NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. POHRON05V. lüe Jaargang. Zaterdag 24 December 1892. No. 2907 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW 8. m ïaarlemsch gemengd Koor. Uit Bloemendaal-Overveen. Iioitsrea en Kurst. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEBESOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31bw Faubourg Montmartre. Bet Bijvoegsel van het blad dat lagavond verschijntzal bevatten: 'len Kerstengel Militaire Humoreske). Baar het Roogduitsch van O. A. Klausz- ann. Binnen- en Buitenlandsche ichten. Varia. Kleine adv er- tien uit het BlaadjeNo. L. 'vertentièn. ene. haarleu, 23 Dec. 1892 g$Bij de Donderdag te 's Gravenhage «houden examens tot verkrijging der akte middelb. onderwijs hoogduitsche taal is geslaagd mej. A. A. F. E. Rie- alhier. |Van de 139 sollicitanten voor de be kking van stalbaas bij de Haarlem- ihe T.-amway-Maatij., is gekozen P. ntel Jr. te flaarl.meer. jDoor de welwillende tusschenkomst van den heer S. W. Tromp, president van Borneo's Westerafdeeling ontving het Koloniaal Museum alhier elf ver schillende matten door de Kabahan Dajaks vervaardigd. De fraaie patronen voor het meerendeel van zwart en gele róttan gevlochten en de buitengewone sterkte van dit fabrikaat maken deze niatten voor het gebtuik in de enropee- huishouding wel geschikt. Eene mat in Mempawa vervaardigd arscbijnlijk van repen bast van eene learpus soort en rottan moet volgens inzender vooral ijzérsterk zijn. De Jjzen dezer matten op Borneo varieeren af 70 ets. tot f 5 per stuk naar de otte en de meerdere of mindere be- ïrkelijkheid van het patroon. Volgens wonnen bericht schijnen er nog icheidene matten by de Dajaks in «raad te zjjn en zullen zij ook wel negen zyn meer op bestelling tema- De ontvangen matten zijn in het icum tentoongesteld evenals de bui- sche Baweansche en Grisseesche üten die vroeger ontvangen werden ep waarvan nu volledige inlichtingen be treffende prijs, hoeveelheden die afge leverd kunnen worden ea adressen van personen die bestellingen aannemen verkregen zijn, alles in een eerdaags door het Museum uit te geven bulletin meer ^mstanóig beschreven. i la de concertzaal der sociëteit „de jCroon^ had Donderdagavond dé eerste [doering plaats der zangvereeniging aarlemsch gemengd Koor" onder iDg van den heer W. Swart. Het gramma bestond uit zeven kleinere nummers met en zonder pianobe geleiding, afgewisseld door vocale en instrumentale solo-voordrachten Wat ik by vorige gelegenheden heb gezegd omtrent het koor en het gehalte zijner uitvoeringen, kan ik na het ge hoorde nog niet terugnemen. Alleen mag ik verklaren dat de gezamenlijke nummers van het programma, het laatste misschien uitgezonderd onder 't muzi kaal bereik van directeur en koorleden vielen. Onder de solisten verdient het eerst genoemd te worden de heer A. Hille, die met zijn schoon barytongeluid, zijn onberispelijke intonatie, zijn duidelijke ea beschaafde uitspraak (waaromtrent ik hem echter in bedenking zou willen geven de letter l niet geheel op z'jq Duitsch, en het onbep. lidwoord een niet als een telwoord uit ts spreken) eenige aangename oogenblikkea ver schafte. Wat hem nog ontbreekt is onbevan gen en gloedvolle voordracht. Misschien echter komt het gemis hiervan bij zijn optreden van gisterenavond gedeeltelijk voor rekening der pianobegeleiding die bij de zaagsolovoordrachten nog meer dan overigens te wenschen overliet. De ongenoemde violist speelde zijn nummers niet onverdienstelijk en bracht er het zijne toe bij, de belangstelling van het vrij talrijke publiek levendig te houden. Door beide solisten werden schatten v an lauweren geplukt PHILIP LOOTS. Eenige dagen geleden namen wij een tiental voorstellen op, door Burgemeester en Wethouder in de vorige Raadsver gadering gedaan en strekkende tot ver