DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. löe Jaarganir. Vrijdag 10 Maart 1893. INo 2971 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: STADSNIEUW S. Stukken van den Raad. BINNENLAND, F EU ILL ETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Réclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. JJAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 316is Faubourg Montmartre. Haa&lsm, 9 Maait 1893. i£In de Woensdagavond gehouden.be stuursvergadering van de „Vereeniging tegen het Mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken," werd beslo ten een adres van adhaesie te zenden Mn den minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, in zake een nota door de Nederl. Vereeuiging tot be scherming van dieren aan genoemden minister aangeboden, in welk stuk de aandacht wordt gevestigd op de onvol doende regeling van het veevervoer ea verzocht, daarin verbetering te bren- gen. In dezelfde vargaderiog werd door den voorzitter, den heer H. Remmers, een woord van hulde gewijd aan de nagedachtenis van dea heer A. Merens Jczn., hier onlangs overleden, die tal ,van jaren een ijverig ea gewaardeerd i bestuurslid der vereenigiog is geweest. Ingekomen is een schrijven van den heer J. H. Krelage, waarbij deze enkele wijzigingen in de politieverordening aan de hand doeto. a. om te veroorloven schuttingen van reeds 2 Meter van scherpe voorwerpen te mogen voorzien. Thans is de minimum hoogte 2.50 M. Voorts wenscht adressant het stoken van vuurtjes streng gestraft te zien, benevens het klimmen op lantaren- of telcphoonpalen, verzoekt verbod om steenen op straat te laten liggen, daar deze vaiak van karren vallen ea dan tot allerlei baldadigheid worden gebruikt, weascht strafbaar te hebben gesteld het werpen van voorwerpen over schuttin gen in tuinen en verzoekt herziening van de bepalingen omtrent het oprich ten van houten gebouwen, ia verband met oe oprichting van houten bollen schuren. Door dea heer J. C. Gerlfogs, ge meente-ontvanger alhier, wordt aan den Raad verzocht, het verband ten dienste zijner borgtocht gelegd op de goederen van zijnen broeder Mr. W. Jager Ger- lings, op te heffen, daar deze hierover wenscht te beschikken, waartegenover de zuster van adressant, Mevrouw de Weduwe Heshuijsen geboren Gerliags, wil verbinden de haar in vollen eigen dom toebehoor en de landerijen onder Hofambacht, buiten en in den inlaag polder onder Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Burgemeester en Wethouders advi- seeren tot goedkeuring van dit verzoek. Yan de firma Johs. Enschedé Zonen alhier ontvingen wij Woensdag een boekwerk in 40, gebonden in fraaien heel linnen band en tot opschrift voe rende Gedenkschrift. Het is een overzicht van de historie der lettergieterij, welke zooals wij be reids meldde», heden 9 Maart haar 150-jarig bestaan viert. Behalve een aantal portretten van leden der firma, die in vroegeren tyd de lettergieterij hebben beheerd, treffen wij in het boek verschillende afbeel dingen aan, op de lettergieterij betrek king hebbende. Het werk is op zeer zwaar papier gedrukt en heeft een omvang van 16% vel druks. De geheele uitvoering doet het etablissement alle eer aan. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de lettergieterij is door het gezamenlijk personeel hedenmorgen een prachtige gedenksteen aaa de firma Enschede aangeboden, vergezeld van eea op perkament gedrukte oorkonde, eea meesterstuk van drukwerk. Desteen is a.30 M. bij 1.40 M. van zandsteen, in italiaaaschen renaissance-stijl, ont worpen door den heer J. A. G. van der Steur, architect e» uitgevoerd door dea heer G. Veldheer. Ia dea steen is het volgende gebeiteld Gode de eer 9 Maart 1743. 