NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. m&M i otiioiofe löe Jaargang. Maandag 19 December 1892. No. 2902. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. Postduiven-tentoonstelling. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. LDAUBE Co., JO-HN F. JONESSucc., Parijs 31 bts Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt un ben, die op het Geil. Zondagsblad bleekenden, No. 51 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 17 Dec. 1892 Aanstaanden Zondag zullen de afbeel dingen der beeldhouwwerken van het vernieuwde stadhuis te Parijs en het Louvre aldaar nog tentoongesteld zijn. Het voornemen bestaat om met de Kerstdagen eene tentoonstelling van de studie voor kunst nijverheid in het Museum te houden. Des Zondags is de toegang vrij. Heden slaagde te 'sHage voor het examen Frausch M. O., acte A, mej, A. G. J. Withof alhier. In den boek- en kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, is hedea geëxposeerd een schilderij van H. Savry, Boscbgezicht, (Haarlemmer hout.) De Paarlaarsteeg, welke in verloop van jaren, langzamerhand een winkel straat is geworden, telt er nu weer een meer, welke dezen nauwe», maar druk ken verkeezweg tot sieraad strekt. Het is de nieuwe winkel van den heer M. van Zijl, wiens modesaak is overge bracht uit perceel No. 3 naar No. 1. Deze winkel met twee uitstallingskasten maakt zoowel vau buiten als van binnen een zeer goeden indruk, door de nette betimmering en de fraaie etalages. De sierlijke etalage-artikelen zija geleverd door den heer J. J. Bruns te Arnhem. Ook is de winkel aanmerkelijk grooter dan de vorige, een feit, dat voor den vooruitgang der zaak pleit. Vrijdag avond zijn bij drie winkeliers de toonbankladen gelicht en welin de Spaamwouderstra&t, Warmoesstraat en Lange Margarethastraat, en daaruit ont vreemd bedragen van /2,5o, 12 en ruim ƒ30. Hiervan wordt verdacht een lang persoon, gekleed met grijze overjas en ruige muts. Zondagmiddag te halfeen zal de heer F. Lieftinck, beschermheer van de post- duiven-vereeniging „de Snelvlieger" de tentoonstelling openen, die door deze vereenigiug in de groote zaal van de Kroon gedurende Zondag en Maandag wordt gehouden. Het is niet de eerste maal dat in Haarlem zulk eene tentoonstelling wordt gehouden en het pleit voor de liefde, waarmede de leden van „de Snclvlieger* hun tak van sport beoefenen, dat ook deze expositie totstand is gekomen. Reeds vroeger berichtten wij, dat der vereeniging de eer te beurt is gevallen van twee groote zilveren medailles te ontvangen, een van H. M. de Koningin en een van H. M. de Koningin-Regentes. Het aantal der ingezonden duiven is be langrijk het bedraagt 550 k 600 en het is een eigenaardig schouwspel, da aan vallige dieren in vier lange rijen naast elkander in de mandjes ot hokjes geëx poseerd te zien. Het ontbreekt ia deze groote verzameling niet aan zeer fraaie exemplaren. Wanneer men de zaal binnentreedt, valt het oog dadelijk op een toestel, dat er uitziet als een miniatuur tele graaf je met palen en draden. Het is eene vinding van den heer P. van Putten Jr., die zooals bekend is, ook een constateur antomatique voor de wedvluchten heeft vervaardigd en die in dit nieuwe toestel nogmaals van zij vindingrijkheid blijk geeft. Het toestel bestaat uit eenige duiveaklappen die op verschillende plaatsen in de zaai ge plaatst en door draden verbonden zijn met een centraalstation, dat raid den in het lokaal staat: „Keert nu een duif van een vlucht in de klap (laat ons zeggen No. 4) terug, dan ont staat er contact. Er gaat een bel aan op het hok en tegelijkertijd ook een aan het centraalstation, waar tevens een arm uitvalt, waarop