BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. Lstteren en Benut. ontvingen Van het versieringscomité der Ged. Onde Gracht 10; van N. N. ƒ25; door tusschenkomst van de dames de Jongh 6 beddezakkea met 6 bons voor haverdoppen 12 spreien 24 lakens 34 sloopen; 6 vrouwenborstrokken j 6 mansborstrokken6 paar sokken en 60 K. G. rijst met 60 bons voor beenen^ Zaterdagavond had hier ter stede een treurig ongeval plaats. Zekere van D., die met zijn gezin op een bovenhuis in de Lange Raamstraat woont, had zich bereid verklaard bij de feestelijke ver welkoming van den hardrijder Eden, als fakkeldrager dienst te doen en zijn vrouw was eveneens uitgegaan, de zorg voor het vierjarig kind dat lag te slapeD, overlatende aan de twee dochters van 16 en 18 jaar. Dezen gingen naar de benedenburen en kwamen van tijd tot tijd even boven, om te zorgen dat de kachel niet uitging. Of zij nu de laatste maal de deur wat hard hebben dichtgeslagen, zoodat een tochtwind ontstond die het gordijntje van het ledikant je in aanraking heeft gebracht met de kachel, of een ander ongelukkig toeval dat heeft veroorzaakt, is niet zeker, maar toen de ouders thuiskwamen vonden zij de kamer vol rook en het gordijn smeulende. Dit begin van brand werd gemakkelijk ge bluscht, maar het ongelukkige kind bleek, door den rook, te zijn gestikt. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pag.) Niet bijtijds was er gezorgd voor het in orde maken der baan, zoodat de beide trekvaarten tusschen Amsterdam en Haarlem Zondag grootend els niet te berijden waren. Toch passeerden daar langs zoo goed en zoo kwaad als het ging nog honderden schaatsenrijders, waarvan een zeer groot deel per trein de terugreis maakte. Vanwege de ijsclub te Halfweg wor den de noodige maatregelen genomen tot verbetering der banen. De Krimpen aan de Lek voorzien van ijsploeg, doet thans geregelde dienst op het Noordzeekanaal. Hedenmorgen ging de doorgang op sommige plaatsen minder gemakkelijk De Zaanlandsche Kamer van Koophandel heeft besloten zich met een zelfstandig adres te weoden tot de Tweede Kamer om afschaffing van de plakzegels te verzoeken. Dat zal wel helpen Op den len dezer was de sterkte der bevolking van de rijkswerk inrichtingen Veenhuizen 3079 man gedurende 1892 zijn 1969 personen op genomen, 1597 ontslagen en 83 over leden. Naar het Haagsche Dag blad verneemt, zou wel degelijk kans bestaan op een sportterrein te Scheve ningen. De verwezenlijking er van hangt geheel af van een goedgunstige be schikking van de groothertogin van Saksen, daar het aan te leggen sport terrein voor een klein gedeelte op haar buitengoed „Zorgvlied" zal liggen. Het plan omvat wieier-, paarden-, cricquet lawntenniskegelbanen, enz* Met ingang van 1 Februar wordt te Beverwijk, in vereeniging met den postdienst, een rijkstelegraafkantoor geopend. Tot nu toe bestond er slechts het telegraafkantoor van den Holland sehen spoorweg. Sedert jaren bood de Fran- sche Schouwburg in onze residentie niet zulk een aangenamen aanblik op, als Zaterdagavond. Niet alleen dat alle rangen geheel be zet waren, zoodat er geen plaatsje meer te krijgen was, maar op de eerste ran gen kon men een reeks van damestoi letten bewonderen, terwijl de meeste heeren ia rok waren. De diplomatie en de hofkringen waren sterk vertegenwoor digd. In de pauze tusschen het eerste en het tweede bedrijf van „Lohengrin" kwam de Koningin-Regentes in den schouwburg. Aan den bizonderen ingang ia de schouwburgstraat werd H. M. opge wacht door den directeur, den heer Jozef Mertens. De trap, leidende naar de hofloge, was aan weerszijden met groen en planten versierd, evenals het salon achter de hofloge. Ook in den hoofdingang prijkten groe pen van groen. Op tafel lag voor Hare Majesteit een bouquet van orchideeën, seringen en violcD. Hare Majesteit trad de hofloge binnen, even voordat het scherm voor de tweede akte opging. Alle aanwezigen stonden van hunne plaatsen op en groetende nam de Re gentes den verguldeD, met de konink lijke kroon gedekten zetel in, naast dien welke voor haar dochter bestemd blijft. Nauwelijks was zy gezeten toen de directeur