DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i Oe Jaargang. Dins lnu 14 Februari 1893. No. 2950. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Commissie „Koffie en Brood". BINNENLAND. Letters» es lunst. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ko. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 13 Febr. 1893. 1 Met ingang van 1 April 1893 is be- floemd door Z.E. den minister van Oorlog tot eerste klerk bij het departe ment van Oorlog de heer G. J. Apetz, thans eerste klerk ter prov. griffie van Noord-Holland alhier. Bij den staf van het korps brand- blusschers is benoemd de heer G. P. J. Beccari, alhier. Den 12a Febr. 1868 werd de heer D. jjremer alhier als bode vai de alge- meene friesche levens ?erzekerings-ma*t- schappij te Leeuwarden aangesteld. Dat was alzoo Zondag 25 jaar geleden. De jubilaris werd verrast door een aange naam schrijven en een schoon geschenk van heeren directeuren, als bewijs van dank vcor zijn ijver ea trouwe plichts vervulling. Ook van den agent dier maatschappij alhier en van vele anderen ontving hij bewijzen van belangstelling. Ter eere vaa het gouden echtpaar H. van der Horst en E, M. J. Kanth, wonende in de Kerkstraat no. 28 te dezer stede, was Zondag door de buren de vadeilandsche vlag uit hunne wo ningen ontplooid. De bruid telt 74 jaren en de bruidegom 75 jaren en de ge lukkige oudjes zyu voor hunnen leeftijd aog vrij kras en gezond. A. s. Zondag zal bij gelegenheid van het gouden bisschopsleest van Z. H. Paus Leo XIII, in alle R. K. kerken, eene plechtige Hoogmis worden opge dragen. Naar mea verneemt, zal door vele katholieken dien dag worden ge vlagd. Met genoegen dealen wij mede, dat het aan het bestuur onzer afdeeliog van Toonkunst gelukt is voor de uitvoering van de Matthaus Passion op 27 April s. in de Groote Kerk den uitnemen- den tenor Robert Kaufmann uit Basel yoor de solo-tenor-partij te engageeren. Alhier is Zondag na eene langdurige ziekte overleden de heer A. J. Eecke- laert, vioeger gedurende tal van jaren deurwaarder bij de rijks directe belas ting alhier, ia welke betrekking hij in 1881 werd gepensioneerd. Hij was 31 Maait 1816 geboren. Eenigen tijd geleden werden door den heer G. E. L. Hij mans alhier, door middel van een bericht in ons blad geldelijke bijdragen gevraagd tot den aankoop van eene naaimachine voor een verarmden kliedermaker. Behalve eenige giften in geld, destijds verantwoord, ontving de heer Hymans van den heer V. alhier eene naaima chine, die den man uit den nood redde en waarvoor den schesker zeker hulde toekomt. De typografische vereeniging „de Phe- nix", vierde j.l. Zaterdagavond in de sociëteit „de Kroon" haar 24 jadg feest. Bij de openingstoespraak van dea voor zitter, dea heer C. Mommaas Cz., her dacht hij de omstandigheid, dat de vereeniging van kind tot jongeling en thans tot dei maanelijken leeftijd was gekomen; wèl met vele wederwaardig heden, maar steeds het hoofd fier naar boven gericht houdende. Verder be richtte spreker, dat het afgeloopen jaar bizonder gelukkig was geweest, daar slechts de som vaa ƒ67.75 aan zieken gelden was uitgekeerd, zoodat de fiaan- tieeie toestand zeer gunstig bleek en zonder gevaar voor de kas, aan de leden een genotvolle avond kon worden aangeboden, wat in het algemeen het karakter is vaa plaatselijke typografische vereenigingen, wanneer het „lijden" kan. Na hat opvoeren van een paar too- neelstukjes, die vrij goed van stapel liepen, werd de avond verder doorge bracht door het zingen van daartoe expresselijk vervaardigde liederen, be geleid door muziek van den heer Wag ner, een rozengalop om pi ijzen, en ver volgens een geanimeerd bal, dat tot laai ia den nacht in goede harmonie werd voortgezet. Aan het einde van het feest nam de voorzitter nogmaals het woord, allen dankende voor de uit stekende orde, welke op dit feest weder had geheerscht, waarna de spreker in triomf door de zaal werd gedragen en allen in blijde stemming huiswaarts keerden. Heden hebben 795 kinderen en 300 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis-uitdeeling van koffie en brood. Wegens de snelle opvolging van zelf moorden hier ter stede, zullen wy thans en in het vervolg van dergelijke treurige gebeurtenissen geen Melding meer maken. