NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Woensdag 4 Januari 1893. No. 2915. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW S. BINNENLAND. IJsbericlit. FEUILLETON. mAÈM FÖSÏTOIOIE HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 Lis Faubourg Montmartre: Haarlem, 3 Jan. 189a Met genoegen zullen velen de aan kondiging hebben gelezen, dat ook hier in onzen schouwburg het 75-jarig jubi leurn van den veteraan in de toomeel- kunst, den heer L. J. Veltman, feestelijk zal worden herdacht. Deze verdienstelijke tooneelspeler heeit in deze laatste dagen van zijne collega's, vrienden, bekenden en bewonderaars reeds zooveel blijken van oprechte genegenheid en belang stelling ontvangen, dat hij ongetwijfeld in zijn verder leven steeds met dank baarheid op zijn jubileum zal terugzien, in onze stAd Haarlem hebbes wij zoo dikwijls de gelegenheid gehad hem in;, zijn spel te bewonderen, dat wij er niet aan twijfelen, of ook Vrijdagavond ■zal het den heer Veltman hier ter stede niet aan belangstelling van de zijde van het publiek ontbreken en zal ook hier hem de hulde worden gebracht waarop de tooneelloopbaan, die achter hem ligt, hem aanspraak kan doen maken. Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd het besluit van den Raad te Velsen, tot af schaffing der kermissen. Op de Ringvaart der Haarlemmer meer bij het stoomtuig J„de Lynden" is een 30 jarig man. uit Amsterdam komende, door het ijs gezakt en ver dronken. Nieuwe gevallen van besmettelijke veeziekte (mond- en klauwzeer) zijn geconstateerd in de stallen van de vee houders Brugman en Groenewoud te Sloten (N.-B.) en bij Hanedoes te Ha arlemmermeer. De Koningin heeft Maan dag met een paar hofdames op de vij vers van het Huis ten Bosch .schaatsen gereden. De Koningin-Regentes was er bij tegenwoordig. De H. IJ. S. en S.S, zp over eengekomen om van 1 Januari 1893 af de door de H. IJ. S. afgegeven abonnementskaarten op de gemeen schappelijke lijnen ook geldig te doen zijn voor de SS. treinen evenals om gekeerd, de door SS. afgegeven abon nementskaarten op de gemeenschappe lijke lijnên, toegang gevende tot de EL IJ. S. treinen. Zondagavond om half twaalf ontdekte men in de ronde luthersche kerk op het Singel bij de Stroomarkt te Amsterdam, brand op de galerij. Spoedig was de brandweer aanwezig, die een gat in de plafond hakte en de vlammen in den tijd van éen oogenblik bluschte. De oorzaak is onbekend en de schade aiet groot. Gedurende de afgeloopen week had men in de kerk steeds een brandlucht geroken. Men had evenwel niet aan brand gedacht en vermoedde, dat de rook van de kachel hiervan de oor zaak was. Men vermoedt echter nog, dat het hout de geheele week gesmeuld heeft, en daar de kachel juist onder de plaats staat waar de brand is uitgebroken is het wel denkelijk, dat dit binnenbrandje door deze is ontstaan. De politie te Amsterdam arresteerde in het afgeloopen jaar 6308 personen wegens dronkenschap, ver leende adsistentie in 1464 gevallen bij ongeregeldheden, en in 4968 gevallen op verzoek; verschafte aan 20511 per sonen nachtverblijf. Aangegeven werden 2441 diefstallen. Maandag was het vijftig jaar geleden, dat de heer A. J. Haax- man, mede-directeur der rijtufgfabriek van de firma M. L. Hermans Co., te 's-Hage, in die fabriek werkzaam was. Als meester zag men den werk- zamen man komen en als directeur werd hij Maandag gevierd in den waren zin des woords. De rijtuigmakerij was geheel in een feestzaal herschapen. De oudste werkman vertolkte de ge voelens van achting en vreugde van het personeel met het voorrecht den directeur te beurt gevallen en bood, uit naam der werklieden, den jubilaris een geschenk in zilver aan. Namens de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid wenschte de voorzitter van het naagsche departement, de heer J. F. W. Conrad, lid van de Tweede Kamer, eea blijk van hartelijke deel neming te geven en bood den heer Haaxman de groote zilveren medaille met het