caUlogiseerend, daa de kunstenaar die scheppend es bezielend een eigen intens leven blaast in het werk zijner handen en van zynen 8eest we^ altijd in de eerste plaats zijn onvermoeide werk kracht worden geroemd. Het aantal xyaer werken is legio, loopeade over de meest verschillende punten en elk gebie i van wetenschap betredende: de kunst in het oude Griekenland en ia de Nederlanden, Titus Livius en La Fontaine, de 15° eeuwsche revolutie en den oorsprong en de phiiosophie van het hedendaagsche Frankrijk. Met dien van Litié en Renau heeft ook zijn arbeid de ontwikkeling gediend van het wetenschappelijk materialisme. S-dert 1878 was hy lid van de académie francais, welke nog altijd geen opvolger heelt voor Reuan en thaos ook Taiue moest verliezen. De receptie als onster felijke van Lavisae, welke op den 16a dezer was gesteld, zal waarschijnlijk ten gevolge van dit overlijden worden uit gesteld. De heer W. Kes heeft de benoe ming tot directeur der 's Gravenhaagsche afdeeling van de Maatschappij tot be- vordering der toonkunst aanvaard. Hij blijft evenwel ook voor het Concertge bouw behouden. RECHTSZAKEN. In den laten avond van 31 Decem ber jl. toen allerwege heilwenschen wer den gewisseld en vreugdeschoten knal den bij gelegenheid van het ten einde loopen van den jaarkring, zwierven op den Woudschen Dijk gemeente Ter A.a,r twee van die zoogenaamde rei zende kooplieden rond, die de schrik zijn van de plattelandsbewoners. Het was in den nacht van het oude op het nieuwe jaar sterk vriezend we der en een weinig versch gevallen sneeuw dekte den bodem. In den vroegen och tend van 1 Januari 1893 werd doorS., den veldwachter vau Ter Aar, onder aan genoemden dijk, te midden van het smetteloos wit, het afschuwelijk ver minkte lijk gevonden van Elisabeth van der Kaay, bijgenaamd Zwarte Bet, huis vrouw van J. J., geheel verstijfd en met bloed bevlekt. Bij nader onderzoek in het acade misch ziekenhuis te Lsiden, door prof. S. v. H., bleek, onder meer, dat het gelaat 17 wondjes vertoonde van groo- ter of kleiner omvang. Op de krnin van het hoofd was een geopende wonde de bovenlip was gedeeltelijk afgescheurd, het neusbeen gebroken, de rechter oog bal was gebarsten, het borstbeen dwars doorgebroken en 6 ribben verbrijzeld, een en ander, volgens de meening van den deskundige, veroorzaakt door zwaar geweld en van dien aard dat de frac turen niet door het siachtofisr zelve kunnen zijn toegebracht. Direct of in direct is, naar het oordeel van prof. S. v. H., de dood van de vrouw toe te schrij ven aan de gecombineerde werking van de verwondingen en de koude. Beklaagd dien moord bed/even te heb ber, had zich Maandag voor dearron- dissements-rechtbank te 's Hsge te ver antwoorden Adriaan Wiilemse, oud 48 jaar, reizend koopman, vroeger pol derwerker. Hem wordt tea laste gelegd; dat hij reeds eenigen tijd te voren met kalm beraad het voornemen heeft op gevat en het plan gevormd om zijn bjjzit E. v. d. K. van het leven te be° roovcn, waaraan hij gelyk hier voren reeds werd vermeld op de afschu- lijkste wijze heeft gevolg gegeven, door de vrouw met zijn zware, met ijzeren nagelkoppen beslagen schoenen zoo danig te trappen dat de boven om schreven verwondig hiervan het gevolg Waren. Vijf en twintig getuigen waren in deze zaak gedagvaard. De beklaagde, een stoere kerel, als werkman gekleed, bekende de vrouw, met wie hij reeds goruimen tijd buiten echt leefde, een paar klappen en een paar schoppen te atbben gegeven. Zij waren sAmen in een herberg te Ter Aar geweest, had den een borreltje gedronken, en, min of meer beneveld, hadden zij buiten woorden gekregen. Toen had hij „Bei* een paar klappen tegen „den kop" en een paar schoppen gegeven, maar niet zoo hard als nu beweerd wordt. Hij had de vrouw niet hooien kreunen en zich niet verder om haar bekommerd en was in een hooi berg gaan slapen, waar hij door den veldwachter S. gevonden werd. Bekl. rilde toen yan de koude naar hy voor gaf en vroeg aan dea veldwachter, toen deze hem geiastte zich te verwijderen, of hij dan nu van alles &t was. (De j veldwachter droeg toen nog geen kennis van dea moord.) Het openbaar ministerie eischte levens lange gevangenissjraf. Voor de rechtbank te Leeuwar den, kamer van strafzaken, heeft we gens opruiing terechtgestaan W. Damsma, oud 27 jaren, geboren te Genum, tapper te Sneek. Den 4en Januari 11. 