eener rechtbank zich openbaart. De Berlijnsche bladen zijn in het al gemeen zoo verschrikkelijk partijdig, dat zij alle bezadigdheid verliezen, zoo dra de naam vaa Ahlwardt slechts ge noemd wordt. Ib den verderen loop der behandeling op Woensdag werd beslo ten tot het hooren der bewijsvoering en cp verlangen van Ahlwardt, het begin vaü het pleidooi verdaagd tot heden. Ahlwardt beriep zich, toen hij dat verlangen te kennen gaf, dat hij, door dien zija verdediger heengegaan was, zich genoopt vond zelf zijne verdedi ging op zich te nemen tegen een aaafcal doorknede rechtgeleerden van de tegen partij. Op die verdediging moest hij zich dus vooral voorbereiden. De zitting werd hierna opgeheven, en een ieder was zichtbaar onder üe spanning, die het proces tegen Ahiwsrdt zich pan alle takken der bevolking had medegedeeld. Van die spanning kan men zich eldejs nauwelijks een denkbeeld vormen. Met genoegen heeft men uit den Reichsanzeiger vernomen, dat de rata. van binneaL zaken zijne ernstig onte vredenheid heets te kennen gegeven aan den koninklijken „Landraih" iu Fried- berg, omdat deze eeu verkiezings-circu- laire ten gunste van Ahlwardt mede- onderleektnd heeft' Het blijkt nu dat Ahlwardt bij zijne verkiezing de overgroote meerderheid van 11206 stemmen verkregen heeft tegen $3o6, die ^uitgebracht waren op Drawe, dea eandidaat der vrijzinnige partij. Vermeld zij nog dat de thans geko zen Ahlwardt slechts dan uit de gevan genis kan ontslagen worden, als na of- ficieele bekendmaking zijner verkiezing vijftien leden van den Rijksdag des wege een voorstel indienen en de meerderheid van den Rijksdag het voorstel goedkeurt. Tot dusver is der gelijk voorstel steeds aangenomen. Of dit ook bij Ahlwardt geschieden zal is twijfelachtig, De wisselwachter Holmes, door wicrs verzuim de zoo noodlottige botsing tij Thirsk veroorzaakt werd, is schuldig verklaard aan manslag, doch feitelijk ontheven v&n straf. Het w&s onmogelijk, den man onschuldig ie ver klaren, en toch ook haast even onmo gelijk hem te straften wegens eene na latigheid, die onder zeer pijnlijke om standigheden begaan, meer de schuld van de spoorwegdirectie dan van den man zeiven schijnt geweest te zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de machtige stem der openbare meecing zich naar aanleiding van dit gevai nogmaals ver heffen zal tegen het stelsel, onder het welk zekere spoorwegbeambten, vaa wier wakkerheid en physleke geschikt heid voor hunne taak de veiligheid der reizigers onvoorwaardelijk afhangt, wor den afgebeuld. Op belangrijke wissel- punten, zou men meenen, mossten steeds twee wachters aanwezig zijn, ten einde de goede bediening vaa den post te verzekeren. Niet alleen nu dat van zulk eene dubbele bezetting geen sprake is maar het blijkt dat één man, hoe onwei ook (tenzij feitelijk ziek), en hoe ook door zorgen gekweld (tenzij rechtuit krankzinnig), uren lang aan één stuk op eenen post wordt ge laten, waar reeds de kleinste misvatting oi nalatigheid leiden moet tot een ont zettend ongeluk. Op dezen toestand heeft hei. verboor in kwestie weder eens licht doen vallen. De werkstaking te Horloz houdt aan. In een vergadering waar 200 a 300 mijnwerkers bijeen waren is echter aan gespoord den arbeid te hervatten. De goeverneur heeft zich bereid ver klaard de grieven der arbeiders aan den nijverheidsraad yoor te leggen. Zondag werden te Weenen twee vergaderingen van werkloozen gehouden, waar op heftigen toon werd gesproken. Volgens een der sprekers loopen er 94,000 personen zonder werk. Uit Catanzara wordt aan de Indépendance geseind, dat een hevige