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pag.) sluitend toegankelijk voor leden der Rozengracht alhier bestaande vereeniging „Nut en Genoegen". Ten tooneele werd opge voerd „Ultimo" of „de laatste der maand", blijspel in 6] bedrijven, welk stuk in alle opzichten goed werd afge speeld de werkende leden mochten zich dan ook in het daverend applaus van het talrijk aanwezige publiek ver heugen, terwijl een lid der commissie na afloop der voorstelling der vereeni ging een welgemeend „tot weerziens" toeriep. Met het oog op het vertrek van den trein was de uitvoering bij tijdig begin vioeg afgeloopen, doch een groot deel der aanwezigen nam daarna nog deel aan het bal, dat tot in den morgen duurde. overbodig bieek, op de Oosterbegraafplaats ontbrak, waar zij inderdaad noodig wr.s en bij behoorlijk afzetten van het terrein, een wanorde had kunnen voorkomen, die veler ver ontwaardiging heeft opgewekt. Men schrijft uit Den Haag aan de N. RCt.\ Een huis hier ter stede, waaraan eigenaardige historische herinneiingen zijn verbonden, staat misschien opge schreven om weldra ouder den mokerslag van den slooper te vallen. Sedert eenige dagen is het huis ontruimd, en het staat daar nu op het Buitenhof, hoek van het Halatraatje, eenzaam en verlaten, weg- doemende in een grijsgrauwen aanslag, welken de eeuwen er over wierpen. Het is, als treurde het over alles wat het verloren heeft. Eenmaal toch mocht het trolsch zijn, niet enkel om zijn eigen roemvol bestaan, maar ook omdat het het middelpunt uitmaakte van het fla- neeren en flirteeren van den haagschen beau-monde. Het Halstraatje, nu niet meer dan een doortrek, leverde in vroe gere tijden den eenigen verbindingsweg, ten minste den kortstee, tusschen het stadhouderlijk kwartier en het cen trum van de stad. De fransche kramers hadden daar hunne fraaiste winkels op geslagen. Onder Prins Willem III was het wat nu de Bonds&treet is te Londen en de rue Viv'enne, of beter c©g de Wy moeten aog even terug boulevard des Italienste Parijs. Al wat komen, aldus meldt het JJdbl., op de j Parijs, in zijn schoonste zakeD, mode uitvaart van den algemeen geachten deed worden, werd in het Halstraatje werkman Van Kuyk, op Donderdag jl.verkocht, en niet enkel de haagsche Bij de politie was aanvraag [gedaan, of|schoonen zag men daar eenige malen men eenige straten zou mogen doortrek-doorheen trekken om toiletbenoodigd- ken, daar de lijkwagen zou gevolgd heden te koopen en ze op volgende worden door tal van vereenigingen met dagen te laten bewonderen, maar ook Uit Amsterdam meld men: De commissie tot leniging van den nood der werkloozen d-.eit mede, dat het aantal aanvragen om ondersteuning gestegen is tot over de 3700. Dientengevolge is in de plaatselijke bla den opnieuw een zeer driogend beroep gedaan op dea weldadigheidszin der in gezetenen. Ia de laatste dagen kwam er bijna niets in. Men meldt ons uit Houtrijk en Po* lanenZondagavond gaf de letterlievende vereeniging „J. J. Creraer" van Haar lem, alhier eene tooneeluitvcering, uit- hare banieren. Ook was bekend dat er bij het graf zou worden gezoBgen en dat dus duizenden naar het kerkhof zouden komen om van de plechtigheid getuige te zijn. Ieder dacht dan ook dat er zou worden gezorgd op de be graafplaats de orde te handhaven, op dat geen herhaling van