La familie Pont-Bipl SIBOOF 700R PUNCH P. G. OTTER, Gebrs. LOOTS. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Ad ver ten tien. mi Jereeoipii". Nieuwe Schouwburg, Tonrnées FRÉDÉRIC ACHARD- Mercredi 21 Decembre 1892, LA TARTINE. Examen Vrije- en Orde-oefeningen. 11.11. TIMMERLIEDEN. HUISHNECBT. Meid-Alleen DIENSTBODE gevraagd, LAAI VAN BE11EL, Yerzeterina; tegen Brandschatte. Levensverzekering. Nieuwe Groenmarkt 18. Kenaustraat 12, Rum, Citroen en Arak, Voor Een Gulden. Wat Aardig ls Dat. Chemische Wasch-Inrichtina. Stoomververij. Gr. Houtstraat 86. Helmbrelcorsteeg. IÏÏLIÏÏS wmi 8"., eerst de fouten van het stelsel ontdek ken, althans doen, alsof ze niet beston den? Of is misschien het specialisme zelf een middel, om iemand ia zijn stelsel te doen verroesten? Ik wii hier, ter verduidelijking eenige punten noemen. Sedert hoe lang is het nu al een steeds luider uitgesproken eisch geworden, dat onze jongelieden practisch onderwijs in de moderne talen oatvangeneen onderwijs, dat eenvou dig geeft het ligt voor de hand dat men dit toch eischen mag wat hun later van dienst kan zijn Sedert hoe lang is nu al aangedrongen op invoe ring van de aanschouwingsmethode, die ten doel heeft de vreemde taal te doen leeren zooals men de moedertaal leert, en die vooral hierin van de heerschende methode verschilt, dat zij direct en niet hoofdzakelijk langs den weg van thema's en vertalingen maken, werkt, en die in veel korter tijd tot eea veel practischer resultaat voert dan de oude weg? En toch gaat men hier ea overal elders maar langs dien ouden weg voort met zich erg te bekommeren over het feit, dat de leerlingen teekens vergeten of lettertjes te veel of te weinig schrij ven, maar niet over het veel erger feit, dat ze nog bgca niets in de vreemde taal kunnen zeggen of samenstellen. En dat terwijl men schier overal de klacht doet hooren, dat deze of gene leerling nu b.v. al zes of acht jaren eene vreemde taal leert, ea men dus toch redelijker wijze zou mogen verwachten, dat hij er nu eens iets in kon leveren, maar dat hij nu nog niet eens een eenvoudige ge dachte met eigen woorden kaa weer geven, of een dragelijk briefje kan schrijven. Waarom schrijft me» dit nu maar altijd uitsluitend aan „die stomme jongens41 toe, zonder eens te vragen, of ook het gevolgde stelsel er de schuld aan heeft. Iets anders. De wiskunde, voor vele jongens een mooi vak, is ea blijft voor nog meer leerlingen een struikelblok. En ik mees, dat dit iveie gevallen alweer aan cie gevolgde methode ligt. Er zijn interessante en er zijn hoogst onvruchtbare gedeelten ia de wiskunde. Tot deze laatste behooren, *aar mijne meeaiag, die onderwerpen, waarbij eigen schappen bewezen moeten worden, die voor de jongens van zelf spreken. Ik zou te uitvoerig worden, wanneer ik hierover alles zeide, wat ik wenschte. Waarom kan men zich hier niet be perken tot het meest practische, wat i» tiet algemeen het meest kaa bijdragen tot recht verstand van het rekenonderwijs en waarom op dit laatste niet de» nadruk gelegd Ik weet wel, dat men dit doet, om „denkers* te vormen. Maar ik ge loof, dat practische menschen verre bo ven die zoogenaamde deDkers te ver kiezen ;zijn. En een practisch measch wordt men door de kennis van werke lijk belangrijke en belangstelling wek kende zaken, niet door theoretische oefeningen. Nu begrijp ik niet, waarom vakleer aars, die toch eene bepaalde studie van hun vak dienen gemaakt te hebben, niet zei ven nog beter dan een ander' ziens dat er groote foutea aa» het stel sel kleven, en dus naar eenen beteren weg zoeken. Of hebben zij daartoe niet het recht Zijn zij aan de methode ge bonden Gedeeltelijk gelooi ik dit wel: door de examens worat me» gedwon gen, vooral op theorie, minder om op praktijk te letten. Maar overigens is een