No. 4 staat. Van het centraalpunt uit kan ook aan de andere stations worden gemeld, dat op hok No. 4 een duif is aangekomeu. Dit vernuftig gevonden toestel zou wellicht in tyd van oorlog goede diensten bewijzen. Van den heer Schepp uit Kralingen vindt men voorts een electrischen ver klikker, die het signaal geeft wanneer de duif het hok binnenkomt; daar omhoog wij kende traliëa contact teweeg brengen. Voorts treft men eene collectie voeder- en drinkbakken aan, een ver zameling duivenvoer, waarbij van de fitma Wed. J. Leupen &Zoon alhier, eene inzending van de bekende Dougalls waschmiddelen enz. De estrade is sierlijk gedecoreerd met groen en vlaggen, waartusschen het portret van Koningin Wilhelmina. Op een tafel aan den wand pryken de door leden der vereeniging verkregen medail les en diploma's. De jury voor 'de duiven bestond uit de heeren A. J. Bronkhorst Jr., alhier, Piron van Roclonce en J. Molier vaa Rotterdam, terwijl de heer R. Grippe- ling zich met de keuring van het dui venvoer had belast. Het zal zeker Zondag en Maandag ontbreken aan liefhebbers, die de ten toonstelling gaan bezichtigen. Evenwel, ook voor hen die zelf de duivensport niet beoefenen, is het zeer interessant en eene goede gelegenheid, om over deze betrekkelijk nog weinig bekende sport wat meer te vernemen. Zondag is er matinée. Wij kunnen den uitslag van de be oordeeling der jury bereids mededeelen. De eereprijs eene groote zilv. med. met de beeltenis van II. M. de Konin gin, voor de schoonste duif uit da le prijswiusters werd behaald door eene duif van den heer A. Haartman Haarlem, terwijl de le eereprijs, een gr. zilv. med. met de beeltenis van H. M. deKonin- gin-Weduwe-Regeates, voor den schoon ste» doffer uit de le prijswinners werd toegekend aan den bonten doffer van den heer H. E. Juag, te Haarlem. Voorts werd de 2e eereprijs, zilv. med., aangeboden door Z. E. den Minister van Oorlog, voor don 211 schoonsten doffer uit de le prijswinners, behaald door den roodkras doffer van den heer Joh. M. Jung, te Haarlem. de eereprijs, brons. med., aangebo- den door Z. E. den Minister van Oor log, voor de 2e schoonste duif door de duif van den heer Specht te Rotterdam, en de eereprijs, groote verguld zil veren medaille, aangeboden door den HoogedelGestr. heer Fr. Lieftinck beschermheer der Vereen., voor het schoonste paar uit de le prijswinners, toegekend aan een paar van den heer Bruno Muller, Rotterdam. Verder waren de navolgende prijzen uitgeloofd jBlauwkras doffers, ie pr. v. z. Allebé, Rotterdam 2e pr. z. m., Seutin, Amsterdam; 3e pr. b. m., J. Faber, Haarlem 4e pr. H. E. Jung, idem 5e pr. A. Haartman, idem. Blauwe doffers, le pr. v. z. m., A. Haartman, Haarlem2e pr, z. m., J. Faber, idem3e pr. b. m,, F. Heckman, Amsterdam4e pr. idem, idem5e pr. van Gent, idea. Roodkras doffere, le pr. z. m., Joh. Jung, Haarlem 2e pr. b. m., van Buren, Kralingen; 3e b. m., Geermans, Gorin- chem; 4e pr. P. van den Heuvel, Pur- merend. Vaaldoffersle pr. z. mKalkman, Utrecht; 2e pr. b. m., Meine, Purine rend3e pr. b. m., A. Haartman, Haarlem. Zavartdoffers, le pr. z. m., van den Berg, den Haag; 2e pr. b. m., F. de Wolff, Weesp3e pr. b. m., van IJssel- dijk, Haarlem. Bonie doffers, le p. z. m. H. E. Jung, Haarlemse pr. b. m. L. Schepp, Kra- lingcn3e pr. b. m. L. Cockx, Rotter dam 4e pr. Verheul, Utrecht. Blauwkras duiven, le pr. v. z. m. A. Haartman, Haarlem; 2e pr. z. m. Specht, Rotterdam3e pr. b. m. Geer mans, Gotinchem 4e pr. A. F. Harms, Haarlem 5e pr. Houtkooper, Alkmaar. Blauwe duivenle pr. v. z. m. J. Faber2e pr. z. m. Kalkman, Utrecht; 3e pr. b. m. Mool'nuizen, Weesp4e pr. H. E. Jung, Haarlem; 5epr.Brans, Rotterdam. Roodkras