DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Tooneel. iöe Jaarg-aiiir. Zaterdag 11 Februari 1893 No, 2948, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW 8. Het Commissie „Koffie en Brood". FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Wie was de dieft Water alzoo uit turf wordfgemaaht. Binnenen Bui tenlands che berichten. Varia.Ad vertentièn 'enz. Hjurlbm, io Febr. 1893 Door den |icer generaal-majoor com mandant der ie divisie infanterie is be paald, dat na 1 Maart a. s. bij het 3e bat. 4e reg. inf. 75 miücieua ouder de wapenen moeten worde» jgehouden tot 35 Juli d. a.v. Door den heer generaal-majoor com- mandaat der ie div. i*f. is bepaald, dat wanneer miliciens, na vrijwillig 6 maanden onder de wapenen te zijn ge weest, alsnog onder de wapenen wen- schen te blijven, zich minstens voor 6 maanden opnieuw moeten verbieden, en, alleen op hoogerzijdsche machtiging vóór de txpiiatie van laatslbeöoelden termijn, kunnen worden ontslagen. Geu.-maj. Alings, inspecteur van het militaire onderwijs, arriveerde heden hier ter stede tot het houden van een onderzoek naar de vorderingen der vo- lontair-korporaais. Bij da door B. en W. gehouden aan besteding van het maken vau eene houten beschoeiing aa» de westzijde van de Leidschevaart enz., zijn inge leverd 13 biljetten. Het werk is gegund aan den hter J. Romeijn vcor ƒ1335.— aaunemer alhier. Het geiucht loopt In Den Haag, dat de burgemeester van Groningen, mr. J. N. A. Bucaille, benoemd zal wor den tot bujgemeester van Haarlem. Hbld. De heer P. Biesterveld, predikant te Rotterdam, hield Donderdagavond eeae voordracht in „Felix Favore", voor de afdeeliiig Haarlem van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium". Spreker had als onderwerp „Geen Emancipatie maar verlostiog". Wat is Emancipatie in het algemeen Niets anders dan een trachten zich vrij te maken, te ontslaan van de wet, van de maatschappalyke orde, en alzoo een streven naar gelijkstelling. „Dat is zondig en dwaas roept spreker uit, zondig naar Gods Woord, dwaas, omdat zulk eene gelijkstelling, zulk eene op lossing der staaden, der maatschappe lijke instellingen, eene onmogelijkheid; is. Maar, ging hij vooit, dit schyot nu eenmaal de richting te moeten wezen van eiken fin-de siècle-tijd. Wij zien het ïn de reeds 100 jaar geleden groote fraKsche revolutie. „Vryheid, gelijkheid en broedeischapwas toen de leus. En ziet, hoe is het toen gegaxn Het maatschappelijke uurwerk was meer dan vernield, de fondamenten der samen leving verbroken, en sen tijdperk van bandeloosheid, van bloeddorst, van afgoderij in den meest primitieven vorm, was er voor in de plaats ge treden. Toen waren op die jaren van anar chisme jaieo van despotisme gevolgd, zoodat nog zwaarder als voorbeen het volk, bijkans geheel Europa, zuchten moest onder de ijzeren hand van den machtigen Napoleon, die echter niet alleen een einde maakte aan de wan verhoudingen, doch zijne macht be wust. hen tot slaven maakte zyner ti rannie. Moet een dergelijk despoot, zij het ook in anderen zin, een eiade maken aan den tegenwoordige^,steeds vooruitstrevende*?, steeds krachtiger wordenden gesst naar Emancipatie? Voorzeker, wij weten wel dat onze samenleving veel verbe tering behoeft, maar ook, dat daar naar gestreeld wordt 1 Doch, omdat die ver- beteriwg niet spoedig genoeg gaat, niet spoedig Ua gaara, wil de groote menigte daarom emancipatie Het is zondig ea dwaas Die zelfde richting vinden wijcokbij onze vrouwen steeds toenemen, doch deze is niet ontstaan uit ontevredenheid, maar uit den strijd om het bestaan voor hen, die niet huwen. Naar wij vernemen zal Let hier ter stede zoo gunstig bekend staande ge zelschap vaa Kreeft en Budermaas uit dsn Artis-Schouwburg te Amsterdam Donderdag a. s. in onzen schouwburg opvoeren op verzoek