NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. QEAAF 10e Jaargang. Donderdag 1 December 1892. No. *2887. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit Nummer bestaat uit twee bladen. De laatste dagen. STADSNIEUWS. Séance voor Kamermuziek- P 0 s t e r ij e n. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON iff9 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBÈ CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartrei By dit Nummer is gevoegd I het Gemeenteraadsver slag van 1 29 Nov. Daar <le St. \ieolaasavond valt op aanstaanden Maandag en het bekend is, dat in beide laatste dagen voor dien feestavond nog zeer veel wordt gekoekt, vestigt ondergeteekendc de aandacht op de uitstekende gelegen heid tot adverteeren in bet nummer dezer ('onrast dat ZATERDAGAVOND I verschijnt en verzoekt beleefd, n n reeds de daarvoor bestemde annonces 1 Ie willen inzenden. De Directeur-Uitgever, J. C. PEEREBOOM. Hazrlbu, 30 Nov. 189a Een avond van rijk en innig kunst- genot hebben zij doorgebracht die Dins dagavond ia het bovenzaaltje der „Vereeniging" de eerste der vier door I den heer Schlegel aangekondigde séances J voor kamermuziek bijwoonden. De concertgever werd ter zijde ge- I staan door de heerenJoh. Cramer ie viool, F. Frowein se viool, H. W. IIol- I meester alt en Henri Bosmans violoncel. Drie werken vormden het programma I dezer soiréeeen van Beethoven, een Ivan Mendelssohn ea een van Brahms. Als dit laatste werkQiintett op. 34 op 1 mij en waarschijnlijk op alle aanwezigen Ide machtigste impressie uitoefende, is Idit niet enkel toe te schrijven aan het meesterschap en de bezieling der uit voerders, want het moet erkend worden ■dat bij deze gloeiend geinspircerde toon- I schepping zelfs Beethoven's bevallig en [boeiend op 18 no. 1 aanmerkelijk ver- I bleekt. Hiermede wordt natuurlijk in de I verte niet beweerd, dat voor mijdege- I heele Brahms hooger staat dan de ge- I heele Beethoventrouwens de eerste [strijkkwartetten van laatstgenoemden lmce3ter kunnen zijn genie volstrekt niet [als maatstaf worden aangelegd. Dat de ■jongeling Beethoven op het stuk van Igeestesrijpheid achterstaat bij den man Brahms is een natuurlijk verschijnsel, maar toch moet, naar mijne meening Diet zoozeer hierin het onderscheid tus- schen de beide bovengenoemde werken gezocht worden, als wel in de tijdschrede die er ligt tusschen het ontstaan daarvan. BrahmB is, zo ader de knie te buigen voor den muzikalen afgod onzer dagen Richard Wagner, een man van zyn (d. i. vaa oazen) tijd. Die tijd kenmerkt zich voornamelijk door een prikkelbaar der zenuw- ea een bewegelijker gemoeds leven. Van daar ia Brahms werk die levendige, dikwijls onrustige, somtijds schokkende iythmus, die bewegelijke harmonie, die geweldig stijgende, straks ontmoedigd terugzinkende melodiek. Is het wonder dat wij gretig luisteren, wanneer wij in eene ons zoo verstaan bare taal worden toegesproken! Zooals ik reeds aanduidde waren ook de uitvoerende kunstenaars met blijk bare voorliefde ea juist begrip in dit toonwerk doorgedrongen en daaraan danken wij de heerlijke reproductie welke wij ervan te genieten kregen. Ook het quartet van Beethoven werd met groote meesterschap ten gehoore gebracht. De uitvoering muntte uit door eenheid van opvatting en fijnheid van nuanceering. Van Mendelssohn werd gespeeld de sonate voor piano en violoncel op 58. Het meest boeide mij in dit werk het adagio, wellicht gedeeltelijk om den rijkdom van klank dien de heer Schlegel bij de voordracht van de choraalsats waarmede dit gedeelte aanvangt, aan de piano wist te ontlokken. Overbodig te zeggen dat ook aan deze compositie, die aan beide spelers hooge eischen stelt, een onberispelijke vertolking te beurt viel. Moge iedere volgende seance den heer Schlegel zooveel voldoening verschaffen, als waarmede hij ongetwij feld op deze eerste terugziet. PHILIP LOOTS. 