BINNENLAND. POLITIEK OVIBZICHT. ÖEMEN9D NIEUWS. t,w.: „Polonaise" van Chopin„Sere- nadew van Rubinstein en ^Rhapsodie" van Liszt. Hoewel het eerste deter wet ken, nog onlangs door den prof. Seisz alhier was ten gehoore gebracht, wist hij toch met deze compositie veel genot te verschaffen. Meer nog sprak mij aan zijn vertolking van de „Sere nade". Alles was hier volkomen duide lijk en steeds schoon van klank. Dat het verder den heer Yöllmar niet aan ontwikkelde techniek ontbreekt, bewees hy schitterend in zijn laatste nummer, de zeer zware „Rhapsodie" van Liszt. Ook hij mocht zich in stormachtigen bijval verheugen. Men ziet, ook in de keuze der so listen was het Bestuur buitengewoon gelukkig geweest en zoo kunnen wij niet anders dan de kon. liedert. Z. en V. en haren talentvollen directeur, den heer W. Robert van harte gelukwen- schen met het welslagen dezer uitvoering. PHILIP LOOTS. Naar wij vernemen zal het bekende Iransche tooneelgezelschap, directie Fié- déric Achard, Woensdag 21 dezer in Haarlem optreden met „La familie Pont- Biquet" van Bisso. Door de politie alhier zyn aange houden W. C. v. W., oud 39 jaren, los werkman, en P. H., schippersknecht, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van vijf zakken met haver van den wal aan het Spaarne. In de Donderdag gehouden zitting der arrondissements-rechtbank alhier, is P. Sieraad wegens zyn diefstal op den 23sten Oct., veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. J. Donker is wegens dierenmis handeling veroordeeld tot ƒ10 boete of 3 dagen gevangenisstraf en M. Duiker, te Beverwijk, wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Met het oog op het voorkomende mond- en klauwzeer te Haarlemmermeer' is door den Commissaris der Koningin in N.-H. belast, met het branden en merken van aangetast vee, de heer A. de Leeuw landbouwer te Haarlemmer meer en te Leimuidende heer C. Dompeling. Te Haarlemmermeer is eene postdui ven vereenigiag opgerichtonder den naam van „postduivenvereniging de Telegraaf." Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 8 Dec. 1892. Roode wintertarwe f o,Jarige tarwe ok o,Witte tarwe ƒ4.40 k 7.—, Zomer ristarwe ƒ5.25, kf5.55, Rogge f 4 65 5.15, Haver 6.95 k 6.75, Chevaliergerst .ƒ4.60 a 4,80, Winter- gerst ƒ3.65 k 4,10, Zomergerst ƒ3.40* t 3i7°r Dulvenboonen ƒ5,90, k 6.20, Paardenboonen ƒ5,20, 5.90, Groene Erwten ƒ6.50, k 7.Bruine boonen ƒ7,40 k o.—. B ij kon. besluit z ij n ver heven A. L. Teixeira de Mattos te Rot terdam, D. F. Teixeira de Mattos te Leiden, en L. F. Teixeira de Mattos te Delft, met al hunne wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel, met de praedicaten van jonkheer en van jonk yrouw. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op het veelvuldig voor komen van briefkaarten, niet van rijks wege uitgegeven, die met geen of een onvoldoend frankeerzegel waren voor zien en waarvoor dus van den geadres seerde een port van cent of minder moet worden gevorderd. Het getal van zoodanige briefkaarten beliep gedurende 6 dagen op de drie voornaamste kantoren meer dan 250. (8tct.) Donderdagmiddag stond te Amsterdam een zekere L. S., die vroeger reeds meermalen met de justitie in aanraking was geweest, voor een nieuw misdrijf terecht in het paleis van justitie aan de Prinsengracht. Een gevangenisstraf van 4 jaren werd heden tegen den beklaagde geëischt. Terwijl nu de verdediger gereed stond zijn pleidooi aan te vangen, vroeg en verkreeg de beklaagde verlof zich een oogenblik naar de privaten te verwij deren. Onder geleide van een veldwachter begaf S. zich daarheen; de veldwachter hield voor de gesloten deur de wacht. Merkwaardig lang duurde het, eer de man weer iets van zich liet bespeuren de veldwachter wachtte, de rechtbank en de verdediger wachtten evenzeer te vergeefs. Aan de achterzijde van het gebouw, in de Langeleidsche dwarsstraat was daarentegen een grooten toeloop van nieuwsgierigen teweeg gebracht, in ver band met hetgeen men daar juist had aanschouwd. Op een gegeven oogenblik hoorden de voorbijgangers een der onderste matglazen ruiten van het vijfde venster in