Tan fle Permetoasie. La familie Poai-Bipt IBBE5TEDINÖ. P. E MffINKEL, Depothouders. Vrij Entrée. POLITIEK OVERZICHT, INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Postduiven-Tentoonstelling, Nieuwe Schouwburg, Zondag |IB December 1892, Gezelschap fan den Salon des Variété!, AdverDentiëii. Eene jonge DAME, TB HUUR VERSTROOID. Tosruéüs FREDERIC ACHARD. Mercredi 21 Decembre 1892, LA TAB INE. Te Haarlem UIT DE HAND TE KOOP! Sociëteit „DE KROON". POSTDUIVEN Ma& 18 ea Imti 19 Dec. a.s. „Kunst zij ons Doel". Blaag-,Levtr- en Ingewandsziekten Spaarovens te Koop, W. VRING, Mr. Smid, 1700 schelv.; P R 7, Pernisschipp. H. van Viiet, 1300 schelv.M D 8, Willem de Zwijgerschipp. G. Lang broek, 3000 schelv.M D 28, Ver trouwen, schipp. C. v. d. Hoek, 2300 schelv.; M D 7, Toekomstschipp. Jan v. d. Hoek, 2000 schelv.M D 9, Middelharnisschipp. Jacob v. d. Hoek, 2600 schelv. Prijzen van 41.— tot f 47.per groothonderd. Dinsdag 13 December. P R 8, Eerstelingschipp. Barend- recht, 1100 schelv.; M D 6, Titia Jacolaschipp. M. v. Delft, 1900 schelv. Prijs ƒ44,50 en ƒ48,50. Woensdag 14 December. Z W 15, Presto schipp. Jacob Zwattveld, 1700 schelv.; M D 2, Maria Cornelia, schipp. W. v. d. Hoek, 1400 schelv.M D 10, Twee lingen, schipp. J. A. de Waard, 2300 schelv.V L 145, Koningin Wilhelmina schipp. B. Meijboom, 2100 schelv.M D 14, Adriana Luminaschipp. H. de Korte, 1900 schelv.; M A 80, Biervliet, schipp. C. Versteeg, 1100 schelv.; PR 3, Adm. van Kinsbergenschipp. L. van Pelt, nco schelv.; M D 1, Waak zaamheid, schipp. J. de Waard, 1800 schelv.P R 6, Johannes Cornelis schipp. J. Noordzij, 1700 schelv.M D 18, Zeemanshoop, schipp. W. Viskil, 1400 schelv.P R 46, Corneliaschipp. G. Hordijk, 1400 schelv. Prijzen vau 39*5° lot ƒ48,50* Donderdag 15 December. M D 32, Eben Haeserschipp. H. Langbroek, 1600 schelv.M D 17, Xmma Anna, schipp. den Braber, 2500 schelv. Prijs ƒ48.en f 53,50. Vrijdag 16 December. M D 15, Ulboschipp. S. de Reuter. 1800 schelv.P R 44, Basiiana Hui- lerdina, schipp. A. van der Steen, 1400 schelv. Prijs 40, Benevens in deze week de navol gende trawlers Neptunusschipp. Jac. Hollenberg, Dauntless, J. Womack. PionierS. Brown. Propell, J. Holly. Dick Witting ton, G. G.osd. Margaretha, KI. de Groot. Leszy, R. Zwemmer. Met besommingen van ƒ150.tot 260. Prijzen van gesorteerde tongen van 95 cent tot ƒ1.25 per stuk. Schol van 4.tot 10.per mand. handhaven. De zaak verwekt groote opschudding. Volgens particuliere berichten uit Brazilië heeft de regeering het invoer recht op steenkolen verdubbeld. De Times verneemt uit Kaapstad dat het opperhoofd Khama in de Argus verklaard heeft niets af te weten van den afstand van zijn land aan de brit- sche Zuid-Afrika compagnie. Geachte Redactie Naar aanleiding van het stukje des Heeren Taekema als antwoord op myn aatikel in uw blad No. 2898, verzoek ik u beleefd nogmaals een plaatsje ia uw nummer van hedenavond voor on derstaande regelen te willen reserveren. Ik wil dan beginnen den heer T. mijn oprechten dank te betuigen voor de bereidwilligheid ^waarmede hij ver klaart dat hij mij niet met onbegrijpe lijke volzinnen wil lastig vallen. De aan doenlijke tirade van den heer T. oyer de spreuk uit deu kalender van den heer P. Loosjes zal ik voorbijgaan, daar ik niet gewoon ben dergelijke biljetjes Wat het Dalziel-telegram in ons vorig nummer reeds vermeldde, omtrent de gevangenneming der directeuren van de Panama-maatschappij, hoewel eenig- zins onzeker, is door nadere berichten bevestigd. Vrijdagmorgen zijn krachtens instructie van den minister van Justitie en op bevel van dea procureur-generaal, Charles de Lesseps, Fontaaes en Sansieroy in