's avonds 8^ uur was er eene vergadering van werkloo- zen en arbeiders ten huize van be klaagde. Nadat Kxmstra de vergadering geopend en Poutsma gesproken had, zei beklaagde„arbeiders I eerstdaags „zal er weer rijderij zijn om spek en „erwten, weiger dan ais éea man, en „geeft men het je dan niet, neemt het „dan". Beklaagde kon zich niet herinneren dat hij die woorden heelt gebezigd maar het is hem ook onmogelijk gemaakt het zich te herinneren, omdat hem eerst drie weken later gezegd is dat er proces verbaal opgemaakt is. Hij weet, dat hij die woorden niet gezegd heeft. De agent Braaksma heeft tijdens de vergadering die woorden opgeschreven, en ook de commissaris van politie heeft beklaagde hooreen zeggen dan „neem je het met geweld en smyt het „de rijken om den kop*. Bovendien had beklaagde voor den commissaris van politie bekend en het proces-ver baai daarvan geteekend. Beklaagde zegt dat hij alles teekent wat de commissaris van politie schryft hij had gedacht, dat de rechtbank niet zoo veel waarde zou hechten aan wat de commissaris van politie op schrijft. De subst.-off. van justitie, mr. H. Th. Westenberg, vraagt: io. Of hier is op ruiing 20. tot eeu strafbaar feit30. of dat bewezen is? In eene vergadering van werkioozea bij beklaagde aan huis, belegd met hst doel om een adres aan den gemeente raad vast te stellen, is het woord ge voerd tot menschen die eensdeels werk loos en dus uit den aard der zaak on tevreden waren, en tot anderen die met degeheele maatschappij ontevreden zijn. Tot die vergadering heeft bekl. het woord gevoerd en de in de dag vaarding gestelde woorden gebezigd. Als men in een vergadering die woor den spreekt, dan wil men dat zij doet wat men zegt en dat feit wordt op ruiiDg, als de handeling welke men eischt een strafbaar feit is. Te Sneek is het gewoonte, als er ijs is, om onder arbeiders eene rijderij te houden om spek en erwten, wat aan beklaagde en de zijnen niet schijnt te bevallen, al thans hij heeft de vergadering aange spoord dat niet te doen en als men het hun zoo niet wilde geven, het dan met geweld te nemen. Dat kan men beschouwen ais diefstal met geweldple ging en wordt het gesprokene dan op ruiing tot zoodanigen diefstal. Ook kan men zeggen, dat er is opgeruid tot het plegen van openlijk geweld tegen per sonen maar in elk geval is het een strafbaar feit, waartoe door dat spreken opgeruid. De vraag, of beklaagde zich diuraan schuldig heeft gemaakt, is niet ontkennend te beantwoorden. Hij kan zijne verdediging niet volhouden wie ïn hét openbaar optreedt en het publiek wil onderwijzen, moet weten wat hij zegt. Weet hij dat nu niet meer, spreker kan zich daaraan niet storen, en acht het ten laste gelegde bewezen niette genstaande de latere outkentenis. Als beklaagde alles maar teekent wat de commissaris van politie hem voorlegt, dat moet hij weten. Ia dezen beklaagde ontmoet de recht bank een van die personen, die van de moeielijke tijden gebruik maken om de menschen op te zettenhua tong is los en het gaat gemakkelijk de lui op te zetten tot ontevredenheid en tot verzet tegen de openbare macht. Die personen zijn verantwoordelijk voor wat zij zeg gen zij moeten wetea dat zij niet alles mogen zeggen wat zy willen en dat zij niet alleen verantwoordelijk zijn voor hunne daden maar ook voor hunne woorden. Spreker requireeit dat beklaagde we gens opruiing worde veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem tot 4 maanden. POLITIES G VEEZICHT. In de fransche Kamer is Maandag de wet op de drukpers behandeld. De afgevaardigde Julien stelde voor, aau artikel 49 eene bepaling toe te voegen, betreflende de voorloopige uitvoering. Julien onderwierp Het regeerings-ont- werp aan eene critiek, waarop de mi nister Bourgeois antwoordde. Deze ver klaarde, dat er overeenstemming be stond tusschen de regeering ea de commissie van rapporteurs. Het amen dement- Julien