NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Dinsdag 13 December 1892. No. 2897 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: SCHEURKALENDER, 1. G. PEEREBOOM. STADSNIEUW S. Stukken van den Raad. BINNENLAND, Letteren en Eanst. FEUILLETON roBiföi©ii\ HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnommer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etranqère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. IVOOR; 1803. Ondergeteekende doet Geabonneerden opmerken, dat de Premie Scheurkalen der voor 1893 20 Cents slechts ge durende zeer beperkten tijd kan worden geleverd ea dat hij zich niet kan ver binden tot aflevering na Dinsdag 13 December. Ieder, die dus alsnog een Ex. van den Scheurkalender verlangtgelieve dien ten spoedigste aan het Bureau te doen afhalen tegen afgifte van den Bon en betaling van slechts 20 Cts. (voor bui ten de stad tegen toezending van Bon en zes blauwe postzegels). Deze Bon is afgedrukt in het eerste blad van het Nrmcner van 5 dezer. De Directeur-TJitgever Haarlem, 12 Doe. 1892 In zAï.e de grensrtgeling Hi.rlem Heemstede vernemen wij, dat door het bes'uur dezer laatste gemeente de desbe- IrtSsnde stukken met advies aan Ge deputeerde Staten zijn vetzonden. Eervol ontslag wordt verzocht door mej. A, C. Schreuder, onderwijzeres aan de eerste tusschenschool. Gunstig adviseeren B. èa W. op eea verzoek van S. de Jager alhier, tot wederinhuriug van de zolder boven de vleeschhsl, evenwel onder voorwaarde, dat die verhuring telkens voor een jaar zal geschieden. Er zyn weer nieuwe bezwaar schriften tegen de faecalien-belasting iogekomen, ditmaal van de heeren Jenny Weijeimzn, Bremer, Tit es de Koek, die meenen dat zij wegens een in 1877 met de gemeente gesloten contract be treffende verkoop van grond, van be taling dier belasting zijn vrijgesteld, en van den heer H. J. Geijl JCz., die als gemachtigde der eigenaars op dezelfde gronden vrijstelling vraagt voor wonin gen in het Florapark. Burgemeester en Wethouders komen nu eindelijk eens voor den dag met eea deel hunner opvattingen ten opzichte van de verplichting, welke ook voor hen die vroeger contracten sloten met de gemeente, bestaat tot het betalen van de belasting. B. en W. namelijk zeggen, datj In belastingzaken geen privilege mag wor den gedeeld en dat aan de publiekrech telijke bevoegdheid der gemeente om belasting te heffen, nooit te kort kan worden gedaan door verplichtingen, die zij als privaatrechtelijke persoon op zich heeft genomen. Wat dit laatste argument betreft, mer ken B. en W. op, dat het weinig raad zaam is om daarover alle argumenten aan het licht te brengen, omdat (en hier komt de hoofdzaak) de gemeente wellicht spoedig gedwongen zal zijn haar betwist goed recht over te geven aan de beslissing van den civielen rechter. Op dien grond stellen B. en W. nu voor de adressen der genoemde heeren (benevens dat van J. A. A. Althoff, dat nog steeds onafgedaan is gebleven) te renvoyeeren aan B. en W. ter af- doeniag. Evenwel, zeggen B. en W., behoudt de Raad het eindwoord. Is de Raad een andere meening toegedaan dan B. en W., dan kan die thans worden uit gesproken. En voor dat geval leggen B. en W. dan ook aan dea Raad drie ontwerp besluiten voor, die successieve lijk in behandeling kunnen komen ie renvoyeering aan B. en W. ter af doening 20 vrijstelling van hen die gebouwd hebben op bouwgrond der gemeente en dientengevolge met haar vroeger con tracten sloten in een aantal genoemde straten 30 allen, die voor n Maart 1891 eigenaars zijn geworden van terrein door de gemeente als bouwgrond uit gegeven. Dit althans is de verkorte inhoud dier voorstellen. Woensdag zal de Raad er over beslissen. Nader vernemen wig, dat het drietal predikanten voor de vacature aan de Evang. Luthersche Gemeente alhier, waaruit Da. Helper Sesbrugger werd beroepen, behalve dezen bestaan heeft uit Ds. W. J. Manssen en Ds. A. D. Wempe. Bij den landbouwer H* van Leeuwen alhier is mond en klauwzeer uitgebroken. De stal wordt door de politie bewaakt. Het door de gemeente Zandvoort te leveren contingent in de lichting der Nationale Militie van 1893 bedraagd 5 man van de 21 lotelingen. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Don derdag a. s. niet plaats hebben. Voor de vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door het over lijden van den heer Levyssohn Norman, wordt als te stellen caadidaat te Rot terdam genoemd de heer A. Plate. In het weekblad De Monni kendammer komt een ingezonden stuk voor van J. K., te B., waarin deze de zeker zonderlinge lotgevallen verhaald van een onderofficier van het O.-I. leger, Javaan van geboorte, die tot herstel van gezondheid nanr Nederland werd gezondenDe schrijver, die het geval uit den mond van den man in kwestie opschreef, geeft het als een voorbeeld van verkeerde toepassing van 's lands middelen. Het komt kortweg op het volgende neer. De man was als gewoon soldaat in dienst getredenna anderhalf jaar werd hij onaerolficier en hij is dat nu reeds drie jaar. Hij nam op Atjeh herhaal delijk deel aan ongezonde werkzaam heden, aU het openkappen van terreinen, werd ziek en in eene ambulance opge nomen. De dokters maakten uit, dat hij de beri-beri had, waarvoor de patiënt Daar het hospitaal werd gevoerd. Daar gekomen werd hem medegedeeld, dat hij was afgekeurd, en naar Holland moest tot herstel van gezindheid. Men stelle zich vooreene inlander, op Java gewonnen en geboren, naar Holland gezonden om beter te wordenHij kwam in Batavia en gevoelde zich toen weer zoo gezond als een viscb. Maar er was niets aan te doen. De man werd ingescheept, kwam in het moederland (dat het zijne niet is) en is nu al ruim een half jaar by de koloniale reserve te Zutfen, waar het hem best bevalt, want hij krijgt goed eten en nog zakgeld er bij, terwijl hij de stellige verzekering heeft, weer op kosten van het goever- nement te worden gebracht naar zijn vaderland, nadat hij hier eens goed heeft rondgekeken. Er is weder eens een nieuw Beursplan voer Amsterdam. X. X. wil, dat de Beurs kome voor het stationsgebouw op een plein, dat verkregen zou worden door het water tusschen het station en de Prins Hendrik kade gedeeltelijk te dempen. Tegenover de Beurs zou dan als pendant een groot gebouw komen voor winkels en kantoren. Onder den naam 1 a M é- tropole," is door een reeds lang te Am sterdam wonend Franschman, den heer M. Boulaine, eene commanditaire ven nootschap gevormd, welke het reeds bekende bouwplan op het Rembrandt- pleia zal uitvoeren. Voor de atichtiasg van een reusachti® magazijn van manufacturen, nouveautés en levensmiddelen zijn tot dusver aan gekocht negen huizen aan het Rembrandt- plein, vier aan de Balk-in-het-Oogsteeg en drie aan de Bakkerstaal, waardoor eene bijna rechthoekig terrein van 1800 vierk. Meter is verkregen met een ge velbreedte van 50 M. De overdracht der huizen zal tegen Mei plaats hebben, waarna terstor.d met den bouw zal worden aangevangen. Natuurlijk bestaat het voornemen het reusachtige gebouw een monumentaal karakter te geven. Uit het oogpunt van verfraaiing der stad zal de uitvoering van dit reeds lang hangende plan dus door iedereen met vreugde worden begroet. Het aandeeleakapitaal der onderne ming bedraagt twee millioen gulden. Als directeur treedt op de heer M. Boulaine, die te Amsterdam reeds lang in eene dergelijke, zij het ook kleine zaak, werkzaam is en vroeger ook aan de „Bon Marcké* te