9 Maart 1893. van JOHENSCHEDE en ZONEN Ter herinnering aan het 150-jarig be- staan van de Lettergieterij. Het Personeel. Verder bevat hij de portretten der eerste eigenaars Izaak en Joh. Enschedé, en de namen van Hendriic Fioris Wet- sfein, van wien de firma de lettergieterij heeft overgenomen, en van des eersten meesterknecht ea den eersten stempel snijder J. M. Fieischman en Jan Hel ling® Bü de overreiking van dit geschenk, welke plechtigheid door hst geheele personeel werd bij gewoond, sprak de meesterknecht der feestvierende af dee ling A. S. P. Robin een toepasselijk woord, dat door het oudste lid der fir ma, den heer mr. A. J. Enschedé werd beantwoord. Ook de heer J. van de Poll, controleur der fabricatie van post zegels sprak een hartelijk woord van waardeering. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is een paard gespannen voor eea vier- wieligem mestwagen aan het Staten Bolwerk op hol gegaan. De bestuurder Theodorus Jansen, oud 16 jaren, is van den wagen en daaronder gevallen waar bij de wiele* over zijn borst zijn ge rede* en hij inwendige kneuzingen heeft bekomen. Paard en w/<gen zijn spoedig door den agent van politie Willemse tot staan gebracht. (Zie vervelg stadsnieuws 3e pagina) Te IJmuiden doet zich een geval van nona voor. Een meisje van 15 jaren slaapt nu reeds langer dan eene week. Door 62 leden vaa de Twee de Kamer der Staten-Generaal was Dinsdag gevolg gegeven aan deultaoo- diging van den nestor der Kamer den heer J. J. van Kerkwijk, die zijnen ambtgeaooten, bij de herdenking van zya 30-jarig onafgebroken lidmaatschap van de Kamer een feestmaal aanbood ia het hotel Den Ouden Doelen. De gastheer was aan het hoofd der tafel gezeten tusschea den heer Gleich- man, voorzitter der Tweede Kamer en den heer M. baron Msckay, oud-voor zitter. Vaa uit dit middelpunt liepen de rijen der tafels, waaraan de gasten naar anciënniteit gezeten waren. Door den jubilaris werd de eerste dronk ingesteld op H. M. de Koningin en het Koninklijk Huis, waarna de heer Gleichman, als president der Ka mer, den heer Van Kerkwijk huldigde als veteraan in het Parlement. De uitslag van de Raads- verkiezlng in den Haag is als volgt: Voor de aftreding 1895 waren uitge bracht 4433 geldige stemmen. Gekozen is de oud-mtaister J. P. Havelaar, can- didaat der anti-liberale kiesverenigin gen met 2312 stemmer». De heer L. E. Asser (liberaal candidaat) had 2045 stemmen. Voor de vacature, aftreding 1893, is gekozei mr. J. P. Sprenger van Eijk (anti-lib.) met 2309 st. tegen 2034 op mr. J. J. van Geuns (candidaat der liberale kiesvereeiigingen Van de vacatures (aftreding 1897) is de uitslag dat gekozen is de anti-libe rale candidaat B. L. Loeft (Schevesin- gen) met 2291 stemmen, terwijl een herstemming moet plaats hebben tus- schen het Kamerlid mr. M. J. C. M. Kolkman (anti-lib.) die 2207 en P. C. Huyser (lib.) die 2053 st. verwierf. De werkman P. Recourt had 1895 stemmen Het comité dat zich hier te lande gevormd heeft om gelden in te zamelen voor de slachtoffers van de ramp die het grieksche eiland Zante getrcfïen heeft, ontving tot heden 2526.50. Dit bedrag is naar Athene overge maakt. Intusschen houdt het comité zich nog aanbevolen voor bijdragen. Naar men verneemt bestaat bij de Stoomvaart maatschappij „Zee land" het plan om in den loop van de zen zomer met een harer stoomschepen een of meer tochten te orgaciseeren naar het Engelsche kanaal. Ook zullen op bepaalde, vooruit aan te kondigen dagen, bizoadere zeer goed- koope biljetten beschikbaar gesteld wor den om per dzgboot naar Engeland te reizen, zoodat het publiek in de gele genheid gesteld wordt voor zeer weinig kosten Londen ie bezoeken. Een bezoek aan Noorwegen enz. staat ook op bet programma. Deze