NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bill f ÖBIOTÖIE 10e Jaargang. Dinsdag 20 December 1892. No. 2903, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: De Gaskwestie te Haarlem. De Gaskwestie te Amsterdam. STADSNIEUWS. HEDERLANDSCHE OPERA. LAK MÉ. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PESEEBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: §gDe Raadscommissie, indertijd be noemd om met Burgemeester en Wet houders advies uit te brengen over de voorstellen der Imperial Continental Gas-Association tot verlenging der concessie, beeft hare taak volbracht. Het advies is ingekomen en ligt voor de leden van den Raad ter lezing. Daar het evenwel een vertrouwelijk stuk is, kunnen wij néch den inhoud, néch de slotsom met zekerheid mede- deelen. Wij hebben echter reden om te vermoedendat de meerderheid der adviseerende Commissie, voorstelt de concessie te verlengen, zij het dan ook op eenigszins gewijzigde voorwaarden. De gemeente Amsterdam heeft het proces, door haar gevoerd met de Im perial Continental Gas-Assciation, over den normaal brander, in eerste instan tie verloren en B. en W. stellen voor, zich daarbij neer te leggen. Na dezen afloop zal de gemeente aan de Gasfabriek te betalen hebben op i Mei 1893 de som van vijfhonderd en twaalf duizend gulden, voort3 jaarlijks f 112,000. Van die vergoedingen wordt de ge meente ontslagen, wanneer zijde concessie met nog 10 jaar, dus tot 1907, wil verlengen. Burgemeester en Wethouders adviseerea evenwel, dat in geen geval te doen, maar wel de gelijk het recht voor te behouden in 1897 de concessie te doen eindigen. Haarlem, 19 Dec. 2892 Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is ter kennis ge bracht, dat de sluiting der jacht op klein wild voor die provincie is bepaald op 31 December e. k. met zonsondergang, en dat alzoo op grond van het be paalde bij het eerste lid van art. 27 der wet het verkoopen, te koop uitstallen m vervoeren van wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1893 zal mogen plaats hebben. Even als het vorige jaar zal weder om in alle Gemeenten van ons land, een collecte worden gehouden door de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland,* waaraan H. M. de Koning in-Regentes, als beschermvrouw, de KK. goedkeuring heeft verleend. De opbrengst daarvan zal dienen om den ouden van dagen welke zijn gedé- coreerd met het metalen kruis 1830 31, wederom een gift in geld te kunnen uitreiken. Deze collecte zal in de Gemeente „Haarlem" plaats hebben op morgen Dinsdag 20 Dec. en worden gehouden door onderofficieren v. h. bataljon schut terij alhier. Wij hopen dat ook thans elk inge zetene daartoe naar vermogen zal bij dragen, daar het aatal oad-stryders nog pi. m. 1800 bedraagt en in dit jaargetijde, een flinke gift bij deze oudjes zeker zeer welkom zal zijn. In ons Raadsverslag is een onjuist heid geslopen, ten opzichte van wat door den heer mr. A. C. Waller is gezegd. Op pag. 153 onderaan behoort te staan: „Het komt spreker voor, dat zooals de verordening op het oogenblik luidt, de koopers der bewuste gronden niet moeten betalen, omdat de slot alinea er nog is#, enz. De Lakmé-ultvoering van Vrijdag in onzen schouwburg, is, die van de Ca- valleria Rusticana uitgezonderd, het beste wat de Naderlaadsche Opera in dezen winter hier ten gehoore heeft ge bracht. Lakmé heeft voor den liefhebber ran operamuziek iets bizonder aantrekke lijks, omdat de componist Délibes erin geslaagd is, aan zijn .werk een zekere lokale kleur te geven het stuk speelt in Britsch-Indië. Aan den anderen kant stelt de opera aan enkele executanten, met name Lakmé zelve en Gerald, ta melijk hooge eischen. Mejuffrouw