NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Dinsdag 10 Januari 1H93. No. 2920 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADS.NIEjUW 8. Commissie „Koffie en Brood". BINNENLAND. FEUILELTON eiiAAF wom HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keelames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantierB, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre Haarlem, 9 Jan. 1893 f De motregen, die Zondagavond on geveer te halfzes plotseling begon te vallen, maakte de straten zóo glad, dat 2e op een ijsvlakte geleken. Men zag dan ook de weinigen die de deur uit moesten of door den plotselingen om keer waren verrast, voetje voor voetje verder sukkelen en menigeen maakte een onaangenamen val. In de Houtstraat alleen ging het beter. Daar liep men tusschen de tramrails, waar zand was gestrooid. De tramdienst selve evenwel was in de war, omdat op een gegeven oogenblik een voorraad zand uit den stal moest worden gehaald *en dit bevroren bleek te zijn.Door het op onthoud dat dit veroorzaakte, moest de wagen van den Hout komende langen tijd blijven staan, daar het paard den wagen niet tegen de brug kon optrek ken en dit had tengevolge, dat er wa gens stonden op alle kruispunten, som migen nog met passagiers er in, die liever geduldig wachtten, dan zich op de gladde straten te wagen. Men klaagt ons erover, dat de brug over de Leidschevaart bij de school van mej. Klomp, die toch al lastig te beklimmen is, nu feitelijk onbegaanbaar ,was. Kon op zulke drukke en gevaar lijke punten niet dadelijk wa zand (worden gestrooid? Het was al heelwat gewonnen, wanneer de naastbij wonenden er asch over strooiden. Het avondfeest, Zaterdag gegeven -door de ijsclub „Haarlem en Omstre ken" op bare baan bij de Delftstraat, isj, uitstekend geslaagd. De rijders wer- denr,door IJlicht beschenen en van den wind had men weinig hinder, zoodat door honderden over de baan werd gezwierd, om telkens even halt te hou den vóór de tent, waar eenige musici ,van Kriens lustig opbliezen, ot in de tent waar men zich sterkte met een kop -chocolade of een glas punch. Ongeveer te tien uur werd het vuur werk in een der hoeken van de baan afgestoken op het aangrenzende land. Vuurpijlen, raketten en bengaalsch vuur wierpen nu en dan een fan aatich schijnsel over de ijsvlakte, waarop to:n de lichten waren gedoofd en ongeveer halfelf gingen de rijlus.igen naar huis, erkentelijk zonder twijfel aan het be stuur, dat hun zulk een aangenamen avond had verschaft, fc Ons werd de opmerking gemaakt, dat wanneer het licht iets hooger ware ge plaatst geworden, dat nog beter zou hebben voldaan. Nu het laag stond, werden de schaduwen der menschen zoo lang, dat men geen barsten voor zich kon zien. Indien er geen technische bezwaren voor zijn, zouden de lichten een vol gende maal (wanneer er een „volgende maal" komen mocht) hooger kunnen worden geplaatst. Heden (Maandag) middag ving op dezelfde baan de hardrijderij aaa voor beroepsrijders. Er waren 8 deelnemers ingeschreven en wel: Bastiaan Cassee, 19 jaar, Bloemendaal. Klaas Hanje, 25 Akkrum. Bart Dekker, 27 Zwolle. Geerts Entjes, 24 Groningen. Antoon van Zijl, 26 Haarlem. Arie v. d. Berg, 40 Benthuizen. Philip Holst, 19 N. Amstel. Heinrich Pape, 23 dito De baan was ongeveer 180 meter lang. Deze was zeer mooi glad en ge lijk, hoewel de rest van de ijsbaan reeds de sporen draagt van al veel bereden te z\jn. Het publiek was vrij talrijk. Al de rijders reden 2maal tegen el kander. De aanvang van den wedstrijd was geannonceerd tegen 12 uur, maar hij begon eerst te éen uur. Onze stadgenoot Van .Zjjl trof het slecht, dat hij rijden moest tegen Hanje, een der besten, die hem met gemak afreed. Keurig reed de 