DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Zaterdag 4 Maart 1893. No. 2966. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Van Verre en Van Nabij. iv. STADSNIEUW 8. FEUILLETON. JO.** Jaargang. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. P E E R E B O O M. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubHdté Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Pe\kleine Eddy, novelle uit het fransch. Nabetrachting van den Gemeenteraad tVlIL iBinnenen Buitenlandsche kriekten. Varia. Advertentiën enz. Het land van de Revolver. Wanneer men de tallooze joagees- boeken en de talrijke romans mocht gelooven, die de piaats der handeling hebben in Amerika en veelal geschre ven zijn door menschen, welke nimmer den Oce&an hebben overgestoken, dan zou mea tot het denkbeeld geraken, dat de Amerikanen een stam vae boe ven zij», behangen met revolvers, kara bijncn en bowieraessen ea dieelkssder tepas en te onpas gevechten leveren waarbij ten minste een en ookweiee»s allebei de strijders in het zand bijten. Niets zou onjuister zijn da® dit. De .Amerikaan \n de steden is eveazeer een geciviliseerd mezsch als zich een Europeaan maar durft denken e» de bewoner van New-York of Chicago zou u vreemd aankijken, wanneer ge hem vroegt, waar hij zij» revolver pleegt te dragen. Op het platteland is het echter aiet zoo goed gesteld. Dezer dagen spra ken wij iemand, die eenigen tijd ia den Staat Kentucky heeft doorge bracht en ons e enige staaltjes mede deelde van gewoonten en gebrulke», daar heerschende, die weinig geschikt zijn om ons naar de overbrenging daar van ten onzent, te doen verlangen. In die streken draagt ieder zy» revolver en is daarmee vertrouwd als een ander met zijn taedenstoker. Meestal is het wapen in een achterzak van den pantalon verborgen, waar wij onze portemonnaie plegen te bergen. Wie op alle mogelijkheden voorbereid wil zijn, draagt behalve de revolver, in zijn bojstzak of wel ia zijn Uar^, het welbekende bowiemes, een gevaarlijk wapen, dat door een vaardige hand gevoerd, iemand gemakkelijk open snijdt. Meen niet, dat alleen voor belang rijke gevallen mea of revolver voor den dag worden gebracht. Woest en hoogstens halfbeschaafd als de platte landsbevolking er nog is, kan soms een nietige kleinigheid iemand doengrypen naar zijn achterzak. Deze beweging is voor den tegenstander genoeg, om met bliksemsnelheid 2ijn wapen te grijpen en, zonder het schot va» den ander af te wachten, hem een blauwe boon door het hart of door de hersens te jagen, In een stadje van Kentucky zag onze zegsman eens iemand aan de „bar" staan, die er een glas whisky dronk. Er komt een ander, dien hij volstrekt niet kent. Nu is het de gewoonte, dat men tot elkaar zegt„will you have a drink wat men hier zou noemen „wil je een borrel Evenwel, de uitnoodiging blijft ach terwege. No. 2 bestelt dus zelf een whisky en maakt een praatje met No. i. Dezen bevalt dat niet ea op een gegeven oogeablik verveelt hem het verhaal va» No. a zoodanig, dat hij dezen voor het hoofd schiet. Waar dan de rechters zyn? Ja, ze zij a er, maar de schaal van het Recht slaat in hunse oezuivere handen vaak naar den verkeerde» kant over. Welis waar wordt de dader gevat, althans ge rechtelijk vervolgd, maar wanneer hy iets bezit doet men de oogen dicht en het einde van de geschiedenis is dat de dader wordt vrijgesproken als hebbende gehandeld in zelfverdediging. Zijn eenige straf is da», dat rechters ei» advocaten hem alles wat hij bezat, tot den laatsten cent toe, hebben ontHomen. Een oppassende jonge mao, die een winkel had, schoot op zekeren dag een hond dood, die hem hinderlijk was. De eigenaar van het beest, een neger, kwam al spoedig i» zijn winkel en begon het hem lastig te maken, totdat de jonge ma», om ram de ruzie af te wezen, wegliep naar zijn stal. Hier ach tervolgde hem de neger e», zijn optreden werd ten slotte zoo agresief, dat de winkelier hem een