Harms zong de titelrol. Het optreden van deze zangeres is zoo wel elders als hier met ingenomenheid begroet en hare Lakmé-vertolking is aan die goede gezindheid zeker bevor derlijk. Hoewel tooneelroutine haar nog bijna geheel ontbreekt en daardoor de scènes nu en dan iets mats hadden, heelt mej. Harms met de stem die haar geschonken en de vaardigheid die door haar verkregen is, meermalen goede effecten bereikt. Evenwel is hare studie blijkbaar aan de coloratuur nog niet toe, getuige de voordracht van de legende in de tweede acte, die in dat opzicht (zij ook overigens de uitvoering van de aria te prijzen) nog te kort schoot. Ik hoop, dat mej. Harms eens, in tegenstelling met sommige harer voor gangsters, langen tijd aan het gezel schap verbonden blijve, en zich dien ten nutte make voor de studie van wat haar nu nog ontbreekt. Het publiek, dat haar reeds nu gaarne hoort, zal haar daarvoor dank weten. De heer Van Gheluwe was met de partij van Gerald belast. Heeft deze zanger mij als Faust niet kunnen vol doen, ditmaal was hij beter. Eigenaar dig is het, dat zijne stem in het duo (0. a. aan het slot van de eerste acte met Lakmé) veel aangena mer klinkt, dan in hat solo. Blijkbaar ligt dit aan het eigenaardig timbre zij ner stem. Zeker is het, dat de heer van Gheluwe my ditmaal meer vertrouwen zijn toekomst heeft kunnen doen stellen dan te voren. Studie en Dogeens studie zij hem echter aanbevolen, ook ten opzichte van zijn tooneelspel, dat evenzeer als bij mej. Harms nog onrijp is. De heer Van der Hoeck zong de partij van Nilakantha zeer verdienstelijk, maar speelde die te mat. Ik stel mij een beleedigden Brahmaan wat vuriger voor. Men vergete toch niet, dat een opera geen concert is waar men zingt in een zwarten rok, en dat het niet genoeg is de tunica van een Brahmaan aan te hebben, om bij hel publiek ook den indruk van zulk een personage te weeg te brengen. De overige rollen, behalve die van Mallika in de eerste akte, zijn onbe duidend. Mevr. van OpheraertSchwencke zong deze met veel aplomb, haast te veel voor een ondergeschikte partij. Van haar kunnen de jonge zangeres sen echter leereD, dat en hoe men zich op het tooneel bewegen moet. Het orkest kon mij niet altijd vol doen. Reeds meer heb ik de opmerking gemaakt, dat er te hard wordt gespeeld. Nu en dan was ook eenige ruwheid bij de violen op te merken. Alles bijeen gerekend heeft deze uit voering mij wel voldaan. Het publiek applaudisseerde druk, vooral mej. Harms kreeg er een groot deel van. PHILIP LOOTS. Zondagmiddag ten half een werd de tentoonstelling van postduiven in de „Kroon* alhier geopend door den heer Fr. Lieftinck, beschermheer der ver eeniging. In zijn daarbij gehouden toe spraak tot de vrjj talrijk aanwezigen, zeide hij ongeveer het volgende Uitgenoodigd door het bestuur van de vereeniging „de Snelvlieger" om een woord tot opening har er tentoonstelling I te spreken, heb ik gaarne daaraan willen I voldoen. Huiselijk gaat het hier toe, maar de zaak zelve is ook van huiselijken aard. Een kort woord is voldoende, want dikwijls moet de onbeteekenend- heid eener tentoonstelling door vele woorden worden vergoed, en deze groote tentoonstelling spreekt voor haar zelve. Mijne eigen oogen hebben mij geloof doen slaan aan de prachlige collectie postduiven. Ieder jaar wint die collectie in degelijkheid en gehalte een teeken dus, dat de liefhebberij voor het vak zich in de goede richting beweegt, de kwaliteit wordt telkens beter en de i kweeker telkens meer en meer geprik keld tot het bereiken van het vol maakte. Er komt langzamerhand meer ambitie ia de liefhebberij, en is dit een teeken van het goede des tyds, daar men be halve het aangename ook