NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FOHHÖlOm 10e Jaargang. Woensdag 30 November 1892. No. 2886 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: 5,T.S 2TIC0LAAS infHaarlem STADSNIEUW 8. BINNENLAND. FEUILLET ON. ijy HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre: DOOR Een Naneef van den Schoolmeester. IEL Ia 't hoekje van den haard, Daar zaten wij geschaard, Man, vrouw en zeven kinderen, Geen mist kon ons hier hinderen, Geen modder ons nu plagen, Ia de St. Niklaas dagen. We praatten over velerlei, En dronken daar choclade bij. Opeens - daar gaat met kracht de bel, En ieder zegt: „Wat komt daar wel?" En aan de deur is het: tik, tik, En „komt maar binnen bulder ik. De deur vliegt wijde open, Wie komt daar aangeloopen? Het is een grijze, oude, man Die best zijn jaren tillen kan. Mijn kinderen, met veei geraas, Die roepen„daar is St. Niklaas 1" Hij is het zelf zoowaar, In lange krullen hangt zijn haar. Hij knikt ons allen vriendelijk toe En zet zich neder, bly te moe. „0. naneef van den Schoolmeestèr," Zoo zegt hij, ,,'k kom van heinde en ver." Gij houdt mijn naamdag goed ia stand, In Holland, Ziehier wat appelen van oranje Uit Spanje. „Maar gaat hy voort, Wat mij minder bekoort, Ia dat 'k in uw wandling, ik wil het niet verbloemen, Een aantal myner geliefde winkels niet heb zien noemen. Daar heb je DE NOBELS magazijn Van lampen, me dunkt 't is er fijn. En de zwakken van gezicht en de ouden van dagen, Moeten weten dat zij bij WEDER een bril kunnen vragen. En op het gebied vaa bontwerk telt BOEREE, Toch zou ik denken, ook wel mee, Dan is er Koehorst's LINNENBAAL Op Kiuisweg wel, 'tis een schandaal, Dat gij naar 't schijnt vergeten bad, Wat groote schat, beschenken daar voorhanden is. Bij BAKKER STERK tast men ook (niet mis, Vindt suiker- en reukwerk, chocolade. Gaat gij om kindergoed te rade, De Lange Veerstraat negen Laat u vast niet verlegen Hier moet de Sint eens ademhalen En uit zijn oogen schieten stralen Van teedre liefde op mijn kroost, Dat door zijn blik verlegen bloost. „Daar heb je verder BRANDT Voor eene mooie naaimachine kom je (diar te land, En groote Houtstraat 24, bij VISSER Voor een mode-nouveauiétje. Niets (wisser Terwijl voor een keurig muziekinstru ment De firma HOGENBIJL goed is bekend. Schenkt g'aan een vrouw een tricot-taiile (of een regenscherm aan een man, Bij de firma SCHLATMANN elk dien (wensch bevreedgen kan. En bij FRÉNAIJ Neemt ieder stellig wat sierlijks mee. Het zij een pop, een speelgoeddoos, Al naar der kinderen smaak verkoos. Maar, zult ge zeggen, wat praat de Sint, Of hij niets beters uit te voeren vindt, 'tls waar, welnu dan, beste vrinden, Nu zult ge mij minder vervelend vinden I Ik ben niet voor niets in de winkels (geweest En richt voor u aan thans een vroolijk (feest Hij klapt in de hand, En een reuzige mand Wordt geschoven naar binnen. Da kleinen versagen, En kijken als wilden zij vragen: Is dat nu voor ons Of zijn wij soms (van zinnen?" St. Niklaas zegt: „tast toe, weest niet (verlegen, Zoo hebben meer kindren iets van mij (gekregen." Daar springt alles op, om aan 't zoeken (te gaan, Met een vroolijken lach blijft de Sint (er bij staan. Wat al schatten, Ze kunnen 't niet bevatten. Wat al heerlijks En begeerlijks. By 't voortgaan met het uitgepak, Zet zich de Sint op zijn gemak. „Ik was ook nog in PANDER'S (MAGAZIJN," Vervolgt hij, „en ik durf wel beweren, Dat wie goedkoop en mooi iets wenscht (voor dames, heeren. Daar stellig op zijn plaats zal zijn. Eu wil men zich goedkoop doen foot- (grafeere», Bij VAN DER LIST dient men dan in (te keeren. Electrisghe bellen, Kan men spoedig bestellen Op de Raaks bij J. KOOPMAN, Hij heeft er een hoop van Te doen. En bij BERNDES VAN (UOOFF, Koopt men biilyk confectie, naar 'k (stellig geloof. Verlangt voor een dame ge een stukje (muziek, De BOEK- EN MUZIEKHANDEL levert (het quick, Wanneer het (een zeldzaamheid naar (ik gis) In het magazijn niet voorhanden is. In de Lange Veerstraat, 'fc Garénmagazija „HET ANKER" staat, Men houdt er nu een uitverkoop, Ge moest eens zien wat drukke loopl Bij C. J. LUST vindt men, 't is waar, Een lekkere Ratelband-sigaar. St. Niklaas zweeg en met blijden klank, In de stem van allen, zeiden wij hem (dank. Hij glimlachte vriendlijk en zeide („vaarwel. 't Is tijd, dat ik weer naar een ander (snel. Geluk nu en voorspoed, houdt St. Niklaas in eer, Dsn komt hy waarschijnlijk heel spoe- (dig eens weer" Met een vriendlijken groet schreed St. (Nikolaas henen, Een oogenblik later en hij was weer (verdwenen. (Slof volgt.) 22 en 2 Be Nobel en Co., Lange Veerstraat J. J. Weber, Koningstraat 10. J. W. Boeree, Riviervischmarkt 7. Be Linnenbaai, Kruisweg 52 - 54. J. G. C. Bakker Sterk, Jansstraat 87. "Wm. C. Brandt, Schachelstraat 45. H. J. Visser, Groote Houtstraat 24. J. Hogen bijl, Oude Groenmarkt 28. Scklatmann, Lange Veerstraat 88. J. Frénaij, Anegang 1. Panders Magazijn, Kruisstraat 22. J. C. van der List, Parklaaa 4. J. Koopman, Raaks 3. Berndes van Hooff, Zijlstraat 56. Haarlem8clie Boek- en Muziekhandel, Groote Houtstraat 45. Gaienmagazijn «Het Anker», Lange Veer straat 28. C. J. Lust, sigarenhandelaar, Kruisweg 17. Haarlem, 29 Nov. 1892 Ingekomen is bij den Raad een drie voudig voorstel van den heer J. A. Lodewijks. 10. jaarlijks niet meer dan 60 leer linge» toe te late» tot de ie klasse der H. B. S. met 5jarigen cursus; 20. de H. B. S. met 3jarigen cursus op te heffen en directeur en leeraren te atelle* op wachtgeld 30. hier ter stede eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs op te ricchten in de lokale» thans in gebruik voor de H. B. S. met 3 j. c. Zooals bij advertentie is aangegeven wordt Donderdagavond a. s. i» onzen schouwburg opgegeven „De erfgenaam van Rabourdin" door het tooneelgezel- schap, directie A. van Lier. Dit blijspel is zooals men weet, van Emile Zola. De naam der schtijvers mocht bij som migen, die den inhoud van het stuk niet kennen, tot verkeerde gevolg trekkingen doen leiden, dienaangaande. Om dit tevoorkome* zullen wij mede- deelen, wat eenige amsterdamsche bla den omtrent het stuk en de vertolking hebben gezegd. De heer J. H. Röseing zegt in het N. v. d. D. Mianaars van een echt fransch blijspel kan de voorstelling van JDe erfgenaam van Rabourdin" worden aanbevolen. Zij zullen, dit ziende, tevens ontwaren over welk een goed gezel schap de firma van Lier kan beschikken. Het Nieuwsblad v. Nederl. van 5 Nov. jl. zegt: „Onder al hetgeen in de laatste weken door de amsterdamsche gezelschappen is gespeeld, neemt dit blijspel een eerste plaats in. De naam Zola schrikke niemand af. Van zijn realistische taal geen spoor 1 In het Bdbld. van 10 dezer lezen wij Wie na het zien van „De erfgenaam van Rabourdin" nog niet weet wat hebzucht is, weet het nooit. De heb zucht kruipt en kronkelt, likt en vleit, prikkelt en steekt, huilt en lacht, raast en tiert, juicht