DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maart 1893. No. 296T. 10e Jaargang. Maandag 6 M ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Dit nummer bestaat uit twee bladen. I STADSNIEUW S. BINNENLAND. POLITIE! OVERZICHT. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 fez's Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt an hen, die op het Geïl. Zondagsblad iteekenden, No. 10 van dat tijdschrift pegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 4 Maart 1893. De tentoonstelling va» Smeedijzer is dezer dagen met eenige stukken uitge lee id. De firma Vincent te Schiedam, zond jïog eea luchtrooster met sierlijk gedre ven bloemstuk en onze stadgenoot P. Kruyer, zond een gesmeed yzer anker lestemd voor de in aanbouw zijode opsgezinde school. De tentoonstelling wordt steeds druk lezocht. Dat de tentoonstelling de belasgstej- jlïfflg der vaklieden levendig bezig houdt, jewyzen de 1260 personen, die geduren- de vorige maand dat de tentoon- Stelling geopend was, het Museum be» pchten. De tentoonstelling zal tot den 15 part a. s. geopend blijven. Zondag is de toegang vry. De heer J. D. van den Eyade albiïr [is door den heer J. M. Schieijer (uit- [vinder der wereldtaal, Volapük) bevor- fderd tot ouderwijzer der wereldtaal {jtidel Volapüka.) 'Door wijlen vrouwe M. H. Hazen, 'eduwe den heer G. W. Baumer, oa- ings alhier overleden is aan het Ne- erduitsch Gereformeerd Diaconiehuis ermaakt een legaat groot duizend olden. Dc werkplaatsen der H. IJ. S. M. Ihier worden weder aanmerkelijk uit- ebreid. E-n drietal gebouwen, worden ij de bestaande gebouwd. Door de kegelclub „De Phoenix" Ihier, zal van 9 April tot einde Mei [p de kegelbanen van de heeren Gebr. ■rinkmsnu, een groote internationale igelwedstiijd worden gehouden. De 'edstiljd zal zijn verdeeld als volgt Afd. I. Zondag 9 April. Nieuwelinge- 'edstiy'd voor de veresalgingea, die log geen korpsprijs hebben behaald, rijzen, een verg. zilveren, twee zilve ren en eea bronzen medaille. Aid. II. Zondagen 16, 23 ea 30 April. Interna tionale korpawedstrijd. Prijzen, gr. gou den medaille (waarde 100), eea gouden, twee verg. zilveren, ea twee zilveren medailles, benevens 5 kl. zilv. med. voor de uitkomende ledem der vereeni- gingen, die prijzen behalen. Voor hem, die in de korps wedstrij den de meeste punten behaalt, wordt een gouden med. beschikbaar gesteld, terwijl een zilv. med. wordt uitgeloofd aan hem, die bij deza wedstrijden het minste aantal pua'cen behaalt zonder éen poedel te hebben geworpen. Aan iederea kegelaar is» den korpswedstrijd, die niet tot de piijgwinaeisde korpsen behoort en 60 punten of daarboven maakt, wordt tevens eea zilveren me daille aangeboden. Voor den personeelea wedstrijd te houden van 9 April tot ea met 31 Mei, en waarvoor éen kaart wordt ver strekt, zijn uitgeloofd 5* prijzen, nl. een gouden, 2 verg. zilv., eea zilv. en een bronzen medaille. Voor hem, die zonder poedel het kleinst aantal punten be haalt, is een zilv. medaille beschikbaar gesteld. De wedstrijd op de vrijs baaa wordt gehoude» ook van 9 April tot ea met 31 Mei, dagelijks van 11 uur 's mor gens tot 's avonds 12 uur. Pliervoor zijn uitgeloofd 20 kunst voorwerpen, waarvan ter waarde van f350, /150 ea 75. Voor dezen wedstrijd zijn deelnemings- kaarten beschikbaar voor eeae serie van 10 worpen en kaarten voor 5 achter eenvolgende series van 10 worpen, welke laatste kaarten behalve op het behalen van bovengenoemde 20 prijzen recht geven op de navolgende prijzen. Voor het hoogste aantal punten: een gouden medaille, voor het kleinste