WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. &EMENÖD NIEUWS. Een dertienjarige Scheve- ningsche jongen, behoorende tot de equipage van de Scheveningsche bom schuit Jacobals Maandag 11. te Vlaar- dingen aan boord gegaan en sedert werd niets meer van hem vernomen. Men vermoedt, dat hij verdronken is. Weidra zal de geheele S ch e- veningsche vloot behouden van de haringvisscherij zijn teruggekeerd. Nog een twintigtal schuiten worden verwacht. Een honderdtal schepen van de vloot liggen in de haven te Vlaardingen, Rmmte, om de geheele vloot te Scheve- ningen behoorlijk te. bergen, zou er trouwens ook niet zijn. Het afslaan der duinen in de laatste jaren vlak voor het dorp is oorzaak, dat die ruimte gaande weg is afgenomen. Woensdagmiddag omstreeks 12 uren is de hooldmarktmeester te Rotterdam, de heer Th. vaa Wijk, op de openbare straat onder de viaduct aan de Gedempte Binnenrotte ceroofd van een zak met /340 "n specie. De dader is onbekeod. Bij den landbouwer H.Dijs- selhot in Herxen zag men Dinsdag een ooievaar op het besneeuwde nest. In September was het beest vertrokken en sedert niet weer gezien. Door de rijksveldwachti proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren C. H. te Hoogwoud, die verdacht wordt eene poging te hebben gedaan om zijne vrouw door middel van phosphorus te vergiftigen. C. H. schijnt het vergif te Hoorn te hebben gekocht. Een landbouwersknecht, zekere S., te Beek (L.), heelt van een jong paard een slag tegen het onder lijf bekomen, tengevolge waarvan hy kort daarop, onder de hevigste pijnen, overleed. Ten einde zich een denk beeld te vormen van de sluwheid, door de zoutsmokkelaars aan den dag gelegd, I waardoor zij telkens opnieuw zelfs dei daarop verdachte ambtenaren weten te verschalken, diene het volgende Nabij den „Zegsche molen" onder Rukfen (N.-Br.) vonden Zaterdag jl. twee ambtenaren achter een haag drie zakken met zout. Een der ambtenaren bleef er bij de W2cht houden om het wegvoeren te voorkomen. Na een half uur ziet hy echter aan de andere zijde van een veld drie smokkelaars, ieder met een zak op den rug. De ambtenaar meende dit buitenkansje niet te mogen laten ontsnappen en zette de smokke laars achterna, die hij eerst na veel moeite inhaalde. Toen zij eindelijk ble ven staan en de zakken openden, bleek, dat die met zand gevuld waren. Toen daarna de ambtenaar achter de haag terugkwam, waren de drie zakken zout verdwenen. ging aan de commissie zoowel als aan de Kamer te schenken. Zietelegr.] De commissie van enquête blijft bij haar besluit betreflende de waarschu wing van het lijk van Reinach en het De kleine kunstwielrijder Deutner Cramer zal »an den wedstrijd in kunst en fignurrijden, den 7den Januari te Arnhem te houden, deelnemen op hoO' gen en lagen tweewieler. De hooge tweewieler is zoo ingericht, dat deze door den berijder onder zijn toeren geheel uit elkander kan worden geno men. De verklaring van het nieuwe fran sche ministerie zal, ofschoon aandrin gende op het van elkaar afgescheiden houden van de wetgevende en de rech terlijke bevoegdheden, den ernstigen wil uitspreken om de commissie van enquête in zake de Panama-kwestie, behulpzaaam te zijn in het ontsteken van meer licht in zoodanige mate, als is overeen te brengen met den eerbied voor de wet. Naar men gelooft zou die mate voldoende zijn om bevredi- beslag nemen zijner papieren. Men gelooft dat de regeering Woensdag be sloten heeft de lijkschouwing onmiddel lijk te doen plaats hebben en dat daar van heden mededeeling zou worden ge daan. De commissie van enquête heeft Woensdag Humbert gehoord, die ad ministrateur is in de nalatenschap van Reinach. Hij verklaarde dat hy als zoo danig benoemd werd den 22"* Nov., 4V2 ure 's namiddags, en den volgenden dag, ioVs ure 's ochtends, verzocht hij den rechter om den inboedel van Rei nach te verzegelen. Alie vertrekken van Reinach zijn toen verzegeld, Het voorbeeld van het franscke mi nisterie-Loubet is gevolgd door het spaansche ministerie-Canovas, hetwelk Woensdag