DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Donderdag 23 Februari 1893. No. 2958. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: 8 f ADSNIKffW 8. Stukken van den Raad. Commissie „Koffie en Brood". FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BATJBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 22 Febr. 1893. Gsslaagd voor het examen nuttige ■handwerken te 's-Hage, de damesM. J. van Campea, L. A. A. van Ooster ree en W. C. van Thiel, allen alhier. Twee onderwijzeressen aan de oplei- ögsschool alhier, mej. H. W. Pilger en mej. H. S. Lorey vragen haar eervol ontslag, de eerste wegeDS hare benoe ming in Indie en de laatste wegens ver trek daarheen. Aan den Gemeenteraad is voorts in gediend een rekest van de vereeniging de Goede Verwachting", bestaande uit vaste werklieden in dienst der gemeente. Adressanten vragen, voornamelijk met het oog op de werklieden by den reini gingsdienst, een fonds voor pensionee- ring en voor uitkeering by ziekte, voorts voor hen een oliejas en een paar laarzen van gemeentewege, daar zy deze arti kelen zeiven niet van hun karig loon kennen koopen. Adressanten betoogen daarby, dat het werk aan den reinigingsdienst spoedig ood maakt, en dat men er meer aan ge varen die het leven bedreigen, is bloot gesteld dan elders. Burgemeester en Wethouders vangen hun advies over dit adres aan met de opmerking, dat adressanten niet, zooals zij zeggen, recht op peneioen hebben, betoogen dat zy voorts niet meer das anderen aan gevaren blootstaan. Met cjjfers wordt dit inderdaad aangewezen, daar worden opgesomd vyt arbeiders, die te zaaien 114 dienstjaren hebben. B. en W. hebben bezwaar tegen de stichting van een afzonderlijk pensioen fonds, omdat het zoo moeielyk is te zeg gen wat dit in de toekomst de gemeente kosten zal. Weliswaar kan men de werk lieden brengen op de lyst van hen op wie de verordening van toepassing is, maar dm behoort ook bij aanneming van werkman, een maximum leeftijd te worden vastgesteld en een nauwkeurig geneeskundig onderzoek plaats te hebben. Wat de klacht betreft, dat adressanten by ziekte geen zekerheid hebben van ondersteuning, doen B. en W. opmerken, dat zy bij ziekte 6 weken het volle loon, weken en 12 weken Va ontvangen. Zco werd in 1892 1032.07 uitbetaald. Wat de laarzen betreft, qualificeeren B. en W. de opmerking dat geen klom pen mogen worden gedragen, als ODjuist, Het is zeer zeker geoorloofd. Wil even wel de Raad een paar laarzen verstrek ken, dan zonden de laders van compost, die daarvoor reeds meer verdienen, moe ten worden uitgezonderd. Volgt ten slotte een loonstaatje, waar uit blijkt dat het hoogste looa dat is van den wagenmaker (gemiddeld f 15,15) en dat het laagste loon, dat der gewone beltwerkers,varieert van ƒ8,31 tof/10,36. B. en W. stellen dan ook voor om adressanten te antwoorden, dat de Ge meenteraad overtuigd is, dat de werklie den by de gemeentereiniging rechtvaar dig, goed en billijk behandeld worden en het niet noodig oordeelt, daaromtrent nadere bepalingen te makeD. In de 15 weken, liggende tusschen 31 October 1892 en n Februari 1893 zijn door de Maats, tot Exploitatie van Staal waterbronnen 16163 flessche* afge leverd, d. i. meer daa 1000 flesschen per week. Dit cijfer belooft voor de toekomst van onze Staalbron, te meer nog daar in den afzet belangrijke sty ging vslt waar te nemen. Werdea van 31 Octo ber tot 5 November 281 flesscbea afge leverd, in de week van 5 tot 11 Fe bruari bedroeg het niet minder dan 3100 flesschen. Dinsdagavond had op de bovenzaal van café „Moatagne" eene gezellige bijeenkomst plaats voor de leden van „Het Vliegend Wiel". Als sprekers voor dezen avond traden op de heerea L. Jansen Fzn,. lid va» verdienste en den heer J. Drost, regisseur van de ver eeniging. Door eerstgenoemde, die op het gebied van voordrachten zijne lauweren reeds heeft verdiend, werd op uitstekende wijze eene novelle „Lena" geheeten voorgedragen, met welke voor dracht hy bij het niet zeer talrijke pu bliek veel