mam mm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Woensdag 11 Januari 1893. No. 2921, STADSNIEUW S. WEDSTRIJDEN. FEUILELT ON- HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- "i Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantierz. Directeur-Uitgever J. C. P E E R E B O O M. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 fris Faubourg Montmartre. .Haarlem, io Jan. 1893 ^Door den minister van Oorlog is be paald, dat aan de miliciens der lichting 1893 een wollen of baaien borstrok zal worden verstrekt en wel tegen den prys van respectievelijk 2,25 en 2,58, W9lk bedrag op de uitrusting en reservereke ning zal worden gebracht. I~~ He minister van justitie heeft op een daartoe gedaan voorstel van het college van regenten over de gevange nissen te Rotterdam besloten, dat Jacobus Boons, gedetineerd in de strafgevangenis te Rotterdam, veroordeeld by vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem, dd. 12 December 1889, ter zake van diefstal door twee vereenigde personen gepleegd, voorwaardelijk in vrijheid zal worden gesteld. De straftijd zal verstrij ken, behoudens te verleenen verminde ring van straf, den 21en Februari 1898. Voorts heeft de minister bepaald, dat Johannes Fracciscus Bernardus van Gro ningen, gedetineerd in de strafgevangenis te Rotterdam, veroordeeld by vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem dd. 12 December 1889, ter zake van diefstal, gepleegd door twee vereenigde personen, voorwaardelijk in vrijheid zal worden gesteld. De straftijd van deze veroordeelde zal verstrijken, behoudens te verleer, en vermindering van straf, den ISen September 1893. Hedenmorgen werd door het 3e bat. 4e reg. inf. eene oefening op schaatsen gehouden, de troep marcheerde, onder bevel van een le luitenant, om 8% uur af en maakte een marsch langs de Leidsche- vaart naar Hillegom. De niet-schaatsen- rydors marcheerden te voet als hoofdj troep langs het jaagpad. j den internationalen en nationalen scherm-wedstrijd uitgeschreven door de 's Gravenhaagsche schermvereen. //Excel sior" en op 7 en 8 dezer aldaar gehou- len, heeft de scherm vereenigiug ^Thor" ilhier bij den vereenigingswedstryd eo- onne degeD, den 2den prys, zilv, banier- ledaille behaald, de eerste prys werd liervoor niet uitgereikt, In den personeelen wedstrijd werden og de volgende pryzen behaald Prevót-sabelB. Chits, 2e prijs, bron zen med. Lange stok: A. J. Meyerink, le pr., verg* zilv. med., J. W. H. Huykaaan, 3e prijs, diplom». Genoemde heeren zyn allen leden van //Thor". De Haarlemsche stoombooten hebben Maandagmorgen den dienst moeten op geven. Maandagavond werd in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon* door de Typografische Vereeniging „Tot Nut en Gezellig Verkeer" het een en veer tigste jaarfeest gevierd. Nadat door de leden, die bijna allen met hunne dames aanwezig waren, een welkomstlied was gezongen, werd door den voorzitter, C. E, Abspoel, verslag gedaan van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Daaruit bleek opnieuw dat de vereeni ging met recht „nuttig" mag heeten. Niet minder toch dan f 746.35 werd aan ziekengeld uitgekeerd, ;terwijl aan vier weduwen van overleden leden ge zamenlijk een som van ƒ244.kon worden uitbetaald. Voor een weduwe, die met zes kinderen achter bleef, werd door leden uit de vereeniging een lief dadigheidsvoorstelling gegeven die met den besten uitslag werd bekroond daar het bestuur haar een som van f 320.40 kon ter hand stellen, bij welk bedrag nog kon gevoegd worden een som van f 116,37 door Typografen in de Trans vaal voor genoemde weduwe gecollec teerd. De toespraak van den voorzitter, die eindigde met een dankbetuiging aan H. H. donateurs voor hunne gewaar- deerden steun, na aan ieder in het bizonder een gelukkig jaar te hebben toegewenscht, werd met een langdurig appiaus beloond. Op initiatief van vier leden der ver eeoiging H. Ruijfrok, E. Zwart, B. de