NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. II ma 1!®mü8 10e Jaargang. Donderdag 26 Januari 1893. No. *2934. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW 8. BACH-CONCERT. Commissie „Koffie en Brood". BINNENLAND, FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho, 9, Haarlem. Telefoonnainmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantien. Directeur-Uitgever 3. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co.JOHN F. JONESSucc.Partje 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlbm, 25 Jai. 1893 f Ter terechtzitting der Arr. Rechtbank alhier van dea 245ten Jan. 1893, is de heer F. H. Rochussen alhier beëedigd als makelaar ia roerende goederen. De kapitein A. van Doveren, van het 4e j reg. inf. alhier is benoemd tot ka pitein voor speciale dienste»te vens bestemd voor commandant eener by l mobilisatie op te richten depot-com pagnie. tpDe leden der Bach vereeniging waren Dinsdagavond weêr eens in de gelegen heid de ook hier ter stede zoo bij uit stek gunstig bekende JPia von Sichsrer in al haar kracht te hooren. Niet min der dan een tiental liederen en aria's, waaronder van beduidenden omvang, werden door de rijkbegaafde zangeres ten gehoore gebracht. Er behoort heel wat toe een dergelijk programma uit te voeren in een groote concertzaal, zonder de belangstelling der toehoorders te doen verflauwen. Mej. v. Sicherer heeft deze moeielykheid met glans overwon nen en haar auditorium een avond van edele kunstgenieting verschaft. Een blik in het textboekje doet clan ook aanstonds opmerken met hoeveel zorg zij haar programma had s&amgesteld, met hoe veel tact zij de klip van eenzijdigheid, zoowel wat betreft den textinhoud als den muziekstijl heeft weten te omzeilen. By Mozart kon men haar afgerond orgaan bewondere», bij Löwe trad haar karakteristieke voordracht nogmaals in het helderst licht. Die Almacht van Schubert werd met groote kracht en waardigheid weêrgegeven en vol innig heid waren de beide heerlyke liedaren van Peter Cornelius. Met de drie laatst genoemde oomposities vooral maakte de zangeres diepen indruk. Een deel van haar succes komt voor zeker toe aan de hoogst artistieke pianobegeleiding van den heer Schlegel Behalve de zangwerken waren op het programma twee instrumentale compo sities aangegeven, namelijk: Sextet voor strijkinstrumenten van Brahms en Schuberts Qaintet insgelijks voor strijk instrumenten, op. 163. Met de uitvoering hiervan hadden zich belast de heeren: Jos. Cramer ie viool, F. Frowijn20 viool, H. W. Hofmeester en J. ATah, ie en 20 alt, H. Bosmans en L. H. Meerloot le en 2e violoncel. Aan Schuberts werk viel een geluk kiger vertolking ten deel dan aan dat van Brahms. Bizonder in®de eerste satz van het Sextet viel eenige onzekerheid in het samenspel op te merken en ook de zuiverheid was niet steeds boven bedenking. Aan dit laatste is waar schijnlijk de enorm hooge temperatuur welke ia de stampvolle zaal heerschte niet geheel vreemd; het eerste euvel evenwei zou met een repetitie meer te verhelpen zijn geweest. Dat, ondaaks deze onvolmaaktheden de vertolking der beide meesterwerken veel genot opleverde is met het noemen der namen van de executanten tegelyk gezegd. Ten slotte de bekentenis dat ik tot myn leedwezen ditmaal verhinderd was het Bachconcert bij te wonen, zoodat ik bij het opmaken van dit verslag moest afgaan op inlichtingen, die mij welwillend werden verstrekt en aan welker betrouwbaarheid niet valt te twijfelen. PHILIP 'LOOTS. Naar wij vernemen, is hier ter stede weer een nieuwe postduiven-vereenigiog opgericht, onder den naam van „de Luchtgids." Zondag heeft hier ter stede een football-match plaats gehad tusschen de clubs „Go Ahead** te Wageningen en H. F. C. „Haarlem" welke door eerst genoemde is gewonnen met 8— 4 goals. Heden hebben 1052 kinderen en 402 