NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ERFGENAME. jO<* Jaargang, Maan Jaar 13 Maart 1893. No 2973. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUW 8. ArosHÜss&ments-RechibaÉ, BiNNIMLA N D POLITIEK OVEBKJCHT. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, por 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geü. Zondagsblad Iateekenden, No. ir van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haaflsm, II Maart 1S93. Door B. en W. dezer gemeente is de levering vaa materialen voor het onder houd van straten, riolen ea de begraaf plaats, gegund als volgt: Aan Gebr. Koning te Leiderdorp, 150000 straatklinkers voor f 13,80 per 1000 stuks. Aan Gebr. Schoraagel te Haarlem, 250000 straatklinkers voor ƒ14.09 per 1001 stuks. Aan G. P. J. Beecari te Haarlem, .984000 straatklinkers voor f 14,05 per 1000 stuks. Aan Smits en Reijaders te Haarlem, 2-00000 Utrechtscke drieling-straatklin kers voor ƒ11,19 per 1000 stuks. Aan Pleter van 't Hofi, Stoik Zoon té Ouderkerk aan dea IJsel, 100000 blauwe ijsdstraatklinkers voor 7,41 per 1000 stuks. Aan L. Sabelis Jr. te Haarlem, 500 meter trottoirbanden van escauxijnschea steen voor f2 per meter. Aan F. B*as te Haarlem, acht graf paaltjes voor 1,20, zestig stuks voor ƒ0,72 en honderd stuks voor ƒ0,60 per stuk. Aan de maatschappij Ijzergieterij de „Prins van Orauje" te 's Plage, vijftig stuks gegoten ijzeren straatkolkea, groot model, voor ƒ9,95 par stuk. Aan de Koninklijke Nederiandiche Grofsmederij te Leiden, vijftig stuks gegoten ijzerea straatkoiken, klein mo- j del, voor ƒ8.75 per stuk. Aan Jacob Ensink firma Hilversum- Eche ijzergieterij ea machinefabriek Eu- sink Co. te Hilversum, vijf en twintig j stuks gegoten ijzeren dekplaten voor ƒ5,181 per stuk, van vijf ea twintig stuks gegoten ijzeren dekplaten voor ƒ2,97 en van vijftig gegoten ijzeren dekplaten voor ƒ0.57 per stuk. voud kan onze meubelmakers overtui gen hos men met goede verhouding en eenvoudige vormen zonder snijwerk al leen door de gelukkige samenstelling van verschillende houtsoorten iets zeer degelijks kan tot stand brengen. Dea Zondags i3 de toegang vrij. Naar wij vernemen, zal het tweede concert van de kon. liedertafel „Zang en Vriendschap" plaats hebbea op Woensdag 12 April. Daarbij zmllen als solisten optreden de heeren W. Kes (viool), F. H. van Duinen (bas) en L. Schlegel (piano). De heer Kes is zooals -men weet de begaafde leider van het orkest van het Concert-gebouw te Amsterdam. Het koor zal ten gehoore brengers: „Super flumina Babylonis" van Hilisr, „Hymne aan den Vrede1* van Hol, „Réveil du printemps" van Riga, „de Roos van Gheluwe" en „Ia 't Bosch" van Verhulst. De tentoonstelling van kunstsmeed werken in het Museum van Kunstnij verheid, die op algemeen verzoek nog werd verlengd, zal onherroepelijk dea 15 Maart gesloten worden. In de raadzaal van het Museum werd onlangs etn oud-hollandsch kistje ge plaatst, dit voorbeeld van sierlijken een Dezer dagen kregeu wij onder de oogen een reclameplaat van da bier brouwerij Zacherl, gevestigd ia Au, een der voorstede» va» Mütsc'iea, waar het beroemde Salvator bier (de saam is waarschijnlijk afgeleid van Saoct Vster- bier") wordt gebrouwen. Aan deze bierbrouwerij is een rijke geschiedenis verbonden die Jons terugvoert naar het jaar 1633. Ia dit jaar werd door hertog Willem V van Beieren, nabij het kas teel „Neudeck" een kloos'er gebouwd, dat ziek allengs uitbreidde, en welks bewoners, de monniken der orde van St. Paulus in 1670, het recht verkregen om aldaar een bierbrouwerij te stichten, die weldra zeer beroemd werd, vooral om haar „Dubbel Bier," dat