rOLITlEI OVERZICHT. Financieele ïïededselingen. &EMEMD NIEUWS. versuco, is eene merkwaardige vondst gedaan. Bij het doorhakken van een turf, afkomstig uit de buurt van Vinke- veeo, kwarq een goudstuk voor den dag. Het geldstuk, ruim zoo groot als ons goudtientje, doch niet zoo dik, bevindt zich in uitstekenden toestand. De kleur is licht geel. Op de eene zijde is een geharnaste ridder afgebeeld, houdende een zwaard in de rechter- en een bundel pijlen in de linkerhand. Het omschrift luidtConcordia. Res. Par. Cres. Hol. 1759. De andere zijde vertoont een vierkant, waar binnenMo, Ord, Provin, Foeder, Belgad, Seg. Imp. D.) Zaterdag jl. werd door een brugwachter der gemeente Leiden ont dekt dat de door hem bediend wor dende draaibrug niet geopend kon worden, doordien de ballast (ijzer) voor een groot deel ontvreemd was, van welke ontdekking aan de politie kennis werd gegeven. Het door haar onmlddel lijk ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat op twee avonden der vorige week eene hoeveelheid ijzer bij eenen opkooper was verkocht, hetwelk dooi' den opzichter der gemeente werd herkend als de ontvreemde ballast. Verdacht van dat feit, werden al spoedig aangehou den twee personen, die echter alle schuld ontkenden, niettegenstaande de opkooper hen als de verkoopers her kende. Ten slotte bezweek een hunner voor de tegen hen aangevoerde bewij zen, zoodat deze bekende, te zamen ea in vereeniging het ijzer te hebben ontvreemd. De tweede verdachte blijft ontkennen en beweert het ijzer van den ander gekocht te hebben. Het feir ia te brutaler omdat de brug zoowel bij dag als nacht door een brugwachter wordt bediend. Volgens de ontworpen plannen en teekeningen, zal het nieuw te bouwen Centraalbureau der Staats spoorwegen te Utrecht worden gemaakt met eea sous-terrein, en vier étages bevatten, verdeeld over een honderdtal kamers of bureau's. Evenals het oude gebouw zal aan het nieuwe een binnenplaats worden aangelegd, ten einde het licht in de binnenste vertrekken te doen door schijnen. Een sierlijk overdekte over brugging, rustende op vier fraai be werkte doorgangen of poorten over den weg, waarvan twee voor voetgangers en twee voor voertuigen zuilen dienen, zal de tweede verdieping van het nieuwe met het oude gebouw vereenigen. Be doeld gebouw zal geheel voorzien wor den van waterleiding, electrlsch licht en centrale verwarming. In Mei a. s. zal met den bouw wor den aangevangen. (D.) Dinsdagavond is te Dsven ter de landbouwer S. met paard en kar in het kanaal gereden. Het lyk van S. is van onder de kar daaruit opgehaald. De 2ojarige dochter "van den arbeider T., te Balk, werd des nachts uit het bed vermist. De doode lijk ontstelde ouders klopten de buren op en men ging zoeken in de nabij heid der woning, dreggen in het kanaal, doch alles zonder gevolg. Men ging nu in wijden kring zoeken en gelukkig vond men het meisje. Het zat op het kerkhof een half uur van Balk in diepen Blaap. De slaapwandelaarster wist zich niets te herinneren. Op het post- en telegraaf- kantoor te Winschoten vermoedde men in den laatsten tijd, dat er soms kleine bedragen in geld op 't kantoor werden verduisterd. J.l. Zaterdag was weer een rijksdaalder verdwenen v&n eene plaats, waar dichtbij een inktpot was omge worpen. Een der brievenbestellers had inkt aan een zijner handen en werd nu kort daarna door twee maréchaussées van 't kantoor gehaald, om eea verhoor den baal. Hij werd natuurlijk achter volgd door de beide politiebeambten, die, na een paar maal geschotea te hebben hem te Winschoten-Ooster einde inhaalden. De man, die kinder loos is, verkeerde in gunstige levens omstandigheden. Een klein boertje onder Dongen, bezig zijnde met het rooien van een boom, vond een tinnen bus met een inhoud aan gouden cm zilveren munten ter waarde van ruim f 500. De gouden munten waren meereadeels rijders en dukaten. De zilveren drie gulden-stukken. Meu meldt ons uit Finster- wolde van 8 dezer: Even óör eene vergadering van so ciaal-democraten te Stadskanaal werd een zekere Germaia, socialist, gevangen