DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Zaterdag 4 Februari 1893. JNo. 2942. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Commissie „Koffie en Brood". Arrondissements-Rechtbank, HET ON&ELÜKTEVELSEN. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dal Zaterdagavond verschijntzal bevatten Eeti huwelijk uit liefdenaar het engelschBinnen en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Haarlem, 3 Febr. 1893 Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is Donderdag by enkele inschrijving aanbesteed i». Het onderhouden van- en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de lijksmuseumgebouwea en het daarom gelegen plantsoen te Amsterdam, bene vens het uitvoeren van eenige bijko mende werken, gedurende de jaren 1893 en 1894, in twee perceelen. Raming: i« perceel 15000, 2« per ceel 15000. Minste inschrijver ie perc. H.Crouwer te Amsterdam, voor 14,590; 20 perceel H. Crouwer te Amsterdam, voor 14,998. 20. Het onderhouden van- en het doen van eeaige herstellingen en vernieuwin gen aan de gebouweu van het Paviljoen .Welgelegen" alhier, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 Dec. 1894. Raming ƒ8000. Minste inschryver A. Renkema alhier, voor f 7203, Noordscharwoude 2 Februari. Dinsdag avond werd in het lokaal „Harmonie" in deze gemeente van den heer D. Stam, een concert gegeven door het bekende kwartet „Loreley" uit Haarlem. Het was ditmaal de vierde keer, dat die zangers hier optraden. De zaal was eivol en een aantal aanzienlijke inge zetenen woonden deze uitvoering by. De verschillende zangnummers waaron der het avondlied van Fr. Albt, Hijmne an die nacht van Beethoven en Heimweh van Heim werden; prachtig gezongen en vonden by de aanwezigen luide toe juichingen. Voorts werd den avond luider bijgezet door den declamator den heer L. Jansan Frz, mede uit Haarlem, die met zijne declamatiën een oagemeea succes verwierf. Drie voor drachten getiteld „Uit het leven," „Reis van Bootsman Klabberdos," alsmede een „Zondagmorgenveirassing" gaven den heer Jansen overvloedig gelegenheid, zyn talent te doen genieten en den bijval zijner hoorders in te oogsten. Tot onderwijzer aan de christelijke school in de Anthoniestraat alhier is benoemd, de heer D. L. Van den Berg te Alphen aan den Rijn. Eenigea tijd geledea maakten wij melding van een stukje beeldhouwwerk, dat in een der muren van de Groote Kerk achter de pleisterlaag is ontdekt. Naar wij thans vernemen, van den heer J. A. G. van der Steur, architect van de kerken en eigendommen der Ned. Herv. Gem. alhier en als zoodanig belast met de restauratie der Groote Kerk is het beeldhouwwerk inder daad een statie van den kruisweg en waarschijnlijk de zesde, voorstel lende hoe den Christus door Veronica het zweet van het voorhoofd wordt af- gewlscht. Hierop wijst het hellen van den weg en de plaatsing der figuurtjes. Wanneer de verminking van de beeldjes heelt plaats gehad, is niet zeker, De heer Van der Steur acht niet on waarschijnlijk dat de beeldstormers er schuld aan hebben. Hedes hebben 946 kinderen en 351 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis-uitdeeling van koffie en brood. Weder is op een Rijkskantoor eece valsche kwartgulden in beBlag genomen aldaar door een oabekende in betaling gegeven, welk geldstuk de beeltenis voert van Koning Willem II en het jaartal 1849. Dezer dagen zijn door de politie al hier 4 bierhuishouders bekeurd ter zake het verkoopen vau sterken drank in t klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Door de politie is in beslaggenomen een kristallen aschbak met zilveren voe die ruim li maanden geleden door mid del van inklimming was ontvreemd in eene woning aan de Hooglandsiaan. De dief is vooralsnog onbekend. Door een werkman is bjj de politie aangifte gedaan van diefstal van onge veer a o, uit een gesloten koffer in zijn kosthuis. (Zitting van Donderdag 2 Febr.) Johannes Ploeg te Haarlem was, tot voor eenigen tijd knecht bij den groen- tenkoopman Groenendaal. Toen hij wat meer wilde verdienen, kon Groenendaal hem niet houden en wist hem een andere betrekking te bezorgen by zijne (Groenendaals) zuster. Ploegs erkentelijkheid voor deze hulp was niet groot. Op Oudejaarsdag toch des morgens vroeg, stal hij eene hoe veelheid aardappelen uit Groenendaals kelder en wel door een luik heen, dat naar hij wist slecht sloot. Niet minder dan negen zak werd door Ploeg weg gekaapt en in gedeelten aan deze en gene verkocht. Begrijpelijk is de verklaring van den subs. off. v. jusL, Mr. Van Outeren, dat deze diefstal op hem een zeer