POLITIEK 0V1BZIUHT. ÖE1EN6D NIEJWS. kon mes hem tien met een bleeke teringschtlge dame en het trok ieders aandacht dat zoo'a elegant gekleede knappe kerel met zoo'n bleeke lady promencerde. Dit duurde zoolang totdat ook de kleinere bladen het genoemde signale ment overnamen van het bewuste twee tal, die uit duizenden kenbaar waren. Toen scheen 't den man wat te gevaar lijk te worden. Immers hij pakte zyne biezen daags nadat de Baagscke Cou rant zijö signalement had geplaatst; hy ging naar 't station, vertoefde daar eenige uren, dineerde er en vertrok le klasse io de richting van Brigië. Ieder een kent het verloop der zaak: eenige dagen later arresteerde men hem in het buitenland. Aan den gemeenteraad te 'sGravenhage is voorgesteld, den heer Oscar Carré op grondrente te verkoo pen een gedeelte van het terrein (groot 4625 centiaren) op den hoek van de Nieuwe Parklaan en het Gevers Dey- nootplein te Scheveningen, met het doel om daar een vasten circus op te richten. Zaterdagochtend omstreek 5 uur werd brand ontdekt in de zwa* velxuurfabriek aan de Noord nabij het Kralingsche veer. Deze fabriek, eigen dom vaa de firma Van Stolk Co., was gedeeltelijk in gebruik *13 zwavel zuurf&briek bij de firma Van Wijk Co. te Rotterdam, terwijl het andere gedeelte als bergplaats van machinerieën in gebruik was bij deBallastmaatschappy, In dit laats'e gedeelte was de brand ontstaan. Het personeel had jVrijdag- avond te 9 uur het gebouw verlaten, en verklaart dat alles zich toen in goede orde bevond en ook geen licht was blijven branden, zoodat de oorzaak zich voor het oogenblik nog niet laat gissen, De brand nam spoedig zoodanig in hevigheid toe dat het gedeelte bij de Ballastmaatschappij in gebruik totaal is uitgebrand. De geheele Kralingsche brandweer was ter plaatse en slaagde er met groote krachtsinspanning in het andere deel der fabriek te behouden, waartoe zeker ook de betrekkelijke windstilte veel zal hebben bijgedragen. Eerst omstreeks 9 uur was de brand gebiuscht. De schade is aanzienlijk, doch zoo wel het gebouw als de machinerieën zijn verzekerd. Er zyn geen menschen ge kwetst geworden. De N. Apeld. Ct. vermeldt het volgende. De Wed. Bulkley, welke eerst in hooger beroep gekomen is van het vonnis der rechtbank te Zutfen maar later dit appèl teruggetrokken heeft, trachtte dezer dagen langs anderen weg in het bezit van het kinder-ziekenhuis te geraken. Zij had z. g. 4 nieuwe regenten be noemd en. dezen zouden in „M&ry" vergaderen. Zy konden echter onver richter zake heengaan, daar zy niet in het gebouw werden toegelaten. De justitie te Bred* begaf zich Zaterdag in gezelschap van den of ficier van gezondheid dr. Küdne naar Zundert, alwaar, naar wij vernemen, Vrijdagmiddag iemand zijn schoonzoon heeft doodgeschoten. (N. B. C. Men meldt ons: Het koninklijk vice-consula&t van Zweden en Noorwegen te Delfzijl maakt aan belanghebbende gezagvoerders van schepen bekend, dat de zweedsche re- geeiing de Nederlandsche havens vrij heeft verklaard van besmetting wegens aziatische cholera. weldpleging en poging tot moord op den huzaar Bergsma, in den morgen van den an Januari, by de papiet fabriek der firma W. A. Scholteu, te Sappe- meer geëischt tegen den eersten be klaagde drie jaren, tegen den tweede ééa jaar. KOLONIËN Van Sumatra's Westkust schrijft men aaa de Javabode dd. 3 Februari De resident Scherer Is den 292a Januari te Fort dc