BINNENLAND. belang voor het bloembollenvik. De eelste zijn o. o.dit er 38 opcenten wor den geheven op de belasting voor het Rljki voorts, dit zij, die niet in de in- komstenbelisting betilen ook vin de bedrijfs- en beroepsbelisting zijn vrijge steld. Bezwaren die meer, bizonder het vik riken, zijn o. s., dit men buiten landers, die herhaaldelijk ittikelen in koop toezenden aan niet durin hande lende Nederlanders, ook wil belasten. Men vreest namelijk dat men in het buitenland represaille-maatregelen zal nemen." Voorts staat in het wetsontwerp, dat voor afgesneden bloemen invoerrechten moeten worden betaald, wat schade kan zijn voor onzen uitvoer der bollen. Het zsl dus zaak zijn, dat de Algem. Vereeniging zich hiertegen verklare bij de Regeering. Een derde grief is de vrijstelling van de landbouwers, terwijl de bloem- en bloembollenkweekers wel degelijk in de belasting zullen vallen. Hierop gaat men op voorstel van den .voorzitter over in comité generaal, om over de zaak te beraadslagen. Na her opening der openbare vergadering wordt besloten dat het hoofdbestuur een adres aan de Tweede Kamer zal samenstel len, daarop de mededeelingen der afdee- lingen hooren en in eene buitengewone algemeen: vergadering dat adres zal worden vastgesteld. De vergadering zal worden gehouden op 16 of 33 Januari e. k. Aan de orde komt thans een voor stel van de afd. Hillegom, om naar een beter beurslokaal in Haarlem om te aien en wel om twee redenen 10. omdat in het eigenlijke beurslo kaal niemand komt en dus, waar feite lijk de beurs wordt gehouden, ook niet leden kunnen komen. 20. omdat de toegang van het lokaal waar men bij elkander komt, maar waar niet de beurs is, nu juist niet aan billijke elschen voldoet. Het Hoofdbestuur deelt mede, dat wanneer de vergadering ingevolge het voorstel van Hillegom besluit, het Hoofdbestuur meent reeds een ander lokaal te hebben gevonden, namelijk de groote zaal van de Sociëteit „de Kroon", alwaar gemakkelijk kan wor den voorkomen dat ook niet-leden er binnentreden. Over het voorstel ontstond eenig debat. Genoemd werd ook de kegelbaan bjj Brinkmaan. Volgens het reglement, zal over het voorstel in de volgende vergadering worden beslist. Aan de orde is de voorloopige be spreking der afd. Oegstgeest en om streken, om het puntenstelsel bij de bekroningen op tentoonstellingen van wege de vereeniging en de afdeelingen uitgaande, algemeen in te voeren. Oegstgeest voert hiervoor drie gronden aan en wel: dat de jury beter zal letten op zuivere nomenclatuur, volmaakten vorm, groei en bloeiwijze; dat eene dusdanige beoordeeling van een zuiverder standpunt zal worden beschouwd dat van de zijde der inzenders vele grieven tegenover de jury zullen worden weggenomen. De voorstellende afdeeling wenscht, dat met het puntenstelsel een proef zal worden genomen bij de a.s. vijfjaarlijk sche tentoonstelling en dat daarna, zoo de proef slaagt, aan de afdeelingen in overweging zal worden gegeven, het stelsel te volgen. Het Hoofdbestuur meent, dat vooral waar men, zooals meestal, te doen heelt met grootere of kleinere verzamelingen van bollen, eene beoordeeling naar het puntenstelsel niet aan het doel beant woorden zal, tenzij men van elke ver scheidenheid vooraf de punten afzon derlijk vaststelt, hetgeen een grooten arbeid vereischt. Het Hoofdbestuur wil echter gaarne de mogelijkheid nader onderzoeken en stelt voor, in afwachting van den uitslag van dat onderzoek, de zcak aan te houden. In elk geval kan de Alg. Vergade ring wel beslissen, of het stelsel op de 5jaarlijksche tentoonstelling zal worden gevolgd, maar de afdeelingen hiertoe te verplichten ligt buiten hare bevoegd heid. Zonder discussie wordt overeenkom stig het voorstel vau het hoofdbestuur besloten. Eenige mededeelingen worden uitge steld tot de volgende vergadering. De voorzitter sluit te 4 uur de ver gadering. Zaterdagavond had in„FelixFavore' alhier na eene vergadering van de afd. Haarlem van het Ned. Ouderw. Genoot schap, eene feestelijke vergadering plaats waaraan eene talrijke opkomst te beurt viel. Hot hooldnummer van het feest programma