INGEZONDEN. stoonmartÉaicbteii. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Afloop der Veiling IHerz komen «eer slechte berichten. Zaterdag was hij buiten kennis. Hij neemt weinig voedsel tot zich. De engelsche hoogleeraar Dewar heeft een ontdekking gedaan, welke zeer de aandacht trekt. Men weet hoe het gelukt is door groote konde eerst zuurstof en later ook stik- 5 stof in „vloeibaren" vorm te verkrijgen. Het was een voortzetting van de be kende proef, waarbij onder de lucht pomp, door snelle verdamping van ether, water bevroren wordt. Door vloei- baar zuurstof weder te doen verdam pen wordt de grootere koude opgewekt, die noodig is om stikstof en dampkrings lucht te verdikken en vloeibaar te ma ken. De groote moeilijkheid bestaat daarin, |dat de luchtpomp wel allengs de lucht verdunt, maar er toch nog altijd geen volkomen luchtledig ont- staat, en de verdunde lucht nog warmte doorlaat, waardoor de bewerking kan mislukken. Prof. Dewar zou nu een veel hooger graad van luchtledigheid hebben verkregen en hebben bevonden dat de nagenoeg ledige ruimte geen I warmtestralen doorlaat. Aldus heeft hij volgens de engel sche bladen vloeibare lucht kunnas vertoonen, waarop de hitte in zijn vol gepropte college-kamer geen invloed had. Deze ontdekking trekt vooral daarom de aandacht, omdat zij in strijd zou komen met bestaande cosmographische opvattingen. Telegrammen uit Manches- ter berichten onecnigheid onder de patroons der katoenindustrie. Het blijkt, dat sommige fabrikanten het afkeuren, dat de onderhandeliogen met de katoen- spinners-vereeniging zijn afgebroke», nadat hare gedelegeerden in de gehou- den conferentie hadden aangeboden de loonsvermindering met 5 pet. te aan vaarden, mits men aan de tegenpartij herstel van het joude loon toestond tegen drie maanden later, wanneer de prijzen van garen en katoen gerezen zonden zijn. Onder de fabrikanten gaat een petitie rond, waarin het bestuur van den fa- brikantenbond wordt uitgenoodigd een algemeene vergadering van den bond te beleggen, om het beleid van het be stuur te bespreken. Hetman en mnis vergaan. Uit Marseille wordt gemeld, dat de grieksche bark Theodora, met een lading koren, bij Gallipoli, in een hevige» storm is vergaan. [De bemanning be stond uit 12 man. Te Chatillon (Frankrijk) heeft in een mergelgroef een aardschui- ving plaats gehad, waardoor 6 werk lieden bedolveu geraakten. Zy leefden Zaterdag evenwel nog, want zij antwoor den op de vragen, die men hun deed. De aardlaag boven hen is dus bepaald niet bizonder dik. Onder leiding van een ingenieur was men bezig met het maken van eene opening. De duitsche keizer zond den voormaligen minister van justitie, Frieciberg, Vrijdag by diens tachtigsten geboortedag zijn portret met het onder schrift: Nemo me impune lacessit (nie mand deert mij straffeloos). Proeve tegenstelling. Op het oogenblik, dat de Aartshertogin Margaretha na haar huwelijk aan het station afscheid nam van haar ouders, stierf te Weenen prof. Kohier, de 44 jarige hoogleeraar, die haar, een jaar geleden, toen zy door typhus aangetast en op 't uiterst lag, dag en nacht be waakte. Hij stierf aan kanker. De Aarts hertog Karei Lodewijk en Aartshertogin Marie Therese zonden een krans, met de woorden: „uit de diepste erkentelijk heid", om de lijkbaar van den overle dene te versieren. Uit W eenen wordt gemeld dat bij een spoorwegongeluk, dat Zater dag op de Slmmeringbavn plaats had, 31 werklieden gekwetst werden; hunner zeer ernstig. Te Erfurt is een agent van politie gearresteerd. Men schrijft hem een