aan tal punten zonder poedel, een zilv. med., voor het grootste aantal negens, en voor het grootste aantal achten en zevens, een kunstvoorwerp. Vrijdag en heden heeft in de caval. kazerne alhier het examen plaats gehad voor degenen, die den cursus in hoef beslag, onder leiding van den heer L. J. M. Rijnenberg, luit. paardenarts, heb ben gevolgd. Aan het examen namen 15 personen deel. De uitslag was te laat bekend om nog in ons nummer van heden op te nemen. Het winkelhuis der bekende, sedert byna 50-jarig gevestigde firma P. van Cittert Zoneu heeft eenige verfraaiing ondergaas. De oude, ronde etalage-kast is vervangen door spiegelruiten. Het geheel heeft een flink voorkomen ea wij wenschen de eigenaars veel geluk met hunne verbouwing. Door de politie alhier i3 in beslag genomen een vahche gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1865, terwijl het randschrift ontbreekt en een valsch dubbeltje met dezelfde beeltenis waarvan het jaartal onleesbaar. Yrydag ontdekte een [landbouwer wonende Heerensiogel, dat van twee hem toebshoorende paarden de staarten waren afgesneden en medegenomen. Het is den agentea Verkerk en van Halst gelukt den dader op te sporen en aan te houden in de gemeente IJmuldea zijnde hij een gewezen knecht van den landbouwer genaamd Jacobus Jachtman, oud 18 jaar zonder vaste woonplaats die de staarten reeds had verkocht. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. De burgemeester der gemeente Vel- sen, de heer J. C. A. Weerts, zal na een ongesteldheid van 3 maanden, 6 dezer zijne werkzaamheden hervatten. De dijksgronden rondom de Haar lemmermeer, hebben in publieke veiling opgebracht f 12651. Een treurig ongeval heeft plaats ge had bij den landbouwer A. v. W. te Haarlemmermeer. Het zoontje van H, B. geraakte met den arm in eene in werking zijnde paardentrapmachine, zoo dat hij deerlijk verwond aan dat lichaamsdeel naar zijne woning werd vervoerd. Voor de twee vacante plaatsen van onderwijzer by het openbaar lager on derwijs te Zandvoort, op eene jaarwedde van ƒ450, hebben zich geene sollici tanten aangemeld. De heer J.Heemskerk,land bouwer te Hazerswoude, heeft het adres, door hem met ruim 300 andere land bouwers en veehouders, aan de regee- ring gericht over de toepassing der „wet op besmettelijke veeziekte41, inzon- uerheid in zake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeer onder het rundvee en de daarmede gepaard gaande belemmerende bepalingen voor den veehandel, ter kennis van de Tweede Kamer gebracht en daaraan toegevoegd dat de aanleiding tot het indienen van dit adres is gelegen in de toepas sing der wettelijke bepalingen betrek kelijk het veeartsenij kun dig staatstoe zicht, welke voor den landbouwer in de hoogste mate drukkend en bezwa rend zijn dat toch, afgescheiden van de groote verliezen, die de landbouwer lijdt ten gevolge van het stilstaan van zijn be drijf en dientengevolge van zijne ver diensten, het nadeel niet te overzien is; nu bij het eerste geval van veeziekte de geheele hoeve met de naburige lan den besmet worden verklaard en niet alleen het vee niet mag worden uitge voerd, doch, wat erger is, niet mag worden verweid; dat dientengevolge weiden met over vloed van gras waardeloos blijven lig gen en het vee, op een en dezelfde weide spoedig gebrek krygeade, met kracht voeder op de been gehouden moet worden dat derhalve waar het voorradige na tuurlijk voedsel niet gebruikt mag wor den, men genoodzaakt is voeder te koopen, dat zeer duur is en bovendien bij het vee ook het gezonde vee niet in trek dat door ai deze