DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargangr. Vrijdag 10 Februari 1893. No. 2947 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW S. Weldadigheids-Concert. Commissie „Koffie en Brood". Arrondissements-Rechtbank, BINNENLAND FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dage]ijls, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Direeteur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangêre G, L. DAUBE et- Co., JOHN F. JONESSuae., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre Bij dit Nummer is gevoegd Tiet Gemeenteraadsverslag van 8 Febr. Hjurlew, 9 Febr. 1893, I'y vestigen de aandacht opdeach- aaude advertentie van den heer K. 'K van Maaa Jr. alhier, betreffende door hem te openen cursussen. ■Veor het eerstdaags in de groote ztal van „de Kroon" te houden bal marqué is dit lokaal feestelijk versierd. |ïj Het bestuur is op het gelukkige denk beeld gekomen, de zaal Vrijdag voor Cts. te laten bezichtigen. De op- iDgst strekt ten voordeele van „Wel- "iglieid naar Vermogen." I Van het concert Woensdag door de minklijke Liedertafel Zamg en Vriend schap gegeven, kan geheel buiten he; lief dadige doel cm naar waarheid worden ge tuigd, dat het uitnemend is geslaagd. Nu ik mij neerzet om over dit concert 't een en ander te zeggen, denk ik 't allereerst aan Messchaerteen der drie kunstenaars van beteekenis, die voor dezen avond ne welwillende medewerking hadden 'gezegd. Wie de uitvceriug by woonde ,1 dit natuurlijk vinden, wamt Mes- aert zong by deze gelegenheid bi- der gelukkig, Even gelukkig was de der voorgedragen liedere*. In St eerste deel gaf hy vier fransche, in het tweede deel drie hollandsche liede- jren en een, ditmaal zeer welkom, toe- Igit'-ie. Vac de fransche liederen stip ik at" Vieille Chanson van Biiet en EEnfance van B. Godardvan de •llacdsche Een vrouwken gezwind te innen zat van Antheunis en Gloeiend •eed van Pijzei al6 onovertrefbare lellen vaa voordracht die bij alle iteit nooit tot het minder nobele erheit. In de medewerking van deze» leesterzanger mocht de liedertafel zich "ukkig noemen. Ook mej. Marie Lilning (altzange res) van Rotterdam, heefr zeker veel tot het welslagen van het concert bij- ragen, en waaneer ik hier van hare •rdrachten niet met die warme ingeno- nheid gewaag, welke eenigszlcs zou overéénkomen met den 1 ijval door de zangeres ingeoogst, zal dit waar- schyoiijk moeten worden geweten aa» fien eigenaardigheid vaa mijn muzikaal rteriugsvermogea (als dit een hol- landsch woord is) dat zich gaarne voor een keer met te weinig tevreden stelt, maar van alles wat te veel is een on verwinbaren afkeer heeft. Mej. Lüning's voordracht was niet steeds vrij van ge zwollenheid en dit vind ik bepaald jammer voor iemand die door moeder natuur met zoo rijke gaven is bedeeld. Want zij heeft een stem als weinigen. Vol, krachtig ea schoon getimbreerd is haar orgaan en bovendien van niet on- beduidenden omvangmaar de vrije heerschappij zoowel over haar stem als ovor h**r gevoel, ontbreekt haar nog te veel om haar in den artistieken adelstand te verheffen. Toch erken ik gaarne dat zij Beethoven's aria Ah! pèrüdet zeer verdienstelijk wcèrgaf. ggjBeide solisten werden door den beer Schlegel op de piano (Bechstein vleugel uit bet magazijn van de heer en Van Ooy en Vermij) begeleid. Dat zy over deze begeleldiog volkomen voldaan zullen zij* geweest, lydt geen twyfel, want, zooals men weet, de heer Schlegel munt uit in dit veeleischende en min of meer ondankbare onderdeel zijner kunst. Door mijne relatie tot het kwartet „Onder Ons/' wensch ik zijne voor drachten voorbij te gaan en daarom billijkheidshalve ook die van hel kwartet „Loreley." Te» slotte kom ik tot het aandeel door de liedertafel zelf aan de uitvoe ring genomen. Het bestond ia de voor dracht va* een viertal koren, waarbij eea (Bede van Heinze) met bariton-solo. welke laatste