NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ki poHïtöiöm 10e Jaargang. Maandag 12 December 1892. No. 2896. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. SCHEURKALENDER, i. G. PEEREBOOH. STADSNIEUWS. BINNENLAND, WEDSTRIJDEN. POLITIEK OYISZICHT. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3l6is Faubourg Montmartre: EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad Inteekenden, No. 50 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. VOOR 1893. Ondergeteekende doet Geabonneerden opmerken, dat de Premie Scheurkalen der voor 1893 k 20 Cents slechts ge durende zeer beperkten tijd kan worden geleverd en dat hij zich niet kan ver binden tot aflevering na Dinsdag 13 December. Ieder, die dus alsnog een Ex. van den Scheurkalender verlangt, gelieven dien ten spoedigste aan het Bureau te doen afhalen tegen afgifte van den Bon en betaling van slechts 20 Cts. (voor bui ten de stad tegen toezending van Bon en zes blauwe postzegels). Deze Bon is afgedrukt in het eerste blad van het Nummer van 5 dezer. De Directeur-Uitgever Haarlem, 10 Dec. 1892 Op het Museum van Kunstnijverheid zal Zondag en volgende dagen tentoon gesteld zijn eene rijke verzameling af beeldingen in Heliogravure, voorstellende het onlangs herbouwde stadhuis te Parijs met zijne decoratieve beeldhouwwerken als ook eenige beeldhouwwerken van het Louvre Paleis aldaar. Zeker aal deze tentoonstelling de alge- meene aandacht treaken, de fracsche beeldhouwkunst verdient toch ten volle onze waardeering terwijl ook hier te lande in de laatste jaren de belangstel ling voor de decoratieve kunst levendig begint te worden. De tentoonstelling van decoratief smeed ijzer die op het laatst dezer maand op het Museum zou geopend worden is op verlangen van belangstellenden die voor nemens zijn moderne werken in te zen den tot het eindè van Januari 1893 uitgesteld. Des Zondags is de toegang vrij. Het contingent van de nationale militie in 1893 door deze gemeente te leveren, bedraagt 118 man. Nadat door den gr. Kerkeraad der Luthersche gemeente alhier uit het door ons medegedeelde elftal een drietal was geformeerd, is daaruit tot predikant be roepen ds. J. A. Helper Sesbrugger, thans voorganger der Luthersche ge meente te Zieriksee. Aan de gemeente zal dit morgen wor den medegedeeld. Het bestuur van de afdeeling Haar lem der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, heeft zich tot den kerkeraad van de Nederl. Herv. Ge meente alhier gewend, met het verzoek om de Matth&us-Passion van Bach in de Groote Kerk te mogen opvoeren. Op dit verzoek is goedgunstig geant woord. De uitvoering van dit toonwerk is bepaald op 26 en 27 April 1893. Bij den boek- en kunsthandelaar D. J. van der Wilk is geëxposeerd een Winterlandschap van den nederianscheu schilder Roermees'ter. tarwe ok o,Witte tarwe ƒ4.20 k 6.75, Zomer ristarwe 5.10, kf 5.60, Rogge ƒ4.90 k 5.10, Haver 6.— k 6.75, Chevaliergerst f4.25 a 4,70, Winter- gerst ƒ3.45 k 3,80, Zomergerst ƒ3.25 a f 3,50, Dulvenboonen 6,k 6.30, Paardenboonen ƒ5,25, 5.85, Groene Erwten ƒ6.25, 7-25» In de stal van H. Egberts te Lei- muiden is mond- en klauwzeer uitge broken. Te Haarlemmermeer is de ziekte ge weken. Vrijdagavond, waarschijnlijk tusschen 5 en 6 uur, is bij den heer S. meubel maker in de Groote Houtstraat diefstal gepleegd van een winterjas, welke in de gang hing. Ook zou, naar wij vernemen, den zelfden avond in de Kleine Houtstraat een diefstal hebben plaats gehad van twee horloges met nog eenige andere voorwerpen. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand Au gustus 1892. Opbrengst reizigers 11737.57s. idem goederen 840.29. idem diversen 100.08. Te zamen 12677.94°. Per dag en per kilometer ƒ48,115. Bij den heer C. Alderden te Aalsmeer is op heden te zien een in vollen bloei staande Pouretia Mexicana. Deze plant behoort tot de zeldzaamheden en is men te Aalsmeer er nog nimmer in geslaagd bloemen aan deze plant te krijgen. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 8 Dec. 1892. Roode wintertarwe o,Jarige Voordracht ter benoeming van een hoofd aan de o. 1. school te Koedijk (aiphabetisch). F. Engel, onderwijzer te Amsterdam; J. Groot, onderwijzer te Winkel; P. Hibma, onderwijzer te LeidenA. J. Hofman, onderwijzer te VianenP. van Hoorn, onderwijzer te BergenJ. Jol- raens, H. d. S. te Ransdorp. Eenige artisten, journalis ten en studenten hebben het plan op gevat, om te Amsterdam een sociëteit op te richten voor allen, die tot de kunstwereld behooren of daarmede in nauwe aanraking wenschen te komen, een Amsterdamsche Chat-Noir dus. Er is reeds een commissie werkzaam tot opstelling eener concept-circulaire. Het zondeu register van de Belgische visschers neemt nog steeds in omvang toe. Schipper A. Den Duik, van de Scheveningsche bomschuit „Jo hanna Jacoba", rapporteert, dat door een kotter van Ostende hem de geheele vleet is afgevischt, d. w. z. een schade van een paar duizend gulden voor den reeder. Lve schuldige bleet onbekend, B ij buitengewoonP 0 li tie- blad wordt door den ie luitenant der maiéchaussée te 's-Hertogenbosch de opsporing verzocht van een vierkant houten kistje, gemerkt H. no. 3, den in December jl. van het station Am sterdam (W. P.) verzonden aan het adres van de Hondt te Parys. Het kistje hield in een netto gewicht van 3^ KG. zilverwerk, bestaande uit beker tjes, kopjes, mannetjes, vrouwtjes (kin derspeelgoed) benevens eenig fijn glas werk, te zamen aangegeven voor eene waarde van 400. Het kistje is het laatst te Bokstel gezien en werd te Eindhoven het eerst vermist. Naar men verneemt, is do or de arrondissements rechtbank te Leeu warden de uitgever van de door mr. P. J. Troelstra geredigeerde socialistische Sneeker courant, H. J. Poutsma te Sneek, verklaard te zijn in staat van faillissement. De heer Troelstra is intusschen sinds eenigen tijd bezig met pogingen om eene Maatschappij op te richten voor de uitgave van een nieuw sociaal-demo cratisch blad, ter vervanging van de Sneeker. Het nieuwe blad zal driemaal per week moeten verschijnen, het bu reau gevestigd zijn gte Amsterdam, en het directeurschap worden aangeboden aan Pontsma. Donderdag werd té Bloe- mendaal de algemeene vergadering ge houden van de Ned. Postduivenbond. Met algemeene stemmen werden de post- duivenvereeniging te Haarlemmermeer en de vereeniging „De -Zwaluw" te Am sterdam tot leden van den Bond toege laten. Besloten werd de algemeene vergade ring en een eventueele tentoonstelling in 1894, te doen plaats hebben in Am sterdam of Rotterdam. Voorgesteld werd om in 1893 de wedvluchten met oude duiven te houden van uit Bazel, einde Juni, en met jonge duiven in September van uit Ósna- brtlckmochten de vereenigingen zich hiermee niet kunnen vereenigingen, dan uit Maagdenburg en Mons (Bergen). In deze vergadering werd nog een mededeeling gedaan, waaruit bleek, dat het bij de wet strafbaar is om een ge stempelde