ieder vrij de leerstof te geven in den vorm, dien men zelf het best acht. Genoeg zij het om aan te toonen, dat, indien de bovengenoemde zaken gebreken moeten genoemd worden, de ze niet uitsluitend bij een onzer middel bare scholen, maar bij velen in ons land vo rkomen, omdat het eigenlijk gebreken van ons stelsel van onderwijs zijn. Wat nu de vraag betreft, aan het hoofd van dit stukje geplaatst, ik ge loof, dat velen het met mij eens zullen zijn, dat Haarlem behoefte heeft aan eene praktische schoolwaar men tot een bekwaam handelsman of industrieel kaa worden opgeleid. Met andere woor den: aan eene school voor handel en hijverheid. Indien dus de bestaande inrichting van dien naam niet meör be stond, zou men haar moeten uitvinden. Eer men dus tot opheffing besloot, zou men kunnen trachten haar op piacti- sche wijze te wijzigen. De naam dezer school toch is mooi genoeg, dezen be hoeft men niet te veranderen in dien van „uitgebreid lagere school.7' In plaats dus van deze school op te heffes, zou ik er voor zgn, haar zoo te veranderen, dat zij beter aan haren naam kan beantwoorden. Zij moet een zeer beperkt programma volgen, waarop onderwijs in de Nederlandsche laai in de moderne talen en in rekenen hoofdzaak zija. Dit onderwijs moet een practisch karakter dragen, zooals boven omschreven is. Aan zulk eene school heeft Haarlem groote behoefte. Maar dan moet er nog éen misstand opgeheven worden. Een groote fout is m. i., dat men aan deze school een dubbelzinnig karakter heeft gegeven. Zij leidt op voor examens, en tegelijk voor het [practische leven. Dat kan nooit samengaan. Dat wreekt zich altijd op het een of ander, zoo niet op beiden. Dus óf eene school ter opleiding voor examens, of éeo, die voor het leven opleidt. Aan de laatste is de meeste behoefte. Ik ben overtuigd, dat zulk eene school, naar goede beginselen ingericht, een modelinrichting zon kunnen wor den, waar zich voor ieder tegen woor- digen leerling zeker vijf zouden aanmel den, en die zeer zeker van groot nut zou zijn voor onze toekomstige jonge lingschap. J. WESTENDORP. Geachte Redactiet Mag ik u voor een wederantwoord op het stukje van den heer N. v. W. en van eenige opmerkingen van den heer J. H. K. voorkomende ia het nummer van gisteren, nogmaals beleefd om een plaatsje in uw blad verzoeken Het spijt mij, dat de heer N. v. W. zoo weinig aandacht schenkt aan wijze opmerkingen, die, zij het dan ook op e^n scheurkalender-blaadje voorkomen. Het is mij om het even [waar ik de waarheden vind. De heer N. v. W. begeert van mij, hem te ge'ooven ais hij zegt, dat ik de zaken veel ie donker inzie. Maar eilieve, op welken grond beweert hij zulks? Met een „ik wil niet nader be spreken,41 „dat is bespottelijk" maakt mea de „raadselen" nog meerder en lost men weinig op. Verstandiger zou ik het vinden, ik zeg niet, dat het ver standiger is, wanneer de heer N. v. W. gebruik gemaakt had van de hem aan gebodene gelegenheid de noodige in lichtingen te ontvangen van hem, die meent meer zegsman te zijn in deze zaak dan vele anderen. „Dat brengt zijn vak zoo mee." Welk vak de heer N. v. W. uitoe fent weet ik »iet. Het schgot echter, dat hij met de neringdoenden nog al op vertrouwelijken voet staat. Dit moet ik wel afleiden uit den stelligeni toon waarop hij spreekt. Het zou mij ook volstrekt niet verwonderen, wanneer hg éen was van „het grootste deel41* Maar dit zijn slechts veronderstellingen, waar toe mij de pseudoniem leidt. Want de persoon, die zich achter den naam van Nol van Wafelenburg verbergt, heeft voor die verberging zeker zgn goeden reden. Ook hier is commentaar verder overbodig. Het doel van mijn schrgven is dan ook, »iet langer te antwoorden op een geschrift voor welks vaderschap, vergeef mg die uitdrukking, men niet openlijk dut ft uit te