den linkervleugel verbry zelende glasscherven vielen naar buiten en op hetzelfde oogenblik zag men met de beenen vooruit een lichaam door de opening komen. Met behendigheid greep hij, die op deze ongewone wijze het gebouw verliet, zich met de handen aan het raamkozijn vast en liet zich daarop vallen. De gewaagde sprong liep zonder ongeval af, hoewel de man op een stoep van drie treden neerkwam. Het was S., die het privaat had verlaten, zonder de schildwacht voor de deur te waar schuwen. Door het geraas was deze echter spoedig op de hoogte van het geval, snelde het gebouw uit, bereikte spoedig de achterzijde en zette den vluchte ling na. In welke richting echter S, had het natuurlijk onmiddellijk op een loopen gezet, en ia zijn vaart onder andere een meisje, dat met visch te koop liep, het onderste boven geloopen en zoo grillig bewoog hij zich door de straat, dat sommigen meenden, dat hij langs de Leldschegracht was verdwenen en anderen beweerden, dat zij hem nog in de Leidschestraat hadden gezien, waar hij zeil8 zijn pet en das zou hebben weggeworpen. Hoe dit zijmen heeft hem niet teruggevondene Donderdagochtend is nabij Woensdrecht eene ,dame gesprongen uit den in vollen vaart zynden exprestreia van 6.56 v.m. uit Vlissingen. Per dienst wagen naar Bergen op Zoom vervoerd, is zij geneeskundig onderzocht en ge bleken dat geen ernstige verwondingen zijn veroorzaakt. ^Met den trein van 10.57 v.m. van Bergen op Zoom heeft zij de reis voortgezet. Donderdagavond te 6 ur is te Krimpen a/d Lek in den Zaag- polder de bouwmanswoning, bewoond door C. v. Ruijtenbeek, geheel afgebrand. 32 koebeesten, 28 schapen, 2 paarden, een hooiberg, benevene een groot aan tal kippen zijn eene prooi der vlammen geworden. Door den wachtmeester der kon. maréchaussée te Roermond, is te Heijthuizen Woensdag aangehou den A. Hölters, uit Suchtelen, wiens aanhouding door de Pruisische justitie verzocht was, ter zake van doodslag. Hölters is ter beschikking gesteld van de justitie te Roermond. In de sluis te Zeeburg ge- raakte Woensdagmiddag een schipper, door het uitschieten van den vaarboom, water. Alle pogingen om hem te redden waren vruchteloos, slechts zijn lijk haalde men op. Uit St. Anna Parochie wordt van 14 dezer gemeld aan de N. R. Ct. Gisterenavond heerschte hier eene meer dan gewone levendigheid. Het college van armvoogden had zitting gehouden in het armhuis. Het werd laat, doordien een nieuw lid in de zaken moest wor den ingeleid. Van buiten schijnt men gemerkt te hebben, dat hierbij het een en ander werd gebruikt. Langzamerhand was eene menigte voor het gebouw sa mengeschoolö, en toen de voogden dit verlieten, werden ze onmiddellijk om ringd en een hunner naar de kazerne der maréchaussée gevoerd, opdat daar by hem zekere beweerde toestand zou worden geconstateerd, waartoe echter geene termen werden gevonden. Voor twee anderen, die te St. Jacobi-Parochie thuis behooren, werd ironisch het ge leide der politie voor hunne veiligheid aangevraagd. Mede door het kalm op treden van den burgemeester liep de zaak verder met een sisser af. Men is benieuwd, welke gevolgen dit optreden der menigte zal hebben. In elk geval is het prestige der armvoogden zulk eene teedere zsak in eene ge meente als deze er niet op verbeterd. Het tjalkschip, dat Dins dag, op de Noorderplaat voor Bruinisse aan den grond gevaren is, behoort te huis te Sliedrccht en wordt bevaren door schipper Van den Berg. Na p.m. 30 cM. gelicht te zyn, is het vlot geworden en heeft het de reis naar zyne bestemming, het bestortingswerk te Wemeldinge, kunnen vervolgen, De schade moet door onderlinge as surantie gedekt zijn. Letteren en Kunst. De amsterdamsche bladen berichten de vorming van eene soort van Neder- landsch „Thé&ire Libre" te Amsterdam, Er worden daar ernstige pogingen aan gewend tot oprichting van eene schouw burgvereeniging, welke zich zal noemen ,De Vrije Gedachte". Zy stelt zich ten doel, de volksont wikkeling te bevorderen, door opvoering van oorspronkelijke stukken van vrij zin nige richting, van het vrije denken. Zij wil in ons vaderland hetzelfde