Tello ea W. Zeilemaker, had onlangs een lijst onder de leden gecirculeerd voor bydragen om aaa den president en aan den pean ingmeester, D. Andrea, een be wijs van sympathie te geven voor de ruim 15-jarige zorg en moeite die zij zich ia hunne kwaliteit voor de vereeniging hadden getroost. Dat het een behoefte der leden was om aan hun president en penningmeester een bewijs van hulde te geven, bleek ten duidelijkste toen bij monde van het lid H. Ruijfrok, uit naam der leden, die hadden bijgedragen, met een kort woord aan jieder een sierlyk inktstel met zilver gemonteerd en toepasselijke inscriptie, werd ter hand gesteld. Zeer getroffen door dit blyk van achtiog en waardeering dankte de heer Abspoel, ook uit naam van zijn mede bestuurder, de leden en hoopte dat de broederband hierdoor nog des te sterker zou worden, wat met een „hoera, lang zullen ze leven" werd bezegeld. Nadat nog ooor den president was medegedeeld dat door iemand die on bekend wenscht te blijven 10.aan de vereeniging was geschonken, werd het ftest voortgezet met opvoering van twee tooneelstukjes n.l. „De Koperen Ring" en „Het levend doode Snijder- paar" waartusschen nog een komische operette, getiteld„Sichard en Mathilde, of de Tooneel Repetitie", werd voor" gedragen. Mochten de werkende leden en dames voor hun goed spel veel bijval oogsten, de komische operette spande de kroon, die dan ook onberispelijk door het lid A. M. Vrugt en mej.*** werd voor gedragen en waarvoor hun een uitbun dige bijval ten deel viel. Na afloop der voorstelling begon het bal, afgewisseld door verschillende amu sementen, dat tot in den morgenstond voortduurde. Na nog te hebben medegedeeld dat een goed bezet muziekkorps, onder di rectie van den heer C. F. D. Wagner, de aanwezigen in vroolijke stemming hield en de orde van het begin tot het einde uitstekend is gebleven, dan raag men èn bestuur èn leden geluk wen- schen met hnu uitstekend geslaagd Kop perfeest. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het Nutsdepartement Haarlem, werd door het Bestuur bij monde van den voorzitter, den heer dr. E- van der Ven, een voorstel gedaan tot converteering der schuld van het departement. Het totaal bedrag dier schuld is 31500.rentende gemiddeld 4 per cent, terwijl aan aflossing thans moet worden betaald f 1250.Het bestuur heeft nu getracht, deze som en daarbij het benoodigde kapitaal voor den bouw eener nieuwe kweekschool voor onder wijzeressen, te krijgen van éen credi teur en is daarin geslaagd. Indien de vergadering het goedkeurt, verklaart de voorzitter, kan het Departement onder hypothecair verband 50.000.krijgen tegen 3 percent, met een minimum af lossing van 500Hierdoor wordt de jaarlijksche uitkeering van rente en aflossing belangrijk lager en is het voor den bouw eener nieuwe kweekschool benoodigde kapitaal 16000) verkregen. Deze regeling werd door de vergade ring met applaus goedgekeurd, nadat op voorstel van den heer J. Krol Kzn. nog was besloten, het bestuur een marge van ƒ2000 op de aanbestedingssom toe te staan. De bouw van deze nieuwe school kan zeker geen luxe worden genoemd. De lokalen in het thans bestaande gebouw voldoen niet aan de eischen en by de bevolking welke zy thans heeft, ontbreekt het aan ruimte. Toch blijft het staan en kan zeer goed voor hnishoudelyk gebruik worden benuttigd. Het nieuwe gebouw komt als het ware achter het oude en zal zijn front hebben, 0 p de Raaks, naast het huis van Ds. Moeton. Twee der lokalen van het oude gebouw zullen worden getrokken bij het gebouw in de Zylstraat, eea voor den dienst der spaar bank en een ten behoeve van de concierge. Tot lid van de Commissie over de school voor bejaarden werd benoemd de heer F. J. Poutsma. Het was in de plaats van den heer A. C. Kruseman, die door zyn aftreden den laatsten band verbrak, die hem nog aan het Nut verbond. Op voorstel van den heer H. L, Janssen van Raaij werd dan ook be sloten, een brief