4ojarige Van den Berg. Denuitslag was als volgt: WinnersEntjes ie prijsHanje 2a pr.Holst 3e pr. 4 Tijd van den laatsten rit: Entjes I7s/sHanje 174/#Holst 18V». Op ons maakte het den indruk dat Hanje bij den laatsten rit zijn best niet heeft gedaan. Onder dankbetuiging, op hoop van navolging, ontvangen onder letter R. 300-—- Zooals men in achterstaande adver tentie kan lezen wordt morgen, Dins dag, op de ijsbaan alhier een match in het bandy-spel (ijskolven) tusschen een Haarlemsche Club en eenige Eagelachen gehouden. Laatstgenoemden staan onder leiding van denwelbekenden schaatsenrij der Tebbutt en zullen ook wedstrijden hou den in verschillende andere plaatsen vau ons land, o. a. ook in Friesland. De ijsclub te Houtrijk en Polanen hield Zondag eeae hardrijderij voor paren, n namen aan dien wedstrijd deel. Prijs en premiëa behaalden C, Visser en N. Westbroek van Haarlemmermeer, C. Kwaak en M. Kwaak van Houtrak- polder en B. Meester met C. de Boer van Haarlemmermeer. Talrijke passee- rende stedelingen woonden dit ijsfeest bijde muziekvereeniging „de Een dracht" verleende daarbij hare mede werking. Bizonder druk was het Zondag op de banen der trekvaarten tusschen Am sterdam en Haarlem, waar duizenden schaatsenrijders passeerden. Te Halfweg en Sloterdijk was men niet in staat de menigte in de koffiehuizen naar eisch te bedienen. Jammer dat tijd en werkkrachten te kort waren geschoten om de tweede baan naar behooren in orde te hebben. Wegens het vele gebruik was de hoofd- baan in den loop van den dag moeilijk te berijden, daar de talrijke en breede scheuren onzichtbaar waren. Dit gevoegd bij „tegenwind" deed velen besluiten de terugreis naar de hoofdstad per trein te doen. Alleen aan het station Halfweg wer den bijna 600 plaatskaarten „enkele reizen Amsterdam" afgegeven, doch daar de treinen van Haarlem in den namid dag en avond reeds flink bezet waren, moesten velen zich met een staanplaats in de bagagewagens behelpen. De „buiten Liede" en „Mooie Nel" werden minder druk bereden, ofschoon de banen daar bizonder mooi waren. Zaterdag hebben de booten Haarlem Packety Stad Haarlem, en P. van der Hoog voorafgegaan door de Maarten Tromp de reis van hier naar het Noord- zeekanaal weder volbracht. Twee jongens die onvoorzichtig ge noeg over den vaargeul liepen werden door de bemanning van laatstgenoemde boot gered. Ook Zondag werd over het ijs van den vaargeul op meer dan een plaats geloopen of gereden. De vaargeul op het Noordzeekaaaal werd Zondagmorgen opengebroken door het Engelsche stoomschip Bernicia dat zonder bijzondere inspanning de aaneengevroren ijsschollen verbrak. De passagiersbooten, zoomede de beurtschepen, gewoonlijk door sleep booten getrokken, hebben op dit kanaal den dienst gestaakt. Letteren en Kunst. Inhoud Nieuwe Gids 8e jaarg. 2e afl. Indrukken, A. AletrinoDraga- mosus, Ary Prins Plat. Studiën, Dr. Ch. M. van Deventer; Werkeloosheid, J. StoffelRemij de Gourmont le Latin mystique, A. Diepenbrock; Ondergan gen, DelangBerbke, Frans Erens Xerxes, Late Herfst, H. J. Boeken; Middel-Eeuw, Jac. van LooyPaul Verlaine, Jan Veth. Vrijdag werd te Amster dam eeae aigemeene vergadering ge houden van obliegatiehouders der hypo thecaire leeniag ad ƒ46,000 ten laste van den Artis-Schouwburg. Namens den commissaris, den heer B. L. Jacobs, werd zij voorgezeten door mr. J. P. A. N. Caroli, die verschillende feiten ten bezware van den mede-commissaris De Zwart blootlegde en daaruit de conclusie trok, dat deze heer de vereischten mist, welke men moet aantreffen in den per soon, die een post van vertrouwen als die van den commissaris voornoemd be kleedt. Na eene discussie, waaraan o.a. deelname» de voorzitter e» de heeren Kuhn en Van