bijval inoogste. Na de pauze bracht de heer Drost ten gehoore„Ren nutsavond te A.", bestaande uit «enige voordrachten weike aaneen waren geschakeld. Ook deze spreker verwierf een welverdiend applaus Denzelfdenavond tradia dea Nieuwen Schouwburg voor de leden van het departement Haarlem van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de heer P. H. Lamberts Jr. op uit Am sterdam. Deze spreker vertolkte eene Over-Betuwsche novelle en twee ge dichten. D* zaal was matig bezet. Naar wij vernemen zal de begrafenis van het stoffelijk „verschot van LecndertRuil- rok, Donderdagmorgen 11% uur van het diaconiehui., met militaire eer geschieden. Heden hebben 958 kinderen en 365 volwassenen gebrnik gemaakt van de I gratis-uitdeeling van koffie en brood. Plaatsgebrek noopt ons, het verslag vaa het gisteren gehouden Bichcoscert tot het volgende nummer te laten liggen. Eea 17-jarige knaap J, J. M. heeft zich alhier schuldig gemaakt aan op lichting van eenige zeemledsrlappen ten nadeele van een winkelier aan de Gier straat, en een 20 jarige kaaap J. P. de G., aan verduistering van ruim tien gulden, die hij voor zya patroon had ontvangen. Beiden hadden zich naar Amsterdam begeven en zich aldaar bij de politie vrijwillig aangemeld. Zy zijn Dinsdag herwaarts overgebracht. Eïrst genoemde heeft reeds wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. No 9. van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten Nanclebe', een geïllustreerd yerhaal naar het eagclsch van William Black, slot, (met illustratie). Zooais het be taamt. Een uiltje knappen. Het Pasamakanaal (met illustratie). De ge laatsveranderingen bij een Eeger, die een aardige grap hoort (zes illustraties). Uit de geschiedenis van het gas licht. Een nieuwe ^belasting (met illustratie). Een rnssisch bad in dc open lucht (met illustratie). Olifanten in den oorlog (met illustratie). Kost baar bont. Puzzle. t Oplossingen der prijsraadsels. Dichtheid der be volking. Een snel besluit (met il lustratie). Een jjnuttige stof. De eerste vrucht. Onze voorvaderen en hun titels. Anecdotenproeve. No. 6. Een kras middel tegen ondeugende schooljongens. De prijs voor onze eerste anecdotenproeve. Nieuwe prijsraadsels. De prijswinaera der raadsels I, II en lil en van rebus II. Schaakrubriek. Mededeelingen. Het aantal kinderen te Aalsmeer, tusschen 6 en 12 jaar die over 1892 geen onderwijs ontvingen, bedraagt 49. Een iootal sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vacante betrekking van opzichter van des polder en het stoomgemaal „Ciuqius" te Haarlemmer meer, op een salaris van 1000 1200. BINNENLAND;: Niet denkende an de ver sperring van het rechterspoor op het baanvak Den HaagScheveniogea (van den Hollandachen Spoorweg) tengevolge van het ontsporen vaa 5 kolenwagens, dat daar in den ochtend had plaats gehad, liepen Maandagavond de ploeg baas V. en de arbeider R., al pratende, op het linkerspoor en meenden daar veilig te zijn. Tusschen de Bleekerswegen en den Loosduinschen weg kwam de laatste convooi-trein naar Scheveningen hen achter op, en Deide werklieden werden door de machiae gegrepen. R. werd van de glooiï&g geworpen en bekwam geen letsel. V. kwam echter onder de machine. Het lechterbeen werd hem verbryzeld. Per bagagewagen werd hij naar den Loosduinschen weg en van daar per brancard naar het stedelijk Ziekenhuis gebracht, waar het been werd afgezet. Men schrijft uit Amsterd m aan de N. R. Ot De oude houten loods aan het Dam rak, waar vroeger de drfejaarlijkscke tentoonstelling van schilderijen werd ge houden en welke in zijnen staat van snel verval langen tijd het terrein, dat het raadslid Yan Nierop „des zomers als eene woestijn en des winters als eene Siberische vlakte" voorkwam, nog ont sierde, heeft uit- en iawendig een be langrijke metamorphose ondegaan en zal eerlang als tydelijk postkantoor een der brandpunten onzer stad worden. De 3ombere eentonigheid der blinde muren is nu verbroken door de ia groo- ten getale aangebrachte tuimelramen, terwijl