door den heer Zalsman niet zonder warmte en met week, schooa geluid werd voorgedragen. Er werd met animo gezongen. Het klankgehalte van het koor was i* één woord rijk, de uitspraak zoo niet geheel onberispelijk (die 00-klaaken en het Jachtige van sommige stomme ds hinderen mij nog altijd) dan toch dicht daarbij, de nuxn- ceering liet nagenoeg niets te wenschen over, de intonatie was bizonder gunstig.. Het is inderdaad een genoegen onze Koninklijke Liedertafel met zooveel ijver en met zoo goeden uitslag naar de volmaaktheid te zien streven. Op den moeilijken weg daarheen heeft zy een vertrouwbaren gids in den heer Robert, die by deze laatste uitvoering nogmaals bewezen heeft aan de voor dracht van zijn koor kleur en warmte te kunnen verleenen, zonder daarbij aaa de eischen van natuurlijkheid en ge zonde muzikale opvatting te kort te doen. Om de wille der volledigheid vermeld ik nog dat bij het begin van het tweede deel door den president van „Welda digheid naar Vermogen", ten wier bate de uitvoering werd gegeven, in eenige welgekozen bewoordingen werd dank gebracht aan allen die door hunne be- langlooze medewerking tot het welsla gen van het concert medewerkten. Voor de waardeerende woorden aan het adres der liedertafel, waarmede deze dankbe tuiging vergezeld ging, betuigde vervol gens de heer De Lnnoy namens „Zang en Vriendschap" zijner erkentelijkheid en bracht ook zijnerzijds dank aan de medewerkende kunstenaars voor de wel willendheid, waarmede door hen aan de uitnoodiging zijner zangvereeaiging was gevolg gegeven. 1PHILIP LOOTS. Heden hebben 930 kinderen en 342 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis uitdeeiing van koffie en brood. Zooals wij reeds hebben gemeld, zijn door den heer G. J. Droste alhier in den handel gebracht „Jaap Eden's Sport-tabletten", welk artikel is opge dragen aan „de Internationale Schaat senrijdersunie". Deze chocolade is nu ter aflevering gereed, en sierlijk ver pakt, met het portret van den wereld kampioen op den omslag, in den handel gebracht, tegen 30 cts. per tablet» Ook de bijbehooiende reclameplaat is zeer goed geslaagd. Het kantongerecht behandelde Woens dag de zaak tegen de Haarlemsche stoombooten (directie Bus) door de politie te Spaarndauci geverbaliseerd wegens het verbreken van ijs van in de verordening dier gemeente omschre ven dikte, in Spaarne en Zijkanaal. De eisch was de hoogste boete in de verordening bepaald nl. ƒ25, doch evenals voor twee jaar volgde ook thans vrijspraak. Tot ons genoegen kunnen wij mede- deelendat het bericht omtrent den schoenmaker G. die zich zou hebben opgehangen, onjuist is. De man is het hedenmorgen zelf aan ons bureau komen vertellen. Onze zegsman was een ambtenaar, die door zijne positie een der eersten is, die met dergelijke voorvallen bekend raken. Wij dwaalden dus in goed ge zelschap. (Zitting van Donderdag 9 Febr.) De Rechtbank veroordeelde heden den voormaligen postdirecteur te IJmui- den, A. Pagé, wegen3 ia die functie gepleegde malversatiëa, tot een gevan genisstraf van 2 jaar en 6 maanden, waarvan in mindering zal worden ge bracht de tijd, door hem in preventieve hechtenis doorgebracht. (De eisch was veroordeeling tot ge vangenisstraf van 4 jaar met verminde ring van voorarrest). Terecht stonden drie amsterdamsche jongens van 17 18 jaar, Eliings, van Eek en Radius. De eerste heeft een horloge genomen bij den horlogemaker ten Boom, de twee anderen bemachtig den een jas nit het confectiemagazijn van J. G. Schürmann en alle drie ver gaten om te betalen. Deze drie bewoners van de Amstel- stad zijn juist geen personeD, wier con versatie men verlangen zou. Alle drie leefden op kosten van ongelijk in loge menten te Amsterdam, niet van den eersten rang evenwel, daar hun deze leefwijze meer vrijheid liet voor uit- en ontspanning dan het verblijf in de ouderlyke woning. Zij vermaakten zich alzoo, en