het nuttige nastreeft. H.H. M.M. de Koningin en de KoniDgin-Regentes hebben haren bijval betuigd door het schenken van medailles, evenals Zyne Exc. de mi sister van Oorlog zijn waardeering heeft uitgedrukt in het beschikbaar stellen van medailles. Ook hierin geldt het, wat de beroemde fransche schrijver Boileau heeft gezegd„Rien n'est beau que le vrai." Wat is hier het eigenaardige Hoe gaat de jury te werk typen vaststel lende, glurende, tot het inwendige van de duif ziet hy door, de uiterlijke vor men hebben de materie van het dier in zich opgenomen, zoo de vergelijking makende van het uiterlijk met het in nerlijk. Wie zal ik danken voor de tentoon stelling Niet de vereeniging „de Snel vlieger" want aan haar ben ik te nauw verbonden. U wil ik danken, u inzen ders die deze tentoonstelling hebt doen slagen. U jury voor de moeilijke taak, die gij hadt te vervullen U zal ik danken, Koninklijke Majesteit en Hare moeder, die toch in den laatsten tijd ge toond hebben van uwe belangstelling voor alles door uw veelvuldigen steun, ook u, Excellentie minister van Oorlog, die hier het bewijs hebt gegeven van uw practischen zin." Hierna werd door den heer Lieftinck de tentoonstelling voor geopend ver klaard. De volgende bekroningen hebben nog plaats gehad: Z. M. voor het grootste aantal prij zen, „de Snelvlieger" te Haarlem, 22 prijzen. Z. M. voor de meeste persoonlijke prijzenA. Haartman te Haarlem, 5 prijzen. Z. M. voor eet- en drinkbakken: P. v. Putten te Haarlem. Z. M. voor de grootste persoonlijke inzending: A. Heckman te Amsterdam Bestuursprijs Z. M. voor ontsmettings middelenD. H. Blok te Haarlem. Z. M. voor den loopklapP. v. Putten te Haarlem. B. M. voor den dringerSchepp, te Rotterdam. Eereprijs, V. Z. M., voor centraal station: P. v. Putten te Haarlem. Z. M. voor den constateur authoma- tfqueP. v. Patten te Haarlem. Zondag is te dezer stede mond- en klauwzeer geconstateerd bij vier runde ren, behoorende tot eene kudde van J. van Staveren, melkboer, woonachtig in de Kleine Houtstraat no. 94. De 79e algeraeene vergadering van bovengenoemde vereeniging had heden (Maandag) morgen te 12 uur plaats in de bovenzaal van de Sociëteit Veree niging. Nadat door den voorzitter, den heer J. H. Krelage, de vergadering was ge opend, en o. a. het overlijden van dr. H. Boursse Wils en het bezoek der Koninginnen herdacht, wordt op voorstel van het Bestuur besloten de notulen der vorige algemeene vergadering niet te le zen,daar zij reeds in het weekblad werden opgenomen. Zij weiden goedgekeurd. Vertegenwoordigd zijn x8 afdeelingen te zamen uitbrengende 68 stemmen. Daarna was aan de orde de verkie zing van twee leden van het Hoofdbe stuur. Aftredende, doch herkiesbare leden zijn de heeren P. F. Jansen en J. van den Berg. De eerste wordt met algemeene stemmen en de laatste met 63 door de afdeelingen herkozen, In de vacature in het Hoofdbestuur, ontstaan door het overlijden van den heer M. W. Bijvoet, wordt voorzien door de benoeming van den heer J. H. Bijvoet te Overveen, die 55 stemmen verkreeg, terwijl op den heer H. Burger Mzn. te Beverwijk 8 en op den heer A. Roozen Jr. 5 stemmen waren uit gebracht. De afdeeliügen Lisse Voorschoten- Veur en Warmond worden door den voorzitter aangewezen om de commis sie te vormen, die de rekening en ver antwoording van den penningmeester over 1892 zal nazien. Aan de orde is bespreking der be drijfs- en beroepsbelasting. De voorz. leidde dit punt uitvoerig in. Spreker betoogde, dat het bestaan der bloem bollencultuur in het wets ontwerp door te verwachten ongelijkmatigen druk der belasting wordt bedreigd. Er zyn algemeene grieven tegen het ontwerp, maar ook van meer bizonder 23) HOOFDSTUK XI. Nell belooft te wachten «Bang voor een ezel riep Nell verwonderd nit. «Ik heb raede- _den met het arme dier, dat is het hem. Sommige menschen bakommeren zich geheel niet om dieren.