m,AM MBR©IÖS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Maandag 5 December 1892. Mo, 2890 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. SCHEURKALENDER, Twintig Cents, J. G. PEEREBOOM. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantierB, Directeur-Uitgever J. C. FEEEEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuceParijs 31 bis Faubourg Montmartre: EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt un hen, die op het Geïl. Zondagsblad loteekenden, No. 49 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM VOOR 1893. De 30 <0 INT", tegen afgifte waar van ea betaling van slechts de fraaie SCHEURKALENDER voor 1893 verkrijgbaar is, vindt men op de 4e bladzijde onderaan van het hoofdblad. Men knippe die dadelijk uit, om den SCHEURKALENDER Maandag aan het Bureau te kunnen laten afhalen. De Directeur-.TJitgever Haarlem, 2 Dec. 1892 Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen de reproduction van mid- deleeuwsche muurschilderingen aan staanden Zondag nog tentoongesteld blijven. De tentoonstelling van ijzerwerken die op het einde van deze maand zal geo pend worden wordt voorbereid, reeds werden verschillende werks.ukken daar toe ontvangen. Des Zondags is de toegang vrij. Hedenmorgen werd op plechtige wijze voor het front der troep de bronzen medaille uitgereikt aan den sergeant P. Menningh van het 3* bat. 4e reg. inf. Een vriendelijk verzoek aan de Haar- lemsche Burgerij Nu het gure jaargetijde weder ïs aan gebroken, herhaalt ondergeteekende, hoofd der kosteloose school aan de Leidsche Vaart, het beleefd verzoek van vroegere jaren aan Haarlem's bur gers, hem voor de minstbedeelden onder zijne leerlingen te willlen toezenden de xleedingstukken, die om de een of andere reden niet meer worden gedragen. Hoe dikwijls gebeurt 'tniet dat in de kast wordt gehangen en blijft hangen, wat voor den karig bedeelde soms van zooveel waarde kan zij». De steun, dien hij hierin reeds gedurende eenige jaren mocht onderviaden, het nuttig gebruik, dat er van het gezondene werd gemaakt de hulp hierdoor verschaft, dit alles geeft hem vrymoedigheid tot herhaling van zijn verzoek. Men zegge het voort Het Hoofd der school aan de Leidsche Vaart C. DE VRIES Hzn. Haarlem, 3 Dec. 1892. Wie de Anegang doorgaat, zal zeker niet nalaten een blik te werpen op het wïnkelmagazijn „de Zon," No. 20A. De ruime etalagekast is in een chineeschen tuin ;herschapeiö, waarin gras en zaad paden bedriegelijk zijn nagebootst. Links bevindt zich eene verandah, waaronder een Chinees behaaglijk zit rond te kijken, terwijl twee andere figuren, een vrouw en een man, in frissche costumes gedost, ter zijde staan en de hoofden bewegen. Op den achtergrond ligt een chineesch meisje in een hangmat onder een ci troenboom. De geheele voorstelling is met groen, palmen, chineesche lampions en bloem vazen keurig gedecoreerd en maakt, vooral des avonds een verrassend effect Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie br treffende eene toon eel voor stelling, in „Felix Favore" te geven. Van het gemeentebestuur te Bloe- mendaal ontvangen wij een gedrukte missive aan den Raad dier gemeente, houdende voorstellen tot verbetering van den toestand der rioleering en het hebben van mestvaalten aldaar, waar aan wij gaarne een plaatsje geven. De brief luidt aldus Overeenkomstig het bepaalde bij art. 179 letter i der gemeentewet heeft het, in de voorgaande vergadering van den Raad meegedeelde en besproken rap port Uwer commissie tot