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis-uitdeeling van koffie en brood. In de groote zaal van „Felix Favore" werd Dinsdagavond eene vergadering gehouden uitgaande van de afd, Haarlem van den Nederl. Sociaal-Democraten- Bond, waarin als spreker optrad de heer J. A. Fortuijn van Amsterdam, die tot onderwerp had de werkeloosheid en de regeering. Na afloop van zijn reden, waarin de regeering en de bourgeoisie werden be schuldigd niets te doea tegen de wer keloosheid, die bovendien een onna tuurlijk verschijnsel is in onze maat schappij, een gevolg dan ook, volgens spreker, van het feit, dat deze maat schappij op haar kop staat, werd de motie aangenomen, dat de openbare vergadering gehouden 24 Januari 1893 te Haarltm hare verontwaardiging uit spreekt over de regeering, die de wer keloosheid niet anders wenscht te stillen, dan door het afzenden van huzaren. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Bij het uitgaan van de vergadering, welke zeer druk was bezocht werd nog door een vijftigtal bezoekers een wan deling gemaakt door een deel der stad. Al zingende trok men door vele nieuws gierigen gevolgd aaar de woning van den burgemeester op het Nassauplein, Eerst scheea men daar nog een soort betooging te willen huuden en werd een oogenblik halt gemaakt maar spoedig trok men weer verder, totdat de stoet zich op de Gioote Markt verspreidde. Heden (Woensdag) morgen waren reeds te tien uur eea aantal werklieden op de Groote Markt, die daar nu eens in een, dan weer in twee of drie groe pen verdeeld, stonden te praten en te wachten. Waarop i3 ons niet gebleken. Welis waar groeide door nieuwsgierigen hun aantal nu en dan aan, om daarna weer te slinken, maar overigens gebeurde er niets. Ongeveer elf uur begaven zich eenigen naar de woning van den burgemeester, doch ontmoetten dezen op de Nieuwe Gracht, terwijl Z.E.A. zich naar het Stadhuis begaf. Men keerde daarop naar de Groote Markt terug, zonder poging te doen om den Burgemeester te spreken. De troep trok daarna des middags door eenige gedeelten der stad. De menschen waren zeer kalm en de groepjes stonden er des namid dags nog. Voor hen is het zeker jammer, dat de dooi zoo hevig is ingevallen, daar op het ijs of met sneeuwruimen menig een een goed dagloon kon verdienen. Bij den heer W. W. Keesen te Haar lemmermeer, is onder zijn vee mond en klauwzeer uitgebroken. Het bestuur derafdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw werd op de jongste algemeene vergadering gemach tigd tot het houden van de jaarlijksche Paa8chtentoonstelling op Vrijdag 24 Maart 1893 en om daartoe aan het bestuur dezer gemeente de beschikking te verzoeken over het Doelenveld en eene bijdrage uit de gemeeentekas. Men besloot dit jaar weder ook wolvee in het programma op te nemen, behalve, zooals gewoonlijk het geval is, rijstieren, melk- en fokvee en vet rundvee. De regelings commissie bestaat uit de heeren mr. H. F. de Wiidt, Heiloo, voorzitter, IJ. Bruin, Koedijk, jhr. mr. P. van Foreest, Heiloo, S. de Jough, Oudorp, S. Kramer, Koedijk, J. M. de Sonna- viUe, Alkmaar, K. Olij Dz., Schermer- hom, C. de Geus, Ursem en H. Siebert Coster, Alkmaar, secretaris. Ri vierberichten van 24 Januari officieelLobit, ijs 1 vast. Nij megen, idem. St. Aadries (Waal), idem. Vreeswijk, idem. Westeryoort, idem, Deventer, idem. KampeD, idem. Maas tricht (brug), drijfijs over Y10 der breedte. Venloo, ijs vast. Grave, idem. St. An- dries (Maas), idem. Laag water. Gorinchera, ijs vast. Schoonhoven, idem. Krimpe», drijfijs over de volle breedte. Dordrecht, voor de stad drijfijs, boven en beneden de stad ijs vast. Moerdijk, dryfijs over 4/s der breedte. Hoek van Holland, blank water. In de vaste ijsbezetting op de Boven- Merwede is door ijsbrekere en spring middelen langs den rechteroever eene gemiddeld 100 