zijn ontslag aan de koningin regentes heeft aangeboden. Men hield dan ook een crisis voor onvermijdelijk. Woensdagmorgen werd onder voor zitterschap van de koningin een minis terraad gehouden, waar Caoovas verslag uitbracht over den toestand en mede deelde, dat na eene beraadslaging der ministers met meerderheid was besloten, in de Cortes de kwestie van vertrouwen te stellen. Canovas verklaarde, dat hij minder gewicht hechtte aan het stemmental dan aan de beteekenis der stemming en dat zelfs als hij een groote meerderheid verkreeg, hij toch zijn ontslag zou aan bieden, als eenige invloedrijke conser vatieven tegen hem zullen stemmen of zich onthouden. Canovas voegde er bij, dat hij een eenstemmig votum zijner paitq, zonder afscheuring, verlangt. In de Kamerzitting is daarop de kwestie van vertrouwen gesteld, en de motie van vertrouwen aangenomen met 107 tegen 7 stemmen, die van de repu blikeinen. De liberalen onthielden zich evenals de dissideerende conservatieven van deelneming. Onmiddellijk na afloop van de stem ming verlieten de Ministers de zaal, waarna de zitting werd opgeheven, Canovas begaf zich terstond naar het kon. paleis, om der regentes het ontslag van het Kabinet aan te bieden. Men verwacht dat Sagasta met de vorming van het nieuwe Kabinet zal worden belast. Aan de beurs heerschte groote leven digheid. Vele coulissiers waren voor het beursgebouw bijeen, en otschoon het heden feestdag is hebben zij be sloten heden weder bijeen te komen Woensdag zijn de fondsen op de kleine beurs 2 pCt. gerezen, op het bericht, dat de liberalen aau het bestuur zouden komen, Woensdag is te Londen de groote nationale landbouw-conferentie gehou den om te beraadslagen naar aanleiding van den treurigen toestand van den landbouw. Er werd een resolutie aan genomen ten gunste van eene verhoo- ging der rechten op invoeren van buiten, in concurrentie komende met de engelsche voortbrengselen, tevens eene resolutie ten gunste eener onbe perkte aanmunting van goud en zilver, met uitnoodiging aan de regeering in dien zin te trachten eene overeenkomst te treffen met de op de brussel- sche mantconferentie vertegenwoordigde staten. De servische Kamer heeft met groote meerderheid de dotatie voor den kroon- De Boodschap van president Harrison aan het Congres trekt in de Unie slechts weinig de aandacht. Volgens de Times zal de nieuwe amerikaansche wetgeving op de land verhuizers, behalve het verbod vau het landen van immigranten gedurende den tijd van één jaar, ook voor de toe komst verschillende waarborgen be helzen. In het rapport van den secretaris van financiën te Washington wordt gecon stateerd dat de ontvangsten het vorige dienstjaar 425,868,260 dollars hebben bedragen en de uitgaven 415,953,806. De inkomsten zyn verminderd met 32,575,977 dollars, die meerendeels be trekking nebben op de tolrechten. Aan het eiade van het dienstjaar was er in de schatkist 120,992,377 d. De secretaris beveelt een streng on derzock aan van de landverhuizers, vóórdat zij seheep gaan. De be lasting per hoofd dient verhoogd, ten eiDde den stroom van landverhuizers tegen te gaan. Verder wordt de uitgifte van schat kistbons aanbevolen voor 20, 30 of 40 jaren tegen eene lage rente, ten einde de obligatiën der bestaande schuld af te lossen. De quarantaine zal toegepast worden totdat het congres een ander besluit neemt. De Pall Mall Gazette verneemt dat kapitein Williams, die Lugard vervangen heeft in Oeganda, door den slechten staat zyaer gezondheid genoodzaakt is geworden het land te verlaten en thans zich op reis bevindt naar de kust, Aangezien majoor Smith, die in zijne plaats zal treden, nog niet aangekomen is, staat op dit oogenblik de uitoefening van den engelschen invloed stil. Naar de Times uit Kalro verneemt, heeft de egyptische regeering bericht ontvangen dat Osman Digma verster kingen verwacht van den Khalifa, met het plan om Tokar aau te vallen. De Derwishen bedreigen de italiaansche posten aan de grens. op Financiesle Mededeelingen. pirns «angenomen. Men verzekert dat de duitsche con sul-generaal te Sofia (die tevens de be langen van Rusland waarneemt) van de rnssische regeering den last heeft ontvangen, om de regeering te her inneren aan de betaling der bezetting.