van Os, uit Rotterdam, een spectacle concert gaf. Alvorens de voorstelling begon werd den aanwezigen medege deeld, dat Abr. de Winter, wiens naam op de aankondigingen en affiches voor kwam, verhinderd was op te treden. Nu, buiten hem was het programma nog rijk en belangwekkend genoeg. Wij hadden de gelegenheid getuigen te zijn van het succes va* den buikspre ker met zijne poppen, van den muzi- kalen clown en ook vooral van mej. Emilie Culp, de bekende chanteuse, die de bezoekers van de „Vereeniging" tydens de kermis zich nog wel zullen herinneren. Dat zij dan ook niet ver geten was, bleek uit het luide applaus, waarmee zij werd ontvangen. Deze voorstelling zal het bestuur van „de Kroon" ongetwijfeld hebben geleerd, dat zij met succes, zoowel voor zich als voor het publiek ze door meerdere kan laten volgen. Zondag werd alhier een match ge speeld tusschen de „Haarlemsche Foot ball Club" en de Haarlemsche Football Club „Haarlem" welke door eerstge noemde werd gewonnen met 6 tegen a goals. De heer J. Leupen heeft wegens zijne benoeming tot lid van den gemeente raad alhier zijn ontslag aangevraag i als tweede commandant bij het korpi brandblusschers, en is hem dit ontslag eervol verleend met dankbetuiging voor de vele diensten, door hem fn deze functie, welke hij ruim dertig jaar lang vervulde, heeft bewezen. Zondag zijn door de politie alhier naar het huis van bewaring overgebracht Willem Lijnzaad, oud 21 jaren en Fre- der ik de Mooi oud 23 jaren, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van 4 kippen in een tuin aan de Leid- eche vaart en van twee konijnen op een erf aan de Oostvest. In de slaapstede waarin zij verblijf hielden zijn de dieren geplukt en gevild in beslaggenomen. Eerstgenoemde heeft reeds drie raaien, laatstgenoemde twee malen wegens dief stal gevangenisstraf ondergaan. Mond- en klauwzeer is uitgebroken bij den heer D. de Vlieger, sectie R., 24 No. 139, te Haarlemmermeer. Ofschoon aan de installatie van den nieuw benoemden burgemees ter te St. Anna-Parochie dea heer E. J. Bergsma, geene feestelijkheden waren verbonden, ook al om aanstoot te ver- myden, belette dit niet, dat zich Vrijdag avond laat eene schare jongelieden en opgeschoten joDgens verzamelde, die, socialistische liederen uitschreeuwende, zoeken," zeide by tat zyne stiefdochter. //Helaas ja!" antwoordde zy kalm. ,/Arm kind Wat doet my dat leed." z/My ook, vader," zeide Nell beleefd. //Nu vertrouw ik echter, dat aan die dingen spoedig een einde zal komen," vervolgde Chetwynd, wiens opgewektheid door den invloed van het middagmaal langzamerhand weer terugkeerde. //De trekking van de Nizza-lotery heeft vandaag moeten plaatshebben, en ik heb er een voorgevoel van dat wij het hoogste lot trekken. Morgen verschijnt de officieele lysfc." //Het zal my al genoegen doen als wy maar iets winnen, al is het de kleinste prys," zeide mevrouw Chetwynd. //Twee- of driehonderd francs zou onder de gegeven omstandigheden al een heerlyke som zyn." z/Ik ben het niet met u eens, liefste. De eerste prys of niets alles of niets, zeg ik maar. Als ik iets anders won, dan zou het my eerder grieven dan genoegen doen." Tot dusverre was nog met geen enkel woord gezinspeeld op de verwachte komst van Isabel, alhoewel mevrouw Chetwynd, Nell en Warrie nu en dan veelbeteekenende blikken hadden ge wisseld, die op dit onderwerp betrekking hadden. Ten laatste zeide Nell naar aanleiding van een klein knikje van haar moeder, waarmee deze zeide//Zegt gy het hem maar." //Wy verwachten hier morgen bezoek, vader." //Geen schuldeischer hoop ik," was het antwoord. «Dat nu juist niet, ofschoon wij aan de persoon in kwestie groote verplichtingen hebben, die uit Engeland komt." z/Uit Engeland?" was de verbaasde vraag. z/Ja lieve," zeide nu de kleine vrouw des huizes, die kon spre ken, nu een ander het ijs voor haar had gebroken. //Wy hebben een telegram van Isabel ontvangen. Morgenochtend zal zy hier reeds zyn." z/Dat is lastig," mompelde Chetwynd, wien het vooruitzicht van haar komst volstrekt niet aangenaam scheen. //Ik had zoo gehoopt bij het eerstvolgend bezoek van Isabel in betere omstandigheden te verkeeren. Wat zou toch de reden zyn van haar onverwachte komst z/Ik kan het niet vermoeden. In haar laatsten brief schreef zy volstrekt niets, wat ons aanleiding had kunnen geven te veronder stellen, dat zy er aan dacht naar Parys terug te keeren." z/Zy zal toch zeker Rocklands niet voor goed verlatenZou een tweede verliefde hertog van Gloucester haar vandaar hebben weggejaagd //Het is geheel overbodig om ons er vooruit over te kwellen, Leslie. Als zy hier is zal zy het raadsel wel oplossen. Nell heeft op de derde verdieping een slaapkamer voor haar gehuurd en wy moeten ons dierbaar kind zoo goed mogelijk ontvangen." //Ge hebt gelyk Lizzie, Onder alle omstandigheden is onze lieveling Isabel steeds welkom in het huis haars vaders." HOOFDSTUK III. Nelly's kamer Daar haar vader en haar neef werd Isabel van het //Station du Nord" afgehaald. Wat zij ook mochten gedacht hebben in verband met haar plotselingen terugkeer in Parys, een blik op haar lief gelaat, glanzend van geluk, stelde hen gerust. Gedurende den rit van het slation deelde Chetwynd zijne dochter mede, dat zy naar de vyfde verdieping verhuisd waren, zonder evenwel in bizonderheden te treden over de oorzaak van hunne verhuizing, en Isabel was veel te discreet om hem te ondervragen over een onderwerp, dat waarschynlyk pynlyk en onaangenaam voor hem was. Met opgewonden vroolykheid wachtten hare stiefmoeder en zuster haar komst. z/Myne lieveling 1 wat ziet gy er gezond en bekoorlyk uit riep eerstgenoemde, terwijl het meisje hare armen om haar heen sloeg en haar lief, jeugdig kopje boog om het goede vrouwtje te kussen, die meer dan tien jaar een trouwe moeder voor haar was geweest. i/Lief moedertjeen myn goede Nell 1 O wat ben ik bly u allen weer te zien 1" En Isabel omhelsde haar stiefzuster met warmte. //Ga nu maar naar moeders kamer en doe uw goed af, dan zal ik intusschen het ontbijt gereed zetten," zeide Nell. //Na uw reis zult ge wel honger hebben." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2