rOLffiM üViÜtóZiÜMT. IJsberichteii. tffiMEaltM) NiiÜU WS. plaats is door de vlammen, welke hoog het luchtruim in vlogen, geheel ver nield, en de schade van het verbrande hout- en ander werkmateriaal mitsdien mede zeer aanzienlijk. Door deze ramp zijn 21 personen, wier gereedschap bovendien evenmin koa gered worden, voorloopig zonder arbeid, door welken stilstand van werk zaamheden de heer Simoais, al is hij voldoende verzekerd, niettemin eveneens aanzienlijke schade ljjdt. Door de politie te'sHage is Maandag een onderzoek ingesteld naar een persoon, die onder den saam van „Charles" in het laatste der vorige week in een der voornaamste hotels der residentie verblijf heeit gehouden, die laatstelijk zich een week te Namen en te Bergen heeft opgehouden en wiens gelaatstrekken volgens de belgische bla den overeen kwamen met het signale ment van den uit de Panama-zaak be kend geworden Arton. Door het verblijf aldaar wordt een bericht in de „Iadépendance" bevestigd, volgens hetwelk bedoelde persoon ia den namiddag van Donderdag uit Bergen was vertrokken, opgevende naar's Hage te gaan. Reeds is de Fransche legatie in deze zaak gekend. Maandag morgen, te vier uur ongeveer, zijn op het rangeerterrein bij het station Arnhem twee goederen treinmachines op een rangeermachine geloopen, waardoor een der goederen trein machines ontspoorde en de rangeer- machine op zij werd geworpen. De weg is voor goederentreinen versperd. De- machinis beliepen eenige schade. Bij de jongste overetroo- ming te Maastricht heeft zich bizonder verdienstelijk gemaakt de heer Strik, gewezen opzichter der rijksschool en archiefgebouwen. In het holst van den nacht, ia kennis gesteld met het gevaar, waarin het rijksarchiefgebouw verkeerde, bedacht hij zich geen oogenblik om zich daarheen te spoeden en door zijn be leid het w&ter, dat reeds hierin was ge drongen, te keeren en het verder in dringen door alle mogelijke middelen te beletten. Hij week dag noch nacht uit het gebouw, totdat alle gevaar ge weken was. Dit gedrag van den heer Stiik verdient daarom vermelding, om dat hij, geen rijksambtenaar meer zynde, toch van zijn belangstelling heeft doen blijken, door het rijksarchief voor groote waterschade te behoaden. In de stoomweverij der firma Van den Heuvel, te Geldrop, is brand uitgebroken. De Jfabriek is ver woest. Ongeveer 400 arbeiders zijn hier door zonder werk. zich ia beweging had gezet. Nadat het eenige oogenblikken langzaam afdreef, heeft het zich over de geheele breedte der rivier weder vastgezet. Het water is nog langzaam wassende. Wind Noord- West. Betrokken. Na eenige dagen werken heeft men thans de sleuf aan het Zalker veer door het ys en kan de overtocht plaats heb ben per pont. Ook te Wilsum over tocht per schuit weer hersteld door een sleuf. Uit Gorinchem van Maandag voor middag s De ijsbrekers hebben zich des ochtends van het hoofd te Gorinchem uit hit vastzittende ijs losgemaakt en zijn op de Waai ter hoogte vaa de Dalemsche kerk gevorderd; het los komende ijs nl. dat de booien breken, dreef weder, even beneden Gorinchem, tegen de vaste massa ijs. Uit Miiiingea schrijft menDe Rijn is Maandagmiddag 3 uur losgeraakt, doch reeds om 8 uur weder vast gaan zitten. Tegen middernacht was de toe stand onveranderd. Water vallende. Er moet meer water komen, wil de rivier voor goed gaan drijven. Te Randwijk-Lskskesveer zit het ijs nog vast; aan de oevers is het losge raakt. Verkeer te voet gestremd, zoo dat de overtocht nog alleen