van dankbetuiging te richten tot den heer Kruseman, om hem dank te zeggen, voor alles wat hy zoo vele jaren lang voor het Nut heeft ge daan. Henenmidd?g had op de ijsbaan een Hocky-wedstrijd plaats tusschen eenige engelsche hcereD, die daarvoor expres selyk zijn overgekomen en een aantal leden van de ysclub sportbeoefenaars. De prijskamp werd door muziek van 2 tot 4 opgeluisterd. Hocky Is, zooals men weten zal, een soort van balspel op het ijs en er behoort Diet weinig vlugheid en vooral behendigheid toe, om het spel flink te spelen, terwijl na tuurlyk niet zelden een speler den grond gaat meten. Het haarlemsche elftal bestond uit de heeren Muiier, Pies, J. G., Jau, Frans en H. Eldering, Tromp de Haas, K, Pander, Jhr. Schcrer, L. H. Koolhoven en Westerveld. Tebbutt was captain der EDgelscheu, wier namen wij niet konden vernemen. Er was bepaald, dat de wedstrijd ander halt uur zou duren. Reeds dadelijk speel den deHaarlemmers zeer goeden wonnen den isten en 2<ien goal. Io weerwil van het uitstekende spel van den esgelschen captain, overwonnen onze stadgenooten op schitterende wijze en maakten acht goals, tegen de Eu gelachen een. j i^Met dit prachtig succes wenschen wij onze haarlemsche sportsmen van harte geluk. Het publiek, dat aanvankelijk klein was, werd later talrijker en toonde zeer veel belangstelling. Naar wij vernemen zal de commissie tot het kosteloos verstrekken van koffie en brood hare werkzaamheden Donder dagochtend a. s. doen aanvangen. De uitdeeling zal plaats hebben in het oude Gerechtshof in de Zijlstraat, voor dit doel, op een daartoe gedaan verzoek aan den minister, welwillend afgestaan. De gelegenheid zal zyn opengesteld voor kinderen van 7—8% uur en voor vol wassenen van 8%10 uur des morgeus. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank alhier van 10 Januari 1893, is in staat van faillissement verklaard Pieter van ILieshout Christiaaoszoon, tapper en slijter, wonende te Beverwijk, met ingang van 7 Januari 1893. Tot rechter-commissaris is benoemd Mr. J. de Clercq van Weel en tot curator Mr. W. Cnoop Koopmans, advocaat en pro: cureur alhier. No 2. van het Geïllustreerd Zondags blad, dat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem Dagblad wordt geleverd, zal bevatten Nanciebel. Een geïllustreerd verhaal naar het Engelsch van William Black (met 2 illustraties). Niets nieuws onder de zon. Hoe men in verschil lende landen eet. Een voorbeeld van zelf beheersGhiDg. Een diep geheim (illustratie). Dieren voor de rechtbank. Onze Vrouwennamen. Betaald gezet. Een smokkelgeachiedenis Joseph II op reis. Zoo is het niet bedoeld (met illustratie). Een goed antwoord van Triboulet. - Hy won zgn weddenschap. By den Professor (met illustratie). De verrader (met illustratie,) Een man met een ijzeren schedel (met illustratie). Een boksende kangaroe (met illustratie). In Quarantaine, eene vertelling uit Indië, II vervolg. Puzzle. Verkeerd be grepen (met illustratie). Een vraag (met illustratie). By de kalmste ruBt dreigt het grootste gevaar (met 2 illus traties) Prijsraadsels. Anecdoten- proeve. Anecdoten. Rebus No, 2. Oplossingen. Schaakrubriek. Me- dedeelingen. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pag.) Den haarlemsche stoombooten Lijnden en P. van der Hoog is het hedenmor gen gelukt de vaargeul open te breken en het Noordzeekanaal te bereiken. Tegen de gezagvoerders is proces- verbaai opgemaakt. Onder Haarlêmmerliede (c. a.) is in een vijfde stal, mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. By eene te Spaarwoude gehouden hardrijderij werden prijs en premie ge wonnen door W. Kuiper, P. Bouwens, W. de Vries, J. Swenneker en H. C. Jas. De wedstrijd ging uit van de ijsclub te Spaarndam en was uitsluitend voo personen uit die plaats eD Spaarcwoude De morgen (Woensdag) te houden in ternationale en nationale hardryderyen op de lange baaD, te Paterswolde, belo ven, wanneer het weder maar