IJsberichten. POLITIEK 0 VEEZICHT. ÖEMEMGD NIEUWS. weer uitkwam Niettegenstaande hij oogenschijnlijk doodelyk gewond is moet zijn toe stand van dien aard zyn, dat er kans op genezing bestaat, aangezien de kogel zich bijlangs en niet door de teere liehaamsdeelen geboord heeft. A. Blauw kreeg een schot in dea buik, doch meer langs de zijde, B. Zwiens een in het been, B. ten Gate een in de armen en J. Rieks een schot in het dijbeen, terwijl de persoon van W. Grasmeijer ook nog geraakt werd. De gewonden zijn allen naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd. Niet alleen echter deze arbeiders, maar ook de marechaussée Puyrabroek had een yerwonding opgeloopen en wel een snede over een zijner handen. Terwyl de militairen terugtrokken uit gebrek aan munitie en nog -steeds door de arbeiders met steenen werden ge gooid, heerschte er een ontzettend tu mult. De zwaar verwonden boden een vreeselijken aanblik, terwijl vrouwen liepen te huilen en hunne mannen tracht ten huiswaarts te brengen.. Reeds met den trein 3 14 arriveerde de kapitein der maréchauss&s Ooster man te Sappenneer. Een onderzoek werd ingesteld en zwaar geboeid werden te Winschoten Dinsdagavond onder ge leide van twee maréchaussées gevanke lijk binnengebracht de personen van Klaas Mulder, Siert van der Laan en Berend Bouman, de eerste tijdelijk aan de fabriek te Sappemeer werkzaam. De mishandelde huzaar lag Dinsdag ziek te bed. Er heerscht na al het gebeurde een zeer gespannen toestand. Geheel de burgerij van Hoogezand en Sappemeer is eenstemmig van gevoelen, dat de plaatselijke en militaire overheid, na alles wat daar reeds in den laatsten tijd door de socialisten en hunne geest verwanten is uitgehaald, èa tot beteu geling van den overmoed èn voor eigen lijfsbehoud tot handelen genoodzaakt waren. Op het Noordzeekanaal blijft de vaart der groote schepen ongestoord, niette genstaande de aanhoudende vorst. Woensdag nog werd een Engelsche viermaster, de „Oweene," zonder be lemmering naar IJmniden gesleept en bereikte zelfs een houten Noordsche brik, de „Gier" de zee, zonder eenige averij op te ioopen. Trouwens door het spuien is men er in geslaagd, het wes telijk gedeelte van het kanaal zoogoed als vrij van ijs te houden, zoodat het gedeelte AmsterdamZaandam nog de meeste bezwaren oplevert. Zoo bereikten ook Donderdag verscheidene zeebooten zonder belemmering de Houthaven en de Handelskade. Niettemin hoopt het ijs zich tusschen Amsterdam en Zaandam meer en meer op. Om voor de eerstvolgende dagen beter gewaarborgd te zijn, werd daar Donderdag eene proef genomen met een ijsploeg der Rotterdamsche firma ;v. d. Gaïde; aan boord der „Krimpen aan de Lek," die den ploeg door het ijs joeg, bevonden zich de leden van het bestuur der „Vereeniging ter behartiging der scheepvaartbel*ngen"en verscheidene ge- noodigden, onder hen de havenmeester, de heer Mulder, de heeren J. Boisse- vain (der maatschappij „Nederland",) Van Nlfterik en anderen. De ploeg door stond deze proef met glans, onderhield eene tamelijk snelle vaart en was spoe dig uit het oog verdwenen in de richting van IJmuiden. De zee is voor de haven te Harlin- gen nog geheet open; alleen in de verte is een weinig dryfija te zien. Te Leksmond is aan het veer een pad over de rivier gemaakt, zoodat men daar zelfs met krui- en handwagens over het ijs kan gaan. Uit Schoonhoven meldt meu: De verschillende ijsvereenigingen uit de gemeenten, gelegen in de Krimpe- nerwaard, hebben zich tot een bond vereenigd, ten doelstellende de gemeen schap tusschen de gemeenten in die waard op het ijs te onderhouden. Thans zijn de ijs wegen van sneeuw bevrijd en kan men uit Gouda, Schoonhoven en de overige gemeenten, langs de Leken IJsel, op het ijs bereiken. Te Venloo heeft zich het ijs in de Maas boven en een eind beneden de Maasbrug vastgezet. De rivier is Don derdag ochtend 0.46 M. gewassen. De wind is N. O. en de vorst streng. Bij Wijk-bij-Duurstede heeft zich het ijs in de rivier gezet. Wegens stremming van den overtocht over de rivier de Lek, is Donderdag de spoorwegbrug bij Kuilenburg