hunne woningen gearresteerd, en zai tegen hen een gerechtelijk onderzoek worden ingesteld, wegens het omkoopen van ambtenaren. Baron Cottu is naar Weenen gevlucht. Eene huiszoeking heeft by de gearresteerden plaats ge had, en is daarbij een uitgebreide cor respondentie ontdekt. Ook hebben huis zoekingen plaats gehad in de kantoren van de Panama-maatschappij, van den bankier Thieriée, van Cornelius Herz en van Propper, chef der bankiers firma Kohn-Reinach. Generaal Dodds heeft naar Parijs geseind, dat Behanzin zich ten noorden van Abomey bevindt met 2000 man. Hij schijnt de ontruiming van Abomey te willen afwachten, om dan op te rukken. Doch hij verliest vele deser teurs en heeft bij de kooplieden geen crediet meer. De italiaansche Kamer heeft het voorstel behandeld, om door eene wet te vervangen het besluit van 15 Novem ber, hetwelk de fondsen aanwijst voor hydraulische werken. Giolitti verdedigt de grondwettigheid van het besluit, en hij noodigt de Kamer uit, haar oordeel over het regeerinsprogr&m uit te spre ken. Indien de oppositie het niet goed keurt, dan wenscht hy dat zij het rui terlijk zegge en haar program doeken nen. De discussie eindigde met eene motie van vertrouwen in de regeering. welke aangenomen werd met 200 tegen 82 stemmen. In den Senaat is de begrooting van buitenlandsche zaken in behandeling. Pierantoni zeide, zinspelende op de Oostersche kwestie, dat beperkingen zyn vastgesteld voor de vaart op de Zwarte zee. De min. Btin antwoord- de, over de vaart op Zwarte zee zich zeer gereserveerd te zullen uitlaten maar niet te weten welke staat deze kwes tie zou wenschen op te warpen. Pieran toni zeide met dit antwoord voldaan te zyn. De Oostenrijksche Kamer heeft de voorloopige handelsovereenkomst met Spanje goedgekeurd. De Zweedsche minister van marine, Otter, is op zijn verzoek ontslagen. In zijne plaats is benoemd de schout-bij nacht Christeson. Het wetgevend lichaam, te Kalro dat het budget voor 1893 weigerde goed te keuren omdat het te laat is ingediend, heeft Vrijdag besloten deze beslissing te Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk). met groote aandacht te lezen, daarom wil ik de koe liever direct bij de hoorns nemen. Geloof mij, meneer Taekema, u ziet de zaken veel te donker in misschien dat uw vak dat meebrengt, maar heusch het is zoo. Uwe argumen ten betreffende de voor- en nadeelen, met betrekking tot de financiën der in woners, wil ik niet nader bespreken. Het is een feit, dat het grootste deel der neringdoenden de kermis wenscht, zoo niet uit een zedelyk, dan toch uit een stoffelijk oogpunt. Uwe bemerking betreffende het roodwangige dienst meisje, dat haar kleur verliest en ii schande gedompeld wordt, alléén om dat het kermis geweest ia, moge in een drama goed effsct maken, op de koude harten der voorstanders van de kermis maakt het niet den minsten indruk. Al wat u schrijft, is zóó diep gezocht, zóó zwartgallig ingezien, expressslijkzóó yselijk afgemaald, dat een zenuwachtige hofjesdame er zelfs de stuipen van op het lijf zou kunnen krijgen. Wat de heer T. schrijft met betrekking tot mijne opmerking over Ontketening der booze hartstochten, neen maar, dat is bespot telijk. De heer T. zegt niets meer of minder, dan dat ik, Nol van Wafelen burg toch roep „leve de kermis" ofschoon ik in mijn ie stuk zelf erken, dat er gedurende de kermis werkelijk ontke tening enz. plaats vindt, omdat I vele lieden zich aan poffertjes en snipperbol- len te buitengaan! Verdere commentaren zijn overbodig. Over de schaamte van jongens en meisjes om in een danshuis of kroeg te gaan als het kermis is en als het geen kermis is, wil ik niet spie