NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. mMM FOHÏSON0EV. 10e Jaargang. Dinsdag 6 December 1892. No. 2891. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummera0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. yan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hot Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dé Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 5 Dcc. 189a Zondagavond ontbrak het in onze stad niet aan gelegenheden om uit te gaan. Het gezelschap van den Salon des Variétfa gaf „de Groote Trom" in den Schouwburg, van Liers gezelschap trad op in „de Kroon" met het drama ,0nder valsche Vlag" en in Felix Favore vertoonde een gezelschap ver- eenigde tooneelisten een drama in zeven tatereelen, getiteld //het geheim vaa het kasteel Bluthendorf." De //Groote Trom" had tal van be zoekers gelokt en de uitvoering van het bekende spektakelstuk heeft algemeen zeer voldaan. Vooral mejufrouw Wert- wein en de heeren Poolman en Pilger werden zeer toegejuicht. In „de Kroon" was de toeloop min der groot, terwyl de tooneelvoorstclling jFelix Favore" voor de artisten zeer zeker geen winstgevende zaak is ge weest. Naar wij vernemen zullen de in den ichouwburg te geven stukken voortaan )ok in de tramwagens worden aange kondigd. In den afgeloopen nacht is in het Spaarne bij de Hoogebrug opgehaald iet lijk van den sojarigen D. V., raa- :hinist, alhier woonachtig. Men ver moedt dat hij op weg naar zyne woning )ij ongeluk te water is geloopen. Uit goede bron vernemen wij, dat liet door eigen onvoorzichtigheid de rerkman in de fabriek der Haarl. Ka- oenmaatschappij is verwond geraakt, ïoe eigenlijk het ongeluk is gebeurd, jegrijpt niemand die met de plaatselijke ;esteldheid bekend is. Noord-Zuid Hollandsche Stoomtram weg Maatschappij HaarlemLeiden. Ontvangsten Nov. 1892 aan perso- ien en goederenvervoer 7108.70 tegen '6329.20 in 1891. Sedert 1 Januari 85183.35 tegen ƒ80822.70 in 1891, in met inbegrip van diverse ontvang- ten/97358.60 tegen/93337.70 in 1891. Een eigenaardig natuurverschijnsel leed zich hedennacht ongeveer ten waalt uur alhier voor, toen bij een leider maanlicht, en terwijl de straten net sneeuw waren bedekt, plotseling ien felle bliksemstraal het luchtruim ver- ichtte, en door een donderslag werd evolgd. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donder dag 8 dezer niet plaats hebben. Dve z. g. reisbelasting der dames mevr. Valeton, mevr. jWesselink en mej. Elink Schuurman te Utrecht, heeft dit jaar 2726 opgebracht; {71 personen hebben daarvoor gedurende korteren of langeren tijd de buitenlucht genoten. De Vereeniging ter b e s t r ij- ding der vervalschingea va» voedings middelen, waarvan als directeur-secre taris de heer P. F. Van Maarseveea zal optreden, vangt haar werkzaamhe den aan op den in Januari 1893. De werkzaamheden zullen zich uit strekken over het geheele land en het oprichten van afdeelingen zal worden bevorderd, wier besturen stem zullen erlangen in het hoofdbestuur. De Vereeniging beoogt een tweeledig doel 10. Gegevens te verzamelen over de plaatsvindende vervalschingen van voe dingsmiddelen, welke vervalschingen dan op practische wijze zullen worden bestreden. 20. Onder haar bescherming te nemen de voedingsmiddelen welke door haar tusschenkomst aan een wetenschappelijk onderzoek zijn onderworpen geworden en goedgekeurd zijn, als ook het onder hygiënisch toezicht stellen van inrich tingen, waar voedingsmiddelen worden geproduceerd. De daarvoor benoodigde, door de Nederl. wet erkende deskundigen zijn in een voldoend aantal over het geheele land aanwezig en heeft de Vereeniging zich reeds met hen in betrekking ge steld. Dat als bestuurders optreden de hee ren Herman F. Bultman, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal te Haarlem mermeer, en de heeren prof. dr. J. W. Gunning, hoogleeraar aan de universi teit te Amsterdam en D. Blooker, lid