DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Donderdag 9 Maart 1893. Mo. 2970. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. Een ongewenschte Bast. Ds Haarlemschs Drogisten Yoor den Kantonrechter. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afeonderlpke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad 'verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiex"3. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 'dlbis Faubourg Montmartre. Hairlsu, 8 Maait 1893. f? Bijübeschikking van ZEd. den minister van Financiën is aan de heeren F. W. Baron van Tuijl van Serooskerkee en |j, H. van West, in hoedanigheid van voorzitter en secretaris van het comité ter bevordering der belangen van de haarlemsche paardenmarkten, vergun ning verleend tot het houden van eene verloting van paarden, rijtuigen en ver dere prijzen aan te koopen ter gele genheid van de op 28 Juli a. s. alhier te houden paardenmarkt. 1 Dinsdag zijn te 's Gravenhage geslaagd voor het examen nuttige handwerken: de dames H. A. Krijn, alhier en L. M. Platvoet te Velsen, De heer J. M. A. Hoogveld, Candl- daat-Notaris aan de Holl. Hypotheek- haak te Amsterdam, is aldaar benoemd tot notaris. Door de onderofficiers-vereenigiag „Hasselaar" der dd. schutterij alhier, ia het eere-lidmaatschap der vereeniging aangeboden aan den kapt.-adjud. F. Piepenbrink en aan den adjod.-onderoff. H. A. Balabrega. In de Maandagavond gehouden ver gadering der atd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond; waarin ruim 600 leden tegenwoordig waren, werd het vervallen van den laatstee kermis- Maandag behandeld en het verlangen ts kennen gegeveD, volgens de ont vangen circulaire van den BeBtuurders- bond alhier, om daarvoor den eersten Meidag te verkrijgen, voor welken dag geen eene stem werd uitgebracht, ter wijl het voorstel van het bestuur dezer aid. om te trachten den 3isten Augus tus (den verjaardag van onze dierbare Xosingis) als een waarlijk vrijen en leesteljjkcn dag ia Haarlem te verkrijgen, met daverend applaus en algemeene goedkeuring werd aaageaomen. Tevens werd aan het bestuur volmacht gegeven In dien geest werkzaam te zijn om tot dat doel te geraken. 8 In de Janskerk gaf Dinsdagavond de Christelijke Zangvereeaiging „God is mijn Lied," eene uitvoering. Na een toepasselijk woord van den heer ds. E. Weiss, eer e-voorzitter van de zang ver- eeniging,werd het programma,bevattende met het oog op het doel van „God is mijn Lied," slechts kerkelijken, christelijke, zang, uitgevoerd onder de leiding van den directeur den heer H. S. Loran. Ook bjj deze gelegenheid, bleek het weer dat de heer Loran eenheid in zijn koor weet te bresgen en voor eene recht muzikale vertolking zorg te dragen. Dat de vereeniging zich ook in het bezit mag verheugen van eenige goede krach ten, bleek uit de kwartetten en solo's, die werden ten gehoure gebracht. Een woord van lof moet ook worden ge bracht aan de begeleiding van het orgel, welke aan zeer goede handen was toe vertrouwd. De begelslder op het sera- Sne-orgel had eene niet gemakkelijke, maar dan ook dankbare taak. Zondagavond zat in een buis aan de Bakenessergracht een gezin, bestaande uit vader, moeder en zoontje, rustig bijeea. Het was ongeveer acht uur, toen er werd gebeld en daar de meid uit was, werd het zoontje naar de deur gezon den om te kijken wat daar was. Daar de gang nog al lang is, bleef de jongen eenige oogenblikken weg en kwam toen terug met een brielje en met de bood schap „daar is een man, die vraagt of u dit eens lezen wil". De vader neemt zonder iets te zeggen, het briefje aan en tuirt erop, maar kan, daar hij geen bril op heeft, dat niet zoo gauw ontcijferen. Intusschen is de jon gen weer even is de gang gegaan en komt terug met de mededeeli»g„daar komt hij