slechts ge dronken werd door het Hof tijdens het ieest van St. Paulus, terwijl het bier, dat overbleef onder de van alle kanten toegestroomde menigte werd verdeeld. Het gebruik om het eerst gebrouwen Salvator bier naar het Hof te zenden, bestaat heden ten dage nog. In 1799 het klooster gesloten, daar toen alle kloosters ia Beieren werden opgeheveB. Ia 1813 werd Xavier Zacherl eigenaar van de bierbrouwerij en den grooten tuin van jhet klooster, en ver kreeg hij het uitsluitend recht om Sal* vator-bier [te brouwen en te verkoopen. De aflevering van dit bier heeft plaats een week voor St. Joseph (19 Maart) en duurt slechts ongeveer drie weken, daar dan de voorraad steeds uitgeput is. Zooals uit eene advertentie in dit blad blykt, is het Salvator-bier verkrijgbaar bij Gebr. Brinkmaan alhier. Volgens achterstaande advertentie zal de aanbesteding van het Mausoleum, op te richten op de algemeene begraaf plaats, plaats hebben op den 3osten Maart e. k. De feestelijke bijeenkomst, Vrijdag avond door de onderdificiers-societeit „Concordia" ia den Schouwburg alhier gehouden, irok een groot aantal be langstellenden, en verdiende ook die belangstelling alleszins, daar een pro gramma was samengesteld], dat recht geeft op waardeeriag. De avoad werd begonnen met een tooneelstuk, „Sidin", drama ia éeu be drijf, dat zeer goed werd vertolkt. Ook werdea ceaige voordrachten ge houden. Verder bewezen de „Coccor- diaaen", dat zij in hunne vereeniging vele leden tellen, dis wat spierkracht betreft, eerbied afdwingen. De flinke oefeningen aaa de gymnastlek-werktui- gen voldeden zeer goed, ais ook de partijen sabel, dogen, geweer, korte ea lange stok. Eea interessant nummer was de co lonne-geweer, waarmee „Concordia" op het concours te 's Gravenhage den 3"len prijs heeft behaald. Door verscheidene autoriteiten en officieren van het leger en de d.d. schutterij werd de voorstel ling bijgewoond. De door 'ket genootschap „Melpo mene en Thalia" gehouden Liefdadig heids-Voorstelling op Woensdag 8 Maart, heeft na aftrek der onvermijdelijkste onko3tea opgebracht de somma van ƒ320.05. Zitting van (heden) Zaterdag des namiddags 1 uur. Terecht staat Jurriaau Sluis, 33 jaar, koopman te Eakhuizea, vroeger heb bende gewoond te Edam. Hem is tea laste gelegd, dat hij, die op den m November 1892 instaat van faillissement is verklaard, Ingaande op den 24a Oc tober daaraan voorafgaande, ter beörie- gelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers aan den boedel onttrok ken heeft een aantal gereedschappen, timmermateriaal etc., welke door den beklaagde aan verschillende personen zijn verkocht. Na een vrij'langdurig getuigenverhoor neemt de subs. ofl. v. just., Mr. Joh. P. van Outeren requisitoir en requireert de vrijspraak van den beklaagde, omdat uit de behaudeling van de zaak de kwade trouw in geenen deele is ge bleken en er niet in strijd is gehandeld met art. 34,1 van het wetboek van strafrecht. De verdediger, Mr. Th. de Haan Hugenholtx, concludeerde na eene korte uiteenzetting der feiten, in gelykea zin als de ambtenaar van het O. M. Uitspraak over 8 dagen. Tot aanvulling van ons bericht in de Vrydagsche courant betreffende de ver- oordeeiing door de Haarlemscke Recht bank van P. Oosteihuls, kan strekken, dat de beklaagde van een der hem ten laste gelegde feiten (diefstal van lijnkoeken) werd vrijgesproken. Zooals wij destijds meldden was Mr. A. J. van Thiel zijn verdediger. Woensdag is fe Velzen gearresteerd een jonkman, die bij den landbouwer D. B., teSaadpoort, een zak met geld gestolen had. Met twee of drie rytHigen werd hij achterna gejaagd en ingehaald aan den staat weg tusschen Velzen en Beverwijk. Volgens de aangeplakte kiezerslijsten zijn te Zand voort 160 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der States- Generaal ea 159 kiezers voor leden van de Proyïnciaie Staten als voor leden van dea Gemeenteraad. Tot provinciaal-opzichter over de duinen, standplaats Wijk aan Zee, is benoemd de heer J. van der MijePza. te Zandvoort. Men herinnert zich waar- schïjalyk de zaak van den gewezen O.