hadden in de groote stad op palen, nu en dan een klein verschil vsn gevoelen met de justitie, totdat zy in het begin van de maand Januari vernamen, dat in Haar lem zulke „goede" danshuizen zijn en dat in een daarvan zulk een over- schoon orgel wordt bespeeld. Het vooruitzicht van ook dit genot deelachtig te kunnen worden, deed hen watertanden. Botje werd bij botje gelegd en alras stonden zij van aangezicht tot aangezicht tegenover het aanlokkelijke orgel. Edoch, daar kwam de lust naar een onbetaald horloge en een dito winterjas bij hen op. De lange arm der justitie vatte het muzikale trio bij den kraag en zette het in het Huis Yan BewariDg. Heden requireerde de subs. off. v» just, hunne veroordeeling tot gevange nisstraf van 9 maanden. Hunne ambts halve toegevoegde verdedigers Jhr. Mr. Van Styrum en Mr. Z. W. Straatman, beriepen zich, de eerste op de cl e- m e n t i e en de laatste op de p r u- d en tie van de Rechtbank. Deze zal wel zco prudent zijn, hen zoolang mo gelijk tusschen de vier muren te honden. De Rechtbank veroordeelde heden Mozes Mok wegens mishandeling tot gevangenisstraf van drie weken. Onze berichtgever uit Houtrijk en Polanen schrijft ons omtrent het valsehe gerucht van een ongeluk te Halfweg Wy achten het noodzakelijk te be richten dat de zoo algemeen iu omloop zijnde geruchten, als zoude door het springen van een stoomketel in de sui kerfabriek alhier vijf werklieden zijn gedood en meerdere gekwetst positief onwaar zijn; het geheele verhaal is niets dan een verzinsel. a| Vooral Amsterdam en Haarlem waren blijkbaar vol van het gebeurde; per telegraaf werden naar hier inlichtingen gevraagd; Officier van Justitie en Bur gemeester (ie Haarlem wonende) waren gereed naar hier te komen, toen zij intijds het officieele tegenbericht vernamen; zelfs kwamen reeds familieleden van fabrieksarbeiders van elders over, om zich te overtuigen of de ramp ook hun bloedverwanten had getroffen. Volge&s uit officieele bron genomen information, heeft de laatste dagen in de fabriek niet het minste ongeval plaats gehad. Tot voorzitter van het bestuur van den Middelveldschen Akerpolder (gem. Sloten) is gekozen de heer W. Stut en als hocid-iugeland de heer L. Rutgers van Rozenburg te Amsterdam De uitslag der herste na ming in het hoofdkiesdistrict Leeuwar den ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer ia Getal kiezers 3286 uitgebracht 2644 stemmen; van on waarde 33. Gekozen de heer C. V. Gerritsen (radicaal), met 1332 stem men. De heer J. Troelstra (liberaal) had er 1279. Den 24en Januari waren opgekomen 219,3 kiezers en verkregen de heer Tioristra S96, de heer Gerri'sen 689, de heer v. d. Zwaag (soci-dem.) 231 en de heer Van Vliet (anti-revol.) 392 stemmen. Mr. A. H. Koning te Finst er- wold, ontvangt nog steeds van ver schillende zijden blijken van belang stelling in de door hem in het leven geroepen partij van orde. Hei is hem echter voorgekomen dat het niet van belang is ontbloot, in de locale bladen nog eene kleine opheldering te geven. „De partij van orde", schrijft hij, „eerbiedigt ieders overtuiging. Zij be moeit zich niet met politiek. Zij, die de socialistische beginselen zijn toege daan, kunnen zich met volkomen recht bij haar aansluiten, mits zij laags wet tigen weg die beginselen wenschen te verwezenlijken. Alleen zy, die aan re volver en dynamiet de voorkeur geven, zij, die blijven vasthouden aan het pro gramma te Zwolle opgesteld, zullen bij de party van orde geen steun vinden". Ook te Beerta heeft zich thans eene afdeeling van genoemde partij gevormd, terwijl de heer De Beer, burgemeester van Scheemda, mede namens eenige andere heeren, ingezetenen dier gemeente, |L0) HOOFDSTUK VII. Bij den kostuum-verhuurder. Wopping wierp een nieuwsgierigen blik op het zonderlinge ichouwspel, dat zich aan zyn oog vertoonde. De planken, die zich langs de wanden van het vertrek