INGEZONDEN. Wetgevends Macht, TWEEDE KAMER. atoomïaartbsrisbten. Burgerlijke Stand. 341e Staatsloterij. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentie». TE KOOP GEVRAAGD, V ioloncel-C ursus. In de mijnputten te Bara- ftrloDg is Woensdagochtend brand uit gebroken, op een oogenblik dat een honderdtal mijnwerkers in de zuider galerij aanwezig was. Twintig half ver stikte mancea zijn uaar boven gebracht, en later evenveel lijken. Met allen spoed Is een reddingsdienst ingericht. Tegen 3 uur was het vuur gebluscht, maar allen die in de mijn waren, zijn, naar men meent, omgekomen. Dinsdag kwamen teyCues- mes zeven choleragevallen, waarvan twee met doodelyken afloop voor. In het russische goevernc- ment Radom zyn in vier dagen tijds 49 personen door cholera aangetast en 18 gestorvenin het goevernemeat Lublin iu drie dageu 18 aangetast en 10 gestorven. Volgen het officieele verslag zijn thans 15 provinciën volkomen vrij vau cholera. In 8 andere kwamen ia de afgeloopen week 2532 gevallen voor. Een torpedoboot van de Turksche marine is tzoek. Zij verliet den 18en November de haven vau Kiel en sedert dien tijd is niets van de boot vernomen. Men vreest dat ze ver ongeluk; is. Z. M. Somdetch Phn Pari- minde Maha KhouUlon Kornuma aldus wordt (waarschijnlijk niet „in de wandeling") de koning van Siam ge noemd heeft aan de fransche re geering twee aziatische olifanten ge schonken. Zij zullen te Parijs in den zoölogischen tuin worden geplaatst. Het geschenk heeft te meer waarde, omdat tot nu toe in de diergaarde slechts afrikaansche olifanten waren. In het bekken van deSa&r zullen 30,000 mijnwerkers dea arbeid staken, indien 1 Januari a. s. de re geering niet de wet betreffende de mijn werkers wyzigt. De regeering toont zich volstrekt niet geneigd aan dezen eisch te voldoes. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u mij nog een plaatsje te verleenen in uw blad naar aanleiding van het ingszonden stuk in uw No. 2898 dat onderteekend was metNol van Wafelenburg. Wat het compliment betreft, dat de heer N. mij maakt, spijt het mij dat de heer N. niet heeft aangeduid waarin de onbegrijpelijkheid mijner volzinnen bestond; dan had ik nog iets geleerd tot mijn nut. Bovendien wensch ik den heer N. niet gaarne met onbegrijpelijke volzinnen lastig te vallen. Doch zou ik nu wel weer ia de krant durven schrijven? Maar ik dacht aan een spreuk, die ik van deze week las op de scheur kalender van den heer P. Loosjes, nl. deze: „Hel baat niets, of wij alneder- liggen en zuchten, ea niets doen, om dat wij niet alles zoo goed kunnen doen, als wij het wel zouden wenschen. 'tZij het goed oi slechts gebrekkig ga, geploegd moet 't land worden, en op volmaakte ploegers kan niet gewacht worden, of er zal zeker in volgende jaar niets te oogsten zijn." Daarom, zooals u ziet, ben ik weer aan schrijven gegaan, omdat ik mijn weinige kennis dienstbaar wensch te stellen tos welzijn van mijn naaste. Maar waarvoor gebruikt de heer N. zijne geleerdheid? Hoewel hij de ont ketening der booze hartstochten door de kermis als een treurige waarheid erkent waarvan „hij zelf dikwijls ge tuige is geweest" toch wil hij blijven roepen: „leve de kermis I" En al moest hij erkennen, dat de herbergiers alleen voordeel bij de kermis hebben, dan nog wil hij anderen aansporen om met hem het adres tot behoud