werd met 285 tegen 245, het geheele ontwerp met 266 tegen 222 stemmen aangenomen. Het verzoek van Andrieux om eene vervolging te mogen instellen tegen E. Aiène is afgewezen. Daarop behandelde de Kamer het ontwerp betreffende de beieediging van vreemde souvereinen en buitenlandsche gez*atea. De heer Develle verklaarde, dat de taak der regeering moeilijk zou wor den, indien de Kamer het voorstel verwierp. Tot nu heeft men geene groote moeilijkheden gehad, ma&r het zou wel eens anders kunnen worden. Eene betaalde pers zou het land ia moeilijkheden kunnen brengen. De h.h, Millerand, Millevoye en Pelletan ver klaarden zich tegen het ontwerp. De Senaat heeft beraadslaagd over het door een zijner leden, den heer Monis, ingediende voorstel tot het ver volgen van personen die een vslsch getuigenis afleggen. De heer Monis verklaarde zija voorstel, na de wijze waarop het geschonden was, in te trekken. Toen nam de heer Trarieux het over. De heer Guerin, als rappor teur, rechtvaardigde de door de com missie van rapporteurs aangebrachte wyzigingen. Met 200 tegen 61 stemmen is het voorstel aangenomen. Eene door den Boulangist Millevoye aangekondigde interpellatie tot den minister van Justitie over de gerechte lijke en parlementaire gevolgen, die ontstaan kunnen uit de tusschenkomst van verscheidene parlementsleden ia de Panama-zaak, voornamelijk die van Clémenceau, de Freyciaet, Fioquet en Ranc, is op verlangen der regeering uitgesteld tot na afljop van het proces wegens de omkooping van parlements leden. By de verkiezingen in Spaüje hebben de republikeinen in Madrid eene over winning behaald. Hunne zes caudidaten zij a allen gekozen. Bovendien zijn er twee monnrchalen gekozen. De eind uitslag van de verkiezingen in de pro vinciën was op den middag va» Maandag nog niet bekend. Waarschynlijk zal het aantal republikeinen 50, dat der con servatieven 60, dat der Carlisle» en clericaien 16 bedragen. Verder zal de Kamer uit aanhangers van het ministerie bestaan. Een der bladen in Madrid meent echter, dat het aantal repubiikeinsche afgevaardigden 28 zou bedragen. Door den prefect van Spanje'a hoofdstad is zijn ontslag ingediend. Het verzoek om dit ontslag is echter niet ingewilligd. Ook liep het gerucht dat de minister van bmnealaadsche zake», de barge meester van Madrid, en eenige goever- neurs in de provinciën hu» ambt zullen neerleggen. Dit wordt echter wat den minister betreft, tegengesproken. De spaansche minister van buiten- landsche zaken en de fra&sche gezant in Spanje hebben eene conferentie ge had, waaruit is gebleken, dat beiden be reid zijn te onderhandelen over eene handelsoverkomst op den grondslag van wederkeerige concession, Uit Londen wordt van de zitting van Maandag van het engelsche Lagerhuis het volgende gemeld De heer Grey deelde mede, dat En geland op de gezondheidscottferentie te Dresden, welke den n dezer bij eenkomt, vertegenwoordigd zal zijn door dea minister-resident aldaar door dr. Thorne, die aan het ministerie wordt bijgestaan door Farnall. JLen motie van den heer Harcourt om het midderoachts-regiement tot des avonds aan te houden, wordt met 277 tegen 119 stemmen aangenomen. Op het voorstel om over te gaan tot de behan deling der marinebegrootiog sprak Go- rot den wensch uit, dat de bepalingen dat niemand tegen een loon dat onvol doende is voor 2ija onderhoud, aan de marine-inrichtingen mag worden aange nomen, evenals de regeling van den arbeidsuur, de bepalingen omtrent de verzekering tegen ongevallen en de maatregelen tot bescherming van dea ouderdom van dien aard zouden zijn, dat zij ten voorbeeld zouden kunnen strekken voor de patroons van alle landen. Campbell Banuermann meende, dat deze wensch toe te passen was, ook op andere etablissementen dan die van hef departement der marine. De regeering nam het beginsel van het voorstel over, maar zulks wilde alleen zeggen, dat ze trachten zal de beste patroon van het land te zijn, daarbij vermijdende maatregelen te ne men» welke proeven zouden wezen, die de algemeene praktijk vooruit zijn. De motie werd met 262 stemmen aangenomen. De Opinions uit Rome meldt, dat