bereiken, wat Antoine, den directeur van het _,Thé&re Libre" te Parijs, met zooveel succes gelukt is. Verscheidene aanzien lijke personen, onder meer hooiden van politieke partijenen corporatiën, hebben reeds hunne medewerking toegezegd, Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Koek, voorzitter, P. Smies Jr., secretaris en J. Cocheret, penning meester. De commissie der munt-conferentieite Brussel heeft Donderdag haar uit te bren gen rapport vastgesteld. Na verschillen de overwegingen voor en tegen voorstellen der heeren Gouldsworth, Tietjen en Allard, met de amendemen ten der heeren Faville Forsili en Sainc- telette uiteengezet te hebben, komt de commissie tot de slotsom dat aangezien de conferentie nog geen uitspraak heeft gedaan over het vraagstuk in het alge meen, de commissie ook niet gelooft zich te moeten uitspieken in eenigen zin over de verschillende voorstellen noch te moeten in overweging geven eenige beslissing ten aanzien der aan hangige munt-theoriën. Donderdag heeft in de fransche Kamer Hubbard verzocht onmiddellijk over gaan tot behandeling van het voorstel Pouiquéry, betreffende de bevoegdheden der enquête-commissie. Ribot nam onmiddelijke behandeling aan, waartoe door de Kamer werd besloten met 434 tegen 122 stemmen. Brisson verzocht verdaging van het voorstel-Pourquéry de Boisserin. Daar tegenover verlangde Bourgeois, de ver daging bestrijdende, dat netjvoorstel ver worpen zou worden. Ribot drong aan op eenheid en samenwerking der repu blikeinen in het hoog belang der repu bliek Levendige toejuichingen). Jumelle bestreed het voorstel-Pourquéry; Provost de Launay zeideop de bank der mi nisters zie een man die gedeeltelijk de verantwoordelijkheid draagt voor de Panama-zaakdat is de minister van oorlog. Met groote levendigheid liet dezelfde spreker zich verder uit over gedecoreerde lieden, die tusschenper- sonen waren in de Panama-zaak, De Freycinet (minister]van oorlog) verdedig de zich, en zeide dat Cornelius Hertz gedecoreerd was op aanbeveling van geleerden, wegens zekere proefnemingen op wetenschappelijk gebied. Bourgeois bestreed vervolgens uit naam der regee ring het overgaan tot de behandeliog der artikelen van het voorstei-Pourquéry waardoor het gezag der ministers ver minderd zou worden. Brisson verklaar de dat de commissie hare Woensdag genomen beslissing handhaafde Bewe gingHet voorstel-Pourquéry moest worden aangenomen. Ribot verdedigde de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen de regeering en de commissie. Hetgeen Brisson had gezegd, beschreef hij als niet verzoeningsgezind. Als de regeering valt, zou Brisson het gezag kunnen aanvaarden. Ten slotte werd het voorstel om over te gaan tot het behandelen der artikelen, verworpen met 271 tegen 265 stemmen, waarna de zitting opgeheven werd, te midden eener groote beweging. (Het voorstel-Pourquéry was om aan de enquê.e-commissie rechterlijke be voegdheid toe te kennen). Te Marseille is uit Tanger bericht ontvangen, dat de Ksours hebben be sloten de Franschen te verjagen. Alle aanhangers van Frankrijk moesten hun heil zoeken ia de vlucht naar Sheik Ami. De verbondenen beschikken over een groot aantal wapenen. De zaak Ahlw*rdt, in verband met de fabriek van Löwe, houdt nog voort durend de duitsche en buitenlandsche pers bezig. Nu heeft o. a. de Figaro bericht, dat „de wapenfabrieken van Löwe te Berlijn in den winter van 1886, toen Boulanger minister van Oorlog was, aan dezen aangeboden heeft, hem de machinerieën te leveren, noodig voor het maken der nieuwe Lebel- geweren." De berlijnsche liberale bladen welke naar aanleiding van dit bericht dadelyk bij Löwe om inlichting aan klopten, ontvingen van hem een schrij ven, waarin hij toegeeft in November 1886 machinerieën voor het vervaardi gen van wapenen te Parys te hebben aangebodendoch in dien tijd hield zijne fabriek zich alleen bezig met het maken van machinerieën. Met het ver vaardigen van geweren voor de duit sche regeering is zij eerst in 1889 be gonnen. Bouianger antwoordde overigens in het geheel niet op het aanbod. Hadden wij toen, zegt Löwe voorts, van