stempel der Maatschappij aan. Van zijn mededirecteur, den heer Paesie, ontving de jubilaris een zilveren inkt koker, op het middenstuk gedekt door een massief zilveren coupé-clarence. De rechter-commissaris bij de rechtbank te 's-Gravenhage vertrok Maandagochtend, vergezeld van den subst. officier van justitie mr. Pleijteen een waarn. griffier, naar Ter Aar, al waar Zondagnacht een moord moet zijn gepleegd. De voorstelling in den Klei- nen Schouwburg aan den Cuolsingel te Rotterdam heeft Maandagavond geen voortgang gehad. Naar mén mededeelt, is dit hieraan te wijten, dat de directeur A. Verhagen niet in staat was zijne artisten uit te betalen en daarom de stad heeft verlaten. Zaterdagochtend te 5 uren ging de verver B. d. L. te Bovenknijpe zijn huis uit, om zich aan de bijt voor zijne woning te wasschen. Toen zijne echtgenooie, verontrust door zijn lang wegblijven, ging kijken, vond zij hem verdronken in de bijt liggen. Vermoe- delyk was hij uitgegleden en terstond met het hoofd onder het ijs gescheten. Zaterdagnacht zijn te Breda twee veld-artilleristen, die zich zonder permissie uit de kazerne hadden ver wijderd, ia de nabijheid daarvan door het ijs gezakt. De eea verdronk, de ander werd nog gered, doch verkeert in bedenkelijker toestand. Uit Zwartsluis wordt van 1 Januari gemeld aan de N. R. Ct De oproerige beweging, die in het Noorden woedt, schynt zich ook naar hier overgeplant te hebben. Nadat het reeds eenige dagen athier gegist had, brak eindelijk gisterenavond [en nacht de bom los. Rumoerige volksgroepen trokken zin gende door de plaats, wierpen op ver schillende plaatsen de ruiten in, enz. Door den rijksveldwachter, de gemeente veldwachter en een viertal maréchaus sées werd gesurveilleerd, tot ook op dezen met steenen geworpen werd. De rijksveldwachter kreeg van een der per sonen een klap, waardoor hij op den grond geworpen werd en zijn geweer hem door zekeren A. B, werd ontno men. Deze richtte dit nu op de borst van een der maiéchaussées. Zijn makker dit ziende, lei aan en schoot A. B. vlak voor het hoofd, zoodat deze dood neer viel. Een ander heeft een schot door den pols gekregen een derde een schampschot in den bnik en eenlgen enkele andere verwondingen. De rechter commissaris bij de recht bank te Zwolle, *de officier van justitie enz, hebben heden reeds een onderzoek in loco ingesteld en twee der belhamels in verzekerde bewaring gesteld. Art. 187 der gemeentewet op de samenscholiögen is afgekondigd, de raaróchaussée ver sterkt, en gelukkig is het tot nu toe rustig. Na Donderdagavond is het te Leeu warden volkomen rustig gebleven. Wel houden de socialist/sche lezingen 'savonds aan, doch de vergaderingen loopen or delijk af, en de aanwezigen begeven zich rustig huiswaarts. En de straatjongens, die in de jongste wanordelijkheden een zoo werkzaam aandeel hadden, zooniet de voornaamste oorzaak waren, verloo- nen sich 'savonds niet meer op straat. Zij kunnen trouwens uit alles weten, dat het openbaar gèzag op zijae hoede is en bij herhaling der wanordelijkheden met niet minder kracht dan verleden week zal optreden. Behalve de reeds vroeger ge*oemde personen, is door de politie nog gevat en ter beschikking der justitie gesteld een bekende belha mei, die een politie-agent had geslagen. Bij de meeting van 1 Mei jl. had hij ook eene bende jongens opgeruid om glasruiten in te werpen. Uit de provincie luiden de berichten mede geruststellend. Des voormiddags zijn uit Zwartsluis gevankelijk te Zwolle aangebracht tw^e der belhamels Zondag door de justitie gearresteerd, genaamd Mastenbroek en Lassche. De eerste bekwam Zaterdag avond een schampschot langs den buik, terwijl Lassche in den arm boven de pols geraakt werd. Zij zyn naa-het huis van arrest overgebracht. Te Sappemeer, eene plaats met ruim 2000 fabrieksarbeiders, dier schier allen socialist zyn, is het Maan dagmiddag tot eene ernstige botsing ge komen tusschen de marechaussees en de arbeiders. Toen des ochtends