Mertens, die zich inmid dels naar het orkest begeven had, door de orkestleden het „Wilhelmus* deed aanheffen, dat hy zelf dirigeerde met het gelaat Daar de koninklijke loge ge wend. H. M. en alle aanwezigen hoor den staande het volkslied aan. De Regentes was geheel in 't zwart gekleed en luisterde aandachtig naar de muziek. Haar gevolg, bestaande uit de dames barones Van Hardeubroek, grootmeeste res en freule Rengers, hofdame, en uit de heeren jhr. De Ranitz, particulier secretaris, jhr. Hoeuöt, kamerheer en graaf Dumonceau, ordonnance officier, namen in de aangrenzende eerste rang- loge plaats. Tusschen het tweede en derde bedrijf bleef de Regentes in de koninklijke loge, waar de grootmeesteres haar ver der gezelschap hield. Te kwart voor elven verliet H. M, midden in het groote dno tusschen Elsa en Lohengrin, de loge, na minzaam naar alle zijden gegroet te hebben, ter wijl het publiek bij haar vertrek opstond De N. R, Cl. bevatte eenige dagen geleden een artikel van ds. Wiers- ma te Wieringea, grootendeels door hem vertaald naar een geschrift, dat twee Minahassa-hoofden, die hij vroeger al daar heeft gekend, hem ter plaatsing in een der Nederlandsche dagbladen had den toegezonden. De zaak van de Minnahassa eu het daarnaar ingestelde onderzoek, die een tijd laug hier de bladen bezighield, be hooren alreeds tot het verleden, zegt de heer Wiersraa, maar het is toch van belang den inlanders in onze pers over hun grieven het woord te geven. Uit het artikel blijkt voornamelijk dit, wat trouwens al bekend was, dat de grieven tegen den resident Stakman deze waren, dat hij te hard liet werken een weg, die alleen diende voor zijn persoonlijk gemak, om er bij zijn jaar- lijksch bezoek per rijtuig in plaats van te paard te kunnen komen, en wel dat hij daarvoor zooveel heeren-diensten liet verrichten dat hongersnood er het onvermijdelijk gevolg van was. Voorts had hy zoo weinig ontzag voor wat den inlander heilig was, dat hij hun begraafplaatsen verwoestte- om er zonder noodzaak andere bestemming aan te geven. Doch de ergste grieven gelden den controleur, wiens naam ds. Wiersma door een X heeft vervangen. Deze er gerde de Christenbevolking van Mina- hassa door een soort van harem te honden, waar hij soms zeer jeugdige in- landsche meisjes tegen den wil harer bloedverwanten en tegen hun eigenwil in zijn macht wist te brengen. En wan neer ze trachtten te ontkomen of bun familieleden er in slaagden ze terug te halen, maakte hij van zijn gezag ge bruik om hen als straf aan de wegen te doen arbeiden Een vader die zijn dochter terughaal de is zelfs uit zijn betrekking ontslagen, een besluit dat nog kan en, naar de schrijver hoopt, zal worden te niet ge daan. De gemeente Zaandijk zal in 1894 haar vierhonderdjarig bestaan herdenken. Men is voornemens dit feest luisterrijk te vieren. In pand No. 19 aan de Kete laarsgang op den Schiedamschedijk te Rotterdam kreeg Vrijdagavond eea boot werker, nadat hij vaa zijn werk kwam. twist met eene buurvrouw over het blaffen van honden, waardoor hij niet slapen kon. De man ging daarna uit en vond, thuis komende, zijne huisdeur in getrapt en ingeslagen. Meenends dat zijne buurvrouw hier meer van weten moest, ging hij naar haar toe, doch werd met schelden ontvangen en daarop met eene pook bedreigd. Toen nu de vrouw van den bootwerker zich hierin mengde, nam de buurvrouw een mes, gaf daarmede den man een steek in het voorhoofd en de vrouw een steek den rechterarmbovendien werden beiden door haar op eeae dracht pook- slagen onthaald. Des bootwerkers ver- onding was van dien aard, dat hij door de politie naar het ziekenhuis ge bracht en verbonden werd, zijne vrouw, minder ernstig verwond, bleef thuis. Het mes nam de politie in beslag. De daderes wordt strafrechterlijk verrolgd. Men schrijft uit Hardega- ryp: In den nacht van 29 op 30 Decem ber had er niet veel behoeven te ge beuren, of er was een groot ongeluk in ons dorp gebeurd. In den loop van den vooravond nl. Lhad de gemeenteveld wachter M. van der Klei, een man die dikwijls zeer opgewonden kon zijo, het te kwaad gekregen met eeuige bezoe kers van het koffiehuis ot hoe men het wil noemen. Vooral met een student, zoon van den predikant der hervorm de gemeente, en een hier vertoevend officier van het O.