7.30 tot 9.30 's morgens en van 11.30 v.m. tot 2.30 's avonds (Greenwichtijd), pakketten worden aangenomen. De Directeur van het postkantoor DOFFEGNIES. Haarlem, 26 Nov. 1892. De subst. officier van Justitie te Haarlem, mr. van Outeren heeft, ver gezeld van een brigadier der Rijksveld- wacht, de woning bezocht van den koopman K. te Halfweg, onlangs in staat vaa faillissement verklaard, ten einde naar aanleiding van dit laatste een nader onderzoek ia te stellen. Het stoomschip Sirius, dat op het Noordzeekanaal aan den grond zat, is weder vlot gekomen en naar IJmuiden opgevaren. Pogingen worden ^aangewend om ter verbinding van IJ- en Houtrakpolders over zijkanaal F een postveer te ver krijgen. De Directeur van het postkantoor alhier, brengt ter kennis van de inge zetenen dat van 2 tot ea met 7 Dec. a.s., het kantoor voor de verzen ding als voor de ontvangst der postpakketten zal zijn gevestigd in de Zijlstraat (vroeger rechtsgebouw.) Ook wordt het publiek herinnerd aan eene zorgvuldige inpakking en adresseering der pakketten, zoodanig dat de adressen zooveel mo gelijk op de pakketten worden geschre ven en dat gedurende die dagen, geen twee of meer pakketten op e n e adreskaatt verzonden mogen worden. Tevens is door den minister bepaald, dat op Zondag 4 December alleen op de voor Zondagen bestemde uren van openstelling van het kantoor, zijnde van De „Nederlandsche Bond tot bestrijding van oyerdreven Zondags rust op het gebied van Post- en Tele- graafverkeer" beoogt ondanks zyn langen naam een goed werk. Tegen de bere deneering van zijn aan den miaister van W. H. en N. fce zenden verzoek om uitbreiding der diensturen op Zon- en feestdagen van post- en telegraaf is in beginsel niets te zeggen. De staat die zich het monopolie toeeigent van het vervoer van berichten, moet daarbij ook zorgen dat dit vervoer op de beste, veiligste en viugste manier geschiedt. Er worden tegenwoordig pogingen gedaan om het postverkeer op derge lijke dagen zooveel mogelijk in te krimpen. De noodzakelijkheid van een wekelijkschen „rustdag" is alle eeuwen door gebleken, maar het is onmogelijk, in den tégenwoordigen tijd, dien rustdag en dea Zondag voor ieder tot èen te maken. De bediening van het vervoer en hon derd andere takken van bedrijf zijn op Zondag onmisbaar. Zelfs in Engeland, waar de stilstand van het postverkeer op Zondag een blijvende grief en on gerief is, gaat het vervoer zijn gang. Niets verhindert, voor den Zondag, hulppersoneel in dieast' te nemen, dat desnoods uit een extra-heffing betaald kan worden. Ia Londen berekent het postbestuur een hoogere vracht voor brieven, die na het gewone postuur in sommige bussen geworpen worden en waarvan het vervoer dus meer werk vereischt. Kan men brieven, die duurder werk vorderen, niet evenzoo belasten door bijv. een e*tra-port te heffen als ze op Zon- of feestdagen bezorgd moeten worden Op dezelfde wijs zou men perk kunnen stellen aan het misbruik van het zenden van kaartjes en ander drukwerk op den Nieuwjaarsdag. Er zijn handels- en andere kantoren die een paar dui zend reclame-circulaires bij wijze van beleefdheid op Nieuwjaarsdag verzenden. Hier, evenals bij het zenden van felici tatie-kaartjes, helpt een beroep op de welwillendheid van het publiek niets. Waarom niet een extra recht geheven voor het drukwerk, ^dat bijv. tusschen 31 December en 2 Januari vervoerd moet worden. Het is opmerkelijk dat de klachten van werkeloosheid gelijken tred houden met het aandringen op minder werk. Niemand schijnt er aan te denken, de overvloedige arbeidskrachten in de plaats te stellen voor hen die meer rust ver langen. Is het onmogelijk hieraan te voldoen zonder meer kosten te maken, dat deze dan betaald worden door hen, die van de post-administratie meer werk vorderen