tooaeelen zou plaats hebben als destijds bij de begra fenis van mevrouw Kleine. Toch waren er op het kerkhof slechts twee agenten aanwezig. Het gevolg was dat reeds bij de aankomst van de lijkkist, de meeste onordelijke tooneelen zich voordeden. Een woeste menigte holde over zer ken en graven om zoo dicht mogelijk bij het graf te komende familieleden, die de baar volgden, werden ruw op zyde gedrongen^grafkransen werden vertraptde glazen deksels van doozen waarin grafkransen lagen, werden ver pletterd, kortom een tooneel van wan orde, waar de twee agenten natuurlijk niets tegen vermochten. Bij velen rees de vraag: waarom dei in het midden der 17e eeuw, om zoo talrijke politiemacht die Dinsdag op de te zeggen een orangistische club in alle de dames der nabijgelegen dorpen ea lusthoven deden daar hare inkoopen zij zouden zich geschaamd hebben iets te dragen of te gebruiken, dat niet in het Halstraatje gekocht was. En wie zeker niet uitbleven, dat waren de ca valiers. Menige amourette is céA in dat nauwe straatje, tot stand gekomen menig liefdesdrama heeft zich daar ont knoopt, ea de heeren hadden gelegen heid zich somtijds verdekt op te stellen, als zij een mede-minnaar vreesden, in het zooeven genoemde hoekhuis, met het Wapen van Rome in den gevel, waar sedert ruim twee eeuwen een ta- bakshandel ia gedreven, en verschillende soorten van snuif de spiritueele neuzen van onze edellieden verkwikten en prik kelden. Doch niet enkel en alleen ter wille van de tabak en van de snuif, traden in dien winkel de staatslieden en prins gezinde burgers binnen. Naast aan den tabakswinkel grensde een huis, waar, geheim vergaderde. Dc or«u.jc gezinde leden der Stater, en de aanhangers van den jeugdigen Prins spraken daar over de middelen om den Vorst de hooge waardigheden zijner vaderen ie verze keren. Een geheime deur leidde van den tabakswinkel tot het clubhuis. Toen Prins Willem III tot stadhouder en alle waardigheden van zijn vader was ver heven, beloonde hij den eigenaar van den winkel door Dm als privilege te gunneD, wat hij aliijd uit l'cfhebberij ongevraagd had gedaan, om op Prinsjes dag met twee kanonnefjes te schieten; die terzijde van de stoep stonden opge steld. Een privilege, dat steeds voort leefde en zelfs later door Prins Willem V bevestigd werd. Vooral eigenaardig is het dat de tabakszaak, zoowel als het huis, mee- rendeels in handen was en bleef van de familie Waldech. Een der nazaten dier familie i3 dan ook nu nog in het bezit der genoemde piinselyke privileges en van de twee kanonneijes, welke op de vroegere Oranjefeesten zoo dapper htln salvo's deden hooren. Zaterdagnacht is te Wor- merveer in een sloot het lijk gevonden van zekeren F., koopman in de aan grenzende gemeente Wormer. Te Lobith is Vrijdag namid- dag, tengevolge van den hevigen storm, een matroos van de sleepboot „De Poolster" door een tros overboord ge slagen, en niettegenstaande spoedige hulp verdronken. De hofstede van Meulen- berg aan de Postbrug onder Wemel- dinge is Zaterdag verbrand. Het woon huis is behouden. 13 stuks vee zijn ver brand. De spuiten van de omliggende dorpen deden dienst. De oorzaak is onlekend. Door het besluit van het Groninger studentenkorps, dat alle stu denten zullen bedanken voor het lid maatschap van de „Harmonie", lijdt deze direct eene schade van ƒ3750 's jaar, en indirect o a. doordat nu de Strauss-vereeniging" hare bals niet in die sociëteit kan geven verliest de //Harmonie" wel nogmaals dat bedrag. Ten einde die vermindering van inkom sten, geraamd op 7500, goed te maken, heeft het bestuur nu voorgesteld voor drie jaren de contributie te verhoogen, daarmee tevens uitdrukkende dat men hoopt, te eesiger tijd de leden van het studentenkorps weer te zien teiugkeeren. Wat zal de „Académie" ten aanzien van