kogel naar het hoofd schoot, uit werkelijke zelfverdediging. De neger viel neer en bleef zoolang liggen dat men inderdaad dacht dat hy dood was, maar plotseling sprong hij weer op en liep weg. (In Amerika be weert men dan ook, dat een neger niet doodgeschoten kan worden door een kogel gericht op zijn hoofd.) De wiokelier was nu van den man af, maar hij begreep, dat vroeg of laat de neger wraak zou nemen ea dat dan zijn heraenpan allicht minder weer standsvermogen bieden zou, dan die van den zwarten man. Hij verkocht dus zijn zaak en vertrok met vrouw en kind naar een oord, waar het handeldrijven met minder gevaren kan geschieden. Is er bepaald een sluipmoord ge pleegd, die zelfs de rechter geen zelf verdediging noemen kan, daa kiest de dader het hazenpad en gaat naar een naburigen Staat of mengt zich onder de cowboys of wel, verschuilt zich op het Indian Territory, het kleine stukje dat nog grondgebied der Indianen is en waar geen detective spoedig heen- komt, om hem te „tracen" (op te spo ren). Alleen wanneer de misdaad zeer omvangrijk en te veel éclat maakt om den moordenaar rustigt e laten vluch ten, dan wordt een detective, soms meer, op onderzoek uitgezonden en maakt deze soms lange reizen. En dan vindt hij den misdadiger met wiskun stige zekerheid, of hij in Mexico of in Texas is gevlucht. Haarlem, 3 Maart 1893. Naar wij vernemen, is het zeker, dat de heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden de benoeming tot burge meester dezer gemeente aanneemt. "Wij vermelden nog, dat wij het por tret van onzen nieuwen burgemeester, in ons vorig nummer opgenomen, te danken hebben aan de welwillendheid va» het te Vlaardingea uitgegeven weekblad „de Nederlander." Volgens personen, die den heer Boreel va» nabij kennen is het portret zeer goed gelijkend. De heer Boreel is weduwnaar en heeft twee dochtertjes. Men heeft ons hem geschetst als een ernstig man, met veel werkkracht, die weet wat hy wil, daarbij aangenaam is in den omgang en voor iedereen toegankelijk. Vanwege het Ministerie van "Water staat, Handel en Nijverheid werd Don derdag aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed de levering van steenkolen, ten behoeve van den stoomwatermolen te Schelling- woude, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Ingekomen 7 biljetten, waarvan dat van F. W. van der Kolk te Amsterdam het laagst, voor ƒ6.3o per scheepston. Morgen zal de heer G. J. van Dieren Bijvoet den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren beëedigd werd en zitting nam als lid vae den Raad dezer ge meente. Sedert 1871 was hij tevens lid der commissie van fabricage, terwijl bij bovendien dikwerf in commission ad hoe b. v. in zake de Staalwaterbron eene plaats innam. Met toewyding en tact vervulde hy de verschillende verplichtin gen uit die betrekkingen voortvloeiende en het zal den heer van Dieren By voet ongetwijfeld niet ontbreken aan teekenen van waardecring voor de langdurige diensten aan de openbare zaak bewezen. Met ingenomenheid maken wy van dit zilveren feest melding. De heer By- voet heeft op ons steeds den indruk gemaakt van te zijn een man van een helder verstand, die, afkeerig van lange redevoeringen, in den Raad bij de meest ingewikkelde discussies steeds het punt waarop het aankomt, in het oog houdt en dat op een gegeven oogenblik met een enkel woord weer weet aan te wyzen; een man van pr&ktischen zin en die het groote voorrecht bezit, in weerwil van zyn leeffyd een open oog te hebben voor het goede en nuttige in dezen tyd. De burgery, wier belangen hy een kwart eeuw naar zyne beste krachten bevorderde, is hem daarvoor dank schul dig eu hoopt zeker, met ons, hem nog lang in onzen Raad te zien. In No. 6299 van het Weekblad van het Recht lezen wij het volgende ;/Wij ontvingen een afdruk vaa een voorstel, door Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, lid van den gemeenteraad te Haarlem, aan dezen raad gedaan