dan waarvoor zij feitelijk is aangewezen. Hdbld. In het koninklijk paleis te 'sGravenhage ontstond Maandagavond een nog al hevige schoorsteenbrand in het lokaal tot verwarming van het bad water. Het vuur werd spoedig door de brandweer gebluscht. Reeds gedurende driejaar verkeert het departement Dwingeloo der Maatschappij tot nut j van 't alge meen in treurige omstandigheden. Na het overlijden van den administrateur der spaarbank van genoemd departe ment N, J. Eemten, bleek er een tekort to zijn van ongeveer 13000. Aanvankelijk waren de erven (de wed. Eemten-Spandaw en kinderen) genegen het tekort aan te zuiveren, doch ten slotte weigerden zij dit. Daar op volgde een proces van het departe ment tegen genoemde weduwe en kin deren. De voortgang van dit proces nu is zeer traag, tot groot misnoegen van alle weidenkenden, die eene spoedige oplossing van de treurige kwestie, die een noodlottigen invloed heeft op het departement en op de gemeente Dwin geloo, ten zeerste hadden gewenscht. Uit Kampen meldt men dat de stoomboot Beventer-pakket Maan dagavond van Amsterdam komende een kwartier buiten de Ketelmond is vast geraakt. De passagiers zijn door een visschers5chuit overgenomen en naar Kampen gebracht. Een Nulandsche boertje vervoegde zich Vrijdag in een der apo theken te 's Bosch. Hij was toch voor zaken in de stad, en nu kwam hij eens even aanloopen om dat „kleerabeest" ook ereis te zien. Door navraag bleek, dat men hem had verteld, dat bij be doelden apotheker een cholera-bacil aan een ketting lag. De arbeidere van de aard appelmeelfabrieken de Noordstar Union, Albion en Asiroom te Oude-Pekela hebben Maandag allen het werk ge staakt. De socialist Travailleur hield toespra ken tot de arbeiders. De fabrikanten hebben loonsverhoo- ging toegezegd, Maandagavond werden in de fabriek de Noordstar de glazen ingeworpen. Zingende trokken de ar beiders door het dorp en wierpen ook bij verscheidene ingezetenen de gla zen in. De politie en de maréchaussées zijn sterk vertegenwoordigd. Een 60-tal aard appelschepen liggen op lossing te wach ten. De schippers beginnen ook onte vreden te worden en eischen liggeld. Hetgerucht dat aan Brisson zou wor den opgedragen een nieuw Kabinet samen te stellen is bewaarheid. Carnot heeft hen doen ontbieden, maar Biisson heeft tijd van beraad verzocht. Er wor den evenwel reeds verscheidene namen genoemd. Zoo spreekt men van Sarrien voor binnenlandsche zaken, Dupuy voor openbaar onderwijs, Gerville Réache voor openbare werken,Peytral voor finan ciën, Brisson voor justitie, de Freycinet voor oorlog en Ribot voor buitenland- sche zaken. Ia de Couloirs wordt verzekerd, dat de gematigde republikeinen hunne me dewerking aan Brisson zullen weigeren, die dus een radicaal kabinet zal moeten vormen. Een eerste vraag, welke hij te beslissen heeft, zal zijn of hij Ribot en Freycinet in de combinatie zal kunnen houden. Tegen het aanblijven van Ri bot als minister van buitenlandsehe za ken verzet zich geen enkele persoon lijke reden; alleen staatkundige redenen zouden hem kunnen bewegen om een aanblijven te weigeren. Voor Freycinet staat de zaak anders, omdat tegen hem zeer ernstige grieven bestaaD. Men ver wacht datj Brisson de medewerking vragen zal van Goblet, Peytral, Lockroy, Viger enDessaigne. Of Bui deau aanblij ven zal, is niet bekend. Brisson is Dinsdag den ganschen avond te huis gebleven. Het is zijn voornemen niet een radicaal kabinet te vormen, maar een ministerie dat steun vindt bij alle republikeinsche groepen. Slaagt hij hierin niet, dan neemt hij het mandaat niet aan. Ten stelligste kan het bericht worden tegengesproken, dat president Carnot plan heeft eene boodschap over d e Pa HOOFDSTUK III. Nelly's kaf/Ier. «Het grieft me zoo Nell, te moeten denken aan de ellende en moede, waarin hij u gedompeld heeft u en moeder die 3ve, goede, geduldige moeder, die zich nooit beklaagtO, Nell, t is meer dan ik kan dragen 1' zeide zy en weende bitter. sStil lieveling fluisterde Nell en sloeg hare armen om den van haar stiefzuster, waarna zij het hoofd van Isabel tegen haar borst drukte. 