komen. Ik meen ea niet zonder grond, dat de kermis voor ons volk verderfelijk is. Het publiek oordeele, of al het tegen mijn schrijven aangevoerde, eveneens met grond beweerd is. Niet om gelgk te hebben, schreef 4ik, wat ik schreef; maar om der waarheid wille heb ik getuigenis gegeven. Wat het ingezonden stuk van den heer J. H. K. betreft, ik geloof, dat de heer J. H. K. dit niet geschreven zou hebben, indien hg mijn stukje over den laatsten kermisnacht, geplaatst iu de Oprechte H. C, van 19 Aug. '92 ge lezen had. Daarin heb ik juist aange toond, wat de heer J. H. K. zegt over den Hout. Doch ik heb dat aangevoerd ala een bewijs, wat het ook is, van de goede werking der 2 uur sluiting der kermis. Ik ben „overtuigd, dat al3 het weer kermis wordt, wat niet te hopen is, de Hout nog minder bezocht zal worden, omdat de vergunningen Daar ik vertrouw, 's nachts na 2 uur ook op Heemstede's grondgebied zullen gewei gerd worden en de Middernachtzending er weer verwacht wordt. Nu gaat het toch niet aan den door den heer J. H. K. opgemerkten toestand als bewijs aan te voeren van het onnoodige der afschaf fing der kermis. Want wat bij daar zag, was, wat het slechte betreft, gevolg vau de kermis, en wat het goede aan gaat toe te schrijven aan het scherpe toezicht. M. i. oordeelt de heer J. H. K. slecht, omdat hij niet wèl onderscheidt. Geloot mij, want ik overdrijf niet, ik ben niet zwartgallig, ik maai niet ijaeiijk af, ik schrijf niet voor zenuwachtige hofjesdames, maar voor mannen, die het goede voor ons volk zoeken. Ik zoek niet in de diepte, wat aan de oppervlakte ligt. Wie slechts wil zien, wie niet allereerst om zich zelf denkt, zal het met den heer J. H. K. niet eens zgn, waar hij schtijft„Want door afschaffing zou niets verkregen worden". Ieder man van beginsel ook, schaamt zich eene verdediging in bewoordingen als „de booze hartstochten zullen al tijd bij de een of andere gelegenheid ontketend worden." Hij noemt kwaad kwaad en zal niet rusten voor zijn be ginsel heeft gezegevierd. U mijnheer de Redacteur zeg ik bij voorbaat dank voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, ÜEd. Dw. Dien. K. TAEKEMA. Haarlem20 Dec. '92. Geachte Redact ie Ten antwoord aan „een werkman, dia niet zwartgallig is, enz. enz," diene het volgende. Al hetgeen hij onder veel woorden aan mijn persoon, wil doen opmerken, bewijst alléén, dat hij een andere ver- eeniging op het oog heeft dan ik. De vereenigicg waarvan ik sprak heeft nog nooit zoolang ik lid ben (on geveer 2 jaar) dergelijke zaak op eene vergadering behandeld. U, M. de redacteur, dankende voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, J. H. K. (Wij nemen bovenstaande op, om een misverstand dat schijnt te bestaan, uit den weg te ruimen, en ook nog het stuk van den heer Taekema, daar deze ons nummer van 19 dezer door eene vergissing niet heeft ontvangev. Over dit onderwerp nemen wij nu evenwel onherroepelijk geen stukken meer op.Red.) Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. (Zitting van Dinsdag 20 Dec.) Per Telegraaf. Aan de orde was het crediet tot aan leg van zoet water vijvers in de stelling van Amsterdam en voorwerken tot af werking van die positie. De heeren Seret en de Ras achtten een drinkwaterreserve dringend noodig. Eerstgenoemde bestreed het denkbeeld van generaal de Beer om de stelling tot aan zee uit te breideD, een uitbreiding welke de heer de Beer verdedigde vooral met het oog op de bescherming van het Noordzeekanaal. De heer Vtruly gaf in bedenking dat ontwerp terug te nemen, omdat 't dit jaar geen effect meer kan hebben en tot comptabele moeilijkheden zal leiden. De heer S. vd. Oye achtte een openstelling niet bereikbaar en verde digde uit hygiënisch oogpunt de zoet water-reservoirs. De heer Rutgers wees er vooral op