-I. militair Bosaart, aan wien, tenge volge eener administratieve vergissing, pensioen werd onthouden, en voor wien de Tweede Kamer, toen hij zich tot haar wendde, krachtig red men van billijkheid pleitte, maar die juist over leden was, toen zijn recht werd erkend ea het onrecht hersteld. Naar de Raagsche Cf. verneemt, heeft het departement van koloniën het ge beurde nu schitterend goedgemaakt: aan de weduwe B. is nlv op haar ver zoek om een gratificatie, toegekend de som van..... 1925, d. i. het volle bedrag van het pensioen, dat haarman had moeten missen. Uit Oosterb eek schrijft men nader aan de A. Ci. De heer jonkheer Van Borsele, bur gemeester van Ecde, eigenaar van het landgoed „De Oorsprong" alhier, heeft aan den pachter van de boerderij „De Oorsprong" aangezegd tegen 1 Febr. 1894 de boerderij te ontruimen. De heer Uittenboogaard, huurder van de uitspanning „De Oorsprong,# mag nog tot November 1S93 blijven wonen. De wandeling op „De Oorsprong" wordt dit najaar gesloten, terwijl die in de bosschen van den heer Van Borsele reeds dezen zomer verboden zal zijn. Overal zullen borden met verbodsbe palingen geplaatst worden en het be stuur van de Vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer heeft aanschrijving ontvangen om alle ban ken, handwijzers enz. uit zijne bosschen te verwijderen. Omtrent Wolfheze is nog niets met zekerheid bekend. Maar {niet onwaar schijnlijk is het, dat ook deze prachtige wandeling een zelfde lot zal beschoren zijn. Het getuigenverhoor in het Panama- proces is Vrijdag voortgezet on begon nen met het hooren van den expert Flory, die mededeelde dat de kanaal- werken hebben geëischt 558 millioen en dat alle uitgaven buitensporig geweest zijn. De kosten der publiciteit hebben 105 millioen bedragendeze uitgaven strekten hoofdzakelijk om zich zekere ondersteuning of medewerking te ver zekeren. Het tegenwoordige actief der maatschappij beloopt nog 200 millioen. Salis zeide, in antwoord op de vraag van eenen advocaat, Yves Guyot te hebben hooren verzekeren, dat hij Con-, stans in eene zitting van den minister raad had hooren zeggen dat hij in zijne portefeuille eene lijst van meer dan 100 personen had, bij de Panama-zaak ge compromitteerd. De gewezen afgevaar digde Chantagrel verklaarde dat hem aanbiedingen van geld gedaan waren, doch dat hij deae afgewezen had. Charles de Lesseps protesteerde her haaldelijk tegen de verklaringen van getuigen. Ia het verhoor van Stephan over de lijst der gecompromitteerden zeide deze, dat Reioach hem de lijst dicteerde, ze in eene enveloppe deed en hem opdroeg ze bij Clémenceau te bezorgeD. Hij ver klaarde de aldus ingesloten lijst aan een bediende voor Clémenceau te hebben overhandigd. De getuige Dechamps erkende, sedert de vlucht van Arton met Andrieux in betrekking gestaan te hebben. Nadat Floquet in de zaal gebracht was, herhaalde Lesseps, op verzoek van den president, zijne verklaringen en hield hij die met kracht vol. Floquet ont kende op de stelligste wijze dat zij juist waren. Er onts ond eea oorver- doovend spectakel, waarop de voorzitter de tribune deed ontruimen. Floquet gaf eene uiteenzetting van het voorge