al aan 1" En inderdaad, om den hoek van de kamerdeur kijkt een gemeene tronie naar binnen en er verschijnt een echte landlooper, in een versleten gekleede jas, vuil ei akelig. De kerel schrikt bij het zien van den heer des huizes, dien hij vermoedelijk niet thuis waande, daar hij zijn stem niet gehoord had. Intusschen, zijn brutaliteit zou hem b«r ouwen. De huisheer, toevallig een man met geduchte vuisten aan 't lijf, had hem met een uitdrukking die juist niet van blijdschap over het bezoek ge tuigde, bij den kraag gevat en sleurde hem de lange gang door, waarna hij den kerel met een laatsten stoot over de keien van de Bakenessergracht deed vallen. Welke bedoelingen de man gehad heeft, gunde zich de heer des huizes den tijd niet om te vragen, maar men kan er op aan, dat ze niet van het beste allooi waren. Begrijpelijk is het dan ook, dat de huisvader niet zonder eenige beklemdheid dacht aaa de mogelijkheid, dat hij op dat tijdstip eens niet thuis ware geweest I Men zij dus des avonds voorzichtig en houde bij het opendoen de ketting op de deur. Blijkbaar waart er meer kwaad volk rond. Twee kerels, die zooge naamd oliebollen te koop aanboden, namen nog dezer dagen bij een inge zetene, een parapluie uit de gang weg. In de maand October j.l. kwam de geneeskundig inspecteur in Noord-Hol land, dr. J. P. Dozy, hetzij door eigen waarneming, misschien wel door ge dienstige mededeeliugen, tot de over tuiging, dat de drogisten te Haarlem hunne bevoegdheid overschreden door ia kleine hoeveelheden, beneden het bij de wet geoorloofde minimum, aan het publiek geneesmiddelen te ver- koopen. Om hiervan zekerheid te verkrijgen werd een onbezoldigd rijksveldwachter in politiek, C. P. van der Loo, naar Haarlem gezonden, met opdracht by verschillende drogisten kleine kwanti teiten geneesmiddelen te koopen. De man voerde zijn last naar behoo- ren uit. Daar hy blijkbaar den klip der eentonigheid wilde ontzeilen, kocht hij overal verschillende artikelen, zoodat men er een huisapotheekje van had kunnen opzetten. Bij den een verschafte hij zich op die manier 12 gram brometum kalicum, bij een ander 17 18 gram chloras kalicus en 12 gram ether cum spiritu (Hoffmanns droppels), bij een derde 20 gram folia sennae, bij een vierde fructus coloquinthus, bij een vyfde empUstrum caatharidum, bij een zesde oleum menthae piperitae, by een ze vende 20 gram uuguentum hydrargyri. Twee van de beklaagden waren niet opgekomen. Als deskundige trad op de heer N. van der Sleen, terwijl catuur- lyk Van der Loo als getuige werd ge hoord. Een van de beklaagden meende, dat hij volgens de oude wet bevoegd was tot het verkoopen van geneesmiddelen in kleine hoeveelheid, daar hij vóór de wet van 1865 als drogist was inge schreven. De ambtenaar van het openbaar Ministerie, Mr. J. Coraelissen, bestreed die meening. Spreker herinnerde eraan, hoe by de wet van 1818 het toezicht en daar by ook het Jus examinandi" betreflende apothekers en doktoren werd opgedragen aan eene plaatselijke com missie, met voorbijgaan van provincie en rijk. Deze Commissie n, waarvan ook eene in Haarlem bestond, hield alzoo het toezicht, dat thans aan denjgenees- kundig-inspecteur is opgedragen. Toen nu de wet van 1865 ia aan tocht was, werd door die Commissie te Haarlem gelegenheid gegeven aan diegenen, die bij apothekers in dienst waren (zoogenaamde leerling-apothekers) zich zonder eeaig examen als leerling apotheker te doen inschryven, waar door men wel de bevoegdheid behield, in apotheken te blijven werken, maar natuurlijk niet om er zelf eene op te zetten. De wet van 1865 sluit dan ook bedoelde personen geheel van het recht tot levering van geneesmiddelen uit, zoodat het door den beklaagde overge legde brevet, dat bovendien niet gevi seerd was, daaraan niets afdeed. Voor al de beklaagden werd door Mr. Cornelissen veroordeeling tot boete van ƒ15.subsidiair 4 dagen hechtenis gerequireerd. De eisch tegen den be klaagde, die chloras kalicus én ether hum spiritu had afgeleverd, was 2 boeten van f 10.