DE LINNENBAAL. Kinder-Parapliiie's iet zeer fijne stokjes van af f0,80 tot ft,80. DE LINNENBAAL. H. J. KOEHORST. BINNENLAND. Letteren en Kunst. GEMENGD NIEUWS. MANUFACTUREN-MAGAZIJN KRUKWEIG 58—54- HAARLEM. JO Dames-Parapluie's. Sanella, 1'0,80 f0,90 i'l f 1,25 f 140 Dames-Parapluie's. Gloria, ('1,60 ('2 f2,50 f2,751'5f4f5. Heeren-Parapluie's. Sanella, f0,90 f4,10 fl.40 f 1,60 f2 f2,25 f2,50. Heeren-Parapluie's. Gloria, ('2,50 1' 3 f3,50 ('4 f5 C6. Paraplnie „Trmmph" iet 100 dagen garantie, Dezer dagen worden cireu- laires verspreid, bevattende eene op wekking om bij te dragen tot de stich ting van een standbeeld voor Thomas a Kempisden beroemden schrijver van de „Navolging van Christus." Zooals bekend is, is het voornemen om dit standbeeld te Zwolle op te rich ten. Alle bijdragen worden in een sierlijk Album opgenomen, dat ook zal prijken met eene fraaie photographie of afbeel ding van het Standbeeld en aan het Bestuurmet de bewaring van dit laatste j belast, tot blijvend aandenken op den dag der onthulling zal worden uitge- i reikt. Ook de namen der gevers of geef sters van 5en daarboven, in zoo verre dezen dit niet Uitdrukkelijk ver bieden, zullen er naar behooren in wor den vermeld, Aan de Vereenigingen of bijzondere personen, die ieder minstens tien gulden zullen hebben bijgedragen, zal in netten vorm een afschrift of na druk van het oorspronkelijke Album worden ter hand gesteld. Voor hen, die minstens ƒ25.znllen hebben gegeven zal dit Album in prachtband worden gebonden. Aan elk dergenen, die min stens vijf gulden zullen hebben geschon ken zal eene fraaie photographie ter herinnering worden aangeboden. Giften voor Haarlem worden welwil lend in ontvangst genomen door de heeren B. Dankelman, kan. deken en plebaan en P. Thunnissenkanunnik en pastoor der parochie van O. L. V. alhier Correspondent voor Haarlem en Om- j streken, is de heer B. SteinhofT alhier, terwijl de heer Alb. van Rooyen te J Utrecht correspondent-generaal is voor Nederland. Inhoud van No. 49 van Geïllustreerd ZondagsbladDe diamanten van Mevrouw Dinner (geïllustreerde novelle naar het Engelscli van W. Clark Russel) VI. Aard en oorsprong van het St. Nico- laasfeest (met '2 illustraties). Leeu wenjacht in de Woestijn, naar de schil derij van Horace Vernet (met illustra- i lie). Uit liet instructieboekje van een j onderofficier. Prins Aithur en Hubert, j naar de schilderij van LJPott (illus tratie). De aansluiting gemist, naar het EngelscliDe driekleurige ster (met afbeelding).—Een merkwaardige taal. Voor dames. Uit het Hofle ven. Verkeerd begrepen beleefdheid (met illustratie)Een trouwe hond, die zijn meester volgt (met illustratie) AnecdotenSchaakrubriekMede- deelingen Inhoud van „De Hollandsche Lelie" van 30 Nov. Hoofdartikel: Vriendelijk denken.Oranjebloesem, door Josephi ne Kitty's Echtgenoot, XIVHand werken. Bij den terugkeer van een Heilige (versje), door A. B. Leesta- lel. George Eliot, door NF.K.,I. Vragenbus. Correspondentie.W eek kalender.— Advertentiën. Dinsdag is te Berlijn liet op- zienwekkend proces begonnen tegen den bekenden hoofdman der antisemieten, dr. Hermann Ahlwardt, tot dusver hoofd eener gemeentelijke school te Berlijn, tegen wien ook aanhangig is een voor stel tot ontzetting uit zijn ambt. De grootste beweging veroorzaakte Ahlwardt in het voorjaar met. zijne brochure Ju- denflinten, waarin hij beweerde dat de bekende Berlijnsche wapenfabriek van Löwe bij het leveren der nieuwe ge weren voor het Duitsche leger den staat schandelijk bedrogen had. Hij beschul digde beide chefs der fabriek, Löwe en Kühne, van bedrog en omkooping van militaire ambtenaren, om de controle te belemmeren van de officieren, die de af te leveren geweren moesten goed keuren. Hij ging daarbij zelfs zoover van te beweren, dat dit bedrog plaats had volgens opdracht der Alliance is- raéliteom het Duitsche leger in den aanstaanden grooten oorlog zwakker te maken, opdat op de puinhoopen van het Duitsche vaderland een joodsch rijk ge vestigd zou kunnen worden. Aan Duitsch- land had Löwe slechte geweren geleverd en goede, benevens het geheim der sa menstelling, aan het buitenland ver kocht, enz. Intusschen bleek merkwaardigerwijze dat Kühne van christelijke afkomst en geboorte was. Maandenlang ging dit schandaal door de geheele persterwijl inmiddels het legerbestuur een streng onderzoek deed instellen, hetwelk ten duidelijkste aan het licht bracht dat de door Löwe geleverde geweren uitstekend, en de aangeduide militaire ambtenaren zonder eenigen grond in verdenking gebracht waren. Dientengevolge diende het legerbestuur eene aanklacht in tegen Ahlwardt wegens laster, terwijl ook als aanklagers optraden de beide beleedigde directeuren der fabriek. Gedagvaard waren 62 getuigen, onder welke verscheidene officieren van hoogen rang