omstandigheden bij het thans heerschesde mond- en klauw zeer een honderdtal landbouwers zware anancieele moeielijkheden ondervinden en aan het grootste gedeelte hunner een slag wordt toegebracht, die zij niet zullen te boven komen. Ten slotte wordt aan de Kamer het verzoek gericht, deze voor den landbouw zoo gewichtige zaak in overweging te willen nemen en door eene wijziging van de weftelyke bepalingen tegemoet te komen aan de algemeene en ernstige klacht van den landbouwer. Herhaaldelijk is gewezen op het bezwaar, dat voort zou vloeien uit het gemeenschappelijk zitdag hebben van patroon en werklieden in een ka mer van arbeid. Uit het hieronder vol gende schrijven aan het N. v. d. D. uit Franeker gezonden, zou men het tegendeel van een betwaar kunnen op maken. „Naar aanleiding van de voorstellen der heeren Pyttersen en Schimmelpen- ninck van der Oye, in zake de instel ling van „Kamers van Arbeid" kunnen wij ons, wat het al of niet gemeen schappelijk vergaderen van werklieden en patroons betreft, op grond van er varing, verklaren vóór het ontwerp- Pyttersen. „Het bestuur der Kamer te Franeker bestaat uit 9 leden, vier patroons en vier werklieden, die ieder door huu eigen afdeeling worden gekozenhet negende lid wordt door deze acht benoemd. „De thans iungeereade voorzitter is werkman, zyn patroon lid van het be stuur. De vergaderingen hebben zich steeds gekenmerkt door een flinken, hu- manen geest, en beider belangen (die van patroons en van werklieden) wor den steeds goed overwogen. Meermalen wordt in eene conclusie van beiden éen afgevaardigd en met succes. „Het op den duur niet samen ver gaderen zou tot verwijdering leiden en wantrouwen kunnen kweeken. Naar ons inzien zou het eene groote fout zijn, indien in de wet op de Kamers werd bepaald het afzonderlijk vergaderen". Een 7tal leden van het Utr. Studentenkorps hebben een Geheel- onthouders-vereeniging opgericht, Ab actis is de heer J. H. Ledeboer. [O. Cf. Omtrent de viering van het aanstaande lustrum van hetDelltsch S. C. van 10—15 Juli a. s., verneemt men de volgende bijzonderheden. Voor het feestterrein is Stads Doelen aangewezen. Het programma der feesten is vast gesteld als volgt: Maandag 10 Juli: Ontvangst der réunisten, optocht. Matinée musicale op het feestterrein. Réunie-diner, na afloop samenkomst op de sociëteit „Phoenix." Dinsdag n Juli. Matlrés musicale op het feestterrein, 's Avonds concert en gala-bal. Woensdag 12 Juli: Matinée musicale op het feestterrein, 's Avonds uitvoering vaa het Bclffcsch Studenten-Tooneelge- zelschap. Na afloop café-chantant, op de sociëteit „Phoenix," Donderdag 13 JuliMatinée musicale op de sociëteit „Phoenix," "s Avonds concert en bal costumé. Vrijdag 14 JuliRijtocht naar Scheve- ningen. Diner ia het Kurh&us. 's Avonds kermesse d'été op het feestterrein. Zaterdag 15 Juli: Volksfeesten op de Markt. Bovendien zullen in die feestweek nog twee volksconcerten op de Markt plaats hebben. Tusschen den franschen Senaat en de Kamer dreigt een botsing over de wet op de drankbela8ting, daar de Senaat deze zaak van de begrooting wil scheiden, en daartoe in een niet- officieels bijeenkomst besloot. De Ka merleden daarentegen moeten hebben besloten geen genoegen te nemen met eenig besluit van den Senaat, dat van het hunne afwijkt, waardoor aan het hoogere lichaam alle invloed ontnomen zou zijn. Later is nog gemeld, dat een bijeen komst van Kamerleden heeft plaatsge had, waar besloten is de wet tot her ziening der drankbelasting krachtig te handhaven. Aan een commissie werd opgedragen hiervan aan de Regeering