orkaan drie schepen in de haven van Santa-Venere deed stranden. Tiea per sonen der bemanning zijn daarbij om gekomen. Hoede n w erkers te Denton in Lancashire en ijzer arbeiders in Bir mingham, Wolverhampton en Bilston hebben liet werk gestaakt. Bij deze strikes zijn ongeveer 2500 man betrok ken. Loonsverlaging is de oorzaak. Hoewel elders meer en meer de gemoederen in beweging komen te gen de verouderde, barb-arsche volksspe len, de stierengevechten,zijn toch in Span je in dit bijna afgeloopen jaar niet minder dan 289 voorstellingen gehouden ia de groote Bteden, terwijl zij den dood ver oorzaakten van 1594 stieren. Twee „picadores" zijn „gesneuveld," zestien „toreros" en „banderillos" ernstig ge kwetst geworden. In een enkel gevecht te Madrid werden achttien stieren gedood. Uit Budapest wordt van dea 6den dezer gemeld, dat tengevolge der sneeuwstormen, het verkeer ge stremd is. De spoortreinen kunnen er met moeite door zoodat zij veel te laat aankomen; op eenige lijnen is de dienst zelfs geslaakt. Uit Lemberg wordt gemeld dat in alle deelen van Galliciël hevige sneeuwstormen, gepaard met onweer woeden. De kantoren der „Phila delphia Ledzer" te Philadelphia zijn Dinsdagavond 10 uur door brand geheel vernield, alleen de muren bleven over. De schade bedraagt ongeveer 250,000 dollars. Een staaltje van Ameri- kaanselie volharding vei telt de Ned, Sport. Mr. Raymond, die de League of American Wheelmen zou vertegenwoor digen op de internationale vergadering te Loaoen, kon niet vóór Viijdug in Locden zije. zoodat die vergadering op Vrijdag was uitgeschreven. Daar echter de meeste Europeesche afgevaardigden op dien dag Londen verlieten, werd de datum vervroegd ea op Donderdag gesteld. Het bericht hier vin bereikte Raymond le Queenstown, alwaar de Majesticwaarmee hij voor, Donderdag ochtend aankwam. De Amerikaan was juist aan 't ontbijtea, doch spoedde zich na lezing van het telegram ocmid- deljjk naar 't station, waar hij de tijding veraam, dat geen trein naar Dublin gicg voor 2 uur. Het toeval wilde ech ter, dat er juist eea mail-trein gereed stond, die echter geen passagiers mag vervoeren, zooda'c de stationchef weiger de Raymond te laten meerijden. Dan ee» telegram naar Dublin met het resul taat dat er een passigierswagea aan dea trein gehaakt kan worden, mits de Amerikaan de kosten wil betalen. En zoo geschieddemet den mailtrein naar Dublin, met de mailboot over het kanaal, den sneltrein naar Eastoa (Londen) en van daar per cab naar de Agricultural Hall, uog juist bij tijds om de mesting te presideeren. ThseYerYalschingen. Een rusaisch blad deelt belangrijke bizonderheden mede omtrent theever- valschingen in Rusland. Deze betreften de vervaardiging van de zoogen. „Ka pori-thee", in het stadje Kapotje aan de Fiosche Golf. Deze thee wordt be reid uit de bladeren van Epilobium angustifoiium, van Spiraea Ulmaria en van het jonge loof van den es (Sorbus aucuparia). In den herfst verzamelen de boeren de verdorde Epilobium bladeren; deze worden met die der Spiraea ge droogd, om in het voorjaar, wanneer de wegen voor vreemden niet begaan baar zijn, een verdere bereiding te on dergaan. De bladsoorten worden in een tobbe met kokend water gebroeid, en om van het weislagen van deze bewer king verzekerd, zijn worden in tie tobbe roodgloeiend verhitte steenen geworpen. Wanneer de thee voldoende gezwollen is, wordt zij uit het water genomen, en ia een trog met teelaarde gewreven, om haar meer te doen gelijken op CUi- neesche thee, en geschikter te maken, om gerold te worden. Daarna wordt de thee in een sterk verhitten ov^n gedroogd, gezetfd