genomen. Een sterk .vermoeden rees op, dat hij eenen aanslag op een rijks veldwachter beoogde. Bij de .visitatie bleek dan ook dat de man gewapend was. RECHTSZAKEN- Recht voor Allen bevat den tekst der beschikking, dezer dagen door het ge rechtshof te Arnhem genomen en waar bij rechtsingang is verleend tegen zes personen, „samen uitmakende het be stuur (den Ceatralen Raad) van den 30ciaal-demccrati8chen boud". In R. v, A. wordt dat stuk een „dag vaarding" genoemd. Het bevat echter slechts een beschikking van het Hoi. dat, anders oordeelende dan de recht bank te Zwolle, die rechtsingang tegen de verdachten had geweigerd, de in structie der zaak door den rechter commissaris te Zwolle heeft bevolen. Vermoedelijk is daarop dagvaarding voor dien rechter gevolgd met betee kening van afschrilt van 's Hofs be schikking. De zes personen, tegen wie als leden van den Centralen Raad rechtsingang is verleend zijn Ferdinand Domela Nieuwenhuis. hoofdred. van het blad Recht voor Allen te 's Hage. P. J. Penning, bierhandelaar ea koffiehuishouder te Amsterdam. 3. J. A. Fontuyn, boekhandelaar te Amsterdam. 4. L. M. Hermans, bijgenaamd Max, boekverkooper te Amsterdam. 5. F. van der Goes, hoofdagent van de levensverzekeringmaatschappij Equi~ tablete Amsterdam. 6. H. Polak, diamantwerker te Am sterdam. De beschikking van hel Hof berust op de overweging dat door het congres te Zwolle tijdens de laatste Kerstdagen gehouden, de volgende motie met al- gemeene stemmen is aangenomen „De Sociaal-democratische partij is een revolutionaire partij omdat zij zich plaatst op het standpunt, dat alleen af schaffing van het privaat bezit een einde kan maken aan de wanverhoudingen. Voor het proletariaat toch ia een duur zame verbetering op den grondslag der tegenwoordige maatschappij niet moge lijk; de t&ktiek der Sociaal-democrati sche partij is verder een revolutionaire, omdat zij niet gelooft aan het geleide lijk ingroeien der bestaande maatschap pij in een socialistische, maar de omver werping der bestaande maatschappelijke orde beoogt, met alle haar ten dienste staande onwetteiijke of wettelijke, vrede lievende of gewelddadige middelen". Het hof heeft verder overwogen, dat aldus de „Ver.-eniging zich noemende Soc.-Dem. Bond" tot haar doei heeft ge maakt zoowel de omwerping der maat schappelijks orde, als het aanwenden van vereeniging en vergadering), welk artikel als zoodanig kenmerkt elke ver eeniging welke „ten doel heeft onge hoorzaamheid aan of overtreding van de wet." Het behoeft geen betoog zegt het Hof dat het ter verkrijging vaa Iets aanwenden van onwettige ea geweld dadige middelen niet mogelyk is, zon der aan de wet ongehoorzaam te zijn en deze te overtreden. Voor datkarak ter is het niet noodig dat het doel ge richt zij op overtreding van of onge hoorzaamheid aan bepaald aangeduide wetsartikelen ('t geen, als 't oogmerk be staat om misdreven te plegen, onder de afzonderlijke bepaling vaa art. 140 Wetb. van Strafrecht valt.) Ia de wet van 1855 wordt ia het algemeen ge sproken van ongehoorzaamheid eaz. aan de wet, „waarmede bedoeld is het ge heele samenstel van wettelijke regelen, waardoor onze maatschappij werdt be- heerscht." Verder bevat dc beschikking vaa het Hof nog de volgende overwegingen „dat ook met het meer verwijderde doel der gezegde Vereeniging, n. 1. dc omverwerpiag der bestaande maatschap pelijke orde, blijkens de geheele strek king dar motie, de kracht van het woord omverwerping en de onwettige en ge- welddadigde middelen die zij wil ge bruiken, die vereeniging blijkbaar be oogt, ongehoorzaamheid aan en over treding van de wet, zonder welke zij. die in de motie verklaart niet te ge- looven aan het geleidelik ingroeien der bestaande maatschappij in een sodalis tische, inderdaad geen kans ziet haar éinddoel te bereiken, en welke dus voor haar niet alleen middel maar ook doel zijn; „dat immers het gewelddadig omver werpen van de bestaande maatschappe lijke orde is de grootst denkbare onge hoorzaamheid aan en overtreding van de wetten, in het leven geroepen om die orde te