vormde het bekende blij spel van F van Eeden „De Student thuis," dat met zeer veel succes werd opgevoerd. Bovendien werden nog eeni ge zangnummers als kwartetten en soli voor sopraan eu bas ten gehoore ge bracht, benevens eenige letterkundige voordrachten gehouden. In het begin van den avond deed zich een incident voor, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. Onder het tooneeltje ontstond namelijk een begin van brand. De heer dr. E. van der Ven, die vooraan zat, had de tegen woordigheid van geest, onmiddellijk toe te springen en het begin te blusschen Ware dit niet gebeurd, dan zou allicht in de volle zaal een gevaarlijke paniek zijn ontstaan. Naar wij vernemen is aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, het voorstel gedaan en toestemming verzocht tot het bouwen van een nieuwe R. K. kerk in den Houtrakpolder, gemeente Haarlemmermeer c. s. Aan de vrijwillige oefeniagen in den wapenhandel te Hoofddorp, wordt, door 13 jongelingen deelgenomen. Het te leveren contingent voor de lichting I893, bedraagt voor Haarlem mermeer 40. Tot gemeente-geneeskundige te Ouder Amstel is benoemd dr Kinderman, arts aldaar. Aangaande den aardappelenoogst te Zandvoort kan men meedeelen, dat da opbrengst dit jaar vrij goed is geweest. Ook de steeds met rechtgeroemde kwa liteit liet niets te wensckea over. De prijzen waren echter door concurrentie met binnen- eu buitenlandsch gewas veel lager dan andere jaren. Bovendien hebben de jouge struiken veel te lijden gehad van de konijnen, wier aantal in den laatsten tijd schrikbarend is toege nomen, zoodat zij met recht een plaag kunnen genoemd worden. Ook onttrek ken de vele kanalen der waterleiding veel vocht aan den grond, dat anders het gewas ten goede komt, en waar door de dorheid der duinstreek bevor derd wordt. Een en ander maakt dat de teelders een slecht jaar hebben ge had en een der voornaamste middelen van bestaan ia de gemeente een gevoe- ligen knak heeft gekregen. De door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika genomen maatregelen tegen stoombooten, die emigranten aan boord hebben welke niet tot de toegelaten categorie behoo ren, noodzaakt de maatschappij „Red Star Line" het vervoer van passagiers derde klasse (tusschendek) voor alle afvaarten na i Januari 1893 tot nadere kennisgeving geheel te staken. Alleen voor de booten die voor den in Januari 1893 vertrekken, kunnen nog passagiers derde klasse worden aange nomen, mits zij voldoen aan de voor waarden, genoemd in circulaire 134. Voor het vervoer van eerste en tweede klasse passagiers zijn geen bizondere bepalingen of bezwaren. In het jongste Algemeen Politieblad komt voor het navolgende: Den 3011 October is door het Britsch Indisch stoomschip Coconada van Ta- mative en Réunion te Mauritius aange bracht een passagier, zich noemende vice-admiraal Welson, van de Neder- landsche zeemacht, en nu dan de uni form dragende aan dien rang verbonden en voorzien van kaartjes waarop „Vice admiraal E. Wilson P. S. I. O." Hij beweerde eene opdracht naar Mada gascar, Réunion enz. te hebben en dat zijn eskader, waaronder zijn vlaggeschip Recta, te Aden lag. De man heeft veel gelijkenis met zekeren Opdebeck of Jansen, die zich in 1890 en 1891 op het eiland Mauritius heeft opgehouden, De voorgewende vice-admiraal is onge veer 40 jaren, lang ongeveer 1.8 meter, breedgeschouderd, heeft een rond vol gelaat met bruine kleur, bruin kort haar en bakkebaarden. Hij spreekt vrij goed Engelsch en vloeiend Fransch en Duitsch, en naar men zegt nog eene of twee andere talen. Hij heeft aangename ma nieren, deed van eene goede opvoeding blijken, en was wel van geld voorzien, Hij is vermoedelijk weder met de Co conada vertrokken. Op zekeren Edmund Jansens of Jan sons, ia strijd met de waarheid voor gevende schout-by-nacht bij de Neder- landsche zeemacht te zijn, vestigde Hr. Ms. gezant te Londen in de maand Juoi dezes jaars de aandacht. Op het vorenstaande wordt de aandacht ge vestigd van de ambtenaren van politie, met verzoek zoo mogelijk inlichtingen omtrent bedoelden persoon te verstrekken aan het