Koek teruggekeerd en heeft reeds het bestuur van zij a plaatsvervanger den assistent-resident Van Oidenborgh overgeaomen. Of de he-r Scherer nu echter voorgoed blijft, staat nog te bezien, daar het zeer waar schijnlijk is, dat hij nog wel eens ten behoeve der ^cheepvaartregeling naar Aijsh zal moeten terugkeeren. Iadieu de zaken daar echter naar wensch gaan, zal de resident Van Langen het verdere wel kunnen regelen. De influenza heeft over de geheele kust hare intrede gedaan, zoodat er heel wat gekucht ea gehoest wordt. Sedert de vreeselijke overstrooming heeft het bijna niets anders gedaan dan geregend, zoodat de spoorwegmanneu in de Kloof het zwaar te verantwoorden hebben. Niettegenstaande dat schijnt het werk aan de lya toch goed op tc schieten. De gioote postweg is echter nog altyd niet te berijden, zoodat de transporten van- en naar de bovenlanden nog zeer gebrekkig plaats hebbea. Nog steeds komen er uit verschil lende streken berichten vaa hevige aard stortingen. Te Fort de Koek komen nen van het oostenryksche hof en de elders daarnaar gemaakte schikkingen overeeakomt, er zal een (toertje in de Preanger naar Garoet of zoo worden gemaakt, wat tijger -gejaagd, etc. Ook zal er natuurlijk van den anderen kant groote en algemeene jacht worden ge houden, niet op leeuwen of arenden, maar op Frans - Jozef j es, gouden ver dien stekroontj es of iets dergelijks en daarbij zal het wel blijven. De resident van Pasoeroean deelt mede, dat op 27 Januari jl. in het district Wonoredjo der afdeeiing Bangil een vrij hevige aschregen is gevallen, Particuliere berichten melden nog dat de vulcaan S:meroe geweldig aaa het werken is onder een indrukwekkend gerommel, alsof artillerie aan den gang was. Vooral lijden de peiceelen io dc na bijheid van uien gevaarlijken buurman door volks verloop. De schrik van eeae vroegere catastrophe zit nog steeds in het volk. Nog verneemt men dat bijna alle ztadbedden voor tabak, ds z. g. voor- oogst, grooteadeels vernield zijn. Een Chinees is nooit eerlijk voor zijn dood, heeft men herhaaldelijk ge zegd, en de factory van de Ned. Haadel Mij. heeft de waarheid daarvan ervaren met haren hoofdkassier Tan Ma Tjiauw, die hoewel reeds 20 jaren in dienst van dat handelslichaam, er gisteren van door giag met een bedrag van ruim ecu halve ton, dat hij voor de zaken van den dag had ontvangen, By üe scherpe controle, welke bij de factory op het kassierspersoneel gehou den wordt, moet de man wel sluw te werk gegaan zijn, om zya plan tot een begin van -uitvoeriag te brengen. L)xnk zij toch de krachtige en doel- zc bfina eiken dag in het z.g. karbouwen- gat voor, wel een bewys, dat de grond 'treffende maatregelen door de directie RECHTSZAKEN- Door het O. M. bij de rechtbank te Winschoten is tegen den schipper Klaas Muller en den fabrieksarbeider Harm Thoma, te Sjppemeer wegens ge door vele regens doorweekt is, De laatste dagen is het weder veel droger en het is te hopen dat diteeni gen tijd aanhoudt. Als een nader gevolg vaa de ver plaatsing van den zetel der residentie Tapanoell van Siboga naar Padang Sidempoean, zegt de Sum. Ctbestaat het voornemen om de tegenwoordige assistent-residentie Siboga met intrek king van de betrekking van assistent resident en van bureau-commies aldaar, terug te brengen tot een controle#af- deeliog onder een controleur, evenals de overige kustplaatsen Siugkel, Baros en Natal. Fiat-executie