veertigtal diefstallen toe. Volgens bericht uitRome zijn de slotenmakers er eindelijk in ge slaagd Cuciniella's brandkast open te breken. Zij bevonden echter, dat de kast geheel ledig was 1 Het zeggen van Cuciaiello, dat men in de kast de volle waarheid zou vinden, is dus een wreede spot van den bankroetier geweest! De ontdekte bedriegerijen nemen in omvang toe. Ook eene zeer bekende modiste, mevrouw Lupi, is er in be trokken, en wordt beschuldigd voor 2% millioem lire's gestolen te hebben; zij is gearresteerd. In het italiaansche district Viterbo zijn niet minder dan 200 per sonen gevangen genomen, die beschul digd worden aan de rooverbeode van Ausuini Tiburzi en Fioravanti de be hulpzame hand geboden te hebben. Tot de beschuldigden behooren ook een markies en een onder-burgemeester. In het krankzinnigenge- sticht bij Halle zijn vier nieuwe cho leragevallen en vijf Jdooden voorge komen. In het geheel werden 109 per sonen aangetast, van wie 38 stierven. Te Altono 4 gevallen, 2 sterfgevallen. Er zy n 1500 kilogram dyna miet uit een zeilschip te Vado (bij Genua) gestolen. Bij de mynramp te Dux, in Bohemem, hebben zich twee broeders, Staaiek genaamd, zeer onderscheiden. Terwijl de toegang tot de myn onbe reikbaar was, lieten zij zich toch langs een ketting zakken en haalden zes ge wonden en 10 lijken op. Doodelijk vermoeid spoorden zij anderen aan het werk voort te zetten. Niemand durfde. Toen gingen ze andermaal in de diepte en baalden nog vier lijken naar boven. Verder konden zy het niet brengen. Het schoonste van hun daad is nog, dat zij elke belooning weigerden. Vrij dagnacht had te Toko' der Gian, in Esztergom, een ontploffing van mijngas plaats. Van de 200 mijn werkers werden 121 bedolven. Van hen zijn 41 gered en 19 dood opgehaald. Men vreest dat de anderen zijn omge komen. Bijna alle slachtoffers laten een gezin na. De mijn behoort aan het kapittel van Gran, den zetel van den primaat van Hongarije. Te Pest is er b prake van, een wereldtentoonstelling te organi- seeren. De regeerwg heeft zich echter ten gunste van een nationale expositie verklaard. Op dit oogenblik be vindt zich een negerprins, als vagebond opgepakt, in de gevangenis te Copen hagen. Circa twee jaar geleden was hij aldaar in dienst van, en met een rus» siechen baron aangekomen. Ongelukkig bleek de vorstelijke bediende niet ge schikt te zyn voor zijne betrekking,en was hij na zyn ontslag in zulk een treu- rigen toestand geraakt. In een klein dorp, gelegen op de grens van Denemarken en Slees- wyk, heeft een mollengang eene hoe renfamilie rijk gemaakt. Vader en moeder bezochten dezer dagen met hunne kinderen hunne kelders, waarvan de vloer bestond uit platgetrapte aarde. In een dier kelders vonden zy op den grond een stukje zilvergeld, waarop de ouders op hun beurt, nauwkeuriger den grond onderzochten. Ia de door mollen losgewoelde aarde vond men toen een groote hoeveelheid zilvergeld uit de 16de eeuw, en wel zéóveel, dat zij van de reute daarvan kunnen leven. Volgens telegram uit H a r- tour Grace (New-Foundland) zijn daar aangekomen twee matrozen, als de eenige overlevenden der equipage van het schoenerschip „Lovisa," van St. Domingo bestemd naar Havre. Zij rap porteeren dat hun schip in het midden van den Atlantischen Oceaan geheel ontredderd werd en dat de overige eqaipage overboord werd geslagen, be halve den gezagvoerder, die aau de verwondingen overleed. Zy hadden de grootste ontberingen verduurd en waren bijna bevroren, dewijl zy de laatste 15 dagen genoegzaam zonder voedsel of brandstof waren