eenigs- zins wil medewerken, zeer veel. Het ys meer dan prachtig en groot is hot 38) HOOFDSTUK XVII. De samenloop van omstandigheden (5/o/). De president hield op, ten hoogste verbaasd en ook veront- raardigd, want de stem hoewel bizonder liefelijk klonk zeer ge- wedend. Allen zagen in de richting vanwaar zy kwam, en toen ibel met een rol papier in haar hand naar voren kwam, week >©n ieder eerbiedig voor haar op zy. //Myne dochter!" riep sir Leslie, onwillekeurig en strekte zyne irmen naar haar uit. «Mynheer de president," zeide zij en haar atem kloDk helder m duidelijk als de zilvoren tonen van een bel, /ysir Leslie Chet- rynd ie onsehuldig aan de misdaad, welke hem ten laste wordt ;elegd. Dit document, voorzien van de handteekeningen van den ;eestelyke en den ;maire van Enghien, behelst de volkomen be- jkentenis van den waren schuldige." En zy overhandigde het aan <jen verdediger, die het den president overreikte. De waardige advocaat van de beklaagde kon zijne tevredenheid niet verbergen met den loop dien nu de zaak nam, en hij kon een zegevierenden glimlach niet weerhouden, toen hy een blik wierp op de teleur gestelde gezichten van de jury en den procureur-generaal. De diepste stilte heerschte in de zaal, toen de president den inhoud van het document begon te lezen. De opgewondenheid was algemeen. Aller oogen waren gericht op de jonge, bekoorlijke vroow, die op zoo zonderlinge wijze tusschenbeide kwam. Velen der aanwezigen herkende haar. Plotseling hield de president in het lezen op, en gat het bevel, dat oogenblikkelyk maatregelen zouden worden genomen omgraaf Vladimir Stroganoff te arresteeren. //Graaf Stroganoff is voor een Hoogere Rechtbank opgeroepen," klonk het over de bevende lippen van de weduwe. wHij is van nacht overleden Toen «y deze droeve woorden uitsprak, werd Isabel plotseling door eene duizeling overvallen. Haar hoofd kon zy niet recht ophouden, hare omgeving werd voor haar als in een mist gehuld, hare ledematen schenen krachteloos en plotseling wankelde zy hulpeloos heen en weer. Iemand greep haar daar zy dreigde te vallen en legde haar op een van de banken neer. En nu gebeurde er iets bizonders in een ander gedeelte van de zaal. Een slanke, knappe, breedgeschouderde jonge man, wiens natio naliteit in zijn uiterlijk niet was te miskennen, was van een bank afgesprongen en baande zich met zyne elbogen onstuimig een weg door de menigte, die als een kudde verschrikte schapen voor hem uit den weg week. Toen hy naar voren was gekomeD, nam by Isabel op, zoo ge makkelijk, als ware een kind geweest en droeg haar uit de heete, verstikkende zaal. tfEindelyk de mijne!" fluisterde hy, terwijl by zyne kostbare v racht teeder neerlegde op een bank in de koele vestibule. HOOFDSTUK XVIII. God beschikt Drie jaren waren er sedert de gebeurtenis in het vorig hoofd stuk medegedeeld, verloopen. Isabel was nu reeds een jaar de gelukkige gade van Edward Dennyson en een jaar geleden ook had Nell Warrie niet langer laten wachten. De stiefzusters waren op denzelfden dag gehuwd,' en het dubbele huwelijksfeest was vreugdevol op Cumbray Court gevierd. Korten jtyd na de zitting en na de begrafenis van graaf Stroganoff waren Ieabel en haar kind door hare bloedverwanten mee naar Engeland genomen. Alvorens Engeland te verlaten out ving Chetwynd van den president der fransehe republiek eene speciale uitnoodiging om een bezoek by hem te komen afleggen 9 en had deze zyne verontschuldiging gemaakt voor de vergissing, die den baronet het leven had kunnen kosten. Met alle hoffelijk heid, den engelschen edelman eigen, aanvaardde sir Leslie de ver ontschuldigingen, maar hy uitte toch de hoop, dat zyn geval de genen, die in Frankryk recht moeten uitoefenen, tot een les mocht dienen om voortaan niet te veel verband uit de omstandigheden te gaan zoeken, maar wanneer er twijfel bestaat, denbeschul-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1