ken alles is veel te ver gezocht; het is daar expressed) k neêrgeschreven om effect te maken. Maar hoe de heer Taekema kan zeggen, dat, wil men de vroolijkheid te Haarlem doen toenemen, men het „dollemansfeest" waarmede hij zeker de kermis bedoelt, moet afschaffen is voor mij en zeker velen met ^mij een raadsel. U, M. de R, dank zeggende voor de verleende plaatsruimteverblijve na groete met achting NOL VAN WAFELENBURG. reeds had gedrukt. Eindelijk kwam de laatste Zondag-, avond en nacht en ook toen was ik op de straat, omdat ik overtuigd wilde wordek en ik meen, na gezieD te hebben, dat er door middernachtzendelingen c. s. vreeselijk wordt overdreven. Toen de ker mis gesloten werd en geheele groepen naar den Hout trokken begaf ik me ook daarheen. By het hotel „Scholten" zag ik behalve den burgemeester van Heem stede met nog twee heeren, een achttal mannen staan, waarbij ook den heer Taekema. Ik begreep daaruit, dat het middernachtzendelingen waren, en daar ik zeer gaarne hun wijze van werken wilde zien, volgde ik hen op hunne wandeling door den Hout op eenige passen afstand. Wilde ik hier de ge heele nachtelijke wandeling mededeelen, dan vrees ik dat daarvoor te veel plaats ruimte aoodig zou zijn, daarom zal ik kort zijn. Hier had een man zich in een kreupelboschje te slapen gelegd, d£ar zaten eenige paartjes te keuvelen op een bank, ginds lag een geheele troep in het gras. Overalmenschen,by aa nergens „ont ketende booze hartstochten". En toen de dag al lang aangebroken was en ik huiswaarts keerde, had ik de overtui ging, dat de „ontketening" niet die om vang had, welke sommige menschen er aan willen geven, omdat het kermisver maak een gruwelen de ker7nis een plaats van ongerechtigheid is, in hunne oogen maar dat de groote menigte kermis viert zouder iets van die „ontketening" te merken. Mochten de heer Taekema e. a. mij soms wijzen op het aantal ingediende adressen, dan wil ik hem daarover het volgende meedeelen. Dezer dagen las ik in Haatlem's Dagblad dat eene ver- eenigin?, van ongeveer zestig personen, en waarvan ik zelf lid ben, aandrong op afschaffing der kermis, terwijl geen der leden daar iets van af weet. Dat zaakje is dus door een vijftal bestuursleden opgeknapt en zoo gebeurt het waarschijnlijk meer. En al roep ik nu na al het vorige overwogen te hebben, niet als „Nol van Wafelenburg" e.,a. uit „Leve de kermis," toch keur ik al die pogingen, die aan gewend worden om de kermis at te schaffen af, want door afschaffing zou niets verkregen worden. De booze hartstochten zullen altijd bij de eene of andere gelegenheid ontketend wor- worden, niet zoolang tot de menschen geleerd hebben ze te bedwingen en daar om als de heer T. en anderen mede willen werken om de kermis den kop in te drukken, Iaat hij dan ijveren voor goéd onderwijs, opdat het volk ontwik keld worde, en het op zoo'n hoog peil kome, dat het geen behoefte meer gevoelt aau de kermis, dat zal vrij wat beter zijn, dan het kwaad te verplaat sen, wat zeker gebeuren zal, wanneer de kermis afgeschaft wordt en wij volks feesten met het veredelende biggenvangen of iets dergelijks daarvoor in de plaats krijgen. U, M. de redacteur, dankende voor de verleende plaatsruimte, blijf ik Achtend J. II. K. belang van het Vaderland moest hij voorstellen wat hij het meest dienstig achtte. Hiertegenover bleef de heer Guyot weer sterk het type A bestrijden als stel selloos. Kruisers, niet pantserschepen behoeven wij voor Indie. Door den heer V'an Houten werd ge wezen op den zwaren belastingdruk dien deze schepen zouden opleggen.Millioenen meer voor oud yzer. Het eerste der amendementen van de commissie tot rapporteurs