NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I Oe Jaargang. Dinsdag 17 Januari 1893. No. 2926 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUW S. Avancement ter Secretarie. FEUILLETON li liiiiiïfiii mm. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. BAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre: Haarlem, 16 Jan. 1893. Bij kon. besl. is aan mr. E. A. Jor- dens, op zijsi verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Haarlem, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. Tengevolge van het eervol ontslag van den heer P. van der Eist, doenB. en W. een voorstel tot bevordering en traktementsverhooging van de ambtena ren ter Secretarie. Het voorstel luidtaan de heeren P. J. Smit en J. Stoel eene verhooging toe te kennen van 50.elk, waar door zy het maximum-traktement be reiken aan den commies, den heer J, W. van Campen, eene verhoogiag van 150 aan de adjunct-commiezen J. "W. van Bilderbeek en C. Sipkes eene verhooghg van 250.—elk, een gelijke verhooging aan den klerk M. A. van den Berg, benevens diens bevordering tot adjunct-commies en voorts de na volgende verhoogingen toe te kennen p aan de adjunct-commiezen H. C. van der Vangst en P. Verkes elk ƒ150 en aan de klerken G. J. Kok, L. M.Molenaar en P. Griliis elk ƒ50. Ten slotte wordt voorgesteld, de be trekking van den heer P. van der Eist onvervuld te laten, maar het personeel ter secretarie te versterken door de be noeming van twee klerken. Het volgende rekest is bij den Raad van Haarlem ingediend: Geeft met den meest verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekende D. W. Kievits, particulier, Prinsen Bolwerk 2 alhier, vorst, althans voor Kerstmis, onmiddel lijk met hare uitdeelingen te beginnen. 2e. Uwe ingenomenheid met het werk dier commissie en de wenschelykheid van vorming van dergelyken in alle gemeenten van ons Rijk uit te spreken, 't welk doende enz., D. W. KIEVITS. In ons vorig nummer vermeldden wij den afloop van den internationalen wed strijd op schaatsen Zondag te Amster dam gehouden op de baan van 500 en 10000 meter. Hieronder komen nog de volgende bizonderheden Voor de baan van 500 meter waren ingeschreven 19 rijders, van wie opkwa men 14 personen. De rijders, die de snelste tijden maakten, waren Frederiksen, Ericcson, Halverson en Eden. Toen dezea daarna twee aan twee tegen eikaar reden won Eden in 51'/* sec., Halverson en Ericcson legden de baan af in 52 sec., Frede riksen in 5aVs sec. Nadat de wedstrijd op de baan van 10.000 meter, waarvan wij den uitslag reeds mededeelden, ongeveer ten 4 ure geëindigd was, had de prijsuitdeeling op de tribune plaatsdit geschiedde bij monde van den heer Jhr. A. E. Bar- naart, voorzitter van den Ned. Schaat- senrijdersbond. Groote geestdrift heerech- te oader de toeschouwers voor den wereldkampioen, vooral toen dezen de prachtige sjerp met de in gouden daarop geborduurde letters: Amateur World Championat", werd omgehangen. Ook werd Eden het ontwerp van den zil veren beker, ter waarde van 600 aan geboden. Namens de Amsterdamsche Sportclub overhandigde de heer C. A. A. Dudok de Wit Frederiksen den win naar van den 10.000 M. wedstrijd, een prachtigen lauwerkrans. Het bericht door ons Zaterdagavond hier ter stede verspreid, dat de wereldkampioen J. J. Eden, onze haarlemsche kampi- dat hy met leedwezen gezien heeft j oen, des avonds met den trein van 10.40 dat de commissie tot kostelooze ver-uit Amsterdam zou aankomen, had^ een strekking van brood en koffie aan be-groote menschenmenigte doen byeen- hoeftigen dit jaar hare hoogst nuttigej stroomen op het stationsplein en op het uitdeelisg wegens gebrek aan fondsen i perron. Alhoewel de toegang tot het niet voor 10 Januari heeft kunnen aan-1 perron zooveel mogelijk werd verboden was het zeer spoedig stampvol. Door het bestuur der ijsclub „Haarlem en Om streken" was zorg gedragen, dat Eden waardig zou worden ontvangen. Een gedeelte van het stedelijk