- kosten, die sedert 1890 achterstallig zijn. 5i 104 9«X 5° 10X f*i- 80 Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum vau 6 December loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amsterdamsche Voorschotbank102^ pc! Aand. Bouwonderneming .Willemspark"f 470. Pandbr. Nederl. Hypo theekbank in liquidatie. ioo£ Aand. Asahaa Cultuur- Maatschappij 16^ Aand. Djember Tabak- Maatschappij Oblig. Ned. Ind. Cultuur- Maatschappij Aand. Oost-Java Caltuur- Maat schappij Aand. Preanger Koffie- Cultuur-Mpij. „Tjiharoes- Rahajoe" Scrip. Boxtel-Wezel Spoor weg (van le Hyp. Obli gatiën) Aand. Nederl. Rijnspoor- weg-Maatspij. Restanten Aand. Aand. Oosterstoomtram- Maatschappij Aand. Ned. Gist-enSpi- ritnsfabriek te Delft. 120 Aand. Nederl. Olieiabr. te Delft110 Oblig. „Eigen Hulp" afd. Zekerh. v. ambteu. enbea. (Vereen.)102 Aand. Baltische Spoorw.? Mpij. (Action de Jouise.). f%. Dit is reeds de vijfde week van de werkstaking der katoenspin ners in Lancashire, en nog blijkt er aan weerszijden niets van toegeven, Onder het werkvolk dat niet tot den bond behoort, ten getale van omstreeks ,ooo, worden de teekenen van nood druft al talrijker. den hevigen storm welke de Fraasche en op de Engelsche kust heeft gewoed, is de Noordsche bark Dronttingen in den mond der Mer sey vergaan. De geheele bemanning, 16 20 koppen, kwamen om het leven. Te Par ij s zal een vereeni- ging „Les Romanciers Francais" wor den opgericht. Zij wil trachten de boe ken goedkooper gedrukt te krijgen, maar zorgen, dat de prijs daarvan voor een bepaalden tijd gehandhaafd blijft toezien op het aantal en de grootte der oplagen; de betrekkingen met de uit gevers cn vertalers regelen etc. Reeds zijn 30 schrijvers toegetreden. Ia het anarchiste n-p rocea te Xeres werden 19 beschuldigden vrü- gesproken, 9 tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld en 4 tot 16 jaar eenzame opsluiting. Een kreeg 12 jaar eenzame opsluiting. De lntransigeant bevat een brief van Henri de Rochefort. De schrijver beweert, dat de graaf van Parijs de man is, die de onthulling van de Panama-knoeierijen op het touw heeit gezet. De bedoeling zou wezen, de republikeinen verachtelijk in de oogen van het volk te maken en daar door den terugkeer van de monarchie te bevorderen. De graaf van Parijs zon door zijn vertrouweling, Du Feuille, een menigte papieren hebben doen opkoopen, w-ar- uit de medeplichtigheid van tal van afgevaardigden aan de Panama-knoeie rijen zou blijken. Vau die papieren zou bij de verkiezingen van '93 gebruik worden gemaakt. Volgens Rochefort zou de keizer vau Oostenrijk den graaf van Parijs helpen in zijn pogingen om de monarchie in Frankrijk te herstellen. Ook keizer Wilhelm zou aan een mo narchie onder een Orleans den voor keur geven boven een republiekRoche fort beweert, dat Carnot den grond onder zich weg voelt zinken en alle pogingen in het werk stelt om te ver hinderen, dat hij een anderen opvolger zal krijgen dan een monarch. Bij de voortzetting derbe handeling van het proces tegen Ahl- wardt, op Woensdag barste met een geweldigen knal de opeengehoopte ergernis en toorn I03opeenge hoopt in den loop van de achtdaagsche debatten tusschen den verdediger van Ahlwardt, Her twig, .den officier van justitie eu de rechters. Tooneelen als uu plaats hadden, zijn tot nu toe niet in Pruisen voorgevallen. Nadat de recht bank weder verscheidene aanvragen van den verdediger tot het hooren van nieuwe getuigen afgewezen had, legde de officier van justitie weer nieuwe schriftelijke aanvragen tot het bijbren gen van bewijzen op de tafel neer. De voorzitter zeide dat de verdediger die aanvragen voorloopig kon terugnemen, daar vooreerst de nog te verschijnen getuigen gehoord moeteu worden. De verdediger kwam hiertegen in verzet, daar hij vreesde dat het gerecht plot