per ijsboot plaats heeft. Elk oogenblik wordt eene beslissiag verwacht. Waterstand Zondag 4 uur 7.77 M. boven A. P. Was van Zaterdag 8 uur tot Maandag 50 cM. Aan het Reenensche veer is het water gepleegd te Bolsward, Dokkum, Frane- ker, Sneek en Leeuwarden. Zekere handelsreiziger, H. J. R. alhier, was aangesteld als beheerder van de goederen zijner krankzinnige zuster, die in een gesticht werd verpleegd. In plaats van voor deze goederen zorg te dragen, verkocht of beleende hy een groot gedeelte daarvan en wendde de opbrengst ten eigen bate aan, voor welke feiten hij door de Rechtbank alhier ver oordeeld werd tot 2 jaar gevangenisstraf, in aanmerking nemende, dat er nog geen 5 jaren vedoopen waren sedert een vroegere veroordeeliag van dezen be klaagde. In appèl werd dit vonnis door hetHof teAmstecdam bevestigd en Maan dag diende de zaak voor den Hoogen Raad. De uitspraak wordt kter medegedeeld. In een blad te Napels uitkomende Matiino wordt een lijst openbaar ge maakt van leden van het itali&ansche parlement,onder wie mannen van grooten naam, die betrokken zoideu zijn ia de bankschandalen. Verscheidene hunner hebben oogeablikkelijk een aanklacht wegens laster tegen de Matiino iüge- gediead. In Rome schijnt men bevreesd te zijn voor eene ministerieel© crisis in verband met de Panamino-kwestie. Verscheidene personen zullen volgens het italia&nscke biad, de Pohhetto als Uneziam wassende. Am de kantoa is gecompromitteerd in de eaak der cir- rr»t "til nnl a f-| a-K« rt it>v\ top t! ..a r* rreitwpranpur.vp! De Waal is Zondag driemaal in be weging geweest, maar zat Maandag weer vast bij vallend water. Uit Deventer, Maandagmorgen! Het ys in den IJsel is hedenochtend kwart voor vier losgeraakt en doorgedreven. De rivier is voor */s met groote schollen zeer broos drijfijs bedekt. Het water wast hard. Men schrjjft uit Druten van 30 Januari, namiddagsHet water op de Maas zoowei als op de Waal is thans val lende. IJs overal vast. Daar het ijs op beide rivieren in beweging is geweest, is er blank water op de Maas te Alfen eo op de Waal te Deest. Sedert Maandagochtend 8 uur is het water van de L?k te Kuilenburg nog 9 c.M. gewassen, zoodat de peilschaal teekende 3.61 M. boven N. A. P. Het ijs zat nog onveranderlijk vast. Over tocht per ijsboot. Uit Renkum meldt men van 30 dezer Hedenmiddag omstreeks 12 uren kondigde een kanonschot aan, dat het ys in de rivier voor deze het ijs geheel en al los. Zondagmiddag en Zondagnacht is het ijs in de rivier in beweging geweest, doch het heeft zich weer vastgezet. Zaterdagnacht is voor het eerst de dijkwacht betrokken. Overtocht per ijsschuit, alleen voor voetgangers. Verscheidene ijzeren sleepschepea zijn Zaterdag en Zondag, komende van Aatwerpen en bestemd voor Mannheim, te Hansweerd binnengekomen. Deze schepen blijven echter nog een paar dagen te Wemeldinge liggen, ten einde, zoodra de vaart naar Dordrecht mogelijk is, te vertrekken. Men meldt uit s'-Bosch: Aan de Maandagochtend omtrent den toestand Yan de rivier de Maas ont vangen telegrammen is het navolgende ontleend Te Ravestein is het ijs in beweging en drijft geregeld door. De polder VL&nds van Msgen is door de werking van de Beerache Maas ingeloopen, de weg van Osch naar Ooijen is overstroomd, Te Lithoien en Lith is de toestand onveranderd. Te Krevecoeur was hst ys Zondag nacht in beweging, daarna weer vast. Te Heusden ijs vast, te Wijk was het een uur in beweging. Het water hier blijft aog wassende, de stand