is verleend op de veroord'eeling van de inlanders Nanga gara paeng Pagissa en Nanledjo tot de straf des doods, waartoe zij bij vonnis sen vaa den raad van justttitle te Ma kassar, met verbetering van die van den landraad te Bonthain, ter zake van aan slag ten doel hebbende het in de wa penen, brengen der ingezetenen tegen het in Nederlandsch-Indië gevestigd ge zag, zijn veroordeeld.. BATAVIA, 10 Februari. Den 3ea Febr. vernam de Boer. Ct. uit Solo Hevige bandjir in de vlakte van Al- las Toewa en Broemboeng vernielde 700 meter van de spoorbaan aldaar. De Soer. Ct. schrijft: Omtrent den stand van het jeugdige suikerriet in den ganschen oostnoek luiden de berichten gelukkig zéér be vredigend. Hier ea daar, op een e^kel plekje, sporadisch een ziertje sereh, maar dat beteekeut niet en zelfs is, naar men aannemen mag, het riet de gevaarlijke periode reeds door, De Soer. Ct. schrijft Wie vertelt toch die tmaUlgheid dat de oostenrijksche aartshertog hier komen zou? Nergens is daarvan,nöchofficieel, noch officieus iets bekend en waar- schyolijk is het evenmin. De hooge gast zal te Batavia, Bui tenzorg, etc. zoo lang aangenaam wor den beziggehouden als dit met de plan genomen, ia het gelukt den ontrouwen dienaar te Buitenzorg te arresteeren. Hij was in het bezit van ruim 8000, ter wijl het resteerende, hier of daar ge deponeerd, bijna zeker zal worden te- ruggevoaden- Dit is bepaald eene felicitatie waard, In den regel toch is het gemakkelijker geesten op te roepen dan „run away' kassiers op te pikken. {Bat. Bandbld.) Zaierdag is in den duitschen Rijks dag bij de behandeling van de begroo ting voor oorlog de zaak Ahlwardt nog eens ter sprake gebracht. De minister van oorlog verklaarde namelijk, naar aanleiding eener opmerking van den af gevaardigde Marquadsen, dat de gewe ren uit de fabriek van Löwe zoo voor treffelijk zijn als eenig ander wapen, bij het duitsche leger In gebruik. Ook we- derlegde hij Ahlwardts bewering, dat uit Solingen 60.000 geweerloopen aan Löwe waren geleverd, welke door Italië als onbruikbaar waren afgekeurd. De afgevaardigde Richter merkte ten gevolge dezer besprekingen, op, dat Ahlwardt niet in deze zitting aanwezig was, en dat hij gedebuteerd had met onwaarheden te zeggen. Zaterdagmiddag is te Dresden het internationaal gezondheidscongres ge opend. De openingsrede werd gehouden door den satatsminister Metsch. Graaf Doen- hoff pruisisch gezant werd tot voorzit ter gekozen. Morgen, Dinsdag, zullen de zittingen worden geopend. In het eagelsche Lagerhuis heeft de regeering bij monde van Muadella ver klaard, dat zij aan het Huis overlaat, de verwerping van het wetsvoorstel tot den aanleg van een tunnel tussch*n Engeland en Frankrijk aan te vragen. Bij de beraadslagingen over het oor logsbudget zeide Bxnnermaa in het La gerhuis, geen voorstellen tot groote veri anderingén te zullen doen. Het stelsel, Bedert 20 jaren in zwang, zou hij voort zetten. Het plan bestond een bataljon uit Egypte terug te trekken, en voor nog een ander bataljon een bataljon gardes in de plaats te stellen. De jongste gebeurtenissen echter beletten niet al leen, dat voornemen uit te voeren, maar maken het ook noodig de troepen macht in Egypte te versterken. Zoodra de noodzakelijkheid tot deze vermeer dering heeft opgehouden, zal een ba taljon terug worden geroepen. De belangrijke consuiaat-kwestie tus- schen Zweden en Noorwegen