seling de bewijsvoering zou sluiten, zon der dat de thans overgelegde schrif turen in aanmerking waren gekomen. De voorziter voegde hierop den advo caat toe,dat dergelijke uitdrukking „onge hoord" was. „Nog nooit heeft een verde diger zich zoodanig misdragen. De ad vocaat had er op toegelegd het gerecht in eene openbare zitting iu minachting te brengen." Elk lid van de rechtbank i§ veront waardigd over den advocaat, die het ge recht verdenkt van voorstellen vaneen verdediger ronder grondig onderzoek ter rijde te leggen. De officier v»n justitie (antwoordde spottend, dat hij in deze woorden van den voorzitter slechts eene erkennine van het recht des verdedigers zag. Op de openbare tribune verhief zich rumoer, dat echter door den strakken blik van den voorzitter spoedig ver. stomde. B Na dit incident volgden nog eenize getuigen. Daarna verklaarde de voor. zitter, dat de rechtbank besloten heeft een haltdozjjn aanvragen terbewijsroe. ring, die de verdediger gisteren ingediend had, gezamenlijk af te wijzen, vermits de rechtbank tot de overtuiging was ge komen dat de beklaagde ouder „bedrie- gelijke voorgevens" van nieuwe bcwii. zen by te brengen, slechts eene ver slapping der behandeling zocht te be reiken. Nauwelijks waren deze woorden dooi den voorntter op scherpen toon gespro ken, of de verdediger, een groot en zwaar gebouwd man, met een machtip orgaan, verhief zijne stem en slingerde mCt Jl* lcr*cllt zijner longen het gerecht de volgende woorden naar het hoofd Nu verklaar ik mijnerzijds, dat ik er van moet afzien de verdediging voort te zetten van een man, dien men hier het recht der verdediging, het gerech telijk verhoor, weigert, en die reeds ver oordeeld was toen de behandeling der zaak begon, den man, wien men de bewijsvoering ontzegt." Groot was de ergernis, die zich vu allen meester maakte. De voorzitter en alle rechters, de ambtenaren van het openbaar ministerie, de getuigen, de toehoorders,zij allen sprongen op van ver ontwaardiging, en in het algemeene ai- arm hoorde men nog, hoewel onduide lijk, hoe de verdediger met sterke stem verheffing eenige woorden uitstiet, die ten naastenbij hierop moesten neerkomen: Hoe ook uw vonnis moge luiden, de, openbare kritiek zal deze handelwijze brandmerken I 1 Te midden van eene vreeselijke ver-I warring en rumoer klinkt de bel van den voorzitter, die zich tevens tot den eersten ambtenaar van het openbaar ministerie, Drescher, wendt en de vraag tot hem richt, wat hij wegens dit op treden van des verdediger Hertwie denkt voor stellen. (Op de openbare tribune brachten middelerwijl gerechtdienaren de *1 te luidruchtig pratende toeschouwers tot stilte). De officier van justitie antwoordde: Ik stel voor op den verdediger, wegens deze allerergerlijkste beleediging, de zwaarste disciplinaire straf toe te pas sen. Terwijl de rechters zich nu naar de Raadkamer begaven, pakte de verdedi ger zijne stukken bijeen en verliet de' gerecht szaal. Op de tribune ontstond nu opnieuw rumoer, zooiat de gerechtsdienaren na drukkelijk tot rust vormatndea. Toen de rechters weer io de zaal ver schenen, verklaarde de voorzitter dat de hoogste disciplinaire straf ten bedrage van 100 mark toegepast is op den ver dediger, die echter niet weer te voor schijn kwam. De voorzitter beval aan den verdediger hiervan kennis te geven. Een gerechtsdienaar antwoordde Hij ii vertrokken. Daarna werd de verdere behandeling zonder hem voortgezet, Do voorzitter Brausewetter bewaarde Woensdag in zijne houding tegen den beklaagde niet alt yd de vereischte strenge koelheid en terughouding des rechtere. De bladen, die Ahlwardt gunstig ge zind zijn, zooals de frankfurter Zeitunz en de Kölniscke Volkszeitungverhef fen deswege reeds hunne waarschuwen de stemimmers de beklaagde en zijne vrienden krijgen koren op hunnen molen, als ook slechts de lichtste zweem van tegeningenoraenheid bij den voorzitter vader het pak uit de hand genomen en het op de tafel in het salon neergelegd. De sleutel van het kastje hiDg aan het gouden knopje