der kermis te on derteekenen. Dus ai moest ook alles ter wille aan de kermis opgeofferd worden dan wil de heer N. de kermis toch be houden. En hij kan niet hebben dat men voor elk bewijs vau vreugde den neus optrekt. Ja dat is nu eenmaal zoo, „leege vaten maken het meeste leven." Zoo'n kermisbehouder geeft de wei felenden voor- of tegenstander der ker mis veel te zeggen. Immers tegen iemand, wien het onverschillig is of een roodwangig dienstmeisje, die, als 't ker mis is, toch een vrijer moet hebben, haar kleur verliest en in schande ge dompeld wordt, (want zooiets komt niet zelden voor) mag men niet zwartgallig, niet pruttelig, niet vervelend zijn;waut als het geen kermis is, is het nog veel erger. Dat kan in 'toog van den heer N. zoo zijn, omdat iemands overtuiging grootendeels gevormd wordt door 't geen hij doet, maar feitelijk is 'tniet zoo. Dit behoeft met uitzondering van den heer N. voor de Haarlemmers niet bewezen te worden, want èn in den Hout èa iu de parken vindt men tegen woordig zelden iets oneerbaarseen gansch anderen toestand dan vroeger. En als het waar is wat de heer N. be weert „dat als het geen kermis is het kwaad niet in zoo hevige mate plaats vindt, omdat dan de meesten een retourtje naar Amsterdam of den Haag nemendan moet obs dit des te meer dryven om de kermis af te schaffen, opdat deze onzedelijken onze dochters niet onteeren. Zoo brengt de heer N. velen met die reisjes {naar Amsterdam en den Haag op de hoogtemaar ons was het geen onbekende zaak mijn heer N. Dè schaamte, die zoowel de meisjes als de jongens terughield om in een verdacht danshuis of kroeg te gaan valt, als 't kermis is, wegen 't gevolg laat zich begrijpen. Zij, die eeaige liefde tot hun naaste hebben en kunnen dazrom niet nalaten de aanieidende oorzaken, waarvan de kermis een der grootste is, zooveel mogelijk weg te krijgenopdat er vreugde inplaats van smarte kome. Geachte Haarlemmers! nog eens: „Zoo gij gaarne de vroolijkheid in Haarlem wilt doen toenemen, onder- teeken dan het adres tot behoud van dat dollemaDsfeest niet, waarop zooveel in het dolle gedaan dat kort daarna zoo diep betreurd wordt. Mynheer de Redacteur, na u mijn dank betuigd te hebben voor de plaats ruimte, blijf ik hoogachtend UEd. Dw. Dien. K. TAEKEMA. Haarle7n16 Dec. '92. Zitting van Woensdag, 14 Dee STAATSBEGROOTING. De behandeling van Hoofdstuk V. (Bianenl. zaken) der Staatsbegrootiug voor 1893 wordt voortgezet. Aan de orde is de Vde afdeeling (Onderwijs). De heer Ro'èll brengt de organieke besluiten ter uitvoering van de wet van 1874 ter sprake, het academisch sta tuut, bij kon. besluit van 1877, gewij zigd in 1878, vastgesteld. Z. i. beslaan er termen tot wijziging daarin. Zoo zou spr. het gewenscht achten om de ver plichting tot het schriftelijk afleggen van het doctoraal examen, 2de gedeelte, in eene bevoegdheid te veranderen, en voorts den tijd tot het afleggen van het candidaats-examen niet tot een bepaald getal weken te beperken, als thans het geval is. Vooits heeft de verplichting tot het schrijven van een academische dissertatie niet spr.'s sympathie, daar het z. i. geen voldoende waarborgen biedt. Vooral acht hij eenvormigheid van de verschillende universiteiten noo- dig omtrent het al of niet nogmaals afleggen van het iste gedeelte van het doctoraal examen door candidaten, die het 