geweest. De laatste 4 dagen hadden zij ook gebrek aan water gehad. De kolenschepen en de stoombooten in de haven van Ciacin- nafcie werden een fpaar dagen geleden met volkomen ondergang: bedreigd, door de nadering van een ontzettende ijsmassa, die onder verschrikkelijk ge weld met groote snelheid de Ohio kwam afzakken. Negentien stoombooten en 100 kolenschepen moesten den schok weerstaan. De kettingen, waarmede booten en schepen vastlagen, werden elk oogenblik losgerukt, .maar zoowel op de booten als op de schepen' waren alle mannen op het dek en onmtddeliy k werden de kettingen weer vastge maakt, De schok was verschrikkelijk, maar indien de ijsmassa niet even te voren eenigszins was tegengehouden door twee bruggen, dan zouden alle schepen ver nield zijn geworden. Thans ging er slechts een verloren. De sleepboot Maitheson raakte op verschillende plaat sen lek en zonk. De stoomboot uit Hawaï Claudinedie van Honolulu te San Francisco, is aangekomen, brengt het be richt dat een omwentelingop Hawaï is uit gebroken. De Regeering is omvergewor pen. Een detachement infanterie en mari ne van de Vereenigde Staten zijn on- scheept. Een voorloopig bewind is In gesteld. Eene commissie bevindt zich aan boord van de Claudine met be stemming naar Washington, om inlij ving van Hawaï bij de Vereenigde Staten te vragen. Een te Boston gevestigde firma ont ving van Hawaï het bericht, dat de opstand den 14a dezer uitbrak ten gevolge van een poging der Koningin om de Grondwet op zij te zetten. De Koningin werd onttroond, terwijl een voorloopige Regeering werd ingesteld, aan welker hoofd Dole staat. AUe Mo gendheden, behalve Engeland, hebben het nieuwe bewind erkend. (Voor den inhoud dezer rubrieksieltde redactie zich niet aansprakelijk) Waarde Heer Redacteur. Aangezien men mij van verschillende zijde beschouwt als de schrijver van het ingezondea stukje in uw Zaterdag- avondaummer, onderteekend door „Een ingezetene van Overveen", stel ik er prijs op te verklaren, dat, indien ik de inzender ware geweest, het stukje on derteekend met mijn naam en niet onder een pseudoniem, zou zijn ge drukt. Alhoewel de auonieme inzender 't niet direct zegt, ben ik 't toch volko men met zijne bedoeling eens, n.l., dat 't meer daa tyd wordt, dat die mod derpoelen opgeruimd wo den en er af doende verbetering in de waterloozing worde gebracht. Met dank voor plaatsing, t. t. VAN TWISK. Natuurlyk blijkt de juistheid van bo venstaande verklaring uit het feit dat wij haar opnemen. Red. Mijnheer de Redacteur Iu uw nummer van 30 Jan. j. 1. las ik, met genoegen, dat men aan een aan tal werkloozen, zoowel vanwege de gemeente als van particulieren, werk heett verschaft door het laten kloppen van puin op de aschbelt, het planten eener boomenrij aan de Oranjekade, het verbeteren van den toegang van den Wagenweg tot de Spanjaardslaan en dat eerstdaags zal worden aangevangen met de schoeiïagverbeteiiug aan de Leidschevaart. Nu de gemeente eenmaal zulke lof waardige plannen heelt, wensch ik tevens hare aandacht te vestigen op het nabijeijnd Wiisouplein. Genoemd plein is n. 1. sedert weken, en telken jare in voor- en najaar grooteadeels herscha pen in een modderpoel, op enkeie plaatsen zelfs in een meer. Dit moge nu wel voor de jeugd in 't algemeen een Dorado zijn, waar zij hunne klom pen laten drijven, over plassen springen, elkaar met modderkluiten om de ooren gooien etc., doch de beide wegen, welke er langs en er door leiden, zijn er onbegaanbaar door. Wil men wellicht tot eene verbetering in deze wachten tot de kwestie aan