NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Donderdag 19 Januari 1893. No. 2928. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUW 8. Commissie „Koffie en Brood". BINNENLAND. FEUILLETON, li iiiiiiiïiii mmm* HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Beclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en coorantierB. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangëre G. L. DAUBE A Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: Haarlem, 18 Jan. 1893 Het perrou-coatïöle-stelsel alhier is 15 Januari niet is ingevoerd, doch wegens bizondere drukte aan de Maat schappij uitgesteld- De uitgang Jaaswegzijde is echter ai- gesloten en de doorgang bij de over wegen wordt streng geweerd. De hardrijder Eden is hedeamorgen te 8.1 naar Cambridge vertrokken, om daar morgen in den wedstrijd mede te dingen, om de „Priace of Orange Cup" tc verdedigen. De wedstrijd voor amateurs op de haan van de ijsclub Haarlem en Om streken is nu, weer en ijs dieaeode, bepaald op Vrijdag e. k. des namiddags te 2 uur. In de bovenzaal (tooneelzaal) van café Brinkmann trad Dinsdagavond voor Volksbelang op, mevrouw Schook-Haver van Amsterdam en hield een rede over „het onderwijs voor de vrouw en door -de vrouw." Spreekster betoogde, dat op de lagere school de meisjes veel meer verzuimen door huiselijke diensten, dan de jongens; dat bij het middelbaar onderwijs het aantal jongens veel grooter is dan dat der meisjes en dat laatstgenoemden aan het hooger onderwijs eerst in den laatsten tijd eenig deel beginnen te nemen. Te veel is menanog van oordeel, dat het meisje met veel minder keanis toekan, dan de jongen, waaraan het Rijk voedsel geeft, door zeer weinig gelegenheid voor het onderwijs van de meisjes te geven, Sprekende over het onderwijs door de vrouw, uitte spreekster dezelfde klacht ten opzichte barer opleiding tot het L. O. Voorts brak zij een lans voor de financieele gelijkstelling van onderwij zers en onderwijzeressen ea voor rui mere toelating van vrouwen als hoofden van scholen en ten slotte verdedigde zij het denkbeeld, dat de onderwijzeres die gaat trouwen, hare betrekking daar om niet behoeft te laten varen, maar die zeer wel kan blijven vervullen, ook al krjjgt zij een gezin. Voor de opvoe ding der kinderen is het beter, wan neer de moeder niet den ganschen dag bij hen is en dat het zeer wel kan, be wezen de arbeidersgezinnen, waar de vrouw vaak den ganschen dag uit wer ken gaat. Nadat door een der aanwezigen een vraag was gedaan en deze door de spreekster was beantwoord, werd haar dank gezegd door den heer W. L. Schram, voorzitter van Volksbelang. Het was in de zaal (wij hoorden er velen over klagen) geducht koud. Heden hebben 905 kinderen en 349 volwassenen gebrnik gemaakt van de gratis uitdeeling van koffie en brood. Dit Amsterdam wordt gemeld aan de A/. R. Cf. Eene zeer brutale aanranding heeft Maandag plaats gehad op den O. Z. Achterburgwal bij het Rusland. De heer Geerling, poelier te Haarlem, een bejaard man, werd aldaar door een persoon aangesproken met de vraag om een sigaar. Toen de aangesprokene om van het lastig aanzoek af te ko men aan het verzoek gevolg wilde geven, werd hij onverhoeds door den kerel aangegrepener volgde eene korte worsteling, waarbij G. bespeurde dat het om zijn gouden horlogeketting te doen was. Het kostbaar voorwerp werd geducht en met goed gevolg ver dedigd. De heer G. diende zijnen aan- valler een Hinken slag op het hoofd toe, waarna deze op den loop ging. In ons bericht in ons vorig nummer over de temperatuur van Dinsdagmor gen is in een deel van den oplaag het cijfer van het aantal graden vorst, nml. 22, weggevallen. Dinsdag bestond er tusschen de Zaan streek ea de IJpolders geen scheiding meer. Het Noordzeekanaal