2de gedeelte nogmaals moeten af leggen. Z. i. vormt het doctoraal examen een ondeelbaar geheel. De heer Beelaerü wees op den steeds vermeerderenden tijd der vacantten, vooral bij de medische faculteit, zoo dat gedurende ongeveer de helft van het jaar geen onderwijs zou worden ge geven. Z. i. eischt deze toestand dringend voorziening. De minister van binncnl. zaken ver klaarde zich in zijn antwoord tegen de opheffing der verplichting tot het schrij ven van eene dissertatiewaar wyziging van het statuut noodig blijkt, tot het brengen van uniformiteit in betrekking tot de bepalingen betreffende het doc toraal examen, is de min. bereid daar toe mee te werken. Ook zeide hij een onderzoek toe aangaande misbruiken, ten aanzien der betaling van de college gelden, welk punt door den heerRoëll ook was ter sprake gebracht. Omtrent de vraag of er tusschen de ontwikke ling der studeerende jongelingschap en den duur der vacantie rechtstreeksch verband bestaat, is de min. nog in het onzekere. Aangaande de aanvrage van ƒ5000 voor den bouw van een nieuw museum van Natuurlijke Historie te Leiden (bij art. 88) verklaarde de heer Veegens namens de Comm. van liappdat zij alleen dan gunstig kon adviseeren, wan neer de aangevraagde som slechts voor ontwerpen en plannen, niet voor den bouw dient, waarover de Kamer zich vrijheid wenscht voor te behouden. De Minister deelde mede, dat het hier slechts plannen en onderzoekingen geldt. Na nog eenig debat (waarby {de heer Vermeulen tegen de z. i. al te kostbare inrichting van dit museum opkwam) werd het gewijzigd artikel goedgekeurd. Bij art. 93 beaamde de heer Schepel de aanstelling van een lector voor een der hoogleeraren in de medische facul teit te Groningen, voor welke betrek king spr. echter een honorarium van ƒ1500 te laag achtte. Op eene vraag van den heer Donner bij art. xo6 of de Reg. geneigd is tot subsidiëering aan bizondere gymnasia, antwoordde de Min., dat de wet dit thans stellig verbiedt. Hij kon zich dus slechts bepalen ;tot eene betuiging vaD adhaesie aan hetgeen door den heer Donner in het midden was gebracht. Bij het Middelb. Onderwijs bracht de heer Eeidt de kostelooae toelating van onvermogende jongelieden tot de Rijks h. burgerscholen ter sprake cd was van meening, dat voor hen dezelfde regelen moeten gelden als voor de be- talenden, zoowel wat hun aanleg en ge drag betreft, als aangaande de moge lijkheid tot plaatsing. De heer v.d.Jeltz kwam op tegen dit belang, hetwelk als een recht deed uitkomen, wat aanvanke lijk een gunstbewijs werd geacht De Minister wees er op, hoe de Staat waar borgen moet hebben voor het voorrecht, in deze aan enkelen 4verleend. Onbe perkte toelating, ook waar aan alle eischen wordt voldaan, zou niet in over eenstemming zija met de bestaande leermiddelen en het personeel. (Zitting van Donderdag 15 Dec.) Per Telegraaf. De kamer verwierp met 43 tegen 4i stemmen het voorstel van dea heer Smeenge om voor leerlingstelsel en ambachten aan een Drentsche Vereeni- ging subsidie toe te staan, na verklaring van den Min. dat dit punt rog in on derzoek is ook in verband met een ge wenscht toezicht op de opleiding bij werkbazen ea na een betoog van dr. Sckaepman dat men de Reg. vry moest laten en geen gevaarlijk antecedent stellen met het oog op zeker te ver wachten aanvragen van soortgelijken aard. Omtrent