bedraagt 3.87 Meter boven A. P, RECHTSZAKEN- Poutsma, van Saeek, die verleden week is geyangen genomen, wordt be schuldigd van het volgende feitdat hij op 13 Januari 1893 te Sneek, ia eene vergadering van werkeloozen en arbeiders in het koifi.ehu.is van Damfma, ten aan- hoore van de aanwezigen, en deze op die wijze opruiende tot een strafbaar feit, heeft gezegd: „Nu Maandag allen naar de vergadering van den gemeente raad, kom om halftwee bij my aan huis dan trekken wij gezamenlijk er heen, en mochten ze je dan werk willen ver schaffen, doch bestaande in dat raensch- onteerende steenkloppen tegen veertig cents per dag, neem dan de keien en sla de heeren er mée de hersens in, doe dat", tegen welk feit, bij artikel 141. wetboek van strafrecht, eene ge vangenisstraf van niet meer dan vier jaren is bedreigd. Bovendien wordt hij nog vervolgd gemeente wegens vijf feiten vao strafbare opruiiag, cui&tie-banken wordea gearresteerdook zou heden bij de Kamer eene aanvraag inkomen om vijf welbekende afgevaar digden te mogen vervolgen. Giolïtti heeft in de Kamer ontkend, dat eene zoodanige aanvraag is gedaan. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft beloofd een onderzoek in te stellen omtrent het lot van italiaaasche landverhuizers in Brazilië. Een voorstel van Colojanni, om zijne motie betref fende eene parlementaire enquête de volgende week aan de 01de te stellen, is door de Kamer verworpen. In antwoord op eene interpellatie over eene botsing tusschen soldaten en boeren te Cattavulturo, verklaarde de minister-president Giolitti die levendig te betreuren. Uit verschillende inlichtin gen blijkt dat het gebeurde niet voor zien koa worden. De rechterlijke macht zal moeten uitwijzen wie verantwoorde lijk is. In stryd met de geruchten die vóór het openen der vergadering buiten de Kamer liepen, is de beraadslaging zeer kalm geweest. Men heeft de woorden, door den heer Crispi in de Kamer gesproken, toen hij zich tegen het ministerie verklaarde, verkeerd opgevat. Hij wilde volstrekt niet te kennen geven, dat hy een voor stander was van de parlementaire en quête in de zaak der circulatiebanken. Het stilzwijgen van de ministers van Financiën en Koophandel in de Kamer heeft zeer de aandacht getrokken. Zij zullen waarschijnlijk weldra uitgenoodigd worden hun ontslag in te dienen. De belgische commissie voor de grondwetsherziening heeft een voorstel verworpen om den leeftijd van de kies bevoegdheid voor den Senaat op 25 jaren te stellen. De leeftijd van 21 jaar werd aangenomen. Ook werden de voorstellen betreffende de koloniën en huwelijken van leden van het koninklijk huis aangenomen, maar verworpen werd het voorstel tot opneming van prinsen in den Senaat. Vereischten om lid van den Senaat te wordea, zijn de leeftyd van 35 jaar te hebben bereikt en een vermogen van minstens 500.000 frank te bezitten. De afgevaardigden zuilen een schadeloosstelling genieten vaa 500 frs. per maand. De hongaarsche Kamer heeft een voorstel tot eene geleidelijke hervorming van het hongaarsche leger, in de richting vaa zelfstandigheid, verworpen, en het ontwerp betreffende het contingent aan genomen. De minister van oorlog kwam op tegen de beschuldiging dat de re geering de hongaarsche landweer zou pogen te verduitschen en stelde de nood zakelijkheid in het licht om voor het leger de Duitsche taal alléén te behouden, de wijl de landweer met het gemeenschap pelijke leger samen moet werken. De Timès verneemt uit Kairo dat de