en jammert in dit blijspel van het begin tot het einde. Wat is dat alles goed opgemerkt en treffend weergegeven Wie nog mocht twijfelen of Zola oogea heeft en geest kan zich door dit blijapel overtuigen. G. Nobelen en P. J. v. d. Aar, de onlangs door de Rechtbank alhier ver oordeelde konijnendieven te Hillegom, zijn tegen het vonnis, waarbij zij tot 6 maanden ger. straf zijn veroordeeld, in hooger beroep gekomen. De Arr. Rechtbank alhier heeft bij haar vonnis dd. 29 November 1892 in staat van faillissement verklaard, Arie Schelvis, vrachtrijder te IJmuiden, met ingang van 11 November jl., de rechter Mr. W. A. 't Hooit is benoemd tot Rechter Commissaris en de Heer Mr. A, Kist adv. Jen procr. alhier tot curator. Maandag namiddag te ruim zes ure »eeft een begin van brand plaats ge had in een hooischelf op het erf van den landbouwer N. Kors aan de Am sterdamsche vaart, die echter spoedig is gebluscht door de buien en ageDten van politie. De oorzaak is onbekend. Het Nederlandsche stoomschip „Si rëus" is door afwijking van den vaargeul op het Noordzeekanaal bij Nauerna aan den gro»d gevaren. Sleepbooten hebben vergeefs ge dacht het vaartuig vlot te krijgen, men zal tot lichten overgaan. Als een bijzonderheid verdient ver melding dat onder de gemeente Sloten N.H.) enkele veehouders nog gras maaien, dat in de stallen aan het vee wordt gevoerd. De veeziekte heeft te Haarlemmer meer een snel en kort verloop ten goede. Thans wordt weder de stal van D. Krom te Haarlemmermeer ontsmet. Op 't oogenblik heerscht de ziekte nog op 4 plaatsen in deze gemeente. H. H. M. M. de Koninginnen zijn Maandagmiddag in de residentie teruggekeerd. Ter begroeting waren aan het station aanwezig de ministers Pier- son, Tak en Yan Tienhoven, de vice- president van den Raad van State, de president van den Hoogen Raad, de generaals Alewijn, Schneider, van Hel den en kolonel Henckens, de Commis saris der Koningin mr. Fcck, de bur gemeester mr. Roest, de lyfarts dr. Van Tienhoven en de hofprediker ds. Van Koetsveld. De minister van binnen- Jandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingeko men ambtsberichten in de vorige week als aan Aziatische cholera overleden, zijn aangegeven in Noord-Brabant: te Oud en Nieuw-Gastel, 2 personen in Zuid-Holland: te Barwouts- waarder, 2 personente Boskoop, 2 personen; te 's-Gravenhage, 1 persoon; te Hazerswoude, 2 personente Koude kerk, 1 persoon te Reeuwijk, 1 persoon; te Wateringen, 1 persoon in Noord-Holland: te Amster dam, 2 personen; in Utrecht: te IJselstein 2 personen; (St. ci.) Door den heer Louis R e- gcut, lid der Eerste Kamer te Maastricht, is aan de maastrichtsche bouwvereeni- ging gratis een terrein aangeboden voor den bouw van 22 arbeiderswoningen. Reeds vroeger werd door genoemden heer aan diezelfde vereeniging gratis een terrein afgestaan, waarop 11 arbeiders woningen zijn gebouwd. Toen de tram van Amster dam naar Edam Maandagochtend te 6 uur 45 min. van Buiksloot vertrok, ge raakte bij het neerdalen in de „Buik- sloter meer", de goederen- en tevens postwagen los van de koppeling, derail leerde en tuimelde omver. De postcon- ducteur is er (wonder genoeg) gelukkig heelhuids afgekomen. Een vat petroleum sprong stuk en brieven geraakten in het 1) HOOFDSTUK III. Nelly's kamer. Mevrouw Chetwynd ging haar voor Daar haar slaapkamer. Als uit eene stilzwijgende overeenkomst zinspeelden moeder noch doch ter over de verandering van verblijf, en