hoe Amsterdam van het zuiden door den vgand gemakkelijk is te naderen waartegen en uitbreiding der stelling ia den geest van gen. de Beer een belet sel zou opleveren, behalve wat de toe gang betreft. Spr. toch wil de fortering behouden en een stelling met kleine kustfront. De heer Conrad maakte bezwaren tegen de gesteldheid van den grond voor zoetwatervijvers. De heer Van Vlijmen verdedigde het regeeringsvoorstel. De heer van Loben Seis wilde slechts een proef met een zoetwatervgver. De minister van Oorlog ontkende twist te hebben gezaaid, maar beweerde te zijn uitgelokt tot bestrijding van den heer de Beer, wegens het wantrouwen dat was opgewekt over de verdedig baarheid der stalling, ïerYclg Stadsnieuws. Van de verloting gehouden bg gele genheid van de nation, tentoonstelling van postduiven, uitgeschreven door de vereeniging /,de Snelvlieger" alhier, is de uitslag als volgt: le 254. Groote Duivenklap met elec- trische leiding. 2e 73. Electrische Schelinrichting. 3e 162. Drinkbak. Nieuw systeem. 4e 114. Vs H, L. duivenboonen, 5e 248. Gioote Drinkbak. 6e 203. Een paar zwarte duiven. 7e 154. Een blauwkras doffer Iabot. 8e 100. Een blauwkras duif. 9e 251. Een blauwkras doffer. 10e 208. Een blauw krasduif. 11e 11. Een voerbak. 12e 227. Een drinkbak. 13e 204. a h 14e 277. Een blauw krasduif. 15e 102. Een rood krasduif. 16e 157. Twee tentoonatellingshokjes. 17e 70. Een majolica bloemenmandje. 18e 281. Een tentoonstellingshok. 19e 147. H 20e 71. a a n 21e 76. Een Doos Dougall's geparfu meerde Ontsmettingszeep. 22e 7. Twee fleschjes Dougall's ontsmet tingsmiddel. 23e 247. Een bus Doug, ontsmettingsm. (De verloting had plaats ten over staan van een politiebeambte.) De prgzen moeten binnen 4 dagen zijn afgehaald bg de heer H. E. Jung, Bar tel jorisst raat, alhier. Naar wg vernemen is alhier opgericht de dames-gymnastiekvereeniging «Olym- pia". Het fbestaat voorloopig tut :Kden lieer A. J. Megerink, president-directeur, mejuffr. Jacoba J. de Koek, secretarisBe, Donkere Spaarne 14 en mejuffr. J. A. de Koek, Penningmeesteresse de oefe ningsvergaderingen worden gehouden Jacobijnestraat 20. Geboorten 17 Dec. C. M. Duin de Haan z. - 18. E. Verzijlbergh Willem se d. - .M, v. Raaphorst— Delissen z. - 19. A. M. Theïjs—Wesker d. - J. LngtenRip z. - M. M. Hout kampv. Goor d. - M. ScheenTork d. - 20. J. JansenWiggers d. - E. VerwerSikman z. - C. J. H. de LiefdeKuijken z. Overleden: 17 Dec. C. II. Hen- diiksen—Gunning 84 j. Gierstr. - 18. A. v. Bourgonje—Wensing 73 j. Lange Molenstr. 19. A. L. M. Hulsbosch 1 md. d. Kleine Houtstr. FAMILIEBERICHTEN- Getrouwd: 17 Dec. A. Schoen Koster z. Houtrakpolder. - D. Cohen Bedding d. Amst. - C. G. J. L. Mol- lerusPhaff d. Apeldoorn. - Echtg. van L. H. Joosten d. Den Haag. - A. L. van der BeekWehlburg z. Amst. - 18. A. C. WolffVornholt z. Amst. - E. J. L. M. Sickinghe—Geisweit van der Netten d. Arnhem. - M. A. A. T. di GazarBroeos z. Amst. - A. M. Birza—Stork z. Amst. - 19. B. Eman Göppinger z. Amst. - A. Wouthuijzea De Maan d. Amst. - T.PaulDe Jong d. Makassar. aSsP Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooien worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel, I. Winkeldochter tegen Febr, voor een koek en banketbakk., genegen in de huieh. behulpz. te zijn. 2- Buffetjuffr. ven goede get- voorz. 8. Boekh. (gep. ond. off. gehuwd, liefst z. k.) tegen overeen te komen salaris en vrjje woning, 5. Klerk levensverz, maatsch. met kenn. van 't vak, corresp., rekenen, Ned.- en mod. talen, liefst bek. met bockh, tegen ƒ600 tot 1100 salaris, met opg. v. tegenw. werkkr. en ref. enz. 6. Stads-reiziger tegen Jan. voer 't klein manuf. vak tegen salaris en prov. liefst bek. met client, te Amsterdam. 'j7. Agent glas verz. maatach. teg, gen. v. een. sal. en hooge prov. 8. Lithograaf, volk. op de hoogte met penwerk van letter8. 