uitstrek ten, waren belegd met een versleten stof, die vroeger gekleurde zyde was geweest. De planken zelf waren beladen met verschillende kleedingstukken. Een schedel met twee gekruiste beenderen lag op een klein tafeltje en een vuurroode satynen mantel met een hermelijnen rand hing over den rog van een stoel. Kronen, helmen, zwaarden en maliënkolders hingen aan de wanden en lagen op den stoffigen grond opgestapeld. Deze tooneellaarsjes," zeide de kostumier, en haalde nit een hoop van allerlei verschillende voorwerpen een paar zachte gele ichoentjes te voorschijn, „deze toonwllaarsjes hebben Charlotte Cushman toebehoord; zy heeft ze my op zekeren dag gegeven, toen zij een nieuwen japon kwam bestellen. Ik lever geen schoe nen, maar zooals gy ziet, heb ik er bier eenige. In hoofdzaak zyn het echter aandenkens en ik heb daaryan een zeer mooie collectie. Bijna iedere beroemde actrice heeft een paar aan my afgestaan. Hier is er een van Sarah Bernhardt klein niet waar „Gij hebt zeker wel kennis gemaakt met ongeveer iedereen, die ooit op de planken is verschenen," zeide Wopping. De oude kostumier glimlachte even. „Dat zou ik denken. Booth was een persoonlijke vriend van my, en Edwin Forrest heeft dikwijls wyn gedronken uit dat glas daarginds. Om al die namen te vermelden vau al die beroemde personen, die zich bij my het een en ander hebben aangeschaft, zou gelyk zyn met het vullen van de bladzijden eens boeks met platen. En wat betreft de artisten van een circus; voor hen ben ik bizonder goed gesorteerd, en ik twyfel er aan of er iu de laatste vyf en twintig jaar wel een gezelschap heeft rondgereisd, groot of kleiD, dat ik niet van tijd tot tyd van kostuums heb voorzien." „En hce is het rak nu in vergelijking met vroeger?" „Het vak is zeer veranderd. In sommige opzichten is het ver beterd, maar in andere weer niet. Wat betreft de kostuums voor de acteurs en actrices, zy hebben nu een kostbaarder kleeding en meer verscheidenheid noodig. Ia dit opzicht is het vak verbeterd. Vroeger waren er evenwel verscheidene kleine gezelschappen, die op de kermis en in kleine plaatsen optraden, en die vooral veel kinderen in dienBt hadden. Wy hebben eens groote zaken gedaan wat betreft die kinderen, die wy in zoogenaamde „en: elenkos- tuums" moesten steken, en dat was ook een werk, dat goed be taalde. Het goed, dat daarvoor gebruikt werd. was natuurlijk vaa het allerslechtste af en hield het nooit lang vol. Dat is nu echter geheel voorby. Ik herinner my nog een man, Jeakles geheeten, die wat hy noemde een gezelschap Lilliputters had, en hy maakte steeds goede zaken. Die kinderen trokken steeds volle tenten, waar hy ook kwam, maar het kostte hem zeer veel om hen goed ge kleed te houden." „En heeft hy ze nog steeds, of zyn die „engeltjes" nu reuzen geworden, die hem niet in zyne zaken doen vooruitgaan zeide Bellew lachende. „O, hy trekt neg wel rond, maar geeft niet meer dergelijke vertooningen. In het laatste jaar van den oorlog heeft hem een groote ramp getroffen; hy was toevallig in een stad, toen daar een hevig gevecht werd geleverd, en eenige van zijne kinderen werden gedood. Dat waB voor hem een groote slag, en hy heeft later nooit meer met kinderen gereisd; na dien tijd is hij ook in zaken zeer achteruitgegaan. Het schijnt of zyn goed gesternte is verdwenen, en nergens meer voordeel nit weet te slaan. Jeakles was een Engelschman, en toen tegenspoed hem trof, scheen het alsof by niets beters kon doen dan zyne handen vouwen en dat „verwenschte Amerika" vervloeken." „En bestond zyn gezelschap uit kinderen vroeg Wopping met belangstelling. Wellicht was Lier een opening, waardoor het spoo( van Pollie'8 verloren afkomst was te vinden. „Ja, allen kinderen, en er waren er tien het joDgste niet ouder dan drie jaar. Deze kinderen reden te paard, spronge^

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1