departement van justitie. Voor een paar dagen pas seerde door de ijzeren draaibrug over de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder te Nieuwe-Wateriog de sleep boot „Titia Helena,4* voorttrekkende eenige ongeladen zandbakken der ge- niewerken, waarvan twee opvarende knechts zoodanig beschonken waren, dat zij hunne bezigheden op de ledige vaartuigen nauwelijks verrichten konden. Eén hunner, zekere S. v. V., viel van boord, geraakte te water, doch wist zich uit deze positie op te werken; andermaal aan boord gekomen, tuimel de hij ten tweeden male te water en wist zich toen te redden door zich aan het schuitje vast te klampen. Denzelfden morgen zou hij onder Aalsmeer, in den- zelfden toestand, ook te water zijn ge raakt. Waarlijk een niet te benijden waterballet! Zekere S. teBladel (N.-B r.) die met zijne echtgenoote oneenig leef de, had haar Vrijdag buiten de woning gesloten, zoodat zij by buren nachtver blijf moest zoeken. Hy zelf, laat uit de herberg thuiskomende, had den huissleu tel verloren. Hij heeft toen eenige pan nen op het dak verwijderd en getracht door de opening naar binnen te klimmen. Doch dit gelukte hem niet; zijn jas schoot hem over het hoofd, en tus- schen de panlatten bekneld,is het lijk van den ongelukkige, die niet in staat schijnt geweest te zyn zich uit zijne benarde positie te bevrijden, gevonden, a iUit Winschoten wordt van 16 December aan de R. Cl. ge meld: Eindelijk is het dan zoover gekomeD, dat er klappen zijn uitgedeeld. Gisteren nacht zijn te Finaterwolde tooneelen voorgevallen, die ook hier algemeen schrik en vrees verwekten. Diir zyn er bij notaris Koning en bij den predikant Neemeier en onderscheidene anderen de glazen ingeworpen en revolverschoten naar binnen gelost, zoodat op énkele plaatsen de kogels in den wand zitten. De twee aanwezige maréchaussées ver mochten niets; zij werden bedreigd; men liep de paarden na; het volk dreigde met hooivorken en rieken. Gisteren dreigden de hoofden der socialisten, dat men des middags hier zou beginnen als het bestuur geen werk gaf; doch nu werden maatregelen ge nomen. De burgemeester van Winscho ten en omliggende plaatsen gingen naar Groningen, alwaar zij met dencommis saris, den procureur-generaal, den officier van justitie enz. confereerden. Terstond werden verschillende plaat sen met maréchaussée's versterkt eu rijksveldwachters, zoodat te Finsterwolde 10 man is geplaatst, nog veel te weinig tegenover den grooten hoop van mis schien 200 kwaadwilligen. Hier was tegen 4 uren eene wacht van 8 maréchaussées aanwezig, die sterk patrouilleerde en alle opitoppiagen uit- eenjoeg, wat eerst niet mogelijk was bij gebrek aan personeel. Optochten n. 1. waren verboden, maar als zulk een ver bod niet kon worden gehandhaafd, moet het niet worden uitgevaardigd, want dan schaadt het aan het gezag. Des avonds kwamen 15 militairen uit Gro ningen aan onder bevel van luitenant Donker en nu is alles rustig. De zaak is veel te ver geloopen ên het gezag zal moeilijk het verloren ter rein kunnen herwinnen. Zoo lang er politie en militairen genoeg zijn, zal het rustig blijven, maar als ze worden in getrokken ea vrij spel wordt gegeven aan de socialistische oproerkraaiers, zal het terstond weer beginneD. Armoede, gebrek, bestaan hier nog nieter is nog wel werk te krijgen, maar het is dwin gen van het opgeruide volk om zijn zin te krijgen. Het is bewezen dat de grootste ontevredenen en aanstokers ruimen voorraad in huis hadden en aan geen levensmiddelen nog brandstoffen gebrek. Toch heeft het bestuur alles gedaan om maar te kalmeeren en te bevredigen en men kan wel zeggen, dat het volk althans op de omliggende plaatsen baas is. De locale bladen durven de waarheid aiet meer te zeggen, verzwijgen de feiten en bedwingen hunne meening. De houding van het publiek tegenover de politie en de mi litaicen was trouwens schandalig en be wees alleen reeds, dat het niet den minsten eerbied meer heeft voor het gezag. De maréchaussées hebben een paar charges uitgevoerd, die indruk maakten, want de klappen vielen links en rechts raak en er zijn ook een