Donder Jaw 2 Maart 1893 No. 2964 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ERFGENAME. e Jaargang:. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Edens record geslagen. HEDERLAISCHE OPERA. BINNENLAND. FEUILLETON. AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. n franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangére G. L. BAUBE rfr Co., JOHN F. JONES, Succ-, Parijs 311»s Faubourg Montmartre. Haarlem, x Maart 1893. De Raad keurde hede» goed een rerxoek van het Stedelijk Muziekkorps, m een achttal muxiekuitvoeri»gen, die ;onden moeten worden gehouden in len Hout op de Woensdagen 17 en 31 Mei, 14 Juni, 5 en 19 Juli en 9 en 13 Augustus, te moge» geven op de laarop volgende Vrijdagen, daar het muziekkorps voor de genoemde Woens dagen een engagement kas sluiten met iet bestuur van „Artis" in Amsterdam, )m daar concerten te geven. Wij lezen in het Handelsblad: „Zaterdag heeft bij de» wedstrijd ,te Hamar de Noor Haivorsen Eden's „record van 5000 M, verbeterd, en de ,baan in 9 m. 7 sec. aigelegd. (Eden te .Pateiswolde 9 ra. 16, te Amsterdam ,9.59, Nielsen te Stockholm 9 45V5 Een verschil van negen seconden op lea afstand van 5000 meter is inderdaad van beteeken is, maar wanneer wij de iaak eens van nabij bezien, komen wij lot de conclusie, dat inderdaad onzn wereldkampioen Edea nog geen rede» leeft, om zich geslagen te achten. Wanneer wordt een record geslagen Wanneer een sportsman deazelfde» af stand aflegt in korter tijd dan een ander, onder volkomen gelijke omstandigheden. Hieiop komt het aan. Bezien wij die omstandigheden van neer nabij, dan kunnen wij beginnen ïuet de opmerking, dat Haivorsen ets ff eken langer traiaiag heeft gehad dan Edenvoorts, dat zoowel in Noorwegen lis in Engeland het opmeten van de Daan veel minder nauwkeurig geschiedt, den hier te lande ea vooral: dat in Haraar, zooals ia gansch Noorwegen, bet ys veel harder Is dan in Nederland, Waardoor men het berijden kan met ichaatsen met veel smaller ijzers, het geen natuurlijk aam de snelheid ten goede komt. Volgens onzen stadgenoot Pander maakt alleen het verschil van hardheid van het ijs vijf seconden op elke mijl uit. Er is nog meer. Eden overwon in Pateiswolde Ericsson gemakkelijk en spande zich daardoor weinig in. Het zou derhalve van belang zijn, ook te weten of Haivorsen eee goede partij had. Eea en ander geelt ons het recht, te beweren, dat achter de woorden uEden« record ges&gea" eea groot vraagteeken op zijn plaats is. Maandagavond trad in „Felix Favore" de heer JH. Pyttersen van Sneek op uitDocdiging van de afd. Haarlem van den Meubelmakei sbond voor de tweede maal hier ter stede op met het onder werp „Kamers van Arbeid", daar hij den 15de* j.l. in „Wetei en Werken" sprekende, zijne rede had moeten staken tengevolge van eene plotselinge onge steldheid. Heti in die vergadering besprokene werd nog eens kort weergegeven. Spre ker wees op de verdiensten van de Trade Unions en de Kamers van Ver zoening in Eegeland, op de behoefte, die na de opheffing der gilden ontstond 'naar gemeenschappelijke samenwerking tusschen werkman en werkgever. Ia sommige plaatsen van ons land zija wel arbeidsraden opgericht, be- oogeade dé verbetering vaa de onder linge verhouding, maar die verbetering moet volgens spr. niet uitgaan van het particulier iaitiatiet, maar vaa dea Staat, Ten bewijze, dat de toestand verbete ring behoeft, gaat spreker nog eens d* de nooden en de oorzaken tot werksta king in het noorden van ons land, en staafde hij het bestaan van dea treuri- gen toestand aldaar, door feiten uit earn enquête-verslag, dat eea treurig beeld ophangt van den toestand van het dienstpersoneel ten platte lande. De conclusie van dit rapport is, dat veel zal kannen worden gedaan, uitte door opruiïeg, maar door welgemeende, ge meenschappelijke samenwerking. Tot dit doel moeten de Kamera van Ar beid worden gesticht. Spr. wijst er op, dat volgens zija wetsontwerp de K. v. A. ook geichikt zijn voor