een on gewapend huzaar met een knecht van den logementhouder Struvee aan de strookartonfabriek van Scholten kwam om stroo te halen, werden zij door eenige arbeiders omsingeH, en is de huzaar door hen met het hoofd tegen een boom geslagen en mishandeld. Hij wist te ontkomen en rapporteerde het gebeurde. De maréchaussées Yaa Wyk en Puyrabroeck werden met den mis handelden huzaar Bergsma daarop naar de fabriek gezonden, ten einde de bel hamels te arresteeren. Er werden er niet meer gezonden om aan de zaak een kalm aanzien te geven. Met een regen van steenen werden zij begroet, en ter zelfverdediging waren zij genoodzaakt onmiddellijk vuur te geven. Er werden 18 patronen verschoten8 personen zijn gewond, van wie 2 levensgevaar lijk; 6 werden er naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De maréchaussées en de huzaar reti reerden langzaam. De huzarenluitenant S. van Oberveld trok toen met zijne geheele macht (30 huzaren) naar de labriek, vergezeld van den burgemeester, den heer Venema. Uit een raam en van het dak werd met steenen naar de mi litaire macht geworpen. Do burgemees ter begaf zich met eenige maréchaus sées in de fabriek. Zij arresteerden tie belhamels Van der Laan, Bouman en Mulder, beruchte socialisten, die daarop gevankelijk naar Winschoten worden gebracht. Des [avond te zeven uren is een de tachement van 25 man infanterie, onder bevel van luitenant Van Oudendijk Pie- tersen, uit Amersfoort te Sappemeer aangekomen. De meeste arbeiders hadden Zondag ter gelegenheid van het nieuwjaar veel gedronken. Zaterdag avond, toen de so cialisten uit de Bierhalle kwamen, waar zij vergaderd hadden, werden zij allen gevisiteerd. Er werd echter niets bij hen gevonden. Intusschen is het een feit, dat de socialisten in het bezit zijn van vele revolvers. Bij de visitatie pleegden sommigen verzet en zijn eenl gen licht gewond. Twee karabijnen werden stuk geslagen. Dit was mede aanleiding tot het gebeurde van Zon dag namiddag. Later had er ook nog een opstandje plaats bij eene fabriek in het naburige Foxhol. Maandag avond was alles rus tig. Recht voar allen en Be Arbeider (het blad van Luitjens) worden daar gevent. Alle herbergen zitten nog vol. De ordelievende burgerij is zeer ver beten op Luitjens. Zondag is te Langezwaag een jongmensch van twintig jaar door de onvoorzichtigheid van een ander bij gelegenheid van het Nieuwjaarschieten met een pistool doodelyk aan het hoofd gewond. Het ijs op de Maas boven Woudrï- chem heeft zich vastgezet, eveneens in de Nieuwe Merwede bij Werken dam. In de Boven-Merwede vóór Gorinchem dry ven over meer dan de halve breedte groot? zware ijsschollen die door de veel nauwere Beneden-Merwede moeten wor den afgevoerd; men verwacht dat deze zich spoedig zal vastzetten. Aan den Noordbrabaatschen wal heeft zich de Merwede met eene breede strook vastgezet; toch blijft er voor- loopig nog ruimte genoeg voor het ijs, om te kunnen doordrijven. De over tocht geschiedt met de schietschouw alle vaart is gestremd. Ui. Dordrecht schrijft menZondag heeft het ijs op de Oude Maas zich vastgezet van de Kil tot ver beneden de provinciale brug by Heinenoord. Te 's Gravendeel werd de overtocht per roeiboot, hoewel met veel moeite, volgehouden. De stoombootdienst van Willemstad op Dordt werd eenmaal ver richt. 33) HOOFDSTUK XVI. De geschiedenis van den graaf. Aldus moest i k dat vreeselyke plan ten uitvoer brengen. En nu ontkiemde in het vruchtbare brein van mijn duivelachtigen raadgever een nieuw plan om my meer zekerheid te verschafieD, dat mijne pogingen om u tot vrouw te krygen, niet zouden mis lukken. Hij stelde voor om het kabinet tydelijk in het bezit van Nadine te stellen en er voor te zorgen, dat uw vader het kwam opeischen op den dag, waarop de moord zou plaats hebben, en door hem er op te wijzen, dat hy in gevaar verkeerde voor den moordenaar te worden aangezien, zou ik van zyn angst of liever van den uwe, Isabel, gebruik maken, om myn