—, elk te vervangen door 2 dagen hechtenis. Over acht dagen zal de kantonrechter, Mr. A. A. van der Mersch, uitspraak doen. In zeker opzicht was het jammer, dat de beklaagden geen verdediger hadden gesomen. Irrmers, deze had met succes kunnen wyzen op het on gerijmde in de lijst der verboden arti kelen. Of is het, om een enkel staaltje te noemen, niet absurd, dat het een winke lier verboden is, borax te leveren aan eene strijkster of zuiveringszout voor het toebereiden van slecht kokende erwten No. 11 van het Geïllustreerd Zondags - bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten De arme dichter (met illustratie). Hst gestoorde Huwelijksfeest [een historische schets]. Nog te onnoozel (met illustratie). Zachte wenk (met illustratie). Een model-echtgenoot. Tijdsverschil of tijdseenheid (met schetsteekening). Louise Michel en haar ratten. De Niagara bevroren (met illustratie). Toen het gaslicht werd ingevoerd. Eetbare en ver giftige champignons. Uit het leven van een toovenaar. Een storm op de kust van Bretagne (met illustratie.) Zonderlinge sport (met 4 illustraties). De echte Fra DiaVolo. De neus als verrader (met illustratie). L'état c'est moi. Voor hen die petroleum branden. De winners der Prysraadsels Vn, VIII en IX. Oplossing Prijs- raadsels XVI, XVII en XVIII. Van lang geleden. Sommige snelheden. Puzzle. Nieuwe prysraadsels. Anecdoten. Van waar de visite kaartjes komen Al te kras verwijt (met illustratie). Strenge winters. Hoe men het moet aanleggen. Anecdote-proeve. Schaakrubiiek. Mededeelingen. Zekere van K. te Haarlemmermeer, die niet wel in 't hoofd is, en wiens broeder onlaDgs is overleden, beweerde dat zijn broeder levend te Abenes was begraven. Gewapend met een schop, ging hij naar 't kerkhof om de kist uit te graven had bijna hieraan gevolg gegeven, toen de doodgraver dit nog ia tijds bemerkte en hem de schop ontnam. Met behulp der politie werd hy van den doodeaakker verwijderd. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand No vember 1892. Opbrengst ieiaigers 1024.53. idem goederen 229.80». idem diversen 66.16. Te zamen 1320.49'. Per dag en per kilometer 5.18. Noord-Zuid-Holiandsche Stoomtram weg-Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrengst in Februaii 1892 Reizi gers f 5248.36, in 1893 f 5480.00», ver schil f 281.64». Goederen in 1892 f 553.7Is, in 1893 638.80s, verschil f85.09. Tezamen vervoer in 1882 f 5802.07s, in 1898 f6118.81, verschil f816,73». Vorige maanden in 189 2 f 5773.14, in 1893 1 6748 765, verschil f975.62. Vervoer sedert 1 Jan. in 1892 f11575 22, in 1893 f 12867.57s, verschil f 1292.255. Diversen in 1892 2126.67, in 1893 f 1868.69», verschil 1757.98». Totale opbrengst in 1892 113701.89, in 1893 f 14236.27, verschil f534.88. Per dag kilometer in 1892 18.155, in 1893 18.617, verschil f 0.462. De diefstallen van kippen, eenden, konijnen enz. blijven in de gemeenten Sloten, Haarlemmermeer en N. Amstel nog steeds voortduren. Op één nacht worden soms 3 ol 4 hoeven bezocht; dit nachtelijk bezoek kostte de vorige week een veehouder, onder eerstge noemde gemeente, niet minder dan 40 kippen, terwyl er by den heer H., te Haarlemmermeer, 26 werden ontvreemd. Op de Sloter paardenmarkt waren 102 paarden aangevoerd; de handel was Diet vlugprijzen vau 75 tot /250. 