NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. mAM mmbxmxnüev. 10e Jaargang. Zaterdag 3 December 1892. No. 2889. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: SCHEURKALENDER, Twintig Cents, Boekwerken. G. PEEREBOOM. STADSNIEjUW S. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJO-HN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt^ zal bevatten: Een blijde boodschap Uit Insulindé) Haarlemmer BalletjesBinnen en Buitenlandsche berichten. Varia Kleine advertentiè'n uit Bet Blaad je" No. XLVII. Advertentiën. enz. Een geschikt St. Nicolaascadeau is yoorzeker een Evenals vorige jaren hebben wij ook thans weder het genoegen, aan onze Geabonneerden aan te bieden een fraaien met sierlijk schild, goed gedrukt en waarvan de blaadjes voorzien zijn van gen anecdote, snedig gezegde of grap pig voorval, zoodanig gekozen dat ieder, jong en oud, die gerust lezen mag. In ons VOLGEND NUMMER zullen wij een DB O DNT afdrukken, tegen afgifte waai van en betaling van slechts mea een Exemplaar van dezen fraaien Scheurkalender aan het Bureau, Kleine Houtstraat 9, kan bekomen. De afgifte geschiedt evenwel niet voor Maandagmorgen. Toezending naar buiten tegen inzen ding van Bon en 25 Cents aan post zegels. Van vroeger uitgegeven of al3 feuil leton geplaatste en later overgedrukte boekwerken zijn nog enkele Exemplaren voorhanden, die zeer geschikt zijn om als goedkoop en nattig St. Nicolaas- gesehenk te dienen. Het zijn de na volgende werken i. Grootheid Ontmaskerd of Mathil da's Liefde, 242 bladzijden 20 Cents. 2- Oranje-Xassau, Schetsen enTafe- reelen voor 't jonge Nederland, door W. F. OOSTVEEN, met plaatjes, vierde druk, 68 bladzijden, 15 Cents. 3. GERARD KELLER, Onze Minis ter en andere Novellen, 234 bladzijden 25 Cents. 4. De Goudvallei, naar het fransch van GABRIEL FERRY, 719 blad zijden 1. 5. WALTER BESANT, Katharina Regina, 144 bladzijden 25 Cts. Alleen voor Geabonneerden zijn deze boekwerken voor zoover de voorraad strekt tot de daarachter gestelde en zeer lage prijzen aan het Bureau verkrijgbaar. Voor toezending naar buiten worden die prijzen voor No. 1 25 Cents, No. 2 20 Cts., No. 3 30 Cents, No. 4 ƒ1.10 en No. 5 30 Cents. De Directeur- Uitgever, Haarlem, 2 Dec. 1892 Van wege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, werd Donderdag aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed i°. Het driejarig onderhoud der Pet- temer zeewering, behoorende tot de rijkszeewerken in Noord-Holland. Ra ming 16000.psr jaar. Ingekomen 16 biljetten waarvan dat van Jean Giltjes, te Petten, het laagst voor ƒ15890. 20. Het planten van stroo en helm, het stellen van iietschuttingeD, enz. in de duinen op Texel en aan den vasten wal van Noord-Holland, gedurende de jaren 18931895,- behoorende tot de rykszeewerken in de provincie Noord- Holland, in drie perceelen. Ramieg per jaar ie perceel ƒ5000.2e perceel ƒ10000.3 perceel 9000. Ingekomen 1 biljet voor 't eerste perceel zijnde van J. W. Hillensus, te Texel, voor de som van ƒ4577-per jaar. Voor 't tweede perceel 6 biljetten en dat van Jacobus Oldenburg, te Ber gen, het laagst voor ƒ9980.per jaar, en voor het derde perceel 3 biljetten en dat van Jacobus Oldenburg, te Ber gen het laagst voor ƒ8980.per jaar. 30. Het onderhoud van het Merwede- kanaalvan af het Noordzeekanaal tot de grens der provinciën Noord-Holland en Utrecht, en van den zijtak van dat kanaal tot aan de Oude Vecht te Nigtevecht, gedurende het jaar 1893. Raming 25000. Hiervoor kwamen 16 inschrijvings biljetten in waarvan dat van P. Dekker en Homme Greger, te Amsterdam, het laagst voor ƒ23750.—. 