on- aangenamen indruk heeft gemaakt; be grijpelijk ook, dat hij voor den Dog jeugdigen beklaagde een gestrenge straf vordert, n. 1. éene maand gevangenisstraf. Daarna stond terecht Hendrik Zegers, 36 jaar oud, zeeman en wonende te Amsterdam, die zich den m Sept. al daar had verbonden om als stoker minstens 4 reizen te maken naar Bilbao op de stoomboot Theano en ook me- degegaau was tot IJmniden. Daar ge komen riep hij evenwel des avonds een vlet, die langs zij van het schip kwam, aan, liet zich naar den wal bren gen en ging naar Amsterdam terug. De beklaagde deelt mede, dat hij bang was dat hij cholera zou krygen, daar hij gekweld werd door hevige krampen. Daardoor ontzonk hem de moed om verder te gaan en wilde hij naar zijn vrouw en kinderen terngkee- ren. Heel waarschijnlijk klinkt 's mans ver haal niet. Immers, als hij aan den ge zagvoerder had gevraagd, zou deze of zelf hem hulp hebben verleend of den dokter van IJmuiden om geneeskundi gen bijstand hebben verzocht. Had hij inderdaad een aanval van cholera ge kregen, dan zou hij voor zijn komst te Amsterdam al wel dood hebben kunnen zijn. Maar van cholera was geen sprake. De dokter, die hij te Amsterdam liet halen, hechtte geen de minste waarde aan zijn ongesteldheid en schreef die aan choleravrees toe. Hij was dan ook heel spoedig weer beter. Direct nadeel heeft de stoombooton derneming door Zegers' desertie niet ge leden, daar hij geen handgeld ontvan gen had, maar wel bekwam zij indirecte schade, daar het schip alleen wegens de onvoltalligheid der bemanning, te Bilbao drie dagen quarantaine maken moest. De eisch is veroordeeliog tot gevan genisstraf van 2 dagen. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pag.) Met het bergen der tuigage van het gestrande schip Lugia Radivo is Donderdag een begin gemaakt, doch door hooge zeeën, die over het schip heensloegen, kon daarmede geen voort gang worden gemaakt. Een gedeelte der lading komt aan drijven. Men vreest dat het schip stuk zal slaan. Aan de firma Zurmühlen is het ber gen der lading gegund. Per bulletin meldden wij Donderdag avond, dat een paar nur te voren, tus schen 6 en 7 uur, een vreeslijk onheil bij de spoorwegbrug te Velsen heeft plaats gehad, daar namelijk een losse locomotief klein model, met de drie personen die zich daarop bevonden, machinist, stoker en rangeerder in de openstaande brug gereden en in het Noordzeekanaal gestort is. Alle drie personen zijn daarby om gekomen. Konden wij gisteravond niet meerdere bizonderheden vernemen, heden werd ons het navolgende over het ongeluk medegedeeld Een losse machine, klein model, komt van IJmuiden om wagens te halen, die op een zijlijntje staan, aangewezen door B. Daartoe rijdt de machinist eerst over den wissel geteekend A en de locomotief staat das met den kop naar de richting van Santpoort. Nu springt er een arbeider Koek op de treeplank en de locomotief gaat achteruit tot aan wissel B. Daar staat de locomotief stil en springt de arbeider op den grond, om den wissel om te gooien. Daarop geeft hij op zyn signaalhoorn het sein om vooruit te gaan. Inplaats daarvan gaat de locomotief achteruit. Aanvankelijk verwondert zich de arbeider daaro verniethet gebeurt wel meer, dat een machine even ach teruit gaat voor zy vooruit gaan kan- Maar wanneer bjj ziet, dat de locomo- Station tief zachtjes a in achteruit biijft rijden en meer en meer het kanaal nadert, begint hij te seinen, te roepen en te schreeuwen, en ook de brugwachter op de brug staande, waarschuwt met luider stemme. Maar langzaam rolt de locomotief steeds meer achteruit, naar de geopende brug totdat zij plotseling voor de oogen der ontzette beambten met een gewel digen slag in het water stort en ver dwijnt Het kanaal is op dat punt ongeveer tien meter diep I De afstand tusschen wissel B en het kanaal is 80 meter. De locomotief ging zeer langzaam en had dus, toen de arbeider waarschuwde, nog zeer goed kunnen stoppen. Blijk baar heeft geen van de drie mannen die er op; waren, de waarschuwingen ge hoord Voerden zij op dat oogenblik een druk gesprek? Het is haast de eeaig aannemelijke verklaring, maar het geval blijft raadselachtig wanneer men weet, dat de machinist dag in dag nit het zelfde werk verrichten moest. KI008, de machinist, woont te Haar lem en laat een vrouw met vijf kinde ren na;; de Nijs, de rangeerder, van Velsen, was vrijgezel en van den sto ker Klomp hebben wy verder niets kunnen vernemen. Natuurlijk is de zaak nog in onder zoek. Daar de machine in den val ge keerd moet zijn, liggen de lijken er waarschijnlijk onder. Het bovenbrengen