vallene en zeide, als het geval zich mocht voordoen, wederom zoo en niet anders te zullen handelen. Hij erkende Arton ontmoet te hebben, en meende 2 of 3 keeren. Clémenceau werd vervolgens gehoord en zette uiteen wat hij gedaan had; hij ontkende ooit de Ijjst van Stephaa 35; HOOFDSTUK XXVII. Vtrcenigd. Daar dit het geval was, duurde het natuurlijk niet lang ol Beliew Jr. bevond zich te Old Point Comfort, en had aan zee zijn intrek genomen. Van daaruit vond Bellow het geaohikt om uitstapjes te doen en zjjn geliefde het hof te maken in de uren, dat bjj haar kon aan treden zonder dat zjj vergezeld waa van het spooksel van de nij dige miss Pennyfeather en van den even njjdigen en alschnweljj- ken puckhond. De waakzame Teddy had al heel spoedig ontdekt dat miss Pollie Bteeds vroeg uit de veéren was, en iederen mor gen vroeg opstond om eene wandeling langs het strand to maken, aren voordat hare beminnelijke meesteres er aan dacht nit haar bed op te staan. Aan de dierbare Fido was het niet vergund zyn plaats aan het voe!er.ei»de van mies Pennyfeathers bed te vertelen, totdat mis Pennyfeather zelve zyn zoete rust kwam verstoren. lederen mor gen was er dus een tijd, dat Pollie geheel vry was. Beliew had dit ook ontdekt, en het verschaft© hem nu veel voldoening des morgens ook vroeg op te staan en miss Pollie op haar wandeling te vergezellen. Aldus was de staat van zaken, zoodat het niet te verwonderen is, dat Woppings telegram de geliefden by elkaar vond op een koelen morgen in de week, die zooals het lot had voorgeschreven, de laatste zou zijn, die miss^Wardlaw in eene ondergeschikte be trekking doorbracht. #Een telegram doet iemand altyd zoo schrikken, zeide Pollie toen haar de gele enveloppe door den besteller werd overhandigd.# #Het schokt my altyd, als ik er een ontvang.# z/Ja,# stemde Beliew achteloos toe, en stak zyn buigzaam rietje ia het zand, terwijl zy de enveloppe openscheurde. //Wat aan electriciteit zyn oorsprong te danken heeft, geeft altijd een schok.# Miss Pollie uitte een kreet. //Teddy Miss Wardlaw was zeer bleek geworden en de hand, die het gele papier vasthield, beefde heftig. „Lees eenshet is van mynheer Wopping. Er is iets ge beurd.# Hy nam het van haar aan. ifüat dunkt my ook,# zeide hy, terwyl hij een haastigen blik over het papier had geworpen, //en de hemel weet, hoeveel ge noegen het my doet. Daardoor Pollie is het nu met een uit met ie miss Pennyfeather en den hond.# //Ik moet gaan.# //Natuurlyk moet gy gaan en wel dadelyk. Over een kalf uur vertrekt de trein. Pak uwe bagage maar spoedig in. Ik zal er vcor zorgen, dat die naar het station wordt gebracht, en zal u op uw reis vergezellen om te zorgen dat gy goed en wel aankomt. Zooals gy weet heb ik belang by de zaak WoppiDg is een slimme, cude man, vindt gij niet? Jk was er ze ker van, dat hy zou slagen in deze zaak. Bedenk lieveling, dat nu de dag van ens buwelyk is bepaald. Ik stel dien op vandaag over weken. Wopping haalde hen zelf van den trein. z/Mag ik u gelukwenschen, jonge vriendin,# zeide hy,en drukte miss Pollie de hand. uIs het dan een gelukwensch waard,# zeide Pollie opgewon den. //O, gy weet niet, welke vreeselyke dingen ik sedert de ont vangst van uw telegram my in het hoofd heb gehaald.# //Een groot, zeer groot fortuin is u ten deel gevallen. Gy zijt nu een van de rijkste meisjes in geheel Amerika.# Zy zal my nu niet meer willen hebben,# riep Beliew droevig uit. wNeen, neen,# zeidePollie,tegelyk9Ftyd lachende en schreiende //wij hebben elkaar beloofd van in voorspoed of tegenspoed, niet waar?# Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1