het land- bouwvak. Sommigen zijn van oordeel, dat daarvoor Kamers van Landbouw noodig zouden zijn. Spr. gaat nu over tot eene gedetail leerde bespreking voor het wetsontwerp door den hesr Schimmelpeaninck van der Oye en hem bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens dit ontwerp stellen 1 de K. v. A. zich ten doel, de gemeen schappelijke belangen van werkgever ea arbeider te bevorderen; geschillen trachten te voorkomen, en van advies te dienen. Wat de indeeliog betreft, wil de heer S. v. d. O. zooals dit by de Qhambres Syndicates in Frankrijk is, de sectiën van arbeiders en werkgevers tegen elkaar overstellen. Spreker wil de ia- deeling, zooals die bij de Raden vaa Verzoening in Engeland wordt gevolgd, namelijk gemeenschappelijke afdeelingen van een gelijk aantal werklieden en patroons. Van gemeenschappelijke be raadslaging verwacht hij Blechts heil. De kamers moeten worden verdeeld in afdeeliagea, voor de verschillende vakken. Vindt een vak geea voldoend aantal vertegenwoordigers, dan kunnen aanverwante vakken zich bij elkaar aan sluiten. Het groot bezwaar, dat legen de K. A. wordt aangevoerd, is dat zij slechts een zedelijke macht bezitten. Spreker stelt zich echter op het stand punt, dat onderling vertrouwen moet heerschei], en acht dus het bezwaar ongeldig. Iedere afd. benoemt uit haar midden een verzoeningsbureau, waarvoor cok een voorzitter wordt gekozen, die het vertrouwen vaa patroon en werkman geniet. Eenraaal per maand zullen bijeen komsten worde» gehouden tot bespre king der geschillen. Komt men hierbij niet tot eene beslissing dan wordt het bureau met nieuwe leden aangevuld. Leden moetea zijn minstens 30 jaar, kiezers 25 jaar. Ia tegenstelling met den heer Schimmelpenninck, wil spr. ook vrouwen bet recht tot stemmen verleend zie». De vergaderingen weaecht spr., dat zullen worden bijgewoond door een afgevaardigde der Regeering,)opdat later bij behandeling van belangrijke wetsontwerpen van practisch advies te dienen, zoodat die vergaderingen de tolk kunnen zijn op het gebied van fabrieks- ea arbeidswetgeving. In de praktijk zal blijken dat als de K. v. A. levensvatbaarheid bezitten de oprichting van eea Hooge Raad van Arbeid noodig zal worden. Waar men hem zij* optimisme in deze zaak heeft verweten, zegt spr. tea slotte, vertrouwt hij dat oss volk weldra deze instelling als aoodzakelyk zal beschouwer», daar krachtigs samenwerking van alle deelen der maatschappij zal leiden tot het be houd der sociale vrede. Ia de pauze werd tot de aanwezigen een opwekkend woord gericht ,tot aan eensluiting bij de afd. Haarlem van den Meubelmakersbond, waarna tot het de bat werd overgegaan, waaraan drie persoaea deelnamen. De heer van Huizen noemt het wets ontwerp onvolledig, waar het geldt be staande misstanden uit den weg ic rui men. Hij dringt vooral aan op beveili ging van den werkman, dat deze niet kan worden ontslagen naar aanleiding van het uiten zijner opinie. De beide andere sprekers noemden het ontwerp onvoldoende uit hun socialistisch oog punt. De aanmerkingen werden in korte woorden door den heer Pyttersen be antwoord. Bizet's De Parelvistchers is uit een muzikaal oogpunt beschouwd een werfc, waarvan schier iedere bladzyde een meet of miader verrassende instru mentale werking oplevert een werk, dat een overvloed bezit van pakkende momenten een werk waarvan ieder détail met zorg is behandeld en wat niet altijd samengaat, een vol; komen afgerond geheel vormteen een werk waaraan een Ifel wagneriaan zich Diet te zeer ergert, en een dito anti-wagneriaan zij33. hart kan ophalen een werk ia één woord dat onder de dramatisch-muzikale voortbrengselen der voorlaatste periode zeer hoog moet worden aaageschreven. Dit werk werd j.l. Dinsdag door de Nederlandsche Opera ten tooaeele gevoerd. Onder de artistieke krachten waaraaa deze opvoe ring was toevertrouwd, viel een zekere onevenredigheid waar te nemen, welke natuurlyk aan de geheele interpretatie eeaigen afbreuk