en nogmaals met de handen zoo laag gewreven, totdat de bladeren het voorkomen hebben vau Chineesche thee. Nu wordt de thee van de boeren door tussenhandelaren opgekocht, en onder gaat dan nog een verdere bewerking. Om de asch en de nog aanwezige teei- cacde te verwijderen, wordt zij in lauw water gewasschcn, daarna met een slappe suiker oplossing besprenkeld, op nieuw gedroogd en met de handen gewreven om de overeenkomst met Chineesche thee zoo volkomen mogelijk te maken; som tijds worden ook ter verbetering van den reuk aromatische stoffen bijgevoegd. Eerst na deze samengestelde oewer- king wordt de Kapori-thee als geheel gereed beschouwd en komt dan in handen der grootei e opkoopers, die haar dan aan de theehandelaars leveren deze brengen het produkt te St. Peters burg, Moskou en in het buitenland aan de markt. Vele winkeliers koopen de Kapori-thee, hetzij ter veimengiog met de Chineesche, hetzij om ze als zoo danig weder te verkoopen. Ook vindt zij grooten aftrek in de St. Petersburger theeauizen en restaurants. In smaak komt de Kapori thee met de geiiagere chineesche soorten overeen. Deze Mthee"-industrie geldt in eenige gemeenten van het Petersburger Gou vernement als een belangrijke bron van inkomst voor den boerenstand. Zelfs alleen staande weduwen verzamelen 's zomers geregeld 700 tot 900 kilogr. Kapori-thee enkele families zelfs ciica 2000 kiligr. Vroeger veakochten de boeren het pud (ca. 18 kilogr.) gedroogde thee voor 50 kopeken; in de laatste jaren is de vraag evenwel zoo toegenomen, dat te prijzen tot het dubbele gestegen zijn; geheel en *1 bereide thee werd zelfs tot 3 roebel en de best vervalachte soorten tot 5 roebel per pud verkocht. Als natuurlijk gevolg hiervan breidt de indrustrie zich steeds meer uit, in weer wil van de vervolging tegen haar inge steld. Het geheim der bereiding is nu algemeen bekend, en de boeren bewe ren zelfs, dat hun thee „in de mode" gekomen is. Tegenover deze feiten, en in aanmer king nemende dat deze „thee," via Lon den, ook onze markten bereikt, ver dient het streven van ondernemingen, die zuivere Java-thee van onze koloniën in dea handel brengt onder denjuisten naam, zeer zeker aangemoedigd te worden. Maandbl. t. d. Vervalsch Wetgevende Macht. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is Woensdagavond bijeengekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer mr. A. M. Sassen, welke werden on derzocht, waarna de heer Sasseu zitting nam. Mede was ingekomen een schrijven van dankbetuiging van H.H. K.K. H.H. den Groothertog en de Groothertogin van Saksen ia antwoord op den door de Eerste Kamer gezonden gelukwensch bij gelegenheid van Hun gouden hu welijksfeest. Mededeeliog werd gedaan van de sedert de jongste bijeenkomst door de Tweede Kamer aangenomen en bij de Eerste Kamer ingekomen wetsontwer pen, welke, daar de Ministers Vrijdag, in de Eerste Kamer niet aanwezig kunnen zijn, tegen Zaterdag ten 11 ure aan de orde worden gesteld, waarbij dan tevens behandeld zullen worden de wetsontwerpen welke ter afdoening ge reed zijn. TWEEDE KAMER. (Zitting van Woensdag 7 December.) Staatsbegrooting voor 1892. De algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1893 worden voortgezet. De minister van Binnenlandsche Za kenzijnerzijds de verschillende sprekers beantwoordend, verklaarde niet te be grijpen, in hoever men thans met be trekking tot het kiesrecht van ondui delijkheid kan gewagen, vae eea „sluier," die zou moeten „worden opgelicht." Het Voorloopig Verslag der Kamer die tot het tot stand komen van het werk moge meewerken zal der Re geering