duif op te vangen en die slechts tegen belooning te willen afstaan. Ie mand te Waalwijk, die zich hieraan had schuldig gemaakt, werd tot eene gevan genisstraf van 8 dagen veroordeeld. De eerstvolgende algemeene vergade ring zal worden gehouden op Zondag 29 Januari a. s. te Rotterdam. Naar wij vernemen zal de Noorsche schaatsenrijder Haiverson in ons land mededingen in den wedstrijd om het wereldkampioenschap, welke te Amster dam plaats zal hebbea en waarin hij een geducht tegenstander zal zijn. De Noor Norseng die voor een paar jaar te Amsterdam ia het wereldkam pioenschap mededong en van de 4 af standen er 2 won, vertrekt naar Amerika om in de wedstrijden aldaar medetedin- gen. V I S S C H E R IJ- IJMUIDEN, Maandag 5 Dec. P R 44, Basiiana Huiberdina, schipp. A. v. d. Steen, 1200 schelv.H D 30, Polluxschipp. J. v. d. Berg, 1100 schelv.P R 50, Drimmelen.schipp. C. Zwanenburg, 1600 schelv.; P R 46, Corneliaschipp. G. Hordijk, 1100 schelv.V L 146, Voorwaarts, schipp. Papeveld, 400 schelv.V L 147, Voor- looperschipp. van Deventer, 400 schelv.; M D 28, Vertrouwen, schipp. C. v. d. Hoek, 1600 schelv.M D 7, ToekomstJ. v. d. Hoek, 2600 schelv. MD 10, Tweelingenschipp. J. A. de Waard, 1000 schelv.; M D 2, Maria Cornelia, schipp. W. v. d. Hoek, 2600 schelv. Prijzen waren van ƒ37V2 tot 46 per groothonderd. Dinsdag 6 December. M D 4, Volhardingschipp. Boon, 900 schelv.M D 3, Nijverheid, schipp. Cobus v. d. Hoek, 1000 schelv.M A 53, Willemschipp. L, de Zeeuw, 600 schelv. Prijzen waren f 50, 52 en 52 V». Woensdag 7 December. MD 1, Waakzaamheidschipp. J. de Waard, 850 schelv.M D 6, Titia Jacobaschipp. M. van Delft, 1100 schelv.M D 5, Onbestendigheid schipp. D. van Eek, 900 schelv. Prijzen waren ƒ47, 48 Va en 53V,. Deze laatste sloepen hadden slechts een paar dagen kunnen visschen, daar zij door stormweder genoodzaakt waren binnen te komen. De Schokkers deden een schot, in den nacht van Woensdag op Donderdag. De opbrengst was zeer bevredigend, de hooge prijzen in aan merking genomen. Waarschijnlijk zal Woensdag a. sde verzegeling der papieren van Reinach worden opgeheven, zoodat dan voor de enquête-commissie vele dingen zullen worden onthuld. Ribot en Bourgeois zullen dan evenwel de commissie ver antwoordelijk laten voor de openbaar making van het dossier de Panamazaak betrefiende. Voor de commissie heeft Vian, afge vaardigde van „Seine-et-Oiso", gezegd dat wyien Barbe zich ongeveer met alle financieele ondernemingen inliet. Vian gelooft niet dat de door Barbe ontvan gen som betrekking had op de Panama maatschappij, en hij voegt erbij dat er in de boeken der dynamiet maatschap pij geen spoor te vinden is van de 500,000 frs., welke Barbe ontvangen zou hebben. Labrousse, afgevaardigde van „Corrè ze," verklaart dat een zijner ambtgenoo- ten hem medegedeeld heeft, dat met hem eene poging tot omkooping was beproefd. Qnesney de Beaurepaire, procureur- generaal bij het hof van Parijs, is be noemd tot een der voorzitters van eene der Kamers van het Hol van Cassatie. De heer Ribot had Vrijdag een on derhoud met den Zwitserschen gezant over de Fransch-Zwitsersche conven tie. Men hoopt zoover te komen, dat 16 HOOFDSTUK VIII. Gevaar Zy was buitengewoon mild voor de dienstboden en meest altyd zeer vriendelyk, maar zij waren wel eens getuigen geweest van hevige uitbarstingen van drift by haar. Als zy des morgens uit ging, werd zij meestal vergezeld door de kindermeid, maar des namiddags