de operette „de Vice-Admiraal" van Millöcker. Deze uitvoering kuaaen wij tea zeerste aan bevelen, vooral ook omdat aan het de coratief groote zorg zal worden besleed, ea het schip, dat iu het eerste bedrijf noodig is, uit Amsterdam zal worden mee genomen. Bovendien zal vrij zeker dit operetten-gezelachap in dit seizoen niet meer in de gelegenheid zijn ia Haar lem optetreden. Zaterdag 18 dezer treedt zooals bekend is de beroemde zangeres „SIgrid Arnold- son" in Haarlem en wel in den schouw burg op. Zij zal vier nummers zingen. Een ieder, die haar wil hooren, geven wy den raad zich spoedig va» plaatskaarten te voorzien daar de toegangsprijzen be trekkelijk billijk zija, en bovendien de leden van „Bachu eenige reductie op den entreeprijs krijgen. Iu de Donderdagavond hier ter stede gegeven voorstelling van Het Nederi. Tooneel heeft men kunnen zien, dat zoo niet alles wat oud ia daarom goed mag heeten, ook niet alles wat sieuw is,daarom lof verdient. Van de twee stukken toch die werden opgevoerd, heeft het klucht spel „dc Wiskunstenaars 0! 't gevlugte juffertje" van onzen ouden nederland- schen schrijver Pister Langendyk het verre van Hermaan Fabers extra mo dem tcooeelstuk „de Vrije Wil" ge wonnen. Langendijke klucht is een grap van het echte soort, onschuldige boert, zoo eenvoudig ea naïf, dat mea de somtyds platte taal er gaarne om vergeeft. Zij werd uitstekend gespeeld. De knecht Filipijn (meestal hebben in oude kluch ten knecht of meid de hoofdrol) werd door den heer Schulze met veel komi sch-sn zin voorgesteldde rolLn van de astrologen Raasbollius en dokter Urinaal dcor de heeren de Boer en Tourniaire levendig gespeeld, 't Klinkt in onze ooren zot, te hooien discussieeren over de vraag of de aarde al dan niet stilstaat, maar ia dien tijd kwam dat zeer goed te pas. De overige rollen van belang vonden verdienstelijke vertolkers in mevrouw Holtrop (het gevlugte juffertje) den heer Clous (Eelhart) dg minnaar en den heer Spoor (Anzelmus). De costumeering en tooneelschikking was wel verzorgd. „De Vrije Wil", een stuk van duit- scben oorsprong, schijnt tot strekking te hebben de knoeierijen in de pers aan de kaak te stellen, vooral die welke in de financleele rubriek der groote bladen wordt begaan. Een talentvol journalist, die door zijne voorloopige benoemicg tot hoofdredacteur aan een groot blad, zich met zijn gezin uit de ellende ziet verlost, kan alleen door de gedachte, dat hij vrouw en kind daaraan niet opuituw mag blootstellen, worden bewogen zijne betrekking niet te laten varen, wanneer hy ontdekt, dat de uit gever ea eigenaar vaa het blad de fiuancieele rubriek misbruikt tot het plaatsen van zijne aandeelen in een wrakke industrieels onderneming. Wan neer evenwel zijn vrouw de zaak ont dekt en op het punt staat hare achting voor hem te verliezen, neemt hy zijn ontslag. Gelukkig blijft hij voor gewe tenswroeging bewaard doordat de schrij ver van het stuk de wrakke onderne ming door het winnen van een proces tot een winstgevende maakt. Het is een curieus veischynsel, dat tooneelschrijvers wanneer zy ,/de pers" behandelen haar duchtig plegen te havenen. Ondeugend ware het, te veron derstellen dat zyzelven aan de pers wel eena een veer hebben moeten laten, maar dat het stuk schromelijk over drijft, is zeker. Hoofdredacteurs ook van gioote blades oefenen niet zulk een onbeperkte heerschappij uit als de schrijver ons wil wijsmaken. Aan groote bladen is veelal iedere redacteur verantwoordelijk voor de rubriek, dia hij behandelt. Alleen waar hy weifelt, beslist de hoofdredac teur, die meestal niet meer voor rijGé rekening heeftj dan het hoofdartikelen de teoordeeÜDg der ingezonden stuk ken, wat hem waarlijk arbeid genoeg geeft. Dit feit alieea maakt het stuk reeds practlsch onmogelijk, jBovendien moet ernstig