deed, maar die wij j toch gereedelijk voor lief namen omdat zij ten deele haar oorzaak voad in de medewerking van den heer Oreliot in wlea het goed ontworpen en belang wekkend doorgevoerde karakter van Zvrgo een uitnemend vertolker vond. Naast zulk een zanger ea acteur te moeten optreden heeft, dunkt me, voor een middelmatig en zelfs wat méér dan middelmatig artist op zich zelf reeds iets huiveringwekkends. Als men dan, behalve door gezegden huiveringwek- kenden invloed aog gekweld wordt door een juk dat voor zija «choudera te zwaar is, alias een partij, die zijn vocalen krachten te boven gaat, dan verkeert men in een niet juist benijdesswaardi- gen toestand. Een dusdanige toestand was of ik moet mij vergisaea die van den heer -Bercbnaans, toen hij zich belast gevoelde met de wel dankbare maar ook veeleischeade rol vaa Nadir. Op mej. C. Harmsen rustte de moeilijke taak, de partij vaa Leïla tot haar recht te bzeagen. Dat zij hierin geheel en al slaagde, durf ik niet ver klaren, wèl dat zij met haar helder or gaan, haar goede voordracht, haar reeds tamelijk ontwikkelde coloratuur menig oogenblik van waar genot schonk. De kleinere rollen waren bevredigend bezet. Het koor hield zich naar omstandig heden zeer goed. De componist heeft zich niet ontzien, ook betreflénde dit gedeelte der uitvoerende krachten, aan zijn blijkbaren smaak voor onmelodi sche intervallen en meer instrumentaal dan vocaal gedachte modulaties toe te geven. Ook ten opzichte van den rhyt- mus vallen er nog al moeilijkheden te overwinnen. Dit alles in aanmerking genomen, mag een woord van lof niet achterwege b;y ven. Dit komt ook ten volle toe aan het orkest dat zich bij deze uitvoering inderdaad zeer verdienstelijk maakte. Maar 't kan dan ook den hecren in strumentalisten niet onverschillig zijn of zy slechts een bijna uuMuueau be geleidende rol hebben te vervullen, dan wel of zij, soo&ls hier het geval was, nu ea dan gelegenheid hebben zelf standig op te treden. Ik kan niet nalaten tot slot van dit verslag hulde te brengen aan den or kestmeester voor zijn accurate en zekere leiding. Ook in de volhandigste oogeik- blikken weet de heer v. d. Linden die uiterlijke rust te bewaren, welke steeds het kenmerk is van den meester. PHILIP LOOTS. Bij vonnis der arrondissemests-recht- baik alhier, dd. 28 Februari 1S93, is in staat van faillissement verklaard Pieter Zevenbergentimmerman te Haarlemmermeer, met aanvang van 25 Februari j.l. Tot reckter-commis3aris is benoemd de rechter mr. J. de Clercq van Weel en tot curator de heer mr. A. E. A. S. van Stralen, advocaat en procureur alhier. No. 10 van het Geïllustreerd Zondags- blady dat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten Wolken met zilvejen randen, comedie in één bedrijf (met 8 illustraties). Hoe de Nachtegaal zingt. Molières ingebeelde zieke (met illustratie). Een gerechtzittiDg vaa den Raad van Drie in Venetië (met illustratie). Von Caprivi (met portret). Vogels die zelden drinken. Een keizerin als journalist. - Puzzle. De prijswinners der raadsels IV, V en VI Aquariên. Een vorstelijke liefhebberij. Op lossing prijsraadsels. Reukpoeder uit sinaasappelschillen. Rebus No. 4. Ge lauwerde Pceëten. Bekroonde Anec- dotenproeve. Nieuwe prijsraadsels. Petroleumgevaar. Onder den Pantoffel. Te oud om slecht te zijn (met illustratie). Acecdoten. Schaakrubiiek. Mededeelingen. By den kastelein de Vries te Hoofd dorp, ligt een adres ter teekeniiïg, aan het Bestuur van den Haarlemmermeer- polder inzake het verlagen van polder- peil. De vereeniging de „Dage- raad" heeft per adres aao :1e Tweede Kamer verzocht om vrijstelling van de eedsverplichting, te verieenen aan de 66085 personen, die bij de laatste volks telling verklaard hebben tot geen kerk' genootschap te behooren. Zjj grondt dit verzoek op de om standigheid, dat deze vrijstelling even zeer is verleend aan de Doopsgezinden, die slechts 53000 in aantal zijn. 261 HOOFDSTUK XIX. Een terugblik, Jerome's onverwachte