NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. KleiDü AiïerteaiÈ. f POHHÜND2T. 10e Jaargang. Vrijdag 23 December 1892. Mo. 2906 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: „Het Blaadje" STADSNIEUW 8. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en couraniiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuec., Parijs 31ïne Faubourg Montmartre. Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentiën, besterad tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 22 Dec. 1892 Mej. Jeanne Landré, wier muzikale talenten bereids elders zoowel als hier ter stede rechtmatige waardeeriüg heb ben gevonden, koestert het voornemen, bij genoegzame belangstelliag, haren stadgenooten in den loop van dit sei zoen vier lieder-avondea aan te bieden, welke zulle» gewijd zyn resp. aan Schubert-Schuman, Jensen-Grieg, Franz- Brahms en aan Nederlandscho compo nisten. LMet het oog op de betrekkelijke zeld zaamheid van het geval, dat, bij name aan de liederen van Jensen, Grieg en Sob. Franz een plaatsje op onze con certprogramma's wordt ingeruimd, mag deze gedachte cengeiukkige heeten. Gaarne voldoe ik dan ook aan een tot mij gericht verzoek om op de door mej. Landré in 't verschiet gestelde séaa- ces de aandacht te vestigen. Méér dan dit zal overbodig zijn; want zij die be kend zijn èn met de meereadeeis onvol prezen liederen van bovengenoemde meesters èa met de artistieke gaven der concertgeefster, weten wat zij mogen verwachten. Alleen heeft het misschien zijn nut dengenen, die de zangkunst als ontspanningsatudie beoefenen, die dus schier uitsluitend in de liederen-littera tuur hun gading moeten vinden, te wij zen op de gelegenheid die zich hier voor hen opent om hun blik in die littera tuur te verruimen, hun smaak te kui- achen en hun opvatting en voordracht aan een meer gerijpte te toetsen. De nader vast te stellen datums der bedoelde uitvoeringen zullen iatijds wor den bekend gemaakt en de lijst terin- teekening zal dezer dagen circuleeren. Moge een ruime deelaame onze be gaafde stadgecoote tot het verwezenlij ken van haar plan in staat stellen. PHILIP LOOTS. Woensdagmiddag werd in een der lokalen van Café Brinkmaan alhier ge houden de tweede vergadering van de pas opgerichte afdeeling Noordholland van den Nederlandschen Politiebond. Tot voor korten tijd namelijk had deze Bond geene afdeelingen en kon er zelden worden vergaderd, daar de leden van heinde en ver moesten ko men, wat vooral in dit vak zeer moeilijk, is. Om dit euvel te verbeteren, heeft het Hoofdbestuur getracht provinciale afdeelingen op te richten en is erin ge slaagd, in het leven te roepen afdee lingen in Groningen, Noordholland en Zeeland terwijl spoedig ook in Noord- Brabant en Zuidholland afdeelingen zul len worden gevormd. Het bestuur der afd. Noordholland bestaat uit de heeren: J. Terpstra, commissaris van politie te Hoorn pre sident, C. N. C. Huber, Amsterdam, vice-president en G. H. A. van Trot- senburg, inspecteur te Zaandam, secre taris-penningmeester ea G. Busselman, inspecteur te Nieuwer-Amstel ea D. M. Damen agent van politie te Wormer- veer leden. Voorts zijn in verschillende plaatsen correspondenten aangesteld. Beproken werden eenige huishoude- lijke zaken, omtrent noodzakelijke op richtingskosten etc. Voorlezing werd gedaan van eea door den Bond aan de Tweede Kamer ge richt adres, houdende verzoek tot in voering eener politiewet. De voorz. merkt op, dat er zoo veel vaa den po litieambtenaar gevergd en zoo weiaig voor hem gedaan wordt. Alle, ook de geringste ambtenaren, hebben recht op pensioen, maar de politieman in de meeste plaatsen kan toezien en de hand ophouden om te smeeken om een pen sioentje. Dit vereischt verbetering. Een der aanwezigen drong op krach tiger optreden aan bij de Regeeriög. Hy wilde haar toeroepen, „vóór gy wetten maakt, welke wij moeten uitvoeren, maakt in de eerste plaats de