worden geprotesteerd tegen de duidelijk doorschemerende bedoeling van den schrijver, om den klad van chan tage aan te wry ven aan de pers ia het algemeen. Dat er wordt geknoeid in de pers, wie zal het ontkennen Geen mecschrnwerk is ooit volmaakt en in alle vakken zyn zwakke broeders. Maar deze worden dan c.ok met verachting door hunne collega's beje gend en, wy durven zeggen, dat ook c dar om dit stuk in ons land nooit pak ken zal, omdat onze nederlaadsche pers niet is van het smerige type dat de schrijver ons schildert. De vertolking was goed. Vooral de heer Bouwmeester (Thielen) de journa list die maar knoeit omdat het niet anders kan, de heer Van Schoonhoven, de gewetenlooss uitgever en mej. So phie de Vries (Paula) waren zeer ver dienstelijk. Deze Pauia is een pendant van Thie- len. Zij verkoopt zich ook, om een voord eelig contract aan een opera te verkrijgen omdat men er anders niet komt O, c3ie akelige nachtmerrie van het pessimismeWie geeft ons in de lite ratuur toch eens de zonneschijn terug Donderdagavond vervulde in de bo venzaal van de „Vereeniging" de heer dr. Alph. Ariens, kapelaan te Enschedé eene spreekbeurt in de R. Kath. Lees vereenigiDg alhier, en had tot onderwerp gekozen eene bespreking van den maai- schappelijken nood en de middelen tot redding. Spreker stelde zich niet voor hooge theorien te verkondigen, maar warmte te wekken voor deze zaak, die wel de gewichtigste onzer dagen mag heeten. De Nood omvat het overgroote deel der menschheid. Het zijn niet enkele personen die lydeD, maar gemeenten, geheele volksklassen. Men denke aan Beets, aan de noodlijdende gemeenten in Friesland, aan het rijke Amsterdam gebukt onder armenzorg, enz. Die nood openbaart zich in den gezondheidstoe stand, in karteren levensduur,;, in de kindersterfte. Daarbij voegt zich gods dienstige en zedelijke nood. Deze massa menschen is niet slechts lijdend, maar bedreigend voor de m&a'schappy. Als redder treedt op het socialisme mei een leg- en bouwdoos, maar vol slagen gelijkheid is onmogelijk. Het raag brood geven, maar rooft de vrij heid. Redding zal alleen het positieve christendom aanbrengen met eene groote verheffieg van den 4e stand, zocdat hij invloed en welvaart heeft, met 'zijn gilden, die degelijke mannen kwee- ken, enz. Voor hen die niet arbeiden, blijft al tijd de christelijke liefde. Eene bespreking van de middelen, die de christelijke liefde en de gods., dienst geven tot leniging van de be staande ellende, vormde net tweede ge deelte van de zeer boeiende en met groote aandacht gevolgde rede van den heer Ariëns. Naar wij vernemen heeft de liefda- dfgheidsuitvoerlog van „Zang en Vriend schap" vcor „Weldadigheid na. r Ver mogen" na aftrek van de onvermijde lijke onkosten opgebracht de som van 638.81. Hedes hebben 961 kinderen en 349 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis uitdceling van koffie en brood. Heden morgen omstreeks 6% ure heeft een begin van brand plaste gehad ia het Kamper Melkhuis gelegen aan de Groote Houtstraat ro. 159, bewoond door den depothouder J. Suurendonk, ontstaan in de tweede winkelkamer, vermoeöelyk dcor slechte inrichting van den schoorsteen waardoor een balk loopt, die in brand was geraakt. De brand werd door de vrouw ontdekt en is door de bewoners met behulp van de agen ten van politie Reemer en Jansen ge- bluscht. De schade is gering en alles verzekerd. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer)zijn invloedrijke personen werkzaam, om van gemeentewege te verkrijgen, eene school voor meer uitgebreid lager on derwijs. Op de elf openbare scholen in de gemeente wordt gewoon lager onderwijs gegeven. 