voor voetgangers opengesteld. Te Renkum heeft Donderdag ochtend het ijs zich over de geheele breedte der rivier vastgezet. Het water is wassende. De overtocht is onmogelijk. Te Doren- weerd zit het ijs vast. Aldaar, alsmede te Heteren en te Dricl, is de overtocht gestaakt. Wind 20. Felle vorst. Uit Wageaingen meldt men van 5 dezer; Het ijs heeft zich heden vast gezet. Overtocht over de rivier geheel gestremd. Rijnhoogte 7.19 M. A. P. Gewassen 83 cM. Het ijs in de Waal is zoover het oog reikt beneden en boven de spoorbrug te Zaltbommel Donderdag gaan vast zitten. De overtocht aan het Zaltbom- melsche veer is geheel gestaakt. Men denkt, dat heden een voetpad gemaakt zal worden. Woensdagavond om acht uur heeft het ijs in den Rijn aan het Renensche veer zich vastgezet. Overtocht te voet is nog gevaarlijk. Waterstand laag. Uit Ingen (Neder Betuwe)Woens dagavond ging de Rijn zitten, het grondijs heeft eene dikte van 40 tot 50 1 cM. Er wordt een pad gemaakt, zoodat de verbinding tusschen Betuwe, Veluire en Utrecht voor voetgangers en voer tuigen spoedig hersteld is. De Rijn is Donderdagochtend op de hoogte van Randwijk over de geheele breedte vastgeraakt. Aan herstel van het personenverkeer valt vooralsnog niet te denken. Te Maastricht is de rivier over de helft met drijtijs bezet. Scheepvaart op de Maas gestremd. Waterstand 41.98 M. boven A. P., of 22 c.M. onder nul. Wind ZO. Lucht helder, vriezen. Stand van den thermometer te 4 uren namidd. 23° Fahr. Uit Ruhrort meldt men: Op den Rijn en ook op de Runr drijft nog veel ijs op den Bovenrijn heeft zich op eenige plaatsen het ijs vastgezet. Het water valt sterk weg, zoodat vele in de haven met den last afgeladen schepen aan lichters gaan denken. Wa terstand aan peilschaal 0.48 M., Z.W. wind 7°R. met veel sneevw. Men meldt uit Andei 4 Januari. Het ijs in de Maas zoo ver het oog reikt vast, met uitzondering van een klein wak beneden de Zwaam; Donderdag geschiedde de overtocht aan de Zwaam nog door een gemaakte geul en verder door het wak, met de pont en veerboot. Als de zoon ivan een rijk koopman uit Nieuw-Orleans naar Parijs gekomen, had hij talent genoeg om aanvankelijk menigen academischen of anderen „prijs" in wedstrijden .e veroverenzoo kreeg hij vroegtijdig eenigen naam als dichter, en toen hij vervolgens voor het tooneel ging werken, vond hij ook daar een luidruchtig succes, dat echter weldra bleek niet blijvend te kunnen zijn. Nadat in 1883 „Maucroix" weinig had voldaan in de „Comédie fraBprise". wijdde Delpit zich geheel aan het schrij ven van romans. Toen hij „Passion- nément" had geschreven, meende hij eea meesterstuk te hebben gemaakt; daar hij in deze meening alleen stond gevoelde hij zich diep ongelukkig, ea ging hy heil zoeken in „geneesmiddelen", welke hem langzaam ten grave he ben gebracht. schouwd, daar het feit gepleegd werd onder den ouden toestand van den ,Code Penal" en de bekentenis werd afgelegd onder de werking van ons nieuw strafwetboek. Betwistende dat hier „gemeen gevaar voor goederen" had bestaan, schetste pleiter de treurige levensomstandigheden van den beklaagde, die vóór zijn huwelijk een flink oppassend man was, doch eene vrouw trouwde, die voor hem geen goede levensgezellin bleek, Met het oog op de berouwvolle be kentenis van zijn cliënt, op een tijd stip dat men aan geen vervolging meer dacht, riep pleiter de welwillendheid van de rechters in. Uitspraak over 8 dagen. Letteren en Kunst. Woensdag is te Parijs de tooneel- en romanschrijver Albert Delpit overleden. Hy is, 44 jaren oud, het slachtoffer ge worden van slaapmiddelen, aan welke hij zich te buiten ging, in radeloosheid over den weinigen bijval, dien hij vond met zijne werken. RECHTSZAKEN- Op dea 15en Februari 1886 barstte te Leiderdorp, in de buurtscnap Acht hoven een hevige braad uit op een boerenplaats en legde hooischelven, stal en woning in asch. Al zeer spoedig kreeg men kwaad vermoeden, doch de bewijzen, dat hier moedwillig brand was gesticht, ontbraken, en zoo ver liepen bijna 6 jaren. Eindelijk begon het geweten van den dader te spreken en