is aldaar ge heel met vast ijs bezet, terwijl de aan- eengevroren schotsen in de vaargenl sterk genoeg waren om personen en zwaar beladen sleden te dragen. Zelfs is op een gedeelte van het kanaal een schaatsenrijdersbaan aangelegd. De üsploeg heeft Maandag en Dins dag geen dienst gedaan, terwijl ook geen stoomschip op laatstgenoemden dag is gepasseerd. Natuurlijk is thans de doorgang moei lijker geworden, men vetWacht heden een der groote stoomschepen Iris, European of Drammen, waarvan het eerste reeds gisteren zou zijn uitgevaren. De baan op de vaarten tusschen Haarlem en Amsterdam worden zoo goed mogelijk weer in orde gemaakt. De baanvegers aangesteld door de ijs- club te Halfweg, eerst geneigd tot staking van het werk, waren zelfs Dins dagavond nog werkzaam. Met water zal men trachten de oogelijkheden vlak te maken. In den nacht van Zondag op Maandag is op de buitenplaats van den heer v. V. te Heemstede inbraak gepleegd. De dief heeft voor een waarde van om streeks f 500 aan zilverwerk medegeno men. Toen een persoon met eene mand aan het sta'ion Vogelenzang kwam om een biljet naar Amsterdam te nemen, werd daar opgemerkt dat de mand voorzien was van den naam van den heer v. V., waar de inbraak was ge pleegd. Er werd onmiddellijk naar Ara sterdam geseind, en toen de persoon aldaar aankwam, werd hij aangehouden en in verzekerde bewariDg gebracht. Bij kon. besluit is J. C. Vun- derink ontslagen uit zijn betrekking van commissaris van politie te Groningen. Te Amsterdam [kwamen Dinsdag na een wandeling van 12 tot 1 uur langs enkele hoofdwegen onge veer 1000 werkloozen naar het stad huis, waar vele nieuwsgierigen den stoet opwachtten. Drie leden van het comité werden bij den burgemeester toegelaten, die de Maandag in de vergadering aan genomen motie overhandigden, waarbij zekere Steenbergen het woord voerde. De burgemeester zeide de motie aan het gemeentebestuur in overweging te zullen geven, doch persoonlijk thans niet te kunnen zeggen welke werkeu van gemeentewege zoude kunnen of moeten worden uitgevoerd, zoodat men zich geen illnsiën moest maken. Op zijn vraag wat het comité dan wei dacht over haar verzoek, zeide Steenbergen een antwoord van het gemeentebestuur te verwachten en verzekerde hij, dat de nood geen uitstel duldde, want dat duizenden hongerende mannen buiten wachtten. De burgemeester merkte op, dat werkeloosheid in dit seizoen jaarlijks terugkeerde en dat het goed was in de zomercampagoe daarop bedacht te zijn, waarop Steenbergen antwoordde, cat de loonen te laag waren om te kunnen sparen. De burgemeester zeide nog, dat tegen concurrentie van gemeentewege niets was te doen en dat de loonen over het algemeen in den laatsten tijd wel waren gestegen, zonder dat de prij zen der eerste levensmiddelen stegen. Ten slotte zeide hij nog in antwoord op een vraag van Steenbergen, dat Donderdag tusschen 11 en 1 uur ant woord zou worden gegeven. Hierna ging de stoet weder naar de Boommarkt, waar de commissie den uitslag van het bezoek mededeelde en aanraadde heden en morgen daar weer bijeen te komen om te wandelen. Ver volgens ging de menigte kalm uiteen. In bijna 75jarigen ouderdom is Dinsdag te 's-Gravenhage overleden de heer J. P. Koelman, oud-directeur der academie van beeldende kunsten aldaar. Hagenaar van geboorte, kwam Koel man eerst op zijn 20e jaar onder de leiding van ICruseman om teekenen en schilderen te leeren. Een langdurig verblijf in Italië (van 1844 tot 1857) voltooide zyne studiën als beeldhouwer en schilder. In het vaderland terugge- keérd, werd hij eerst hoofdonderwijzer, later directeur der academie en hielp hij een groot aantal der tegenwoordige kunstenaars vormen. Door hem of met zijne medehulp werden ontworpen het nationaal monu ment te 's Hage, het