NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. Kennisgeving. Berijden van de Korte Veerstraat. m löe Jaargang. Maandag 23 Januari 1H93. No. 2931» ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUW S. Een brug over den Spoorweg. Commissie „Koffie en Brood". BINNENLAND. FEUILLETON If HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantierf. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 4 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat inge volge besluit van den Gemeente raad van den 18en dezer No. 13, door hen is bepaald, dat tijdens het bestaan van een schuthok in de Korte Veerstraat, ten dienste van de verbouwing van het perceel van de Gebroeders Van Vriesland, die straat alléén van de zijde der Lange Veerstraat mag worden bereden. Haarlem, 20 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. IORDENS. Be Secretaris, C. M. RASCH. Haav.lkm, 2i Jan. 1893 p Op het Maseum van Kunstnijverheid alhier zal aanstaanden Zondag eene kleine doch uitgezochte verzameling reproductien moderne meubels tentoon gesteld zijn, die door de bes e pavijsche meubelmakers werden vervaardigd. De reproductien zyn tot zells in de kleinste onderdeelenduidelijk weergegeven zoodat de vakman goede wenken kan opdoen en de liefhebber van sierlyk werkzeker met genoegen deze tentoonstelling in oogenschouw z&l nemen. Des Zondags is de toegang vrij. Donderdagavond werd in de rotonde van het Maseum van Kunstnijverheid alhier voor het departement Haarlem van de Nederi. Maatschappij ter be vordering vac Nijverheid eene lezing gehouden door den heer H. P. Berlage uit Amsterdam. Tot onderwerp had spreker gekozen „de oorsprong ea ont wikkeling der raiddeleeuwiche kunst, wat betreft het bouwvak, ea begon met de periode in de kunstontwikkeling ten tijde vaa het romeinsche rijk, toen het Christendom aldaar belyders begon te vinden. De Romeinen hadden in huu tempelbouw hua kunst aan de Grieken ontleend. De eerste gebede huizen der Christenen, toen zij in vrij heid hunne godsdienstoefeningen moch ten houdea hadden hun karakter ont leend aan de basilica der Romeinen weldra ook speelde het karakter van de a»chitectuur, in het Ooatersch- Romeinsche ryk gehuldigd, een groote rol, en werd de centrale aanleg de ronde vorm meer iu het oog ge houden. Spreker ging vervolgens uitvoerig na, welke veranderingen langzamerhand in de architectuur ea vooral in de détails plaats hadden, toen bijv. dehalye-boog vorm tea gevolge van de kruistochten voor de splts-boog vorm moest plaats maken, welke laatste vorm de basis is van den gothiek. Van de gothische kunst is Frankrijk de bakermat, en heeft aij zich vaa daaruit verspreid» Het tijd stip, ongeveer in de 13e eeuw, is het bloeitijdperk van de bouwkunst; de gothische, middeleeuwsche kathedraal levert daarvan door hare schoone mo tieven het bewys. Na het verschil tus- schen de fransche, duitsche en engelsche gothiek te hebben besproken en te heb ben aangetoond hoe weinig men hech ten moet aan de symboliek, die op de bouwkunst van invloed zou zijn ge weest, en hoe de bouworde aanleiding is geweest tot de glasbeschiMeringeo ia de kerken, eindigde de heer Berlage zyn rede met eene korte bespreking van de Renaissance, welke ook de klassieke kunst tot oorsprong heeft. Er zyn tooneelstakken, die meer voor oog- dan kunstgenot, meer voor de costnums daa voor degelijken inhoud geschreven aijn; stukken, waarvan men eigenlijk niet weet wat te denken, en die toch, zooals „Mikado" en „de Don Juans", tailooze male» met het grootste succes zijn opgevoerd. Vrijdagavond werden door het