muziekkorps was voor het station opgesteld, bene vens een elftal fakkeldragers. In de restauratiekamer zou de eerste ontvangst door bovengenoemde ijsclub plaats vangen dat hst hem voorkomt, dat waar in den zomer geld bij overvloed is om feest te vieren, het in den winter zeker niet mag ontbreken om hongerigen te spijzen. Redenen waarom hij UEd. Achtb. v -vergadering verzoekt ie. Een som gelds disponibel te zen- den#waardoor de commissie a. s. jaar .hebben. weer in staat zal zyn bij invallende Nauwelijks was de trein, die de eer genoot den wereldkampioen te vervoe ren, het station binnengestoomd, of een luid hoera deed zich hooren, dat nog veel sterker werd toen Eden zich ver toonde. Al heel spoedig werd hy opge nomen en naar de restauratiezaal ge bracht. Onder den druk der geestdrift van het zich om hem heen dringende pu blick, moesten eenige ruiten van de deur bezwijken. Binnengekomen werd onze „Jaap", natuurlijk met zijn sjerp getooid, door den heer jhr. W. P. Teding van Berkhout, voorzitter van de ijsclub, toe gesproken, die hem in korte woorden gelukwenschte en hem een groote lau werkrans overhandigde. Nu had de tocht door Kruisweg, Kruisstraat en Barteljorisstraat plaats naar café Brinkmaan, Overal geestdrift, gewoel ea gedrang. Op verschillende plaatsen werd aan de huizen ben- gaalsch vuur ontstoken, dat steeds een nog geestdriftvoller gejuich deed opgaan uit de groote menigte. Eigenaardig was het, dat toen de stoet den uitgang van de Smedestraat in de Kruisstraat had bereikt, velen de Smedestraat hollende doorliepen om op die wijze eerder café Brinkmaan te bereiken. Verscheidenen evenwel raakten onder den voet, want zich verheffende ia hun geestdrift, had den zy geen oog voor een hoop vast gevroren sneeuw, bijna in het midden van de straat, en vielen er over heen. In de nieuwe zaal van bovengenoemd café aangekomen werd den //lion" van het ijs eerst eene algemeene ovatie ge bracht, waarna het toespraken en blijken van hulde begoo te regenen. Namens de Haarl. Velocipède-club werden hem pioen een telegram van gelukwensch had gezonden en verder door den heer J. Nierop, namens de gymnastiek vereniging „Sparta". Hierna had nog een gezellig samen zijn plaats. In de boven voorzaal ver wijlde de heer Eden nog geruiraen tijd te midden van de leden der H. W- V. „Kettinggangers." De feestelijkheid duurde tot laat in den nacht. Ook Zondagavond toen onze wereld kampioen in de zaal van de „Kroon" en daarna in den Schouwburg verscheen, met zijn sjarp getooid, werden hem war me ovaties gebracht. Ongetwijfeld zal een ieder hem die van harte gunnen, die weet met welke bescheiden kalmte en kalme bescheiden heid, hij al die betuigingen van geest drift en sympathie aanneemt. De Haarlemsche stoombooten hebben den dienst gestaakt. Zondagavond werd in den Schouw burg alhier een soort café-concert ge geven door het operetten-gezelschap, onder directie van den heei F. W. Stroetman. Behalve de twee duitsch© operetten, die werden gegeven en waarby in „Der Lustige Krieg" ook door een drietal der acteurs hollandsch werd ge sproken, traden op een duitsche buik spreker, een engelsche coupletzangeres, en een fransche bariton zanger, zoodat nogal verschillende nationaliteiten in dit gezelschap zijn vertegenwoordigd. De hoofdschotel vormde natuurlijk de opere te. In Undine was het vooral frl. Coppé, die veel succes verwicif. met een toespraak ven den heer André Zij beschikt dan ook over een aange- do la Porte een paar fraaie palmtakkennaam, frisch geluid. Deze opéra en- aaDgeboden. De heer W. Muiier sprak jsemble geeft zeer fraaie momenten en hem vervolgens toe namens de Haarl, groepeeringen te zien, waaraan nog meer Footballclub, en hoewel het betreurende j luister werd bijgezet door de fraaie cos- met lesge handen te komen, deed hij namens de IJsclub en ae nederl&ndsche sportsmen de belofte, dat zij Eden spoe dig een passend huldeblijk zouden ver eeren. Hierna werd door de H. W. V. „Kettinggangers" bij monde van den heer J. A. LeupeD, president der Ver- eeniging, Eden gelukwenscht, en hem een krans aangeboden. Dit voorbeeld werd gevolgd door den heer D. J. A. Westerveld namens de gymnastiekver* eeniging „Kracht door Volharding". De heer A. Koolhoven sprak hem toe als penningmeester van den A. N. W. B. en herdacht ook onzen stadgenoot Klaas Pander, die Eden steeds heeft getraind. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer jhr. J. J. Sandberg, jhr. W. P. Teding van Berkhout, die mede deelde wat de heer Barnaart bij de prijsuitdeeling had verteld, Damelijkdat de Koningin den Nederiandschen Kam tuums. In „Der Lustige Krieg" van Joh. Strauss maakte het een allerdwaast ef fect midden onder het spel der duitsche acteurs en actrices personen te zien optreden, die zuiver nederlandsch spra ken. Vooral de „tulpenhandelaar uit Haarlem" had veel succes. In deze operette werd de zang hoofd zakelijk vervuld door frl. Coppé en den heer Coppéook laatstgenoemde bezit een sympathiek orgaan. Aan de monteeriog van dit stuk was zeer veel zorg besteed, terwijl de actie levendig en los was. Van de andere optredenden kunnen wij vermelden dat de .buikspreker zich reeds hier ter stede voor eenigen tyd in „de Kroon" heeft doen bewonderen. Veel succes verwierf miss Pedlcy met baar vinger- en teenen vlugheid respec tievelijk op de trom en in haar dansen getoond. Ook bij haar met echt engelsche stem gezongen liedjes was haar mimiek uit stekend. De heer Masseres zong met een krachtige stem het „Toiéador"- lied uit Carmen en „Les Rameaux", waarmee hij zeer veel succes inoogste. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van het Genootschap, hield „Mel pomene en Thalia" Zaterdag jl. een feestelijke bijeenkomst in de sccieteit „de Kroon". Toen ongeveer kwart voor negen het scherm opging, stendes de werkende leden der vereeniging iu een kring geschaard en hieven een feest cantate aan, waarna de voorzitter, de heer D. C. A. Regenboog, het woord nam, de aanwezigen voor hun opkomst en belangstelling dank zegde, en in korte woorden het verleden van het Genootschap besprak. Toen eenmaal de eerste speech was afgestoken volgden er met verrassende snelheid meer. Eerst werd een huldeblyk aangeboden namens de vereeniging aan de twee dames-leden, het overreiken waarvan met een toe spraak vergezeld ging. Verder weiden de beide oudste leden toegesproken en aan hen en den voorzitter herin neringsmedailles met linten uitgereikt. Hierna werd nog een omlijste oorkonde achter glas aangeboden door een der leden van het genootschap. Hierna had de grootste verrassing plaats. Het achter scherm werd opgehaald, en een onthulde banier werd zichtbaar. Daok zij de ijverige pogingen van een feestcommis sie, welke zich had samengesteld voor deze gelegenheid, was men in staat om „Melpomene en Thalia" een nieuwe banier te geven; jmet deze banier nu kan ze met trots voor den dag komen. Nauwelijks was de nieuwe banier ont huld en met een korten speech aange boden, of ze werd reeds oogecblikke- lijk met fraaie lauwerkransen gesierd, die werden aangeboden door een be stuurslid van de vereeniging „Inspan ning Uitspanning", en door den costu mier. Nadat ook nog aan een paar der oudste kunstlievende leden, het eere lidmaatschap van „M. en T." was aan geboden, was het officieele gedeelte van den feestavond geëindigd, en begon het meer -feestelijke gedeelte. Na een con cert door de leerlingen van de heeren Wagner werd een blijspel opgevoerd „Het huisraad van Rosine", dat veel succes had. Na de pauze werden onder het bal nog verschillende voordrachten ten beste gegeven. Sedert de vorige opgave werden dcor de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" nog de volgende giften en gaven Uit het cngelsch A. CONAN DOYLE. .5) Het was bijna een uur toen Sherlock Holmes van zijn onder zoekingstocht terugkeerde. Hy hield een stukje blanw papier in zyn hand, waarop cijfers en woorden stonden