9. Bediende R. K. op de hoogte van 't cour. manuf. vak en voorz. v. g ref. tegen Febr. 10. Jongmensch P, G. v. g. get. voorz. tegen Jan. in een sig&renm. m. opg. v. leeft, en waar in betr. II. Jonge man, gr. bek. met 'twitvak, pers.; aanb. te Amsterdam. 12. Stafmuzik. (solo-clsrin. en tenor-saxoph.j Het Bestuur maakt bekend, dat bij besluit van 12 December 1892, met ingang van 1 Januari a.s alle bestaande boeten zijn afgeschaft en de contributie is gesteld op ƒ18,voor gewone leden. 13,50 buiten en buitenge wone leden. 11,50 voor buitengewone leden; minderjarige inwonende zonen van gewone leden. 8,50 voor dames leden. Candidaten voor het lidmaatschap voor de eerstvolgende ballotage kun nen worden voorgesteld tot 28 De cember 1892. Namens het Bestuur, C. WITTEVEEN Cz., Secretaris. HAARLEM. une seule représentation de précédé par Rideau 8 heures. Balcon 2,50Stalles ƒ2, le Loge ƒ1,75; Parterre ƒ1,50; 2e Loge ƒ1,Gaanderij ƒ0,50. Aanvang van den nieuwen Cur sus prima Januari a.s. Aanmelding vóór einde December 1892, bij den ondergeteekende J. A. VAN DER BOOM, Koningstraat 19. Opleiding examens Lager en Mid delbaar onderwijs Gymnastiek. Prijsopgave gevraagd van 12 tweepersoons Schoolbanken lang 115, boog 75 cM., met berging voor boeken en verlegbare voet- plank. Losse zitplank met rugleu ning. Een en ander zoo eenvoudig mogelijk en 2 maal gegrondverfd, te leveren 15 Jan. Br. fr. motto iBank», bureau dezer Courant. Wordt gevraagd met 1 Februari a.s. een aankomende Jongen, tus- scben 16 en 20 jaar, als Volledige kennis van bet vak is geen vereisebte, maar sti ekt tot aan beveling. Brieven onder No. 764, bij den Boekbandelaar H. N. MUL, Kruisstraat. gevraagd, liefst van middelbaren leeftijd en van buiten de stad. In dien niet van de beste getuigen voorzien, onnoodig zich aan te mel den. Brieven onder lett. Q., Bureau van dit blad. R. K., om direct in dienst te treden, 't zij voor Noodhulp of voor vast. Goede getuigen vereisebt. Adres lett. R., bureau van dit blad. Kassiers en Commissionairs in Kffecten. levert steeds primaKACHELKOLEN h ƒ0,75 per Hectol. HOUTSKOOL - BRIQUETTEN ƒ1,80 per 100 stuks. VUURMAKERS, per Baal ƒ3 Droge KORTE en LANGE TURF van af 5,50 per 1000 stuks. TURFKLUITEN, bij 10 Hectol. 22% Ct. GASCOKE, ANTHRACITNUTS, BRUINKOOLBRIQUETTEN, KACHELBLOKKEN enz. Vraag s.r.p. Prijscourant. De fijnste soorten van zijn verkrijgbaar bij 1. Keurvorst en Geldvorst, het beroemde werk van MüHLBACH. 2. Het Uitlegkundig Droom boek. vol met plaatjes. 3. De Profeet in Cupido's lust hof, vermakelijke bandleiding om aan jonge dames en Heeren de toe komst te voorspellen. 4. Onder éen Dak, familie novelle. 5. Een Kritiek Oogenblik, door A. WERUMEUS BUNING, met platen. 6. Groot A. B. Boek met Wa pens en Vlaggen, in goud en kleu ren gedrukt. 7. M. FORSTER. Ons Leven of bet menscbelijk lichaam in zijn verrichtingen, aan iedereen ver klaard, jong en oud ter lezing aan bevolen. 8. Humoristische Scheurka lender voor 1893, vóór- en achter zijde bedrukt met aardigheden. 9. Een fraaie Plaat, voorstellende «De Tand-Arts». ONBEGRIJPELIJK is het aan bod, No. 19 samen voor den ge ringen prijs van slechts.Een Gul den. Bij dit wondervolle Pakket bo vendien nog als extra toegift een BON, waarop men nog flOO kan present krijgen. Zoo'n aanbod komt nooit, neen stellig nooit terug. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Ba zaar van Goedkoope Boeken, Hang b/d. Vischmarkt, te Rotterdam. Afgehaald fl,franco na ont vangst van Postwissel ad slechts fl,10, waarop vermeld «Het Pak ket Mühlbacb. ÜSAGAZIJN: FABRIEK Haarlem. Specialiteit tot het verven va* Ameublementstoffen Uitstoomen van alle voorl atende Kleedingstukken.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3