DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Donderdag 2 Februari 1893. No. 2940. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. Commissie „Koffie en Brood". BINNENLAND. F EU! L LET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuce.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 31 Jan. 1893 Het Museum van Kunstnijverheid al hier, is gedurende de maaid Januari door 410 personen bezocht. In de afgeloopen maand is het stede lijk museum van schilderijen en oudhe den op het Raadhuis bezocht door 39 personen tegen betaling en door 247 personen zonder betaling. Op de groote zaal van het stedelijk museum, is in gelijker voege als dit tij dens den vorigen winter geschiedde, eene tentoonstelling geopend vanteeke- nisgen uit den stedelijken atlas. Ditmaal uitgezet het Sparen en omgeving van de voormalige Haarlemmermeer tot Spaarssdam. Wie wil weten hoe de bekoorlijke oevers va» dit riviertje in vroeger tijden zich vertoonden, verzui- me niet de fraaie afbeeldingen er van te gaan zien, waartoe dagelijks van 10 tot 3 uren de gelegenheid bestaat. Zondags is de toegang tot het museum vr|j. Tot geneeskundige van de Ned. Herv. Gemeente (voor de diaconie en de be woners van het diaconiehuis) is benoemd de heer P. W. Peereboom, arts alhier, in de plaats van Dr. C. A. Bijleveld, die bedankt heeft. In dit garnizoen hebben zich i7lote- lingen der lichting van 1893 aangemeld om deel te nemen aan het examen tot plaatsing in een garnizoen hunner keuze. De uitslag van dat examen, hetgeen Dinsdag heeft plaats gehad, was, dat 8 lotelingen aan de vereischten voldeden. Op de aardappelen-en botermarkten alhier in de maand Januari j.l. aangov. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 183 HL. 137& HL. f 1.40 f 210. Boter 630 KG. 488 KG. f 1,25 f 1.50. Biggen 279 st. 279 at. f 7,— f 14.—. Schrammen 105 st. 105 st. f14.f22.50. Appeleu 84 HL. 81 HL. f 4.— f 8.—. Dinsdagavond werd in den Schouw burg alhier de Gymnastiek- en scherm- uitvoering gegeven door leerlingen van den heer A. J. Meyerink, waarvoor de netto opbrengst strekt ten voordeele van de kas der commissie tot kostelooze verschaffing van koffie en brood. Naar wij vernemen is het fioantieel resultaat zeer gunstig, vooral ook dank zy de welwillende medewerking van de schouw burg-directie, dea heer H. van Zand voord en den heer J. van Gelder. Door den heer Meyerink is aan bovenge noemde commissie een bedrag afgedra gen van 320. Ook de uitvoering zelve s uitstekend geslaagd. Voor sen afwis selend programma was zorg gedragen. De vrije- en ordeoefeningen van de meisjes en joagsns, die uitstekend vol deden, werdei afhewisseld door partij- schermw». Ook de toestel-oefen legen werden met aandacht gevolgd door het zeer talrijk publiek. De Hiarlemsche MaMnen-Zangvereeni- ging „Cresceido" heeft besloten deel te nemen aai den Internationalen Wed- stryd, die te Amsterdam zal (worden gehouden op 6 en 7 Mei 1893 en uit geschreven is door de Mar.naa-Zang- vereeniging Kunst ei Broederschap te Amsterdam. „Crescendo'1 heeft zich voor dien wed strijd doen inschrijven ia de afdeeling van uitnemendheid. Op uitnoodiging van de haarlerasche afdeeling van de Maatschappij van Bouwkunst, hield de heer L. Bienfait van Amsterdam Dinsdagavond een voordracht in de bovenzaal „Montagne" over het onderzoek van bouwmaterialen. De spreker behandelde voornamelijk het onderzoek van tras, portlandcemest, steen en ijzer, ging in het kort de wijze van onderzoeking en de constructie der daarvoor beioodigde machines na en kwam tot de conclusie, dat onderzoek van bouwmaterialen bepaald noodig is, dat het op behoorlijke wijze alleen in proefstations kan geschieden en dat alle deze inrichtingen dezelfde methode van onderzoek behoorea te volgen. De heer Bienfait verduidelijkte zijn voordracht met monsters van bouw materialen en met tal van afbeeldingen. De heer P. Kleiweg Dyserinck, voor zitter der afd., zeide hem dank voor zijn belangrijk betoog. Tot bijwoning der vergadering waren uitgenoodigd de leden van de Vereeoi- ging van industrieelen en kooplieden in het bouwvak en aanverwante vakken, voorts de leden der technische Ver- eeniging en van de haarlemsche afdee ling van de Maatschappij van Nijverheid. Heden hebben 1133 kinderen en 262 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis-uitdeeling van koffie en brood. Bij vonnis van de Arr.