wordt in het Storthing te Christiania aog Bteeds behandeld. Vrydag en Zaterdag is be raadslaagd over de beide motion des- etreflend. Door de radicalen is nog de volgende motie voorgesteldhet Stor thing geve te kennen dat de onder handehagen met de Zweedsche regeering over de regeling der buitenlandsche aangelegenheden steeds op vrijen grond slag kunnen worden gevoerd. Die besprekingen moeten ook het vraagstuk van de behandeling hunner buitenlandsche zaken door Noorwegen q Zweden elk, afzonderlijk omvatten, ijl Noorwegen zoowel als Zweden recht heeft die, met genoegzame ver antwoordelijkheid tegenover de grondwet, zelf te regelen. Da 8paanache minister vaa marine blijft er op aandringen vaa zijne porte feuille te worden ontheven. Het resultaat der verkiezingen in Rumenië is dat door de regeer ing eene meerderheid van 9 stemmen wordt be haald. In de hongaarsche Kamer weersprak Zaterdag Tisza ophieuwen ten stelligste de bewering van Asboth, dat hij door tusschenkomst van Kalnoky den Paus had verzocht bij de verkiezingen zijnen invloed ten gunste der regeericg aan te wenden, en dat hij, Tisza, ia ruil voor dien steun, van het verplichte burgerlijke huwelijk zou afzien. Horvath verzocht van dit incident een rapport op te maken. De Times verneemt uit Buenos Ayres, dat de minister van oorlog, generaal Victoria, wijl hy door familiebanden in de Rosales-zaak betrokken :is, hoewel tegen den wensch van den president cn het geheele kabinet, er by blijft, zijn ontslag te willen nemen. De radicalen hebben ia het leger van Salta eenen opstand verwekt, welke echter mislukt is. Vele aanzienlijke lieden ia de provin cie zijn in verband daarmede in hechte nis genomen. Te Chimay in België i Donderdagnacht omstreeks 12 uur een hevige brand uitgebroken, die Vrij dagmorgen nog steeds voortwoekerde. Acht „huizen zyn ia de asch ge legd. De schade in aanzienlijk. Alles ia verzekerd. D e „R oy&l Windsor Men s- gerie," bijeengebracht door Womb well, is te Borough (Wales) verkocht. Ver schillende eigenaars van groote mena gerieën waren hierbij tegenwoordig. Er werden ruim 200 nummers onder den hamer gebracht; over 'talgemeen zijn er goede prijzen besteed. Zoo ging een rood en blauwe macau (Amerikaansche papagaai) voor pd. st. 1.17 s., een grijp vogel voor pd. st. 4, een gekuifde peli kaan met een byna 2 voet langen snavel voor pd. st. 5.5 s. Apen brachten 12 s. tot pd. st. 1.3 s. op, een groote olifant werd voor pd. st. 205 aan mr. Bostock toegewezen. Voor twee Bachische kameelen werd reap. pd. st. 25 en 45 9 s. besteed. Voor beren werd weinig betaald, een ijsbeer deed pd. st. 5. Drie prachtig mooie luipaarden werden voor pd. st. 150 verkocht, een koningstijgerivoor pd. st. 105. Een der fraaiste nummers was een paar jonge leeuwen van 17 maanden, die met een leeuwiu van 2% jaar pd. st. 240 opbrachten. Volgens de Inclépendancc Beige zegt men te Rome, dat niet de Daitsche gezant te Rome, doch de Italiaansche gezant te Bsrllja de aoodlge slappen heeft gedaan voor het keizer lijk bezoek aan Rome. De uitnoodiging is door den Keizer dadelijk aangenomen, de noodige toe bereidselen worden reeds aan het duit sche hof gemaakt. De Keizerin bestu deert sinds eealgen tijd het Italiaansch. De reisroute is nog niet vastgesteld; men verzekert echter, dat de Keizer bij zijn terugkomst eenigan tyd te Mttachen zal verblijven. Men heeft dikwijls verklaard dat Taine