meestem lan ih Pmsioasie. SIROOP VOOR PUNCH Fransciie Corsetteii, laÉrti Gemengd Koor. UITVOERING Levensmiddelen. Zijden Stoffen, INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. DIENSTBODE, Schutters-Unlform. Boekhouden M. O. Nieuwe Schouwburg, Zondag 18 December 1898, VERSTROOID. EERSTE op Donderdag 88 December 1398, Sociëteit „DE KROOiV'. POSTDUIVEN ZoBiag 18 en Maaniaa 19 Dec. a.s. De levering van eenige Levensmiddelen enz., Rum, Citroen en Arak, Gebrs. JLOOTS. met 19 dooden en 531 gewonden. Daaronder rijn niet begrepen die on gelukken welke veroorzaakt werden door het springen van ketels, het bre ken van wagenassen op spoorstaven enz., evenmin als verschillende andere, als het vallen van personen van een perron enz. Wanneer men niet alleen botsingen telt, maar alle ongelukken die op lijnen of in gebouwen der verschil lende spoorwegmaatschappijen plaats vonden, dan komt mes tot het aantal van 863 dooden en 7148 gewonden. Het is een verhaal vaa bit tere ellende, dat door een „slachtoffer" van de Panama onderneming, in dc „Pall Mall Gazette" wordt medegedeeld. De man, die het verhaal doet, is niet een kleine rentenier, die zijn geld by de onderneming heeft verloren, maar het is een arbeider, die gehoor gaf aan de lokstem der tallooze Panama-agenten en zich naar de landengte begaf om aan het kanaal te werken. Hij beweert, dat de agenten met allerlei leugenachtige mededeelingen de ongelukkige werk lieden hebben gelokt. D e agenten ver telden niets dan goeds van Panama en verheelden alles was slecht was. Zij wisten, dat zij de arme menschen naar een hei op aarde zonden en dat van de duizenden, cie gelijk //vee" vervoerd weiden^ maar weinige levend zouden terugkeeren. Van die weinigen zou nog het meerendeel een door de koorts ge sloopt lichaam hebben rond te dragen. Vol blijdschap ging de man in 1885 scheep. Hij berekende, dat hij met het hooge loon hem toegezegd in vijf jaar een aardig sommetje kon overleggen. Hij wist niet, dat éen jaar in Panama doorgebracht voldoende was, om een sterk man zoo zwak te maken als een afgeleefd grijsaard. Na een verblijf van drie maanden aan de landengte waren hij en zijn makkers een treurig beeld van menschelijke el lende. De arbeid aan het kanaal begon dagelijks bij het opkomen van de zon.Het teeken van ophouden werd gewoonlijk eerst dan gegeven als eenige arbeiders door de koorts werden aangegrepen en ineenzakten. Na den arbeid werd de tijd doorgebracht met drinken en kaart spelen. Sommigen, die minder sterk wa ren, lagen weld a met verstijfde leden in hun tenten en wachtten den dood af. De nacht was altijd mistig en menig een, die gezond te bed was gegaan, ontwaakte met hevige koorts. Het voedsel was slecht en drinkwater nog slechter. Er waren geneesmiddelen voorhanden, maar in geringe hoeveel heid. Zij waren moeilijk te krijgen en werden gewoonlijk verstrekt als het reeds te laat was. Het geld werd ge regeld uitbetaald, maar er werden voor voedsel en kleeding zulke belangrijke afkortingen gehouden, dat de werklie den maar weinig in handen kregen. De schrijver verwondert zich er over, dat er geen opstand onder de werklieden kwam. Nu en dan had er een klein op stootje plaats. Het was merkwaardig, dat de raddraaiers van zulk en tumult gewoonlijk binnen een paar dagen aan de koorts stierven. De schiyver gelooft evenwel, dat dit louter toeval was. Hij zelf heeft maar vier maanden in Panama vertoefd. Op zekeren d«g wist hij te ontvluchten. Hij had aan de kust van den grooten oceaan het geluk door een schip opgenomen te worden en men bracht hem naar San Francisco. Toen hij op zyn weg naar New-York te Kan sas-City kwam, zag hij daar een restau rateur, blykbaar iemannd wiens gezond heid gesloopt was door de koorts. D<~ man was ook in Panama geweest. Hij had genoeg geld verdiend om zich in Kansas-City een restauratie te koopen, maar hy had voor dit geld zijn gezond heid in ruil gegeven. Te Christiania is Zondag een zonderlinge liefdadigheidsvoorstel ling' gegeven. Al de acteurs en actrices waren n. 1. doofstommen, zoodat men niet anders dan een pantomime kon opvoeren. Hiervoor koos men het be kende stuk van Andre Wormser „de Verloren Zoon", dat met groot succès voor een volle zaal werd gespeeld. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. (Zitting van Donderdag 15 Dec.) STAATSBEGROOTING. De behandeling van Hoofdstuk V, (Binneul. Zaken) der Staatsbegrooting voor 1893 wordt voortgezet. Aan de orde is art. 117 met het amend.-Smeenge, om op de Begrooting te brengen een post van 500, als sub sidie aan de Vereen, tot bev. van het Ambachtsonderwijs in Drente. Dit bedrag zal het tweede jaar klim men tot 1012, de volgende jaren tot ƒ1700, makende nl. die sommen 30 pet. van de in die jaren voor het doel uit te geven gelden. De minister van Binnenl. Zaken zijne sympathie betuigende met doel en streven der ambachtsscholen, doet uit komen, dat de Regeering tot subsi- dieering bereid is, waar gemeentebe- stuF.en ,eQ particulieren meêwerken, gelijk thans geschiedt. Den heer Roes- singh antwoordt de Min. dat plaatsing voor jongelieden van het platteland zeer zeker zal worden bevorderd, voorzoover de beschikbare ruimte het mogelijk maakt. Bij suppletoire begrooting zullen het volgende jaar, zoo mogelijk voor verschillende scholen aanvragen by de Kamer worden ingediend. De Min. erkent volkómen, dat er voor deden aan het met het oog op de prak- tyk aanbevolen leerlingenstelsel kunnen verbonden zijn. Intusschen, de zaak is nog in onderzoek en in die phase kan de Min. zich tegenover het amend, niet beslist uitlaten. In elk geval zou het, bij aanneming, moet worden beschouwd als een op zichzelf staande p roef, slechts voor Drente geldende. De Kamer heeft intusschen te beslissen of thans eene beslissing in deze gewenscht mag hee- ten. De heer Schaepman verklaarde zich, waar het hier eene proef zal gelden, die trouwens vrij lang zal duren, en terwijl de Reg. gezegd heelt, dat de zaak aan het Departement nog in gang is, het amend.-Smeenge niet steunen. De heer Smeenge handhaafde zijn amend, zich vcreenigend met de opzet ting der Reg. betreffende de beteekeais van het voorstel, Het amend.-Smeenge werd verworpen met 41 tegen 43 stemmen. Op eene vraag van den heer Viruly bij art. 118 verklaarde de Minister dat hij zoo mogelijk nog in den aan staanden zomer voorstellen betreffende de opleiding van a. s. tuinbouwkundigen ter tafel zal brengen. Bij art. 123 verzekerde de Minister den heer Tydeman, dat de wenschelijk» heid van een tweede landbouw-proei» station in het jzniden niet uit het oog wordt verloren. Bij de afd. Lager Onderwijs besprak de heer Tydeman de nadeelige gevol gen van het schoolverzuim voor de resul taten van het lager onderwijs. Hij be tuigde den Min. dank, dat hij op den weg de eer6te stappen had gedaan, doch betoogde de noodzakelijkheid van een ontwerp tot invoering van leerplicht, z. i. het noodzakelijk complement van het kiesontwerp. De heer Kerdijk drong aan op nadere regeling van de minimum-salarissen der onder wyzers aan de lagere scholen, ruime toepassing van art. 26 ae lid, tot het bepalen bij kon. besluit van de mminaum-tractementen voor elke provin cie. Met statistieke gegevens toont spr. aan, hoe er eene voortdurende daling van honoraria plaats heeft, een ge volg van de algeheele vrijheid voor de gemeentebesturen ter bepaling van de tractementen. Deze moeten aldus zijn, dat ze den onderwijzer, een fatsoenlijk burger bestaan waarborgen. De heer Ferf ondersteunt het betoog van den heer Kerdyk betredende de onderwijzers-tractementen. Hij is van oordeel, dat de minima bij de wet moe ten worden verlangd. Voorts wenscht spr. betere verzekering der toekomst van de onderwijzers en van vaste voor uitzichten in het vak hunner keuze. Avondzitting