monument voor prins Bernard van Saksen-Weimar in het Voorhout, de nymph te Brielle en het gedenkteeken van het ontzet van Leiden. Als schrijver oogstte hij roem met zijn werk In Rome. In de laaste jaren leefde hij terug getrokken. Het Haagsche gemeente bestuur heeft een grootsch plan ge maakt. De laan van Nieuw Oosteinde zal in een 30 M. breede straat worden herschapen. Als de gemeente Voorburg inziet, dat zy meer nog dan de resi dentie bij de uitvoering van dit plan gebaat wordt, dan zal mettertijd het bekoorlijke dorp dus door een breede avenue met Den Haag zijn verbonden. Naar de strafgevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam is overgebracht éen der als verdacht van diefstal van een groot zeil uit een vaartuig, liggende in de Schie, aange houden oude bekende der justitie en politie. De andere aangehoudene, tegen wien door den commissaris van politie, den heer J. W. C. Strang, eveneens een bevel van voorloopige aanhouding was verleend, zekere Van der Horst, wonende in de Dirksmitsstraat, wist zijn geleider, bij de overbrenging naar de zelfde gevangenis, ter hoogte van den Rottebrug te ontsnappen en in de richting van Crooswijk te ontkomen. Hoewel opnieuw door de politie in de Meermanstraat gesignaleerd, gelukte het haar niet, hem op nieuw in handen te krijgen, evenmin als een derden ver dachten medeplichtige, wiens naam en woonplaats bekend zyn en die nog wel iemands is, die figureert in „het ge heim register". Tot de jongelieden, die zich in de gemeente Het Bildt hebben aangegeven voor de nationale militie, behoort de bekende dwerg Gerrit Keizer, lang 80 cM. Per schaats kwam hü uit het, ruim een uur van de hoofd plaats der gemeente gelegen, Oudebildt- zijl zijne aangifte doen. Jaren lang be zoekt hij met een impresario de hoofde steden van Europa, gedurende de laatste maanden was hij in zijne geboorteplaats Werkendam ligt, zooals men weet, juist bij de splitsing van de Merwede in beneden Mexwede, die langs Giesendam en Sliedrecht tot Dor drecht stroomt, en de Nieuwe Merwe de, die dwars door den BiesboBch stroomt en even boven de spoorbrug over den Moerdijk in den Amer uit mond. De Nieuwe Meiwede is een schep ping van den laatsten tijd. Vroeger moest het water, dat van de bovenri- vieren kwam, zich een weg banen door de ondiepe killen van den Biesbosch, voor zoover het niet door de Beneden- Merwede werd afgevoerd. Toen waren dan ook by strenge winters ijsbezettin gen en ysdammen in deze streken geene ongewone verschijnselen. Het gevaar, dat deze opleveren konden en ook de noodzakelijkheid van geregelden water afvoer, waren de oorzaak van d^n aan leg der Nieuwe Merwede, door afdam ming van killen en kreken, verbreeding en uitdieping van bestaande vaarwaters etc. verkregen. Met den aanleg dezer rivier meende men het gevaar voor ijs bezetting en verstopping grootendeels voorkomen te hebben. Inderdaad heeft de Nieuwe Merwede reeds groote diensten bewezen, vooral in den strengen winter van 1890/91 toen zij ontzettende massa's ijs heelt afge voerd. Ditmaal heeft de Ijsbezetting on der geheel andere omstandigheden plaats gehad. Het ijs op de Merwede is voor namelijk vastgeraakt bij de Swetsplaats bij Gorinchem, waar het zelfs in de vaargeul op sommige plaatsen iVs M, en meer op en onder elkander is ge schoven. Daar beneden vertoonde de rivier groote open wakken en sloppen, maar juist bij de scheiding van Nieuwe en Beneden-Merwede had z'ch op eene plaats zooveel ijs opgehoopt en vastge zet, dat slechts eene smalle geul aan de noordzijde openbleef. Bij dooi weder zou dus de massa ijs, die van boven te verwachten is, geen voldoenden doortocht vinden, van daar dat Zondag 11. de beide ijsbrekers „Freya" en „Hosanna" van Werkendam verschenen om onder leiding van inge nieur Baucke te trachten de Nieuwe Merwede vrij te maken van ijs. Met geweld stoomde de „Freya" op het vaste ijs in en inderdaad was de uitwerking verrassend. Binnen twee et malen is eene geul blank water verkre gen ruim 1200 M. lang en van 100—150 M. breed, terwijl de smallere geul aan Uit het engelsch VAN A. C ON AN DOYLE. a Hebt gij den ventilator ook gezien yJa, maar ik voor mij vind het niet zoo bizonder, dat er tus schen twee kamers eene opening is. Zy is bovendien zoo klein, dat een rat er nauwelijks doorheen kon kruipen.