Brin aan de Ver. Staten vertrouwelijk zou hebben gevraagd het plan voor een congres voor te bereiden alvorens een tweede Muntconferentie te Brussel zou plaats hebben. Bij de verkiezing in het district Lieg' nitz voor den duitschen Rijksdag heeft de duitsch-vrijzinnige candidaat Jungfer met ongeveer 5000 stemmen meerder heid de overwinning behaald op den bekenden anti-semiet Hertwig; de soci aal-democraten stemden voor een deel op den duitsch-vrij zinnige, maar ook schijnen velen hunner op Hertwig te hebben gestemd, De Rijksdag heeft de tweede lezing geëindigd van de begrooting voor de posterijen; in den loop der debatten roemden de conservatief Schulenburg en de nation aal-iiberaal Marquadsen, tegenover Rebel's aanvallen, de onver gankelijke verdiensten, ten opzichte van het postwezen, van den staats secretaris Stephan. worden behandeld. De inkomsten van het russische Rijk bedroege* van 1 Januari 1 Decern* ber 1892 1012 millioen roebels tegen 814 miiUoea ia 1891. De uitgaven be droegen respect, ia 1892 en 1891 886 millioen en 834 millioen roebels. Het oificieele blad te St. Petersburg bevat eene ambtelijke mededeeling, in- houdende dat de regeering reeds her haaldelijk zich uitgelaten heeft over de omwentelingen ia Bulgarije ea over de beginselen der regeering te Sofia sedert prins Ferdinand daar tot macht gekomen is. Nu de regeerenac personen voor nemens zijn, vau de Sobranje te vragea wijziging van art. 38 der grondwet van Timova, kan de keizerlijke regeering; hoewel het beginsel der non interventie in de binnen landsche aangelegenheden van het Vorstendom handhavende, toch geen stomme getuige blijven tegenover deze poging, welke een krachtigen tegen stand vindt onder de bulgaarsche be volkiag. De keizerlijke regeering koeB* tert den oprechten wensch, dat de stem* men, welke rijzen onder de geestelijk heid ea goedgezinde burgers, eene waarschuwing mogen zija voor alle Bulgaren, zonder onderscheid van partij, om toch het gevaar te bezweren, het welk het ganeche volk bedreigt, au meu op het punt staat, zijn heiligste, eeuwen» oude tradities te verloochenen. De oostenrijksche Kamer heeft het ontwerp betref <mde de schadeloosstelling aangenomen. Ia den loop der beraad slaging heeft iVeckerle zich verdedigd tegen het verwijt vau de oplossing der godsdienst-kwestie uit het oog te ver liezen. Het voorstel betreffende de registers vau den burgerlijken stand zal, naarhjj verzekert, vóór het reces worden inge diend. Uit New-York wordt gemeld, dat, blijkens de vastgestelde marine-begroo ting, de regeering der Unie drie ge pantserde kanonneerbootea, vau elk 400,000 d., ea eeae ondsrzeesche tor- pedeboot van 200,000 d. zal bestellen. Harrison teekende eea wetsontwerp, vaststellende een ad valorem invoer recht op fijne linnens van 35 pet. De argeatljnsehe gezant te New-York verklaart gemachtigd te zija, de ge ruchten omtrent eene alliantie tusschen Brazilië ea Chili, alsook omtrent moei lijkheden tusschea Argentinië en Bra zilië, rakende Rio Grande Do Bul, categorisch tegen te spreken. Die moeielijkhede* tusschen Brazilië en Argentinië heetten te zijn ontstaan, doordat ongeveer 2000 man de grens van Rio Grande do Sul zouden hebben oversenreden. GEMENGD NIEUWS. De socialisten te Brussel, hielden Maandagavond een ^betooging tegen den jverplichten krijgsdienst. Een stoet vaa 500 personen met muziek en roode vlaggen, trok door de stad. Ver der droeg men borden met opschrif ten„Weg ;met de bloedwet!* „Door de begrootiog vaa oorlog wordt 60 mil lioen aan de armen ontstolen 1* De politie liet den optocht oogehin- derd naar het vergaderlokaal der socia listen trekken. De veel verbreide meening dat de onbeschaafde volken niet aan zenuwziekten lijden, en dat nerveus heid eene ziekte is, welke hoofdzakelijk uit beschaving voortvloeit, wordt door Daniel G. Brinton aas de hand van talrijke feiten bestreden. (Science Dec. 1892.) Deze schrijver wijst er op, dat volgens verschillende reizigers geheele onbeschaafde volksstammen, o. a. op Madagascar eu Nieuw-Zeeland, door Heden zou de begrootiog voor marine l zeouwziekten epidemisch (worden aan meer