der firma J. en C. Blooker, beiden te Amsterdam, waardoor in het bestuur tevens vertegenwoordigd zijn weten schap, landbouw en industrie, en die heeren bij hun vele werkzaamheden nog de leiding en zelfs geheel belange loos op zich genomen hebben, pleit voor den ernst, waarmede de bestrijding der vervalschingen van voedingsmiddelen wordt aangevat en doet belangrijke resultaten verwachten tegen de dagelijks in omvang toenemende vervalschingen. De statuten en het reglement, waarin de voorwaarden zijn opgenomen, waarop men lid of donateur der vereeniging kan worden, worden op aanvraag franco toegezouden door den directeur-secreta ris, den heer P. F. Van Maarseveen, Nassaukade no. 446 te Amsterdam. De regenmeter te Frede- riksoord gaf in de afgeloopen maand 45 millimeter tegen 42.5 in Nov. 1891, De gemiddelde regenval in de No- vembermaanden 18731891 bedroeg 70 mm. He t U. D. geeft het volgen- de weerbericht In de maand November 1892 waren luchtdrukmaxima overheerschend, en hoewel de kern der hooge standen doorgaans in Oost- of Midden-Europa voorkwam, zijn zij toch oorzaak, dat ook hier te lande de gemiddelde baro meterstand (763 mM.j hooger is dan het veeljarig gemiddelde (759 raM.) De barometerstand bleef tusschen 753 mM. (1 Nov.) en 773 (28 Nov.). Als gevolg dezer hooge standen en de ligging van het maximum is November zeer rijk aan windstilte of zwakke zuid-oostelijke winden, aan mistige en bewolkte dagen en ook aan warme dagen, met uitzon dering van de koude periode 20—28 Nov., toen het maximum in de onmid dellijke nabijheid van Nederland voor kwam. Tijdens de helft der waarne mingen was het windstilonmiddellijk daarna volgden de ZO. en NO. winden, welke 21 en 6 %o van het totale aan tal vormen. Gemiddeld bedraagt het aantal stilten van November 16 °/oo, ongeveer even veelvuldig zijn de ZW. wiudea met 17 °/oo, daarna de Oosten met 8 o/0q Slechts gedurende den eer sten en iaatstea dag der maand was de windkracht vaa eenige beteekenis. Het aantal mistige dagen (15) en bewolkte dagen (12) overtrof het gemiddelde aantal (respectievelijk 5.27.9) zeer aanzienlijk. Heldere dagen, welke No vember gemiddeld twee bezit, kwamen in de afgeloopen maand niet voor. Het aantal regendagen (16), alsmede de to tale hoeveelheid (48 mM.) bleven be neden het gemiddelde aantal (19 en 59 mM.) Eveneens bereikte de totale ver damping (15 mM.) niet de gemiddelde hoogte (18 mM.) De waargenomen ge middelde temperatuur bleef 10 £t 10.5 C. beneden het gemiddelde voo* Novem ber. Zij bleef binnen de grenzen 20 en 14°. Vermoedelijk ware de afwij king nog grooter geweest bij afwezig heid van de koude periode, waar het derde tiental dagen der maand mee opende. Deze danken wij ook de 5 voistdagen, waardoor het gemiddeld aan tal dagen met vorst in November (6.8) eenigszins benaderd werd. Onweer is slechts den laatsten dag der maand voorgekomen, in verbaod met de lage barometerstanden en krachtige luchtbe weging uit W. Aan den heer O. Carré is Zaterdag het volgende schrijven gericht door den senaat van het Amsterdam- sche Studentencorps? „Met groote verontwaardiging heeft de senaat van het Amst. Stud. Corps vernomen, dat op den avond van 30 Nov. 11. eenige leden van dat corps, die een bezoek brachten aan uw circus door uwe stalknechts op de meest schandelijke wijze zijn mishandeld. Dit was niet de eerste keer. „De senaat weet bovendien, dat dit in uw bijzijn en met uw goedkeuring is geschied. „Na deze handelwijze uwerzijds, die de senaat niet nader wil qualificceren en die in de gisteren gehouden corps- vergadering aanleiding heeft gegeven tot een stormachtig protest, spreekt het vanzelf, dat het Amst. Stud. Corps de voordeelen, vroeger door u aan zijne leden toegekend, niet langer wenscht te genieten. De senaat voornoemd enz. Gisteren (Zondag 4 Dec.) is te Wormerveer het driejarig kindje van M door de gladheid achterover- gevallen, en terstond