40. Het voorzien der boorden van het Noordhollandsch kanaal. Raming ƒ3700-— Ingekomen 6 biljetten en dat van G. Honijk, te Purmerend, het laagst voor ƒ3127. en 50. Het maken van twee ijzeren lichttorens op de lage stranddaramen te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming 3600. Hiervoor kwamen in 14 biljetten en waarvan dat van A. J. Jurri&an H&c- cora, te Amsterdam, het laagst voor 2500.—. Benoemd tot adjunct-inspecteur van politie alhier, de heer C. van Asperen te Helder, Donderdagnamiddag is een paard, ge spannen voor een tentwagentje en waarin gezeten waren de metselaar H.London en zyn broeder, op de Jansbrug op hol geraakt en aan de Nieuwe Gracht in aanraking gekomen met een steenen paal, waardoor het paard spoedig tot staan is gebracht. Het wagentje werd bijna geheel vernield en de gebroeders London zijn er uitgevallen, waar by de broeder van L. vermoedelijk een of meer ribben heeft gebroken. Op de JaDsbrug had het paard eene 78-jarige vrouw voorover geworpen, die zich in het aangezicht en aan de linkerhand heeft bezeerd. Door het voorbijrijden van een ander rijtuig was het paard geschrokken. Daar plaatsgebrek ons belet, een uit voerig verslag te geven van de opvoering van „de Erfgenamen van Rabourdin" door het gezelschap-van Lier in onzen Schouwburg^ moeten wij volstaan met de mededeeliDg dat deze uitvoering uit stekend geslaagd mag heeten. Vooral den heer Bigot en mejuffrouw Cohen komt een woord van lof toe vcor de wijze, waarop zij hunne rollen vervulden in dit stuk van Emile Zola, dat in niets aan diens romans, maar in vele op zichten aan Molière doet denken. De zaal was maar matig bezet. Nader vernemen wij omtrent het ongeluk in de Haarl. Katoenmaat schappij, dat K. Idsinga, aldaar werk zaam, oud 27 jaren, wonende Lange Lakenstraat, bij het vullen van een vetpotje op eene machine, door eigen onvoorzichtigheid in aanraking is ge komen met de daaronder draaiende as, die hem greep en tegen de zoldering slingerde, waardoor zijne beide beenen boven de knie zijn gebrokeD, en zijn borst is gekneusd. (Zie vervolg 8tadsnienws 3e pag.) Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 1 Dec. 1892. Roode wintertarwe o,Jarige tarwe o—A o,Witte tarwe ƒ4.50 k 7.10, Zomer ristarwe ƒ5.30, k f 5.70, Rogge ƒ4.90 A 5.15, Haver 6.40 A 7, Chevaliergerst ƒ4.60 a 5,10, Winter- gerst ƒ4.25 k 4,80, Zomergerst ƒ3 65 a f 3.9°» Duivenboonen 6,50, k 6.75, Paardenboonen ƒ5,70, k 6,Groene Erwten ƒ6.90, k 7.90, Op het Noordzeekanaal zijn twee met hout beladen vaartuigen gezonkeneen tusschen Westzaan en de Hembrug, het andere bij Buitenhuizenhet eerste vaartuig ligt in de vaargeul, zoodat daarbij bakens zijn aangebracht. De opvarenden zijn gered. Het engelsche stoomschip Andalusie dwars door het remmingswerk aan de Hembrug (over het Noordzeeka naal) gevaren, waardoor aanzienlijke schade is veroorzaakt. Voor den heer A. H. Van Thiel te 's-Hage, hoofdinspecteur van de telegraphie, was 't Donderdag een hoogst gedenkwaardige dag. Het was Donderdag toch 40 jaar geleden, dat de heer Van Thiel bij de telegraphie in functie trad. 't Spreekt vanzelf, dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbij gaan. De ambtenaren van de hoogsten tot de laagsten in rang hadden zich dan ook beijverd dezen eersten December dag voor den jubilaris onvergetelijk te doen blijven. Toen de heer Van Thiel, vergezeld van zijn dochter, des morgens in zijn afdeeliug in het gebouw van het Ministerie aan de Parkstraat kwam, werd hij door den hoofddirecteur der posterijen en telegraphie, den heer J. P. Hofstede, en het personeel der af- deeling telegraphie ontvangen en naar zijn kamer geleid. Dit vertrek was als het ware in een bloementuin herschapen. Van onder tot boven waren langs de wanden de fraaiste planten, chrysanthemums, rozen en palmen aangebracht, terwijl liet portret van den jubilaris omlyst was