DE ERFGENAME. 10e Jaargang Woensdag 8 Februari 1893. No. 2945. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Van Verre en Van Uabij. in. 8T A'DSKTI Ë:U;W S, FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Hij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. OVER ASSURANTIE. Wanneer één vak in de laat3te jaren met reuzenschreden vooruit is gegaan, dan is het stellig dat van de verzeke ring of assurantie. Voor bijna alle ge vallen waarin de mensch kan worden geschaad of verhinderd zijn werk te verrichten, voor bijna al die gevallen is er gelegenheid om fiuancieele vergoe ding te verkrijgen. Verzekering op het leven, bij brand, bijziekte, voor schade door gas- of waterleiding toegebracht, van spiegel ruiten, voor het loten als militair ja, waarvoor kan men zich in dezen tijd eigenlijk niet verzekeren Ds tijd is, sou men haast zeggen, niet verre meer, dat men zich tegen eene vaste premie verzekeren kan voor het krijgen van klappen bij een opstootje. Maar van al die assurantiëa isgeene zoo belangrijk als de verzekering tegen brandschade. De verzekering op het leven is kostbaar en wie geen gas, duinwater of spiegelruiten bezit, heeft ze ook niet te assureeren. Maar voor brand moet iedereen zich beveiligen. Of men weinig of veel bezit, of het meubilair tien gulden of even zoovele bankjes van duizend waard is, men behoort zorg te dragen dat me* alt ij d in staat ia, zelfs na den hevigsten brand, alles weer te kunne* aanschaffen. Wat kost dat? Zoo weiaig, dat ieder een het betalen kan. 't Is een centen- kwesfle, meer niet. Hoe het dam moge lijk is, dut nog zoovele menschen hun huis en inboedel niet verzekeren, is zeker een raadsel en alleen daaraan te wijten, dat zy met een zekere wijsheid verkondigen, dat zij toch nooit braad kunnen krijgen omdat zij voorzichtig met vuur en licht omgaan, of dat zij met cog grooter geleerdheid u vertel len, dat zij zichzelve assureeren door jaarlijks iets weg te leggen, een manier, die natuurlijk alleen mogelijk is voor zeer uitgebreide maatschappijen, maar voor particulieren onmogelijk. En wat verder zulk een greoten in vloed heeft, vooral bij menschen die nu niet zoo heel veel te assureeren heb ben, dat is het vergeten 'tKomt telkens voor, dat menschen wier boeltje is afgebrand, zich over het niet verzekeren daarvan verontschuldi gen met de opmerking, dat zij het had den vergeten. Een ander kwaad bij het verzekeren tegen brandschade is, dat men het ge woonlijk doet bij de eerste maatschappij de beste, die er zich voor aanmeldt. By eene verzekering op het leveu wordt door den verzekerde vooraf wel en deugdelijk naar de soliditeit van de maatschappij waarmee hij onderhandelt, geïnformeerd, maar niet aldus bij de brandassurantie. Waarschijnlijk spruit dit hieruit voort, dat de levensverzeke ring premie hoog eu die der brand assurantie laag is. Vraagt het maar eens aan uwe vrien den en kennissen, of zij niet weten van maatschappij ea die chicaseeien en knib belen en met een proces dreigen, wan neer men hunne schadeberekening niet aanvaardtEn vraagt ook of het niet zaak is, te wetea of de agent eener maatschappij al dan niet solide is. Dit is vooral bij buitenlandsche maat schappijen noodzakelijk en een bewijs daarvan is het navolgende. Een werkman hier ter stede had zich tegen brandschade verzekerd bij eene fransche maatschappij, door tus- schenkomst van hare agenten ia Ne derland. Op de polis stond o. a. te le zen, dat de verzekering bij niet opzeg ging, telkens stilzwijgend voor zekeren tyd was verlengd. Op eea goeden dag (de verzekerde had nog geen p-emie betaald) ontving hij een brief, waarin hem werd mede gedeeld dat de schrijver nu agent vau de Maatschappij was geworden, inplaats vau de vroegere agenten en dat over de premie zou worden beschikt. De werkman, dit wat vreemd vinden de, vond iemand die bereid was een