van de locomotief is opgedragen aan de bergingmaatschappij van Dirkzwager te Maassluis. Hedenmiddag is nog van een Zaan dammer vischschuitje tusschen de beide Velzerbruggen een man overboord ge slagen en verdronken. IJmuiden. Santpoort - Velsen. Hedenmorgen ongeveer ten half tien ure bemerkte te Bloemen daal een voor bijganger, dat uit het dak van de villa van den heer Immink, burgemeester van Bloemendaal, welke gelegen is in het Bloemendaalsche Park, rook opsteeg. De bewoners werden gewaarschuwd, maar spoedig bleek, dat de brand, die 51 HOOFDSTUK IV. De geheimzinnige. Hy zocht een paar glazen en een zakje met witte sniker nit eene geheimzinnige lade in de met groen laken bekleede tafel. Daarna werden groote gele citroenen, netjes verpakt in satyn papier naast het zakje met suiker neergelegd. Een verdacht uit ziende flesch, gevuld met een helder vocht, dat zeer veel overeen komst met brandy scheen te hebben, hield by in zyne hand, toen de deur werd geopend en eene magere gestalte de gezellige kamer binnensloop. „Drommelsriep Wopping vroolyk uit, „het begon my zoo te vervelen hier alleen te zitten, dat toen ik uwe voetstappen boven my hoorde, ik dadelijk besloot om n te roepen en hier bij my te honden tot Wiverly is teruggekeerd." „Tracht uwe vriendelijkheid voor my niet op die wyze te ver bergen," zeide de geheimzinnige met bevende stem. Ik vrees, dat myn hoesten u hindert. Het hindert myzelf reeds genoeg." „Ga zitten en neem nw gemak," zeide Wopping gastvry. „Ik zal een „night-uap" voor n klaarmaken, waardoor gij zult kunnen slapen en droomen, dat gij in den hemel zyt." „O, mocht ik dat niet alleen droomen, maar ook by myn ont waken bewaarheid vinden." „Kom, spreek nooit van sterven," riep Wopping opgewekt uit* De zooeven binnengekomene ging zitten en strekte zyne magere handen voor het vaar uit. Zyne magere gestalte was omhnld door wyd uithangende, slecht passende kleed in gstnkken, en eenige lokken rossig haar kwamen onder den breeden rand van zijn vilten hoed te voorschijn. Een bril bedekte zyne oogeD, enjj een stoppelige baard met gryze haren doorloopen, hing af tot op zyn vest. Hij zag er nit zooals hy was, ond, ziek en zeer arm. „Heb ik n niet gezegd," zeide Wopping half schertsend, halt ernstig, „dat gy niet zoo den geheelen nacht in uw kamer moet op en neer loopen Ja vriend, je behoordet in bed te zijn en zooveel mogelyk te slapen. Door dat lange nachtwaken wordt je ongesteldheid, jnist nog erger." „Laat die zoo erg mogelyk worden," zeide Bane onverschillig. „Ik heb u immers gezegd, dat gedurende deze tien jaren het leven my tot een last is geweeBt, en dat herhaal ik nn nog. Laat de dood komen. Hoe eerder die komt des te beter voor my." „Gy zyt wat te droefgeestig," zeide Wopping en nam den thee ketel van het vunr. „Ik wil weddeD, dat gy ook in de laatste vier en twintig nnr weer niets hebt gegeten. Ik heb er op gelet, dat als gij zoo rusteloos heen en weer loopt, gy u nooit zoolang stil hoadt om zooveel te eteD, waarmee een vlieg zich in het leven kan hondeD, laat staan een mensch. „Neen," antwoordde Bane met een pynlyken glimlach. „Somtyds denk ik by mijzelf, dat ik zonder nwe vriendelijke tnsachenkomst zeker niets meer zou gebruiken. Wees er van overtuigd, dat ik eet om u een genoegen te doen en daarmee het bewys geef, dat nwe vriendelykheid niet is verspild, zelfs niet aan een zoo onbe? teekenend mensch als Mathew Bane." Wopping wreef de citroenen ving over zyne kniefin. Hy schoof met eene vlugge beweging de papieren, die op de tafel lagen, terzijde, en perste het vocht nit de citroenen in de glazen, schonk er wat brandy in, voegde daarby eenige klontjes suiker en schonk vervolgens de glazen vol met heet water. Uit een kistje alleen aan hem bekend, haalde hy wat brood, vleesch en kaas te voor schyn. „Ziezoo Mathew, "zeide hy met opgeruimde hartelijkheid, „ga nu met my aan de tafel zitten en neem een glaasje van dit meng sel. Het is niet sterk, vriend. Ik was indachtig aan uw tegenzin van sterken drank. Het is niets dan citroen met water en een scheutje brandewijn. Ik heb het recept van een beroemd genees kundige, die verklaarde, dat het een uitstekende drank is, en ik geloof hem." Bane schoof zyn stoel naderbij en slurpte langzaam uit het glas met dampend vocht, dat Wopping voor hem had neergezet. In zyne manieren was hy schuw en terughoudend. „Hebt gy het tegenwoordig nog druk?" vreeg Wopping, en vulde zyn eigen glas opnieuw. „Niet bizonder," antwoordde Bace en schoof nog wat dichter

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1