door rozen en ook op de tafel eenige fraaie bloemstukken waren geplaatst. Nadat allen in het vertrek waren binnengetreden, hield de heer Hofstede een korte toespraak tot den heer Van Thiel, wenschte hem geluk met den dag van heden en wees op het vele, dat door zijn toedoen in die reeks van 40 jaren was tot stand gekomen. Hij wees er op, dat in een der bladen met recht de uitdrukking is gebezigd „Nederland mag roem dragen op zijn telegraaf*, maar dat dan ook den heer Van Thiel de grootste eer van de degelyke organisatie van dezen ge- wichtigen tak van dienst toekomt. Hy bracht voorts eenige feiten uit die eer volle loopbaan gedurende 40 jaren in herinnering en uitte ten slotte den wenscb, dat de heer Van Thiel nog jaren lang zijn krachten mocht b'ijven wijden aan de telegraphie, dezen ge- wichtigen tak van dienst. De heer Van Thiel betuigde daarna zijn dank aan allen, van wie hij op dezen dag zooveel blijken van sympathie had mogen ontvangen. Wat zijn 40- jarlge loopbaan betrof, bracht hij dank aan hen met wie hij gedurende die vele jaren een aangenamen omgang had ge- bad, hetgeen zoozeer ten goede was gekomen aan den dienst der telegraphie. Voornamelijk was hij dank verschuldigd aan allen, die hem steeds trouw ter zyde hadden gestaan in het verrichten van den vaak moeilijken arbeid. Het verheugde hem ten zeerste, dat van den hoogste tot de laagste in de afdeeling telegraphie zoo goede harmonie heerschte. Uit alle oorden des lands ontving de heer Van Thiel gelukwenschen. Ook de oud-Minister Havelaar deed van zijn belangstelling blijken. Te ijg uur maakte eene deputatie van de hoofdkantoren der Telegraphie te Amsterdam en Rotterdam, zoomede eene commissie, bestaande uit alle in specteurs en directeuren der groote kan toren in het Rijk, hun opwachting bij den jubilaris. Ook de Minister van Waterstaat, de heer Lely, en de secretaris generaal van genoemd Departement, de heer De Bosch Kemper, kwamen des middags persoonlijk den heer Van Thiel geluk wenschen. Het Hbld. van Donderdag avond meldt het volgende Van eenige studenten ontvangen wy een klacht over de mishandeling waar aan eenigen hunner kameraden Woens dagavond in den circus-Carré bloot-* stonden. Een student tot een opgewonden clubje behoorende plaatste een glas op de balustrade in den circus, en g** geen antwoord op een verzoek van den pikeur het weg te nemen. Deze schopte het glas daarop weg, zóo dat de inhoud op de kleeren van den student terecht kwam. De laatste nam daarop het glas en wierp het den pikeur naar het hoofd, waarop deze een bloedende wonde aan de kin bekwam. Onmiddellijk kwam het personeel toe schieten, waarop alle acht studenten naar de stallen werden gesleept, waar zy door de overmacht van bedienden werden geslagen, zoodat allen blauwe oogen, builen en bloedende lippen had den. Een van hen moest in het gast huis worden verbonden. Aldus werd ons geschreven. Wij hebben den heer Carré inlich tingen gevraagd, vooral omdat het zeker de vraag is, of het niet zyn plicht is de handhaving der orde aan de steeds aanwezige politie op te dragen. Volgens die inlichtingen zouden de jongelui o. a. door in den circus te ioopen hinderlijk zijn geweest. Toen nu het voorval met het glas plaats had, gaf de beer Carré last den grootsten rumoermaker te verwijderen. Toen deze werd aangevat, trokken de andere stu denten voor hun makker paitij, en daardoor ontstond in den stal een klop partij waarbij de jongelui het hard te verantwoorden hadden tegenover de getraineerde overmacht. Gestreng onderzoek schijnt ons noodig. Woensdagnacht is bij de burgemeester van het eiland Marken in gebroken door iemand, die vroeger wegens gedeeltelijke verstandsverbijste- 10) HOOFDSTUK IV. Een terugblik Innerlyk speet