van Donderdag 15 Dec, Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting voor Marine, waar- by een model in hout van een schip type A op de Ministerstafei ter be zichtiging stond, bracht de heer Goekoop hube aan 's ministers ijver en talent, maar bestreed diens plannen, die jaren lang den toestand zullen beheerschen, en wel omdat de drie schepen, die de Minister thans voorstelt onmogelijk te gelijk kunnen dienen voor de Neder- landsche en Indische Marine, daar de eischen voor beide doeleinden veel te ver uiteenloopen. En ook zelfs voor Nederland wordt daarbij geen zuiver stelsel gehuldigd daar zij bestemd zijn om le dienen als kleine pantserschepea voor de kustverdediging, maar ook om buitengaats een landing of een blokkade te beletten. Dusver nu weid aan eea optreden buitengaats niet gedacht. Hij wees er op, dat de redenen waarvan de Minister is afgeweken -van het rapport der Staatscommissie voor de kustverde diging niet zijn medegedeeld, .evenmin als de wijze van samenwerking tusschen land- en zeemacht. Zelfs omtrent de beveiliging v*n onze koloniën is den Kamer weinig of niets bekend. De nu voorgestelde pantserschepen type A vol doen evenmin voor de verdediging van Nederland als van Indië, daar kruisers veel beter zijn zoowel voor Indië als voor de kustverdediging. Daar .ook lang niet vaststaat, dat de raming van 3 millioen per schip niet zal worden over schreden. meende spreker met de meer derheid der commissie van rapporteurs, dat by gebrek aan volledige gegevens uitstel van aanbouw der schepen noodig is. Ook constateerde hij nog, dat het rapport der commissie voor de kustver dediging, onder geheimhouding mede gedeeld. zóó laat is ingezonden, dat de leden geen tijd hebben gehad in de afdeelingen van dit 100 geschreven bladzijden groote rapport kennis te ne men, en toch vormt ^dit den grondslag van 's ministers geheele plan. Hij ried dus den Min. aan, bij suppletoire be grooting zijn plannen opnieuw aan te bieden, opdat de Kamer ze zonder overijling kunne beoordeelen. Ook hij is overigens overtuigd van de noodza kelijkheid van de verbetering onzer marine. De heer Land besprak daarna den achternitgang van onze vloot en de taak onzer marine. Hij betoogde dat het bestaande materieel voor locale defensie goed en voldoende is, maar dat het niet kan voldoen aan den nieuw ge stelden eisch om op te treden langs de kust. De thans voorgestelde uitbreiding acht hij te groot en aanschaffing tot materieel voor een Noordzeevloot on- noodig. Daar intusschen de Minister bedoelt de bestaande schepen te ver vangen, acht hij zich niet gerechtigd daartoe de gelden te weigeren. De heer Viruly Verbruggen bestreed ook 's ministers plannen en betreurde, dat de Min. geen wettelijke organisatie der doode en levende maritieme krach ten heeft voorgesteld. In plaats daarvan komt hij nu met plannen die millioenen zullen kosten en die de Kamer geen gelegenheid heeft gehad zelfs opper vlakkig te onderzoeken. Voor het stelsel om onze marine haar ouden glorievollen tijd terug te geven, in welk stelsel groote schepen passen voor het beletteu van landingen, zijn de voorgestelde schepen tte klein. In het stelsel van locale defensie passen de voorgestelde schepen evenmin. Aan het „belemmeren" van eene landing heeft men niets. Het beletten is nog iets an ders. Deze schepen passen in geen enkel stelsel en niemand acht ze voldoende. Ook constateert spr. dat de Min. t. a. van de werf-kwestie veranderd is en thans vermeerdering van uitgaven in plaats van inkrimping laat doorsche- inesen- De heer Rutgers betoogde dat de Min. in zijn eigen stelsel niet ver ge noeg gegaan is daar de Min. zelt niet veel meer wenscht te rekenen op het be staande materieel. Zender den Min. te verdedigen of te bestrijden trad hij in uitvoerige beschouwingen omtrent de gedane voorstellen, daarbij tot de con clusie komende dat de ,Min. onvol doende