noeit geïnterviewd is, toch dat éénmaal gebeurd en wel op de volgende wijze: Een P&rijsch blad maakte eens een lijst van 40 engelsche schrijvers als een tegenhanger van de Academies. Eea redacteur van de „Voltaire" bracht toen een bezoek aaa Taine om hem te vra gen of die engelsche schrijvers werke lijk met de fransche vergeleken konden worden. Taine, die in zyu ontbijt gestoord werd, antwoorddedat de engelsche literatuur duizendmaal beter was dan de fransche. Toen au de redacteur opmerkte: „En onze groote Victor Hugo dan?'5 ant woordde Taine „Hugo Ua garde national en délire(„Een dronken schutter I") Dit antwoord verscheen in de „Voltaire en hoewel Taine zijne woorden terug nam, zoo is toch de indruk blijven be staan. Na dien tijd heeft Taine ieder interview botweg geweigerd. Iedereen kent denEiffe toren, hetzij van eene photographic by reputatie of door persoonlijke aanschou wing. Het elegante gevaarte maakt steeds een aangennmen indruk, en nie mand zal het zljae plaats op het Champ de Mars misgunnen. Wat Parys in 1889 creëerde, wordt thans in Chicago weder geboren, maar in verhouding tot de hoogte zullen afmetingen van dea Johustoae-toren die van zijn Parijschen bloedverwant verre overtreffen. De toren moge gebouwd zijn met Amerlkaansch geld en vaa Amcri kaansch staal, Amerikaansch brein Amerikaansche handen zal men er tever geefs in zoeken. Vraagt men naar den naam van den ontwerper, uitvoerder van het reuzenwerk, dan klinkt het antwoord o, zonderling toeval zijn naam is „Lehman," Carl. H. Lehman, Noorsch ingenieur en bouwkundige. Zijne helpers zij a Scanöiuaviërs, Denen, Zweden Noren, zoowel technici als haodwerka lieden. In enthousiastische bewoordingen laat de „Scandinave" zich over alles wat met den Johnstone-toren in verband staat, uit. Wy willen ons beperken tot het mededeelea van eenige sobere bi- zonderheden van algemeenen aard uit het relaas van genoemd blad. Ia constructie en originaliteit, wijkt Johnstone's toren van dien van Eiffel af; want behalve de benedenste ver dieping van den toren, waar zich o. a. restauratie-zalen enz. beviaden, met uitbouwsels en hekwerk, zullen geen horizontale lij oen aan den toren zicht baar zijn, daar hy gebouwd is vervol gens het zoogenaamde sectie-systeem, waarbij iedere verdieping op zijn voor ganger rust. Het terrein waarop de ge heel van staal gebouwde toren staat, heeft een middellijn van 215 voetde hoogte van den kolos bedraagt 593 voet, ter wijl het geheel een aangenamer» en luchtigen indruk maakt. Volgens het blad zou hij bij helder weer op een afstand van 10 mijl (een Noorsche mijl ten, waarna hy zich zachtjes verwijderde en moeder en dochter aan elkaar overliet, wat wy na ook zullen doen. HOOFDSTUK XXVIII. Besluit. Een maand was voorbijgegaan sedert de gebeurtenissen in het vorige hoofdstuk beschreven, hadden plaats gevonden. Turtle en de vrouw van den dwerg waren tot eene minnelijke schikking gekomen, wat betrelt de verdeelicg van de groote be looning. Ieder kreeg de helft en ten hoogste voldaan was de detective naar Chicago teruggekeerd. Juffrouw Jeakles, die nog steeds voorliefde koesterde voor een eircus, was met haar geld vertrokken, haar voornemen te kentoen gevende, om weer zeven gedresseerde muilezels te koopen, waar mee haar echtgenoot opnieuw vertooningen zou kannen geven. In dien tusschentyd bleef Jeakles by miss Pollie, als haar bewaker, vriend