DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STA DSM W S. Aroariissements-Rechtbank, B1NHBNLAN D. FEUILLETON Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374- van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor het- Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 öi'.s Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt hen, die op het Geü. Zondagsblad in teekenden, No. 9 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. H.aaklkm, 25 Febr, 1893. Bij den Raad van de gemeente is nogmaals van den heer J. Holland eea verzoek ingekomen tot, het verleenea van concessie tot het aanleggen ea ex- plciteeren van een stoomtramlij» va» Hazilem naar Alkmaar over Velsen, Beverwijk co Castncum. Ia Juli va* het vorige adres is door adressant hetzelfde verzoek aan den Raad gericht, hetwelk eci ter is afgewezen. De tweede aanvra ge steunt echter op de volgende gros den ie. dat het eene eenvoudige en zui vere concessie zal zijn, zoader eenlge garantie of subsidie van de zijde der gemeente, te verleenen 2e. om den duur der concessie op 50 jaar te stellen. B. en W. W. adviseeren echter aan den Raad om op het verzoek afwijzesd te be schikken, op grond, dat reeds in April 1892 aan den heer C. D. Ie Cornte concessie is verleend voor den aanleg van een paardentram HaarlemBever wijk, welke concessie nog niet is ver vallen. De tentoonstelling van ij ze; werken sal aanstaanden Zondag nog geopend blijven. Het voornemen bestaat nadat deze tentoonstelling zal zijn afgeloopen weder eene tentoonstelling op het gebied vao een anderen tak van Kunstnijverheid te org&nisaeres. In September zal eene zeer belang rijke tentoonstelling van een oorspron kelijk Neöerlandsch werk op het gebied der graphische kunsten ia het museum gehouden worden. Des Zondags i3 de toegang vry, Het bouwen van acht huizen voor de Coöperatieve bouw vereeniging „Hout- lust" op een stuk grond aan den Wagenweg volgens de plannen van den architect S. J. W. Mons, is ge gund aan den laagsten inschrijver den aannemer M. van Ommeren, alhier. Ia de achterstaande advertentie van den boekhandelaar Van der WUk alhier, wornt o. gcauQonceerd het bekeade lied uit de» „Faust up to date" geti teld„The Ma» that broke the bank at Mont« Cario.* Maandagavond a. s. te half »egenzal de heer H.- Pytterse», vaa Saeek (lid der Tweede Kamer) voor de aid. Haar lem van den meubelraakerabond zijn voordracht houde* i» de voorzaal van „Felix Pavore", (ingang Smedestraat) over „Kamers va» Arbeid". Door aanbouw va» eea aan zijne woning grenzend perceel ia de Jans- fetrant, heeft de heer J. W. Demraers door verbouwing ee» flinkea winkel ia perceel Jaasstraat 33 doea verrijzen. Het front strekt dé straat tot sieraad, terwijl de winkel zelf, waarin de handel in vleeschwaren, boter, kaas, comestibles e»i. wordt uitgeoefend, uitmunt door zij* ruimte es de nette wijze waarop de betimmering en het schilderwerk zijn verricht. Dat alles a»ar dea eisch is ingericht blijkt o. a. ook hieruit dat het rookvleesch op machinale wijze ge- snede» wordt. Ouder den winkel be vinden zich tot berging va» de artikelen, die een koele plaats noodig hebben, twee ruime kelders. Architect is ge weest de heer Ch. L. M. Robbers, aan wie» alle eer toekomt voor het door hem afgeleverde werk, evenals aan den heer M. van Ommeren, den timmerman. Omtrent de opera „De Favorite", welke Vrijdagavond door de Nederl. Opera in onzen schouwburg werd ge geven, moeten wij wege&s gebrek a&n ruimte kort zijn. Des temeer betreuren wij dit, omdat er veel goeds va» de opvoering te zeggen is. Mag allereerst de heer Orelio worden geprezen voor zijne uitsemende vertolking van de partij vas Alfonso, lof komt taveas toe aan mevr. Dirckx