politiewet. Op dit oogenblik heeft de politie de macht niet om de wetten uit te voeren, een groot deel harer macht is haar by de wet van 1886 ontnomen." Voorts werd nog besproken de kwes tie der pensioenen, en na eenige ge- dachtenwisseling besloten eerlang pogin gen aan te wenden by den commissaris der Koningin in de provincie, ten einde van dezen medewerking te verkrijgen, dat de gemeenten pensioneeren. De volgende vergadering zal worden gehouden te Alkmaar, uiterlijk 14 dagen vóór de eerste algemeene vergadering. Sedert de laatste opgave is door de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" aan giften en geschenken ont vangen Van de versieringscommissie der Wil- helmioaatraat ƒ15,18; van eenige be woners dierzelfde straat 28,67%va» de ontbonden vereeniging „Oefening ea Wetenschappen" f 3.51% 5 van v. d. P. 40van het versieringscomité der Bar- teljorisstraat 10,20van de heer J. H. de K. 25 en van de heeren N. N. 100 Vincentius-bons van den heer A. v, d. S. Jr. 22% flessen wijnvan de heer S. Cohen 100 KG. tarwebrood en vass den heerj. J. R. 50 KG. reuzel. „La familie Pont-Biquet" van A. Bisson, de auteur van het meer bekende „Feu Toupinel" (Toupinel Zaliger) werd Woensdagavond in onzen schouwburg opgevoerd door het fransche tooneelge- zelschap, onder directie va» Frédéric Achard. Dit blijspel is met veel talent ge schreven en houdt van het begin tot het einde de toeschouwers geboeid door de aardige tooneeltjes, die er in voor komen, en de kwinkslagen ea echt fran sche zinspelingen, die ongetwijfeld ge schikt zijn om een ieder, wiens geest niet al te streng puriteinsch is, voortdurend te doen lacheas. De inhoud is, zooals men dat ongeveer van dergelyke fran sche blijspelen, waarin parijsche toe standen worden weergegeven, kan voor stellen. De aanstaande schoonzoo» van den juge d*instruction Pont-B!quet heeft eene liaison met eene Mm. Dagobert. Hij wil deze echter afbreken, met welke taak La Raynette, getrouwd met Mathilde, dochter yan Pont-Biquet zich zal be lasten. Met dit doel zoekt hij haar op ia een hotel. Dagobert, l'époux-cccu, die zyne vrouw reeds lang heeft ver dacht, komt bij dea rechter van in structie, en zal zijne vrouw trachten te betrappen. Natuurlijk gebeurt dit nu op den avond, dat La Raynette haar het bericht van zijn vriend overbrengt. Hij weet nog bijtijds te viuchten, maar verschillende verwikkelingen volgen, daar een gewone boer, Bouzu welke dien nacht ia het hotel logeerde, ten onrechte voor den verstoorder van den huiselijken vrede van het echtpaar Dagobert wordt gehouden. Tusschen deze verwikkelingen worden nog scèaes afgespeeld door Mme Pont-Biquet, eene oude coquette, die naar aanleiding van minnebrieven haar uit scherts door La Raynette, haar schoonzoon gezonden, zich het voorwerp van eene vurige vereeriag meeUb te zien, terwijl Toupance, griffier bij den rechter op zijn beurt meent, dat hij door haar wordt bemind. Het einde is, dat door de ingewikkelde misverstanden naar aanleiding van het gebeurde in het tusschen het echtpaar La Raynette een breuk dreigt te ontstaan, wat evenwel wordt voorkomen, dank zij het feit dat een paar der handelende personen elkaar moeten helpen, daar hunne geheimen wederkeerig aan elkaar zijn bekend. Wat het spel betreft, som mige rollen wa-en in zeer goede han den, vooral die van La Raynette, Pont- Biquette, en Mme Pont-Biquet. Dit blijspel werd voorafgegaan door „La Tartine," blijspel in een bedrijf, wat gevoegelijk van het programma wegge laten had kunnen worden, wijl het vrij onbeduidend was, en een gedeelte er van niet verstaan werdbovendien had de voorstelling dan ook wat vroeger dan haiftwaalf kunnen eindigen. In het verslag in ons vorig nummer over de lezing van „Volksbelang" zijn twee fouten ingeslopen. Voor opgehoopte stoffen gelieve men te lezen opgehoeste stoffen. Voor het water uit de Elbe, die vaak tot afvoer van de faecaliën