82) HOOFDSTUK XXIII. Jeakles set zijn verhaal voort //Als er iets is, dat de waarde vau een verhaal vermindert, dan is het dat het telkens in de rede vallen, en als gy nog opmerkingen wilt maken, doe het dan nu en liefst alles tegelyk. Daarna zal ik trachten te voleindigen, waaraan ik ben begonnen." z/Neem my niet kwalyk juffrouw Jeakles," zeide Wopping, zeer ontstemd over bare bitsheid. //Ga voort met u verhaal. Ik zal verder zwijgen." HOOFDSTUK XXIV. Het verhaal van juffrouw Jeakles z/Zooals ik gezegd heb, hielden wy dat meisje by ons tot zy iets ouder dan vier jaar was. Wy zorgden steeds goed voor haar en behandelden haar alsof zy werkelyk ons eigen kind was. Haar moeder had haar Pauline genoemd, maar wy noemden haar nooit anders dan Poliie." Wopping verhief zich plotseling halverwege, maar zette zich oogenblikkelijk weer neer, terwyl hy slechts met moeite zyn tong in bedwang hield. wEn Jeakles," vervolgde Ann, blykbaar niets bemerkende van de zonderlinge handel wy ze van den rechtsgeleerde, //leerde haar ponDy-ryden, ook in den circus. Z\j was een aardige verschijning en zeer vlug, en daar Henry steeds zyn best deed om baar zoo fraai mogelyk op te tooien, trok zy natuurlijk overal waar wy kwamen, aller aandacht. Ik moet zeggen, dat zy voor ons hippo drome het beste meisje was, wat wy ooit gehad hebben, en dat zegt veel. Wy hebben er zeer velen gehad, maar Pollie was de vlugste en vroolykste van allen. Wy hebben moeielyke tyden ge had, toen Pollie by ons was gekomen* De oorlog brak uit, en wy moesten voortdurend van hier naar daar vluchten om uit de na- byheid van de legers te geraken, die ons wel steeds schenen te volgen, en het gebenrde dikwyls, dat wy buiten op bet veld kam peerden, terwyl wty' geen geld genoeg hadden om een stuk brood voor de kinderen te koopen. z/Wy hoopten op betere tijden na den oorlog, die te oordeelen naar den loop, dien hy had genomen, spoedig een einde zou nemen. z/Wij vertoefden in B...., daarginds in Hereford County, en waren van plan daar te blyven, totdat de oorlog was geëindigd, want wy waren den geheelen winter in het Zuiden geweest, en de menschen waren te arm en volstrekt niet gestemd om verma kelijkheden als de onze, by te wonen. Terwijl wy daar de beslis sing afwachten en geen oogenblik dachten, dat ons eenig gevaar bedreigde, werden wy op zekeren morgen verrast door kanonge bulder, en nog voor wy het goed beseften, bevonden wy ons te midden van twee legers, die elkaar aanvieleD, en het was een geschiet en een geschreeuw als van een millioen duivels. Wij kon den niet vluchter. Er was geen gelegenheid voor. De menschen snelden heen en weer, en rondom ons was het niets dan schieten g gillen en bidden. Jeakles zeide//Om Godswil Ann, laten wy do kinderen in veiligheid brengen." De arme kleinen zaten neergehnrkt in een hoek van de tent en schreiden hartroerend, totdat een ge fluit zich boven onze hoofden deed hoorec en Henry opkykende uitriep//Ann kinderen vlucht zoo snel mogelyk om je leven te redden, en hy snelde heeD, en ook ik zoo vlug als ik kon. Het was vreeselyk. Alles, hout, planken en steenen, vloog door de lucht, en nooit hoop ik meer zulk een gedonder en een geknal der bommen en geweerschoten rondom my te hooren z/Het gelukte ons echter met de kinderen te vluchten in een kelder in de nabijheid. Nauwelijks waren wy daar of Henry be gon naar Pollie te vragen„Is Pollie in veiligheid vroeg hy. «/Natuurlijk is zy veilig," gaf ik ten antwoord. „Maar ik wil haar zien," zeide hy weer en was niet gerustgesteld alvorens ik dit voor hem zou doen. Ik zag toen rond naar Pollie, en zy was er niet. Al de andere kinderen waren in veiligheid behalve Pollie. «/Jeakles ging te keer als een wild beest, en verwenschte my zeggende, dat ik er de schuld van was; daarmee werd zy echter niet teruggevonden. Zoodra het gevecht geëindigd was, wilde Jeakles haar gaan opsporen. Hy was nog geen£tien minuten weg of hy kwam weer terug met zyn been achter zich aanslepende en

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1