onderzoek der hygiënische toestanden in deze gemeente, ook in de vergadering van Burgemeester en Wethouders een punt van overwe ging uitgemaakt en hebben wy ge meend, ter voorbereiding van hetgeen door U ter dezer zake tot beslissing dient te worden gebracht, eenige middelen tot verbetering van den door Uwe commissie terecht gewraakten toestand in overweging te moeten ge ven. Deze middelen zijn: 10. door de belanghebbenden eene inrichting te doen maken tot opvanging en desinfectie der onreine stoffen, die thans zonder eenige voorzorg in de Bloemendaalsche vaart worden geloosd of maatregelen te Demen om van het loozen dier stoffen in die vaart te be letten 20. maatregelen te nemen om de loo- zing van (aecaliën te beletten in het riool bij „Sparrenheuvel4*, dat riool door de eigenaars te doen opgraven, van gemeentewege te doen onderzoeken, zoo noodig doen verbeteren en aan het einde van dat riool door de eigenaars of be langhebbenden de noodige voorzieningen te doen maken tot bezinking, desinfectie en verwijdering der daarin afloopende dikke stoffen; 30. de weg in de spoorbuurt te O verveen te doen verleggen of ver- hoogen om het wegwater over den spoorweg te kunnen doen afvoeren en het bestaande riool onder den spoor weg te benutten tot afvoer van het menagewater uit de perceelen in die buurt gelegen 40. het riool, thans uitloopende in de sloot langs den weg bij „Tetterode'*, voor rekeniDg der belanghebbenden, in eene put op te vangen en die put in aansluiting te brengen met de put be- hoorende tot het gemeente-riool, gele gen achter de woning van den heer Bornwater, of het loozen der vuile stof fen in de wegsloot te beletten 50. in de sloot achter het perceel, be woond door den heer Bornwater, door middel van waterkeeringen,van gemeente wege eene eenvoudige inrichting te doen maken tot bezinking, desinfectie en ver wijdering der daaria vloeiende stoffen 60. voor alle bestaande woningen een voorschrift te geven tot inrichting van privaten, privaatputten ot privaatwissel- tonnen en voor verzameling en verwij dering van menagewater 70. regelen te stellen tot afvoer en loozing van wegwater ea dat onvermengd met menagewater of andere vuile stoffen te doen bewerkstelligen 80. over te gaan tot invoering eener z. t. n. reinigingsbel»sting voor even- tueele gemeentelijke afvoer of miming van privaatstoffeu en menagewater of berging van mestspeciën 90. meer afdoende maatregelen dan de bestaande te nemen tot verzekering eener goede verzorging van drinkwater, vergaring van menagewater en opvanging en verwijdering van privaatstoffen bij den bouw van nieuwe woningen of ver andering van bestaande gebouwen 100. alle mestverzamelingen te verbie den binnen een afstand van 50 meter van openbare of voor het publiek toe gankelijke wegen ot binnen een afstand van 2<> meter van woningen en wel putten. Wij hebben gemeend ons tot het aan geven van bovenstaande o. i. ter zake afdoende, middelen te moeten bepalen, het verder aan het goed oordeel van den Raad overlatende om die voor schriften te aaresteeren welke tot eene gewenschte oplossing der kwestie zullen blijken noodig te zijn. Burgemeester en Wethouders va?i Bloemen daal, {w. g.) IMMINK. De Wethouder {We g.) W. J. ELDERING. Te Haarlemmermeer is het mond- en klauwzeer op nog 5 boerderijen heer- schendebij gunstig verloop en onder gunstige omstandigheden zullen de hoe ven voortaan door slechts éen militair bewaakt worden. Te Heemstede is de ziekte-weder uit gebroken. Eene hofstede met