ope- retten-gezelschap va»i Coppée en Duooas uit Amsterdam, in onzen schouwburg het bekende stuk „der Bettelstudeni" en na eenige afwisseling, „Fatinitza" op gevoerd. Voldeden de fraaie custumes aaar de» sait der vorige eeuw kunstig nagemaakte, en was de zang vrij goed te noemen, va» het stuk zelf schee» me», hoe wel de plaats der handeliog te Lrakau en in het jaar 1760 voorvalt, bij wijle» een soort van"parodie op de hedendaag- sche toestanden gemaakt te hebben, zooals b.v. blijkt ia de tweede acte, waar Olies dort (de heer Coppée) die in het geheele stuk goed speelde, met de korte kuiteubroek en den driekanten steek eene satyre zingt op Domela Nieuw nahuis, op de Universiteit, en ja, waarin zelfs de duinwaterleiding het ont gelden moest. Toch voldeden de stukjes zeer goed. Het laatste stukje, „Fatinitza" dat ons eea kijkje geeft in den harem van Itzett-Pach», een blik in de levenswijze en de bezigheden der oostersche vrou wen, gaf ook gelegenheid tot het toonen van lraaie toiletten, hoewel het decora tief nu juist niet bizonder de gewenachte omgeving aangaf. De heer Johs. de Brenk heeft in de Raadsvergadering van Woensdag weer besproken de vraag, of op de Hollandsche Spoor geen pressie kan worden uitge oefend, om een brng te maken over een der beide overwegen Kruis- of Jaasweg. lnditn cr middel bestaat om pressie uit te oefenen op de Maatschappij, laat or>s dan toch niet vragen om een brug. Wat hebben we er aau Herstelt zoo'n brugje de thans zoo goed als bedorven communicatie tusschen de twee deelen der stad? Immers neen. Rij- en voer tuigen zullen er geen gebruik van kun nen maken en van de voetgangers slechts een deel, daar uit den aard der zaak vrouwen de brug niet zullen beklimmen. Daarbij stippen wy nog eens aan, dat de brug by sneeuw, hagel, ijsel onbe gaanbaar en voor de honderde kleine kinderen die naar de school aan den Schoterweg trekkeB, dagelijks een ge vaarlijke speelplaats zal zija. Eu ten slotte dat wanneer de Holl. Spoor zulk een brugje bouwt, de zoo noodige af doende verbeteringen nog véei langer op zich zullen laten wachten. Dan zal het heeten„wat klaagt gij toch ge hebt nog pas een brug gekregen, waarom gij zelf gevraagd hebt." Neen, indien er pressie op de Hol landsche Spoor kan worden uitgeoefend door opzegging van vergunningen als aaderszins, laat ons dan van dat wapen gebruik maken, om den ellendigen toe stand voor goed ea afdoende verbeterd te verkrijgen en niet (de heer de Breuk houde het ons ten goede) om de Maat schappij een maatregel af te dwingen, die ons niet volkomen uic den nood helpt, ja dien nood nog bestendigen zal. Het ia ons vorig summer besproken teiegram over onze am» teur-rijders Eden en Houtman, doelt »aat hei scnynt op een Donderdag op het meer Han- don nabij Cambridge gehouden wed strijd. Eden kwam een, de Eogelsch- raan Aveling twee en Houtman drie aan. De baan was 5A eng. mijl. Volgens achterstaande advertentie zijn ook bij den boekhandelaar D. J. van der Wiik, portretten van onzeu Wereld kampioen Eden voorbanden. Van de 4 opnamen Jijkt ons die ten voeten uit de bestgeslaagd e, daar de photogr aaf erin geslaagd is, het ijs waarop de rijder staat, goed na te bootsen. Aan hen die ons vroegen, of wy geen portret in ona blad van Eden geven, doen wij opmerken, dat dit reed3 in dea vorigen winter is gedaan in het Geïll. Zondagsbladdat wij by de courant verkrijgbaar stellen. Wij verwijzen naar achterstaande ad vertentie betreffende het concert te ge- veu door de heer J. Steenraaa alhier, welk het loffelijk doel beoogt om de netto opbrengst te