-I. leger met verlof. Van hooger hand was hij reeds onder eenig toezicht gesteld geworden en na dat nij door goede woorden huiswaarts was gekeerd, stond hij in het begin van den nacht weder op en liep hy, gewa pend met een zesloops revolver, naar de woning van den genoemden predi kant en er vloog een kogel door een der ramen. De veldwachter, die achtervolgd was geworden, werd spoe dig aangehouden en bij onderzoek bleek, dat de revolver nog slecnts vijf patro nen en de huls van een patroon bevatte. Eerst bekende hij de revolver te heb ben afgeschoten, doch later kwam hij hierop terug. Het heeft echter niet be let, dat hij den volgenden dag, na voor den rechter commissaris te Leeuwarden te zya gebracht, op oiens bevel werd aangehouden, om vervolgens naar het huis van bewaring te worden overge bracht. De man, die tevens de bevelen van den burgemeester niet verkoos op te volgen, is reeds als veldwachter door den commissaris der Koningin ontsla gen. De burgemeester van Rede heeft, met het oog op de werkloosheid, aan de grondeigenaren in die gemeente een schrijven gericht, houdende verzoek om in hunne bosschen thans die werk zaamheden te willen doen verrichten, die daar anders misschien op een later tijdstip zouden moeten worden gedaan. Te Easterhaule bij Joure is een jongen op schaatsen in volle vaart tegen een ijzerdraad aangereden en zoodanig achterovergevallea dat hij aan de gevolgen overleden is. Door de Vereeniging ter b e- vordering van volksgezondheid te Leeu warden is eene circulaire gezonden aan fabrikanten en handelaren te dier stede, door wie voor hun bedrijf ija wordt ver zameld, om in ijskelders of in ijskasten te worden bewaard, om hen te wijzen op het gevaar, hetgeen in en door hun bedrijf kan ontstaan, indien het ijs al- komstig is uit vervuilde wateren en vooral uit streken, waar zich in het vo rige jaar cholera heeft vertoond. Er wordt daarom aangeraden om, in het belang van den algemeenen gezondheids toestand, uitsluitend van zuiver ijs (uit afgesloten polders en vijvers, met onbe zoedeld water, dat niet met algemeen water in verbinding staat) gebruik te ma ken. aandacht.Een derEngelschen had spoedig van dit belangwekkend drietal een zeer goede schets ontworpen. De uitslag van dezen kamp was, dat de prijs behaald werd door C. de Vreeze, de ie premie door G. Sikkes, de 2e premie door T. Glashouwer. Het was een sombere morgen, aldus meldt de iV. R(7/., die van 13 dezer. Er woei een vrij sterke zuidwestenwind. Donkergrijs was heel het uitspansel. Er viel sneeuw, hagel, regen. Tegen negen uur won de sneeuw het, zij viel in dichte vlokken en bleef vallen in groote hoeveelheid, zij dekte de met zooveel zorg bewerkte ijsbaan en maakte haar onbruikbaar. Het moedige bestuur, dat zooveel moeite gedaan nad om de en- gelsche Baadey en de Hollandsche hocquey-ciuö hier met elkander te zien wedy veren, had wel, het weer trotsee- yrend, de hollandsche en engelsche vlag gen aan de standaarden doen hijschen, de kampioenen werden wel verwacht, maar tegen overmacht valt niet te stvyden. Het werd 10.30. De wolkenlaag wordt dunner, zy splijt, eea zonnestraal breekt door, de wind wordt noordelijker, nog een kleine wijle ea in heerlijken zonneglans schittert het sneeuwveld. De vrees is geweken, de moed is her leefd, het besluit is genomen, de match zal doorgaan. Met grooten spoed worden tal Yan manuen aan den arbeid gezetde baan is na een paar uren weer gereed. Des namiddags ruim twee uur ving het spel aan, want van een eigenlijkea wedstrijd tusschea de 11 Engelschen en 11 Hol landers kon geen sprake zijn, omdat van de Hollanders alleen de heer W. Muiier was opgekomen. Eukeia Bols- warders speelden mee, en ten slotte behaalde C. G. Tebbuth c. s. 9 ea W Muiier c. s. 10 goals. Er was een massa volk op en om de baan. Ieder had schik in het aardige spel, in de vlugheid der Engelschen, in het behendig optreden van den heer Muiier, en grooten daak zijn wij verschuldig aan de heeren, die zich de