met die bizondere kiesch- heid haar eigen veinsde Isabel niets te bemerken van de afwezig heid van verscheidene belangrijke meubelen, die vroeger de kamer barer moeder hadden versierd. Het ontbyt dreigde eerst zeer ge dwongen te zyn, daar alle familieleden het pynlyke gevoelden in het onderwerp, dat hun het naaste aan het hart lag, te verzwijgeD. Natuurlyk waren Isabel's bloedverwanten zeer nieuwsgierig om te weten wat haar tot zulk een plotselingen terugkeer bad ge- uoopt; zy vertelde het evenwel niet uit eigen beweging, en zy gevoelden wel, dat het onbeleefd en ongastvrij zou zyn om er haar naar te vragen. Bovendien wilde het meisje het onderwerp van haar verloving niet bespreken in tegenwoordigheid van haar jongen neef. Een pynlyke stilte, die volgde op eenige aanmerkingen betref fende het weer en den overtocht van Isabel over het Kanaal, werd verbroken door Nell, die met een van hare ondeugende glimlach jes zeide: //Ge zyt juist by tyds gekomen, Isabel. Deze dag zal waarschijn lyk een gewichtige dag zyn in de geschiedenboeken^ der familie Chetwynd/' aHoezoo vroeg Isabel. «Vader valt vandaag een fortuin te beurt." //Spreek niet zulk een onzin, Nell,'' gaf haar moeder ten ant woord. //Vraag het vader maar of het onzin is." Isabel zag vragend van den een naar den ander. ,/Nell bedoelt, dat ik den hoogsten prijs in de Nizza-lotery hoop te winnen," zeide Chetwynd wel wat aarzelend. //Ik heb een paar loten gekocht," Hy had er niet minder dan zeven en negentig gekocht. //Zou het niet heerlijk zyn, Isabel, als vader den eersten prys won?" riep Warrie uit. z/Hoe groot is die prys?" z/Vyf maal honderdduizend francs," antwoordde Chetwynd. //Twintigduizend pond sterling," zeide mevrouw Chetwynd zachtjes. //Een geheel fortuin." z/Dat zou het nu wel voor ons zyn, liefste," zeide haar echt genoot. z/Waa Let dan vroeger voor u geen groote som, vader?" zeide Nell. i/Neen, lieveling, maar omstandigheden veranderen den mensch." z/Ik meen die opmerking wel eens meer te hebben gehoord," riep het jonge meisje uit met een vroolijken lach. //Is het nog geen tyd Warrie om aan school te gaan denken?" vroeg zijn vader. ilk wachtte op u om te gaan," antwoordde de knaap. Zy gingen byna altyd tegelijk" weg. z/Ik ga vandaag niet aan den arbeid," zeide Chetwynd. //Het klinkt vreemd, lieve vader, u over uw arbeid te hooren spreken," merkte zyn dochter glimlachend op. z/Ja," vervolgde Nell, //men heeft wel veel verbeeldingskracht noodig om vader uit een zakelyk oogpunt te beschouwen." //Jou ondeugend kind zeide haar stiefvader en kneep haar in een van hare rose wangetjes. Zoodra Warrie naar school was, deelde Isabel aan de anderen mede, wat de redenen waren van haar plotseling vertrek van Rocklands en van het daarop volgende gesprek, dat had plaats gehad tusschen haar en Edward Dennyson aan het Victoria Station. //Hy was van plan om u te schryven, vader," zeide zy ten slotte, maar omdat hy zoo plotseling werd ontboden aan het sterfbed van zyn vriend, had hy er geen gelegenheid voor, waar van de pynlyke verklaringen, welke ik u heb medegedeeld, het gevolg waren." z/Dus lieveling, mogen wy veronderstellen, dat mijnheer Denny son gelukkiger is geweest in zyn liefde dan graaf Vladimir Pohitonoff i/Onoem als 't u blieft die twee namen niet in een adem," zeide het meisje blozende. //Welnu, inya kind, ontvang dan myne hartelijkste gelnkwen*

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1