tocht zou echter van Engeland uitgaan. Uit Amsterdam wordt ge meld aan de N. R. Ct. Welke aantrekkelijkheid het bijwonen van feestvoorstellingen ook hebbe, in de beschrijving gaat er altoos veel van de aardigheid af. Ovaties aan gewaardeerde toonedspelers en beminde tooneelspeel- sters moeten warm genoten worden. Die van Woensdagavond, Tourniaire gebracht op zijn zsjarig feest, deed voor de hartelijkste, waarvan wij heugenis hebben, niet onder. In zijne levensge schiedenis deelt hij mede, dat bij ge durende zijn acteursloopbaan maar eens een krans kreeg. Eigenlek tweemaal, maar den eersten keer liep een ander acteur er mee weg. Nu, deze avond heeft dubbel en dwars vergoed, wat het lot Tourniairë tot heden had doen der ven. Hij kan met de kransen, die hem door tal van vereerders en kunstbroe ders en zusters werden vereerd, zijn heele huis wel behangen; tot vreugde ook van zijne kinderen ze woonden allen de voorstelling bij waarvan het jongste Tourniaire bij zijne opkomst heel fideel uit de zaal begroette met „dag pa 1" De vader, die gelyk men weet, wat hardhoorend is, nam van die onver wachte interruptie geen notitie, maar het publiek juichte beurtelings den vader en het kind toe, iets wat het meisje in het geheel niet begreep. Dat de schouwburg boordevol was, spreekt baast vanzelf, gelijk ook, dat de menschen levendig deel namen in de hulde den beneficiant aan het einde der voorstelling gebracht, bij monde van den regisseur De Leur, namens zijne mede-arti8ten door Louis Bouwmeester en Morin, die herinneringen nit den ouden tijd ophaaldendoor den heer Liket, die den jubilaris namens den Kun tenaarekiing een aandenken overhan digde, enz. enz. Onder de meer in het oog vallende geschenken, den heer Toumiahe ver eerd, merkten wij op een notenhouten buffet en een schrijfbureau, het eerste van zijne collega's van het „Nederl. Tooneel". De vertooning bestond uit het be kende blijspel „Inkwartiering", waarin de jubilaris met opgewektheid de rol van den luitenant Van Rheden vervulde en alle anderen hun best deden om naar de mate hunner krachten het pu bliek in eene genoegelijke stemming te brengen en te houden. Woensdagmiddag kwamen vijf „werkeloozen" in eene slijterij op de Bilderdijkkade te Amsterdam drank per glas eischen. Men weigerde hun dezen. „Geen drank," zeiden ze, „dan de glazen stuk" en, de daad bij het woord voegende, sloegen ze een der ruiten in. De hulp van de polite werd inge roepen en er kwam een agent, doch deze werd in een oogenblik door de kerels overmand, op den grond gewor pen en erg toegetakeld. Een tweeden agent die hem te hulp kwam, ging het niet beter. Op 't laatst waren de agen ten vijf in getal; doch ook nu moes ten ze voor de „werkeloozen" onder doen de drie laatstgekomenen onder* gingen het lot van hun beide collega's en lagen dra op den grond. Nu trokken ze echter de sabel en hiermee gewapend gelukte het hun drie van de belhamels te arresteeren. Na tuurlijk veroorzaakte dit standje een grooten volksoploop. Later vertoonden zich de twee andere kerels daar in de buurt. Een agent her kende hen en wilde hen arresteeren. Met eenige hulp gelukte het, ook de andere polderwerkers in hechtenis te brengen. Te Beverwijk is Dinsdag- nacht een inbraak gepleegd. Deze gold het kantoor der firma P. Verhagen Pz, gelegen in de kom der gemeente in een der drukste verkeerstraten. Door een raam heelt men zich toe gang weten te verschaffen. Het zonder verbreking wegschuiven van het zich aan den binnenkant bevindende luik doet vermoeden, dat men, evenals bij alle vorige inbraken, met lieden te doen heeft die met de localiteiten op de hoogte zijn. Men heeft getracht de brandkast open te breken, daar de slotklep daarvan afgebroken is. Ontvreemd werden slechts voorwer pen van weinig waarde, als een paar versleten pantoffels, een parapluie, de koperen knop van een in gebruik zijn- den stempel, sigareö, enz. Alles lag dooreen geworpen. Door den heer H., te Hil- 33ï HOOFDSTUK XXIV. Het verhaal van juffrouw Jeakles ,/Om de mogelijkheid, dat hier eene vergissing kan plaats heb ben, onbestaanbaar te maken mynheer Jeakles, zoudt gy, dunkt my niet beter kunnen doen dan het geheim van het gouden medaillon openbaren^* zeide Wopping, //Zeer goed mynheer, ik zal het doen.