haren „grand frai süs" doen, indien de veroordeeling van Ferdinand de Lesseps 12) HOOFDSTUK IX. Twintig duizend dollars belooning «Laten wy maar onmiddellijk de zaak bespreken, die my hier roept," zeide de detective, terwyl hij ging zitten. «Zaken voor vermaken, dat is myn stelregel." «Geheel juist, mynheer; die stelregel moest meer in praktijk worden gebracht," gaf de rechtsgeleerde ten antwoord, wierp zyn sigaar weg en opende het vensier. «Op myn reis hierheen heb ik biljetten gezien, die, naar ik gis, betrekking hebben op de zaak, die ik zal gaan onderzoeken," zeide de beroemde detective en legde een papier op de tafel. Wiverly nam het op. Het was een klein biljet, pas van de pers. De inkt was nog niet droog. In groote, zwarte letters stond daarop gedrukt: //Twintig duizend dollars belooning voor in lichtingen, die kunnen leiden tot de ontdekking van Catherine Rokewood en haar kind, die uit de gevangenis te Wansmore zijn ontsnapt 10 November 1860. Twintig duizend dollars zullen wy als belooning uitbetalen. Voor nadere bizonderhedea vervoege men zich by WIVERLY WOPPING, Hampton. W. Va." Wiverly legde het biljet neer. «Gij hebt gelyk, het heeft daarop betrekking." «Vertel my de geschiedenis maar in het kort," zeide de detec tive en zette zich neer aan de tafel «Het is een zeer lange," zeide Wiverley, «en gaat terug tot twintig jaar geleden. Ik beken u reeds dadelijk, dat er maar wei nig vooruitzioht is om te slagen. Gij ziet, dat ik tegenover u op recht ben." «Ik verwacht ook, dat gij dat zult zyn," zeide Turtle, «en zal my ook niet aan de zaak wijden, als gy dat niet zyt." «Goed Het is nu echter het tydstip, dat ik myn lunch ge bruik, zoodat ik voorstel om die maar hier te laten opbrengen. Het verhaal zal er niet vervelender door zijn, als het by het ge bruik van een glas wyn wordt verteld. Ook geloof ik, dat, als ik my niet vergis, gy ook nog niet zult hebben geluncht. Wees mijn gast voor het oogenblik." «Uitstekend," gaf de detective ten antwoord. «Alleen hoop ik maar, dat het geen vertraging geeft in de mededeeling van de geschiedenis. Ik ben zeer verlangend die te hooren." Wiverly stond haastig op, begaf zich naar de gang en riep «Heidaar! Bane, kom eens een oogenblik beneden. Ik heb u noodig." Een zacht antwoord weerklonk boven aan de trap, en weldra schuifelde de armzalig gekleede geheimzinnige de trap af, de gang door en de deur van het kantoor binnen; «Ziehier geld Matthew," zeide de rechtsgeleerde niet onvrien delijk, «en haal my een lunoh voor drie personeD. Neem ook een paar fleBschen goeden wyn mee, en kom zoo spoedig mogelyk terug." De detective zag den geheimzinnige nieuwsgierig na, toen deze wegsloop. «Houdt gy er een bediende op na?" vroeg hy. «Neen. Bane doet nu en dan boodschappen voor ons. Hy is armer dan een kerkrat, en heeft gaarne het een en ander te doen. Hy is aan dit huis vastgegroeid, en is hier reeds zoo lang ge weest, dat men hem wel den vader van het huis zou kunnen noe men. Hy is nu echter zeer in verval en is er treurig aan toe. Wopping, myn compagnon, heeft tien jaar lang een sludie van hem gemaakt, maar ik betwijfel het zeer ot hy zelfs de eerste bladzijde van Bane's eigenaardig karakter heeft leeren kennen. Men kan evengoed de eeuwige raadselen der Fyramiden gaan oplossen, dan de diepte peilen van deze zonderlinge natuur." Weldra was Bane met den lunch teruggekeerd. «Zet het maar op de andere tafel gereed, Bane," zeide Wiverly, ^en kom dan maar naast ons zitten. Deze manheer is de beroemde detective Turtle, uit Chicago." Bane verschrikte by deze znededeeling, en zag den detective strak aan door de groene brilleglazen, die zyne'oogen bedekten, Hy keerde zich reeds half om naar de geopende deur alsof hy

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1