duiven, le pr. z. m. H. E. Jung, Haarlem; 2e pr. b. m. Van Buren, Kralingen; 3e pr. b. m. Heckman, Am sterdam; 4e pr. Frénay, den Haaf Vale duiveji. le pr. z. m. Van IJssel- dyk, Haarlem; 2e pr. b. m. J. J. G. v. d. Berg, den Haag; 3e pr. b. m, Kalk in, Utrecht. Zwarte duiven, le pr. z, m. Cockx, Rotterdam; 2e pr. b. m. J. de Jongh, Weesp; 3e pr. b. m. C. Besson, idem; 4e pr. H. E. Jung, Haarlem. Bonte duiven, le pr. z. m. C. F. Lunow, Haarlem; 2e pr. b. m. J. de Jongh, Weesp; 3e pr. b. m. H. E. Jung, Haarlem; 4e pr. Heekmas, Amsterdam; 5e pr. Van IJsseldijk, Haarlem. Pagadelten. A. Pagadet doffer, z. m. de heer Kalkman, Utrecht. b. m. de heer J. de Jongh, Weesp. B. Pagadet duif, z. m. de heer Hui- ber, Alkmaar. b. m. de heer de Jongh, Weesp. C. Pagadet paar, z. m. de heer K. Kuiper, Alkmaar. b. m. de heer Harms, Haarlem. 3de en 4de prps zijn bestuursprijzen. (Zie verder bladzijde 3J In de groote kerk van de Ned. herv. gemeente te Beverwijk is in den nacht van Donderdag op Vrydag ingebroken en zijn 2 offerbussen open gebroken en geledigd gevonden. De politie doet ijverig onderzoek. Van den kerkwijn, dien men in de consistorie kamer bewaart, heeft de dief zelfs een proefje genomen. Vrij dagochtend werd de werkman A. Suiker, bezig met tophout te kappen uit de boomen langs den straatweg te Charlois, door een neder vallenden tak uit den boom geslingerd, Naar Charlois vervoerd, bezweek de man reeds spoedig. Donderdagavond begaf zich een onder-inspecteur van politie naar eene smederij in de Warmoezierslraat te Rotterdam ten einde een smid aan te manen zich voortaan rustig tegenover zijne buren te gedragen. In de smederij gekomen, bedreigde de smid hem met eene groote scherpe vijl, zoodat de poli tieman genoodzaakt was tot zelfverdedi ging zijn sabel te trekken en daarvan gebruik te maken. Ten gevolge van eene worsteling, die daarna tusschen beiden ontstend, verloor de onder-inspecteur zijn sabel, doch had het geluk deu smid onder te krijgen en de vyf machtig te worden, die hij ook wist te behouden, ondanks de pogingen van den smid om haar uit zijne Handen te rukken waarbij die onder-inspecteur door de scherpe kanten daarvan zich de hand verwondde. Inmiddels had een burger, op het geroep om hulp van den onder inspecteur opmerkzaam gemaakteen paar agenten gewaarschuwd, die de deur van de smederij intrapten en hun chef bevrijdden. De weerbarstige smid werd daarna aan het bureau in de Meer mansstraat in bewaring gesteld. Uit Tilburg wordt van 16 dezer gemeld: Den 230 November werd zekere v. E., hoefsmid alhier, door twee personen die met een rijtuigje op weg waren naar Hilvarenbeefc, op zijn verzoek opgela den Zij spraken af dat zij ook samen zouden terugrijden en dat v. E. zich op een bepaalden tijd daarvoor in de her berg zou bevinden, waar zij uitspanden. Hij was op tijd daar, doch toen de anderen wat langer uitbleven, begaf hy zich met hun wagentje op de terugreis. Zij haalden hem echter spoedig in en ranselden hem zóo af dat hij eenigen tijd op den weg bleef liggen. Heden morgen is v. E. ten gevolge van de toen ontvaDgen slagen en van de toen ontvangen slagen en van den schrik overleden, terwijl Don'derdag de zaak te Breda bij de justitie in behandeling kwam. Uit Groningen is naar Win- schoten vertrokken een detachement infanterie, sterk 35 man, onder bevel van den an luitenant Donker. De man schappen waren voorzien van hun nacht leger- en keukengereedschappen en ver duurzaamd vleesch mede. De 50 huzaren van Deventer zijn naar Oldambt ver trokken, waar de toestand op verschil lende plaatsen zeer gespannen moet zijn V I S S C H E R IJ- IJMUIDEN, Maandag 12 Dec. P R 