* Jeakles nam het medaillon in zyn hand en drukte er aan den achterkant flink tegen. Langzaam ging het medaillon open; een styf opgerold papier viel er uit. Wopping raapte het op en wikkelde het uit elkaar. Het was wat hij verwacht had, dat het zou zyn een stuk papier uit een gevangenisregieter gescheurd, waarop de geboorte van Cathe rine Rokewoods' kind stond aangeteekend. Er bleef voor hem nu geen twyfel meer over of miss Pollie Wardlaw was de erfgename van Rokewoods miliioenen. In zyne pogingen om de afkomst van de jonge dame te ontdekken washy boven zyne grootste verwachtingen geslaagd en by het vinden van haar afkomst had by tevens de verdwenen erfgename opgespoord, naar wie hy zoo lang had gezocht. Hy juichte inwendig. HOOFDSTUK XXV. De onthulling van den detective. //Juffrouw Jeakles,* riep de rechtsgeleerde uit, *ik aarzel niet te verklaren, dat volgens myn oordeel de twintigduizend dollars u toebehooren.* De vrouw van den dwerg uitte een kreet van verrukking. z/Wat heb ik je verteld Henry?* zich tot haar echtgenoot wen dende. //Heb ik niet altyd gezegd, dat er een fortuin mee te ver dienen was z/Ik protesteer er tegen,* zeide de detective kalm. z/Hoe!* riep Wopping uit. z/Ik protesteer er tegen, dat juffrouw Jeakles de belooning ont vangt, en wel op grond, dat zy er geen recht op heeft.* z/Geen recht op heeft,* riep Ann uit; //wie heeft er dan wel recht op z/Als ik het goed begryp, dan wordt de belooning aangeboden voor inlichtingen, die zullen leiden tot de ontdekking van Cathe rine Rokewood en haar kind. Heb ik gelyk z/Ja,* zeide Wopping weifelend, ;/dat is waar.* //Welnu, juffrouw Jeakles heeft slechts inlichtingen gegeven be treffende het kind inlichtingen, waarvan gy zelf de juistheid in twyfel schynt te trekken.* #Ik heb haar met eigen oogen zien begraven,* herhaalde Ann zenuwachtig; #ik heb die belooning verdiend en wil myn geld hebben.* zyHet is waar, dat ik er aan twyfel,* stemde Wopping haastig toe. //Ik weet, dat Pollie niet dood is. In minder dan vier en twintig uur kan ik haar hier doen verschynen.* z/Gy vergist u toch niet?* //Neen zeker niet.* z/In dat geval heeft juffrouw Jeakles slechts recht op de helft. Als gy het meisje hebt opgespoord, dan komt u ook een deel van de belooning toe.* z/Ik doe afstand van myn recht daarop,* zeide Wopping haastig. //Ofschoon haar verhaal in een opzicht onjuist is, nml. wat betreft den dood en de begrafenis van Pollie, toch zou ik zonder de mededeelingen van juffrouw Jeakles de zooeven gemaakte ontdek king niet hebben gedaan.* wGy zyt een zelfzuchtige, lage man, mijnheer Turtle. Gy tracht alles voor uzelf te houden,* zeide Ann. //Integendeel, ik wil juist voorstellen, dat wy de belooning zamen zullen deelen. Zoo gy er in geslaagd zljt mynheer Wop ping te bevredigen, wat betreft het kind, ik neem het op mij de vermiste moeder aan te wyzen.* De beweginglooze gestalte op de lage rustbank trachtte nu op te staan en strekte een bevende hand uit naar den rechtsgeleerde, als wilde hy by hem hulp en bescherming zoeken. Haastig trad de detective op de vensters toe, en wierp de luiken open, waar

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1