met een breedvoerige, ook uit een staats rechtelijk oogpunt,belangrijke toelichting. Het voorstel strekt, om in de Haarlem- sche algemeene politie-verordening te bepalen, dat eene vergunning slechts kan worden ingetrokken, a. indien de voorwaarden, waaronder ze verleend is, niet worde» nageleefdb. indien eenig openbaar belang vordert, dat hetgeen, waarvoor vergunning is verleend, niet langer blijft voortbestaan. Aanleiding tot dit voorstel, dat ons voorkomt, af gezien va» haarlemsche toestanden, die wij niet kennen, en haarlemsche veror deningen, die wij niet onder de oogen hebben, op goede beginselen van pu bliek recht berusten, gaf het in de raadszitting van 8 Febr. j. 1. besproken en door den heer Macaré reeds krach tig bestreden besluit van het dagelijksch bestuur der gemeente tot intrekking van de aan den heer D. S. verleende vergunningen tot het hebben van pat ten ea rioolspruiten in gemeentegrond, ten einde hem langs dien weg te dwingen tot betaling der geldeD, die men meende van hem te kunnen vor deren krachtens de verordening van 25 Maart 1891, regelende de vergoeding, verschuldigd wegens door den dienst der gemeente-reiniging bewezen dien sten. De toelichting door den heer Ma- caté gegeven aan zijn voorstel, dat be stemd is om door eene wettelijke rege ling een einde te maken aan wat hij beschouwt als dadea van administratieve willekeur, vervalt in twee gedeelten. Het tweede, verreweg grootste deel, is ge wijd aan het betoog der stelling, dat de verordening van 25 Maart 1891 geen recht gaf tot heffing der door B. en W. van den heer S. gevorderde retributie. Zij raakt eene vraag, die in de eerste plaats haar antwoord moet vinden in eene plaatselijke verordening en dus meer van plaatselijk dan van algemeen belang is. Aiders is het met het eerste deel der toelichting, waarin de heer Macaré het betoog levert, dat, al bestaat er recht tot heffing der van den heer S. gevorderde gelden, het dwangmiddel tot invordering daarvan aangewend, niet deugt. Het vond geen steun in eenige plaatselijke verordening, gelijk in de nota vaa toelichting overtuigend wordt aangetoond. Voor ons is het daarenbo ven geen uitgemaakte zaak, of eene verordening wel ooit buiten de wet om aan B. en W. rechters zoude kunnen toekennen het hier door hen aange wende middel van eigen richtingmaar eene uitgemaakte zaak is het ongetwij feld, dat zoodanig middel in stryd is met het ook in ons publiek recht er kende beginsel, dat niemand, ook een plaatselijk bestuur niet, zich zelf recht mag verschaffen en dat bet alzoo, al ware het daarom alleen, geen voet heelt in eenige sederlandsche wet. De teekeningen van het Spaame zul len op het Stedelijk Museum vau schil derijen op het Raadhuis tentoongesteld, blijven tot 15 Maart a. s. Zondags is de toegang kosteloos. Door de tappersvereeniging „Vergun ning" alhier, is benoemd jtot herschat- ter van de huurwaarden der inrichtingen, waar sterke drank in 't klein wordt verkocht, de heer W. B. Engelenberg jr. Exameu nuttige handwerken te 's-Hage Donderdag toegelaten de dames A. M* Rijk. A. M. W. Tournier, G. M. v. d* Wal, en H. M. Braakenburg allen alhier. Aan het verslag uitgebracht door het Bestuur van de afd. Onderl. verz. tegen Idv. en Ongelukken, van de vereeniging van Industriëelen en Kooplieden, be treffende Bouwkunde en aanverwante vakken alhier, op de jzarlijksche alge- meene leden-vergadering, gehouden in de bovenzaal vaa het /café //Neuf", is het volgende ontleend: Genoemde afdeeling mocht zich in het jaar 1892, zijnde het tweede jaar van haar bestaan, in een toenemenden bloei verheugen. Het aantal leden be droeg 69. In 1892 zijn afgesloten 68 polissen, waarvan 50 stuks doorloopende en 18 voor partieele wei ken, terwijl 40 stuks persooölyke verzekeringen van leden, van 1 tot 5 eenheden werden gesloten. Er zijn voorgevallen 35 ongelukken, waarvoor uitkeering is geschied, en waarvan één wegens gedeeltelijke onge