paar personen licht gewond. Het be- treurenswaardigste is dat zoovele werk lieden, die steeds ais knappe, fatsoen- aoenlijke lieden bekend stonden, zich door een paar domme raddraaiers laten opwinden tot meedoen, Per extra-trein zijn zooeven een 5otal huzaren uit Deventer aangekomen. sproken van het hem ten laste gelegde. Tegen een zeephandelaar die op 31 Augustus jl. 1440 KG. zeep smokkelde, elschte de rijks-advocaat eene boete van 1440, verbeurdverklaring van de twee paarden en karren waarin de smokkel waar vervoerd werd, en waarvoor 600 gestort was, benevens veroordeeling in de kosten. Uitspraak in deze zaak over 8 dagen. Lsttsrea sa Haast. In eene Zaterdagnacht in Odéon te Amsterdam gehouden vergadering van schilders, beeldhouwers, tooneelspelers en andere kunstenaars en journalisten is besloten tot de oprichting van een amsterdamschen kunstkring oader den naam van „Amsterdamsche Kunste naarskring" in den geest van den „Chat Noir" te Parijs. RECHTSZAKEN- In de Vrijdag gehouden zitting der arrondissements-iechtbank te Amsterdam herdacht de voorzitter, rar. Imhoff, den heengeganen officier van justitie, mr. A. Looijen, dien de voorzitter een humaan mensch en een nauwgezet ambtenaar noemde. De subst.-offic. jhr. mr. v. d. Does de Willebois sloot zich volkomen aan bij de woorden van den voorz. en ook de rijks-advocaat mr. D. de Ko- ning drukte zijn leedgevoel uit over het afsterven van dezen bekwamen ambte naar. Uitspraak doende in de zaak van den effectendiefstal te Naarden, werdPieter van Rosmalen veroordeeld wegens he ling van de gestolen effecten tot 18 m. gevangenisstraf, en Johannes van We gen, wegens gebrek aan bewijs, vrijge KOLONIËN- BATAVIA, 18 November. De Javabode schrijft in haar mail overzicht In Atjeh gaat men voort met het ne men van de noodige maatregelen voor de invoering van eene scheep vaart rege ling op de noord- en westkust, gelijk die onlangs voor de oostkust, waar zij feitelijk reeds lang bestond, ook wette lijk is vastgesteld. Te Telok Semawé op de noordkust en op Poeloe Raja aan de westkust is onze vlag geheschen en hebben onze troepen zich gevestigd zonder eenigen tegenstand te ontmoeten trouwens men had ook geen tegenstand verwacht, op het genoemde eilandje te minder, omdat dit onbewoond is, zoodat de tegenstand van Telok Kroet aan den vasten wal had moeten komen. Minder gemakkelijk zal men wellicht slagen te Samalanga, dat ook is aangewezen om voor den algemeenen handel te worden opengesteld, tenzij het zich, juist om van dat voordeel te genieten, in eene vestiging van de onzen schikt. Zoo heeft ook de machtige vorst van Pasangan, die over 5 k 7000 strijdbare en goed gewapende minnen het bevel voert, het hoofd in den schoot gelegd, de door hem veroverde rijkjes in den omtrek aan hun hoofden teruggegeven en met ons eene overeenkomst gesloten, tenge volge waarvan onzé vlag onder het kanongebulder van drie oorlogsschepen te Paaangan is geheschen; bij welke plechtigheid de radja ve-gezeld was van 1000 zijner soldaten, met lansen, kle wangs, donderbussen, achterladers en repeteergeweren gewap i Het is mogelijk dat de persooalijke gnvloed van den resident Schsrer, die srooc is, tot de onderwerping van Pa- kangan heeft geleid, doch waarschijnbj- der is het dat ds hoop dit heeft ge- aan op eene opheffing der blokkade, waarnaar de Atjeher snakt, al doet hij het zooveel mogelijk voorkomen alsof hij van die blokkade niets heeft te lijden gehad, ten einde ons van eene voortzetting of herhaling af te schrikken, In zooverre kan de vervanging thans var de blokkade door eene scheepvaartre geling haar nut hebben, hetwelk er ech ter door sommigen eerst van wordt ver wacht, wanneer wij onze vestiging in het binnenland meer uitbreiden en betei gebruik maken van de onderlinge ver houding der verschillende hoofden. D< maritieme middelen in de wateren vai Atjeh zullen voorloopig niet wordei verminderd, daar de heer Scherer dii ook bij eene scheepvaartregeling noodi| acht; tegen April van het volgende ju hoopt men echter aan acht schepen ge noeg te hebben. Uit Solok is aan de Sum. C/. ge