Parijs was verbon den. In den avond van den i4den dezer zal in het gebouw van het Nut, te Rotterdam, door de ex-officieren van het Leger des Heils E. J. Vellema, G. A. Bonthuis, D. J. Vellema, K. M. Wegkamp, J. A. C. Nonhebei en Jacques J. van Veen eene pretest- meeting gehouden worden, waarin zij hunne grieven tegen het Leger des Heils zullen uiteenzetten. Enkele van die heeren zijn ree .s begonnen met eene herberg in eene der achterbuurten van Amsterdam te huren en zullen daar evangelische bijeeakomsten houden. Ditzelfde zal geschieden in andere groote steden, en de protest-meetings zullen door het geheele land worden gehouden. Hun wensch is, dat uit de kerk eene organisatie in het leven worde geroepen, die het leger van Booth overbodig maakt. Zaterdagnacht is op het station Venendaal een hulparbeider door een der nachtgoedeientreinen over reden en gedood. Eenige jaren geleden kwam eens te Gorinchem een trein aan met het noodige aantal conducteurs, doch zonder een enkelen passagier. De vorige week heeft men aldaar het tegenover gestelde kunnen zien; de trein kwam met een groot getal passagiers, echter zonder conducteurs, die allen aan het station Arkel waren achtergebleven. Te Arkel moesten namelijk melkkannen ge laden worden, waartoe den machinist last gegeven werd een beetje op te trek ken i deze schijnt dit toen verkeerd be grepen te hebben en deed den trein doorrijden naar Gorinchem, de conduc teurs bij de melkkannen latende Tegen alle leden van het socialistisch fanfarekorps te Wolvega is door de mai échaussées proces verbaal opgemaakt. Zy wilden muziek maken op eece vergadering, waar Van der Zwaag sprak, doeh de burgemeester had dit verboden. Zij stoorden zich niet aan het verbod en het gevolg is een proces-verbaal geweest. Naar men zegt, kreeg Daniel de Lange een aanbieding om met zijn koor in het volgend jaar naar Chicago te komen, maar heeft hij die afgewezen. Ook zou hem een voorstel door een impresario 2ijn gedaan voor een tournée van 3 maandeD, tegen een vergoeding van 90,000. In Januari zal het koor te Luik op treden. RECHTSZAKEN- De rechtbank te Winschoten heeft uitspraak gedaan in eene procedure, tegen een inwoner van Wildervank ingesteld door een geneesheer te Zwolle, wegens eene onbetaalde doktersrekening, groot ƒ500. De geneesheer meende dat bedrag te kunnen vorderen van den gedaagde, omdat deze des dokters hulp bij zijne vroeger bij hem inwonende en later overleden zusier had ingeroepen. Voorts beriep hij er zich op, dat vroeger reeds ƒ600 voor de eerste operatie betaald was en later een klein bedrag was aan geboden, om gerechtelijke aanspraak op de vordeiing te voorkomen. De aangesprokene meende tot beta ling van deze som niet verplicht te zijn, omdat indien er nog wat te betalen viel, hetgeen hij betwistte, wijl met de eerste f600 reeds meer dan genceg be taald was hij daartoe niet alléén ge houden was. De rechtbank heeft den eischer in het ongelijk gesteld. KOLONIËN- BATAVIA, 8 November. De Atjeh Ci. van 25 Oct. meldt: Het is merkbaar dat, geduiende deze r egenachtige dagen, de vijand zich schnil houdt en dus niet meer beschiet. Een of twee vijandelijke schoten worden nu en dan op een grooten afstand gelost uit 's vijands verhoogde wachthuisjes, daaronder is alles blank door inundatie. De hinderlagen van maréchaustées heb ben deze nachten hoegenaamd geene 171 HOOFDSTUK VIII. Gevaar jGy zolt wel vermoeden, wat my hierheen brengt, mynheer Chetwynd," zeide hy, nadat de gewone wederzydsche begroetingen hadden plaatsgehad. //Het is een vreeselyk geval die geschiede- ais van mevrouw Silberkoff." «Inderdaad verschrikkelijk. Ik ben er geheel van in de war." «Dat had ik wel vermoed. Ik was half bang u reeds