brief te schrijven aan de fransche maat schappij, of werkelijk de man die hem geschreven bad, hare agent was. Het antwoord luidde bevestigend, maar te vens werd gemeld, dat de werkman al sinds eenigea tijd niet meer verzekerd was Ziehier dus eene Maatschappij, die zich niet houdt aan hare eigengemaakte conditie van stilzwijgende verlenging der polis eu ziehier een agent, die pre miebetaling vraagt voor eene niet be staande verzekering Was bij ongeluk 's man3 huisje in dien tijd uitgebrand, hij zou geen cent hebben vergoed gekregen, terwijl hij meende wel ea deugdelijk geassureerd te zijn. Daar wij geea reclame-artikel voor een assurantie-maatschappij wenschten te schrijven noemen wij geene samen. Wie den weg weet om naar soliditeit te införmeeren, bewaideie die» en wie den weg niet kent, zal allicht iemand vinden die hem dien wijzen wil. Wij wilden alleen betoogen, dat men zich niet enkel assureeren moet, maar zich ook goed en degelijk behoort te verzekeren Hauils?3, 7 Feb?. 1893 Benoemd tot leeraar aaa het instituut van den heer R. Prins alhier, de heer J. W. Kuiper, te Arnhem. In de zoogenaamde bruidenbus is over 1892 ontvangen een bedrag van f 477.74s, welke gelden bestemd zijn voor de algemeece armen. Daar onze verslaggever, de heer Philip Loots, tot zijn en ons leedwezen, niet in staat was het Maandagavond door de Mannenzaugvereeniging „Cres cendo" gegeven concert bij te wonen, moeten wij ditmsal met een kort over zicht volstaan. De solisten waren mej. Amanda Eberlé uit Rotterdam en een viertal leden van het orkest van het Concert gebouw (van Kes), die een strijkkwartet vormden. Mej- Eberlé voldeed ons niet bizonder. Blijkbaar heeft zij een goede school dcorloopen en op hare voor dracht valt weinig aan te merken, maar de stem is niet zeer klankvol ea voor een kleiner lokaal dan dat der Ver eeniging allicht beter geschikt. Het strijkkwartet gaf H&ydns „Kai- serkwartet" en een drietal kleinere num mertjes, waaronder de elegante Mc- nuetto van Boccherini. Daargelaten dat van vier strijkinstrumenten in een zaal al deze nogal eens eea fijn puntje ver loren gaat, ywas hun spel vooral in de kleinere nummers zeer verdienstelijk, beschaafd, warm en ook a!s ensemble prijzenswaard. Tauberts Liebesliedchen werd herhaald. Het koor excelleerde het meest ia de twee composities van den heer N. H. Andriessen, zyn directeur.'t Spreekt toch wel vanzelvc, dat er de meeste kans op een uitnemend succes is, wan neer zangers het werk uitvoeren van hunnen directeur. Hij weet het best hoe het moet worden gezongen, de zangers spannen ailes in, om het naar eischuit te voeren en vooral waar het, zooals hier melodieuse compositiën geldt. In het slotkoor „Es muse doch Fitihling werden" zong een kwartet zeer bevredigend, 't Is nooit een dankbaar werk tusschen een mannenkoor kwartet te zingea. Maandagavond hield de afd. Haar lem van den R. K. Volksbond in de groote zaal van de Societeit„üe Kroon" eene feestelijke bijeenkomst ter herden king van het 15 jarig jubileum van Z. H. Paus Leo XIII als hooid derR. K. Kerk. Door den heer Scheibeling, pastoor te Vogelenzang, werd tea boeieaue ieest- rede gehouden. Paus Leo, die thans 82 jaar oud is, werd op 16-jarigen leeftijd kapelaan ea na steeds te zijn gestegen in rang, nuntius in 1843, tot dat het Conclave in 1878 den prelaat tot Paus verkoos. Met medewerking van het zangkoor St. Bavo en van hst tooneelgezelschap J. A. Alberdingk Thijm werd de bij eenkomst voor de zeer talrijke aanwe zigen een ware feestavond. Dezer dagen gaf de dames-zangver- een iging „Excelsior" te Houtrijk en Polanen, waarvan ouze stadgenoot de heer Henri Pielage, directeur is, hare eerste uitvoering, met medewerking van het kwartet „Oadcr Ons", Mej. Betsy P.... piano en den jongeheer J. A.... viool, allen van Haarlem. Naar men ons medëdeeld, slaagde de uitvoering zeer