anti-Európeesche bewegiog voortduurt, De zoogenaamde volkspartij houdt ge heime vergaderingen. Riaz Pacha doet al het mogelyke om de agitatie te bi daren, maar in welingelichte kringen achtman de crisis alles behalve voorbij. De Daily News verneemt uit Kairo dat de veldtocht in de pars tegen En geland ^voortduurt. De opgewonden volksmeening ziet overal politieke ma- chinatiëa ook in de werkstaking der dokwerkers te Port Said. De Standard verneemt uit Odessa dat de vloot ia de Zwarte Zwee voort durend aangroeit. Vijf nieuwe pantser- schepen kouien dienstkl&ar in April. De president van Argentinië heeft de portefeuille vaa biaaenh zaken aange boden aan dr. Escalante, president der nationale hypotheekbank. Er is nog geen besluit genomen. Volgeas de bla den zou Romero minister van biunen- landsche zaken en Escalante minister van ffaanciën worden. Volgens tijdingen van Fernando Po ziju aldaar ten gevolge van deu ijver van zendelingen onlusten ontstaan. De spaansche regeering zal versterking van troepen derwaarts zenden. Een handelsreiziger Yan Bergen, die Hendrik Ibsen heet, maakte van die overeenkomst in naam met den dichter gebruik, om de tooneelzaal te Stavanger per telegram at te huren en een entree van 2 kronen te heffen voor een lezing over de moderne vrouw. De zaal was eivol; toen nu Hendrik Ibsen optrad en zyn lezing wilde beginnen, oastond er eea geweldige opschudding. Het publiek eischte zijn geld terug en wilde den bedrieger arresteeren, maar daar de man werkelijk Hendrik Ibsen heette, moest de polilite hem ongemoeid laten. De man hield zijn lezing en ver trok, 2000 kronen rijker. Vrijdag werkten te Dussel- dorf drie leidekkers aan een dak, waar van zij van eene aanzienlijke hoogte naar beneden vielen ten gevolge van het ineenstorten van den steiger. Een hunner bleef op de plaats dood een tweede stierf na een vreeselijk lij den, doch de derde had tegenwoordigheid van geest onder den val eea steunpunt te zoeken vanwaar hij zich door een venster kon redden. Het tweegevecht tusschen Deroulèie en Pichon heeft Maandag namiddag plaats gehad op het eiland de la Grande-Jatte. Het wapen was de degen. Beiden zija licht gekwetst: Deroulède aan den neus bij het oog en Pichon aan de borst. De Libre Parole beweert dat een harer vertegenwoordigers een onderhond te Parijs heeft gehad met Arton. Arton heeft verklaard, dat hij mei het oog op alles wat gebeuren kon steeds zorg droeg vergif bij zich te heb ben. Het is niet waar, dat hij met 9.000.000 frs., „vertrokken* was. Hij had op het oogenblik vaa zijn vertrek een „passief van 6 millioen jen een bijna even groot actief." Om dit laatste te realiseerea had hij even wei geen tijd. Verder was het niet waar, dat hij de Panama-maatschappy zou bestolen heb ben. „Ik heb afgevaardigden afgezet" verklaarde hij met blijmoedige oprecht heid, „dat is niet hetzelfde." Arton zou op deze wys 28000 frs. hebben gewon nen op een chèque die aan Henri Maret, lid der commissie, was ler hand gesteld. Hy wist vele namsn van personen dié cbêques ontvangen hadden, maar zon die alleen bekend maken als hy gevan gen genomen was. De voortvluchtige Arton is zijn kapper 544 fr. schuldig wegena valsche baarden, enz., die hij hem ge leverd had om zich te kunnen vermom men gedurende zijn laatste aanwezigheid te Parijs en elders. De zoo treurige Panama zaak heeft de Parijzenaars ook eens hartelijk doen lachen. De markies de Panisse-Passis, een zeer rijk heer, heeft in de Avenue Marceau, dus nog