-Rechtbank alhier, van 31 Januari 1893 is in staat van faillissement verklaard Stelling de Boer, koopman te Edaoo, met ingang van 26 Januari 1893, en benoeming van den rechter Mr. W. A. 't Hooft tot rechter-commissaris en van den heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz, advo caat en procureur alhier, tot curator. Mon seist ons uit Zandvoortï Hedenmorgen is alhier gestrand het oostenrijksche barkschip Lugia Radwo van Triest naar Rotterdam, kapitein Telari Lallich. De equipage heeft zich met haar eigen boot geredde lading bestaat uit campèche-hout. Het schip is waarschijnlijk verloren, daar het vol water is geloopen. De stoomsleepboot Stmson is ter assistentie aangekomen. Nader wordt geseind By hoog water trachten de sleepboo- ten Herkules en Simaon het gestrande schip af te brengen. Uit Houtrijk en Polanen wordt ons gemeld Tot niet geringe verwondering der ingezetenen, meldde een te Haarlem ver schijnend blad, dat alhier weinig geloof aan het verhaal van de bewuste mis handeling van het meisje wordt gehecht, en men het niet onwaarschijnlijk acht, dat een en ander een verzinsel van het meisje is. Niets minder waar dan het boven staande. Hoewel de zaak zeer geheim zinnig is, wordt het feit volstrekt niet betwijfeld, omdat het meisje in den vroeger beschreven toestand (dus ge- boaden) bewusteloos werd gevonden door buren en dien avond en volgenden dag in zorgwekkenden toestand ver keerde. Heden werden ter instructie te Haar lem een drietal getuigen gehoord. In eene vergadering van bgelanden van den Oosteinder-poelpolder, is tot poldermeester van dien polder benoemd de heer K. Kniep, te Aalsmeer. De regelingscoramis8ie van de landbouwtentoonstelling (groote na tionale tentoonstelling van paarden, vee, landbouw-producteu, planten enz.), te houden te Nijmegen van 16 tot 20 Augustus 1893, bij gelegenheid der 49e algemeeae vergadering der Geïdersche- Overyselsche Maatschappij van land bouw, heeft de koninklijke vergunning verkregen, eene verloting te houden van paarden, vee, rijtuigen enz. Deze verloting zal bestaan uit 30 000 loten k f 1. De regeliigs-commissie heeft nu eene inschrijving geopend, om die 30.000 bijeen te brengen, verdeeld ia 300 aan deden k f 100 Elk houder van zulk een bewijs ontvangt 100 loten, heeft recht op vrijen toegang tot alle tentoonstel lingen en feestelijkheden, benevens op een evenredig deel in de netto-ont vangst. In het huis van den heer Van Marcelis Hartsinck, penningmees ter van het comité voor de werkloozen te Amsterdam, heeft men Dinsdagnacht gepoogd ia te breken. Glazen zijn ver brijzeld en ijzeren stangen verbogen. Door de waakzaamheid van een hond zijn de dieven vermoedelijk in hunne booze bedoeling verhinderd. Dinsdagavond had er te Amsterdam in een der lokalen van de Unie op het Rapenburg, eene openbare vergadering plaats, waar de sociaal democraat Polak sprak over„wat willen de socialisten Er 'was gelegen heid tot debat, waarvan zekere Herman Mulder gebruik maakte, die den inlei der bestreed. Toen hij geëindigd had, ontstond er tumult. Eenigen wilden Mulder zelfs te lijf, maar hij wist zich naar achteren te dringen, waardoor hij buiten gevaar kwam. De oneenigheden werden echter door zijne voor- en tegenstanders voortgezet. De