thans san alle zijden van het omvangrijk houten gevaarte deuren den toegang tot het inwendige verschaffen. Voor het publiek zullen echter slechts twee deuren aan den voorgevel bestemd aijnde eene als ingang ea de andere als uitgang. Het inwendige der loods vertoont een postkantoor in zijne een voudigste inrichting. Men treedt onmid dellijk van de straat in eene zeer ruime hal, waar in het midden schrijftafels zullen worden geplaats, en waar men de guichetten der verschillende bureaux in het vierkant om zich heen zietdoor duidelijke opschriften zal alle navraag waarschijnlijk volkomen overbodig blij ken. De loketten der rekeninghouders worden evenals in het oude postkantoor, in dea wand tegenover den ingang aangebracht, terwijl daartegenover, en dus in de ruimte der vroegere vesti bule der loods de groote poort van weleer is dichtgetimmerd de bureaux voor frankeeren en verkoop van post zegels en briefkaarten worden ingelicht. Ook de bureaux voor verzending ea uitbetaling van postwissels worden in dit hulpgebouw gevestigd en krijgen eveneens guichetten in de bedeelde hal. De overige ruimte der loods wordt geheel door de bureaux, voor de ver schillende takken van dienst bestemd, ingenomen. Zooveel mogelijk heeft men van de beschikbare ruimte partij ge trokken, zoodat de beambten over het algemeen waarlijk geen slechten ruil doen. Vooral de zaal der bestellers is gunstig gelegen, zeer ruim, lnchtig en practisch ingericht. In den rechtervleu gel eindelijk is voor den directeur een afzonderlijk vertrek afgeschoten. Het hulpgebouw wordt electrisch ver licht en van centrale verwarmingstoe stellen voorzien. In dea nacht van Zaterdag op Zon dag a. s. zal men met de verhuizing een aanvang maken. Dien geheeien nacht blijft men daarmede aan het werk tot des Zondags te 10 uur, om dan eenige uren ru3t te nemen cn dien middag te 4 uur weder te beginnen. Des Maan dagmorgens moet dan alles in gereed? heid zijn en de dienst in het hulpge bouw geopend kunnen worden. Die verhuizing zal niet nalaten de belang stelling der nieuwsgierigen cp te wekken, vooral het overbrengen der greote brand kasten. Nog een klein verschii met de inrichting van het oude kantoor zal zijn op te merken. Er worden namelijk aan het hulpgebouw drie brievenbussen in plaats van twee geplaatst, en wel éete afzonderlek voor brieven weike binnen den kring der gemeente bezorgd moe ten worden. Het hulptelegraafkantcoreene ge heel nieuwe houten loods, cp den Nicuwezijds Voorburgwal, zal niet vcor de maand Mei a. s. in gebruik kunnen worden genomen. Dinsdagavond tusschen 6 en 7 uur brak te Amsterdam vermo e- delijk door het omvallen van eene pe troleumlamp, een hevige brand uit op de tweede verdieping van perceel no. 70 op de Gelder8che Kade. Ia een oog wenk stonden de tweede en derde ver dieping in lichte laaie, zoodat de bewo ners zich moesten haasten met te trach ten het huis te verlaten. Op de tweede verdieping bevonden zich eene vrouw en een kind, die langs de gewone trap eea uitweg naar beneden vonden en zrc'a dus konden redden. Op de derde verdieping zag zich eene moeder met 4 kinderen dien weg afgesneden, daar het vuur juist langs de trap, welke naar j hare woniDg leidde, die verdieping be- i reikt had. In doodsangst spiocg de arme vrouw uit eea achterraam naar beneden. Inmiddels ,was de brandweer aangerukt. Over de daken der belenden de perceelen de bovenverdieping van het brandende huis binnengedrongen, vond men daar een der kinderen kreu nend in de dakgoot, terwyl de drie overige kleinen verslikt en half verbrand in ten hoek van het vertrek werden aangetrcffen. De aardappelkooper Monne, die een perceel op den Zeedijk bewoont en door zyn achterraam den vuurgloed had ge- zien, was met zyn buurman, den slager Van öerkum, over diens binnenplaats toegesneld; juist kwamen zij daar aan i op het oogenblik, dat de vrouw in hare wanhoop uit een raam der derde ver dieping sprong. Overdekt met bloed en '20, HOOFDSTUK XIV. Bane'a wantrouwen. „Als gy