in Mazas ie moeten zoeken. Wat is er echter met uw arm gebeurd Leslie vertelde den graaf openhartig wat er gebeurd was. «Dat is wel op een voor u zeer rampzalig oogenblik gebeurd, mynheer Chetwynd." «Dat besef ik ook," was het antwoord. «Koskavitch zal nu ongetwyfeld van de droevige geschiedenis hebben gehoord. Het zal een vreeselyke slag voor hem zyn. Hy hield zeer veel van het meisje. Natunrlyk zal hij door den rechter van instructie worden ondervraagd." Graaf Pohitonoff zag Leslie aer scherp aan, terwijl hij deze laatste woorden uitsprak. «En natunrlyk zal hy den rechter mededeolen, dat ik tusschen drie en vier uur mevrouw Silfaerkoff heb bezocht om haar te ver zoeken my het kastje af te staan." Chetwynds stem beefde. «Als hy dat doet, dan zyt gy een verloren man," zeide de Rus met zachte, deelnemende stem. «Weet gij welke gevolgtrekking de rechtbank zal maken Zy zal zeggen, dat zy het u ongetwyfeld niet heeft willen geven, waarna door u werd getracht het met geweld te nemen, en om haar te beletten om hulp te schreeuwen, haar by de keel hebt gegrepen met uw linke rhand, daar gy uw rechter hadt gekwetst} Men behoeft geen schrandere Fransch man te zyn om binnen twee minuten tot die gevolgtrekking te komen," «Vergeef my graaf, maar nu gaat gy dunkt my toch wel wat ver in uwe vreeselyke veronderstellingen. Men zal toch ongetwij feld niet meenen, dat een welopgevoed man van myn stand een engelsch heer in staat zou zyn een vrouw te wurgen, ter- willo van een ivoren kastje «Misschien niet terwille van het kastje, maar terwille van het geen gy meendet dat het zou bevatten antwoordde de Rus vólkernen kalm. Was een dynamietpatroon voor Loslie's voeten ontploft, by had niet meer kannen ontstellen dan by het hooren van deze woorden. «Myn God 1" riep hij uit, sprong half van zyn stoel op, en liet zich er vervolgens weer in neervallen, als ware hy plotseling door eene beroerte getroffen. «Dus gy gy Hy zweeg, niet in staat om woorden te vinden, waarin hy zyne woede, smart, ver: achting en verbijstering, die hem geheel verpletterden, kon uit. drukken. «Ja, ik heb het lot gevondeD," antwoordde graaf Pohitonoff. «In Rusland heb ik een kastje gehad geheel overeenkomende met het uwe. De russische consul te Hakodadi heeft het uit Japan medegebracht." «En gy bekent dus m ij twintigduizend pond sterling te hebben ontstolen?" zeide Leslie met; een stem, schor van woede. «Ik beken niets van dien aard," was het kalme antwoord «Wees kalm, mynheer Chetwynd. Laat niet den vryen teugel aan uw toorn en teleurstelling, die de stem van uw gezond verstand het zwijgen opleggen. Toen ik het kastje kocht, werd de inhond daarvan, zoo het iets mocht bevatten, van rechtswege mijn eigen dom, en toen ik het lot vond, wist ik natunrlyk niet aan wien het kastje oorspronkelijk had toebehoord. Ofschoon ik het be schouwde als een stokje waardeloos papier, bewaarde ik het en ontdekte den volgenden dag tot myne groote verbazing, dat het het winnende nummer van den eersten pry a was. Uw bezoek volgde korf na deze ontdekking." «Maar gy zorgdet er wel voor het mij niet te vertellen," zeide Leslie bitter. «Gy hebt niet aangeboden het mij terug te geven, hoewel gy wist, dat ik en myne familie byna tot den bedelstaf waren gebracht. Gy de millionair de adollyke graaf Pohitonoffgy hebt die armzalige twintigduizend pond voor u gehouden, welke door my, in myne treurige omstandig* heden, een geheel fortuin waren en waarmee ik by myne vronw en kinderen alle zorgen had willen doen verdwijnenLeslie was hevig geschokt en de tranen sprongen hem in de oogeD, ondanks al z^jne pogingen om ze in te houden. Hy was verbazend zwak

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1