gaande de H. B. S. is opgelost Ik geloof niet dat dit de reden kan zyn, want, zooals ik reeds zeide, verkeert het plein reeds jaren en op zekere tijden in dien onhoudbaren toestand. Nog iets. De bestrating derLeidsche Vaart laat over een deel veel te wen- schen vooral in den regentyd. Zou ook daarin, nu aan genoemde Vaart zelve niet meer gebouwd kan worden, met de verbetering der ksde, geene verandering kunnen gebracht worden? Waarlijk, arbeid genoeg om onze werkloozen voor gebrek te bewaren, U inmiddels dankend voor de opna me, M. de R., teeken ik mij. Een inwoner van Haarlem. VARIA. Een ooggetuige verhaalt, dat eens te Boxtel aan 't spoorwegstation, juist toen de trein naar Vlissingen wilde vertrek ken, een oud-achtig engelsch heertje uit den coupé sprong en riep: Wait a minute! (Wacht een mi nuut 1) De conducteur, die door de vele En- gelschen, die op die route reizen, wat engelsch verstaat, riep terug: Dat kan niet meneer, wij moeten weg, en hij bracht het fluitje aan den mond. But you must wait(Maar je moet wachtenriep het oude kereltje, zijn stok dreigend in de hoogte houdend en springende als een kakkerlak (There is a man's leg underneath the wheel 1) Daar ligt een been van een mensch onder den wagen 1 Lieve hemel, meneer, had dateer geiegd En de conducteur riep: Niet ver trekken 1 Eenige beambten kwamen aanloopen. Zij kropen onder den wagen en een haalde er onder vandaan eenheer lijk kluifje, een schapenbout, welken de Engelschman uit zyn hand rukte, waarop hij weer zijn eerste-klasse-conpé instapte. Natuurlijk gaf dit aanleiding tot een relletje. Men gat een standje aan den ouden heer, die bedaard uit het portier kwam liggen en die antwoordde in zyn eigen taal, zonder dat men begreep, wat hij tot verschooning van zoo'n bru taal stukje aanvoerde. Hij ratelde maar door: I said a man's leg wts under the wheel and so it was. I bought this leg and paid for it; and if it isn't mine, I shon'd like to know who it belongs to! De impertinente kerel heeft gelijk, zei een commis-voysgenr, die getuige er van was: Hij zegt dat hü beweerde dat er een been van een mensch onder den wagen lag, nu, dat been, dien bont heett hij gekocht zegt-i en betaalt, nou is het van hemhy wil van jullie wel eens weten, van wie het dan is?" Met een verwensching naar den fleg- matieken Brit, die altyd nog uit zijn raampje lag, bracht de conducteur het fluitje aan den mond en de trein ver trok. TELEGRAM M EN- SAN FRANCISCO, 29 Jan. (Reuter) De koningin der Sandwicheilanden pro testeert in een proclamatie tegen de voorloopige regeering en de ontscheping der troepen van de V. S. Zij zegt, voor het oogenblik te moeten buigen voor de overmzcht, maar verwacht dat de V. S. haar gezag zullen herBtellen. WASHINGTON, 29 Jan. (Reuter.) De gevoelens zijn verdeeld wst betreft de annexatie, of bet protectoraat over de Sandwich-eilanden. Algemeen is men evenwel tegen het toezicht van eenige andere natie over genoemde eilanden. CHRISTIANIA, 29 Jan. (Reuter'). Er heeft gedurende de laatste dagen op de Lofodden-eilandea een buitengewoon hevige storm gewoed. Voor zoover be kend is, gingen 7 visschersbooten met een bemanning van 41 koppen verloren. Men vreest, dat het getal der veron gelukte visschersbooten nog grooter zal wezen. Wetgevende Macht. EERSTE KAMER (Zittiag van Maandag 30 Januari.) Per Telegraaf. In behandeling kwam de begrootieg van Financiën. De heer Sassen vroeg welke voor nemens de Regeering heeft met betrek king tot de suikerregeling, die met 1 Jan. afloopt. De heer van Lier wilde ook nu de leeraren