niet eens buiten het centrum van Parys, een eigen huis, dat hij 's win ters bewoont, als hij niet in het Zuiden vertoeft. De koude Januaridagen en de Parijsche morsigheid hadden den mar kies en de markiezin doen besluiten naar hunne villa in de buurt van Nizza te gaan en de zorg voor hunne woning op te dragen aan een paar oudgedien den, man en vrouw, wier eerlijkheid en trouw vergoeden moeten, wat hun aan doorzicht en verstand ontbreekt. Vry- dagmiddag omstreeks 4 uur werd aan het hotel ia de rue Marceau gescheld en vertoonden zich voor dea huisbe waarder een viertal heeren met hooge hoeden, vrij goed gekleed, die met een rijtuig gekomen waren en naar den markies vroegen. De concierge antwoord de, dat de familie ia het Zuiden was, waarop een der heeren met een ernstig gebaar te voorschijn tredend, hem zei de: „Bedenkt wel, wat gij zégt, en brengt u niet door valsche verklaringen nog meer in ongelegenheid. Ik ben de prefect vaa politie, de markies de Pa- nisse-Passis is in de Panamasask betrok ken, de rechter van instructie heeft een bevel tot aanhouding tegen hem uitge vaardigd ess mij gelast huizoeking t© does." Groote ontsteltenis der oudjes, zij protesteeren met alle kracht hun door de vereering voor hun meester ingege- ven tegea die schandelijke beschuldi ging en geven daardoor den spreker aanleiding onder vertoon van zijn drie* kleurige sjerp, tot zijne metgezellen te zeggen „Leg hun de handboeien aan, zij verzetten zich tegen de justitie en de heer De Fiauqueville sal moeten onderzoeken in hoever deze beide per sonen ook niet medeplichtig zija aan de afschuwelijke oplichterijen tegenover het Fransche publiek gepleegd." De handboeien werden aangelegd terwijl, de vrouw beneden onder toezicht bleef van drie andere mannes die ook binnen gekomen waren. In de kamer werd alles onderstboven geworpen. De kasten wer den opengebroken en alles wat waarde had er uitgenomen |en een groote hoe veelheid geld, kostbaarheden en effec ten werd medegenomen. Toen zij op de eerste verdieping alles leeggeplunderd hadden, begaven zij zich naar de twee de. Zij vertrokken te middernacht zonder den concierge of zijne vrouw mishandeld te hebben met groote pakkew, die in twee rijtuigen geladen werden. Eerst om drie uur in den morgen kon de concierge de politie waarschuwen. Acht uur had de huiszoeking ge duurd. De commissaris van politie vertelde den huisbewaarders dat een slimme dievenbende „fin de siècle" onder het masker der waarheid zoekende Justltia hun meester deerlijk bestolen had. De dieven hebben een grooten voorsprong en de aanwijzingen die de huisbewaar ders kunnen doen, zijn zeer onvolledig. Uit HAvre is dezer dagen onverwachts een groot koopman ver dwenen, Hubeau, die oplichterij heeft gepleegd voor een bedrag van 280.000 frs., en wie weet hoeveel meer nog? -door het vervaischen van cognosse menten. Op een lading hout uit Haïti, ter waarde van 80,000 irs.t had hij drie maal deze som van verschillende ban kiers ontvangen, op valsche cognosse woorden door u tydens nwe ziekte geuit. Weer dat vreeselijke hoongelach. „En als gy u hebt vergist laat my het om 'e hemels wil met een zachter naam noemen als gy u dus hebt vergist, dan hebt gy nog gelegenheid om schadeloosstelling te geven voor hetgeen gy hebt misdaan, en het groote onrecht, dat gy haar hebt aange daan, te vergoeden/' zeide Wiverly plechtig. Rokewood wierp een blik op zyn notaris; zijne lippen bewogen zich krampachtig, en zyne magere vingers trilden