storten, iu de kas van de commi sie tot verstrekking van koffie en brood aan behoeftigen alhier. Wij vestigen de aandacht op de ach terstaande advertentie van de alhier ge vestigde afdeeling van het „Witte Kruis." Het nut van eene deugdelijke ontsmet ting bij besmettelijke ziekten, is onbe twistbaar en waar eea desiafecteur van de deskundigen eene aanbeveling erlangt mag worden aangenomen, dat hij zijn vak goed verstaat. Heden hebben 1065 kinderen en 450 volwassenen gebruik gemaakt van do gratis-uitdeeiicg van koffie en brood. Bij de Commissie alhier zijn deze week ingekomen de volgende giften Bij dea heer Andrea: J. A. G. fx. Bij den heer Guakeos: F. ƒ1.50; N. N. ƒ10; N. N. f2.50 en J. ƒ2.25. Bij den heer KolkmeijerH. M. ƒ2,50; Mevr. N. ƒ2,50; v. W. ƒ25; K. E. 5; M. E. 5; H. C. f 2,50; N. N. a; E. W. 50 ct.N. N. f25 en P. S. 5. Door den heer J. Klein van Mevr. de wed. v. d. V. ƒ300. Bij den heer v. d. Vaart: S. ƒ5; J. B. /2,5o; Kinderen B. ƒ5; P. 10; C. 10; K. 10; M. f3 ea M. M. ƒ4. Bij dea heer G. VelthuysenF. M. M. ƒ2,50. Bij den heer B. Serné Wz.: W. F. B. 2,50 van eea Vriendenkring 1,04 Mevr. de Wed. E. 25Dam. de F. ƒ25. Bij den heer H. van Niel Hz. Pea- »in gme?;s«er N. N. ƒ10; A. 100 J. G. ƒ5; v. M. 25N. N. 15 en v. S. ƒ2,50. Verder zijn nog ingekomen: 1 vaatje boter vaa G. L 500 broodea van H.25 pond koffie van H.50 kommen van. W. en 34 kommen van V. Een oppassend werkman G. v. Waêl- den te Hoofddorp, overkwam Vrijdag middag een ernstig ongeluk. Loopende naast dea wagen geladen met meel, schrikte bet paard, voor 't hakken van boomen, op de werf van den landbou wer Bronkhorst, te Haarlemmermeer. Door een zysprong van het paard, geraakte de voerman tusBchen den wagen en een boom bekneld, zoodat hij ernstig verminkt, aan een der armen, huiswaarts werd gebracht. Donderdagnacht is te Zandvoort in den ouderdom van 87 jaren overleden, de weduwe Molenaar, ist den wandel en ook vooral bij de badgasten alge meen bekend onder den naam van „Betje boven." Zij woonde ia het kleinste huisje ter grootïe van 15 Ms, aan de Kerkstraat, waarin zij vroeger jaren met man en zeven kinderen gehuisvest was. De Koningin-Regentes werd Vrijdagavond bij haar aankomst in den Koninklijken Schouwburg te 's Gravenhage, alwaar zij di voorstelling ivan //Het Nederlandsch Tooneel" met jmet hare tegenwoordfgcheid vereerde, ontvangen door de heerea L. Wichers, lid van den Raad van beheer, en K. F. van Bijlevelt, administrateur der Kon. Vereeaiging aldaar. Na eeaige oogenbiikken in het met prachtige bloemgroepen gevulde hofsalon te hebben vertoefd, trad EI. M. te 9 uur de koninklijke loge biaaeD, onder de tonen vaa het „Wilhelmus," naar de oude toonzetting door het orkest aangeheven, welke hymme de hooge i bezoekster, staande voor de balustrade der loge, aanhoorde. Het talryke publiek iwas bij het binnenkomen van H. M. van zijn plaatsen opgerezen. I Het eerste bedrijf was juist afgespeeld en dadelijk nadat de Regentes had 'plaats genomen, ging het scherm om- jhoog voor het tweede bedrijf van Erk- i mann Chatriau's tooneelspel „Vriend Fritz." Ia Hr. Ms. loge was aau hare lin kerzijde in een Japansche vaas een met orarjriintea gegarneerde bouquet met Uit het engelsch van A. CON AN DOYLE. z/Kunt gij my ook zeggen waar ik hier ben had hy gevraagd. z/Ik had reeds besloten om op de heide den »acht door te bren- geD, toen ik bet licht van uw lantaarn zag.4 „Gij zyt dicht by de atal van King's Pyland,4 zeide zy. „InderdaadWelk een geluk riep bij uit. „Ik begryp, dat daar iederen nacht een staljongen alleen slaapt. Misschien is dat