dan negentien jaar geleden, heb ik niets meer van haar gehoord." Wopping klemde de tanden opeen by deze teleurstelling. Om zoo naby en tegelyk zoo ver van het doel fe zyn, uIb dat alles?" vroeg de detective kalm. /Ja." 0En dat komt nu negentien jaar te laatriep de rechtsge leerde uit. ff Is hot te laat?" voegde Ann er op snydenden toon by. ffDat heb ik wel verwacht, Jeakles is altyd te vroeg of te laat. Dat is nu eenmaal een onhebbelijkheid van hem, en hy kan er niets aan doen, want het is hem aangeboren." ff Kunt gy u nog niet wat meer herinneren?" riep Wopping uit. //Denk eens na." /Juffrouw Jeakles schudde ontkennend het hoofd. //Hy heeft alles verteld, wat hy weet," reide zy verachtelijk, „en dat is niet veel." //Ik vrees mynheer Jeakles," zeide de detective kalm, ?dat ik ten slotte toch alleen de belooning van twintigduizend dollars zal kannen invorderen." z/En dat je er veel plezier van moogt hebben," duwde Ann hem toe. z/En wat is er van het kind geworden riep de advocaat uit. «Mynheer Jeakles, dat ongelukkige kind is de erfgename van Rokewoods millioeaea. Wat is er van haar geworden en waar Is zy nu?" Ongelukkig begon Jeakles onder den vereeaigden invloed der verwijten van sjjne vrouw en der duidelijk zichtbare teleurstelling van den advocaat, zyn goedgehumeurdheid, die hem zoo eigen was, te verliezen. //Het kan mij voor den drommel niets meer schelengaf hy onverschillig ten antwoord. //Wat ik wel weet, dierbare Ann," zich tot zyne vrouw wendende, ffis, dat ik een groote dwaas was om te vertellen, wat ik nu heb verteld. Daarvoor mag ik jou be danken, dat is zeker." ffHoor eens, mijnheer Jeakles," riep Wopping op verzoenenden toon uit, schei er nu niet uit op het oogenblik, dat uw verhaal het meest belangwekkend is. Ik heb reden om te gelooven, dat gy toch het grootste deel van de belooning zult verwerven." //Loop heen met die belooning 1 Loop heen met die geheele verwenschte geschiedenis 1" riep de dwerg gemelijk uit, //Als Ann zioh er niet mee bemoeid had, was ik hier niet gekomen om iets te vertellen. Het is de eerste maal, dat ik haar raad heb gevolgd» maar het is ook de laatste. Welnu vrouw," zoo heftig mogelijk» ffzorg jij er nu maar voor van de gelegenheid party te trekken." //Met genoegen wil ik dat doen Henry," zeide Ann en schoof haar muts reoht, «ik ben bly, dat ik de gelegenheid daarvoor heb.' /Juffrouw Jeakles," zeide Wopping zich tot haar wendende, en zoo beleefd mogelyk sprekende, misschien weet gy wel, wat er van het kind geworden is?" ff Ja." Wilt gö dan alles vertellen waf gij van de kleine weet?Een groot fortuin is haar ten deel gevallen, en gij kunt uw eigen pr#s bedingen voor uwe mededeelingen, als het voor ons een spoor kan zyn om haar verbljjf te vinden-" ffDit biljet zegt, dat twintigdaizend dollars zullen worden uit betaald aan een ieder, die kan meedeelen, waar het meisje nu is," zeide juffrouw Jeakles en wreef zich de handen, waarover zft zwarte mitaines droeg, „en als gy zegt te willen onderhandelou, wees daa zoo goed om uwe woorden nog meer kracht by te zet ten door mij eerBt wat geld te laten zien alvorens ik ga beginnen. Wat Henry heeft aangevangen zal ik voleindigen." Wopping legde zonder een woord te spreken een bankbiljet van honderd dollarB op haar schoot. Daar deze handelwyze de gewenschte uitwerking had om juf frouw Jeakles' vertrouwen te sterken in de eerlijkheid van Wop* pings bedoelingen, en haar van haar spraakvermogen gebruik te doen maken, hervatte zy weldra het verbaal, waar Jeakles was opgehouden en vervolgde ffZooals Henry zeide," ving zy aan, //behandelden wy Lidia'e kind als het onze en hielden het vier jaar of nog wat langer by ons. In den herfst van I860 kwam zy by ons, en ik herinner my, dat wy haar in 18&5, het laatste jaar van den oorlog verloren/ Haar verlorenriep Wopping zeer teleurgesteld uit. //Als gy wilt trachten het u te herinneren, dat slechts een pet* soon tegelijk kan spreken, en dat ik die bevoorrechte persoon ben, dan sal my dat zeer aangenaam zyn," zeide Anu scherp. «Ga voort als 't u blieft." Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2