de subsidiën aan ambachts scholen verklaarde de Min. nog, dat deze alleen gegeven worden als ook particulieren in de kosten bijdragen en dat vele geschikte leerlingen, ook al komen zij van het platteland, op ste delijke scholen behooren geplaatst te worden, altijd voor zoover de ruimte toelaat. De heer Van Beuningen merkt op, dat juist daarom de provincie Utrecht de ambachtsscholen subsidieert. Aan den heer Viruly verklaarde de min. dat hij zoo spoedig mogelijk voor stellen hoopte te doen voor de opleiding in tuinbouwkundig onderwijs. De heer Tydeman weet de onbevre digende resultaten van he'; 1. o. aan het school verzuim, uit te roeien door leer plicht, noodzakelijke aanvulling der kies wet. De heer Kerdijk pleitte voor een re geling der minimum salaria der onder wijzers. De heer Van Karnebeek wees op de ontevredenheid van onderwijzers met maatschappelijke toestanden en drong aan op ontslag van dea hoofdonderwij zer in Friesland die veroordeeld is we gens laster. De heer Liefiinck vroeg in afwach ting van leerplicht tijdelyke maatregelen tot bevordering van het schoolbezoek door andere regeling van de lesuren en vacantie. De Minister antwoordde dat leer plicht moet wachten tot na de kieswet; hij is voor verbetering van het lot der onderwijzers, noemde den geest onder de onderwijzers goed en wacht het eindoordeel van den rechter at, alvorens te handelen in zake den veroordeelden onderwijzer (Nawijn). De heer Van Kerkwijk bestreed de subsidie aan de tentoonstelling te Chicago. Met 56 tegen 36 stemmen is geschrapt de subsidie voor de kuastinzending voor de Chicago-tentoonstelling. VARIA. Ach. engel, ik zou den geheelen nacht naar je lieve stem kunnen blijven luisteren 1 zei Gustaaf, opstaande, om heen te gaan. Zes maanden nadat zij getrouwd waren, toen hij eens bij ongeluk een kwartier over zijn gewonen tijd uit de sociëteit thuis kwam, werd zijn wensch vervuld 1 Een jongeman stapt in eene coupé van een cirkeltrein, waar reeds een be jaarde dame eene zitplaats heeft gezocht. Deze schijnt erg zenuwachtig te zijn nauwlijks is de jonge man binnen, of zy licht het woord tot hem en smeekt Och, meneer, wees zoo goed mij aan het volgende station behulpzaam te zijn bij het uitstijgen. Ik heb nu al den geheelen dag met dezen trein rond gereisd en kan er heelemaal niet uit komen. Hoe komt dat dan, juffrouw, als ik vragen mag? Ja, meneer, ziet u, ik ben zeer door rheumatiek geplaagd en vooral n mijn lenden en su moet ik, wil ik uit het rijtuig stappen, dit achteruitgaande doen dit gaat echter nog al langzaam en wan neer ik dan goed en wel tot op de on derste treeplank gearriveerd ben, dan komt de een of andere conducteur haas tig toeloopen, pakt my onder de armen, tilt mij weer in het rijtuig eu roept meteen „Vlug instappen, dame I" Het stoomschip Dubbeldamder N. A. S. M., van New-York naar Amster dam, vertrok Maandag 12 Dec., des namiddags ten 5 ure 28 min., van Boulogne s/m. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 14 Dec. van Port-Said. Het stoomschip Prinses Am alia, arriveerde 14 Dec. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Prins Alexander vertrok 14 Dec. van Batavia naar Am sterdam. Vervolg Stadsnieuws. Vanwege het Ministerie van Water- sta»t, Handel en Nijverheid, werd heden aan het gebonw van hei Provinciaal bestuur alhier aanbesteed: i°. Het verbeteren van twee hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerkon in Noord Holland. Raming ƒ6000. Ingekomen 4 Biljetten, waarvan dat van T. Volker Cin., te Sliedrecht het laagst, voor ƒ5198. 