dient, leze men voor vaakook. In den vroegen morgen van heden (Donderdag) brak door een onbekende oorzaak brand uit in het groote perceel van mevr. Wed. H. Willinkvan Bennebroek, te Bennebroek, deels be woond door den landman J. Boter bloem. De inboedel kon grootendeels gered worden, terwijl door het vlug en flink optreden der brandweer, een ge deelte van het perceel werd behouden. Te Spaarndara is Woensdag eene afdeeling opgericht van de vereeniging „Het Witte Kruis". Uit Zandvoort wordt ons gemeld van 21 Dec. 1892 Het mocht enze politie gelukken een gevaarlijk persoon in handen der Justitie te leveren. De 67 jarige onge huwde G. M., die vroeger een avontuur lijk leven geleid heeft in Amerika en daarvandaan eenige middelen, naar men zegt met gonddelven verdiend, heeft medegebracht stond reeds lang in ver denking jeugdige meisjes onder een of ander voorwendsel bij zich in zijne woning te lokken. Door de ijverige nasporing van den inspecteur van politie, den heer Hiebea- daal, konden omtrent 2 gevallen de noodlge aanwijzingen bijeen gebracht worden. Door den Burgemeester ge hoord, legde G. M. volledige beken tenis af. Op last der Justitie is hij heden ge arresteerd. Te Zandvoort zyn aangespoeld en j onder beheer der strandvonderij gesteld, ongeveer 70 noorsche deelen, 12} stuks scheepsluiken, eenig wrakhout ea eene streng. BINNENLAND. Wij zijn niet gewoon te spre ken van de gezellige, intieme bijeen komsten der leden van „Pulchri". Maar op het laatste „feest" heeft zich een merkwaardig feit voorgedaan. Na afloop van een te voren georganiseerde verlo ting van t eekeningen werd nog een lotery georganiseerd. Maar nu waren er teekeningen noodig, Fluks ontvingen een veertigtal artisten, ouderen en jon geren, elk een blad papier en een stak zwart kryt of houtskool en togen aan het werk. In 10 minuten waren veertig teekeningen gereed. Het moet interes sant geweest zijn de schildersbent aan het werk te zien. Daar werden mees terlijke krabbels gemaakt. Geen wonder, dat een kunstkooper aanbood de ge heele collectie te koopen. Maar hij kreeg ze niet. De teekeningen waren bestemd om verloot te worden en verloot werden ze. Vad. Een talrjjke schare nieuws gierigen bewoog zich Woensdagmiddag op den Dam te Amsterdam, en voor de Beurs was het tegen half drie zoo vol, dat het eenige moeite kostte om er door te komen. Ongeregeldheden vielen intusschen aiet voor. Om drie uur trok een bende langs het Damrak in de richting van het station. Zooals onze lezers zich zul len herinneren, is het bekende ergerlijke tooneel in den circus Cané ontstaan door een botsiDg tusschen een student en een pikeur van den circus, Heinrich Perzina. Een der studenten w<erp hem een glas in het gelaat, waardoor hij een diepe snede aan den kin kreeg. De heer Perzina is Dinsdag overleden en de justitie heeft aanleiding gevonden het lyk gerechtelijk te doen schouwen, Hbld. Dinsdagavond werd door den personentrein, welke te 6 u. 20 m. van Zoeteimeer vertrekt, tusschen Zoe- termeer en blok 6 op de lijn Gouda— Den Haag, een paard overreden. De trein ondervond weinig vertra ging het dier werd verpletterd. Eene lantaarn was gebroken, terwijl de machine duidelijke sporen van het vernielingswerk vertoonde. Opmerkelijk is het, dat de trein pas eenige honderden meters verder stopte, alhoewel 'tin den trein heel goed merk baar was, dat de trein over iets heen ging, wat nogal weerstand bood. Woensdagavond zijn te Rotterdam, op aanwijzing, door een agent van politie op de Hoogstraat aangehouden twee personen, van welke één kantoorbediende, verdacht zich ia het begin dezer maand te hebben schuldig gemaakt aan diefstal met braak bij nacht, ten nadeele van den heer W, Hibbeln, aan de Boerhavestraat te Am sterdam. Ten nadeele van dien heer werd ontvreemd f 70 aan bankpapier, ƒ300 aan verschillende muntspeciën, waaronder 20 mark aan duitsch geld, HOOFDSTUK XIII. Leslie