Frankrijk eene opdracht ontvangen, dan zou het duitsche rijk daardoor geenerlei nadeel hebben geledenwei echter zou het een voordeel zijn ge weest voor de geheele duitsche industrie, dat de amerikaansche concurrentie (op het stuk vau machinerieën en werktui gen voor het maken van wapenen) ook verdreven ware geworden uit Frankrijk, het eenige land van Europa, waar zij zich, dank zij eigenaardige politieke verhoudingen, nog kon handhaven. De Vossische Zeitung en het Berliner Tageblati hebben deze zelfverdediging vaa Löwe opgenomen zonder meer; de National Zeitung daarentegen voegt er bijwij moeten zeggen, dat wij eene in November 1886 naar Parijs gezonden aanbieding voor het leveren van machi nerieën voor het vervaardigen vac wapenen zeer onbehoorlijk vinden. Het was de tyd van den parlementairen strijd over de septenaats-voorstellen ia den duitschen Ryksdag. De duitsche regeering was toentertijd van meening dat Boulanger het plan had Duitschland den oorlog aan te doen. Ook indien de directie der fabriek van Löwe, in over eenstemming met de oppositie tegen genoemde voorstellen, deze opvatting der duitsche regeering niet deelde, had zij toch beter gedaan met een dergelijk aanbod aan den toenmaligen franschen minister vaa Oorlog achterwege te laten. Volgens den correspondent van het Berliner Tageblatt te Rome zon het Vaticaan vertrouwelijk te Berlijn hebben laten polsen in zake de intrekking der Jezuietenwet. Keizer Wilhelm zou even wel met een categorisch: „nooit" ge. antwoord hebben. De oosteniijksche Kamer heeft met groote meerderheid de voorloopige be grooting voor 2 maaaden aangenomen. De partij der jonge Czechen stemde tegen. Uit Valparaiso wordt aan de Herald gemeld, dat de regeering van Chili eene militaire samenzwering ontdekt heeft, waarvan het doel was, het zevende re giment tot voorraad om te koopen. De samenzweerders, alle gewezen officieren, zyn gevat. De heer O'Connor, nieuw benoemd gezant van Groot-Brittannie te Peking, heeft den keizer zyn geloofsbrieven aan geboden. de Een arme man in Londen,, die geruimen tijd in het werkhuis van Lambeth heeft doorgebracht en den grooten naam van Sheridan draagt, is opeens in het bezit gekomen van een fortuin van 300,000 pond sterling. Het behoorde aan eene bloedverwante die kinderloos overleed, Sheridan bleek de naaste erfgenaam te zija. De oude Millbank-gevange nis te Londen is voor af braak verkocht. Naar aanleiding daarvan hebben eenige werkloozen nog eene hetoogiog ge houden. Er was namelijk in de voorwaarden van verkoop deze zeker niet alledaag- sche bepaling opgenomen, dat aan de werklieden, gebezigd door de koopers om de afbraak weg te ruimen, niet minder mocht worden betaald dan 6 stuiver per uur. Eenige werkloozen trokken daarop naar de verkooping om te, eischen dat alleen die personen in dienst genomen zouden worden, die een bepaalden tijd buiten werk waren geweest. Dit werd geweigerd en ook weigerden de koopers hun namen en adressen op te geven; de werkloozen wilden dat weten om hen te kunnen boycotten. Wanordelijkheden kwamen niet voor. Het dynamiet baart groo ten angst te Leaden, zoowel als te Parijs. Het gerucht loopt, dat de heer Bright, de rechter, die tot de uitleve ring van den anarchist Francois beslot, in alle stilte van woning zou veranderd zijn, tengevolge der bedreigingen welke hen zijn gedaan. De tijdelijk waarnemende russische minister van marine, Tschlt- schutscheff, is Woensdag te St. Peters burg by het bezichtigen vaa iu aan bouw zijnde werken door een bij on geluk naar beneden vallend stuk hout in het aangezicht verwond. Hij is on der geneeskundige behandeling en zijn toestand is bevredigend, doch vereischt volstrekte rust. De statistiek der spoorweg ongelukken in Groot-Brilannië en Ier land over de eerste 9 maanden van dit jaar geeft 130 spoorwegongelukken aan begeven met zyn vrouw en eenig kind, toen dit ongeveer negen jaar oud was. Voor dien tijd had de familie by na altyd te St. Petersburg gewoond, maar na het vertrek van hun zoon en zyne familie naar Siberië, waren graaf en gravin Ladislas, om redenen, welke wy hier