handhaven en te regelen, en zich zeker niets strijdiger met de open bare orde laat denken dan haar geweld dadige omverwerping: ,dat, daar de bedoelde vereeniging door de aanneming vaa de voormelde motie is gebiexen te zijn, althans is geworden een verboden vereeniging, het Open baar Ministerie te recht wegens deel neming daaraan en het zijn van be stuurders daarvan tegen de verdachten rechtsingang heelt gevraagd, met last tot instructie der zaak." Uit deze uitvoerige toelichting kan men ceaigermate opmaken^ waarom de rechtbank te Zwolle den rechtsingang had geweigerd. Zij schijnt vaa oordeelj dat hetgeen in de motie staat uitge drukt, nog niet daarstelt het karakter dat volgens de wet van 1855 een ver boden vereeniging kenmerkt. Het ware wei gewenscht, dat ook de gronden voor die opvatting openbaar werden gemaakt. Recht voor Allen zegt dat dit „pronk stuk op rechterlijk gebied is toegezonden aan de personen die de goed inge lichte regeeringsambtenaren aanzien voor de leden van den Centralen Raad den soc.-dem. party." Uit deze woorden schijnt te blyken. dat de zes personen, tegen wie rechts ingang is verleend, niet allen be hoorea tot den Centralen Raad. Velen zal het zeker bevreemden onder het zestal den naam te vinden ook van den heer Van der Goes, die met vele zyner partygeaooten nog al eens overhoop ligt. Hbld. van onwettige en gewelddadige middelen om dat einddoel te bereiken. Een ver te ondergaan. Hij was dadelijk bereid I eeniging met zulk een doel is, De voorzitter van het comité voor de volksstemming te Brussel, de heer Grimard, is Woensdagnamiddag te 3 ure door den Koning ten paleize ont- alsl vangen. De audiëntie duurde een hall mee te gaan, doch ging al spoedig aan art. 2 der wet van 1855 (op het recht!uur en eindigde met ongeveer de vol gende verklaring des Koniags«Ik ben een warm vriend der vrijheid. Zooevea werd mij door u gezegd, dat zeker iemand in België de invoering van dea persoonlijken dienst verlangd had, ook dat zeker iemand zich bixoader geïn teresseerd had voor het referendum c het ten bate des konings had voorge steld, en dat wij noch het een, noch het ander hebben verkregen. Waarom Omdat de wetten niet gemaakt worden aan deze zijde der omheining van het park, maar door de natie, en er op het oogenbiik, dat de persoonlijke militaire dienst gevraagd werd, geen meerder heid was die er voor siemde. En de hervormingen, welke thans betrokken zijn bij de grondwetsherziening, zijn zelfs niet tot stand te brengen met eene gewone meerderheid, maar met eene meerderheid van van de leden vaa het parlement." Ia den loop vaa het onderhoud heeft de Koning metgroote belangstelling gesproken van de arbei dersbelangen eene waardeerende hulde gebracht aan den heer Paul Janson ea de commissie voor de volksstemming geluk gewenscht met den afloop. Woensdag bij de voortzetting der debatten over de grondwetsherziening ia de belgische Kamer heeft de luiksche, progressistische afgevaardigde Hanssees op het treffen van een vergelijk aange drongen, op den grondslag dat de grondwet geen hinderpaal opwerpe aan het beginsel vaa het algemeen kiesrecht. De heer Moreau, clericaal afgevaar digde van Namen, bestreed het algemeen kiesrecht, hetwelk geen enkel der vele verdiensten bezit welke men het toe dicht, en verklaarde zich voor de re- geerings-voorstellen. Tot dusverre was de zitting zeer kalm De duitsche Ryksdag heeft het nog resteerende deel der marine-begrooting aangenomen, overeenkomstig de voor- stellen der commissie, die daarin ge schrapt had de sommen, uitgetrokken voor den bouw van 6 nieuwe schepen voor de bewapening van een aantal an dere schepen en voor het maken van een tweede droogdok te Kiel. Nadat de staatssecretaris Holimana voor het toe staan der oorspronkelijk aangevraagde kredieten had gesproken, bepleitte ook graaf Caprivi de aanvragen der regee ring, inzonderheid het toestaan van een gepantserd vaartuig ter vervanging van de Preussen, betoogeade dat de veilig heid des Rijks, bedteigd was, Indien niet door eene pantservioot, kruisers en torpedo's