goed. H't koor was vooral in de vertolking der liederen van Cath. van Rennes gelukkig, terwijl het kwartet veel succes behaalde, evenais de beide jeugdige solisten. Jammer, dat de warmte yan de zaal invloed had op de snaren van de viool. De heer Pielage dirigeerde op ver dienstelijke wijs. De Vereeniging tot bevordering van Volksgezondheid alhier, verkeerde in den laatsten tijd in kwijnenden toestand. Op een onlangs gehouden vergadering werd zelfs een voorstel om haar te ontbinden, ter tafel gebracht. Andere leden evenwel achtten, en onzes inziens tericht, dit een ongewenscht besluit en eiadelijk werd besloten te trachten naar reorganisatie ea om die voor te bereiden eene Commissie be noemd. Deze Commissie bestaat uit de heeren Drs. S. Posthuma, C. A. J. Krol en M. C. A. Bijleveld, den heer H. vau den Berg en Jbr. mr. F. W. van Styrum. De voorstellen van deze Commissie kan men spoedig tegemoet zien. Laat ofs hopen, dat het gelukken moge, der Vereeniging nieuw leven in te blazen. Zij kan ook in onze gemeente nog veel goeds doeD. Trappen van Vergelijking. Men schrijft ons: De ui over de trappen van verge lijking van Haarlem is maar half goed. Vooreerst zijn trappen van vergelijking bij zelfstandige naamwoorden in ouze spraakkunst onbekenddoch wil men ze voor Haarlem maken, dan neme men er vijf in plaats van 4 en noeme ook Haar lemmer meer der meester. Er is echter één bijvotgeiijk naam woord ïn onze taal n.et vier trappen van vergelyking. terwijl alle anderen er maar drie hebben. Dat bijvoegelQk naamwoord is: vrij. Men maakt er van vrijvrijervrij etvrijster. Waaruit volgt dat een vrijster de* allerhoogsten graad van vrijheid ver tegenwoordigt, die in onze tsal be kend is. De lykea van de te Velzen veronge lukte personen, Kloos, den machinist en Ooaterhout machinist-leerling het lijk van laatstgenoemde is Zondagmiddag gevonden zyn naar hier overgebracht en hedenmiddag begraven op de be graafplaats aan den Schoterweg. Over de begrafenis melden wij het volgende Hedenmiddag zette zich de begrafe nisstoet, gevormd dcor de twee lijk baren, 7 rijtuigen, waarin de familie van de slachtoffers, en de autoriteiten van de Hol!. Spoorw.-My, en de zang- vereeriging „Proza en Poëzie", aan den Kruisweg bij het atation m beweging. Op den doodenakker wares verscheidene belangstellenden aanwezig. Door de zangvereeniging „Proza en Pcëxle", wier leden allee werkzaam zijn aan de H. IJ. S. M., werd onder leiding van haar directeur, den heer P. H. Buisma, een schoon, indrukwek kend lied gezongen van Weber, als een afscheid aan de dooden. Hierna hield de heer ds. Poolman een schoone graf rede. De vader van den machinist, die zoo noodlottig het leven heeft verloren, was diep bewogen. De lijkbaren waren met vier kransen bedekt. Bij vonnissen der Arrondisscments- Rechibaok te Haarlem van den 7e Fe bruari 1893 zijn in staat van faillisse ment verklaard io. B. A. la Lau, aan nemer en houthandelaar wonende te Beverwijk, met ingang van 3 Februari 1893, rechter-commiseans de rechter mr. W. A. 't Hooft, curator mr. W. van Hulst, adv. en proc. alhier20. H. Sauterell, koopman en winkelier te Haarlem, met ingang van 4 Februari r893i rcchter-commissaris de rechter mr. J. de Clercq van Wed, curator mr. C. Joh. Prins, adv. en proc. alhier 30. Cail. Ludwig Elisaeus Kaufman, hotelhouder ea restaurateur te Z&nd- voort, met ingang van 6 Februari 1893, rechter-commissaais de rechter mr, M. G. P. del Court van Krimpen, curator mr. Z. W, Straatman, adv. en proc. alhier. Maandagavond omstreeks 7 ure heeft een begin van brand plaats gehad op een bo venachterkamer ten huixe van mevr. vau Waard, woonachtig aan de Kiuderhuisvest No. 41 rood, ontstaan 8) HOOFDSTUK V. Geen af kornet. i/Gy begrijpt my niet," zeide Bellew ongeduldig. »Er moeten bloedverwanten van Pollie worden gevonden, dat is noodzakelijk, en zy