van gemeentelijke gymnasia, met zich en hunne na te laten betrekkingen, opnemen in het pensioenfonds van bur gerlijke ambtenaren. De heer Van Swinderen voor de ker kelijke gemeente Het Bildt opkomende betoogde dat onder de bestaande posten- wet kerkelyke subsidiën bestaanbaar zijn. De heer De Savornin Lokman daar entegen bepleitte het stelsel in financi- eele scheiding van Kerk en Staat, van niet-toekenning van nieuwe subsidien aan de kerkelijke gemeente. De heer Alberdt juichte het voorne men van den Min. toe, om ook de lagere onderwijzers in het pensioenfonds op te nemen. De heer 0. d. Breggen wees er op hoe de vleeschaccijns nadeeiiger voor de inlandsche producten werkt dan het invoerrecht voor de buitenlandsche in voerders. De Minister deelde mede, dat binnen weinige dagen by den Ministerraad eer lang een wet zal inkomen, waarbij de voorloopige regeling van de postregeling zal worden ingevoerd met verhooging van den aanslag van 32 millioen en ver laging van het recht van f6 per 100 kilogram. Volledig luidt de mededeeling om trent de nieuwe suikerregeling aldus. De Minister is voornemens voor le stellen de verhooging van het wettelijk rendement en van het minimumcijfer waaronder geen bijslag verschuldigd zal zyn en verlaging van het bedrag van den verschuldigden byslag van 6. De Min. verklaarde dat de invoering vermogens-belasting en de daarmede samenhangende belastingwetten niet kan worden uitgesteld. Omtrent de subsidie aan kerkelijke gemeenten stelde de minister de ver kregen rechten in het Staatsbelang tot criteria. De begrooting van financiën en van onvoorziene uitgave is goedgekeurd. Bij de bespreking over de begrooting van Oorlog ontstond eene warme dis cussie over de politieke kwestie, over de defensieen de stelling Amsterdam, Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, vertrok 26 Jan. van Genua. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Jan. van Port-Said. Het stoomschip Soerabaia van Rot terdam naar Java, passeerde 28 Januari Suez. Het stoomschip Salaziemet Chin, en Ind. mails, arriveerde 27 Jan. des namiddags te Marseille. Het stoomschip Samarangvan Rot terdam naar Java, passeerde 28 Jan. Carvoeiro. Het stoomschip Prinses Sophievan Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Jan. van Padang. Het stoomschip Sumatravertrok 28 Jan. van Amsterdam natr Batavia. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., vertrok 28 Jan. van Rot terdam naar New-York. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 26 Jan. J. W. Visser en J. T. Nijland, Arnhem. - H. J. Knott- neras en A. J. Reyers, Baarn. Geboorten: 26 Jan. D. Sohlberg Tabak d. Amst. - Mevr. Snethlage— Van Erpers Royaards d. Nienwediep. - 27. J. D. H. Menko—Heilbron d. Am sterdam. - C. Harastra-—Mulder z. Uit huizen. - H. Gabelv. Lith z. Den Haag. - C. H. E. SchellenborgVan Steenhoven d. Amst. - M. Lienard EvertsImelman d. Edam. Overleden: 7 Jan. Wed. M.L.van BuseckVan Bijlevelt 76 j. Amst. - 23. J. Stekelbos—Verhagen 71 j. Alkmaar.- 24. J. H. Bangert 59 j. Amst. - 25. M. M. Schröder jd. 82 j. Arnhem. - G. R van Buuren jd. 34 j. Amst. - Wed. J.- C. TheunissenHeerings 74 j. Den Haag; - H. ter Kuile 62 j. Enschede. - 26. A. M. LodeesenKayser 59 jaar, Den Haag. - G. W. vnn Barneveld 90 j. Steenwijk. - Wed. Weymar Schultz Zegers 71 j. Breda. - A. C. Bordewijk Van den Duügen 56 j. Den Haag. - Wed. S. W. Lagerwerff—Muller 85 j. Nijmegen. - H. Huiziaga, Tiel. Geboorten 27 Jan. H. van Wie- ringen—Bakker d. - 28. A. M. Mulder— Schreuders d. - C. M. Holkes—Koning z. - A. ScholtenLange d. - 29. S. P. HinricksVermeer d. - A. G. F. van SchieFaase z. - 30. C. J. Cornet- van Hoensveld z. - J. Visserv. d. Bosch z. Overleden 27 Jan. H. I. Zuren donk 27 j. Brouwersstr. - J. Mannourij 70 i. Ripperdastr. J. Witkamp 18 dg. z. Korte Begijnestr. - 28. C. E. Biere 2 j. z. Gasth.str. - M. A. Rieu 4 md. d. Dubb.buurt. - C. J. KoopenBim- merman 26 j. Spaarnw.str. - C. C. Brouwer—v. d. Ven 56 j. Anthosiestr.