Gigch, van wie de eerste lof bracht aan het bestuur van den schouwburg, dat met zooveel ijver werk zaam was om alle moeielijkheden uit den weg te ruimen- werd met algemeene stemmen de heer Johannes de Zwart ontslagen. De heer De Zwart had eenige dagen te voren een vergadering van obligatie houders uitgeschreven, die Zaterdagmid dag te 3 uur in het gebouw der Maat schappij voor den Werkenden Stand zou plaats hebben. Waarschijnlijk in verband met het ter vergadering van Vrijdag genomen besluit, maakte de heer De Zwart Zaterdagmorgen in de dagbladen bekend, dat de door hem uitgescheven vergadering nitt zou door gaan. Eenige belanghebbenden schenen van die mededeeling geen kennis te hebben genomen of wel aan de betrouw baarheid te twijfelenalthans op het bepaalke uur verzamelden zich een twintigtal personen in het Gebouw voor den Werkenden Stand om de vergade ring by te wonen. Toen hun door den kastelein werd medegedeeld, dat voor een Artis Schouwburg vergadering geen lokaal was afgehuurd en toen boven dien de klok van drieën koud werd zonder dat de heer De Zwait of iemand namens hem verscheen, gaf de heer Ca roli mede aanwezig, in overweging te vertrekken na te hebben geconstateerd, dat de aanwezige obligatiehouders, ter vergadering opgekomen, nit het niet tegenwoordig zijn van den heer De Zwart op het uur van drieën moesten opmaken, dat de vergadering niet zou worden gehouden, en daarop verlieten allen het gebonw. Het M aan dbl. legen verval- sching van dr. Van Hamel Roos ont ving dezer dagen hoogst belangrijke mededeelingen van de directie der Wester-Suikerraffinaderij betreffende er varingen bij de werklieden van hare fabriek met afgeroomde melk. De werk kracht, en vooral de zoo gewichtige factor de werklust, werden zeer belang rijk verhoogd tengevolge van het ver krijgbaar stellen tegen zeer lagen prijs van bacterien-vrije afgeroomde melk aan lederen werkman, die zijn verlangen daartoe te kennen gat. Dat zoowel de werkman als de fabriek de voordeelen van deze betere voeding en grootere werkkracht ondervindt, spreekt van zelf, terwijl deze maatregel door de werk lieden zeer op prijs gesteld wordt. Toén voor eenige jaren in de verga dering vaa den „Volksbond tegen Drank misbruik" voorgesteld werd, om aan te dringen op latere opening en vroegere sluiting der kroegen, gaf dr. v. H. R. in overweging, om, indien men iets kwaads aan het volk ontnam, liefst iets goeds daarvoor in de plaats te geven, en aldus ontstonden de nu reeds bloeiende Vólks-koffiehuizen in de hoofdstad, waar mea voor geringen prijs goede spyzen en dranken, doch geen spiritua liën kan bekomen. Blijkbaar heeft de directie vaa de Wester-Suikerraffinaderij ditzelfde denkbeeld gehad, door den werkman gelegenheid te geveu in plaats van water, dun bier of jenever, iets voedzaams voor lagen prijs te bekomen. Zij draagt voor éen derde bij in den prijs van de melk. Wij wenBchen haar geluk met dit zeer navolgenswaardige voorbeeld en met de uitnemende uitkomsten van hare proef. Hbld. Naar wij vernemen, wordt te Scheveningen een reusachtige onder neming op touw gezet, nl. een sport terrein. Op een vlakte van ongeveer 20 H.A. zouden wieier-, paarden-, tennis cri- ket- enz. banen aangelegd worden, met diverse gebouwen er bij. De wielerbaan zou 1% eng. mijl in omtrek worden en by de finish 12 Meter breedde rechte einden van cement en de bochten van geribt caoutchouc of geperste kurk. Het benoodigde kapitaal voor den aanleg, ten bedrage van ongeveer 50,000, zou geheel door den heer J. P. Rademaker, den bekenden chocoladefabrikant ver- HOOFDSTUK XVII. De samenloop van omstandigheden //De beklaagde wordt afgeschilderd als een bloeddorstigen, niets- waardigen schelm. Zie hem aan I(natuurlek deed iedereen dat). .