de kusten vry van blokkade gehouden werden. Het voorstel-Haha om het pantserschip althans toe te staan, werd ook verworpen. Daarvoor stemden de conservatieven en een deel der na- tioaaal-liberalen. Uit Berlijn wordt nog gemeld, dat de jongste agrarische manifestation in de regeeringskringen zooveel indruk heb ben gemaakt, dat de tegenwoordige zit ting vaa den pruisischea Landdag, in weerwil dat zij reeds met buitengewoon veel wetgevenden arbeid is overladen, nog een wetsontwerp zal indienen tot oprichting van Kamers van Landbouw, zooals de handel en nijverheid ze reeds bezitten. Naar aanleiding van het bericht de Jigaro dat Havre de e«r zou krijgen van het bezoek van een russisch eskader met den czarewitch aan boord, bc icht de te Berlijn versehijneade Reichskor respondentdat zulk een bezoek niet meer te verwachten is, en zelfs dat de vriendschappelijke verhoudiug tusachen Frankrijk en Rusland sterk is afgenomen, De uitslag der verkiezingen in Spanje zijn nog niet geheel bekend. Wei weet men, dat zijn gekozen280 ministerieel- gezinden, 73 conservatieven, 25 repu blikeinen en 29 van verschillende rich tingen. De minister van Koophandel in Italië heeft in de Kamer, betreffende de oa der handelingen tusschen Italië en Spanje over een haadelstractaat, verklaard dat de regeeringen in beide landen zich te dien aanzien met elkaar zoeken te ver staan. De paus en kardinaal Rampolla heb- met 26 fransche bisschoppen ge handeld over de noodzakelijkheid, om de toekomstige Kamer de staatkunde 2 de zich bij de republiek aansluitende katholieke partij voort te zetten. De paus heeft ter gelegenheid van de receptie van dea buiteagewonen gezant des sultans aan dea groot-vizier het grootkruis der orde van Pius IX ver leend, alsook aan den turkschea minis- r van justitie. Woensdagnamiddag werd in „Carltoa Club" te Loaöea eene vergadering der conservatieve partij gehouden, onder voorzitterschap van Lord Salisbury, die in eene redevoering betoogde, dat de conservatieven niets mochten verzuimen om de verwerping te bewerken van de „Home Rule-biil", zonder zich te be kommeren om de beschuldiging van obstructioaisme, welke de regeering ■tegen hen zou kunnen ia brengen. Bal four en andere bekende parlementsleden spraken in gelyke» zin. Antwoordende op de toejuichingen, waarmede aanwe zige leden beg oet werden, die by lord Randolph Churchill aandrongen om het woord te voeren, zeide deze, dat hij zijnerzijds ai het mogelijke doen zou om Balfour als leider der conservatieven in het Lagerhuis te steunen. De samen- komst was zeer geanimeerd en er heerschle groote geestdrift. Het Weekblad van Broekman en Honder6 bevat o. a. de volgends op gave vaa minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van Maart loopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Nederl.-Zuid-Afri- kaansche Hypotheekbauk, Serie A 49 pet. Aand. Poolsche Koifiehuis (Maatsca. tot Expl. van het) 75 Aand. Leidsche Duiawa- ter-Ma*tichappij 130 Aand. Ned. Mij. v. kunst matige Oesterteelt te Bergen- op-Zoom93 Aand. Utrechtsche Hypo theekbaak no Aand. British Deli Lang- kat Tobacco Cy. Limited 7^ Aand. Deli Laugkat Tabak- Maatschappij 2e Serie 395; Oblig. Koffie- en Kina- Cultuur-Mij. „Pfigüarafï" 87 Aand. Lanbouw-Maatsij. „Ngoepit"1788 Scrip. Boxtel-Wezel Spoor weg (van ie Hyp. Obligat.) H Aand. Geidersche Stoom tram weg-Maatach. te Deu- tichem90 Oblig. Stoomtramweg-Mij. '8 Bosch-Helmond 70 Aaad. Utrechtsche Tram- Maatschappij 71 Oblig. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoorweg- materiëel 98% Aand. Bergbau-Gesellschaft „Holland Serie A. 122 Aand. B. 123 Oblig. Lea v en worth Bridge Cy. Hyp25 Volgens een bericht in VIndépendance, eischen in de omstreken van Tripoli de typhus en de hongersnood talrijke offers. De goeverneur van het district is gestorven vele inwoners der door een vloed van helder zonlicht de duisternis ia de kamer deed wyken. «Wat bedoelt gy daarmee riep de advocaat uit, «Ik bedoel daarmee, dat ik die belooning opvorderen, en u toonen zal, dat ik ze eerlyk heb verdiend," zeide de detective. «Er moeten hier vroeger ongetwijfeld groote domoors aan het werk zyn geweest, mijnheer Wopping, want zy hebben de kans onbe wust door hunne vingers laten glyden, hoewel ze die voor het grypen hadden. Ik wil u vertellen, dat ik gisteravond in den grafkelder op Rokewood het gelaat en de gestalte van Catherine Rokewood heb gezien. Ik ontstelde niet zoo hevig zooals de arme, oude Marley, en ik volgde die gestalte en dat gelaat zoover ik kon." «Mynheer Turtle." riep de verbaasde rechtsgeleerde uit. //Wacht een oogenbiik, mynheer Woppiag," vervolgde de detec tive; //ik heb eerst nog een paar woordjes met mynheer Jeakles over deze belangrijke zaak te spreken." //Zeer goed mynheer," riep de dwerg uit, //ga uw gang." z/Ik wenschte, dat gy in uw geheugen teruggingt tot ongeveer twintig jaar geleden, en u dan herinnerdet een man, Matthew Bane genaamd." ;,Dat is zeer gemakkelijk," zeide Jeakles. z/Die man verliet in 1859 San Francisco in gezelschap van een neef van hem, eigenaar van een circus." //Ja," stemde Jeakles toe, niet zonder eenige beklemdheid. z/Hy was nooit gezond en krom van de rheumatiek zs/Ja myuheer." z/Hy stierf." //Waartegen gy hoop ik geen bezwaren zult hebben, nu gy hem gekend hebt," zeide de dwerg schertsend. //Zeker niet," gaf de detective kalm ten antwoord, //maar zoo straks hebt gij er van gesproken, dat gy den inhoud van een zeker koffertje aan Catherine Rokewood hebt gegeven, om zich daarmee te vermommen." tfEn ik zou wel eens willen weten, wien het iets aangaat als ik dat mocht hebben gedaan?" zeide Jeakles bits. z/Dat is zeker waar mynheer Jeakles. In het koffertje, welks inhoud gy ter harer beschikking steldet, bevond zich nog meer behalve kleeren. Het bevatte nog dagboeken, referentie-brieven enz., is het niet waar?" «Het kan wel zyn," was het voorzichtige antwoord. «Mijnheer Jeakles, welke vermomming hebt gij Catherine Roke wood aangeraden?" De vroolyke dwerg sprong vlug vau zyn stoel, legde zijn duim tegen zyn neus en schudde veelbeteekeueud zyn hand tegen den detective. «Als ik myue geliefde Ann was," zeide hy uitdagend, «dan zou ik spoedig alles wat ik weet, verteld hebben, maar die hen ik niet, en Jeakles mynheer, is er voor beroemd, dat hy zyn mond zoo goed kan houden." «Ja, altyd heeft Ann het gedaan," zuchtte de arme martelares. «Dat kan ik me weer aantrekken." «Gy behoeft niet te antwoorden, als gij dat liever niet doet. Ik zal wel voor u antwoorden. Ik zelf heb alles ontdekt, en verdere vermomming is onnoodig," zeide de detective vastberaden. «Ik verklaar nn, dat de man, dien wy kennen als Matthew Bane, niet Matthew Bane is. De man, die nu zich verbergt achter dien naam de man, die zich Matthew Bane noemt is volstrekt geen man, maar is Catherine Rokewood vermomd." Een doordringende kreet ontsnapte aan de blceke lippen van den geheimzinnige. Hij sprong op alsof nieuw leven in hem was gevaren. Een oogenbiik wankelde de gestalte door het zonlicht beschenen en viel toen bewusteloos op den grond. De kleine Jeakles wierp een blik vol verby storing op de wan kelende gestalte, die zoo plotseling voor hem was opgerezen. «Goede hemelriep hy uit, «nu geeft het toch niets-" En hy kromp weg in zyn stoel, als durfde hy niet zien. De detective trad vooruit en hief het levenlooze lichaam op. «Gy hebt hem gedood," riep Wopping met bitterheid uit. «Gy wilt zeggen haar," riep de detective uit en verwijderde de pruik en de bril. «Ik zeg u, dat ik gelyk heb; Zy is Cathe rine Rokewood." «Het is Lidial" gilde juffrouw Jeakles, terwyl zy een blik wierp op het doodsbleek gelaat van de vrouw, die zy zoozeer had gehaat. «Kyk eens Henry, het is dat arme kind in eigen persoon O, hemel I Nu krygt die detective uit Chicago toch de belooning «Juffrouw Jeakles," zeide Turtle op stroeven toen, «het is ntt geen tyd om van belooningen te spreken. Laat een oogenbiik een gevoel van vrouwelyk medelyden voor deze ongelukkige uw hart treffen." «Geef de arme vrouw eenige droppels brandewijn," riep de dwerg uit- Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2