- J. Smit 23 md. d. Zonnest. Aan Geabonneerden op Ut Blad ik hunne hulsgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeldj waar dese Betrekkingen tljn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in- llehilng tegen (oeeending van postsegeli 1. Kinderjuffr. P. Gr. voorz. v. g. get. bov. 25 j., voor een zeer jong kind. 2. Juffr. voor een mantelmag., extern., mant. kunn. verm. v. g. refer, voorz. 8. Winkeljuffr. in het mode-artikelen vak, met 15 Febr., goed op de hoogte met 't artikel. 4. Modiste, vlug gameerster van dameshoeden teg. 15 Febr., met opg. v. salaris en ouderdom. 5. Coupeuse voor dames-eostumeii» met opg. v. refer, en verl. Balaris. 8. Modiste bekw. in 't garneeren v. dameshoed. 7. Juffr. R. K. teg. Maart voor het hoeden vak bew. vaa bekwaamh. kunn. overL 8. Tweede modiste in een gesiot. magazijn, teg. 'taanst. seizoen, met opg. v, vorige werkkr. 9. Linnenjuffr. P. G. goed knnn. strijken, droge wasch bah. mazen enz. teg. Mei. 10. Taillewerkstera. 11. Geh. lieden, m. leeft., z. kind., als zetkas- telein, met opg. waar voll. inlicht, te bekomen. 12. Compagnon, z. kapit., door een inspect, eener levenaverz., mits met vakkennis en relat. 18. Coupeur, met opg. waar eu hoeL in betr. discretie verz. 14. Reiziger 'oor een drukker^, te Amst, teg. prov. en salaris, mits met drukwerk bek. 15. Hoofdagent, met goede rekt. voor een glasverz. maatsch. 16. Reiziger voor maanf. om partic, met stalen te bez., met opg. waar en hoel. in betr. 17. Reiziger voor verk. drogerijen, chemicaliën enz., met vak en clientèle bek. volled. inlichtin gen gew. 18. Bediende, voor administr. en expeditie in een fijne detailzaak, mot 1 April, kenn. v» fransch en engelsch vereischte, in 't bez. v. g. refer. 19. Reiziger ijzerhandel. 20. Winkelbed. voor een ijzerhandel. 21. Jongmensch, met kennis van zjjden- en wollenstoffen, genegen modisten en naaisters iu de prov. op te zoeken. 22. Hoefsmid, P. G. teg. April of eerder, met opg. v. ouderd. en waar works. 23. Meubelmakers kunn. direct werk bek. gehouden in hol Verkooplokaal de „Gouden Leéuwu, te Haarlem, op Zaterdag 28 Januari 1893. 1. Een Huis en Erve met Tuin, Zijlstraat 71, H; Lamp ƒ8023. 2. Een Huis en Erve met Tuin, Klein Heiligland 15, P. Droste ƒ6600. 3. Een Winkelhuis en Erve, Damstraat 6, opgeh. ƒ11.905. 4. Een Huis eu Erve met Tuin, Pie» ter Kiesstraat 39, opgeh. 5005. 5. Een Huis ea Erve, Botermarkt 24, opgeh. /9005. 6. Een Huis, de Witstraat 15b, opgeh. ƒ500. 7. Een Huis en Erve, de Witstraat 15a, opgeh. ƒ500. MARKTNIEUWS. Haarlem, 30 Jan. 1893. Graan- en Zaad markt. Roode tarwe 5.50 k fo.Witte tarwe f6.25 5*6°» Kogge f5.a i o.— Haver f 3,15 f 3.075, Gerst f 4.20 A o.Groene erwten f 6.50 k o.Ca- pucijners f o.k f o.Paardenboonen f5.25 A 5.20, Duivenboonea 6.25 /5-75> Bruine boonen fo. Aardappelen- en botermarkt enz. aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 78 HL. 62 HL. f 1.60— f 2 10. Boter 128 KG. 94 KG. fl,40 f 1.50. Biggen 97 at. 97 tt. f9,— f12.— Schrammen 52 st. 52 st. f15.£22.50. Peren 0 HL. O HL f.0— f 0.—. Appelen 15 15 f5.— f 6.—.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3