tot aanbouw van 3 schepen werd sterk door den Min. bestreden, die de verantwoordelijkheid van achterlijken toestand der Marine op Kamer wierp. Het werd hkrop verworpen rpet 46 tegen 44 stemmen, waarna de commis- de overige amendementen introk. Je marine begrooting is aangenomen met 56 tegen 36 stemmen, voorts de begrooting van de nationale schuld. Bij de bespreking der financien heeft heer de Meyxer gevraagd om spoe dige herziening van de personeels be lasting en drongen de heeren van Alp- he7i en van Kar7iebeek aan op nitstcl van invoering der vermogensbelasting na de bedrijfsbelasting. Geboorten: 15 Dec. A. J. Drost de Boer z. - 16. A. M. Koudstail— Giesselbach z. - 17. H. P. v. Zanten- Antoüiase d. Overleden 15 Dec. M. W. Negen— v. d. Horst 77 j, Kruisstr. - P. van Gasteren 69 j. Parkl. - C. v. d. Wal 1 md. z. KI. Heiligl. - 16. J. Timmer mans 7 md. z. Baonest. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de ingezonden stukken, die deze week in uw blad voor kwamen, omtrent al of niét afschaffing der kermis, verzoek ik u beleefd een plaatsje voor het onderstaande. Het heeft ray al meer dan eens ver wonderd, M. de redacteur, dat er men schen gevonden worden, die zich zoo druk maken voor afschaffing der ker mis, omdat, zooals zy zeggen, door de kermisviering „de booze hartstochten ontketend worden," terwijl ik en velen met mij vroeger kermis gevierd heb, zon der ooit gemerkt te hebben, dat bij ons de booze hartstochten (en die zullen bij ons toch even goed aanwezig aijn als bij een ander) de baas gingen spelen. En daar ik niet gaarne iemand een leu genaar noem, zonder zeker te weten, dat hij het is, daarom besloot ik gedu rende de laatste kermis mij eens te over tuigen door zooveel mogelyk te onder zoeken naar die ontketening" bij de kermisvierenden. Ik wil hier opmerken, dat ik niet meer tot de kermisvrienden behoor, omdat ik geleerd heb me op andere wijze te vermaken. Ik heb dan avond en avond op de kermis geloopen, met mijn beide oogen goed open, en M. de Redacteur, ik heb jongens en meisjes, mannen en vrouwen, kinderen en ouden van dagen in vroo- lijke stemming gezien. Ik heo ze zien dansen op straat, ik heb ze hooren zingen en galmen, en ik heb ze ook hooren vloeken en schelden, doch dat was uitzondering, dat gebeurde hoogst zelden, en wanneer ik soms zag dat de „booze hartstochten ontketend" waren, dan was dat gewoonlijk bij menschen die daarvoor niet op de kermis be hoefden te wachten;, maar op wiens en wier gezicht de ontucht haar stempel Behalve de hiervoor genoemde wer den nog bekroond Paren Blauwkras. Ie pr. v. z. m., Bruno Muller, Amsterdam2e pr. z. m. Bresser, Utrecht; 3e pr. b. m., van Poppel Gorinchem; 4e pr. Moolhuizen, Weesp. Blauw. Ie pr. v. z. m., Heckman, Amsterdam; 2e pr. z. m., Bultman, Haarlemmermeer3e pr. b. m., Goys nood, Amsterdam. Rood en vaal. Ie pr. v. z. m. Van IJaseldijk, Haarlem2e pr. z. m. Van der Lee; 4e pr. Schepp, Kralingen, Zwart en bont. Ie pr. z. m., Haart- man, Haarlem2e prt b, m' R' Slot, idem: 3e pr. br. m, ;Wjlthagen, Den Haag. 4e pr. Pt van Putten, Haarlem FAMILIES ERICH TEN- Getrouwd: 14 Dec. H. J. Hüpscher en J. E. E. van Nes, Lage bij Neuen- haus. - 15. W. G. Dedel en H. W. van Lennep, Heemstede. - A. Willing en L. Delattre, Parijs. - 16. J. E. Stumpff en H. W. Becht, Amst. Geboorten: 14 Dec. F. M. Rolff Prins z. Amst. - 16. M. B. A. J. Bak kerKooimans z. Dea Haag. Overleden: 12 Dec. C. Schmidt 66 j. Wernigetode. - 14. W. Spiers jm, 4 j. Buiksloot. - E. J. Noordendorp jd, 20 j. Oosterbeek. - W. Meester 58 j, Amst. - 15. Wed. J. C. A. Wegerif Van Tussenbroek 65 j. Utrecht. Wetgevende Macht, TWEEDE KAMER. (Zitting van Zaterdag 17 Dec.) Per Telegraaf. Het debat over de Begrooting van Marine werd voortgezet. De Minister verdedigde sterk zijn type A tegenover de grieven Vrijdag doör den heer Guyot aangevoerd en weigerde pertenent zijne voorstellen te rugtenemen en te verschuiven tot eene suppletoire begrooting. Hij had alles gezegd wat er te zeggen viel. De type A was goed en zeewaardig. Ea in 't HAARLEM. Dir. KREUKNIET en POOLMAN. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. In denjeugdigeD leeftijd van ruim 15 jaar overleed heden onze geliefde Zoon en Broeder, W. H. J. HALDERMAN, diep betreurd door zijne ouders, broeders en zuster. Haarlem15 Dec. 1892. nog eenige uren disponibel hebben de, zag dezelve gaarne bezet tot het geven van degelijk Piano Onderwijs Er. br. lett. X., aan NOBELS Adv.-Bur., Nassaulaan 13 te Haarlem op goede standen enkele nette Huizen. Huurprijs ƒ280 h ƒ300 per jaar. Adres Wilh.str. 23. Blijspel in 3 bedrijven. Gevolgd doör: Blijspel in 1 bedrijf. 71/. jxawowng 7Vs uur. Balkon 1,25, Stalles en le Loge 1,Parterre f 0,75, 2e Loge ƒ0,60, Gaanderij ƒ0,30. une seule représentation de précédé par Rideau Balcon 2,50Stalles f2, le Loge 1,75Parterre ƒ1,50; 2e Loge ƒ1,Gaanderij ƒ0,50. Een TERREIN, groot ruim 1000 vierk. Meters, met Heerenhuis, twee gewone Huizen, twee Pak huizen en Tuin, gelegen in het midden der stad, aan drie zijden publieken weg, met 21 Meters aan bet water. Adres fr. brieven Bahe- nessergracht 48. en Wethouders van HAARLEM zullen op Donderdag 2*» December e.k., des namiddags 2 uur, ten Raadhuize in het open baar herbesteden: Het vegen en schoonhouden der schoorsteenen in eeni ge stadsgebouwen, en zulks voor het tijdvak van 1 Ja nuari 1893 tot en met 31 December 1897.» De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen van 's morgeuB 10 tot 's namiddags 4 uur. De bus waarin de inschrijving!- biljetten, om aangenomen te kunnen worden, moeten worden gestoken, is beschikbaar ter Gemeente-Secre tarie op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, uiterlijk tot des middags 12 uur van den dag der besteding. Haarlem, 15 December 1892. E. A. IORDENS. De Secretaris P. v. d. ELST, lo S. /~N THT "Ti onder le hypothe- IXTjJuJJ cair verband dis ponibel tegen billijke rente. Adres Agentschap 's Grav. Hyp. Bank, Wilh.str. 23. Door eene Amsterdamsche Brood fabriek worden gevraagd Weder- verkoopers voor Tarwe, Rog- en Voerbrood. Fr. br. lett. 7 R. V., aan NIJGH DITMAR'S Alg. Adv.-Bur. Amsterdam. Uitgeschreven door de Postduiven- Vereen. tde Snelvliegert, van en Voorwerpen op het gebied van Duivensport, op Offieieele Opening door den Be schermheer den HoogEdelGestr. Heer Fe. LIEFTINCK, ten 12.30 precies. MATINEE, van 12.30 tot 3.30 door het Strijk orkest der Haarl. Schutterij. Entrée Zondag 25 ct. Maandag 10 ct. HET BESTnrTR. Dinsdag 20 Dec. a s., 's avonds 8'/° ure, in Felix PavoreCursus van Volksbelang door den Heer P. W. PEEREBOOM, practisee- rend geneesheer alhier, over: Be smetting. Vrije toegang voor ieder. Dinsdag 27 Dec. a s. OPEN BARE VERGADERING. Spreek ster: Mevr. SCHOOK-HAVER, overde vrouw in het onder wijs. De Tweede Kunstbeschou wing met introductie van Dames zal gegeven worden door het Ge nootschap tPulchri Studio. te'sGrs- venhage, op Dinsdag 20 De cember 1892, des avonds ten 7'A uur iü de bovenzaal der Sociëteit f VEREENIGING Het Bestuur, A. L. KOSTER, President. F. J. RIEPSAAME, Secretaris- ARTS. 's Gfravenhage, ïïoordsinde 133. Consultatie uitsluitend voor Spreekurendagelijks 10 tot 12, 1 tot 2Vs. Zondags 10 tot 12. van af f2,50, bij TVTAwnnocifoaff 1 3

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2