schiktheid tot werken (amputatie van HOOFDSTUK XXI. Jeakles eischt de belooning op. Wopping was namelyk voor het vuur iu zyn gemakkelijken stoel in slaap gevallen, en was nog niet ontwaakt. Hoe vroeg Turtle ook gemeend had, dat hy daar zou zyn, vond y daar reeds een zonderling tweetal voor hem wachtende, met al het geduld, dat zy bezaten op de komst van den rechtsge leerde. De detective herkende in den kleinen dwerg onmiddellijk een ouden bekende. //Drommels Jeakles," riep hy uit, //waar ter wereld komt gy vandaan, en wat doet gy hier? Bevindt gy u weer in ongelegenheid, en komt gy de hulp der wet inroepen Jeakles schudde ontkennend zyn groot, rood hoofd. //Ann en ik hebben al den tegenspoed geleden, die ons maar met eenige mogelijkheid kon treffen," gaf Jeakles ten antwoord, vwy hebben met de wet Diets meer te maken. Die verwenschte schavuit, die ons in Chicago ons geld afhandig heeft gemaakt, is uit de gevangenis ontsnapt, waarheen weet men niet, ondanks alles wat wy in het werk hebben gesteld, om hem dit te béletten I" aHet is toch niet waar //Ja zeker, ik zeg het n immers. Wat heeft men aan de justitie, als zy zulke schelmen niet weet vast te houden?" 0Dat is een strikvraag. Vraag my iets, dat gemakkelijker is," zeide de detective. e Wij hebben nu niets met de justitie te maken," aldus kwam juffrouw JeakleB met klagende stem tnsschenbeiden; ffwy hebben nn iets veel beters aan de hand iets dat voor ons, arme men schen, beter ea voordeeliger is dan de justitie." De detective begon te lachen. z/ïk zou gaarne willen weten, wat dat kan zyn," riep hy uit en zette, zich neer op een bank, dicht bij de deur van het kantoor. //Wat ter wereld kan voordeeliger voor u zyn, juffrouw Jeakles z/Ditzeide Ann, en haalde een verkreukt papier te voorschijn en spreidde dat op zyn knie nit, //dit mynheer Turtle." Het was nu de beurt aan Turtle om zich te verbazen. z/Waar hebt gy dat papier vandaan, en welke voordeelen zou het u kunnen opleveren vroeg hy haastig. //Volgens deze aan kondiging wordt een belooBing toegezegd aan de persoon of per sonen, die inlichtingen kunnen geven omtrent Catherine Roke- wood. Gy weet toch immers niets omtrent haar, jnffronw Jeakles z/Of ik iets weet?" riep Ann uit en schudde haar kroeshoofd. z/Ik zeg u, dat, nu er sprake is van eene belooning van twintig duizend pond sterling, Ann Jeakles de persoon is om ze op te eïschen," riep de kleine vrouw zegevierend uit. //Wilt gy er my niet wat meer van vertellen vroeg de detective, //Natuorlyk doen wy dat niet gaf Add ten aotwoord. //Houd vooral je mond dicht Jeakles, en laat je tegenover een detective geen woord ontvallen, want er staat een fortuin op het spel. Denk aan mijne woorden Henry." Na deze woorden liet zich in het kantoor een gestommel hooren en bijna onmiddellijk daarna opende Wopping de denr. //Wel, goede hemel!" riep hij uit en deinsde verbaasd achter uit, toen juffrouw Jeakles hem voorby het kantoor binnensnelde. //Wie is dat mynheer Turtle?" Nog voor de detective had kunnen antwoorden, duwde de dwerg den rechtsgeleerde een kaartje onder zyn neus. z/Lees dit," zeide Jeakles en verhief zich fier tot zyne volle lengte, die helaas I veel kortsr was dan van een man van mid delbare lengte. wLees dat mynheer, dan weet gy het." Wopping wierp een blik op het adreskaartje. Het behelsde slechts het volgende //Het wetenschappelijk paar." z/Ik vrees, dat ik er nu Bog niet veel meer van begiyp dan zooeven," zeide Wopping. z/Wat zegt uriep Jeakles uit. //Begrijpt gy dat kaartje niet Wel lieve hemel, het is zoo duidelijk als Ann's neus daarginds." Het is altyd maar Ann's neus, of Ann's haar," aldus begon juffrouw Jeakles op klagenden toon: ffOf Ann's stem," viel haar wederhelft haar in de rede. Altyd Ann's stem. Gy kunt uw laatsten dollar veilig op de stem van juffrouw Jeakles wedden, heeren. Slechts tengevolge van haar

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1