Sewing, die met toewijding de Leonore zong en speelde. AU Fernaad trad op de tenor Van Gheluwe, dis saar het ons toescheen, sftdert een vorig optreden alhier (in Facst) zeer veel gewonnen heeft. Het is of zija stem allengs krachtiger wordt en wanneer hij de toomeelspeelkunst duchtig wil gaan beoefenen, is er van hem zeker nog wat te wachte». Minder gedisponeerd scheen ons de heer Engelen (Balthasar), die nogal eens onzuiver zong. Oi/er het geheel echter mag deze uitvoering goed geslaagd heefen. Ia de heden (Zaterdag) gehouden zitting stonden terecht Pierer Ooster huis, 31 jaar, werkman, wonende te Westzaan en om een andere reden ia verzekerde bewaring en Jacob Huisman, 55 jaa.t, olieslager, woeende te Zaan dijk, te dezer zake isa hechtenis ter zake. dat zijlieden samen en in vereeniging met elkander onder Wormerveer op den iaten avond van den iSden November 1892, of anders la den nacht van den i8den op den ipden Nov. 1892, met oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening wegnamen eenig lijnzaad, toebehoo- rende aan en ten nadeele van den aldaar wonenden oliemolenaar, den heer L. F. Boekenoogen. Zeven getuigen zijn gedagvaard. Aan den beklaagde Huisman is ambtshalve als verdediger toegevoegd mr. A. J. van Tbiel. Huisman was vroeger bij den heer Boekenoogen op een zijner molens werk zaam. Daar hy slechts eea gering loon verdiende als jongste knecht, gemiddeld 3-50 per week, had hij doorioopeade permissie om io den molen te slapen. Op aandringen van Oosterhuis liet hij dezen in den nacht van 18 op 19 No vember in dea molea en hielp hem een tiental zakken met lijnzaad vullen en daarop overbrengen in een schuurtje, dat Oosterhuis h&d gehuurd. Hij zou daarvoor van Oosterhuis de somma van twee kwartjes! ontvangen. Beide beklaagden bekennen den diefstal. De subs. offi. van just. Mr. Joh. P. van Outere», requisitoir nemende, deelt mede dat Oosterhuis verdacht is van diefstal van lijskoeken uit dea molen „de Reinout" te Zaandam. By de instructie ia deze zaak kwam ook het bericht van dea bovenvermelden dief stal te Wormerveer. Huisman was, omdat bij uit den dienst van den heer Boekenoogen was ontslagen, aan het zwerven gegaan ea is teruggevonden in de rijks werkinrich- iiag te Veen huizen. Spreker eischt de veroordeeling van de twee beklaagden tot gevangenisstraf van een jaar en zes maaadea. De verdediger beveelt zyn cliënt Huis man met vertrouwen in de clementie der rechtbank aan, vooral ook daar het z. 1. onverantwoordelijk is, een man die ƒ3.50 per week verdient, des nachts alleen tc laten ia eea molen, waarzoo- veel gelegenheid tot gemakkelijken dief stal was. Uitspraak 9 Maart e. k. De volgende zaak staat met de voor gaande in nauw verband. Als beklaagde treedt daarin op Jan Jongejans, 32 jaar, koopman te Assendelt, in voorloopige hechtenis, wien ten laste wordt gelegd, dat hij op den igden November 1892, opzettelijk eenig lijnzaad, wetende dat het door diefstal, althans door misdrijf verkregen was, gekocht heeft van den te Westzaan wonenden werkman Pieter Oosterhuis. In deze zaak zijn zes getuigen ge dagvaard. Jongejans gaf op den ochtend van daa 19a November last aan zijn knecht Willem Boos, om van het Kiom- menieër sluisje een partijtje goed te halen. Dit was het gestolen lijnzaad, dat denzelfden dag nog bij Jongejans is in beslag genomen. Volgens verklaring van Oosterhnis, had Jongejans hem des morgens voor het zaad eene kwitantie van ƒ70 laten teekenen en hem daarop slechts ƒ3.65 uitbetaald. Een noodlottige verklaring voor be klaagde is die van den agent van politie, die het zaad by hem in beslag nam. Aan dezen toch heeft hij ver klaard, dat hij wist dat het gestolen goed was. Na een uitvoerig