gelegenheid bieden tot nadere beantwoording van verschillende opmer kingen. Omtrent het gemeentelijk kies recht heeft de Regeering zich in de stukken duidelijk genoeg uitgedrukt. Ia hoever afzonderlijke regeling van het gemeentelijk kiesrecht naast het politiek kiesrecht noodig en wenschelijk is, zal bij de eventueele herziening der gem. wetgeving aan de orde komen. Zoodra het outwerp-kieswet zal zijn aangeno men, zal de Reg. zich onmiddellijk met de hervorming van de gemeente-ftaaa- ciën bezighouden. Deze Regeering is opgetreden met va6t en ernstig voornemen om eene duurzame, blijvende verbetering in ons staatkundig leven te b.engen, en zij is van meening, dat daartoe kiearechtwij- ziging in de eerste plaats noodig is. Daarom i», zoodra het voldoende was voorbereid, het kiesoatwerp ingediend. En zoo deze hechte grondslag zal zijn tot stand gekomen, zal de Regeering (ook wanneer zij dan aan het einde van haar taak zou zijn gekomen) tevreden zijn over het volbrachte. De minister van Financiën, de vra gen betreffende de algemeene ftnancieele politiek behandelend, staat allereerst stil bij die, waar het geld vandaan zal moeten komen voor uitvoering van het arbeids-program der Regeericg. Het is altijd als een vast systeem van dezen Min. geweest om niet te zoeken naar voorschotten. Natuurlijk is die vraag, wanneer men enorme sommen noemt, niet zoo eensklaps te beantwoorden. Doch men vergete niet, dat meerdere opbrengst van belastingen dan de raming soms, een natuurlijk gevolg is vau ver meerderende welvaart, door betere ver deeling van lasten. Men heeft geprotes teerd tegen de wijze der belastingher vorming het fragmentarische doch: heeft men ooit eene andere me thode op dit gebied bijgewoond? En zoo zij niet gevolgd werd, was het succes zeker te zoeken. Men heeft er der Reg. een verwijt van gemaakt, dat het verband tusschen de Rijks- en gemeente-ftnanciën nog niet is gelegd. Welke uitstekende krachten de Min. ook aan zija depar tement heeit, meer dan er verricht is kan er niet worden gedaan. De Min. is zich bewust, zijn plicht te hebben gedaan en het onbereikbare kan niet worden geëischt. Ten aanzien van Indië kan de Min. inderdaad noch met het oog op het verleden noch op de toe komst aanleiding vinden voor de in deze Kamer te dien aanzien geoefende critiek. Ten slotte verdedigde de Min. het hooger eindcijfer van f 4.900.000. Niet dan na langen en ernstigen zelf strijd heeft de Min. deze begrooting ingediend, doch eene worsteling aan te binden (gelijk de heer Beelaerts wilde) ten koste van het onuitgevoerd laten van overeenkomsten, het verwaarloozen van het materiërl der zeemarkt enz., ging niet aan. Eindelijk antwoordt de Min. den heer Rays, dat de Reg. niet voornemens is de tarieven te verhoogen, daar zij dit eene oeconomischo onmo gelijkheid acht. De heer Kerdijk wil enkele vragen tot de Regeering richten betreffende de veelbesproken Kiesrecht-meeting, den i8n Sept. te 's Gravenhage gehouden in het belang van de eischen der vrij heid en van het gezag, welk laatste gekrenkt zou zijn door eene weigering des burgemeesters tot het houden van de meeting op ondeugdelijke gronden en daarna het voortgaan der meeting lijdelijk zou hebben toegezien. Het ant woord van de Reg., dat haar „niets officieel bekend zou zjjn" van dat geval, heeft spr. zeer bevreemd. Hij wil daarom vragen.