M. breede geul gevormd tot ongeveer 2kilometer beneden Go- rinchem. De Nieuwe Merwede bleef open. Lek (Kuilenburg, 6 uur.) IJs blijft vasc, water laag. IJsel (Zwolle, 6 uur.) Stand 0,45, val 0.12 M. overtocht als gisteren. (Kampen, 6 uur.) Stand 0.34, val 0.06 M. ijsbezetting onveranderd* Waal (Ophemert 6% uur.) Ondanks den sterken dooi is de rivier beneden Tiel nog vallende. Sinds gisteren daalde het peil 4 cM. De ijstoestand blijft on veranderd; zonder gevaar wordt de rivier nog gepasseerd per voet en per kar. De dyk wachten zijn tot heden niet betrokken. Maas (Roermond.) De rivier brak hedenmorgen los, doch zette zich an dermaal vast, doordat de schollen ys over elkander sloegen. Later brak de ijsdam wederom los, zoodat de schollen nu geregeld afdrijven. Maas en Roer zijn onrustbarend aan het wassen. Al de landerijen rondom de molens staan onder water. De Roer is in de laatste 24 uur 2.28 M. ge wassen, de Maas 2.82 M. De peilschaal aan de Maasbrug teekende hedenmid dag te 4% uur ji8 22 M. Wegens de ophooping van het water en de kracht van het ys is de Roode- brug in den weg naar Hertea gedeelte lijk ingestort. Al de velden onder Hatenboer en de Weert staan mede onder water. Dinsdagavond omstreeks zes uur ontstond er te Amsterdam een felle brand in de brandstoffen bergplaats van een banketbakker in de Nieuwe Hoogstraat 13. De brand werd tot het achterhuis beperkt. De slangen van de Vechtlciding werden door het Trippen huis gelegd, welk gebouw een oogenblik bedreigd scheen. In drie kwartier werd het vuur gebluscht. De vereeniging ter b e 8 t r ij- ding, der verv&lsching van voedings middelen te Amsterdam heeft zich ge constitueerd en statuten ea reglement opgemaakt. Zij tracht haar doel te bereiken: io. door plaatshebbende vervalschin- gea te constateeren en zoo mogelijk, daartegen strafvervolging uit te lokken. 20. door de gelegenheid aan hare leden te geven om zich voor de deug delijkheid van de door hen verkocht wojdende artikelen te plaatsen onder de controle van door het hoofdbestuur aangestelde deskundigen. 30. door maatregelen (te nemen, die de leden vrijwaren tegen het in ont vangst nemen van artikelen, die niet aan de gestelde eischen voldoen. Als directeur-secretaris treedt op de heer P. F. van Maarseveen, Nassau- kade No. 446 te Amsterdam. Uit Amsterdam wordt g e- meid aan de N22. Cl.: Da bewijzen het vermoeden be stond reeds de bewijzen, dat de demonstraties, hier verleden week ge houden, in verband met de werkeloos heid voor een groot deel het werk waren van opruiers, spreken hoe langer hoe sterker. Zoo hoorden wij van een bevel tot inhechtenisneming tegen den heftigsten spreker van de Zaterdagmid dag te half een op de Boommarkt ge houden vergadering van werkloozen. Bedoelde persoon is gebleken iemand te zyn die handelt onder eeae firma van de soort waartegen in den laatsten tijd herhaaldelijk is gewaarschuwd. Maandag nacht zag een agent van politie te Rotterdam dat een persoon, tot een gezelschap van jonge mannen 1 ehoorende, op den Goudechen Rijweg eene lantaarn uitdraaide. De ageüt ging naar hem toe en vroeg zijn naam, doch kreeg een weigerend ant woord en werd alras belemmerd in zijne functie door de andere lieden van het gezelschap, die nabij kwamen. Toen daarop de agent, door een collega ge holpen, beproefde den lantaarnuitdraaier naar het politiebureau in de Meerman straat over te brengen, ondervonden zij van het geheele clubje een hevig ver zet; van een agent werd de helm afge slagen en ve-nield. Op tegenweer be dacht, trokken de politiemannen hun hartsvanger en wisten door het gebruik van dat wapen en met behulp van meerdere collega's den lantaarnuit draaier met nog een paar van de bel hamels naar het politiebureau te bren gen. Aangaande den Vrijdag- avond te Tuddern voor eene herberg aldaar zieltogend gevonden Paradijs wordt nader gemeld, dat het vermoeden als zou P. door mishandeling zijn om gekoman, meer en meer veld witt. Een Uit het engelsch VAN A. CONAN DOYLE. 