A. S., vroeger een welvarend boer, bekende den brand gesticht te hebben om de assurantie- penningen, 12,600, machtig te worden, Deswege had hij zich Donderdag voor de arrondissements rechtbank te 's-Hage te verantwoorden. Het was een bedroevende geschie denis. De thans beklaagde, eea jonge man van 39 jaar, thans straatarm, had eigendom een boerderij met stalling enzmet ongeveer een dertig hectare grond in pacht. De zaken gingen niet naar wensch. De jeugdige boer dronk veel, hield gèen toezicht op zijn zaken, en zoo boerde hij steeds achteruit. Toen kwam hij op het heillooze plan om zijn boel in brand te steken en zich met de assurantiepenningen weer boven op te werken, aan welk voornemen hij op bovengenoemden datum gevolg gaf, door een brandende lucifer in een hooischelf te werpen, waardoor alles in asch werd gelegd, zonder dat, gelukkig, menschealeven8 te betreuren waren. De bekl. ontving de assurantie-gelden tot een totaal bedrag van pl. m. 15000 (want ook het vee en de landbouw gereedschappen waren verzekerd) en de boerderij werd herbouwd. Weder wilde het echter niet vlotten. De zaken gingen weer niet, (volgens bekl. omdat de pachtsom veel te hoog was)er werd boelhuis gehouden en voor de opbrengsteen herbergje gekocht, waarvan de eigenaar weldra de beste klant was. Natuurlijk was het beetje geld in korten tijd verteerd en moest ook de herberg weer aan kant gedaan worden, waarna de man tot armoede verviel en plan maakte, naar Amerika te gaan, vrouw en vier kinderen daarbij maar willende achter laten. Voo- de uitvoering van dat plan kon hij echter geen geld krijgen en ten einde raad, meldde hij zich bij de justitie aan en, kwam na 6 jaren, het misdryf aan het licht. Het O. M., er op wijzende dat de bekl. zich zoowei volgens den Code Penal als volgens ons tegenwoordig strafwetboek strafschuldig heeft ge maakt, daar hier „gemeen gevaar" te duchten was, vorderde 3 jaren ge vangenisstraf. Da toegevoegde verdediger, mr. A. L. C. Pabst, meende dat deze zaak als een „rara avis" mocht worden be- Het laatste nieuws uit Parijs, betref fende de Panama-zaak is, dat Blondin is gevangen genomen en wel tengevolge van verklaringen Woensdag afgelegd, bij gelegenheid dat hij met Fontanes en de Lesseps werd geconfronteerd over feiten, waarbij hij en Baühaut persoonlijk waren betrokken. Zooals men weet is Blondin chef der afdeeling speciale rekeningen bij het Crédit Lyonnais. Batlhaut heeft Doaderdagnamiddag een langdurig verhoor ondergaan, dat ge handeld zou hebben over afpersing van gelden ten nadeele der Panama-maat schappij, in den tijd toen hij nog mi nister was. Baühaut moet ten stelligste hebben ontkend, en het bericht be hoeft nog bevestiging. Is het juist, dan zouden Panama-zaken niet meer behooren tot de bevoegdheid van het assisenhof maar onder die van het hoog gerechtshof. De commissie van enquête heeft be sloten de beslissing omtrent de uitbrei ding van haar mandaat tot nader order te verdagen. Teveas heeft zy drie leden benoemd, om te onderzoeken onder welke omstandigheden de adressen tot ondersteuning van het weder-oprichten der Panama-maatschappy tot stand wer den gebracht. Deze commissie zou heden rapport uitbrengen. Vervolgens is het voornemen verscheidene personen te hoorea om inlichtingen te geven aan gaande de geldelyke inrichting van dit petitionnement. De vraag wordt gesteld of het aansporen van kiezers tot het zenden van verzoekschriften aan de Ka mers geen strafbaar feit oplevert. Donderdag heeit minister Loubet in den franachen ministerraad mededeelin- gen gedaan van ingekomen berichten, betreffende plannen, welke door revo iutionaire groepen in Parijs en de de partementen worden gesmeed. De mi nister deelde mede, dat hy maatregelen zal nemen om aan werklieden zonder arbeid te hulp te verleenen. Door de koningin-regentes van Spanje is het besluit tot ontbinding der Kamer geteekend. De Senaat is uiteengegaan. Men verzekert dat, tengevolge van een verschil van meening tusschen den duitsehea keizer en graaf Waldersee over het legerwetsontwerp, laatstge noemde binnenkort zijn