niet behoeven te noemen, in Frankrijk gaan wonen Ongeveer twee jaar nadat hy Rusland had verlaten, was graaf Ladislas gestorven. Zyn zoon, graaf Fédor was gedood in eene schermutseling met Tartaren, die een karavaaD, die hij vergezelde naar Pekin, wegens eene politieke zending, hadden aangevallen. Zyn vrouw, wier gezondheid op dat tydstip zeer zwak was en die aan een hartkwaal leed, stierf by den schok, haar toegebracht toen zy de tijding van zijn dood vernam. Kort daarop begaf Vladimir, op verzoek of liever op bevel van zjjne grootmoeder, zich op reis naar Frankrijk, vergezeld door dokter Koskavitch en een neef, ook een wees, met wien hy byna samen was opgevoed en aan wien hy zeer was gehecht. Gedurende hun reis door Siberië, werden beide jonge mannen door de pokken aangetast en stierf Vladimir's neef aan deze ziekte. HOOFDSTUK XI. JVill belooft te wachten Het kwam Nell eerst zonderling voor, dat zij van de zorgen der huishouding was ontheven en bediend werd in plaats van te moeten bedienen. tflk ken rayzelf niet, Warrie," zeide zy tot haren getrouwen metgezel, terwyl zy de Rue de Rivoli doorwandelden en winkels bekeken. //Het komt my zoo vreemd voor niet naar huls te moe ten snellen om nu evenals andere menschen aan tafel te gaan zitten en een heerlyk maal te gebruiken, dat andere menschen hebben gekookt." Haar neef drukte haar stevig de hand, terwyl hy met gevoelvolle stem antwoordde //Lieveling, gy hebt een moeielijken tyd achter den rug, maar nu zyn de donkere dagen voorby en zult gy er wel weer spoedig aan zyn gewend eene dame te zijn." Nell was voor Warrïe het ideaal van een meisje, het voorwerp van zyne jongensachtige aanbidding. Hy had reeds lang eene romantische genegenheid van haar gekoesterd, waarvan hy tot dusverre alleen blyken had kunnen geven door haar te helpen by het vervaardigen van de meubelen uit pakkisten en door nu en dan van die huiselyke bezigheden, zooals doperwten doppen of aardappelen schillen, maar toch was dat gevoel diep geworteld. Gravin Ladislas was in Parys aangekomen en bewoonde het prachtige huis in de Rue Saint Dominique, waarheen graaf Vla dimir zich ook reeds had begeven en druk bezig was met de aan gename taak om het toezicht te houden over de tallooze verbete ringen en verfraaiingen, die zoowel zijne grootmoeder als hijzelf noodig hadden geoordeeld, om het huis waardig te doen zijn voor de ontvangst van de bekoorlyke, jonge bruid, die binnen korten tyd als meesteres binnen zQn muren zou optreden. Vladimirs houding tegenover zyne aanstaande bruid was zoo eerbiedig en gereserveerd als op den eersten dag van hunne ver loving; de grootste vryheid, die hij zich tegenover haar veroor loofde was haar hand te kussen. Het was echter gemakkelyk te bespeuren, dat onder deze laag van vormelyke hoffelijkheid een vulkaan brandde, die slechts met de uiterste wilskracht kon bedwongen worden. Isabels gedrag kenmerkte zich door eene droefgeestige gelaten heid en zachtheid zonder dat zy zich beklaagde, hetwelk haar vader diep door het hart sneed. Hy troostte zich evenwel met de gedachte, dat na haar huwelyk, als zy omringd was door pracht en weelde en in den maalstroom leefde van een schitterend leven vol vermaken, zy haar droefgeestigheid spoedig zou afleggeö, ea de teedere liefde vol toewyding van den graaf, spoedig alle sporen van berouw uit haar hart zou doen verdwijnen. Zy werd gekweld door eene voortdurende vrees) Edward Dennyson te ontmoeten als zy op straat kwam durfde zy nauwelyks om zich heen zie zoo bevreesd was zy den verwijtenden blik nit die grys-blauwe oogen, die zjj zich maar al te goed herinnerde, te zullen ont moeten. Zy had hiervoor echter niet bevreesd behoeven te zyn, zooals zy later vernam, want op dat tydstip zweefde de man tusschen leven en dood, en was zich gelukkig niet bewust van hetgoen was ge beurd, terwyl hij daar op het ziekbed lag. Maanden lang werd er aan zyn leven gewanhoopt. Toen hy eindelijk hersteld was, "e den de geneesheeren hem een zeereis aan, zoodat hy een reis om de wereld aanving. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2