uitval scheen hem te doen verstyven, hij wankelde en leunde tegen het buflet. Op dat oogenblik was ik er zoo goed als onder gekropen. Ik vond het niets aangenaam om myn meester daar te zien staan met het pistool achter zyn rag, en ook vond ik den blik, dien miss Catherine wierp op het pistool, dat nog op het buffet lag, verre van aangenaam. Ik wist niet wat ik doen zou. Allen zagen er zoo onheilspellend uit, alsof er een moord zou plaats hebbeD, en ik wenechte uit den bodem van myn hart, dat de pistolen in de slaapkamer van myn meester kalm in de helsters waren gebleven. «Hy verstoot mij zyn vader,0 kreunde Rokewood toen Jerome had uitgesproken, «die hem zyn leven lang heeft verzorgd. Hy verlaat my terwille van een onbeschaamd, nietswaardig schep sel, van wie hij een maand geleden nog niet had hooren spreken. Jerome, gy zyt krankzinnig." //Catherine keerde zich plotseling om en ylde op het buffet toe. Zy greep het piBtool, wendde zich weer plotseling om en stond nu met haar gelaat naar haar echtgenoot en met den rug naar diens vader gekeerd. Ik was zoo dicht by mynheer Rokewood, dat ik zyne vingers, die het wapen omklemden, zag trillen. z/Jerome, vaarwel zeide miss Catherine. «Ik wil niet de oor zaak zyn van eene vervreemding tusschen u en uw vader." «Terwyl zy dit zeide, had Rokewood zyn pistool opgeheven en beslist op haar aangelegd, maar zy zag het niet, daar zy met haar rag naar hem toegekeerd stond. Wat wilt gy doen, Catherine?" riep Jerome uit en snelde op zyne vrouw toe. Werp dat pistool neer." z/Zy had den loop op haar eigen borst gelicht, toen Jerome het uit haar hand sloeg. Tegelijkertijd deed zich een knal hooren en de jenge Rokewood viel dood neer aan hare voeten. Toen zyn zoon neerviel wierp Rokewood zijn pistool, uit welks loop damp opsteeg, op den grond, en het lag zoo dicht in myne nabyheid, dat ik het had kunnen grypen. //Goede God," zeide Rokewood, «wat heb ik gedaan?" //Catherine slaakte een gil en zeeg bewusteloos neer toen haar echtgenoot was gevallen. Zyn bloed bespatte hare handen en vloeide over het karpet. ,/Niet wetende, welke ongelukken nog door de wapens zouden kunnen worden aangericht, kwam ik uit myn schuilhoek te voor- scbyn en raapte ze op. Toen zag ik ook, dat het pistool, dat Catherine in haar hand had gehouden, nog geladen was. Roke wood had dus in zyn dolle woede by ongeluk zyn eigen zoon gedood. «Toen Jerome viel, doorboord door den kogel zijns vaders, zag Rokewood my achter het buffet verborgen; Catherine was bewus teloos, en Rokewood trok my uit myn schuilhoek te voorschyn. «Ik heb myn eigen kind vermoord," zeide hy met een heesch gefluister, «en gy Marley, zijt de eenige getuige, die een verkla ring kan afleggen van hetgeen ik heb gedaan. Op uwe knieën en zweer my, dat gy bet geheim zult bewaren «Ik had niet het minste idee van de vreeselyke wraak, die hy op de arme, jonge vrouw zou nemen. Ik vermoedde alleen, dat h\j zijn eigen naam wilde bewaren voor de smet, die er op zou kleven als het bekend werd, dat hy zyn eigen zoon had gedood. Ik knielde neer, en legde den eed af, dien hy mij voorzegde. Daarna zeide hy: «Marley ga mee," en ik vergezelde hem naar boven naar zyne vertrekken. «Geen oogenblik dacht ik er aan hem weerstand te bieden. Als man en als knaap had ik zyne bevelen gehoorzaamd, en my myn geheele leven lang aan zyn gezag onderworpen, en nu durfde ik hem niet ongehoorzaam zyn. «Aan zijne badkamer grensde een groot, vierkant vertrek met twee vensters, waarin wy het linnengoed en andere dingen be waarden. Hy beval my om de kamer leeg te maken. Dit deed ik. Daarna beval bij mij om er een veldbed neer te zetten, dat hy zelf wel eens gebruikte. Dit deed ik ook. Toen dit geschied was, zooals hy het hebben wilde, kreeg ik het bevel om de kamer binnen te gaan, de deur dicht te doen, om dan te zien wat dit zou geven. Nauwelyks had ik de deur dicht gedaan, of ik hoorde den slea-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1