de deur niet opent, dan trap ik ze in," zeide de detec tive vastberaden. //Ik zeg u, dat ik er op sta om u te spreken." En hy zette zyne woorden kracht by door een slag tegen de dear, die de paneelen byna deed splyten. Er werd een sleutel in het slot omgedraaid, een grendel werd plotseling weggeschoven, de deur werd langzaam geopend en de magere gestalte van den geheimzinnige verscheen eensklaps in do gang. z;Wat wilt gy van my zeide hy met een heesch geflaister. vWat heb ik gedaan, dat gij n zoo altyd met my bemoeit en myn aandacht trekt Ga heen, en laat my hier ongestoord alleen. Dat heb ik veel liever." De lamp, die aan de zoldering in de gang hing, wierp een schemerachtig licht op de gebogen gestalte en tooverde zonderlinge, fantastische gedaanten op den mnnr. //Hoor eens Bane," zeide Turtle op verzoenenden tooD, „n u nu niet zoo boos omdat iemand wil, dat gy hem een weldaad bewyst. Wees wat gezellig want ik heb het zoo eenzaam en vraag my of ik u wat gezelschap mag honden." Bane sloot behoedzaam zyn deur ea stak den slentel in zyn zak. z/Als gy dat wenscht, zou het maar beter zyn, dat gy van hier giDgt. Matthew Bane noodigt nooit iemand op zyne kamer uit." Hy beefde en rilde toen een konde wind door de gang speelde. Het licht van de lantaarn viel op het naar boven gericht gelaat, en de detective zag, hoe uitgeput en vermagerd dat er uitzag. //Ik heb een fleschje met medicyn voor u van mijnheer Wop- ping medegenomen met het verzoek of gy dat eens wilt probeeren." Bane strekte zyne magere hand uit en greep het fleschje. z/Het is wel vriendelijk van mynheer Wopping," zeide hy met koele beleefdheid, //maar gy zyt overdreven bezorgd voor my, mynheer Turtle. Ik had zeer goed kunnen wachten tot de Dotaris het my in eigen persoon gaf." De detective ging met zyn rug tegen den mnnr gelennd staan en zag Bane aan. //Luister nu eens, Gjj zyt tegen my ingenomen sedert Wiverly zoo onverstandig was om u mede te deelen, wat ik hier kwam doen," zeide de detective op beleedigden toon. //Omdat gij nu een maal de zaak van die ongelukkige mevrouw Rokewood voorstaat, en ik er my op toeleg om haar te vinden en haar aan hare bloed verwanten terug te geven, zyt gy my zoo vijandig en behandelt mij alsof ik een groote schavuit was. Dat is niet mooi van n» Bane, waarlijk niet." Eene rilÜDg liep den geheimzinnige door de leden. Hy wierp een blik op de forsche gestalte van den detective en maakte een gebaar van afgryzen. //Matthew Bane behoeft met u niet over de vraag wat recht en wat onrecht is te redetwisten. Ik kan niets doen dan hopes, bidden en gelooven, dat er een tydstip zal komen een tydstip van Gods eeuwige genade en rechtvaardigheid dat de onschuld vaa dat ongelukkig schepsel der wereld even duidelyk zal zyn als het mij is. Voor u is het slechts een geldkwestie. Voor geld volgt gy als een bloedhond het spoor van eene verongelykte, rampzalige vrouw, u ten volle bewust van het feit, dat als gy haar aan de rechters in handen speelt, dit haar bet leven kost. Met het oog op myne denkwyze in deze zaak is het niet te verwonderen, dat ik uwe pogingen met een afschuw beschouw, die zy ieder welden kende moeten inboezemen." z/Maar als ik u zeg, Bane, dat wy eenige hoop hebben om de onschuld aan het licht te brengen, waarop gy zulk een zeker ver trouwen hebt?" zeide de detective. //Ais ik u nu eens vertel, dat wy van oordeel zyn, dat er een geinige is, die wij tot de beken tenis zouden kunnen krygen, dat Catherine Rokewood niet het schot heeft gelost, dat haar echtgenoot het leven kostte 1" //Waarom spreekt gij van onmogelijkheden?" riep Bane uit met heesohe stem. z/Er ligt volstrekt geen onmogelyks in," gaf de detective kalm ten antwoord. „Ik zeg u dat er een getuige is, die het kan doen en het ook zal doen, wanneer men slechte op voorzichtige wyze pressie op hem uitoefent. Ik kan u nu wel verklaren Bane, dat er een dag zal komeD, waarop gy mij de hand wilt drukken en zeg-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1