als bladeren door den wind bewogen. //Wie spreekt hier van vergissingen riep hy uit, verhief zich op zyn elboog en staarde Wiverly woest aan. //Wat ik toen zeide herhaal ik nu zy heeft hem vermoord, en zij zal niet aan myn wraak ontkomen." Hy deed een onaangenamen lach hooren, die door de kamer weerklonk. Wiverly wischte het schuim van zyne lipgen en legde hem weer neer. //Maar haar kind het kind van uw zoon is onschuldig, en de onschuldigen moeten toch niet lyden voor de zonden der schuldigen." „Bah 1" „En als dat kind nog leeft, is het uw eenige erfgename, en behoorde het hare rechtmatige plaats als meesteres van Rokewood in te nemen." „Nooit, nooit, nooit! Geen in de gevangenis geboren schepsel zal ooit in Rokewood heerschen - vervloekt zij het denkbeeld," gilde de zieke hartstochtelijk. „Waar is mijn testament? Geef het my hier; nu moet het ge maakt worden." „Laat ik het u voorlezen, want ik heb er reeds een geschreven naar een opdracht my reeds vroeger gegeven, en het ligt gereed om te woFden geteekend." „Geef het my dan maar hier. Laat ik het zelf lezen mis schien zoudt gy my nu nog door een list van myn wraak willen afbrengen, maar dat zal u niet gelukken." De notaris overhandigde hem het docament en keerde de lamp zoo om, dat het licht er goed opviel. Rokewood greep het papier beet en las het langzaam overluid voor, de eerste regels overslaande tot hy aan het volgende kwam „Aan den staat Virginia vermaak ik al myne persoonlyke be zittingen met uitzondering van twintigduizend dollars, die als volgt moeten worden besteed „De som van twintigduizend dollars moet ter zyde worden ge legd als eene belooning voor de arrestatie en aanhouding van Catherine Deane - ook bekend ais Catherine Rokewood die uit de gevangenis te Wantmore is ontvlucht, terwyl zy wegens moord ter dood is veroordeeld, op den tienden September in het jaar achttienhonderd en zestig „Myn vloek ruste op haar en de haren voor eeuwig, eeuwig, eeuwig," gilde Rokewood, bevende van zwakheid en hartstochte lijke wraakzucht. „Geef my de pen en roep Marley vlug „Beheersch u zelf, Rokewood," zeide Wiverly op kalmeerenden toon, „Gy zult uw eigen dood veroorzaken door uwe woede alsgy niet wat voorzichtiger zyt. Vergeet niet, dat buitengewone aan doeningen voor een hartkwaal zeer noodlottig kunnen zijn. Tracht m 's hemelswil kalm te zyn." Rokewood zag den spreker in het gelaat en eene rilling ging hem door de leden. „Spreek Rokewood niet van kalmte," zeide hy met een toornig gebaar, „maar reik my den wyn toe, want ik word koud. Doe nog wat hout by het vuur en roep Marley; ik moet Marley hier hebben." De notaris wierp eenige houtblokken op den haard en belde Bjjna oogenblikkelyk verscheen de oude man by het bed. „Hoe laat is het Marley?" vroeg Rokewood fluisterend. „Tien uur mynheer." „En wat hebben die geneesheeren van morgen ook weer gezegd Herinnert gy het u nog? Spreek." „Zy zeiden, dat gy den nacht niet zoudt kunnen halen mynheer.# „Zy hebben gelogen, Marley; als honden hebben zy gelogen StilWat hoor ik daar weer Catherine „O, dierbare meester, hebt gy gedaan); wat gy my beloofd hebt te zullen doen als de notaris kwam riep de arme, oude man, en zonk naast het bed op zyne knieën neer, terwyl tranen langs zyne gerimpelde wangen vloeiden. „Hm," gevolgd door een booeaardigen blik. „En ik ben eindelyk van myne gelofte ontheven. Goddank eindelyk," Rokewood strekte langzaam zyne hand uit. k( Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2