van het kleine deurtje. wDoe het maar open myo kind/' zeide Leslie toen zy aarzelde. „O vaderstamelde het meisje en werd bleek, //Stel u nu eens voor, dat het lot er niet meer was?" ffZeg zooiets niet," riep Chetwynd uit. *Het moet er zyn het is er. Als iemand het had gevonden, dan zou de hoogste prys reeds lang zyn opgeëischt en naar de kranten van heden meldden, is dat niet gebeurd." Aldus aangemoedigd, opende Nell het kastje en begon al de laadjes, die zichtbaar waren, uit te trekken. Een ieder, niet be kend met het geheim, zou gemeend hebben, dat het er niet meer bevatte. Zy legde het echter met den achterkant boven, en drukte met haar duim flink op een plek achter een der gouden pootjes, waarna een stuk, dat een gedeelte scheen van een versiersel rondom den bovenrand van het kastje, ongeveer een kwart duim naar achteren uitschoof. Al haar moed byeenzamelende, trok Nell het geheel uit. Een kreet vol afgryzen en wanhoop ontsnapte tegelyk aau alle aanwezigen. De geheime lade was leeg! Leslie staarde er in met oogen, die weigerden te gelooven wat zy zagen. Hy tastte met zijne handen werktuigelijk rond over de gladde, ivoren oppervlakte, en drukte daarna als een waanzinnige zyn hand tegen zyn voorhoofd. Zyne vrouw zette zich naast hem neer, sloeg zonder een woord te spreken hare armen om hem heen en drukte zyn hoofd op haar trouwe boezem. uO Lizziekreunde hy, terwyl zyne lippen trilden, //het is een vreeselyke slagHet is meer dan ik kaD dragen." Als een bedroefd en vermoeid kind verborg hy zijn gelaat tegen haar borst en schreide zacht maar bitter, terwyl hare tranen als regendruppels op zyn mooi, golvend haar vielen. Het was een droevig schouwspel. De dag verliep verder voor de familie Chetwynd zeer droevig. Lizzie sloot het kastje weg; zy kon het niet verdragen dat te zien. Toen haar echtgenoot weer eenigermate zyn bedaardheid bad her kregen, begaf hy zich naar een heelmeester en liet zyn pols ver binden. Na zyn terugkeer begaf hy zich onmiddellyk naar bed. Wat kon er met het loterijbriefje zyn gebeurd Had iemand de geheime lade ontdekt en het er uitgenomen? Indien het zoo ware, waarom was de eerste prys nog niet opgeeischt een feit, dat de algemeene verbazing opwekte en dagelyks in de nieuwsbladen werd besproken. Nell koesterde een hevigen angst, dat het papier op den grond moest zijn gevallen, toen opgeveegd en met het stof en vnil zyn weggeworpen. Chetwynd verscheen niet aan het ontbijt. Zyne vrouw vertelde dat hij een zeer slechten nacht had doorgebracht. Tengevolge van de pyn in zyn pols en zyne teleurstelling en kommer had hy nauwelijks een uur geslapen. Warrie ging als gewoonlijk naar beneden om een nieuwsblad te halen, dat Isabel tegelijk met een kop thee by haar vader bracht. Op zyn verzoek liet zy by haar terugkeer naar het salon de deur openstaan. Weldra werden de bedroefde familieleden rondom de ontbijttafel opgeschrikt door een luiden kreet. Allen stonden zy tegelijk o| en snelden naar de slaapkamer. Chetwynd lag achterover op de kussens, zoo bleek als de dood en de krant los in zyne slappe vingers vasthoudende. //O, het is vreeselyk afschuwelijkzeide hy met nauwelgki verstaanbare stem, als antwoord op de angstige vragen van zjjo< familie. //Wat is vreeselyk?" vroeg mevrouw Chetwynd. z/Zy is dood vermoord!" was het schorre antwoord. /,Wie? wie?" w Mevrouw Silberkoff I" /,Goede hemel 1" riep Lizzie uit, en hare wyd geopende, blauw« oogen namen een uitdrukking van afgryzen aan, //en gij WW gisternamiddag haar nog bezocht en met haar gesproken." //En gisternamiddag is zy vermoord." /,0, maar dat is vreeselykriep Isabel uit, en eene rilliof ging haar door de leden. #Ik heb nog slechts het begin van het bericht gelezen," vei volgde Leslie. #Ifc was zoo ontsteld; dat ik niet kon voortgaan- Wil een uwer het overluid voorlezen Hy zeide *een uwer", maar zag Nell aan. By na iedere onaa>' gename en pynlyke taak moest door de arme Nell worde* vervuld. Wordt vervolg)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2