president der vergadering stelde alles in het werk om de orde te her stellen, doch te vergeefs. Den inleider, die op de bestuurstafel de menigte wilde overschreeuwen, gelukte dit ook niet, daar hij door de tafel zakte. Dit tumult duurde bijna 10 minuten. Een inspecteur der politie was ter vergade ring aanwezig. Toen de menigte weder tot kalmte gebracht was, werd de vergadering ge sloten. Opmerkzaam gemaakt door het overrijden van een jongen door de tram te Rotterdam, heeft de heer K. Zwart Kzoon te Heerenveen een middel uitgedacht, waardoor z. i. overrijden van personen of goederen onmogelijk wordt gemaakt. Dit toestel bestaat uit twee om hunne as draaiende waaiers, voorzien yan stalen borstels, die zoodanig werken, dat, zoodra de locomotief in beweging wordt gebracht, zij hunne draaiende beweging beginnen, waardoor als het ware alle voorwerpen van de rails worden weggeschuierd. Door een goed gekozen verhouding tusschen de om wentelingsnelheid van de krukas en de bovengenoemde borstels, worden de voorwerpen niet weggeslingerd, maar weggeschoven. De uitvinding is niet kostbaar en kan aan elke locomotief of waggon worden aangebracht. De heer Zwart heeft zyne vinding aan een technisch bureau in de hoofd stad medegedeeld. Het oordeel dier heeren was, dat het denkbeeld theore tisch goed is, doch dat de practische waarde eerst dan kan worden gecon stateerd, als de overbrenging van het toestel niet op technische bezwaren iust. Naar men meldt, zou er Maandag bij Lobith een ongeluk plaats gehad hebben door het ontijdig ont ploffen van een dyaamietpatroon, w-ur door een artillerist op vreeselyke wijze om het leven is gekomen. Te Sliedrecht is het Maan- dagavond vry baldadig toegegaan. Het was reeds den ganschen dag onrustig geweest. In het centrum der gemeente werd eene verkooping gehouden, waarbij een groote toeloop van nieuwsgierigen was. Het werd al drukker en drukker, en j.sa afloop togen de zingende troep jes de gemeente door. Nadat men tegen vijven thuis de koffieboterham was gaan gebruiken, trok van „den Hoek" (het boveneinde der gemeente) een menigte, die voortdurend aangroeide, maar voor het grootste deel bestond uit aanko mende jongens, naar Baanhoek, (het be nedendeel). Dit is een afstand van vijf kwartier. Een zeer groot aantal ruiten moesten het ontgelden; in het l oven- deel der gemeente echter laag zoo erg niet als in de wijken C. en D. Daar is letterlijk geen enkel huis overgeslagen, zelfs de kleinste arbeiderswoningen, die aan den dijk staan, zijn niet gespaard. Bij de spoorwegbrug gekomen, wer den de zakken opnieuw gevuld met grint, die daar in voorraad ligt, en de terugtocht aangenomen. Wat ginds nog vrij was gebleven, kreeg nu eene beurt, tot de politie onverwachts de menigte in de flank aanviel en door eene charge met de sabel den troep verdeelde. Daar door was de menigte verspreid, velen trokken af, zoodat te 9 uur de geheele gemeente haar rustig aanzien reeda ge heel bad herkregen, en de rijkspolitie uit Dordt, ofschoon niet op officieele aanvrage, maar tengevolge van officieusa berichten hierheen gekomen, te midder nacht alles rustig vond en kon terug- gaan. Moeilijk is het, de oorzaak der bal dadigheid met eenige zekerheid op te geven. Door de gegoeden wordt steeds heel wat gedaan om in de behoeften der minderen te voorzien. In de laatste veertien dagen is nog door eene ge mengde commissie van weldadigheid eene som van ongeveer ƒ3000 aan dek king, brandstoffen en levensmiddelen uitgereikt. Dat was eene buitengewone bedeeling, die vooral ter secretarie had plaats gehad en waarmee men wel ge wild had dat Maandag ware voortge gaan. De taak der commissie was echter ten einde, zoodat wie kwamen vragen, moesten afgewezen worden. Dit stemde zeker velen niet tot tevredenheid, maar de grondtoon van het heele standje