# «Dat is denk ik, voor my bedoeld Ik zal er echter niet op -antwoorden. Vandaag zal ik alles verdragen, Nell iedere be- leediging, die je my naar het hoofd slingert. Het is de laatste dag dat we by elkaar zyn, wie weet voor hoe lang Misschien is het "wsl de laatste 1# En de stem van den knaap beefde. «Zeg dat niet Warrie,# zeide Nell zachtjes, en wist met een pletselingen rak aan de teugels haar ezel naast den zyne te bren gen, waarna zij de hand greep, die haar neef vry had. Het was de dag voor dien, waarop hy zijne intrede aan de BBiversiteit zou maken. De familie hield in Wiesbaden verblyfen Nell en Warrie maakten een heerlyk tochtje door het Niederwald, van Asmanshauaen tot Rideeheim. «Ik zie niet in, waarom oom my an juist in Dnitschland moet laten studeeren,# zeide de knaap moedeloos. Ik zou evengoed ja nog beter in Engeland kunnen studeeren.# z/Maar je weet wel Warrie, dat hy je voor de diplomatie wenschte opgeleid te zien en in dien loopbaan is kennis van vreemde talen een groote vereischte; fransoh spreekt je niet kwaad, maar met het duitsch is het treurig gesteld.# //Ik zal my gevoelen als een viech op het drooge, als ik jou en moeder niet heb om voor my te zorgen.# «En je te bederven, jou groot kindHet wordt tyd, mynheer, dat je nu eens voor jezelf leert zorgen. Wy willen een man van je maken.# z/Dat is zeer vriendelijk van u. Ziezoo, nu zyn wy op den top! Hier zuilen wy moeten afsty'gen om van het mooie vergezicht te genieten. Komt hier jongens en hondt de beesten vast.# De twee jongelui lieten zich van de ezels op den grond glyden en traden het rustieke paviljoen binnen. z/Je zult me toch niet vergeten, nietwaar Nell f# zeide de knaap, terwijl zy naast elkaar staande het schoone panorama bekeken. z/Wat een vraag WsrrieWy zullen natuurlijk voortdurend aan je denken en over je spreken.# Er heerschte een lange panze en eindelyk zeide de knaap zeer aarzelend «Ik heb je iets bizonders te zeggen Nell, voordat wy scheiden, en misschien heb ik er straks geen gelegenheid voor.# //Nu vooruit dan maar daarmee,# antwoordde het meisje, zeer verwonderd wat er zou komen. ,/Ik ik heb je lief Nell,# ontsnapte het van Warrie's lippen na eene wanhopige paging. „Natuurlyk hebt je my lief! Dat is niets nieuws!# Warrie keek verstoord. z/Je begrypt my niet,# zeide hy. //Ik bedoel niet hetzelfde wat jy bedoelt; ik wil er mee zeggen, dat als ik wat onder ben, ik met je wilde tronwen Nell Zij barstte in lachen uit. z/Men kan toch niet met zyne grootmoeder trouwen riep zij nit. //Neen maar men kan wel met zijne nicht tronwen, en daarom Nell, wilde ik je vragen, of je op my zoudt kunnen wachten.# //Wat een gek ideel# //Ik zie er niets geks in,# zeide hy op beleedigden toon. //Of ben je reeds op een ander verliefd voegde hij er met plotselinge heftigheid by. //Neen op jnyn woord van eer niet,# riep Nell nit en begon hartelyk te lachen. //Waarom wil je my dan niet dadelijk zeggen, dat je niet met me trouwen wilt?# z/Wel, je bent immers nog een kindl# //Ik ben vyftien jaar, en over zes jaar ben ik een en twintig.# «En dan ben ik al oud.# «Och kom, je bent maar drie jaar ouder dan ik. Wanneer wy getrouwd zyn, ben je nog geen vier en twintig jaar.# «W a n n e e r wy gehuwd zijn Het is dus al vastgesteld riep zijne nioht nit. «Maak er als 't n blieft geen grap van,# zeide Warrie op smeekenden toon, «ik meen het in ernst. Luister Nell,# «Ik ben een en al oor,# was het vroolyke antwoord.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1