moeten toch op de een of andere manier te voorechyn worden gebracht. Laat ik hier met haar komen, dan kunt gy met haar kennis maken, of beter nog ga met my mee naar haar, dan kan zy u de herinneringen uit haar jeugd mededeeleD. In haar jeugd is zy denk ik iu een theater geweest, want zy herinnert zich dingen, waaruit men noodwendig opmaakt, dat zy onder tooneelspelers heeft geleefd." HOOFDSTUK VL De schoone onbekende Wopping greep naar zyn hoed. //Ik ga met u mee op jacht vooruit wetende niets te zullen vangen, en zal dat nu dadelijk doon," zeide hij. #In ruil voor den vriendendienst, dien ik u bewijs, moet gy mij nu beloven de vol gende drie dagen my niet te komen lastig vallen." z/Ik zal alles doen wat gy wilt oudejongeD, als gy maar iemand weet te vinden, die in familiebetrekking staat tot Pollie- Ik ben er van overtuigd Wopping, dat met al uwe bekwaamheid en er varing om raadselachtige zaken te ontwarren, gy ons ongetwijfeld zult kunnen helpen. Niet dat het my persoonlijk een cent kan schelen, wie haar vader was of haar moeder, maar zy heeft om trent dit punt zulke onzinnige denkbeelden opgevat sedert mijn vader met haar leeft gesproken, en die kan ik met geen moge lijkheid wegpraten." z/Maar verondersteld, dat wij werkelijk hare bloedverwanten vonden, en dezen niet veel bizonders bleken te zyn z/In dat geval," zeide Bellew vastberaden, ^zouden wy haar te kennen geven, dat zy alleen op de wereld was, en zoudt gy de ontdekking maken, dat zy de laatst overgebleven afstammeling was van de een of andere uitgestorven oude familie. Pollie's voor- oordeeleö zouden dan verdwijnen, en vaders bezwaren overkomen worden, en zou ik in de gelegenheid zijn te huwen met het meisje mijner keuze. Is u dat duidelijk?" //Volkome»." oEn Wopping," Bellew aarzelde en legde zyne handen op de schouders van zyn vriend, #of wy hare bloedverwanten vinden of niet en ik hoop bijna dat wy ze niet vinden houd de hoofd zaak in het oog, dat het mij totaal onverschillig is of zy een bloed verwant of er honderdduizend heeft, dat maar zy er haar toestemming toegeeft, dat het huwelijk spoedig plaats heeft. Gy begrypt nu de toedracht der zaak niet waar //O ja, het ia my geheel duidelijk Teddy. En het is my cok zeer duidelijk, dat gy een van de grootste dwazen zyt, die ik ooit het genoegen had te leeren kennen. Maar vertel my eens onder de wandeling hoe gij kennis hebt gemaakt met de jonge dame, want het schynt my zonderling toe, dat iemand van uw stand zich buiten zyn kring een vronw heeft gezocht." z/Dat is gemakkelijk verteld," antwoordde Bellew kalm, en hef zal u niet zonderling voorkomen als gy weet, dat het tegenwoor dig in de mode is om vrouwelyke pianisten uifc te noodigen om ons op onze soirées met haar pianospel te amuseereD, en dat daarvoor slechts talentvolle, schoone dames worden uitgenoodigd. Ik zag Pollie voor de eerste maal by de M's," hy noemde een ryke en aristocratische familie in de aanzienlijkste buitenwijk va* de stad. //Ik was van het oogenblik ai, dat ik myn blik op haar had gevestigd, doodelyk verliefd, en ofschoon het tegen alle rege len is, stelde de kleine Allie M. my aan haar voor. Ik twijfel er niet aan of men zal er Allie de les voor hebben gelezen; hare beminnelijke mama was getuige van het tooneel, en de arme Pollie werd nooit meer uitgenoodigd om daar te spelen. Ik wist echter niet waar zij woonde, en wat nog erger was, geen mijner kennis sen wilde het my vertellen, want het schijnt, dat het hun allen was opgevallen, dat ik, wat zy noemden, een gril voor éene ma- ziek-onderwyzeres had opgevat, zoodat ik geheel radeloos was en nergens een middel tot uitredding zag, toen ik tot mijn geluk Bob Dane op zekeren dag tegenkwam en er op aandrong om hem naar huis te vergezellen, daar ik den tyd had om met hem eens

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1