zyn avondeteD, wat gy bem daar brengt. Gy zult toch seker niet te trotscb zijn, om het geld te verdienen voor een nieuwe japon nietwaar?4 Hij nam een opgevouwen wit papier uit zyn vestzak. „Zie dea jongen dit vanavond te geve» ea gy zult de moeiste japon hebben.4 Zy ontstelde door den ernst waarmee by sprak, e» liep beas voorbij naar bet venster, waardeer xfl hep geweenlyk zyn autal toereikte. Het was reeds geopeftd ea H»»ter zat aa» de kleine tafel daarbinnen. Zy begon met hem mede te deelen wat er was gebeurd, teen de vreemdeling ook naderby kwam. „Goeden avond,4 zeide hy en zt-g door het venster, „ik wilde een woordje met n spreken.4 Het meisje heeft gezworen, dat zy, toen by dit zeide, bad opgemerkt, dat nit zyn gesloten band een boekje van bet kleine papieren zakje te voorschijn kwam. „Wat wilt gy van my?* vroeg de jongen. „Ik wil iets met u bespreken, dat u voordeel kan opleveren,4 zeide de ander. „Gy hebt daar twee paarden, die voor den Wessex- Cnp moeten mededingen, „Silver Blaze4 en „Bayard4. Vertel my eens ronduit de waarheid. Is het een feit, dat „Bayard4 den ander honderd meters zou kunnen voorgeven, en dat de stal op hem heeft gewed ?4 „Zyt gy ook al een van die vervloekte schavuiten,4 riep de jongen uit; „ik zal u eens toonen, hoe wy hier in King's Pyland menschen van uw slag behandelen.4 Hy sprong op en liep door den stal om den hond los te laten. De dienstbode snelde weg, maar onder het loopen keerde zy zich om en zag dat de vreem deling door het venster leunde. Toen echter een minuut later Hunter naar buiten kwam met dea hend, vond hij, hoewel hij het geheele gebouw omliep, geen spoor meer vac hem.4 „Een oogenblik !4 vroeg ik. „Liet de staljongen, toen hy met den hond te voorscbyn kwam, de deur achter zich open ?4 „Uitstekend Watson, uitstekend fluisterde my» metgezel. De belaagrykhaid vaa dit punt trof ook my zoozeer, dat ik gisteren daarover naar Dartmeor heb geseind, oa hieromtrent de gewenschte inlichtingen te ontvangen. De joegen sloet de deur alvorens »aar buiten te gaan. Ik kan er »og by voege», dat bet venster niet groot genoeg was, dat er een man doorheen kon kruipen. HuDter waohtte tot zijne makkers waren terugekeerd, waarna hy eea boodschap zond aan den trainer, en hem meldde wat er gebeurd was. Str&ker ontstelde zeer toen hy de geschiedenis ver nam, ofschoon hij de ware beteekenis er niet van schynt te hebben begrepen. Hy gevoelde zich evenwel volstrekt niet op zyn gemak, en toe» zijne echtgenoote des nachts om een uur ontwaakte, zag zy, dat hij gekleed was. In antwoord op baar vragen, zeide hy niet te kuanen slapen van angst over de paarden, en dat hy van plan was om naar deu stal te gaan en zich te overtuigen, dat alles in orde was. Zij smeekte hem om thuis te blyven, daar zy den regen tegen de rniten hoorde kletteren, maar ondanks haar smeekbeden trok hij zyn lange jas aan en verliet het huis. Juffrouw Strakes ontwaakte den volgenden morgen ten zeven uur e» kwam weldra tot de ontdekking dat haar echtgenoot nog niet was teruggekeerd. Zy kleedde zich haastig aan, riep de dieastbodc, en begaf zich »aar den stal. De deur was geopend in het gebouw zat Hunter ineengedoken op een stoel, geheel be wusteloos. Het kok van Silver Blaze was leeg en nergens was een spoor van zyn trainer to zien. De twee jongens, die op de stroo zolder boven het vertrek, waar de tuigen werden bewaard, slapen, {werden oogenblikkelijk wakker gemaakt. Z(j hadden des nachts niets gehoord, waBt zij slapen beiden zeer Nnst, Wordt vcrvoi^a.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1