2'. Het uitvoeren van eenig bagger- werk tot instandhouding van het Krab bergat bij Enkhuizen, behoorende tot de havenwerken in Noord-Holland. Ra- raing 5550. A. F. Volker te Sliedecht voor ƒ4747. Bij het ter perse gaan van de Courant vernemen wij, dat er brand is uitge broken in de Haariemmer-oliefabriek van den heer J. G. Erdtsieck in het Tuinlaantje. RECLAME S. 25 Cents per regel. Luiaardij is de oorzaak aller ondeugden. Even zoo waar als deze spreuk ie het, dat een luie lever de oorzaak van eene menigte ziekten en kwalen ie, zooaiB geelzucht, beeiaette tong, elechte epijeverteringmaagbitter heid, zure en vetachtige smaak, vet- achtig gevoel aan de oogen, her haalde hoofdpijnen boven de oogen, pijnen in de rechter zijde en onder de schouderplatenverstoptheid hardheid van den huik, groote ver slagenheid en vermoeidheid, gele kleur met bruine vlekken, bran dende warmte aan voeten en han den, hartkloppingen, slaaplust, meest na het eten, brandende ooren, groote prikkelbaarheid van het vel met kleine puisten en andere uitbarstin gen, slapeloosheid met nachtmerriën, eetlust verlies, kitteling in de keel, ontvlammende hoest en slijmen uit werping, enz. Nu is het overal bekend, dat «War ner's Safe Care» een bizonder ge neesmiddel tegen al de leverziekten is en dat men ze door al de perso nen die aan zulke ziekten of kwa len lijden moet doen gebruiken. Eene korte verpleging met dit geneesmiddel zal voldoende zijn om de zieken van hare uitmuntendheid te verzekeren, zooais dit het geval met Mv. K. West. te Fritzlar, arr. Kassei, Duitschland, was, volgens zij het aldus na ondervinding schrijft: «Warner's Safe Cure» heeft mij van eene leverziekte, die mij vier maanden lang te bed hield, en die geen mijner doctoren helpen kon, geoezen. Mijn toestand was heel erg en ik had alle hoop op gene zing opgegevenmaar na gebruik eener flesch bevond ik mij reeds veel beter, en na drie flesschen, was ik gansch hersteld. Verkrijgbaar bij M. CLEBAN Co., Drogisten, Amsterdam, tegen ƒ2,25. Geboorten 13 Dec. L. v. Booren v. d. Kraan d. - 14. J. C. Stevens Roosenhart d. - A, E. KipDutour Geerling d. F. BoerPronk z. - H. M. Zandvoortvan Wissen d. Overleden: 12 Dec. J.Slebe 11 md. z. Raam8t. - 14. D. Prinsen 1 md. z. Damst. - M. Bies 5 j. d. Tulpenstr. - 15. W. H. J. Halderman 15 j. zoon, Rozenpr.str. FAMILIEBERICH TEN- Getrouwd: 14 Dec. J. Kwieser en C. de Hartog, Amst. - J. Snij er en J. Aalders, Zandvoort. Geboorten: ii Dec. C. N. Hell- mundRappel d. Amst. - A. M. Doude van Troostwijk—Strick van Linschoten z. Weesp. - 13. H. R. W. von Oven Dikema z. Den Haag. - A. M. Han- nema—Six z. Den Haag. - P. C. Wol- terbeekVan Eeghen u. Amst. Overleden: 10 Dec. Wed. M. M. Hulsewé—v. d. Helm 81 j. Usquert, - 11. J. van Bork 56 j. Amst. - C. Maat 70 j. Arast. - J. G. Kuijken 51 jaar, Amst. - H. G. }van Gerve 91 j. Am sterdam. - M. C. A. DrontmannHol 28 j. Amst. - 12. J. H. Derks 46 j. Teteringen. - C. van MerkestijnVan Hoensveld 72 j. Baarn. - Wed. H. J. M. A. FockeVan Oordt 77 j. Amst. - F. C. Valck 57 j. Den Haag. - P. W. Gerritsen 83 j. Renkum. - 13. G.Jans sen Dz. 75 j. Zevenaar. - M. W. Blan ker!v. Kouwenhoven Hennequin 71 j. Nieuwer Au-stel. - T. Velthuijsen 59 j. Amst. - I. I. Santcroos 68 j. Amst. Wed. S. de Waegeneite—Giégoire 76 j. Gent. - 14. M. A. Breuhausde Groot jd. 64 j. Den Haag. - C. H. uyt den Bogaard jm. 4 m. Amst. - Wed. J. M. SeelmeijerWessels 74 j. Amst. CORRESPONDENTIE A. Uw stuk wordt ia het volgend Nummer geplaatst. Redactie. 