weDsch verwezen lijkt te zien. Ik moet hierbij nog vermelden, dat zy in dien tyd vermoedde, dat ik mij in Londen verborgen hield/ wijl op my de verdenking rustte, dat ik een man, die een ruBsischen politieagent in Parys had doodgeschoten, by zyn vlucht behulpzaam was ge weest. Daar hy wist op welk uur zij gewoonlijk voor het middag maal ging wandelen of een rjjtoertje maken, wist hy het zoo aan te leggen, dat hy haar des Zaterdags ontmoette, den dag na hef eerste bezoek uws vaders. Hy wist, dat zy des namiddags nooit in gezelschap wandelde van de bonne, die meestal de keukenmeid hielp bij de bereiding der spyzen. Het kastje had hy by zich. Op veiligen afstand van haar huis, wachtte hij tot zy uitging; tot zyne groote tevredenheid was zy alleen. Het kind, dat wist hy, was juist van de mazelen hersteld. Het gelukte hem haar by een van de ingangen "Van het //Bois'' te ontmoeteD, waar hij haar zeide, dat hij op weg was naar haar huis en niet dacht, dat het reeds zoo laat was. Hy deelde haar verder mede, dat hy belang rijk nieuws voor haar had, namelyk, dat ik in Parijs was, ver momd, en dat ik haar gaarne wilde spreken. Hy voegde er even wel by, dat wy met ons drieën slechts kennis mochten dragen van het bezoek; het nemen van de grootste voorzorgsmaatregelen was noodzakelijk; de minste onvoorzichtigheid kon tot myne ont dekking en aanhouding leiden. Hy voegde er by, dat ik weldra in staat zou zijn de beschuldiging tegen my ingebracht te weer leggen, maar de getuigen, wier verklaringen noodig waren om my van de verdenking te ontheffen, bevonden zich in Australië en zouden de eerBte maanden niet in Frankryk terugkeeren. In dien tusschentyd zou men my kunnen gevangen nemen en zou ik in de gevangenis hun terugkomst moeten afwachten. Nadine geloofde dit verzinsel geheel. Koskavitch gaf den raad, dat het beste zou zyn om Donderdag des namiddags te komeD, en men kwam over een, dat zy zich tydelyk van de aanwezigheid der dienstboden zou ontslaan door hen met het kind naar het Hippodro -e te zenden, terwijl zy zelve eene lichte ongesteldheid zou voorwenden als eene verklaring, dat zijzelye niet kon meegaan. Al sprekende waren Nadine en de dokter het B o i s binnengetreden en wandelden door een van de weinig bezochte lanen. Plotseling scheen hij aan hefc kastje te denken, Hy verontschuldigde zich voor de vryheid, die hy nam, maar hy had het meegebracht met de bedoeling om haar te verzoeken, het voor een week of een dag of tien bij haar aan huis te willen bewaren. (Hy zeide niet, dat het Donderdag zon worden gehaald), en zeide dat een engelsche vriend hem had ver zocht om een kabinet van dit soort voor hem te koopen en dat hy er eindelyk in was geslaagd dit te vinden. Die mynheer, zyn naam was Chetwynd, zou het komen halen op zyn terugreis nit Zwitserland, maar daar hy (de dokter) Parys over een paar dagen zou moeten verlaten, daar hy naar Schotland ging, washetdenkj» beeld by hem opgekomen haar (Nadine) te verzoeken om er zich mee te belasten; hij vroeg haar dus vergunning mynheer Chet wynd te melden, dat hy by haar het kastje kon halen. Natuurlijk willigde Nadine gereedelyk het verzoek in. Koskavitch verzocht haar zyn vriend te willen mededeelen, dat het vijfhonderd francs kostte, en zy zon het geld er voor ontvan gen. Bovendien leerde hy haar hoe zy zich in het fransch tegen hem moest nitsn alvorens hy haar verliet. Nadat al deze bespre kingen hadden plaats gehad, vond hy het plotseling geschikt om het zich te herinneren, dat hy voor zes uur een afspraak met mij had in den Faubourg Saint Martin. Hy haalde zyn horloge to voorschijn. Het was reeds half zes. Hy zou stellig niet op tyd komen. Wilde Nadine hem verontschuldigen, dat by haar niet tot haar huis kon vergezellen Maar wat te doen met het kastje Zou zy het ook zelf kunnen meenemen Zeker kon zy dat. Ter- wille van haar moest zy my niet laten wachten. Hij raadde haar

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1