verhoor, waarbij Jongejans steeds blijft ontkennen, requi- reert de subs. oft. v. just, de vcroor- deeling van beklaagde tot gevangenis straf van if jaar. De ambtshalve toegevoegde verde diger mr. L. C. Kroneoberg, conclu deerde tot vrijspraak en mocht de Recht bank zich hier niet mee kunoen ver eenigen dan wenschte hij de straf met de preventieve hechtenis verminderd te zien. (Zie vervolg: stadsnieuws 2e pagina) Vrijdag werden de terreinen bij het Rijksmagazijn voor nat-echietkatoen in den IJpolder door eenige marine auto riteiten nader opgenomen in verband met den eventueel aan te leggen stoom- trambaan AmsterdamIJmuidec. Door den raad der gemeente Velsen is afwijzend beschikt op een verzoek schrift van J. Holland, welke, mede namens de heeren L. Hartog en C. Verrue te Brussel, vergunning verzocht tot het aanleggen en cxploiteeren van een stoomtram door deze gemeente. Vrij dagavond omstreeks n uur is van deze week de derde groote brand in Arasterdam uitgebroken en wel in de broodfabriek de Haanop het „eiland Marken," gelegen in een der dichtstbevolkte buurten der hoofd stad. De brand nam zóó spcedig in uitge strektheid toe dat aan blusschen bij- tans niet te denken viel. Het reusachtige hoofdgebouw met molen en graanzolders en dat, waarin de brand vermoedelyk is ontstaan, zijts geheeluitgebrun /.Ove rigens zijn bijgebouwen en belendende wouiDgea behouden. Twee personen, de brandwacht Ottho en de portier der fabriek Wiering heb» ben verwondingen bekomen® Aangaande de schade is Diets bekend. Alles is op beurspolis verzekerd. Tot diep in den nacht woedde de brand. Bij tal van ingezetenen te Alkmaar waren Vrijdag de vlaggen ont plooid, ter eere van den burgemeester, den heer A. Maolaine Pont, die op 24 Februari jsSs8 (35 jaar dus geleden) zijn ambt daar aanvaardde. Drie leden van den Raad, gebruik makende van bun bij art. 40 der gemeentewet gegeven recht, hadden tegen Vrijdagavond eene uitecgewone raadsvergadering bel?gd; ook daar zal het den geachten jubilaris dus niet aan blyken van waardeering ontbroken hebben. Algemeen is de hulde, den grijzen burgervader gebracht. Op den weg tusschen Sit- iard en Limbricht werd Donderdag de i5jarigc S. uit Overhoven, die op dea handel uitging, door twee knapen van 14 en 15 jaar, waarvan één reeds meer malen met de politie kennis maakte, aangerand en na eenige kwellerijen en plagerijen om centen voor bier gevraagd. S. weigerde, waarop de jongens hem met messen dreigden en hem de jas van het lijf scheurden. Toen de verschrikte knaap daarop zijne portemonnaie, waar- ia zestig cent geborgen waren, te voor schijn haalde, sloegen ze hem deze uit de hand, eigenden zich den inhoud toe, doeh staken twee centen er van ia den vestzak van S. en wierpen vervol gens de geledigde portemonnaie op den weg. Aan een anderen jongen, die vaa een en ander getuige was, werden vier centen van den buit aangeboden, welke echter geweigerd werden. Onder bedrei ging van wraak, zoo een van beiden het wagen durfde iets van het gebeurde aan de politie te verklappen, giogende jeugdige overlaten hun weg De be loofde S. begaf zich onmiddellijk stad waarts naar den waehtmeester der ma- rechanssée, die. reeds een onderzoek heeft ingesteld. Bij het afbreien vaneen oude boerenwoning aan de dorpsstraat te Bunschoten is onder een vloer ge vonden een kan of kruik met zeer oude munten, als 14 gouden stukken en 40 zilveren munten. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Zutfen besliste voor korten tijd dat eene {dienstbode, die niet op tijd thuiskomt wanneer zij haar uit gangsdag heeft, en dientengevolge door haar meesteres wordt weggezonden, ook het haar toekomend loon verbeurd 23) HOOFDSTUK XVI. Jeakles „Hcud je stil'' mompelde Jeakles. „Hosd je stil Ann j* Henry," riep een vroolyke stem. «Hoor ik daar myn Henry weer «Wees niet dwaas, Ann 1" zeide Jeakles bemoedigend, „maar als je- nog leeft en ongedeerd bent, klim dan over dien muur en help mij den weg vinden naar een beter en drooger wereld.