* sik wist, dat wy een ventilator zonden vinden nog voor wy in Stoke Moran zijn geweest," Och kom Holmes I" Ja zeker. Gy herinnert u, dat zy ons vertelde, dat baar zuster den rook van dokter Roylotts cigaar kon rniken. Daaruit kan men natuurlijk onmiddellijk opmaken, dat er tusschen de beide kamera gemeenschap bestaat. Die kon niet groot zyn, of by bet onderzoek van de justitie zou de aandacht er op zyn gevallen. Daarnit leidde ik de aanwezigheid van een ventilator ai" 1 Maar wat voor kwaad kan daarin steken Wel, wy kunnen tenminste wijzen op een eigenaardig verband tusschen de verschillende feiten. Er wordt een ventilator gemaakt, een koord opgehangen, en eene dame, die in het bed slaapt sterft. Treft u dat niet?" //Ik kan daartusschen geen verband vinden." Hebt gy niets bizonders aan het ledikant opgemerkt «Neen." «Het stond vastgespijkerd aan den vloer. Hebt gy wel eens ooit een ledikant op die wyie vast zien staan?" ffNeen, dat heb ik niet." ff De jonge dame kon haar ledikant niet verschuiven. Het moest altyd ten opzichte van het koord en den ventilator op dezelfde plaats staan." //Holmes," riep ik uit, //ik geloof, dat ik eenigszins uwe bedoe ling begin te vatten. Wy zyn nog juist bytyds gekomen om een geheimzinnige, vreeselyke misdaad te beletten." /yJa wel vreeselyk en geheimzinnig. Als een dokter zich aan misdaden schuldig maakt, dan is by de grootste en gevaarlijkste schurk. Hy heeft kalmte, kennis en ervaring. Deze man is zeer sluw, maar ik geloof Watson, dat onze sluwheid de zyne nog zal overtreffen. Wy zullen echter voordat de naeht voorbij i® n°g vreeselyke dingen beleven; laten wy dus in hemelsnaam kalm een pypje gaan rooken en onzen geest voor een paar uur met vroo- lyker onderwerpen bezighouden." Ongeveer ten negen nar verdween het lieht tusschen het ge bladerte en alles was donker in de richting van Manor House Twee uren gingen langzaam voorbij, toen plotseling, juist toen de klok elf uur sloeg, een helder licht zich plotseling voor ons oog vertoonde. //Dat is ons teek&n," zeide Holmes en sprong op; //het komt nit het middelste venster." Toen wij naar buiten gingen wisselde hy nog een paar woorden met den herbergier en vertelde hem, dat wy nog een laat bezoek moesten afleggen, en het wel mogelijk was, dat wy daar den ganschen nacht bleven. Een oogenblik daarna bevonden wy ons op den donkeren weg, terwyl een kille wind ons in het gelaat blies en een geel licht door de duisternis tot ons doordrong en onze leidster was op onzen somberen tocht. üet kostte ons weinig moeite om ons toegang tot het landgoed te verschaffen, want op verschillende plaatsen bevonden zioh in den ouden muur om het park gaten, die nooit hersteld waren. Tusschen de boomen baanden wy ons een weg tot het grasveld, liepen dat over en wilden juist het raam inklimmen, toen achter eenige heesters van laurierboomen iets te voorschijn sprong, dat wel een afschuwelijk mismaakt kind scheen te zyn; met kramp achtig saamgetrokken ledematen wierp het zich op het gras neer en verdween daarna met groote snelheid over het grasperk in de duisternis. //Goede hemel!" fluisterde ik, „hebt gy dat gezien?" {Slot volgti)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1