ruim 21H. A. bouw en weiland, staande en gelegen te Haar lemmermeer, heeft in publieke veiling opgebracht 20.000 In de ringvaart der Haarlemmermeer bij Sloten is bij aanvaring, het vaartuig van Schipper Veenema (uit Friesland) gezonken. Met moeite konden de op varende zich redden; niets was ver zekerd. De bisschop van Haarlem heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het a. s. Katholiek vakcongres. Men schrijft uit Maassluis: Schipper C. van der Pijl. van den logger M. A. 36, rapporteerd, dat in den nacht van 14 op 15 Nov. jl. van zij n vleet door een EDgelsch trawlvaar tuig 12 netten zijn gekapt. Hiervan is door den waterschout proces-verbaal opgemaakt. Van den logger Arnhe?n Ai. A. 95 is in den nacht van 8 op 9 Nov.jl. op de Noordzee een gedeelte van een met de vleet uitstaande reep ontvreemd. Vermoedelijk is men met eene roeiboot naar die vleet gevaren, want den gehee- len nacht is er geen lichtvoerend vaar tuig dichtbij gezien. Een op een z ij spoor geplaat- ste wagen op het stations-emplacement te Leeuwarden werd Donderdagavond te 11 uren door de wind naar het kruis punt van den wissel gedreven. Toen de wagen, op wiens treeplank de wissel wachter stond, hetzelfde punt naderde, bemerkte deze eerst het gevaar waarin hij verkeerde. Hij vond nog tyd op de buffers te springen, doch geraakte daar bij met de rechterhand tnsschen de steunyzers der beide wagens beklemd. De hand werd zoo hevig gekwetst, dat hij moest worden afgezet. VISSCH ERIJ- Maandag 28 Nov. 1892. Z W 16, sloep Watergeusschipper Jacob Virser, 2400 schel v.; M D 16, Op hoop van Zegenschip. Huib v. d. Hoek, 2100 schelv.M D 15, sl. Ulbot schip. S. de Ruiter, 3000 schelv.M D 18, sl. Zeemanshoopy schip. W. Viskil, 2600 schelv. Prijzen: ƒ33.ƒ33.50 ƒ30.26.50 per groothonderd. Dinsdag 29 November. Niets binnengekomen. Woensdag 30 Nov. P R 42, sloep Willem Cornells schip. M. van Veelen, 1300 schelv.; M D 13, sl. Adriana Luminaschip. H. de Korte, 1700 schelv.; P R 48,sl. Lekkerkerk, schip. Alb. Koster, 1700 schelv. Prijzen: 40.50 ƒ43.50 ƒ46. De Trawler IJ M 22, Margaretha schip. K. de Grooot, met eene besom ming van f 180. Donderdag 1 Dec. 1892. M D 9, sloep Middelharnisschip. Jacob v. d. Hoek, 1300 schelv.; M D i4, sl. Noordoverschip. Jongejan, 1700 schelv.M D 17, sl. F.mma Annaschip. Braber, 2100 schelv.; H D 32, sl. Saiurnusschip. L. van Veelen, 1500 schelv. Prijzenƒ49. ƒ46.50 f 50.50 /50.— De Trauwler Irmaschip. J. Naerfc met eene besomming van ƒ100.; De Trawler Dauntlessschipp. R. Womack met eene besomm. van 200. De Trawler Dick Witting ton, schipp. G. Groen met eene besomm. van ƒ225. Maandag waren de botters in zee en deden een vrij bevredigend schot, door stormweder konden zij de overige dagen niet in zee komen. Brisson blykt bij zijn poging om een nieuw fransch Kabinet samen testellen zijn neus geducht te hebben gestooten. Ten minste heeft hij Viijdag verkondigd de vorming van een Kabinet af te wij zen. Eerst heeft hy bij den vice-voor zitter der Kamer, Casimir Périer aan geklopt met al zijne portefeuilles onder den arm, en zal ongetwijfeld een com- mis-voyageur nog wel hebben overtrof fen In zijne welsprekendheid en volhar- 11) HOOFDSTUK V. Verdwenen, Leslie nam nit zyn binnenzak eene portefeuille en zocht uit den inhoud een stukje papier, waarop de nummers van de zeven ®n negentig loten in drie rijen vermeld stonden. Na zorgvuldig het winnende nummer van den eersten prys te isbben opgeschreven, liet hy zyn rechter wysvinger laDgzaam langs