* 1°. was het tok uit naam van den minister van BionenUndsche Zaken, dat de minister van Justitie het ant woord aangaande de meeting aan de Kamer gaf? 20. Kunnen voor de be handeling van Hoofdstuk V noginlich tiagen worden verschaft? waarvoor de vergunning was gevraagd, op welke motieven geweigerd en daarna toch is voortgegaan 30. Kan de Rcg. zich alsnog op de hoogte stellen, teneinde op de vraag sub. 20. een voldoend antwoord te kunnen geven. Op de zaak kan in elk geval bij hoofdstuk V worden teruggekomen. De heer Van Karnebeek heeft met genoegen van de Reg. vernomen, dat onze Grondwet invoering van het alge meen kiesrecht verbiedt. En door geen der leden van het kabinet is een ander licht op deze verklaring geworpen. Zij, die het ontwerp dus als zoodanig be schouwen, moeten tegen het ontwerp stemmen. Intusschen, de mogelijkheid blijft open, dat het „gemeen overleg" wijzigingen in het aanvankelijk pUa brengt. Zitting van Donderdag 8 December Per Telegraaf. Bij öe behandeling der begrooting van Buitenl. Zaken werd door den heer Branisenvaa de rechter- en den heer Mees van de linkerzijde, hulde gebracht aan de nagedachtenis van hun medelid nar. Levyssou Normen, afgevaardigde voor Rotterdam, dezes nacht plotseling overleden. Beide vermeldden vooral met dankbaarheid zijn warm hart voor Indië en zijn groote kennis van de koloBiëa. De heer Brantsen kwam op tegen de zucht naar inkrimping der diplo matie, de heer Tydeman drong aan op aanneming van het arbitrage beginsel voor geschillen tusschen de mogend heden ea de heer M^es bepleitte de aanneming van het beginsel der on scheidbaarheid van het privaateigendom der zee. Hij betwijfelde echter of de arbitrage een einde zou maken aan de oorlogen en dus de militaire lasten zou verminderen. De heer Smit vroeg gelijkheid van regeling der zalmvisscherij in Nederland en Duitschland. RECLAME S. 25 Cents per regel. Eene gemeenzame oorzaak van sterven. Is Bright1 s ziekte {nierziekte) genees baar Uit nummer van September van Family Doctorlondensche courant, oververtaald. Daar de algemeene aandacht he den op deze kwestie aangelokt is, heeft de Evening News and Post van Londen, hare kolommen aan eene reeks verklaringen van engel- sche en vreemde doctoren, die deze ziekte bizonder bestudeerd hebben, geopend over dit zoo belangrijk problema: tls Bright's ziekte (nier ziekte) geneesbaar Daar de gewone gedachte is dat wanneer Bright's ziekte herkend ge weest is, er geene hoop op genezing meer bestaat, en in 't oog houdende dat dit de meening van bijna al de doctoren is, zal de aandacht der talrijke lezers dezer verklaringen hoogst opgewekt zijn. Zij zullen vernomen hebben dat aanzienlijke geneesheeren zooals Morell Macken zie, Maclagan, bizonder doctor der prinses Christiaan, Samuel Mills, Herbert Tibbets, en vele andere be roemde londensche doctoren aange nomen hebben dat Bright's ziekte, die zeker in sommige harer ver schijnsels ongeneesbaar is, integen deel in andere gevallen heelbaaris, en dat in alle gevallen het leven voor eenen min of meer langen tijd kan behouden worden. Dit is ook de zienswijze van Dr. Dujardin-Beaumetz, Dr. Bouchard, Dr. Labadie Lagrave en prof. Lé- pine, te Parijsprof. Senator, te Berlijnprof. Nothnagelprof. Schroetter en prof. Winternetz, te Weenen. Prof. Camilla See, te Parijs, doet opmerken, dat de tegenwoordigheid van eiwitstof in het water niet altoos een ontwijfelbaar teeken van Bright's ziekte is; dit is eene dwaling die door vele doctoren aangenomen is. Het is voor den uitvinder en be- reider van «Warner's Safe Cure» heel aangenaam te zien, dat de hierboven aangeduide verklaringen der eerste doctoren, wat hij met geluk sedert vele jaren bewezen heeft volkomen gelijk geven. Het is ontwistbaar dat het War ner's onderzoekingen en proefnemin gen te danken is, dat eene ernstige aandacht op de belangrijkheid