overleden. Een grappenmaker zond aan het Haagsche Dagblad een adver tentie, welk werd opgenomen en waarbij „Schevenings -Mannenkoor" een direc teur vraagt. Het is gebleken dat noch van het bestuur, noch van een zijner leden, die oproeping is uitgegaan. Een onbekende kotteruit Ostende nam het touw en vischtuig weg van schipper T, Bruin, uit Schevenin- gen. Hot ontvreemde had eene waarde van f 600. Van eene schuit van Zuurmond zijn haringnetten weggenomen ter waarde van 425. De vischmarkt te Rotterdam was Zaterdagochtend weder hettooneel van allerlei buitensporigheden. Toen de afslager te 8% uur des ochtends zou aanvangen, weigerden alle viachvrouwen plaats op de tribune te nemen, hetgeen zy ook bijna eenparig gedurende den geheelen afslag volhielden. De tribune was dan ook in hoofdzaak ingenomen door botboeren, koapers van buiten en uit de stad. Gedurende den afslag verzamelde zich op de plaats daarvoor groepjes, die luide tegen de gemaakte verandering protesteerden. Tijdens en na afloop van den afslag trokken ver schillende troepjes de markt in, waar zich na afloop van den afslag allen verzamelden. Daar werden verschillende liederen aangeheven en kwam de jene- verllesch voor den dag. Eene der vrou wen had namelijk een gulden gekregen om te tracteeren. De aanvoer vermiadert zichtbaar o. a. kwam sedert de werking van het nieuwe stelsel geen schokker meer aan de markt, daar de schippers er de voor keur aan geven te Schiedam, Maassluis eaz. te blijven en hunne vangst aldaar te verkoopen. Nadat de afslag reeds lang was afge loopen en men in de vischmarkt zich geruimen tijd al zingende en dringende had opgehouden, begaven zich eenige vischvrouwen, meest jongere, naar den winkel van den vischhandelaar Soldt op de Zeevischmarkt, en trachtten daar eene soort van ovatie uit te lokken, hetgeen door de politie verijdeld werd: Daarna werd nog eene herberg bezocht en vervolgens trok men met de ledige vischwagens al zingende en joelende in troepjes de stad in. Op de groenten- markt werd éene korte poos vertoefd, en van daar ging het in dezelfde orde naar de respectieve woningen in het Achterkloester en zijstraten. Bij het gemeentebestuur van Grave is thans bericht iugekomen, dat uit het sectie-onderzoek aan de rijks veeartsenij school te Utrecht is ge bleken, dat de uit die gemeente opge zonden hond werkelijk aan hondsdolheid lijdende was. Zondag zouden zeven der door Pasteur te Parijs behandelde personen te Grave terugkeeren, terwijl Donderdag a. s. en Zondag de overigen zullen volgen.Zoowel te Grave als in de gemeente Balgooij en Wijchem is voor een tijd van 4 maanden de wet op de hondsdolheid toegepast. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur is tusschen Schagen en Noord- Scharwoude een goederentrein, komende van de He Ider ontspoord. Er reed juist, bij een overweg, een paard met tilbury over de rails; vermoedelijk heeft dus de opzichter den sluitboom niet bijtijds gesloten. Het paard was onmiddellijk dood, doch de bestuurder kwam met den schrik vry. Van den goederentrein viel een wagen van de rails, hetgeen ten gevolge had dat de weg nog geruimen tijd versperd was. De eerste treinen kwamen daardoor natuurlijk te laat aan in Amsterdam en Helder, maar later deed men de reizigers op de plaats van het gebeurde overstappen om hen dan met een anderen trein hunne reis te doen vervolgen. Vrij dagmiddag omstreeks kwart voor vier uur vervoegde zich aan de school op de Markt te Vlissingen een persoon, gekleed met bruine jas, grooten ronden hoed, enf een blauwe bril dragende, tot het afhalen van een meisje. Dat kind is sedert spoorloos ver dwenen. Onlangs meldden wij het geval van een militair, een 20-jarig 12) HOOFDSTUK V. Verdwenen. Toen nu afgesproken was, dat Nell naar de bank van leeniDg ion gaan, zoodra deze was geopend, begaf zich de familie naar bed, om te trachten in dezen staat van opwinding [nog wat te ■lapen. Des