stijgt weer hoogèr. elk geloof niet, dat dit geld uit de familie zal gaan/' zeide lady Chetwynd met een lieven glimlach. v Het is eigenaardig hoe helderziende in dit opzicht zelfs de minst schrandere der vrouwelyke sekse is. Lady Chetwynd had ^eeda lang geleden gezien, hoe de verhouding tusschen Nell en "Warrie was. »Ja lievelingl" antwoordde sir Leslie, die zelf Diet blind was geweest voor de steeds toenemende genegenheid van zyn zoon [koor de gezellin zijner jeugd, #ik zou geen betere vïouw voor jöyn zoon kuDnen wenschen dan onze lieve Nell. God zegene 'aar! Haar weerga moet nog worden gevonden." In het begin van den volgenden zomer kwamen Isabel en haar jkind een paar weken doorbrengen op Cnmbray Conrt. Warrie was rck aanwezig en in geheel Engeland zou nauwelyks een zoo ge lukkige familie te vinden zyn geweest. De graaf, die het met het oog op zyne gezondheid niet geraden oordeelde om zulk een langdcrig bezoek af te leggeD, kwam een paar dagen voor den bepaalden dag van vertrek om zijne vrouw en zoon te halen en vergezelde hen naar Bretagne, waar de ge heele familie verder den zomer doorbracht. Isabel bad haar niets verteld van de kwaal haars echtgenooten; zij wilde geen schaduw werpen over hnn gelnk, door een feit te ontsluieren, dat voor haar zulk een bron van angst en verdriet was. HOOFDSTUK XIV. In naam der wet. Weer giDgen twee jaar kalm en gelukkig voor de Chetwynds en de Pohitonoffs voorby. In dien tyd hadden sir Leslie, lady Chetwynd en Nell tweemaal den graaf en de gravin in Parijs be zocht, welke laatsten ook op Cnmbray Court den Kerstmis hadden doorgebracht. Nell wachtte nog steeds op Warrie, die nu een flinke, knappe jongeling was geworden en reikhalzend uitzag naar den tyd, nn niet ver meer verwyderd, dat de tronwe gezellin zyner jeugd zyne vronw zou worden. Nell zag er niet veel onder uit, dan toen wij haar voor de eerste maal met onze lezers deden kennismaken. Haar vroolyk, opgeruimd gestel hadden haar haar jeugd en irischheid doen bewaren. Zij was er in haar uiterlyk zelfs nog op vooruitgegaan, want hare zomersproeten waren verdwenen. Een onde vrouw in York shire had haar een waschmiddel gegeven, waardoor ze binnen een maand waren verdweneD. Graaf Pohitonoff had nog nn en dan toevallen, die hem steeds zwakker deden worden. Zyn vronw zag tot haar innige droefheid' dat zijne gezondheid zeer achteruitging. Hnn zoontje was nu drie jaar ond, het was een lief kind, dat sterk op Label geleek. Een overvloed van goudblonde krullen omlijstte zyn lief, engelachtig gelaat, en zyne groote, bruine, glanzende oogen waren zoo zacht en teeder als die van een gazelle. Vladimir was nog steeds dezelfde liefhebbende echtgenoot vol toewyding als in de eerste maanden van hun huwelyk. Isabel had drie jaar na hnn huwelyk eens toevallig de familie Maitland ontmoet, en had by die gelegenheid vernomen, dat Ed ward DenDyson nog steeds de geheele wereld rondzwierf, ODge» lnkkig en rusteloos als Abasveros. De graaf wist niets van de eerste verloving zyner vrouw. Onder de voorwerpen door Ghetwynd aan den broeder van madame Bonton verkocht, behoorde ook een antieke secretaire van rozenhont. Het was werkelijk een kunstvoorwerp, dat waarde bezat in de oogen van een kenner. Nell had getracht het te ver- koopen, toen zij naar de vyfde verdieping verhuisden, maar om dat er volgens haar meening geen schappelijke prye voor werd gebou. n, had men het maar gehouden, terwyl haar stiefvader het voortdurend had gebruikt. Gedurende vier jaren had ook de broeder van madame Bonton tevergeefs getracht er een kooper voor te vinden. Ten slotte wilt by het tot zyn groote blijdschap voor een tamelijk flinken prijs van de hand te doen. Het werd gekocht door eene dame, de dochter van een antiquaar, wier geoefend oog in die ouderwetsche secretaire, een kostbaar voorwerp had herkend.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1