betering van onvoldoende rioleering in de gemeente BloemendaalO verveen Vogelenzang. Destijds werden die voor stellen aangehouden tot de volgende vergadering. Deze nu had Donderdag 22 Dec. des namiddags plaats. De notulen der vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd zonder discussie of hoofdelijke stemming. De onderwijzeres benoemd te Voge lenzang, Mej. C. M. Friedrichs te Am sterdam, heeft voor die benoeming bedankt, omdat de schoolautori- teiten te Amsterdam haar hadden ont raden de betrekking aan te nemen met het oog op hare toekomst, Dit schijnt wat duister. In welk op zicht in dit geval hare toekomst zou worden geschaad, is een raadsel, waar van de oplossing niet gemakkelijk te vinden is. De overweging had voor de sollicitatie kunnen worden gemaakt. Souvent femme varie De voordracht van den vorigen keer is nu aangevuld met den naam van mej. M. Machielse, volontair op een school te Haarlem. Deze wordt met algemeene stemmen benoemd. Aaa de orde komt een verzoek van het schoolhoofd Dirken om zijn huis te verbeteren te O verveen. Dit zal 260.kosten. De heer Bar naar t zegt, dat er altyd voor meneer Dirken is vertimmerd en gebouwd en is overtuigd, dat hij alle jaren met een of ander zal aankomen. Dat is waar, zegt de heer ter Hof- sieedet maar zijn huis en schoollokaal waren dan ook allertreurigst. Spreker verdedigt de gevraagde verbetering die z. i. wel noodig is. Ook de voorzitter is er wel voor. Deze deelt ook mede, det de heer Dirken het schoolplein wou veranderen in een tuin voor zijn particu/ier genoe gen en dat vond spreker te kras. De Raad besluit het huis te verbete ren, maar aan meneer Dirken zal een pen op den neus worden gezet, dat hy voortaan niet zooveel vragen moet. Het waarn. schoolhoofd te O verveen vraagt, de speelplaats te verbeteren voor de vrije- en orde-oefeningen. Kostea 151. Niet alleen te Haarlem eet het onderwys geldMaar gelukkiger dan Haarlem, heeft zooals de voorzitter zegt, de gemeente geld in overvloed. Er was op de rekening /4000 saldo. Met meerderheid van stemmen wordt dan ook beslotende verbetering te doen. Voorgesteld wordt op het adres van Gebr. van Velzen, houdende verzoek om de sloot voor hun perceel te dem pen, te besluiten, dat B. en W. de zaak afdoen zooals door hen is voor gesteld in de vorige vergadering, name lijk dat de sloot zal worden gedempt, daarin riool gelegd voor afvoer van wegwater en een hek geplaatst op den grens van het terrein. Dit vind ik goed, zegt de heer ter Hofsteede, maar er moet worden bijge voegd, dat de Baad verlof geeft om de sloot te dempen, want die is gemeente- eigendom. De Voorz. wil daarover niet twisten. Conform het voorstel van den heer ter Hoffsteede wordt besloten. Uitgesteld tot de volgende vergadering wordt de benoeming van een opzichter voor de begraafplaats, vroeger wa3 dit de hoofdonderwijzer te O verveen. Op roeping zal geschieden. Thans komt de hoofdschotel aan de orde, het tiental voorstellen van B. en W. Het eerste is: Door de belanghebbenden een inrich ting te doen maken tot opvanging en desiafectie der onreine stoffen, die thans zonder eenige voorzorg in de Bloemen- daalsche vaart worden geloosd of maat regelen te nemen om het loozen dier stoffen in die vaart te beletten. De bedoeling is, dat de inrichting komt ten koste van de belanghebbenden. De heer Barnaart is bevreesd voor een proces, als de belanghebbenden zich verzetten. Maar dat kost niets, ant woordt de voorz., want het staat in de politieverordening, dus verdedigt het Openbaar Ministerie de zaak. De vraag is, of al de kosten door de belanghebbenden moeten worden gedragen. De gemeente moet er geld voor over hebben, wil zij de zaak ia orde krijgen. De heer A. Roozen Jr. vindt, dat de gemeente daaraan niet behoeft by te dragen. Naar den Voorz. toeschijnt worden de bezwaren