het eerste kolommetje afdalen. Ben doodsche stilte heerschte onder de andereD, en een angstige spanning zetelde op het gelaat van de vier personen, die hunne blikken op het stukje papier gevestigd hielden en nauwkeurig den langen, witten vinger volgden, die daar langs het papier gleed. Ls vinger schoof zonder op te houden door langs de eerste en de tweede kolom. Eensklaps ontsnapte gelyktydig een kreet aan 4e lippen der toeschouwers. De vinger was blyven stilstaan by ,flet tweede nummer in de derde kolom, en Chetwyod was half bewusteloos in zijn stoel achtero verge vallen. #Hij is myn hygde hy met byna onherkenbare stem, «of liever gezegd, hy is ons, dierbare verwanten.'7 Hy stond plotseling op, trad op zyn vrouw toe, knielde by haar neer en zeide met aandoening in zyne stem «Lizzie, lieveling, met Gods hulp, zal ik nu trachten het on recht te vergoeden, dat ik u en Nell heb aangedaan." Mevrouw Chetwynd kon geen woorden vinden om hem te ant woorden, meer teeder drukte zy zyn hoofd tegen haar boezem en drukte hare lippen op het mooi gevormd blank voorhoofd. Het winnende nummer was 5.037.453. De geheele familie ging nu de loten opsporen. Na overal te hebben rondgesnuffeld, hadden zij ze alle verzameld, maar toen Leslie ze overtelde, ontdekte hy dat er een aan ontbrak. «De hemel geve, dat het niet het winnende nummer ismom pelde hij met schorre stem. In koortsachtige opgewondenheid onderzocht hy de loten; met spanning en angst sloegen de anderen hem gade. Hy kwam aan het laatste I hy zag het in, liet het op de tafel vallen, bedekte zyn gelaat met zyne handen en kreunde «O, mijn God Het lot dat oDtbrak was nummer 5.037.453. Een tydlang waagde niemand het een woord te spreken. Eindelyk legde mevrouw Chetwynd haar tengere hand op den schouder van haar echtgenoot en zeide «Wees niet ontmoedigd, lieve. Het kan niet verloren zyn en zal zich hier wel ergens in huis bevinden. Kom, kinderen, laten wy nog eens opnieuw gaan zoeken." Het zoeken duurde tot na middernacht. Geen enkel plekje, zelfs waar iemand het met geen mogelykheid zou hebben neergelegd, werd overgeslagen, maar het verloren lot werd niet gevonden. Plotseling riep Nell opgewonden uit: «Het japansche kastjeGy herinnert u nog wel, vader, dat gy de eerste loten, door u gekocht, in de geheime lade hebt wegge sloten. Misschien hebt gij, toen het door n geleegd werd, omdat het kastje naar de bank van leening moest worden gebracht, dat lot er in laten liggen. Zooals ge u zult herinneren, hadden wy toen groote haast en het was byna donker." «Ja, ik herinner het my," zeide Chetwynd en vroolykte wat op. «Het is mogelyk, dat ik het op den bodem van de lade heb laten liggen. Maar Nell," voegde by er op angstigen toon bjj, «hoe lang is het geleden sedert het kastje er is ingebracht «Meer dan veertien maanden. Gy weet, dat ik n onlangs heb verzocht om het ontvangbewijs te hernieuwen." «Ja, maar ik kon juist toen het geld niet missen. Ik denk ech ter wel, dat wy het nog znllen krygen, denkt ge niet Nell «Ja, ik denk het wel. Zij leggen er meest altijd nog een paar maanden op." «Dan moet het morgen worden ingelost, maar waar ter wereld moeten wij het geld vandaan halen «Misschien zult gij hierin wel genoeg vinden vader", zeide Isabel, en bood hem verlegen, aarzelend haar beurs aan. «Dank je lieveling. In zulk een buitengewoon geval zon het valiche kieschheid zyn een.dergelyk edelmoedig aanbod af te slaan.* Wordt vervo'^d.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1