mededeeling te doen. Te vyf uur werd deze commissie door Ribot ontvangen. HOOFDSTUK XXI. Jeakles eischt de ïclooning op. Op dat tijdstip was ik eigenaar en directeur van Jeakles' Hip- «drome van Lilliputters. ?En maakdet gy goede zaken?' a'ïk moet zeggen, dat ik ia den beginne flinke zaken maakte. Jet was toen iets nieuws in het land om kinderen te zien ryden, Qchtsprongen en buitelingen te maken, en de menschen stonden ir over verbaasd. Wy reisden in wagens en hadden steeds eene 'rouw in dienst, die juflronw Jeakles de kinderen hielp verzorgen, ir waren er tien. Des zomers gingen wy naar het Noorden en les winters gaven wy voorstellingen in het Zuiden en een tyd Mg verdienden wy geld als water.' Juffrouw Jeakles zuchtte diep. yHobt je kramp, dierbare Ann vroeg de dwerg liefdevol. Zy schudde ontkennend met het hoofd. „Dat komt door die herinneringen,' zeide zy en duwde haar zakdoek voor hare oogen, ffdie herinneringen aan vroeger tyden tyden, die nooit terug- keeren.' HOOFDSTUK XXII. het verhaal van Jeakles z/Ik dacht stellig dat zy kramp had,' merkte Jeakles op, en wendde zich weer tot den rechtsgeleerde, #dit schynt echter niet het geval te zyn, zoodat ik maar zal voortgaan met het bespre; ken van onze voorspoedige dagen, hetgeen myn vrouw nu zoo aandoet' z/Op zekeren avond iö het begin van den herfst van I860,' ging fay voort, agaven wy eene voorstelling in eene kleine stad hier in Virginia, niet ver verwyderd van deze stad. Nadat de voorstelling bad plaats gehad en alles reeds op de wagens was geladen en wy dus op het punt stonden van te vertrekken, daar wordt me waarlyk jaflfrouw Jeakles ziek. Ik was ten einde raad, en wist niet wat te doen met ons klein kind wij hadden toen een klein kind, dat nn dood is, de arme kleine en met de andere tien Lilliputters, en juffrouw Jeakles was niet in staat iets te doen. De helpster, die wy in dienst hadden, had den vorigen dag om opslag gevraagd, zoodat wy haar wegens haar onbeschaamdheid hadden ontslagen, er was dus niemand om het werk te doen. Ik was niet zeer vroolyk gestemd tengevolge van den loop der zakeD, toen een slanke, jonge vrouw met een klein kind in hare armen aankwam en bij den wagen bleef staan. Zy zag ex uit alsof zy geheel uitgeput was van het loopen en vroeg my of zy een oogenblik mocht zitten by het vuur op het gras om wat uit te rusten, wat ik dadelyk toestond. Zy bleef zoo lang zitten, dat ik ten slotte op haar toetrad, waarby ik tot de ont dekking kwam, dat zy bewusteloos was. Ik sprenkelde wat water over haar gelaat, en toen zy weer bykwam zeide zy: *Ik ster! van honger. Geef mij om Godswil een stukje brood.' En dat deed ik. «Weldra zat zy weer en zeide, dat zy zich beter gevoelde, en bood my geld voor hetgeen ik haar had gegeven, maar ik wilds geen cent van haar aannemen, geen cent mynheer. Jeakles zag zijne toehoorders fler aan. *Dat is juist de aard van Henry,' zeide juffrouw Jeakles, en hief plotseling haar hoofd achter den zakdoek te voorschijn. ,/Dat is juist zyn aardhy zou het laatste stukje brood van zyn tafel weggeven, zonder er een oogenblik aan te denken of hij weigeld zon hebben om voor den volgenden dag brood te koopen.' //Terwijl zy daar nu met haar kind zat, hoorde zy de kleine van juffrouw Jeakles kreunen, en het was zoo erg, dat ik dacht, dat iedere minuut haar laatste kon zyn. Zy zeide toen tot my zooiets van de eene dienst is de andere waard. Zy legde haar. eigen kind in het gras neer en nam myn kind op en saste het tot het kalm in slaap viel. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1