'Moeder zal u hooren en het zal haar zoo vreeselijk bedroeven B op die wijze van vader te hooren spreken. Zij wil geen kwaad se hem zien, en gij weet wel dat hy maar een gebrek heeft, denk eens hoe vriendelijk hij altijd voor ons is, en hoe hij ons 'iheeit. Heeft hij wel eens ooit ons ruw toegesproken of boos gekeken «Nooit I« was het met nadruk uitgesproken antwoord. »Maar jje bent een engel, Nell, om hem te verdedigen, nu hy u toch alle Jen heeft gegeven om hem vijandig te zyn." //Ik zou wel eens willen weten wie vader zou kunnen haten hy is de zachtaardigste, de aangenaamste, de beminnelijkste man, die ooit heeft geleefdDenk eens aan, hoe velen zyn er niet, die nog nooit in hun leven een kaart hebben aangeraakt met het doel om te spelen, en nooit vyf francB op een paard hebben ge wed, en er toch niets in vinden om hunne eigen vrouwen te be driegen en de kinderen van hun geld te berooven door dit uit te geven voor hunne eigen baatzuchtige bedoelingen; ondanks al zyne beslommeringen zou vader er nooit aan denken om daarvoor ergens afleiding te gaan zoeken, evenmin als hij er aan zou denken om zyn soep met een vork te gebruiken! Apropos van soep, ik moet naar het middagmaal rondzien, anders komt er niets van terecht.' En Nell sprong op. *rWie heeft je leeren koken, liefste vroeg Isabel, toen zy het salon weer binnentraden, waar ze Warrie vonden, die zooeven uit het Lyceum was teruggekeerd. tflk heb een kookboek gekocht, en na een ijverige, moeielyke studie van een week, wist ik een middagmaal gereed te maken, dat by na eetbaar was. Vader dineerde veertien dagen lang na Pauline's vertrek in eene restauratie.' NJa, op moeder en my beeft ze de proef genomen,' zeide Warrie. //Je hadt eens moeten zien, Isabel, wat zij ons te eten gaf.' f/Ik at het toch zelf ook,' zeide Nell. z/Dat is waar. Je hebt een goed voorbeeld gegeven, dat moet ik zeggen. Zy kon wat verdragen, IsabelStruisvogels zijn niet by Nell te vergelijken.' «Maar nu erkent vader zelf, dat ik eene uitstekende kookster ben. Vanavond zult je er zelf over kunnen oordeelen, Isabel.' HOOFDSTUK IV. Een terugblik Uit het gesprek tusschen de stiefzusters zal de lezer ongetwijfeld het geheim hebben ontdekt van de oorzaak van den treurigen financieelen toestand der familie Chetwynd. Leslie, die, zooals Nell verzekerd had, de beminnelijkste en beste man was, dien men zich kan voorstellen, was een trouwe, goede echtgenoot, een lief hebbende, zachtaardige vader. Hy had evenwel, zooals het meisje ook bad gezegd, een ondeugd, eene vreeselyke, noodlottige ondeugd. Hy was, of liever was geweest, een speler. Hy had nu niets meer om te verdobbelen. Reeds op jeugdigen leeftijd als wees achter gebleven, werd hy onder voogdijschap gesteld van zyn oom, Bir Geoffrey Chetwynd. By zyne meerderjarigheid kwam hy in het bezit van vijftigduizend pond ongeveer, en spoedig daarna trad in het huwelijk met een beeldschoon meisje, ook een wees. Haar vader, kapitein by de marine, was gestorven toen hy in de Chi- neeeche Zee in dienst was en haar moeder had hun slechts een paar weken overleefd. Het meisje had geen geld en was opgeno men door een tante, met wie zij in Duitschland reisde, teen Leslie haar ontmoette. De jonge man was reeds druk bezig met op lof felijke wyze zich aan de roulette-tafel of met y/trente-et-quarante* van eenige zijner duizenden te ontdoen, toen'Jde ontmoeting met Helen Mulgrave hem eenige afleiding schonk. Eenige dagen na de eerste kennismaking was hy wanhopig op haar verliefd, deed

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1