gekrabbeld. //Ik heb het testament van de overledene echtgenoote gezien," zeide hy. jyOm de jniste beteekenis er van te leeren, ben ik genoodzaakt geweest om de waarde van de tegenwoordige panden tot maatstaf te nemen. Het geheele inkomeD, dat ten tyde dat de vrouw stierf, niet veel minder was dan 130U pd. st. is nu door het verval van den landbouw niet meer dan 750 pd. st. Iedere dochter kan aan spraak maken op een inkomen van 250 pd. st. in geval zy in het huwelyk treedt. Daaruit blykt, dat als beide meisjes waren gehuwd, hem het grootste deel van zyn jaarlyksch inkomen zou worden ontnomen en zelfs wanneer dit maar met een van beiden plaats vond, zou hy zich zeer moeten bezuinigen. Myn arbeid van dezen morgen is niet tevergeefach geweest, nu het is gebleken, dat hy zeer gewichtige redenen heeft om een huwelyk te voorkomen. En nu Watson, de zaak is te gewichtig om onzen tyd te ver beuzelen, vooral nu de oude man weet, dat wy ons in zyne zaken hebben gemengd, moesten wy, als gy gereed zyt, een rytuig nemen en naar Waterloo-station ryden. Gy zoudt mij zeer verplichten door een revolver in nw zak te laten glyden. Een Eley No. 2 is altyd een uitstekend argument tegenover heeren, die een pook kunnen ombuigen. Dat en een tandenborstel, zyn dunkt my de eenige voorwerpen, die wy noodig hebben." Aan Waterloo-station aangekomen, waren wy zoo gelukkig dadelijk te kunnen instappen in een trein naar Leatherhead, waar wy aan het logement by het station een rytuig huurden en ver volgens een rit van vier A vijf mijlen in het bekoorlijke landschap van Surrey maakten. Het was een mooie dag, met een helder schijnende zon en slechts hier en daar eenige witte wolkjes aan de lucht. Het frissche jonge groen der boomen en heggen aan den kant van den weg begon juist uit te botten en de lucht was be zwangerd met de liefelijke lentegeuren. Yoor my bestond er een zeer groot contrast tusschen de vroo- lyke, frissche natuur en de sombere zaak, die ods daarheen bracht. Myn metgezel zat voorin met gevouwen armen en zyn hoed diep over zyn voorhoofd getrokken en zyn kin op zyn borst gezonken, in diep gepeins. Plotseling verhief hy zich echter, klopte my op den schouder en wees over de velden. z/Kyk eens daar," zeide by. Een park van zwaar geboomte strekte zich voor hem nit, lang zaam rijzend. Te midden van het dicht gebladerte verhieven zich de gryze muren en spitse daken van een zeer oud huis. i/Stoke Moran zeide hy. wJa mynheer, dat is het huis vau dokter Grimesby Roylott," gaf de koetsier ten antwoord. z/Wy moeten naar dat huis," zeide Holmes, ffwant daar moet wat worden gebouwd." «Daar is het dorp," zeide de koetsier, en wees naar een groepje daken op eenigen afstand aan den linkerkant; *wilt gy echter naar het huis, dan is de weg voor u korter als gy het voetpad volgt dwars door de velden, daar waar die dame wandelt." z/En die dame is, naar ik vermoed, miss Stoner," merkte Hol mes op, en hield zyne hand voor zyne oogen. //Ja, my dunkt, dat het verstandig zal zyn uw raad op te volgen. Wij stegen uit, betaalden onze vracht en het rytuig keerde terug naar Leatherhead. z/Ik vond het maar beter," zeide Holmes toen wij de helling beklommen, //dezen man te doen denken, dat wy hier als archi tecten zyn gekomen voor het verrichten van een of ander werk. Nu zal hij er wellicht niet over babbelen. Goeden middag miss Stoner. Gy ziet, dat wy ons woord hebben gehouden." Onze bezoekster van dien morgen was ons haastig tegemoet geijld, terwyl vrengde op haar gelaat stond te lezeD. //Ik heb zoo vurig naar uw komst verlangd," zeide zy en drukte onshartelyk de hand. //Alles is zoo prachtig geloopen. Dr. Roylott is naar Londen en hy zal waarschijnlijk niet voor de avond terugkeeren.* z/Wy hebben het genoegen gehad met den dokter kennis te maken," zeide HolmeB en deelde haar met een paar woorden mee wat er was gebeurd. Mies Stoner werd doodsbleek terwyl zy

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1