schreven dat over de Oembilién-kolei maar één roep gaat en dat nergen betere kolen worden voortgebracht. ffIk blyf alleen achter, voor het eerst van mijn leven, geheel alleen in een vreemd land," vervolgde de knaap met aandoening. //Wie weet aan welke gevaren en verleidingen ik zal blootstaan Nell staarde hem met grappige verbazing aan en werd plotse ling door een hoestbui gekweld, Hy vervolgde: ^Veronderstel eens, dat je een talisman bezat, die je tegen alle gevaren en verleidingen zou beschutten? Zon je mij dien niet geven Nell?" flje weet wel van ja." tfWelnu, doe my dan de belofte, dat je op mij zult wachten. Dat zal dan myn talisman zyn. Als ik my voel gedreven tot iets kwaads dan zal ik tot myzelf zeggenNell wacht op mij 1 Als een myner kennissen my van het goede spoor tracht te doen af dwalen, dan zal ik bedenkenNell wacht op my Langzamerhand was de uitdrukking van scherts van het meis jesgelaat verdwenen om plaats te maken voor een uitdrukking van teederen ernst. Zy blikte vriendelyk in het knappe, jongensachtige gelaat zoo vol van ernstige liefde en de welsprekende oogen zoo vol angstige spanning op haar gevestigd; zij legde haar hand in de zyne en zeide plechtig *Ik zal op je wachten Warrie." pDank je NelL" Hy drukte haar hand zeer styf en wendde zijn gelaat af. Het hart van den knaap schoot vol; glinsterende droppels parelden langs zyn zachte, frissche wangen. Wat Nell aangaat, haar blik was plotseling verduisterd door tranen. //Wij moeten gaan," zeide zy kort daarop zachtjes, //anders komen wy te laat voor het diner." //Geef me een kus om het contract te verzegelen," zeide Warrie. z/Dat kan niet, de ezel-jongens zouden het zien." //Kom, stoor u niet aan die ezel jongens I44 was het ontstuimige antwoord, maar na een oogenblik te hebben nagedacht, voegde hij er by//Misschien is het hier ook wel wat te onvry Nell, zoodat ik u voor dezen keer vrylaat." Zy bestegen hunne //rydieren" weer en daalden afnaarRudes- heim, waar zy met den trein verder gingen. HOOFDSTUK XII. Eene vreeselijke ontdekking;» Isabel en Vladimir waren nu drie maanden getrouwd. Zy waren in Parijs teruggekeerd en hadden hun intrek genomen in de Rue Saint Dominique. Gravin Ladislas was naar haar kasteel in Bretagne teruggekeerd. Isabel had haar début gemaakt in de voorname wereld, waarin zij nu een der schitterendste sterren was het voorwerp van de grootste bewondering en vleiende hulde van den kant der man nelijke sekse en van geheime afgunst, en dus ook van toorn by haar eigen geslacht. De triomf van haar echtgenoot was volmaakt. Hy was fier op de bewondering, die zijne bekoorlijke jonge vrouw ten deel viel, maar nog fierder was hy door de volmaakte onverschilligheid waarmee zy al die hulde aannam, en volstrekt nooit een zweem van een neiging vertoonde, als had zij een ander boven hem de voorkeur willen geven. Natuurlyk vorderden de beleefdheidevorme dat zy nu en dan danste of ging wandelen met ander mannen, maar Vladimir, die haar byna nooit nit het oog verlor was verrukt toen by bemerkte, dat hun gezelschap haar noo scheen te behagen, en dat zij steeds gaarne tot hem terugkeerdt Had Isabel dan toch den graaf lief? Ja. Het was niet die liefde, die zy voor Edward Denny son zo hebben gevoeld, maar het was toch liefde oprechte, tronw liefde. Zy was begonnen zooals Desdemona, door medelydon me hem te hebben en het is zoo geheel juist, dat medelijden het begin vaü liefde, dat haar genegenheid voor haar teederen echtgenoo was ontloken tot eene innige liefde. Zy zou werkelyk dan 00 geen mensch zyn geweest als zy ongevoelig ware gebleven vo< de geduldige teederheid, de onvermoeide toewyding en de eerbn dige zorg, die hy voor haar had. Ondanks zijn lichamelijke breken, had Vladimir toch iets bizonder innemends. Zyn stem wi bizonder zaeht, zijne manieren zeer aangenaam, zyn geest held' en poëtisch, Hy was ook altijd bedachtzaam en omzichtig, niet alleen groote dingen maar ook in de kleinste beuzelingen als het betrof. Geen woord, geen zucht, geen blik van haar ging vo hem verloren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2