ontslag zal nemen. In de radicale partij te Belgrado is nu een volkomen scheuring ontstaan. De heeren Tautchanovitch e« Volime- rovic zullen aan het hoofd treden van de gematigde fractie, terwyl Katitsch, Paessitsch en Rateratz voortaan de radicale partij zullen leiden. Het olficieele dagblad bevat het decreet, waarbij de Skoupchtina ont bonden wordt. Volgens de Temps loopt te Belgrado het gerucht, dat de radicalen naar de wapens zuilen grijpen. Zij zoeken een geschikt aanvoerder voor hun troepen, Volgens in Londen ontvangen be richt zou men heden in den Senaat te Washington beginnen met de beraad slagingen over het wetsontwerp, waarbij de aanvoer van landverhuizers gedu rende een jaar, begint ea ie met 1 Maart n. s., zal worden verboden. De britsche zaakgelastigde te Tanger heeft in een nota aan de moorsche- regeering den eisch gesteld: dadelijke voldoening wegens het doodschieten van een britschen onderdaan uit Gi braltar door eene moorsche politiewacht. Het bericht aangaande een gemeen schappelijk vertoog van de vertegen woordigers der openbare macht is on gegrond. Uit Tlemgen wordt gemeldt, dat twaalf afrikaansche jagers Woensdag een post tirailleurs hebben aangevallen, die eene charge met de bajonet uit voerden, waarbij drie jagers werden gekwetst. De opstandelingen in de provincie Corriëntes zetten den strijd door middel van guar ilia- oorlog voort en belemmeren de goeveraementstroepen in hunne be wegingen. Dinsdagavond tegen hal,, negen heeft te Montigny aan de Sambre in de nabijheid van Charleroi gelegen, eene vreesel(jke ontploffing plaats gehad, welke aanvankelijk voor eene mijnramp deed vreezeu. Gelukkig is deze vrees niet bewaarheid, jjmaar toch is het ongeluk ernstig genoeg. De ketel met saarageperste lucht, tea behoeve van de luchtverversching io de mijn ,Pays-de -Liège", gelegen in het gehucht Neuville, is namelijk uit elkaar geslagen, met het gevolg dat de machinist on middellijk gedood, ééa arbeider levens gevaarlijk en vyf andere miuder zwaar gewond zijn. Vermoedelijk heeft de manometer, ingevolge de eene of andere oorzaak, niet meer gewerkt, zoodat de machinist niet wist dat de spanning te groo* was. De materieele schade is zeer belangrijkniettemin hoopt men dat de arbeid slechts gedurende 3 dagen zou behoeven stil te staan. Van Woensdag avond 10 uur wordt uit Antwerpen aan de Indépendan- ce gemeld, dat op de Schelde niet min der dan drie stoombooten gestrand zijn. De Sue»komende uit het oosten, is tengevolge van den mier op hoogte van Dea Doel vastgeraakt. Z odra hiervan bericht ontvaogen was, zijn er sleepboo» ten heengezonden om het stoomschip weder vlot te maken, en by die pogin gen is ook een dezer, de Norwayvast geraakt. Eindelijk is de Harwichboot, die de gestrande booten wilde ontwij ken, blijkbaar te veel buiten de vaar geul gegaan en bij de Pipe de Tabac aan den grond geraakt. en denkbeeld, dat onder nederlandsche cricketers (in 't bizonder te Amsterdam) wel eens is besproken, nl. of het mogelijk zou zijn, op liet ijs erieket te spelen, is in Engeland ten uitvoer gebracht. Tusschen de clubs van Saddington en Kibworth is een wedstrijd op schaatsen gespeeld. Sad dington ging eerst aan 't bat, cn hoe wel bij den eersten bal de eerste bats man van Saddington verdween, maakte de rest niet minder dan 205 ruos in de eerste innings (28 extra's). Het bleek dat de ballen nog harder liepen dan de fielders reden, want er werden her haaldelijk „boundaries" geslagen. De eerste twee batsmen van Kib worth maakten 95 punten, maar toen moest het spel worden gestaakt wegens de duisternis. Dat het bowlen op schaatsen zeer goed schijnt te gaan, blijkt, behalve uit het geringe aantal extra's, ook uit het feit dat een bowler van Kibworth 4 wickets nam in één over* Of het echter beklaagde evenmin gezien, daar zy met hoofdpyn te bed lag, Later in den avond hadden beiden hem evenwel weer zien uitgaan. Hij was teruggekeerd met zijn arm in een verband, en in antwoord op de vraag van den concierge, hoe hy zich had bezeerd, had hij gezegd zijn vuist des namiddags te hebben verwrikt