morgens ten negen uur trad Nell een der afdeeling van de hoofdsuccursale binnen. Haar hart klopte {onstuimig, toen zjj het ontvangbewijs toonde. jDe beambte raadpleegde het boek. „Verkocht," zeide hij Jcalm, zonder zelfs het meisje aan te >n. «O, myn God!" riep zij uit, werd doodsbleek en klemde zich 8aa de toonbank vaat. yO, mynheer, is het waar?" De man keek op. Die toon vol zielesmart in haar stem, die woeste, wanhopende Itdrukking op haar bleek gelaat, troflen hem. t/Het spijt mij mejuffrouw, dat ik moet zeggen, dat het zoo is,// gaf hij ten antwoord. „Een paar dagen geleden is het verkocht. Zooals ge weet, kunt gij het surplus opeischen, het is nog al aan- inlyk." z/Neem my niet kwalijk, mynheer," zeide Nell op smeekenden toon, //maar kunt ge my niet mededeelen, waar ik het adres van den kooper kan opsporen?" De beambte gaf haar de noodige inlichtingen en Nell vertrok met bezwaard hart. Het bedoelde kastje, dat in dit verhaal een belangrijke rol zal spelen, had toebehoord aan de eerste vrouw van Chetwynd. Het was meegebracht uit Yedo, de hoofdstad van van Japan, door haar vader, den kapitein. Het was van ivoor, prachtig uitgesneden en met goud gemonteerd. In de bank van leening had het ivoor weinig waarde, ofschoon dat juist in de oogen van een antiquaar de meeste waarde aan hes kastje had gege ven, terwyl daarentegen het goud bijna niet in aanmerking zou worden genomen. In de bank van leening worden de voorwerpen slechts geschat naar hm ne werkelijke waarde, zonder dat er reken schap mee wordt gehouden of het mooi bewerkt of antiek is. Nell vernam dat het kastje verkocht was aan een koopmaD in kunst voorwerpen, wiens winkel zich op de Quai Voltaire bevond. Het was verkocht voor tweehonderd en vijftig francs, dus honderd vyftig francs meer, dan er op was beleend, zoodat Nell dat be drag werd overhandigd, toen zij er om vroeg. In Frankrijk wordt het geld, dat gepande voorwerpen bij ver koop meer opbrengen, dan de waarde was door de bank aange- geven, wanneer het binnen den tyd van drie jaar niet wordt op» geëiecht, aan de hospitalen vermaakt evenals dit geschiedt met alle intrest welke overblijft na aftrek van de uitgaven der bank van leening! Veel geld dus, dat door ellende en armoede wordt bijeengebracht, keert tot de armen en ongelukkigen weer 1 Chetwynd liet geen oogenblik verloren gaan, en begaf zich on- middellijk naar den winkel van den man, die het kastje had ge kocht. Onverschillig trad hy binnen en keek om zich heen met het air van iemand, die geld genoeg heeft om het voor antiqui teiten weg te werpen. Zyn uiterlyk was steeds onberispelijk. Nell mocht al de pendules en de coupes naar de bank van leening brengen, om daardoor nog een middagmaal te kunnen klaarmaken. Leslie's mooigevormde dameshandjes waren altyd van nette hand schoenen voorzien, terwyl zyne goedgevormde voetjes steeds net waren geschoeid. Zijn kleeding was onberispelijk, zoowel wat de stof als de snit betreft. Zy waren wel niet betaald, maar dat deed er weinig toe De koopman meende dat hy een aanzienlijken milord tegenover zich had. Het kastje was nergens zichtbaar. z/Het zal toch niet verkocht zijn," dacht Leslie, en begon met een kastje van lakwerk en verguld te beschouwen, terwyl de winkelier met groote welsprekendheid de schoonheid van dit voor werp ging aanprijzen. //Het is zeer aardig," stemde milord toe, #maar ik zoek er een van ivoor." z/Ja!" riep de man uit. //Ik had er een zeer prachtig, werkelyk een meesterstuk, in uitgesneden ivoor, met goud ingelegd. Het heeft oorspronkelijk aan den Tycoon van Japan toebehoord on toen zijn majesteit werd onttroond om het veld te ruimen voor den Mikado, den geestelijken keizer, bracht een zyner vrouwen, die ontsnapte aan boord van een fransoh oorlogsschip, het mee naar Parijs, en z/Hebt gy het verkocht?" vroeg Leslie den stortvloed van w

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1