42, Wiliem Cornellsschippe1 M. v. Veeier, 2200 scheiv.P R 50 Drimmelen^ schipp. C. Zwanenburg* HOOFDSTUK XI. Nell belooft te wachten Een ander onderwerp dat Isabel ongerust maakte, was of dokter Koskavitch na hun huwelijk ook nog een lid van het huisgezin zou uitmaken. Toen zy op zekeren dag alleen was met gravin Ladislas, waagde zy het, na langen tyd te hebben geaarzeld, om dit onderwerp ten berde te brengen. De oude dame scheen deze vraag zeer in verlegenheid te brengen. jfDe dokter is van ayn eerste jeugd met myn kleinzoon opge groeid", zeide zy. „Wy meenden, dat een bepaalde behandeling ®n levensregel hem van zijne ongelukkige mismaaktheid zouden kunnen doen genezen. Dokter Koskavitch had een instrument uit gevonden, waarmee al versoheidenen waren genezen,) en toen myn *oon dit vernam, wist hij den dokter te bewegen om zich uit sluitend aan de genezing van Vladimir.tejwijdeu*. „Zyn pogingen schynen toch echter mislukt te zyn", zeide Isabel, #en nu is ongetwijfeld alle hoop op genezing verdwenen." nJa, myn kind, maar Vladimir lydt somtyds aan zenuwaandoe ningen", antwoordde de gravin, weer eenige verlegenheid toonende, #en in zulke tyden kan -.de dokter hem groote verlichting schen ken. Gedurende den tyd dat gy met ons in Bretagne hebt ge woond, zult gy wel hebben opgemerkt, dat mijn kleinzoon som tyds eenige dagen lang zyn kamer hield". *Ja, dat herinner ik mij". //Nu, dan hy leed aan zenuwaandoeningen, zooals ik reeds heb gezegd, en die hij erfde van zyne moeder. In zulke dagen heeft hy de hulp van dokter Koskavitch voortdurend noodig". //Dus", vervolgde het meisje stamelend en met een diepen blos, a-zal d dokter voortaan ook by ons inwonen Het kostte haar moeite om den meervoudsvorm uit te spreken. //Gij zoudt toch uw echtgenoot niet van zulk een onschatbaren dienaar willen berooven, liefste?" antwoordde de oude dame met vleiende stem. //Daarvoor zyt gy veel te goed en te goedhartig. Bovendien zou het, nadat hij jaren lang zoo vol toewyding is geweest voor de familie en voor ons zooveol heeft opgeofferd, niet aangaan om hem weg te zenden. Hy zal u evenwel niet tot last zyn, mijn kind. Hy zal altijd zyn eigen vertrekken hebben en zal u nooit met zyn gezelschap lastig vallen of gy moet hem uitnoodigen. Ik verzeker u, myn kind, dat ik nooit een oogenblik rust zou hebben als ik wist, dat myn kleinzoon zonder zyn ge neesheer was." Dit was beslissend, zoodat Isabel wel genoodzaakt was om er in te berusten. Haar belofte getrouw schenk gravin Ladislas de bruid van haar schoonzoon een trousseau, eene prinses waardig. De graaf zelf gaf haar voor een enorm bedrag aan juweelen. Het huwelyk was zoo schitterend als het door het geld maar eenigszins koQ worden gemaakt. Na de plechtigheid begaf het jonge paar zich op reis naar Italië. Een paar dagen later verlieten de heer en mevrouw Chetwynd met Nell en Warrie ook Parys op weg naar Duitschland, waar Warrie zijne studieën zou voltooien. //En als onze jongen zich daar goed en wel bevindt"* zeide Leslie tot zyne vrouw, //dan keeren wy naar Eb- geland terug. Wy zullen dan een mooie plaats uitzoeken, om daar ons leven verder kalm door te brengen. Een schoon, kalm plekje* nietwaar Lizzie, ver van het aardsche gewoel, waar demenechen zooals in de sprookjes vermeld staat, nog lang en gelukkig leefden 1" k&De kleine vrouw stortte tranen van geluk by dit vooruitzicht. Het was voor haar als een paradys, na al het leed en de kwellin gen van de laatste jaren. z/Nell, laat enze dieren naast elkaar rydenJe kunt, geloof iky heelemaal niet ezelryden. Ik geloof waarlyk, dat je hang bent voor het dierl* Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1