opoffering getroostten, om onder zulke ongunstige omstaudigneden ons een kijkje te geven in het aardige „ys- kolven." Bedriegen wij ons niet, dan zal dit spel zeker in den smaak der Friezen vallen en dit soort sport, als een vroolijk ijsvermaak hier wel in- heemsch worden. Op een tweede gedeelte der groote baan trok een ander soort van ijssport vele toeschouwers. Het bestuur der IJsclub had den aardigen inval gehad, de Hindeicopers uit te noodigen tot een wedstryd met hunne eigenaardige priksleden. De heer Rinia van Nauta had de welwillendheid gehad om uit zijn beroemd Hindelooper-museum de schoone beschilderde sleden ten gebruike af te staan. Er waren twintig sleden aanwezig en 28 deelnemers aan den strijd. Bovendien trokken de heer O. van Elseloo, die met zijn vrouw en dochter in geheel deftig oud-Hindeloo- per kostuum aanwezig waren, zeer de Nadat de „Arasterdamsche Kunste naarskring" Zaterdagmiddag in eene vergadering zich feitelijk constitueerde door de vaststelling der statuten, had des avonds te 10 ure aanvangende, de leestelijke inwyding plaats in de boven zaal van het café „Panorama". Het wae een zeer opgewekte avond, die een voorproefje gaf van hetgeen de kunste naarskring onder medewerking van de mannen der kunst op eik gebied tot - stand kan brengen. Verrassend wat de zaal gedecoreerd, alles getuigde vaa den artistieken zin der heeren Teixeira de Matthos en Hoblee Smith, die zich met de inrich ting hebben belast. Maar |ook in die aangename omgeving ontbrak niet het leven om er glans aaa te verleenen. Onder de tegen woord Igen telde men een groot aantal personen, die in ons kunstlevea eeae plaats van beteekenle innemen. Behalve talrijke verrassingen brachten de besten onder de aanwezige kunstenaars het hunne er aan toe om door zaag en reciet aan dit openings feest luister bij te zetten. Tooneelspelers, beeldhouwers, schilders, journalisten, architecten waren ia grooten getale aanwezig. Groote geestdrift ver wekte de komst van Veltman, die in een weisprekenden speech van den voorzitter, dr. H. C. Muller, onder warme instemming der leden tot "eerelid der pasgeboren vereeniging werd uitgeroepen. In „Fürstin Ninetta", de nieuwe operette van Strauss, waarvan de tekst is geschreven door Julius Bauer en Hugo Wittmana, komen tal van toe spelingen op hedendaagsche toestanden ea gebeurtenissen voor. Heel veel ple zier hadden de vroolyke Weeners, toen bandieten, die reizigers ontvoeren om een losgeld te kunaen eischen, voor eenen bestuurder van Panama „uit col legialiteit" slechts de helft vorderden van het gewone bedrag. Uit Den Haag wordt gemeld: Thans heeft de heer De Groot, di- racteur {der Nederlandsche Opera? aan gevraagd het volgend jaar den Haag- schen schouwburg te mogen exploitee- ren voor Hollandsche, Fransche eD Duitsche opera's. RECHTSZAKEN- Voor eenigen tijd werd A. v. d. H., zich ook noemende „koopman in vee", 1 door de Amsterdamsche rechtbank, op j eigen aanvrage, iu staat van faillisse ment verklaard, met benoeming van mr. G. Hymans tot curator. Toen de curator zijn eerste bezoek by den curandus bracht, vond hij ndch goederen, nóch huisraad, nóch koopmansboeken, alléén kale muren in de woning, want éea dag te voren had een deurwaarder eene ge rechtelyke executie gehouden. Het trok des curators aandAcht dat hem papleren werden vertoond, waarin twee kooplieden uit Duiveadrecht, een vakgenoot nit Diemerbrug en een han delaar uit Nieuwer-Amstel, verklaarden ettelijke honderden guldens van hem te kunnen vorderen voor verkochte koeien, kalveren, schapen en soortge lijk vee; De curator kreeg argwaan en diende tegen zijn curandus bij de justitie een klacht in, wegens bedriegelijke bank break. Ter terechtzitting der Vijfde i^uner van 13 Jan. stond deze failliet ver- luisterde. „Goede hemel riep zy uit, „heeft hy my dan achtervolgd." „Dat schynt zoo." Hy is zoo listig, dat ik my nooit veilig voor hem kan wanen. Wat zal hy by zyn terugkeer zeggen?" „Hy mag zich wel in acht nemen, want hy zal tot de ontdek king komen, dat iemand, nog veel sluwer dan hy, hem op het spoor is. Gy moet u vanavond in nw kamer opsluiten. Als