der nieren en over de ziekten die door hen kunnen veroorzaakt worden, geroepen geweest is; zoodoende heeft Warner zich eene verdienste ver schaft, die iedereen hem toekennen moet. Verkrijgbaar bij M. CLEBAN Co., Drogisten, Amsterdam, tegen 2,25. TELEGRAMMEM. PARIJS, 8 Die. {Reuier). De Libre Parole meldt dat ter elfder ure Bour geois besloten zou hebben, onmiddellijk tot ia hechtenisneming o ver te gaan van de leden vaa den raad van beheer der Panama-maatschappij. PARIJS, 8 Dec. {Reuter.) Volgens de Soleil heeft hedenuacht de lijkschou wing van De Reinach plaats gehad. VARIA. Verzachtende omstandigheden. Een gemeen sujet in Engeland zette de kroon op al zijne gruwelen en ver moordde zijn vader en moeder in éen nacht. H(j werd gevat en stond terecht. De verdediger pleitte verzachtende om standigheden. Ik ben benieuwd die te hooren, viel de rechter hem in de rede. Dezen beklagenswaardige!! man, mijn- heereo, zult gij uw medelijden niet ont houden. Uw meoschelijk gevoel gebiedt u dit. Het is bovendien een eisch der beschaving. De samenleving eener natie van millioenen zielen heeft er recht op de zwakken te zien verdedigen, hen, die verlaten zijc, te zien beschermen. Zult gij, edel&chtbaren, die hier zit om htt recht hoog te houden, ons dit wei geren? Zult gij wreed den man afstoo- ten en in het verdei f storten, wien alle menschenharten hun medelijden niet zullen onthouden. Hij is een wees mijn heer en. Hij staat geheel alleen op de wereld. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 8 Dec. N. Schuijt vlot en A. M. G. Beukhof, - K. R. Gal las en M. Vernout.-K. Verlaan en J. Veldhuizen. Geboorten 6 Dec. A. Junge-Zuu- rendonk d. 7 Dec. K. Winter-Leib z. 8 Dec. E. H. Gabriels Huiskens z. - E. Harren-S eenkist d. Overleden 5 Dec. H. H. Op den Ende 49 j. Donkere Spaarne. 6 Dec. J. H. Eterman 5 md. z. Kleine Houtstraat. C. WiLlekes MacDonald 9 j. Meester- lottelaaa. MAR KTN1 EU WS. Alkmaar, 5 Dec. Op de heden gehoud. Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 18 koeien f150 a 230, 41 vette kalveren f 40 a no, 9 nuchtere dito f 6 a 14, 834 vette schapen f 16 a 28, 30 magere varkens f 14 a 17, opaarden t a alles per stuk, 180 vette varkens 44 a 51 ets. per Kg. Schiedam, 7 Dec. Moutwijn f8,50, Jenever f14,Amst. Proef f15.25 «ooiLYaart&er;chten. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam nasr Java, vertrok 6 Dec. van Aden. Het stoomschip Gelderlandvan Rot terdam naar Java, passeerde 5 Dec. Ponta da Guia, Het stoomschip Prins Hendrik arri veerde 6 Dec. van Batavia te Am sterdam. Het stoomschip Schiedam van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New York via Baltimore, arriveerde Maandag 5 Dec., des voormiddags te New-York. Het stoomschip Ardjoenovan Java naar Rotterdam, vertrok 6 December van Aden. Het stoomschip Bidam, der N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York, arriveerde Dinsdag 6 December, des v.m., te New-York. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Dec. te Port Said. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Dec. van Southampton. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, arriveerde 7 Dec. te Marseille. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., vaa New-York naar Rot terdam, passeerde 7 Dec. des nm. ten 7 ure 15 min. Lezard. Het stoomschip Batavia vertrok 7 Dec. van Batavia naar Rotterdam. familieberichten. Geboorten 4 Dec. D. Reerink Van der Werf! d. Lochem. - 6. H. A. KoningStrootman z. Zwolle. - A. M. Mulder—Kroes z. Amst. Overleden 4 Dec. M. J. Keiser

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3