5) 1,Ik heb u eenigen tyd geleden te Plymouth wel eens ontmoet op een buitenparty mevrouw Straker," zeide Holmes» «Neen mynheer, gy vergist u." //Zoo, zoo; ik zou er wel op hebben willen zweren. Gy waart gekleed in een japon van gekleurde zyde, gegarneerd met struis- vogelveeren." z/Ik heb nooit zulk een japon gehad mynheer,7' gaf de dame ten antwoord. *Ah zoo, dan heb ik my vergist,7» zeide Holmes, en na zyne verontschuldiging te hebben gemaakt, volgde hy den inspectenr naar bniten. Een kortstondige wandeliDg over de heide bracht ons naar den kuil, waarin het lyk was gevondeD. Aan den rand stond aenig kreupelhout, waaraan de jas had gehangen. z,Er was dien avond immers geen wind?" zeide Holmes. //Neen, maar het stortregende." «In dat geval heeft de wind de overjas niet tegen het kreupel hout doen aanwaaien, maar is die er op neer gelegd."] /vJa, zy lag dwars over het kreupelhout." z/Gy wekt m^jne belangstelling op. Ik bemerk, dat de bodem nog al tamelyk is neergetrapt. Sedert Maandagavond hebben hier ongetwijfeld vele voetstappen gestaan." z/Hier aan den kant is een stuk mat neergelegd, waarop wij allen hebben gestaan." //Uitstekend." «In deze taech heb ik een van de schoenen, welke door Straker zyn gedragen, een schoen van Fitzroy Simpson en een weggewor pen hoefyzer van //Silver Blaze". //Beste inspecteur, gy hebt uzelf overtroffen 1" Holmes tilde de tasoh op, daalde in den kuil af en legde de mat wat meer in het midden. Daarna strekte hy zich voorover op den grond uit en met zyn kin op zyne handen rustende onder zocht hy zorgvuldig de vertrapte modder voor zich. z/He, wat is dat?" riep hy plotseling uit." Het was een half verbrande waslucifer, zoo met modder bedekt, dat ze er eerst uitzag als een stukje hout. z/Ik kan my niet voorstellen hoe ik dat over het hoofd zou hebben knnnen zien," zeide de inspecteur met eene uitdrukking van ergernis op het gelaat- zvHet was onzichtbaar, door modder bedekt. Ik kon het alleen zien omdat ik er naar zocht." z/Hoe! Gij verwachttet het te zullen vinden?" i/Ik hield het tenminste voor niet onwaarschijnlijk," Hy nam de schoenen uit de taech en vergeleek de indrukken van beiden met de indrukken op den grond. Daarna kroop hy boven den rand en langs het kreupelhout. #Ik vrees, dat er geen sporen meer te vinden zyn," zeide de inspecteur. //Ik heb den bodem in alle richtingen tot op een af* stand van een honderd meters doorzocht." //Inderdaadzeide Holmes, terwy 1 hy opstond, „ik zal niet de onbeschaamdheid hebben om het ook te doen na hetgeen gy daar zegt. Ik zou echter gaarne nog eene wandeling over de heide willen maken alvorens het donker wordt, zoodat ik morgen den grond kan herkennen; my dunkt, dat ik dit hoefyzer maar by my moest steken." Kolonel Ross, die eenige teekenen van ongeduld begon te geven by de kalme, systematische wyze van werken van myne vriend, zag op zijn horloge. *Ik zou gaarne willen, inspecteur, dat gy met my meegingt," zeide hy. *Er zyn nog verscheidene punten, waarover ik uw raad wenschte in te winnen, en vooral of wy niet tegenover het pu bliek verplicht zyn om den naam van ons paard op de lyst der deelnemers voor den wedstrijd te doen vervallen." //Zeer zeker niet," riep Holmes met beslistheid uit, #ik zou den naam laten staan." De kolonel boog. //Dank u zeer voor uwe meeniDg mijnheer," zeide hy. ffGy kunt ons terugvinden nadat uwe wandeling zal hebben plaats gehad in het huis van den armen Straker, dan kun nen wy gezamenlyk naar Tavistock terugrijden." Hy keerde met den inspecteur terug, terwy 1 Holmes en ik langzaam de heide overwandelden. De zon begon reeds te dalen

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1