hij geweld wil gebruiken dan zullen wy u naar uwe tante in Harrow brengen. Wij moeten ons nu onzen tyd zooveel mogelyk ten nutte maken, wees dus zoo vriendelijk om ons dadelyk te brengen naar de kamers, die wy moeten onderzoeken." Het gebouw was in gryzen steen opgetrokken, met een hoog middendeel en twee zijvleugels, die zich als de scharen van een krab naar achter ombogen. In een dezer vleugels waren de ven sterruiten stuk en door houten planken vervangen terwyl het dak half was ingestort. Het hoofdgebouw bevond zich in niet veel beteren toestand, maar de rechtervleugel had een tamelijk modern aanzien, en de gordijnen voor de vensters en de opkronkelende rook uit de schoorsteenen, toonden aan, dat dit gedeelte door de familie werd bewoond. Er stonden eenige spaden tegen den muur terwyl er zich een gat in het metselwerk bevond, maar op het oogenblik van ons bezoek waren er geen arbeiders te bespenren. Holmes liep langzaam over het slecht onderhonden grasperk en beschouwde met groote aandacht de vensters van den bnitenkant. „Dit behoort zeker by de kamer, waarin gjj gewoonlijk slaapt, het middelste is dat van uw zusters kamer, en dat andere naast het hoofdgebouw is het venster van dokter Roy lotte kamer?" „Juist. Nu slaap ik evenwel In de middelste kamer." „Met het oog op de herstellingen, die in uw kamer worden aangebracht. Er schynt evenwel geen dringende gnoodzakelykheid te bestaan om dit gedeelte van den muur te herstellen." „Dat is ook zoo. Ik geloof dat er een reden moest zyn om my nit die kamer te verjagen." „Ja, dat is aan te nemen. Nu bevindt zich aan den anderen kant van dezen smallen vleugel de gang, waarop deze drie kamers uitkomen. Er zjfn natuurlijk vensters in?" „Ja, maar zeer kleine. Te klein voor iemand om er door te komen." „Gy beiden sloot des avonds uwe deuren, zoodat men zich van dien kant geen toegang tot nwe kamers kon verschaffen. Zondt gij nn zoo goed willen zyn om in uwe kamer te gaan en uwe luiken te sluiten." Dit deed miss Stoner, en na een zorgvuldig onderzoek door het geopende venster, trachtte hy op allerlei wyzen het luik te openen, maar het gelukte hem niet. Er was geen glenf, waardoor een mes kon worden gestoken, om den ijzeren grendel op te lichten. Daarna onderzocht by met zyne lenzen de hengsels, maar zy wa ren van zwaar ijzer, stevig in het zware hout bevestigd. „Hm zeide hy, en krabde in eenige verlegenheid zyn kin, „mijn theorie schynt toch nog ai met moeielykheden te kampen fe hebben. Niemand kan zich hierdoor toegang verschaffen als de Iniken zyn gesloten. Kom, wy zullen zien, of het inwendige ook wat licht over de zaak werpt." Een kleine -.ijdeur gaf toegang tot de wit gepleisterde gang, waarop de drie kamers uitkwamen. Holmes wilde de derde kamer niet bezichtigen, zoodat wy de tweede binnentraden, waarin miss Stoner tegenwoordig sliep en waarin haar zuster den dood had gevonden. Het was een gezellige, kleine kamer, met een lage zoldering en een wyden haard, naar het gewone model in onder wetsche landhuizen. Een bruine kaet stond in den hoek en een smal bed in een anderen hoek, terwyl aan den linkerkant van het raam een tafel stond. Deze meubelen met twee kleine, een voudige stoelen, vormden het geheele meubilair in deze kamer, behalve nog een vierkant Wilton-karpet, dat in het midden op den vloer lag. De randen rondom de kamer en de paneelen in de mnren, waren van bruin, wormstekig eikenhout, zoo oud en verkleurd, dat het scheen te dagteekenen van den eersten bouw van het hnis. Holmes zette een der stoelen in een hoek neer, en ging stilzwygend zitten, terwyl zyne oogen voortdurend rond dwaalden en van boven naar beneden, en alle bizonderheden van het vertrek opnamen. „Waarmee staat die schel in verbinding P" vroeg hy ten laatste en wees naar een dik schelkoord, dat naast het bed hing, zoodat de kwast er van op het kassen lag. „Die geleidt naar de kamer van de huishoudster." „Het koord ziet er nieuwer uit, dan al de andere dingen." „Ja, een paar jaar geleden is het er eerst aangebracht." „Uwe znster heeft er zeker om gevraagd Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2