ondervangen door de in voering eener belasting, zooals ook wordt voorgesteld. Als de particulieren dus de inrichting maken, wil de ge meente die overnemen en onderhouden, voor den afvoer zullen zij belasting betalen, maar allicht niet zooveel als het kost, maar naar gelang van de diensten, door de reiniging aan hen be wezen. Maar hoe nu als de particulieren de inrichting zeiven niet kunnen maken Dan krijgen ze geen vergunning meer voor uitloozing in het water en krijgen ze een tonnetje. Hierbij ontspint zich een debat over den eigendom van den berm van den weg. „Die behoort aan mijn broer", zegt de heer Rouwens, „al schijnt de burgemeester er een ander gat op te weten." „Maar die broer zal dan toch wel met de gemeente willen mee werken?" merkt de Voorz. op. Het voorstel wordt aangenomen. De heeren Gihrels en Rouwens stemmen er tegen. {Slot volgt morgen). Te Schalkwijk (gemeente Haarlem- merliede c. a.) is mond- en klauwzeer uitgeoroken in de stal van den vee houder G. van Bruggen. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 22 Dec. 1892. Roode wintertarwe o,Jarige tarwe f oo,Witte tarwe ƒ4.25 6.50, Zomer ristarwe f 5.25, f 5.60, Rogge ƒ4.85 £5.15, Haver 6.6.45, Chevïliergerst ƒ4.40 2/4,55, Winter- gerst ƒ3.60 4,Zomergerst ƒ3.20 a f 3,50, Dulvenboonen ƒ5,50, 6. Paardenboonen ƒ5,20, 5.75, Groene Erwten 6.50, 7.25 Bruine boonen ƒ7,— o.—. den van den sluisput veibiand. De machinerieën hebben veel geleden, en het water dringt langzamerhand in den put binnen. Men meldt ons uit Zandvoort: In vervolg op het beiicht van de arrestatie van den 67-jarigen G. M. alhier, kan nader bericht worden, dat het voorloopig onderzoek te dier zake een treurig licht heeft geworpen op het zedelijk gehalte van een deel der jeugd alhier. Dat deze soms een losse taal voert, menig badgast verbaasde er zich reeds over, werd menigmaal betreurd, doch tot op heden leefden wij in de illusie, dat de ruwheid van het woord die der daad uitsloot. Kiesheid verbiedt ons in bizonderheden te treden en wij willen ook niet het onderzoek der justitie vooruitloopen, doch wel den wensch uitspreken, dat niet alleen de 67-jarige dader zijn verdiende straf ondervinde, maar dat ook de tienjarige P. V. inde gelegenheid worde gesteld, om onder onttrekking der invloed harer omgeving, beter te worden opgevoed. Hulde aan onze politie, aan wier ijver en tactvol optreden het te danken is, dat de be schuldigde tot verantwoording kan wor den geroepen en geene ongeregeldheden plaats vonden by de arrestatie, wat al licht het gevolg had kunnen wezen bij de heerschende verontwaardiging der be volking. Naar wij vernemen zijn hedenmorgen te IJmuiden de machine-gebouwen van de hoofdbemaling voor het drooghou- Een merkwaardige voorstelling heeft de acteursvereeniging te Dresden ten bate van haar pensioenfonds gegeven. Offenbachs „Orpheus in de onderwereld" is door de beste krachten der hof-opera ten tooneele gebracht. Anthes, een der medewerkers van Bayreuth, tevens een uitstekend violist, had zich met de titel rol belast, Scheidemantel, de Bayreuther Amfortas, trad opals Pluto,Perron, was JohnStyx, de coloratuurzangeres Schuch was Eurydice, FiAnlein Salbach, die anders de eerste tragische rollen inden hofschouwburg vervult, deed zich als Venus kennen als een goede zangeres, en de bekende tooneei .peler Swoboda was een onverbeterlijke Jupiter. Het orkest onder leidiDg beurtelings van „Herr General-Musikdirector" Schuctyen „Herr CapeUmeister" Hagen, vertolkte Offenbach's muziek zoo mooi, dat het publiek de handen van verba zing ineensloeg. NeeD, zoo bevallig, fijn gedacht en geestig geïnstrumenteerd wist men niet dat Offenbachs muziek De voorstelling, die werd bijgewoond door den koning en de koningin, bracht 6000 mark in de kas. HOOFDSTUK XIV. In naam der wet. wordt beschuldigd (ongetwijfeld ten onrechte) van vier jaar in Parys eene vrouw te hebben gewurgd, en deze man- Ün naar hier overgekomen om u ïd arrest te nemen. Hunne i zyn beslissend. Het zal maar het beste zyn, dat gy kalm at. Voor u zou het er niet op verbeteren, als gy wildet even. Natuurlijk moet er, zooals gy zegt, eene vergissing jet spel zyn, en natuurlijk zult gij wel in staat zyn dat te Jen bewyzen." De man had gelyk. Het bieden van weerstand zon nog erger lanjnotteloos zijn geweest. Toch stolde het bloed sir Leslie by na ft Jde aderen, toen hy bedacht, dat hy aan de fransche politie <®worden overgeleverd onder znlk eene vreeselyke beschuldiging. De slag zooals zy daar viel te midden van zyn huiselyk geluk foorspoed was verschrikkelijk. Hy werd er door verplet- Dfc zakelijkheid om een schyn van kalmte te bewaren ;heid van deze mannen, bracht hem tot zichzelf en terwijl hy zyne ontroering bedwong, zeide hij //Natnnrlyk zyt gy niet verantwoordelijk voor de dwalingen van uwe superieuren en zyt ge verplicht om de n gegeven bevelen op te volgen; daarom zal ik niettegenstaande de onwettigheid van dit arrest, uw gezag niet in twijfel trekken, maar ik verzoek u om u dermate te gedragen, dat mijne vrouw en het dienstpersoneel niet kunnen vermoeden wat het doel van uw cezoek is." //Dat begrypen wy, mijnheer de baron," antwoordde de ambte naar, die hem had gearresteerd met eene deltige buiging. Sir Leslie dacht na hoe hy Lizzie in onwetendheid zou kunnen houden, totdat hy goed en wel Cumbray Court zou hebben ver laten. Hy gevoelde, dat hy geen getuige van haar smart kon zyn; dan zou hy zyn kalmte hebben verloren. Er schoot hem iets te binnen. Hy moest Nell in het vertrouwen nemen. Arme Nell 1 Zy was de eerste het moedige meisje l die verwacht werd, den eersten wreeden schok te kunnen dragen van iederen slag, die de familie trof 1 De baronet schreef op een stukje papier: z/Kom zoo spoedig mogelijk by my in de bibliotheek, lieve Nell, maar zonder dat nwe moeder het weet. L. C." Hy vonwde het briefje zoo klein mogelijk op en zeide, zich vervolgens tot de politiebeambten wendende: ,/Ik verwacht mijne vronw en dochter ieder oogenblik thuis. Als gij er niets tegen hebt dan zullen wy hen in het park tege moet gaan. Ik zal het doen voorkomen of ik u het landgoed laat zien, en zal zeggen, dat gy aanbevelingsbrieven hebt meegenomen van myn zaakwaarnemer aan den Kaap, waar ik nog eene bet- zitting heb." De hi eren keurden dit voorstel goed en vriendschappelijk wan delden zij door de hoofdlaan, waar zy weldra het rytuig met de twee dames er in, zagen aankomen. Op een gebaar van zyn mees ter, hield de koetsier de paarden in; sir Leslie lichtte zyn hoed van zijn hoofd en trad op het rytuig toe. Ook zyne metgezellen groetten de dames eerbiedigs De baronet had het zoo geschikt, dat twee hunner aan den kant van lady Chetwynd bleven stilstaan, terwyl hy met de drie anderen aan den anderen kant bleef. Hy stond nn naast Nell, en gebruik makende van het oogen blik, dat zyne vronw haar hoofd omwendde in de richting van de mannen aan den rechterkant, drukte hij zyn stiefdochter het kleine briefje in de hand, terwyl hij haar terzelfdertijd een veelbeteeke- nenden blik toewierp. Hy liep toen haastig naar den anderen kant van het rytuig. #Komen zij by ons lunchen vroeg zijne vrouw fluisterend. //Neen lieveling; zy hebben in de stad vrienden, die op hen wachten," antwoordde sir Leslie en drukte teeder een van hare tengere, geschoeide handen. Het viel hem hard om haar zoo te moeten verlaten zonder het genoegen te hebben van deze hem zoo dierbare kleine gestalte aan zyn trouw en teeder hart te drukken. z/Tot weerziens lieveling," fluisterde hy met een blik vol liefde, en bracht haar hand aan zijn lippen. z/Tot weerziens Nell

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1