«Doet dat gelaat, waarop al de edele gevoelen welke in een men- schenhart kunnen sluimeren, zyn weergegeven, zulk een meeDlng ophouden Zetelt en iets op dat fiere, knappe gelaat, dat eenige- zins kan doen denken aan de wreedheid van een tijger? Ziet gy iets in die bizonder fraai besneden gelaatstrekken, dat u herinnert aan den onaangenamen indruk welke dat afschuwelijke soort hond met de breede neusvleugels bulhond geheeten op umaakt? (een ieder antwoordde inwendig met een overtuigd //Neen ..«Mijnheer de procureur-generaal heeft volgens mij geheel over bodig, uitgeweid over de tekortkomingen van den beklaagde in vroegeren tijd. Wat waren bovendien die tekortkomingen nog 'Niets dan jeugdige dwaasheden, eenigszins te verwachten van mannen van zijn stand.' Na in dien geest nog eenigen tyd te hebben gesproken, ging da advocaat tot meer practiache beschoawingen over. „Het is onmogelijk dat de moord kan hebben plaats gehad op de wy'ze zooals door den procureur-generaal is beschreven. Nie mand kan bij een vrouw, die bezig is te vallen, haar hals om klemd houden terwjjl zyn vingers in dezelfde positie blijven toch bewijzen de kenteekenen, op het lichaam gevonden, dat de keel slechts éénmaal was omklemd, en dat de moordenaar niet had losgelaten voordat het leven bij haar was uitgebluscht. Het slachtoffer moet dus op den grond zijn gevallen alvorens hjj haar bij de keel greep. In dit geval ligt de veronderstelling voor de hand dat zij was bezwijmd. Als zjj haar bewustzyn had verloren dan was het voor den beklaagde onnoodig om haar te vermoorden met het oogmerk om zijn kastje in veiligheid te brengen. Als het tafeltje was gevallen op de wijze zooals door de procureur-generaal is beschreven, dan moest het kastje zijn ge broken of in ieder géval beschadigd door den val op den eiken houten vloer. De meeste andere voorwerpen waren geheel in stokken. Daaruit blijkt dus, dat het kastje reeds van het tafeltje was genomen alvorens dit omviel.' Het is onnoodig om hier de zeer goed overwogen en verstandige verdediging van den advocaat weer te geven. Hy was een onbe vooroordeeld maq, zooals de laatste woorden van zijn betoog ook aanduiden. z/Nu, heeren juryleden, verzoek ik u om de punten, die ik u gesteld heb, zorgvuldig te overwegen. Ik voor mij, geloof volko men aan de onschuld vaa den beklaagde. Waarheid spreekt uit zijne eenvoudige en duidelijke beschrijving van zijn onderhoud met de ongelukkige dame, en de aangename manier, waarop zij van elkaar zijn gescheideD, en die ieder onbevooroordeeld persoon moesten overtuigen. Als gij dezen man veroordeelt, dan aarzel ik niet met te zeggen, dat gij u hebt schuldig gemaakt aan een rechterlijken moord. Zijn bloed kome over uw hoofd. Heeren, ik verzoek u uw taak te verrichten met de onpartijdigheid van man nen, waardig om het recht te handhaven in eene groote roemrijke republiek. Ik eisch de vrijspraak van dezen man. Laten onze na buren over het Kanaal later niet zeggen, dat wij van rechtsweg© een hunner landgenooten hebben vermoord, omdat hy toevallig in die klasse der maatschappij behoort, welke de sympathie van ons, republikeinen, niet wegdraagt.' z/De beklaagde wordt door ons schuldig bevonden, zonder eenige verzachtende omstandigheid.' Aldus luidde de uitspraak. Een zoo luide, hartverscheurende kreet weerklonk door de zaal, dat by de aanwezigen het bloed in de aderen stolde. Hij werd geslaakt door de arme, kleine Lizzie, die bewusteloos in de armen van haar stiefzoon neerzonk. De president wilde juist het vonnis uitspreken, toen achter in de zaal eene melodieuse, heldere stem uitriep: //Halt m y n h e e r I' {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1