ging zy meestaljwandelen of een rytoertje maken alleen .met den kleinen knaap. Den vorigen Zaterdag, toen zy met het ivoren kastje was terug gekeerd, was zy alleen uitgegaan en had het kind thuisgelateü, daar het herstellende was van de mazelen. De kindermeid vertelde, dat toen zy des Maandags de snuis terijen op de étagère afstofte, zy zoo nieuwsgierig was geweest om het kastje te openen, waarvan de sleutel met een koordje aan het kleine deurtje was bevestigd. Er waren verscheidene kleine laadjes van binnenzy waren leeg. Het is evenwel genoegzaam bekend, dat zulke kastjes dikwyls geheime laden bevatten, welker constructie zoo vernuftig is, dat het voor iemand, met het geheim niet békend, byna onmogelijk is om het te ontdekken. De ligging van het lyk, zooals het werd gevonden, wyst op het feit, dat hst slachtoffer zich in de nabyheid van de étagère most hebben bevonden, toen de misdaad werd gepleegd, eene om standigheid, die het vermoeden rechtvaardigt, dat zy getracht heeft den moordenaar te beletten bezit te nemen van het kastje. Wie hij ook moge zyn, zy moet hem zeker hebben binnengelaten, daar een zorgvuldig onderzoek in de omgeving van het huis heeft be wezen, dat men zich alleen door een der deuren toegang heeft kunnen verschaffen. De kleine poort aan den zijkant ia gesloten gevonden. Naast de hoofddeur is een luikje, waardoor mevrouw Silberkoff zich kon vergewissen, wie toegang wilde hebbendus Aan worden aangenomen, dat het iemand was dien zy kende en voor wien zy geen vrees had ffWaar is de slanke, donkere heer?" //Waarom heeft hij zich nog niet vertoond?" z/Zooals in dergelyke gevallen de gewoonte is, heeft men het lyk naar de Morgue vervoerd, om daar te worden onderzocht. De geneesheer, die de autopsie heeft waargenomen, is van mee ning, dat de misdaad des namiddags tusschen drie en vier uur heeft plaats gehad. De omstandigheid dat de misdaad met de lin kerhand is gepleegd, echynt aan te duiden, dat de moordenaar links is of dat hy op dat tydstip zyn rechterhand niet heeft kuonen gebruiken". z/Als Koskavitch de geschiedenis van het kastje vertelt, ben ik verloren," zei-Je Leslie. Zyn arm vrouwtje, geheel vergetende, datjzïj geen tweehonderd francs in huis hadden (het geld dat er nog was behoorde aan Isabel), gaf wanhopig hem den raad om te vluchten naar Engeland Amerika ten minste uit Parijs. Leslie glimlachte flauwtjes, en herinnerde haar aan den toestand hunner geld middelen. //Bovendien," voegde hy er by, //al had ik de middelen, de vlucht zou my onmogelyk zyn. Detectives zyn nu aan alle sta tions, aan alle uitgangen opgesteld en Een plotseling en laid bellen stoorde hem in zyn gesprek, en deed alle somber gestemde familieleden een rilling van angst door de leden gaan. Uit de macht der gewoonte stond Nell een oogenblik daarna op, liep op hare teenen naar de deur om te zien wie er was; met een gelaat wit als kryt keerde zy terug. //Graaf Ponitonoff I" fluisterde zy. De angstige verwanten staarden elkaar in sprakelooze verbas tering aan. z/Ik moet hem, dunkt my, wel ontvangen", zeide Leslie. //Als ik hem tracht te myden, zal hy iets kwaads vermoeden. Gaat allen naar de slaapkamer. Ik zal zelf de deur wel openen". Terwijl hy sprak, werd voor de tweede maal gebeld. Al zyne koelbloedigheid by elkaar zamelende, ging Chetwynd syn onwel- komen bezoeker begroeten, die niet minder ontsteld was dan hy zelf. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1