3e klasse Ie lijst. Donderdag 15 Dec. 1892. No. 14797 en 18233 i'der 1200. No. 17298 ft00. Prjjzen van 45. 303 SBSS 6208 8383 11979 1713318886 450 S96S7102 9513 11991 17361 19217 454 3964 7335 9550 13699 17289 19910 866 1976 7368 9619 13190 17570 19183 10843186 7481 9808 14111 17581 19337 1160 4866 7744 9868 14346 17756 19859 1209 4483 7861 10168 14415 17832 1947* 1458 4763 7908 10127 14489 17878 19841 1117 4755 7931 10841 16106 17899 19968 8180 5806 8017 10997 16138 17961 19986 8887 5808 8087 1U10 16410 18049 80056 8869 5844 8778 11114 16680 18096 20679 1468 6011 8854 11777 16648 18363 8096* 2508 6069 9164 11969 17115 18415 1Aan Geabonneerden of dit Blad tn hunne hultger.ooten worden aan hel Bureau Kleine Boutstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld, waar dese Betrekkingen tljn te bevragen. Abonnés bulten Haarlem ontvangen in- llshtlng tegen toetendlng van fosisegel 1. Huishoudster, v. midd. loeft, bij een weduwn m. 5 kind. v. m. leeft, oh opg. vau ouderd. 2. Huishoudster P. G. by een heer alleen, teg. Jau. eu salaris. 3. Huishoudster, togen «Tan. 4. Huishoudster in een kl. gezin, P. G. v. g, get, voorz. om zoo noodig in den winkel behulp zaam te zijn. 5. Juffr. in een kl. gezin, ter ass. in de huish. 6. Juffr. voor een eerste gesloten magazijn v, dames-hoeden, met opg. waar in botr. gew. 7. Jnffr., intern., P. G. voor een mazazijn v. dames-handw.. teg. Febr. g. get, kunn. overl, 8. Juffr., intern., teg. Jan. v. eene fijne hand- sch. en schoenen magaz. 9. Winkeljuffr. R. K. m. g. get. 10. Kinderjuffr, v. g. get. voorz. verv. in pers. 11. Burgerdochter voor een bmnenbuffet, n. ben. 25 j. aan een hotel, v. nood. inf. voorz. 12. Buffetjuffr., v, direct. 13. Boekhouder P. G. teg. Jan. hek. m. eorr. in mod. talen, tegen ƒ600 salaris, met opg. v. refer, en tegenw. betr. 14. Vertegenw. (reiziger) teg. h. prov. voor een buiteal. ijzerfabr. 15. Bed., bok. m. boekh. voor een graanh. 16. Jongmensch, P. G. 17 h 19 j. vrij van militie tegen eenig salaris, acc. rek., net schr., bek. m. mod talen, g. get. kunn. overl. 17. Stadsreiziger teg. prov. 18. Jongmensch, op de hoogte v. wijnh. en gedistill. bek. m. adm., zelfst. kunn. optr. tegen aanvankel. salaris 200 m. jg, vooruitz., opg. van ouderdom, refert. gew. 19. Smoutzetters op een gr. boekdr. v. g. get. voorz. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, Jeronïmus van der Yeldt, in den ouderdom van ruim 84 jaar, oudstrijder der Citadel en Ridder van het Metalen Kruis. Uit aller naam, N. VAN DER VELDT. Haarlem, 14 Dec. 1892. pl. m. 1700 goede, oude Dakpan nen. Aanbiedingen bij J. W. VAN SANTÉ, Rollaan 12. De Heer CHARLES BLAZER, solo-Violoncellist van het Ge meentelijk Muziekkorps, kan nog eenige LEERLINGEN aannemen die onderricht op de Violoncel wenschen te ontvangen. Prijs van deD Cursus 50,per jaar. Aanbiedingen in persoon op Woensdag en Donderdag van 122 in den Stads Doelen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3