en technische deskundigen. Na de opening der zitting verklaarde het open haar ministerie, bij monde van den heer Drescher, dat Jhij met liet legerbestuur in overleg getreden was, of misschien in het landsbelang de behandeling der zaak met gesloten deuren plaats hebben zou; waren ook maar voor een klein deel de beschul digingen van Ahlwardt waar geweest, misschien zou dit dan noodig hebben kun nen zijn, maar in de instructie is ten dui delijkste gebleken, dat alle beweringen van den beklaagde louter verzinsels zijn. De geleverde geweren voldoen aan alle gestelde eischen, en het legerbestuur had geen aanleiding gevonden voor een ver zoek om de verhandelingen niet injhet openbaar te doen plaats hebben. Hel openbaar ministerie jverklaarde er zich in te verblijdendat daardoor de gelegen heid gegeven was om in de volle open baarheid de beschuldigingen van Ahl wardt als volstrekt onwaar en lasterlijk te kunnen op de kaak stellen. Zoowel de verdediger van Ahlwardt, de advocaat Hertwig, als de beklaagde zelf protesteerden er tegen, dat het open- baar ministerie op die wijze op de uit spraak vooruitloopt; op het rechtsbe wustzijn des volks moest niet bij voorraad pressie worden geoefend. Overigens keurden ook zjj de openbaarheid goed, en Ahlwardt sprak daarbij de hoop uit, dat door de verhandelingen zelfs nog meer bewezen zou worden dan hij reeds in zijne brochures beweerd had. Na dit korte tournooi met woorden beproefde de verdediger een uitstel der zaak te verkrijgen, door te concludeeren tot verdaging van het proces, daar zijn cliënt bij het parket eene klacht tegen den directeur Kühne had ingeleverd wegens bedrog. Volgens de bepalingen der wet moest eerst hierover uitspraak zijn gedaan, vooraleer het proces tegen den beklaagde voortgang hebben kon. Tusschen het openbaar ministerie, den president der rechtbank, den advocaat en den beklaagde werd hierover een vinnige woordenstrijd gevoerd; de tak- tiek om opzettelijk de zaak te vertragen was al te doorzichtig, daar Ahlwardt weken lang den tijd heeft gehad voor zijne aanklacht en hij die eerst Dinsdag ochtend had ingediend. Gelijk bekend is, heeft den 24en dezer Ahlwardt hij de verkiezing voor den Rijksdag in het district Friedeberg-Arnswalde zooveel stemmen verkregen, dat hij bij de her stemming in de eerste dagen van De cember waarschijnlijk gekozen wordt, en dan zou hij als afgevaardigde door de parlementaire immuniteit tegen pers processen beschermd worden. Het openbaar ministerie verzette zich met alle kracht tegen de verdaging, maar de advocaat stond op zijn formeel recht. De voorzitter, Brausewetter, die overigens als niet geheel vrij van antisemitisme be kend staat, scheen zich echter over deze tactiek te ergeren en op toornigen toon zeggende: „deze geschiedenis riekt naar een moedwillig op de lange haan sehu ven", Jbeval hij eene schorsing der zittin Inmiddels werd bij het parket ondei zoek gedaan naar de door Ahlwar ingediende aanklacht en weldra kwar de officieele mededeeling in, dat de Din: dag inged-'ende aanklacht reeds niel-ont vankelijk was verklaard. Toen daarop d zitting hervat werd, gaf de advocaat Heri wig woedend te kennen, dat hij tegen dez beslissing van het parket protesteerde waardoor de beklaagde in zijne wettelijk rechten verkort werd. Daartegen zou h in hooger instantie in beroep komen. De voorzitter antwoordde hierop zee kalm, dat zoodra eene hoogere instanti in anderen zin beslissen mocht, de recht bank de zaak onmiddellijk verdage zou, maar tot zoolang zou zij met d behandeling der zaak voortgaan, Schan per merkte de advocaat op, dat ander het parket niet zoo snel pleegt te han delen, waarover zich wederom van d rechterstafel verontwaardiging lucht ga In deze stemming begon het eigen lijke proces. Ahlwardt, die te Plötzei see een celstraf ondergaat wegens bi leediging der Berlijnsche magistratuu stond onder politiebewaking terecht. In den loop der verhandelingen bleel dat na de bovengenoemde verkiezinge voor den Rijksdag een correspondei van het Kleine Journal zich toegan tot Ahlwardt in de gevangenis had wete te verschaffen en zich hij hem voordee als een vertrouwd medewerker der ai tisemitische Staatsbürgerzcitung. Deze valschen vriend verried Ahlwardt zij planom door de verdichte aanklacht tege Kühne uitstel van behandeling van zij proces te verkrijgen. Deze corresponde werd nu opgespoord om als getui tegen Ahlwardt te worden gehoord. In verband met het onverklaarbai feit dat Ahlwardt voor zijne candidatui voor den Rijksdag, niettegenstaande! in de gevangenis zat, bij de verkiezin duizenden stemmen verwierf, die vroegi op Duitschvrijzinnige of conservatie* candidaten werden uitgebracht, baa zijn proces natuurlijk nog slechts dt te meer opzien. (IV. R. Cf.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 6