was toch blijkbaar baldadigheid. Uit Utrecht meldt men aan het Bbtd: Eindelijk hebben ook hier de socialistische bijeenkomsten tot leven en rumoer geleid, maar zóó dat de sociaal-democraten niet versterkt kunnen 3) HOOFDSTUK II. Het testament. Marley, geef my den penhouder. Stil nu, wat schynt het don ker het kan toch de dood niet zijn, die my myn lichaam doet verstyven. Nog meer wyn/ Hy dronk den wyn en nam den penhouder in zyne bevende vingers. z/Dit is myn laatste wilsbeschikking en testament/ zeide hy fluisterend en met gebroken stem. *Nu moet ik teekenen. Denk aan uw eed. Marley uw eed,..." z/Ik ben er van ontheven/ riep Marley uit en sprong op van ontsteltenis. „O, nu mag ik zeker de waarheid spreken voor Ca therine, die arme, ongelukkige Catherine z/Zwyg dwaas!" hijgde Rokewood, ,/zoudt gy mij nu nog willen bedriegen Catherine zal haar gerechte straf krygen dat en niets meer. Luister die kreet die vervolgt me zelfs nu." Hy hief zich iB bed op en zag woest om zich been. //Luister. Daar komt zij. Ik heb een goeden leugen verteld. He Marley Hy bewoog zijne armen rusteloos naar alle kanten zon der aandacht te schenken aan den notaris, die geduldig naaBt hem stond. //Men zeide, dat ik haar voor haar leven ongelukkig heb ge-r maakt, en dat heb ik ook gedaan. De wraak is zoet Marley z/Hier ben ik mynheer." „Maak nog wat meer licht; het wordt hier zoo donker. Meer licht zeg ik u." z/Rokewood 1" riep Wiverly en legde een penhouder tusschen de verstyfde vingers. //Rokewood, teeken het testament/ De trek van sluwheid op het uitgeteerde gelaat werd nog scher per toen de woorden van den notaris in de ooren van den ster vende weerklonken. Hy klemds de pen vast en deed een laatste krampachtige poging om zyn naam te schrijven. Op dat oogenblik huilde de wind door de boomen en weerklonk een droef klagend geluid door de kamer. Rokewood huiverde. De pen ontglipte aan zijne vingers en lag op het satynen overdek zonder te zijn gebruikt. Weer een wind vlaag en weer een klagende kreet door de pynboomen. Sprakeloos richtte Rokewood zyne glazige oogen op den notaris, en wees flauwtjes met zyn hand op het ongeteekende testament. Nog een oogenblik en de laatste leveneflikkering was uitge- bluscht. Dit had nog zoo plotseling plaats gevondeD, dat er eenigen tyd over verliep alvorens zy goed beseften, dat hy dood was. Wiverly voelde hem de pols. Deze sloeg niet meer. z/Dood I" zeide hy plechtig en sloot de oogleden boven de weg gezonken oogen. z/Dood I" herhaalde Marley met een stortvloed van tranen en wierp een langen, ernstigen blik op het brooze omhulsel, dat zoo laDg den dood had getrotseerd op het koude,|ateeenen beeld van dien^stroeven onbuigzamen meester, dien hij zoo lang had {gediend z/dood, en hy had gezworen nog niet dood te zullen gaan/ De notaris spreidde het laken uit over het roerloos gelaat. //Er staat geschreven," zeide hy en wendde zich tot den be diende, terwyl hij langzaam sprak, //dat de mensch aan twea dïnf gen niet zal ontkomeneen daarvan is de dood." HOOFDSTUK III. Be vermiste erf genante. Wiverly keerde in alleryl naar de stad terug. Hij was het oudste lid van de groote procureursfirma Wiverly Wopping eene firma die zaken heeft gedaan in een stad, die wy hier niet zullen noemen. Reeds dertig jaar lang hadden deze heeren de aanzienlyke be zittingen van Rokewood onder hun beheer gehad. En nu de eige naar van die uitgestrekte eigendommen was gegaan daarheen, waar goederen en rykdora geen waarde bezitteD, was Wiverly van oordeel, dat het de plicht was van zyne firma om den over ledene de laatste eer, passende by zijn vroegere positie, te bewyzen. Er waren geen rouwdragers. Rokewood was te trotsch en te norsch van karakter geweest om een oprechten vriend te hebben,

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1