* Gelukkig duurde de storm maar kort en de wind had geen andere schade aangericht, dan dat Jeakles' tent vernietigd en ver loren was, en hy hem had beroofd van de andere dingen van waarde, die hy op dat oogenblik nog bezat. Jeakles was echter aeer moedeloos. Terwyl zy, door de duisternis zich in de richting van de dorpsstraat begaven, waar een lantaarn scheen, had hy weer een bealait genomen. „Ik zal je eens wat vertellen Ann,* eeide hg terwyl zij de dorpsherberg opspoorden, //ik zeg myn vak vaarwel. Ik schei er Toer altyd mee uit z/Maar dat kan je niet. Waarvan zullen we dan leven gaf juffrouw Jeakles angstig ten antwoord. Wat wy doen zullen I* beet de man haar toe. //Morgen zal ik wat biljetten laten drukken en zullen wy ons uitgeven voor het //Wetenschappelijk Paar,en zullen wy lezingen houden, waar achtig als ik het niet jdoeDan zullen wy niet van een storm behoeven te vreezen, dat hij ons van onz6 bezittingen berooft*. HOOFDSTUK XVII. Jeakles wordt sarcastisch. Jeakles trad het kleine logement binnen. Hy was een verre van gunstige verschyning, terwyl hy daar stond, druipende van het water, met bebloed, ontsteld gelaat, waarop eene uitdrukking van norschheid lag, die hem een nog ongunstiger uiterlijk verleende. //Mynheer,* eeide „hy ik wilde een kamer voor mij en myn vrouw hebben en een heelmeester om myn gebroken arm te zetten. Die aardige winden hier* met bytend sarcasme, „zyn voor Jeakles wel wat al te sterk.* „Er zal voer gezorgd worden mijnheer,* zeide de herbergier op hem toetredende. „Is het mogelyk dat gy in den storm buiten zyt geweest mijnheer!* „Of het mogelyk is I* riep Jeakles uit, en verhief zich met zyne kleine gestalte tot zyne volle lengte, staarde den spreker in het gelaat, terwyl z(jn borst van woede zwoegde. „Gij vraagt my of het mogelyk isl* riep hy uit met bytead sarcasme. „Weiman, zie hier het bewys," en met zijn rechterhand sloeg hy zich heftig op de borst. „Ik ben bet bewys, waaruit blykt, dat het niet alleen mogelyk, maar een feit is.* „Ik wilde u werkelyk niet beleedigen mynheer Jeakles,* zeide de waard op verzoenenden toon. „Ik hoop, dat gij behalve een kwetsuur aan uw arm er geen groote schade van hebt gehad.£ „O, neen, dank u, volstrekt geen groote schade,* gaf onze vriend sarcastisch ten antwoord, „geen groote schade. O neen! Alleen myn tent, myn bagage, de mooie kleeren van juffrouw Jeakles en my. Om nog niet te spreken van den wagen en zeven muilezels, zeven gedresseerde, kostbare muilezels. Maar dat is geen groote schade het is geen groot verlies voor my mijn» heer op dit tydstip. O hemel neen I* „Och, och,* zeide de herbergier, „is het zoo ernstig?* „Als ik denk aan die muilezels*, vervolgde Jeakles, en zyn har zwol van hartstochtelyke woede by de herinnering aan zyne groote verliezen, „die zeven mnilezels maakten my 's morgens altyd wakker en susten my 's avonds in slaap met hun eigenaardig, wellaidend gebalk; als ik bedenk, dat die zeven muilezels voor altyd weg zijn, dan besef ik, dat mijn bestaan weg is en ik dood arm ben. Dat mynheer is de beteekenis en omvang van myn Juffrouw Jeakles, die reeds verscheidene malen haar echtgenoot aan zyn mouw had getrokken, zonder de aandacht van dezen heer te hebben gewekt, gal erj nu zulk een krachtigen rak, aan, dat de kleine man een halved slag omdraaide{en van aangezicht tot aangezicht stond met zyn wederhelft. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1