by het uit stappen van een omnibus. De getuige werd vervolgens ondervraagd over de financieele omstandigheden van de familie in die dagen. Het antwoord toonde aan, dat zy toen overal schuld en zoo weinig in huis hadden, dat de jongste dochter een week te voren twee bronzen candelabres naar de bank van leening had moeten brengen om een middagmaal te kunnen koopen. Hoe wist de getuige dat? Hij had een der voetstukken uit de mand te voorschyn zien komen toen mademoiselle zynloge voorbijliep. Andere getuigen werden voorgebracht, wier verklaringen van zeer weinig beteekenis waren. Zooals de lezer zal hebben opge merkt, waren de verklaringen door de getuigen geleverd niets dan eene bevestiging van de mededeelingen, door den president van den beklaagde zelf ontvangen. De procureur-generaal hield nu een lange rede, waarin hy, dank zy de onvermoeide pogingen van Rampon aan de andere zyde van het Kanaal, hy in staat was om met tamelyk wat zekerheid het vroeger leven van den beschuldigde af te schilderen; ook kon hy aantoonen, dat de beschuldigde van zyn jeugd af een „mauvais sujet", een roekelooze verkwister en berispelijk speler was geweest, die niet alleen zijn eigen aanzienlijk erfdeel bad verspild met zyne treurige ondeugden, maar ook dat zyner tweede vrouw en dochter. Ten slotte was het zoover gekomen, dat hy van de weldad ig- heid leefde, de goedheid van een overdreven milden oom, wiens titel en goederen hy nu had geÈrfd. Niettegenstaande de duchtige lessen» die hy had gekregen, had hy nog voortdurend gewed en groote sommen gelds in de lotery verspeeld. Ten slotte had hij op zeke ren dag ontdekt, dat hy de winner was van den hoogsten prijs eener lotery, maar tot zyn groote teleurstelling kwam hy tot de ontdekking, dat hy het lot in de geheime lade van een kostbaar kastje, dat verscheidene andere meubelen in de bank van leening had gevolgd, had verborgen. Zijn positie was in die dagen zeer wanhopig; zyn jonge stiefdochter had den dag te voren de can delabres nog beleend om een middagmaal te kunnen koopen, Ge lukkig was zyne dochter uit Engeland overgekomen. Ongetwijfeld was het met haar geld (de met moeite verdiende spaarpenningen van het meisje) dat hy in staat werd gesteld om het kastje ia te lossen. Maar welk eene vreeselyke teleurstelling wachtte hem. Toen het ontvangbewijs in de bank van leening werd getoond, werd geantwoord, dat het kastje was verkocht. De wanhopige teleurstelling, die deze vreeselyke ontdekking by den man teweeg bracht kan men zich gemakkelijk voorstellen. In een geestestoe stand grenzende aan waanzin, ging hy het voorwerp, waarin hy zyn schat had verborgen, opzoeken. Ten slotte wist hy hef op te sporen by een Rus (naar de gegevens te oordeelen, een schavuit even groot als hyzelf), die het evenwel ten geschenke had gegeven aan de schoone, rampzalige vrouw, voor wie het bezit zoo nood lottig bleek te zijn. De Rus had beloofd om zijn invloed by de dame aan te wenden en haar te bewegen het aan den oorspron- kelyken eigenaar af te staan; terzelfdertyd had hy echter zyn twyfel te kennen gegeven, of zy wel bereid zou zyn het weer weg te geven. De beklaagde, volstrekt niet zeker of zy er wel afstand van zou willen doea, besloot in ieder geval er zich mees ter van te maken en begaf zich naar hare woniDg. Het zou on zinnig zyn om te veronderstellen, dat eene vrouw in hare positie door weelde omringd en met geld genoeg ter harer beschikking bereid zou zyn om afstand te doen van een mooi kunstvoorwerp voor een paar honderd francs. Zy had natuurlijk geweigerd het kastje af te staan. Zonder twyfel had de beklaagde getracht, er zich ondanks hare weigering van meester te maken, en toen zy trachtte hem dit te beletten, had hy haar met de linkerhand by den keel gegrepen, niet in staat zijnde om dit afschuwelijk werk met zyn rechterhand te verrichten. By de worsteling was het pronkerytafeltje omvergeworpen. Er kon geen twyfel bestaan wat by de jury de conclusie zou zyn! De schuld van den beklaagde lag te veel voor de hand. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2