en raadgever. Bellew Sr. had het verstandiger geoordeeld om zyne gezichts punten in sommige opzichten te veranderen, en had bij de ver loofde van zyn zoon een formeel bezoek gebracht, haar geluk ge- wenscht met de verandering in hare levensomstandigheden en had zyn leedwezen te kennen gegeven over uitdrukkingen, die hy in een vroeger onderhoud met haar had gebezigd, ,1/Baatzuchtige, verfoeielijke man," zeide Pollie, toen hy vertrok ken was, //slechts terwille van Teddy duld ik u." Zelfs de verfoeilijke Bolton had het noodig geoordeeld haar zyne verontschuldigingen te komen aanbieden, betreflende zyn brief. Met tusschenpoozen en zoo voorzichtig mogelijk werd Catherine overgebracht naar het huis harer kindsheid The Willows waar zy, omringd van alles, wat met geld kan worden gekocht, en door zachte liefderijke handen verpleegd, langzaam herstelde van^den schok, die haar aan den rand van het graf had gebracht om voor eenigen tijd tot het leven en het geluk terug te keeren. Wopping had geen tyd verloren laten gaan, met haar de vol doening te verschaffen, welke door de wet kon worden verleend. Het slot was, dat de goeverneur een bewys van gratie met zyn zegel bekrachtigde, voor een misdaad, die zy niet begaan had. Is er grooter parodie op ds wet denkbaar Catherine was evenwel voldaan. Tot groote verbazing van dokter Barnes weid haar gezondheid tegen zyne voorspellingen in, lang zamerhand beter. De beroemdste geneesbeeren waren over haar toestand geraad pleegd, en terwijl zy allen verklaarden, dat een volkomen herstel onmogelijk was, zeiden zy dat een zeereis en een langdurig ver blijf in een zachter klimaat, haar veel goed souden doen. In Italië zon zij gezondheid en eene verlenging van haar leven kunnen vinden, zoodat werd besloten, dat zy daarheen zou gaan. Daar door kwam men natuurlijk in de noodzakelijkheid om den datum van het huwelijk tusschen de beide verloofden te vervroegen zeer tot Teddy's geheime voldoening. Pollie verzocht het huwelijk in alle stilte te doen plaats hebben, maar daar was Catherine tegen. //Neen," zeide zy en legde haar hand op het hoofd van hare dochter, „geen huwelijken meer in stilte. De groote fout door my in myn leven begaan is een geheim huwelijk geweest, Hoe geheel anders zou zender die gebeurtenis myn levenslot zyn geweest. Tooi u in uw bruidskostnum myn kind en begeef u naar het altaar ten aanschouwe van de geheele wereld, zoedat deze de plechtigheid kan zien. Verdwijn echter niet op geheimzinnige wijze zonder dat uwe kennissen het weten om eene daad te verrichten, die zulk een grooten omkeer in het vrouwelijk leven teweegbrengt. Doe al het mogelijke om uw hu- lykedag zoodanig in te richten, dat gy u dien steeds mét voldoe ning zult kunnen herinneren." Op een helderen morgen was Pollie dan ook in satyn en zyde en met paarlen getooid opgegaan ter kerke en werd daar in dec echt vereenigd met Teddy. Op het feest, dat volgde, had de goede vriend van het jongge huwde paar, Wopping, een toast op hen uitgebracht, en te midden van de gelnkwensohen der duizenden vrienden, die zich rondom hen hadden verzameld, was het jonge paar naar den stoomer ge gaan, die hen zou wegvoeren; Toen de zon was verrezen en een lichtstroom wierp over het golvende water, zette de boot koers naar een breeder, helderder liohtvlakte van een nieuwgeboren dag. EINDE

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2