zorgt voor de bescherming van de scheepvaart en de handelsvloot bui tenslands. Spr. verklaarde zich ten slotte voor 's ministers plan en zijne begroo- ting omdat dit plan in elk geval past in elk ander Btelsel. Per Telegraaf. De Tweede Kamer hield zich in den voormiddag bezig met de afdoening van verschillende minder omvangrijke wets ontwerpen Aangenomen werd het wetsontwerp tot verlenging van deu termijn iot ver plichte invoering met 1 Januari 1893 van het onderwijs op de lagere scholeu in de vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek, echter niet, zooals de Keg. voorstelde, tot 1895, maar tot 1897, overeenkomstig een amendement van de heeren Travaglino en Mutsaers, waar tegen de Min. v. Binnenl. tZaken zich niet verzette. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur Wandelaar, als ik ben, viel het mij in den laatsten tijd op, dat het football- spel veel minder beoefenaars vindt dan Vroeger. Daar ik steeds een voorstan der was van dit manlijke spel, wendde ik mij tot een van de weinigen, die zich oefenden, en Kreeg tot bescheid, dat vele jongelieden niet mochten spe len, omdat de ouders het zoo'n gevaar lijk spel vonden. Nu kan ik mij best voorstellen, dat een leek moeilijk te overtuigen is van het niet gevaarlijke van het spel; hij wijst mij direct op daadzaken en sleept kranten aan, waarin ongelukken in Engeland gebeurd met geuren en kleuren ver haald staan. Veroorloof my echter op te merken ie dat er groot verschil be staat tusschen het football in Engeland, waar om groote geldsommen gespeeld wordt, en het football in ons land. 2e dat alle hier te lande voorgeko men ernstige ongelukken aan het moed willig niet dragen van shinguards (been stukken) te wijten zijn. Ik heb de zaak grondelijk onderzocht en bevonden, dat met footballschoenen en shinguards aan, geen ,ander gevaar bestaat dan eens flink in het gras te worden gegooid. Het zou werkelijk te betreuren zijn als een spel, zoo goed voor de ont wikkeling naar lichaam en geest van onze flinke hollandsche jongens, die bij ontzegging van lichaamsoefening hoe langer hoe meer zullen verwijven, een spel, meer dan elk ander geschikt om onze kalme, dikwyls al te kalme jonge lui, vastheid van blik en wil, snel en juist handelen te leeren, dat zulk een spel, by eenige inachtneming zonder ander gevaar dan een buil of een paar schrammen (welk gevaar bij het trap pen loopen nog veel grooter is) als een beenbrekersspel door ouders aan hunne zonen zou worden verboden. Dankend voor de plaatsruimte mij verleend, mijnheer de redacteur, ver- blij ve ik A. TELEGRAMM EN. PARIJS, 16 Dec. (Da/ziel). In den ministerraad is de gevangenneming van de directeuren der Panama-maatschappij ter sprake gekomen. Gisterenavond liep het gerucht, dat de minister van justi tie heden tot die gevangenneming zou overgaan. Commissariaat ras Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksuitgezon derd op Zon- en feestdagent van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug ie bekomen Een waschlijstenboek. Een dop van een kinderwagen. Eene grijze bouffante. Acht ronde stukken ijzer. Een wiskun dig leerboek. Eene groote koetslersjas. Een kinder wantje. Een bril in étui. Een onderstuk van een gouden oor belletje. Eene zweep. Eene handmof. Een manchetknoop van perle d'amour met gouden stilt. Een gehaakte doek en zakdoek. Een kruiwagen. Een puck hondje. Eene zilveren vork en dito theelepeltje. Eenige sleuteltjes aan een riempje. Eenige sleutels aan een touwtje. Eenige sleutels. Geboorten 14 Dec. J. W. Slagter Langeveld d. 15. J. M. Goeden Greeve z. - 16. A. C. PronkTepass z. Overleden: 14 Dec. C. P. Sabel 1 md. z. Nassaul. - G. Michels 20 dg. z. Heerens. - 15. M. C. v. d. Voort Stoel 71 j. Koudenh. - E. Hogendoorn 20 md. d. Lange Annastr. FAMILIEBERICH T EiX. Getrouwd: 14 Dec. G. Romijn en C. van Eek, Zoeterwoude. - 15. J. S. Kleerekoper en R. Zeelander, Amst. - F. van Praag en A. vau der Werf, Amersfoort. Geboorten: 13 Dec. S. ten Cate Heedemaker—Lankhorst d. Amst. - 15. M. L. M. HarmSvagemakers z Amst. - L. BierstekerAuld z. Amst. Overleden: 12 Dec. J. Hermans 41 j. Amst. - Wed. A. M. Koning Van den Bijllaardt 80 j. Apeldoorn. iElaF" Aan Geabonneerden op dit Bla m hunne huisgenooien worden aan het Bureau. Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen Abonnés bulten Haarlem ontvangen in- licht mg tegen toezending van postzegel. 1. Kinderjuffr., tegen Febr. 2. Jnffr. tegen Jan. bij een beer alleen, uit den nette stand, n ouder dan 25 j. voorgezels. en huisb., liefst met kennis v. muz. en franacb. 8. Directeur gemeente-reiniging tegen ƒ800 en b. belooning, aanb. vóór 31 Doe. 4. Gerout. boekhoud, dubbel raeth. tev. corresp. in mod. talen P, G, ongev. 30 j. rnim aal. 5. le modos'e in notte modezaak, bekw. ext. het atol. kunn. digig. teg. hoog. aal. 6. Klerk, by advoc-procureur, teg. 1 Januari, goed acbrijv. 7. Allesz. vertrouwd persoon P. G. ter bew. v. kantoortje en b. verricht, v. jongste bed werk. in h, ceutr. van 's Hage v. 10 4 uur, veel vryo tijd, liefst m. mooie hand en eenigsz. bek. m. admin, eu franscb, sal. 500. 8. Provisor in een kl. stad, in- of extern. 9. Eerste bankb. bed. teg. Jan. v, g. inf. voorz. 10 Sigarensorteerder teg. Jan. te Amst. 11. Agenten voor verk. art. teg. b. prov. ver- eischte uitm. ref. Heden overleed tot onze groote droefheid, onze geliefde moeder en behuwdmoeder, M. C. STOEL, Wed. A. van der Voobt, in den ouderdom van 71 jaren. A. van der VOORT Azn. A. W. van der VOORT Metman. Haarlem, 15 Dec. 1892. Er wordt verlangd met Febr. a.s. eene fatsoenlijke R. K. van middelbaren leeftijd, voor Keu ken en Huiswerk te verrichten (liefst van buiten), goede getuigen zijn vereisebte. Franco brieven lett. L., bij den Uitgever dezes. Wordt TE KOOP gevraagd een gebruikte Schutters-Uniform, tegen zeer matigen prijs. Brieven franco onder lett. O., met opgaaf van prijs, aan het Adver tentie-bureau van P. J. SMIT, Alexander straat i. Handelsrekenen, Handels recht, Handelscorrespondentie (vreemde talen). De ondergeteekende stelt zich be schikbaar tot bet geven van Les in een of meer der bovengenoemde vakken, zoowel voor de praktijk als ter opleiding voor eenig examen. L. VAN DAM Jzn., Leeraar-Boekbouden M. O. Kleine Houtstraat 65. HAARLEM. Gezelschap ras den Salon den Variétés, Dir. KREUKNIET en POOLMAN. Blijspel in 3 bedrijven. Gevolgd door Blijspel in 1 bedrijf. Aanvang 7Vs uur. Balkon 1,25, Stalles en le Loge f 1,Parterre f 0,75, 2e Loge CO,60, Gaanderij 0,30. Directeur de Heer W. SWART. in de Concertzaal der Sociëteit „DE KROON", des avonds te half acht. Het Kunstlievend Lidmaatschap bedraagt f 3,per jaar en geeft recht van toegang tot de uitvoerin gen met twee dames. Uitgeschreven door de Postduiven- Vereen. ide Snelvliegert, van en Voorwerpen op het gebied van Duivensport, op Officieele Opening door den Be schermheer den HoogEdelGestr. Heer Fr. LIEFTINCK, ten 12.30 precies. MATINEE, van 12 30 tot 3.30 door het Strijk orkest der Haarl. Schutterij. Entrée Zondag 25 ct. Maandag 10 ct. HET BESTUUR. VAN REGENTEN van het ST. ELI ZABETHS- of GROOTE GAST HUIS te Haarlem, zijn voornemens op Donderdag den 22en Decem ber 1892, des namiddags te lVs uur, in genoemd gesticht in het openbaar bij inschrijving aan te besteden die volgens raming gedurende het jaar 1893 noodig zullen zijn voor eene bevolking van ongeveer 120 personen per dag. De voorwaarden van aanbesteding zijn dagelijks, behalve des Zondags, aan het gesticht ter lezing. voor Robes en Garneering: Or. Houtstraat 24. H. J. VISSER. De fijnste soorten van zijn verkrijgbaar bij in de nieuwste modellen van/2, tot 6,allen met balein, steeds tot 100 cM. taillewijdte voorhanden. H. J. VISSER. Groote Houtstraat 2i.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3