het den heer en mevrouw Chetwynd dat Isabel zulk een schitterend aanzoek afsloeg. De rykdom van de Pobito- fioffs was fabelachtig. Zy bezaten eezi prachtig huis, of hotel, zooals het in Parys wordt genoemd in de Rue St. Dominique, oen prachtige villa aan het Lego Maggiore, een kasteel in Bre- tagne, een ander in de Vogezen, en een groot chalet nabij Luzern. Een menigte bedienden hielden zy er op na. Het Is waar, do jonge graaf had het rampzalig lichaamsgebrek, dat men een bochel noemt, terwyl bovendien zyn gelaat licht door de pokken was geschonden, maar honderde vrouwen in de eerste parijsche Kringen zouden gaarne dien bnlt hebben willen slikken figuur lijk natnurlyk! om gravin Pohitonoff te worden. Na het ver tok van zyne dochter naar Engeland, begon Leslie er werkelyk over na te denken, dat het nu toch niet verkeerd zou zijn, als hy ook iets trachtte te doen om wat te kunnen verdienen. Het was een nieuw denkbeeld, en het nieuwe daarvan bekoorde hem. Maar wat kon hy doen? Geen onderwys geven. O neen I Liever ware hy straatveger gewordeo, maar dit beroep is in Patys onbekend. Hy pynigde zyn brein met de gedachte of or ook een fatsoen lijke betrekking zou te vinden zyn, waarin hy op eerlijke wyze wat geld zou kunnen verdienen, maar tevergeefs. Toen hy even wel op zekeren dag doelloos in een winkel van mode artikelen staarde zooals beschilderde waaiers en schatten en gelatine- prenten kwam het hem in de gedachte dat hy misschien iets zou kunnen verdienen, door op laatstgenoemde opschriften te tee kenen. Hy kon uitstekend gothisch schrift teekenen en uitstekend kleuren. Hy bood zyne diensten nu aan in een goedkoopen pren tenwinkel een zeer belangrijken handelstak in Parys en toen hy proeven van zyne bekwaamheden had afgelegd, nam men hem in dienst. Hij was zoo vlug in dit vak, dat als hy gewild had, hy wel vyftien francs per dag had kannen verdienen met dit betrek kelijk eenvoudig werk. Somtyds verkoos hy slechts tien francs, dan weer vyf, ja somtijds niets te verdienen. Hy giBg steeds voort met dobbelen en met wedden op beschei den voet, en won nu en dan vyftig of honderd francs. Wat hem het meest ergerde, was, dat nu hy slechts een paar francs aan de grilligheid van het lot kon blootstellen, het gelnk hem meer diende, dan vroeger toen hy over duizenden kon beschikken. Op zekeren dag zwoer hy Lizzie, in een vlaag van hevig be rouw, dat, mocbt by ooit weer in betere omstandigheden verkee- ren, hy nooit meer zou dobbelen, op welke manier ook. Om ten derden male een fortuin te winnen zag hy geen andere kans, dan te trachten in een lotery den eersten prys te winnen. Hy had geen kans om ooit baronet te worden, want sir Geoffrey had een zoon en een kleinzoon. Zyn eenige redding was dus een hoog lot in de lotery. Hy kocht loten by het dozyn in alle loterijen, welke in Frankryk werden gehouden, speculaties, die nog al tamelijk wat geld kostten. Alleen in de Nizza-iotery had hy loten ter waarde van zeven en negentig francs I //Iemand moet den eersten prys winnen," zeide hy, toen zyn vrouwtje een zwak ver wijt waagde uit te spreken, tfen waarom zou ik die gelukkige niet zyn Er was in het salon en de kamer van mevrouw Chetwynd by na geen lade, kast, doos of vaas, die geen lotery brief jeB bevatten. HOOFDSTUK Y. Verdwenen wDe officieele lyst van de Nizza-lotery De familie Chetwynd had gedineerd,en dronk hun café noir toen nit verschillende richtingen de kreten van den boulevard naar omhoog stegen. //Zij roepen met de lyst, oomzal ik naar beneden gaan en er een halen vroeg Warrie. Als ge zoo goed wilt zye, myn jongen.' Warrie snelde weg en keerde een paar minuten daarna met da ljjst terug. Werttt verwifd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1