10) HOOFDSTUK VIH. Jeakles en zyne vrouw Wiverly'a telegram werd overgeseind naar Chicago en werd overhandigd aan kapitein Turtle, toen deze stond in de kleine kleedkamer van //Jeakles Hippodrome." Toen hy het telegram van Wiverly had ontvangen, stak hy de gele enveloppe ongeopend in zyn zak. Andere, gewichtiger zaken dan het lezen van een telegram hielden hem nu bezig, en vereischten al zyn aandacht. Een op lichter, die zich reeds geruimen tyd aan den langen arm van de politie had kunnen onttrekken, was eindelyk opgespoord, en zat nu in de tent van dit spel, op geen steenworp afstand van den beambte. De hulp van den kapitein in deze zaak was ingeroepen inge volge een aanklacht, ingeleverd door den eigenaar van den circus. Deze namelijk had medegedeeld, dat iemand op verschillende tyden toegangskaarten voor zyn circus had gekocht en telkens een bankbiljet van vijftig dollars ter betaling had aangeboden. Daar die biljetten, hoewel goed nagebootst, niet echt wareD, en een expert slechts ze van echte kon onderscheiden, was de eige naar reeds verscheidene malen opgelicht voor zijü8 kaarten en voor het goede geld, waarmee hy had terugbetaald. «Ik zou het verlies van het geld niet zoo erg hebben betreurd, als de tyden niet zoo slecht waren en ik met het uitbetalen van de salarissen niet tec achter was. Een natuurlyk gevolg is, dat wanneer ik myne specialiteiten niet uitbetaal, zy ontevreden worden en wegloopen. En ik kan niet betalen nu die schavuit al myn geld in zyn zak heeft," fluisterde Jeakles den detective in hef oor, toen zy daar achter hef gordijn stonden en in de zaal tuurden. wWy zullen hem wel te pakken krygen." De directeur schudde zyn groot, rood hoofd. z/Ik verwacht er niets goeds van mijnheer," zeide Jeakles op moedeloozen tooa. //Tegenwoordig loopt my alles tegen. In myne eerste een en dertig jaren van myn leven was ik iets ik was de beroemde Major Domo, de konÏDg van alle Lilliputters in dit verwen8chte Amerika. Toen kon ik zelf condities maken en geld Toen ik echter een en dertig jaar oud was, trof my de tegen spoed en begon ik te groeien. Binnen een jaar was ik te groot geworden voor myne betrekking, en veroorzaakte ik myn eigen ongeluk. //Het is vreeselyk om het te moeten zeggen, maar het is waar, want zoodra ik te groot was geworden om van eenig nnt te zyn als Lilliput, vervolgde myn ongeluk my zelfs zoozeer, dat ik weer e ensklaps ophield met groeien. Ik ben dus een halfslachtig wezen geworden, te klein voor een man en te groot voor een dwerg het vreeselykste, dat iemand kan treffeD." Tranen van woede Btonden in Jeakles blauwe oogen. //Wanneer daarmee maar mijn tegenspoed ophield, dan zou ik niet klagen. Dat zou ik zeker niet, maar als het schavuiten regent^ en oplichters my omriDgen, die my van myn moeielyk verdiend geld berooven, zooals ik den laatsten tyd heb ervareD, dan is het erg heel- erg." z/Wees verzekerd van myn oprechte deelneming," zeide de ka pitein vertroostend. «En nu die schavuiten er met myn geld van door gaan, ben ik een verloren man. Ik heb nog slechts myn zeven witte muil ezels voor het Hippodrome zeven gedresseerde, kostbare muil ezels, die ik liefheb als myn eigen leven. Het gezelschap zal ecfa« ter beslag leggen op de ezels, als ik de salarissen niet uitbetaal." //Maak n maar niet beangst mijnheer Jeakles, wy kunnen er verzekerd van zyn den schavuit nu te pakken. Ik heb een oogje op hem. Myne mannen staan aan den uitgang, en hy kan met geen mogelykheid wegkomen of het moet in myn gezelschap zyn." nik heb hem nu ook in het oog," gromde de dwerg. //Ik heb geen groote oogen en ook geen mooie oogen maar zy zien scherp wees daarvan verzekerd mynheer." 0Ja zeker." z/Hy is de persoon, die daarginds vooraan zit met dien knevel en bakkebaarden. Hy denkt, dat hij zich onkenbaar heeft kunnen maken, maar hy vergist zich. Die stem en die gebroken vpger zal ik overal herkennen."

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1